Bouw dorpshuis „De Borg" kan beginnen! ^uy: GERTH „De Soester Ondernemer" heeft nieuw bestuur REISTIP E. W. Schutzmann opvolger hoofdinspecteur Hoogma HYPOTHEKEN 7,8% rente Schoemaker gestart met bouw antenne „kabel-t.v." Wiltz- Luxemburg v.a. f 329,- p.p. Donderdag 2 februari 1978 56e jaargang no. 24 Twee weken geleden is de Soester aannemer Huurdeman begonnen met de voor bereidingen voor de bouw van De Borg. De grond waarop straks het eerste Soester dorpshuis zal verrijzen wordt bouw rijp gemaakt. Dag in. dag uit zijn bulldozers in de weer om iedere oneffenheid in het terrein glad te strijken. Voor dit kon beginnen is er IVz jaar lang door het stichtingsbestuur regelmatig vergaderd. Het centrum gaat straks plaats bieden aan diverse organisaties/instellingen. Het gebouw kan qua ontwerp „borg" staan voor uiteenlopend gebruik. Zo komen er naast de centrale ontmoetingsruimte, de bibliotheek, bowlingba nen, de dependance van Artishock, de ruimte voor maatschappelijk werk, de ruimte voor de fysiotherapeute, de sportzaal, de peuterspeelzaal, de R.K. pa rochie en een grote zaal in het gebouw. Een groot gedeelte van de bouwkosten (ca. 26%) wordt door de diverse over heden, CRM/Provincie/gemeente gesubsidieërd. Maar Soest zou Soest niet zijn als het zelf niets deed. Vanuit de bevolking moest een bedrag op tafel komen. De aktie ,,aan u de eer" wordt binnenkort afgeslo ten, maar er staan nog verrassingen te wachten. De publiciteitscommissie wilde hierover echter nog niets kwijt. Dat ook de direkt betrokkenen, die over enige tijd een vaste plaats krijgen in het dorpshuis, hun optimisme niet onder stoelen of banken steken, blijkt uit onderstaande antwoorden op de vraag: „Wat vindt van het nieuwe dorps huis?". Joannesparochie Soesterveen Op een uitstekende, boeiende en sobere wijze heeft de architect van Kalfsbeek en zijn staf van medewerkers, gestalte weten te geven aan de visie op het toekomstig wijkgebeuren in Soester veen. Deze visie was ontstaan in een maandenlang durende dialoog tussen de architect en de toekomstige deel nemers aan de bouw van het Wijkdien stencentrum. Welke was die visie? Het wijkdienstencentrum zou de plaats moeten worden waar heel het openbare en sociale leven van de wijk een kans zou krijgen tot ontmoeting. Ontmoe tingsruimte voor alle mensen die daar behoeften aan zouden hebben. Het Wijkdienstencentrum zou als het ware het hart worden van de nieuwe wijk Soesterveen waar mensen sport en spel zouden kunnen beoefenen, een goed boek zouden kunnen vinden, zich zouden kunnen weiden aan hun hobby die zij thuis niet konden ontplooien... in het kort: een plaats waar het mo gelijk zou zijn gemeenschapsleven op te bouwen in een wijk waar de mensen anders van elkaar dreigden te ver vreemden. In deze visie was het dan ook niet vreemd dat er in heel die bon te en rijk geschakeerde wereld van mogelijkheden, ook een plekje zou ko men waar de mens eens even rustig zou kunnen zitten, niet alleen om een kopje koffie te drinken of iets derge lijks, maar ook om de kans te krij gen tot bezinning te komen. En hier is het dat de schakel ligt tus sen Joannesparochie en Wijkdiensten centrum. Al jaren was de Joannespa rochie, met haar tot nu toe ongeveer 3700 ingeschreven leden, bezig nieuwe ruimte te zoeken voor de vieringen van haar diensten en een vaste plaats voor haar samenkomen. Hoe goed de samenwerking met Hervormden en Gereformeerden in de Open Hof ook was, hoe ook de altijd weer klaarstaande beheerder K. Jaars veld naar mogelijkheden zocht om al les goed mogelijk te doen verlopen: het bleek op den duur toch een on mogelijke opgave om iedere zon dagmorgen drie verschillende dien sten goed te doen verlopen. Hoe beter de diensten werden bezocht, des te meer moesten we elkaar last bezor gen". Het is dan ook niet te verwonderen dat wanneer het college van B. en W. in 1975 aan de Raad van Kerken te