3.98 GERTH Grote drukte op Nieuwjaarsreceptie van gemeente Soest R.K.doden mogelijk in toekomst aan de Veldweg begraven vanaf 8% Volgende jaarwisseling worden alle brievenbussen afgesloten Veel vernielingen in Nieuwjaarsnacht Jan Kuiten ontving Erekruis in goud in de Huisorde van Oranje REISTIP 2-weekse Kanis Gunnink v a. f 1.251," h.p. Crediet voor bodemonderzoek HYPOTHEKEN Autoverzekering ALL-RISKS DEMMERS EN DE W0LFF B.V. Brievenbussen moesten het ontgelden door vuurwerk Donderdag 5 januari 1978 56e jaargang no. 20 SOESTER S COURANT Bureau voor redactie en administratie: Abonnement per half jaar f 10.— Van Weedestraat 29, Soest - Tel. 14152* Hoofdredacteur: Buiten Soest per half jaar f 20,- Postgiro 126156 Verschijnt iedere donderdag ft***»». W. BECKMANSTRAAT (HÖNSBERGEN) Extra voordelig. per pak Zie onze adverfentie Evenals de vorige jaren was het maandagavond weer een drukte van belang tijdens de gemeentelijke nieuwjaarsre ceptie in de brandweerkazer ne. Onder het genot van een uit stekend verzorgde borrel en lekkere hapjes, konden alle in woners van deze gemeente el kaar het allerbeste wensen voor 1978. Burgemeester mevrouw J. M. Corver- Van Haaften en haar man, legerleiding van vliegbasis Soesterberg. vrijwillige brandweer Soest en Soesterberg, di verse vertegenwoordigers van plaatse lijke verenigingen en de raadsleden waren allen aanwezig. Raadslid Jan Visser van Progressief Soest wenste alle collega's, dat de Centrumweg en het Centrum niet door mogen gaan, voorspelde dat er 5000 bezwaarschriften zouden komen tegen deze plannen, ook al zou hij zelf de deuren langs moeten gaan, en beloofde dat Progressief Soest bij de komende gemeenteraadsverkiezingen zetels af zal pikken van CDA, VVD en P.v.d.A. De andere raadsfracties waren iets gematigder in hun wensen, maar belo ven er toch alles aan te zullen doen, het welzijn in Soest te verhogen. motorschoenertocht langs de Griekse Cycladen (Holland International) uw erkend anvr reisbureau SOEST-LAANSTRAAT 66 TEL. 02155-12683/10653 Als de voorgenomen uitbreiding van de algemene begraafplaats aan de Veldweg met een rooms-katholiek gedeelte inderdaad wordt gerealiseerd en het aantal teraardebestellingen op het huidige aantal van ongeveer 120 per jaar gehandhaafd blijft, kan de begraafplaats nog zeker twintig jaar gebruikt worden. Wet houder Ebbers (VVD) deelde dit dinsdagmiddag in de commis sie openbare werken mee op de vraag van de heer J. Hilhorst (VVD). Deze termijn rechtvaardigde volgens de heer Hilhorst wel de voorgenomen uitbreiding en de bouw van een nieuwe au la, maar hij vond het toch jammer dat daardoor weer een stukje van de Eng wordt aangetast. Omdat de R.K. begraafplaats aan de Dalweg volraakt en binnenkort geslo ten moet worden, hebben de R.K. kerkbesturen bij het gemeentebestuur aangedrongen op het beschikbaarstel len van grond voor een nieuwe R.K. begraafplaats. Burgemeester en wet houders willen die bij de bestaande algemene begraafplaats realiseren. Alternatieven als de Wieksloot en Soes terberg zijn afgewezen. Het eerste vanwege de ongeschiktheid van de grond (het terrein zou aanzienlijk op gehoogd moeten worden), het tweede vanwege de afstand. Overigens zei de heer G. Stam (CDA) een bedrag van 20.000 gulden voor het voorbereidend onderzoek door de Hei- demij. aan de hoge kant te vinden. Hij vroeg zich af of de gemeente niet een belangrijk deel van dit bedrag kan besparen door het onderzoek in eigen hand te houden. De dienst gemeente werken zou het kunnen doen, meende hij. Een bodemkundig onderzoek leek