Hardlopers zijn niet altijd doodlopers "Zwaar gewichten opgepast! "Klaar terwijl u wacht" MEDICIJN: vrienden vijand En ais het nou toch eens gebeurt? Aquarium- gevaren "Zuinig met energie" II Soester Courant van donderdag 23 maart 1978 ex-hartpatiënt traint [natuurlijk in overleg met zijn \arts dagelijks om in goede konditie te blijven. (Foto: Theov. d. Rakt) Iedereen kent in zijn omgeving wel iemand, die een hartaanval heeft gehad. Deze hartpatiënten krijgen meestal het advies mee het wat kalmer aan te doen om de kans op een nieuwe hartaanval te verkleinen. Dat iemand die zo'n aanval heeft overleefd zich een onvolwaardig mens zou moeten voelen, erger nog een wrak is, is een al lang verouderde instelling. Kalmer aan, alles met mate en met verstand, zo luidt het advies van de specialist aan de patiënt. Ook in Amerika hebben artsen al geruime tijd geleden gebroken met de „oude mannetjes-leef re gel" voor genezen hartpatiënten. Ze raden in een aantal speciale gevallen juist lichaamsbeweging aan als behandelingsmethode. BOVEN AAN DE LIJST Hart- en vaatziekten staan bovenaan de lijst van doodsoorzaken. In 1974 stierven er ruim 50.000 Nederlanders aan. In de loop der jaren is een aantal met aan zekerheid grenzende waarschijnlijk heid) veroorzakers van hart- en vaatziekten aan gewezen. Over hoge bloed druk, suikerziekte, te vet eten, spanningen, erfelijke faktoren en te weinig lichaamsbeweging bestaat onder deskundigen vrij grote eensgezindheid. Wie vóór zijn hartaanval aan sport deed, hoeft daarna dit gezonde tijdverdrijf niet onder alle omstandigheden te stoppen. De genoemde Amerikaanse artsen begeleidden acht marathonlopers. Alle acht hadden één tot vier jaar vóór de marathon (ongeveer 42 kmeen hartinfarct gehad. Vanzelfsprekend hadden ze góed getraind. Van de acht liepen zeven de marathon uit. Natuurlijk niet zo hard in vergelijking met het wereldrekord (iets meer dan 2 uur)ze deden er ongeveer 4uur over. De gemiddelde gezonde Nederlander zal echter moeite hebben het na te doen. MEDISCHE BEGELEIDING De medische begeleiding van de loop was intensief en er deden zich tijdens en na de race geen bijzondere klachten voor. De begelei dende artsen stellen, dat een marathonloop natuurlijk geen routinemaatregel bij de revalidatie van hart patiënten mag zijn. De prestatie suggereert wel dat hartpatiënten niet automatisch tot niets-doen zijn gedoemd. Wie een aquarium heeft, moet er vooral aan denken bij het schoonmaken hiervan rubberhandschoenen aan te trekken. Het is namelijk gebleken dat het aquarium levende bacteriën gemakkelijk infekties kunnen veroorzaken die lastig genezen. Ook bij waterschild padjes bestaat dit gevaar. Voorts zijn waterschildpadjes meer dan eens overbrengers geweest van de gevaarlijke salmonellabacterie. De raad om zuinig te zijn met energie blijkt, wat de huisvrouwen betreft niet tegen dovemansoren gezegd te zijn. De Nederlandse huisvrouwen hebben zich dat advies wel degelijk aangetrokken. Dit is de conclusie, die de Consumentenbond trekt uit gegevens over het energieverbruik, verstrekt door de Ver. van Exploitanten van Elektriciteitsbedrijven. Het energieverbruik van gezinshuishoudin gen was in het afgelopen jaar even groot als in 1972, hoewel er sedert 1972 nogal wat woningen met centrale verwarming bij zijn gekomen. De industrie blijkt zich minder te hebben aangetrokken van de raad om zuinig te zijn met energie. Het energieverbruik steeg in die sektor van 1972 tot en met 1976 met 20procent; inde vervoerssector met 14 procent. In ons land hebben veel te veel mensen een tè hoog lichaamsgewicht. Naar medische maat staven is te dik, een tè grote omvang ongezond, zo ongezond zelfs, dat dikke mensen een korter leven is beschoren dan mensen met een volgens geslacht en lengte juist gewicht. Daarenboven voelen zij, die te dik zijn zich over het algemeen lang niet prettig met hun overwicht. Niet voor niets zoeken zij regelmatig hun toevlucht in exotische en niet zelden ongezonde vermagerings- diëten. Volgens sommige psychologen en artsen wordt bij een aantal vermageringskuren eigenlijk in de meeste gevallen niet gezocht naar de oorzaak van het overmatig eten. STRESS Een grote boosdoener kan het verschijnsel „stress" zijn, een toestand van onplezierige gespannenheid. Recent dierenonderzoek