Soest vraagt of één van haar leden belangstelling heeft voor het nieuw te bouwen Wijkdienstencentrum Soes terveen, het juist de Joannesparochie is die op dit aanbod ingaat. Maanden en jaren van overleg en beraad, zowel met de hogere als met de plaatselijke instanties volgen waar aan door de Joannesparochie wordt deelgenomen door een uit vier man bestaande Bouwcomissie die door het parochiebestuur van de Joannesparo chie benoemd is. Uit dit alles komt dan de Joannes parochie als participant van het Wijk dienstencentrum te voorschijn en wel met de bedoeling dat er een Kleine Stilte Ruimte wordt gebouwd, die door het verwijderen van een flexibele zij wand verbonden kan worden met een grotere zaal. Hierdoor zal het mogelijk zijn in de weekends 300 a 350 mensen goed op te vangen. TE KOOP GEVRAAGD voor onze relaties flats, woonhuizen, villa's en landhuizen in diverse prijsklassen. Bel ons eens vrijblijvend vooreen afspraak. ook voor 2e hypotheek en geldleningen. Vraag vrijblijvend ons advies. Autoverzekeringen W.A. vanaf f 159,- All Risks f 341,- Demmers en de Wolff b.v. Torenstraat 17 - Soest Tel. 02155-15451 Wanneer de wand weer gesloten is, zal er van de ene kant weer de klei ne Stilte Ruimte zijn en van de andere kant de grote zaal die gebruikt kan worden voor het sociaal gebeuren in de wijk. Om dit ook op de zaterdag avond mogelijk te maken is de Avond dienst na overleg met de wijkbe woners verplaats van 19.00 uur naar 18.00 uur. Vanaf 19.00 uur kan men dan weer over de grote zaal beschikken voor muziek en toneel uitvoeringen etc. Uit dit alles wordt hopelijk duidelijk dat het bestuur van de Joannespa rochie haar taak vooral ziet als een die nende taak tegenover al de mensen in Soesterveen. Zij hoopt dat dit Wijk dienstencentrum, waar ook de Stilte Ruimte een geïntegreerd onderdeel van zal zijn, een middel mag worden om in die uitgestrekte zee van huizen, bewoond door mensen „uit alle streken van ons land", een nieuwe vorm van gemeenschap en onderlinge solidari teit aan te kweken. Dit zal tijd, veel inzet en energie kos ten. Maar de Joannesparochie wil hier graag medewerken aan het Welzijn van allen, in groot respect voor ieders overtuiging, maar ook uit haar eigen visie dat in het welzijn van alle men sen, ook dat Welzijn een kans moet krijgen waarvoor Jezus uit Nazareth, als de Christus („de Gezalfde") voor allé mensen, zijn levën 'op hét spél"" zette. Joannesparochie Wijkdienstencen trum De Borg het moge een mooi hoofdstuk worden van een goede en eerlijke menselijke samenleving. Namens de bouwcommissie W. Mali, pastor. Sportzaal In het dorpshuis „De Borg" is even eens een sportzaal opgenomen. Deze sportvoorziening heeft een vloer afmeting van 16 x 28 x 7 meter en daardoor is hij geschikt voor de volgende takken van sport: badmin ton (4 velden), basketball en volleybal. Voorts kunnen in de akkomodatie die sporten worden beoefend, welke een beperkte ruimte behoeven. B.v. judo, boksen, turnen etc.... Als gevolg van de expressieve groei van de sport in het algemeen en de zaalsport in het bijzonder is de be hoefte aan zaalsportakkomodaties groeiend. De sportzaal in De Bunt is na enkele jaren nagenoeg volledig voor sport in gebruik. De te bouwen sportzaal zal een welkome aanwinst zijn, niet al leen voor de aktieve sportbeoefenaren, maar ook voor hen die als toeschouwer sportwedstrijden willen gaan zien. Voor hen is er in de sportzaal een tri bune aanwezig. De Sportstichting. Fysiotherapie Wanneer het wijkcentrum „De Borg" gerealiseerd zal zijn, zijn wij daar om verschillende redenen erg blij om! Voor de uitoefening van ons beroep, ligt „De Borg" zeer centraal ten op zichte van de drie omliggende woon wijken. Daar komt nog bij dat in de wijk Overhees nog geen inrichting voor fy siotherapie aanwezig is, wat voor een aantal mensen bezwaarlijk genoemd mag worden. Te kunnen gaan werken in „De