hem overbodig: ,,Er is geen mooiere grond om te begraven dan daar". De heer H. J. van der Dussen, direc teur van de dienst gemeentewerken, liet hem echter weten, dat de perso neelsbezetting bij zijn dienst niet vol doende is om het onderzoek zelf te doen, hoewel dit bij een voldoende bezetting best mogelijk zou zijn ge weest. Maar als het onder de huidige omstandigheden zou moeten gebeuren, zou het beslist niet op korte termijn klaar kunnen zijn, omdat de werk zaamheden die eraan verbonden zijn als tussendoortjes" zouden moeten worden uitgevoerd. De commissie ging tenslotte akkoord met de gevraagde kredieten, 20.000 gulden voor het on derzoek naar de uitbreiding van de begraafplaats en een even groot be drag voor de voorbereiding tot het ontwerpen en bouwen van een nieuwe aula. Overigens is hiervoor nog geen architect uitgekozen, aldus wethouder Ebbers desgevraagd. Vraag gratis advies en computerberekening WA-verzekering vanaf f 159,- vanaf f 341,- Torenstraat 17 - Soest Tel. 02155-15451 Op Oudejaarsdag 1978 en nieuwjaarsdag 1979 zullen in Soest en Soesterberg geen brieven en kaarten gepost kunnen worden. Dat is het gevolg van de vernielingen die tijdens de jaarwisse lingen aan PTT-brievenbussen zijn aangericht. Doordat de jeugd er vuurwerk in liet ontploffen, werden zeven zogenaamde tweelingbussen beschadigd, sommige zelfs zo erg dat ze niet meer gerepareerd zullen kunnen worden. De schade: 800 gulden per bus. De directeur van het hoofdpostkantoor in Soest, de heer P. J. van Leeuwen, is van mening dat, gezien het aantal vernielingen tijdens de jaarwisseling, voor volgende keer maatregelen niet kunnen uitblijven. Tijdens de jaar wisseling 1976-77 werd maar één brie venbus beschadigd. We hadden ge hoopt dat het ook deze keer meegeval len zou zijn. Daarom hebben we de bussen ook niet laten dichtmaken, zoals in het district Amsterdam is gebeurd. Maar nu is het de spuigaten uitgelopen. En ik voorzie niet dat de agressiviteit van de jeugd minder wordt". Dat de bussen niet op een speciale manier zijn dichtgemaakt, is dus een gevolg van het feit dat de schade vorige keer is meegevallen en de kosten van het dicht- en openmaken van de bussen nogal hoog zijn. Boven dien betekent het een vermindering van de service aan het publiek. In Soest gaat het om vijftig tweelingbussen, die op oudejaarsdag dichtgemaakt en op nieuwjaarsdag weer opengemaakt moeten worden. „Dit jaar zullen we dat zeker laten doen", aldus de heer Van Leeuwen. Niet alleen omdat het schadebedrag toch ook aanzienlijk is, maar ook vanwege de beschadiging van de post. Door de klap van ontploffend vuur werk, vliegt het stalen slot uit de plastic bus. Daardoor knalt het deksel open en valt de post eruit. In sommige gevallen is daardoor schroeischade ontstaan. Aan acht poststukken in die mate, dat ze naar de afzender worden teruggestuurd omdat de PTT van me ning is dat de post niet meer besteld kan worden. Slechts van één poststuk was geen afzender bekend. Dit ligt nu op het hoofdpostkantoor, waar men wacht op een reactie van de afzender of de ontvanger, als deze tenminste weet dat er voor hem iets onderweg was. De uit de beschadigde bussen gevallen post is in de meeste gevallen door buurtbewoners verzameld en aan de politie overgedragen. De schade is maandag voor een deel reeds hersteld, maar directeur Van Leeuwen weet niet of er direct al nieuwe bussen neergezet kunnen wor den op alle plaatsen waar die nu ontbreken. De posterijen hadden weliswaar enkele bussen in voorraad, maar een aantal zal toch moeten komen uit