GERÏH „Oude gezichten in het nieuwe jaar" Onderwijzer zijn is meer een roeping dan een beroep Winkelkring Van Weedestraat reikte hoofdprijzen uit van foto-kerstactie Record poging gelukt Kikvorsman duikt naar exportkansen BELGISCHE ARDENNEN Grand-Han REFORM KRUIDEN HUIS Literblik Scheidende hoofdonderwijzer L. Overhoff: Hypotheken 8% m In Artishock: Vleesverkoop Opening Griftland College en Christelijke Mavo Voor Ned. Export Combinatie te Soest: Donderdag 12 januari 1978 56e jaargang no.21 SOESTERI COURANT Bureau voor redactie en administratie: Abonnement per half jaar 10 - Van Weedestraat 29, Soest - Tel. 14152* H E TsMIT Bulten Soest Per half jaar f 20,- Postgiro 126156 Verschijnt iedere donderdag BECKMANSTRAAT (HONSBERGENI Extra voordelig. irtentie 5-persoons bungalow vanaf f 300,- per week, hoogseizoen f 590,- p.w. Inlichtingen: uw erkend anvr reisbureau SOEST-LAANSTRAAT 66 TEL. 02155-12683/10653 Op vrijdag 20 januari gaat de heer L,. Overhoff, hoofd van de Priins Willem Alexander school, officieel met pensioen. Nadat hij 43 jaar werkzaam is geweest bij het onderwijs, waarvan 22 jaar als hoofd van deze school, is hij nóg van mening, dat het onder wijzer zijn voor hem de enige mogelijkheid is geweest om zijn leven zinvol te besteden. ,,Het onderwijzer zijn is voor mij meer een roeping dan een beroep geweest", aldus de heer Overhoff. In 1934 is hij als „kwekeling met akte" begonnen op een lagere school in Amersfoort. Doordat er op dat moment duizenden onderwijzers op wachtgeld stonden en de pas afgestudeerde onderwijzers daardoor niet mochten solliciteren, was het enige alternatief te beginnen als „kwekeling met akte". De heer Overhoff werd zodoende niet officieel onderwijzer, maar gaf voor slechts 15 gulden per maand les. „Die 15 gulden was een fooi van de oudercommissie", zegt de gepensio neerde onderwijzer hierover. „Er werd zo sterk bezuinigd, dat de jonge onderwijzers uitgebuit werden". Om rond te kunnen komen, werd hij te vens sportredacteur van de Amers- foortse Courant. Deze functie heeft hij vervuld tot de tijden na de cri sis van de dertiger jaren weer beter werden. In 1939 werd de heer Overhoff onder wijzer te Naarden, daarna hoofd van een school in Vreeland aan de Vecht en sinds 1955 is hij hoofd van de Prins Willem Alexanderschool te Soest. Van de 43 jaar, die hij bij het onderwijs werkzaam is geweest, is hij 30 jaar hoofd van een school geweest. Veranderingen In die 43 jaar hebben zich natuurlijk vele veranderingen voltrokken. Ten eerste zijn de klassen veel kleiner TE KOOP MODERNE MIDDENWONING volledig geïssoleerd met C.V, Rustig gelegen. Indeling: hal, toilet, Z-kamer met open keuken, 3 slaap kamers. Ruime badkamer met ligbad. Vaste trap naar zolder. Royale zolderkamer met vaste was tafel. Vraagprijs f 240.000,-. Aanvaarding in overleg. Geen makelaarscourtage. Vraag gratis advies ook voor financiering en geldleningen. - W.A. vanaf 159,- AUtO All Risk. vanaf f341,- Demmers en de Wolff b.v. Torenstraat 17 - Soest Telefoon 02155-15451 geworden. In Naarden heeft de heer Overhoff bijvoorbeeld voor een klas van 58 leerlingen gestaan, terwijl er tegenwoordig ongeveer 30 in een klas zitten. Ten tweede is het onderwijssysteem sterk veranderd. „Toen ik begon was het nog „met de armpjes over elkaar zitten"; nu is alles veel vrijer ge worden". De heer Overhoff gelooft dat dit