Borg", betekent voor ons een zinnige bijdrage te wogen leveren aan de scala van faciliteiten die in „De Borg" geboden worden. L. Moonen-Roovers E. v/d Graaf-Verlaan Fysiotherapeuten. Artishock Het is al ruim drie jaar geleden dat de vraag aan Artishock werd gesteld of zij een „wensenlijstje" wilde opstel len van de hoeveelheid ruimte die no dig zou zijn voor een kreatief centrum. Dit was dan ten behoeve van eventu ele deelname aan een nieuw te bouwen Wijkdienstencentrum in Overhees. Nu bestaan er van overheidswege richtlijnen voor de bouw van ruimten voor receptief en kreatief-beeldende aktiviteiten. Alleen het aantal vierkante meters to taal was bijna net zoveel als het totaal van het WDC. Daar moest dan ook danig gestreept worden! Zoveel zelfs dat van de oorspronkelijke idee niet meer dan één-tiende overbleef. Boven dien wordt dit samen met de Stichting Peuterspeelzalen geëxploiteerd. En vooral dit aspekt, het multifunktionele gebruik, het met meerdere disciplines onder een dak bezig zijn voor de be volking van Soest, dat is wat het be stuur van Artishock in die tijd deed besluiten te participeren in het WDC, ondanks het feit dat de hoeveelheid ruimte die beschikbaar zou komen niet erg groot was. Daarbij speelt ook de decentralisatie gedachte een rol. Het is merkbaar dat voor vele mensen de afstand Over- hees-Artishock een grote rol speelt bij het besluit al of niet deel te nemen aan een kursus. Het is dus een stukje service die we de bewoners van de wijk straks kunnen bieden. We komen gewoon dichter naar hun toe. Of de bewoners dat inderdaad op prijs stel len zullen we straks merken. Wat ons betreft tot dan! Bibliotheek Wanner het dorpshuis De Borg een maal draait zal de Soester bibliotheek vier vestigingen hebben in de gemeen te. Daarvan bestrijkt het filiaal Soes- terberg een duidelijk apart gebied, terwijl de filialen Soest-Zuid en Soes terveen" veel dichter ónder de vleugels van de Centrale Bibliotheek liggen. Deze betrekkelijke luxe moet gezien worden tegen de achtergrond van de nog steeds groeiende belangstelling voor het bibliotheekwerk, en de ruim te die nodig is om aan de vraag te voldoen. Het filiaal in De Borg zal volledig zijn afgestemd op de normen die gel den sinds de inwerkingtreding van de nieuwe bibliotheekwet. Met uitbreidingsmogelijkheden is re kening gehouden. Daarmee beschikt het Soesterveen dus dicht bij huis over een bibliotheek voorziening die zijn tijd vooruit is. Dat moet een prettig vooruitzicht zijn voor de (nu nog overwegend jonge) gezinnen die zich in Overhees geves tigd hebben. Verwacht wordt ook dat een aantal bibliotheekgebruikers uit het Smitsveen en Klaarwater straks de voorkeur geven aan het filiaal in De Borg, waarvoor de eigen boekencol lectie al opgebouwd zal worden terwijl de opening van het dorpshuis nog maanden ver verwijderd is. Maatschappelijk werk De Stichting Wijk (diensten) centrum Soesterveen bouwt het dorpshuis „De Borg". Belangrijk is, dat er in de wijk een ruimte beschikbaar komt, waar men sen uit hun wijk elkaar ontmoeten. Bovendien willen middels het centrum allerlei diensten zich presenteren. Eén van die diensten voor wijkbewo ners is de maatschappelijke dienst verlening welke bestaat uit twee on derdelen: a. algemeen maatschappe lijk werk: b. gezinsverzorging en be jaardenhulp. De afd. alg. maatschappelijk werk houdt nu nog het spreekuur op de Burg. Grothestraat 51 en in het Dorpshuis te Soesterberg. Wij komen nu naar de andere kant van de Eng, niet zoals tot nu toe op huisbezoek, maar ook met ons spreekuur en een kamer waarin wij bewoners uit de wijken kun nen ontvangen. Wij zijn maatschappelijk werkers van beroep en willen samenwerken met mensen, die moeilijkheden hebben thuis, of op het werk, of zo maar. Wij willen werken met open deuren, waar je binnen kunt lopen. Daarom zijn wij blij met ons plekje in het Dorpshuis „De Borg". Wij willen