het centraal magazijn in Utrecht, waar men het vooral in deze dagen uiteraard erg druk heeft met het verstrekken van nieuwe bussen ter vervanging van de beschadigde exem plaren. Want het deponeren van vuur werk in brievenbussen lijkt een nieuwe rage te worden. In niet alle gevallen moet de complete tweelingbus vervangen worden. Soms kan men volstaan met het inzetten van een nieuw voordeksel. Het controleren van alle brievenbussen vergt nogal wat tijd. Niet altijd is te zien of er iets is beschadigd. Bij stevig vuurwerk vliegt het slot uit de voorklep. De brieven bussen zijn weliswaar van stevig plastic gemaakt, maar ze zijn toch niet zo stevig dat ze tegen harde klappen bestand zijn. Behalve het slot, vliegt meestal ook de tussenwand eruit, die de streekpost van de overige post scheidt. Als het slot eruit is, is aan de buiten kant gemakkelijk te zien dat een bus beschadigd is, maar als er iets minder zwaar vuurwerk is gebruikt en alleen de tussenwand eruit gevlogen is, is dat van buitenaf niet te zienvandaar dat alle bussen moeten worden gecontro leerd. Een geluk, aldus de heer Van Leeuwen, is het geweest dat er dit keer in geen enkele bus brand is ontstaan door ontploffend vuurwerk. Dan zou de schade aan de post veel groter zijn geweest. Maar de schade aan de bus sen is nu toch al zo groot geweest, dat voor hem vaststaat dat alle bussen op oudejaarsdag dichtgemaakt zullen worden om te voorkomen dat ze be schadigd worden. Ook de groene buitenbrievenbussen hebben het weer in groten getale moe ten ontgelden. Hoewel de PTT in een folder de mensen gevraagd heeft de bussen weg te halen, heeft een groot aantal mensen hieraan geen gehoor gegeven. Het gevolg: een vernielde bus. De kosten komen voor rekening van de eigenaar, dat zijn de bewoners van de huizen waar de bussen staan. In het verleden wilde de PTT de schade door ontploffend vuurwerk nog wel zelf vergoeden, maar daar is nu een einde aan gekomen. Het werden er teveel die vervangen moest worden. „En als ergens een vuilnisbak wordt omgere den, zegt de gemeente toch ook niet: Hier heb je een nieuwe bak van ons"? aldus de heer Van Leeuwen. De jaarwisseling is in Soest en Soesterberg betrekkelijk rustig I verlopen. Zoals ieder jaar I moesten enkele PTT-brieven- g§ bussen het ontgelden, evenals |^^^B||B|| B B fe een aantal groene buitenbus- M H sen. Verder ging een aantal jongelui het nieuwe jaar tame- lijk vernielzuchtig in door au- B en buitenlantaarns toe te «Ui De PTT-brievenbussen op de hoek van de Smitsweg-Veenbesstraat. Albert Cuyplaan-Molenstraat. Klaarwater- MB Poststraat en Soes- terberg op de Kampweg-Kamerlingh Hf*#. - mH Onneslaan werden vermeld door ont- - B ploffend vuurwerk dat de jeugd erin gegooid had. De post kwam gedeelte- BK lijk verschroeid op straat terecht. Ze R^B werd door de politie verzameld. BBBt 1 1Ü2 IKHEaB Bij A. van M. aan de Kampweg in ||fg jOWÊÊfA lilt Soesterberg moesten drie buitenlan- gPpg '1 |- W"fjP taarns het ontgelden. Ook bij de Kleu- SB&- It 1pwP§! terschool De Springplank aan de Prins I. 1 Hendriklaan vierden jongelui hun ver- '.vff' nielzucht bot op een buitenlantaarn. Op de Wilhelminalaan gooide een on- - bekende een baksteen door de achter- ruit van de daar geparkeerde auto van B.W.N. uit Soest, die bij kennissen op bezoek was. Van de auto van de heer - ~f--' Emmalaan stond geparkeerd, werd -- het linkerportier beschadigd doordat cl,,'-'C~ 'S' •~x - een onbekende er een deuk in trapte. Tenslotte deed ook J. W. T. W. uit Soest aangifte bij de politie van vernieling aan zijn auto. Die