voor de verstandhouding tussen onderwijzer en leerling veel beter is. „Er is natuurlijk veel veranderd, maar daar merk je weinig van, omdat je steeds de vinger aan de pols houdt. Je groeit mee in de ontwikkelingen. Doordat je vakliteratuur leest en veel met onderwijsdeskundigen praat, kun je je makkelijk aan de vernieuwingen aanpassen". Het grote sprookje „De jeugd van te genwoordig" is volgens de heer Over hoff beslist niet waar. „De jeugd is altijd de jeugd geweest: ze zijn al tijd wat revolutionair geweest. Tegenwoordig wordt hen echter de mogelijkheid geboden zichzelf te zijn en dat is een belangrijke verbetering". „Vroeger bepaalden de ouders de toe komst van het kind. Tegenwoordig wordt vanaf de kleuterschool al geke ken naar de mogelijkheden die het kind heeft. Kinderen zijn vaak totaal ande re persoonlijkheden, die zich op andere dingen gaan richten". Pensioen De heer Overhoff wordt in februari 64 jaar en sinds vorig jaar is hij met ziekteverlof. „Na 43 jaar vond ik het wel welletjes. Een ingrijpende verbou wing van de school werd me teveel. Als schoolhoofd werk je, bij wijze van spreken, 24 uur per dag, want als je thuis bent blijf je voor iedereen bereik baar. Ik heb mij altijd opengesteld voor vragen van ouders. Deze hebben daar dan ook altijd ge bruik van willen maken". Door de verbouwing werd de heer Overhoff zwaar overspannen. Doordat hij langzaam begon op te knappen en weer plezier in het leven begon te krijgen, is de overgang van steeds werken naar rustig pensioneren niet zo groot voor hem geweest. Door zijn ziekte is hij zomaar van de ene si tuatie in de andere terechtgekomen. Gemeente In dit interview wilde hij graag ver meld zien, zijn waardering voor de gemeente Soest. „De gemeente heeft altijd veel voor het onderwijs willen doen. Zij heeft er altijd veel begrip voor gehad en was telkens bereid ook financieel bij te staan". „Met de drie wethouders van onder wijs de heren De Haan, Dijkstra en Plomp, heb ik in die 22 jaar prettig samen kunnen werken. Ook met de ambtenaren van de diverse afdelingen heb ik een goede verstandhouding ge had. De gemeentelijke instanties heb ben steeds rekening gehouden met on ze wensen. Als er bijvoorbeeld repa raties aan de school moesten worden De heer L. Overhoff. uitgevoerd, dan werd dit zoveel moge lijk na half vier of op de woensdag middag gedaan, zodat wij er geen last van hadden. Nu de heer Overhoff zijn taak defi nitief neergelegd heeft, neemt hij ook duidelijk afstand van de school. „Ik wil de nieuwe hoofdonderwijzer, de heer J. Suvaal, geen „opa-achtige wijs heden" geven. Hij zal het werk anders doen, omdat hij ook weer een andere persoonlijkheid is. Ik bemoei me er niet meer mee, omdat ik geen verve lende oude kerel wens te worden" Op vrijdag 20 januari organiseert de gemeente een afscheidsbijeenkomst voor de heer L. Overhoff in res taurant Darthuizen. Van 16.30-17.30 uur bestaat de gelegenheid officieel van hem als hoofd van de Prins Willem Alexanderschool afscheid te nemen. NIEUW BIOL. BAKKERIJ Elke klant ontvangt een blik GRATIS t.w.v. f 3,95 Koningmnelaan 31 Soestdijk tegenover Rabobank Chris van den Bergh en Maar ten Smelik speelden afgelopen zondag „met vuur". Op de Beekse Bergen te Hil- varenbeek gingen de twee door een 72 meter lange brandende tunnel. Het oude rekord, dat op 52 meter stond, werd daardoor ruim