sa men met u overleggen, hoe we in uw wijk inhoud geven aan het alg. maat schappelijk werk. De afdeling gezinsverzorging is onder verdeeld in twee sub-afdelingen: de tijdelijke hulpverlening en de lang durige hulpverlening. - De afdeling tijdelijke hulpverlening is bedoeld voor hulp voor kortere tijd aan gezinnen. Een gezinsverzorgster wordt ingezet als het gezin zich niet meer kan redden door ziekte van de moeder of wat voor andere omstandig heden dan ook. De afdeling langdurige hulpverlening richt zich op hulp aan bejaarden en langdurig zieken. Het doel daarvan is net zelfstandig blijven funktioneren in eigen omgeving van de bejaarde of gehandicapte te handhaven. Het is de bedoeling dat met name de afdeling tijdelijke hulpverlening spreekuur zal gaan houden in „De Borg". Er wonen immers nagenoeg alleen gezinnen met kleine kinderen in Over hees. Vanaf het begin van het bestaan van Overhees zijn dan ook uit deze wijk erg veel aanvragen voor gezinshulp van tijdelijke aard bij ons binnenge komen. Wij hebben de verwachting, dat het voordeel van een spreek (uur-) ruimte in „De Borg" is, dat wij wat gemakke lijker bereikbaar worden op de plaats, waar dat, zoals ons gebleken is, ook nodig is. Wij hopen daardoor te be reiken, dat de bewoners van Overhees optimaal van onze mogelijkheden tot hulp gebruik kunnen maken, ook al zijn die mogelijkheden, gezien de ons opgelegde bezuinigingen door de over heid. soms wat te beperkt. Ook zou met andere hulpverlenende instanties het contact verbeterd kun nen worden, zodat aan de bewoners van Overhees een zo goed mogelijk voorzieningenaanbod gedaan kan wor den. En dat is toch waar het om gaat! Stichting Maatschappelijke Dienst verlening. Sinds dinsdagavond heeft de belangenvereniging „De Soes ter Ondernemer" weer een be stuur. In de vergadering, die toch nog vrij lang duurde, wer den tien van de elf bestuurs leden gekozen door 53 (van de 110) leden, die deze belangrijke bijeenkomst bezochten. Het be stuur bestaat nu uit vertegen woordigers van de diverse wijkwinkelcentra en krijgt daardoor een meer overkoepe lende taak. Tot voorzitter werd benoemd de heer J. Kok, van de drogisterij aan de Smits- weg, die al een bestuursfunctie vervulde in de tijd dat „De Soester Ondernemer" nog Win keliersvereniging was. Belangrijk op deze avond was de brief die de heer J. Nota, van het Bril-Cen- trum aan de Van Weédestraat, in oktober reeds schreef. Hij stelde daar in de bestuursconstructie voor, waar- Per 1 juni a.s. is tot hoofdinspecteur en waarnemend korpschef van de Soester politie benoemd, de heer E. W. Schutzmann. Hij volgt in deze funktie de heer Hoogma op, die Soest eind februari verlaat in verband met zijn benoeming tot korpschef te Oldenzaal. Hoofdinspecteur Schutzmann is thans werkzaam bij de politie te Amsterdam. Edward Walter Schutzmann werd op 5 december 1949 te Djakarta geboren. Hij is gehuwd en het gezin heeft een zóón.' Schutzmann slaagde voor het HBS-B diploma in 1968 en behaalde na een drie-jarige opleiding aan de Neder landse Politie Akademie in 1971 het diploma inspekteur van politie. In dat jaar werd hij in Amsterdam aange steld als surnumerair. Zijn loopbaan liep daarna als volgt: drie maanden leerling-wachtcomman dant bureau Overtoom; één jaar wacht commandant bureau Warmoesstraat: sektiecommandant van het parate M. E.