stond geparkeerd op de Beatrlxlaan. Vuurwerk afsteken kan ook zonder baldadigheid. Foto: Jan Rinzema Burgemeester mevrouw J. M. Corver-Van Haaften en haar man hadden het maandagavond druk met het in ontvangst nemen van de vele felicitaties. Rechts voor haar gemeentesecretaris J. M. Kruitwagen. Foto: Jan Rinzema De eerste chauffeur van H. M. Koningin Juliana, de heer Jan Kuiten, nam op 2 januari 1978 afscheid, in verband met zijn pen sioengerechtigde leeftijd. Johannes Cornelis Kuiten, geboren 16 november 1917 te Eindho ven, kwam op 1 januari 1945 in dienst bij paleis Soestdijk, als chauffeur. In 1947 reed hij geregeld met Prinses Juliana, als tweede chauf feur, en in 1953 werd hij eerste chauffeur, toen bij Koningin Ju liana, welke functie hij tot op heden heeft vervuld. Hij noemt Koningin Juliana een schat van een vrouw, die hem altijd na een volbrachte rit bedankt. Jan Kuiten, zoals hij bij zijn collega's altijd wordt genoemd, is jarenlang penningmeester geweest van de sport vereniging K.P.S, (Koninklijk Paleis Soestdijk), die jammerlijk ter ziele is gegaan door te weinig belangstelling. K.P.S. heeft veel voor liefdadige in stellingen gedaan. Jan Kuiten nam op zondag 2 januari afscheid van collega's, personeelsver eniging en vrienden in de grote garage nabij Paleis Soestdijk. Vooraf werden de heer en mevrouw Kuiten door H. M. de Koningin ten Pa- leize verzocht, waar Zij in tegenwoor digheid van Z.K.H. Prins Bernhard, hem benoemde tot drager van het Ere kruis in goud in de Huisorde van Oran je. Zij bedankte de heer Kuiten voor zijn oprechtheid en correctheid. Hij heeft in al die jaren nog nooit een ongeluk veroorzaakt en de Koningin had ook nooit op- of aanmerkingen over de wijze van rijden. „Ik durf gerust te zeggen dat Konin gin Juliana een schat van een vrouw is, aldus de heer Kuiten. Tijdens de receptie die van vier tot ongeveer acht uur duurde werd Kuiten allereerst in de bloemen en cadeaus gezet door de personeelsvereniging. De voorzitter nam node afscheid van „hun Jan" die altijd voor een ieder een praatje over had en door zijn humor en kameraadschappelijkheid een waardig lid was van de personeels vereniging. Wij zullen hem node mis sen, maar hij kan en zal ons vast niet vergeten. De vele geschenken spraken voor zichzelf. Zijn hoogst.* chef, de eerste stalmees ter W. F r.K. Bischoff van Heems kerk, te Wassenaar, was tijdens de re ceptie aanwezig met zijn echtgenote en noemde de heer Kuiten een plichts getrouwe chauffeur, die altijd H. M. Koningin Juliana tot volle tevreden heid met de AA-genummerde wagens heeft gereden. Ook Prinses Armgard behoorde dikwijls tot de passagiers van Kuiten. Vervolgens sprak de heer J. van Heer- de, de chef garage. Hij noemde Kuiten een enige kameraad die voor een ieder klaar stond. Daarna sprak de oud-chef garage, de heer A. Hulleman, die de tocht voor de bruiloft in Eindhoven met drie-ton ners memoreerde. Dat was een ge denkwaardige dag Kuiten, je was een goed kameraad". Kapitein C. de Boer van de brigade Soestdijk van de Koninklijke Mare chaussee, was blij met Kuiten te heb ben samengewerkt. Hij heeft de jonge marechaussees goed opgevangen. De laatste spreker was de heer G. Hooijdonk Elvenhout, die Kuiten be dankte voor zijn aandeel in de reis commissie. De heer Kuiten dankte tenslotte voor de geweldige belangstelling en kon alleen zeggen, dat hij altijd zijn plicht heeft gedaan. Jan Kuiten, de ere-medaille op zijn revers, met zijn vrouw voor de auto van H.M. de Koningin. Foto: Jan Rinzema

Soester Courant | 1978 | | pagina 1