verbeterd. Chris van den Bergh uit Soest en Maarten Smelik uit Apeldoorn baarden veel opzien met hun „vurige presta tie". Tros radio en -televisie besteed den In de afgelopen week veel aan dacht aan deze opmerkelijke verrich ting. Vrijdags voor de recordpogingen waren de twee, nog in grote onzeker heid over het slagen van de poging, te zien in Tros-sport. En het is gelukt! Van den Berg in de speedboat met Smelik op de latten achter zich aan, verbeterden het ge vestigde record van Reo Ruiters. Een bijzondere prestatie, omdat de hitte van 1500 graden Celcius in de tunnel vanzelfsprekend ondragelijk is. De twee stuntmannen waren in brand vrije pakken gekleed toen zij door de geheel in brand staande tunnel moes ten. Na de recordpogingen kon de juichende Smelik door duikers uit het water worden gevist. De even blije Chris van den Bergh voer met de speedboat nog driemaal door de bran dende tunnel. Deze twee stuntmannen hebben meer gedaan dan alleen een record verbete ren. De opbrengst van deze recordpo ging kwam, na aftrek van kosten, ten goede aan de bescherming van uitster vende zeehonden. Chris en Maarten bewezen hiermee dat zij anderen ook graag in hun grote vreugde willen laten delen. De gelukkige prijswinnaars op één foto verzameld, met van links naar rechts de familie Van Beusekom, de familie Zoet en rechts het echtpaar De Rond. Foto: Jan Rinzema Op de voorgrond de twee gewonnen rijwielen. Tijdens een gezellige nieuwjaarsbijeenkomst in Restaurant Darthuizen zijn aan de hoofdprijswinnaars de prijzen uit gereikt, die zij gewonnen hadden in de zo geslaagde foto-kerst actie, die door de winkeliers van de VVinkelkring Van Weede straat in de december-maand werd georganiseerd. In een terugblik op deze foto-kerstactie deelde de kringvoorzitter, de heer J. Nota, in zijn nieuwjaarsspeech me de. dat plm. 150.000 winkeliersfotootjes over de toonbanken zijn gegaan en hij wist zeker dat deze actie een enorm succes is geworden. Hij dankte alle deelnemende winkeliers voor hun me dewerking. Nadat hij, met het glas in de hand alle aanwezigen een voor spoedig nieuwjaar had gewenst, maak te hij plaats voor notaris M. H. A. van Veeren, die niet alleen als gast, maar ook als lid van de Winkelkring met zijn echtgenote aanwezig was. De heer Van Veeren sprak lovende woorden over de aktiviteiten in de Van Weedestraat en noemde de foto-actie geslaagd. Voor zover hij nog niet alle Van Weedestraters persoonlijk kende, was deze foto-actie hem daarbij nu efficiënt te hulp gekomen. Hij kon zich niet aan de indruk onttrekken dat de gezichten die hij nu allemaal voor zich zag, wel sympathieker op hem overkwamen dan op de fotootjes. Met een toepasselijk woord reikte hij hierna de hoofdprijzen uit, die hij ook nog vergezeld deed gaan van een bloe menhulde. Deze prijswinnaars waren: het echtpaar H. A. v. Beusekom (8- daagse reis' Mallorca): het echtpaar M. Zoet (twee rijwielen) en het echt paar F. H. de Rond (3-daagse reis Parijs). Nadat Kringlid de heer H. Kraal het sympathieke .bestuurs' '-echtpaar Hans en Margriet Nota namens alle leden dank had gebracht voor de enorme hoeveelheid werk die zij niet alleen tijdens de foto-actie, maar gedurende het gehele afgelopen jaar had ver zet, en hen daarvoor een geschenk had aangeboden, werd door de voorzitter officieel afscheid genomen van het bestuurslid de heer W. Ringenoldus, die