-peloton. Vanaf februari '73 tot no vember '75 werd hij ingedeeld bij de Uniformdienst van het bureau Over toom met als taak de personeelslei- ding. In dit district van de Amster damse politie zijn diverse consulaat gebouwen gehuisvest, die vaak de nodige aandacht van de politie opeisen. Onder leiding van de heer Schutzmann werd ondermeer het verkeer enz. ge regeld tijdens de Europacup-suksessen van Ajax; grote tentoonstellingen in het RAI-gebouw en belangrijke eve nementen in het Concertgebouw en het Rijksmuseum. Met ingang van 1 juli '73 werd hij bevorderd tot inspecteur van politie, ambtenaar 3e klas; per 1 juli '77 tot hoofdinspecteur, ambtenaar 2e klas. In opdracht van Philips Nederland b.v. te Eindhoven is de firma Schoemaker uit Soest j.1. dinsdag gestart met de bouw van de antennes voor de kabel t. v. Philips bouwt het zogeheten kopstation, dat bestaat uit het systeem van antennes en het ontvangststation. Eén en ander wordt gerealiseerd op de flat tegenover het bejaardencentrum Molenschot aan de Albert Cuyplaan. Na meting is dit de voor Soest meest geschikte plaats voor het kopstation gebleken. Als eerste zal de wijk Soest-Midden (Middelwijkstraat-Torenstraat) op deze Centrale Antenne Inrichting (C.A.I.) worden aangesloten. De bewoners van deze wijk hebben in middels een boekje met uitgebreide gegevens ontvangen. Successievelijk vol gen de andere wijken en als het schema kan worden aangehouden kan volgend jaar februari heel Soest aangesloten zijn op de CAI. De opzet is over een goede veertien dagen, half februari, te beginnen met het leggen van de ka bels. Op de foto de monteurs van de firma Schoemaker, onder leiding van chef mon teur C. van Essen, bezig met de opbouw. bij uitgegaan werd van gelijke verte genwoordiging van afgevaardigden van de functionerende winkelcentra. Genoemd werden in die brief: de Nikon Nieuwerhoek /KoninginnelaanWin- kelkring Van Weedestraat; Hartje- Zuid (Soesterbergsestraat); de Smits- hof; de verspreid liggende winkels,; ambacht en vrije beroepen én de kandidaten voor het nieuwe centrum. Men kon zich daar, na een wat uitlopen de discussie, mee verenigen, al leverde met name de afvaardiging van het nieuwe centrum enige problemen op. Hoe kon men afgevaardigden aanwij zen, nu niemand wist wie zich in dat centrum zou mogen vestigen en in feite ook nog niet definitief vast stond, dat het er kwam. Soepel laverend slaagde de heer J. Wessels van v.d. Ven's-boekhandel, die de avond leidde, erin, deze klip te omzeilen. Als men de verspreid liggen de winkels en het nieuwe centrum onder één noemer bracht, was men er. Daar werd na enig heen en weer gepraat mee accoord gegaan, zij het dat vastgelegd werd, dat die afgevaar digden gekozen werden namens de groep verspreid liggende winkels. De schriftelijke stemming leverde daarna het volgende resultaat op: de heren G. J. Adema en G. J. Mout namens Hartje-Zuid; mevrouw A. Meeder-Dekker en de heer Nic. van Dam voor de Winkelkring Van Weede straat; de heren J. Kok en G. C. Vreman voor de Smitshof; de heer D. v.d. Broek voor de Nikon (een plaats vacant)de heren J. Ter Horst en H. J. M. van Tienen voor de verspreid lig gende winkels en de heer A. H. M. Maaswinkel voor de groepering am bacht en vrije beroepen. De heren Ter Horst en Maaswinkel zaten in het bestuur dat vorig jaar december en bloc aftrad. Met een dankwoordje van de nieuwe voorzitter voor de afgetreden bestuurs leden, werd de vergadering besloten. E. W. Schutzmann Van november '75 tot januari '77 deed hij dienst als inspecteur-toegevoegd aan het bureau Mosplein; vanaf janua ri '77 tot mei van dat jaar was hij commandant van het parate M. E.-pe loton (mobiele eenheid). In mei '77 volgde zijn overplaatsing naar de recherche van het hoofdbureau aan de Marnixstraat. Daar is hij thans waar nemend chef bureau technische op- sporings- en herkenningsdienst. In deze functie heeft hij zich sterk bezig gehouden met de dactyloscopie (vin gerafdrukken); fotografie; de tech nische onderzoeken en de automatise ring bij de herkenningsdienst (recher che). 6-daagse touringcarreis Volledig verzorgd incl. excursies Inlichtingen uw erkend anvr reisbureau SOEST-LAANSTRAAT 66 TEL. 02155-12683/10653 SOESTER Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 COURANT Abonnement per half jaar f 10.— Hoofdredacteur: Buiten Soest per half jaar f 20,— HEJS MIT Verschijnt iedere donderdag

Soester Courant | 1978 | | pagina 1