inmiddels Soest heeft verlaten, maar toch op deze avond nog aanwezig was. Hij noemde hem een zeer bruikbaar bestuurslid met constructieve ideeën waarvan een dankbaar gebruik is ge maakt in de startperiode en geduren de het eerste verenigingsjaar. Hij vond het jammer de heer Ringenoldus vaar wel te moeten zeggen. Hij moest dit echter toch doen en bood hem daarbij een bloemenhulde aan. In een uiterst gezellige sfeer, waarin een broer van de heer Nota voor wat sfeermuziek zorgde op de piano, bleef men enige uren bijeen en daarbij bleek overduidelijk, dat de winkelkring bovenal een vriendenkring is. Onder deze titel ging vrijdag een expositie in het Artishock- gebouw van start. Vij kunstenaars, die bij de op richting van deze kunstenaars vereniging betrokken zijn ge weest, exposeren het werk, dat ze nu maken, in dit gebouw. De tentoonstelling duurt tot en met 29 januari en is dagelijks van 14.00-17.00 uur te bezichtigen. Het idee. om de kunstenaars „van het eerste uur" weer eens bij elkaar te brengen, is tijdens de jubileumreceptie van deze vereniging ontstaan. De uit werking hiervan leverde echter enige problemen op. Enkele „oprichters" wonen nu ver buiten Soest en anderen zijn kwalita tief zo enorm vooruit gegaan, dat ze, door contractuele verplichtingen, niet meer in Artishock terug te kunnen komen. Eén van hen is Douwe Jan Bak ker, die in februari met zijn werken naar het Möller museum gaat. Vijf andere kunstenaars werden echter wel bereid gevonden om aan de ten toonstelling mee te werken. Fred Schil der, Van Goyenlaan 112, stelde 18 fo to's beschikbaar, Bé Klein, Paradijs poort te Harderwijk, leverde acht zwart-wit printen en 13 loodplastieken, Cees van de Wel, Harperpad 35, zorg de voor tien foto's, Marja Spiering, Julianalaan 1 te Weesp stelde vijf wandkleden beschikbaar en Jan Spie ring, haar man, leverde vier beeld houwwerken en vier tekeningen. Al met al zijn zo'n 73 kunstwerken in Artishock te bezichtigen. Het is een expositie geworden, die zeker de moei te waard is. De vijf kunstenaars, die in Artishock exposeren. v.I.n.r. Fred Schilder (fotograaf), Marja Spiering (wandkleden). Jan Spie ring (beeldhouwer), Bè Klein (beeldhouwer) en Cees v.d. Wel (typograaf). Foto: Jan Rinzema Zaterdagmorgen 14-l-'78 om negen uur, zal aan het slachthuis verkoop van vlees plaatsvinden aan de houders van de nummers 1 tot 125. Dit is de heer Pieter A. Prak (37) die in zijn spaarzame vrije tijd een enthou siast diepzeeduiker is. Vanaf 1 januari 1978 maakt hij deel uit van het team van wereldreizigers van de Nederlandse Export Combinatie (NEC) te Soest (een bundeling van meer dan 450 middelgrote, exporterende Nederlandse ondernemingen). Het is opvallend dat van de meeste NEC-wereldreizigers de hobby correspondeert met de grote alertheid die voor hun vak vereist is. Zo is wereldreiziger Peter P. Wip een enthousiast parachute-springer, terwijl zijn collega Einile G. Trommel een fervent bergbeklimmer is. Hoewel het Chr. Griftland College en de Chr. Mavo het nieuwe schoolgebouw aan de Noorderweg te Soest reeds in het najaar van 1977 in gebruik namen, vindt de officiële opening plaats op vrijdag 17 februari. Om 15.00 uur verricht Dr. F. Boerwinkel uit Drie bergen deze handeling. Na afloop van het officiële gedeelte is er gelegenheid de school te bezich tigen.

Soester Courant | 1978 | | pagina 1