lijkt deze mening te bevestigen. Bij het bewuste onderzoek werd waargenomen dat ratten, die regelmatig in hun staart werden geknepen flink gingen snoepen. Stond er in het rattenhok nl. een schaaltje met aangezoete melk, dan renden ze na afloop van de plagerij ogenblikkelijk naar het schaaltje toe en dronken het leeg. Was er geen extra eten aanwezig, dan gingen de ratten zenuwachtig rondrennen of vertoonden ze een agressief gedrag, verschijnselen die als kenmerkend voor een stress-situatie worden beschouwd. Het gevolg van de plagerij was in ieder geval dat de geplaagde ratten in korte tijd veel dikker waren dan de niet-geplaagde. MAATSCHAPPIJ ALS DIKMAKER Artsen hebben gecon stateerd dat veel mensen, juist op momenten dat ze zich onplezierig voelen, de neiging krijgen om te gaan eten. Deze konstatering sluit goed aan bij het ratten- onderzoek. Dan blijft natuurlijk wel de vraag over, wat bij zwaarlijvige mensen de oorzaak is van een eventuele stress situatie. Steeds meer psychologen zoeken het in de gejaagdheid en ongelijkheid in de tegenwoordige samen leving. Hetgeen zou betekenen dat voor een aantal mensen de maatschappij als dikmaker optreedt. Dat je in de automaat „klaar terwijl u wacht-foto's" kunt laten maken, weten we allemaal en vinden we heel gewoon. Er is nu echter ook een installatie ontwik keld, waarmee in zegge en schrijve zeven dagen tijd kan worden gezaaid èn geoogst. Wat wetenschap pelijker uitgedrukt zou je de installatie kunnen omschrijven door te zeggen: een speciale „hoogtezon" voor het telen van groenvoer onder kunst matige omstandigheden. Deze installatie is ontwikkeld in het Siberische Instituut voor Research op Land bouwgebied. Een met gerst ingezaaide „akker", waarvan de aarde door stro is vervangen, wordt door de installatie kunstmatig (elektrisch) verlicht, en driemaal per dag met een vloeibare oplossing van speciale voedingsstoffen begoten. Na zeven dagen staat de oogst op het veld. In die week zijn de aren meer dan 30 cm opgeschoten. Voorlopig levert de instal latie negen- tot tienduizend kg voedermengsel. Maar de geleerden zijn van plan de „oogstopbrengst" van het complex op te voeren van 50 tot 70 ton per dag. Daar kun je op den duur eenvoudig niet tegen eten! He is al enige tijd geleden gebeurd, maar het is geen verzonnen doch een waar verhaal. Op een kleuter school ergens in ons land werden na het middag speelkwartier tientallen kinderen zó slaperig, dat de kleuterleidster het hoofd van de school waarschuwde. Na enig speuren ontdekte men de oorzaak: een van de jongetjes had op de speelplaats getracteerd op snoepjes. Die snoepjes bleken slaaptabletten te zijn, die hij had gevonden in het medicijnkastje van zijn vader. Het was in zeker opzicht nog een „gelukkige greep" geweest, want er stonden nog veel gevaar lijker dingen in dat kastje. De vader van het jongetje was namelijk arts! MEDICIJN-TIPS Hier volgt een aantal tips waardoor medicijnen onze vrienden kunnen blijven in plaats vah dat ze onze grotevijanden worden hang het medicijnkastje zodanig op, dat kleine kinderen er nooit bij kunnen, ook niet als ze op een stoel gaan staan; sluit alle flesjes met drankjes en pillen, en alle buisjes met tabletten of capsules goed af; hang uw medicijnkastje bij voorkeur niet in de badkamer op; de doorgaans hoge vochtig heids- en warmtegraad daar is slecht voor de houd baarheid van vele, vooral onverpakte medicijnen; zelfs die onschuldige, voordelige, grote gezins- fles vitamine-C kan door vochtinwerking gevaarlijk worden; asperine wordt na verloop van tijd zó zuur, dat één tablet een dubbele aanslag op uw gevoelige maag kan doen. GOOI WEG DIE BOEL! Bewaar „overgehouden" medicijnen niet. Niet uit het oogpunt van zuinigheid en nog minder om anderen er „plezier" mee te doen. Als u voor de een of andere infectie een antibiotica-kuur hebt gevolgd, dan mag u zelfs geen capsules overhouden. Uw huisarts heeft namelijk precies de hoeveelheid voorgeschreven voor een komplete kuur, en die moet u allemaal innemen, ook al voelt u zich halverwege die kuur alweer stukken beter. Sommige geneesmiddelen moeten koel worden bewaard en bederven bij hoge temperaturen of verliezen daarbij hun werking. DE BESTE MEDICIJNKAST De „beste medicijnkast" is een lege medicijnkast, zeggen sommige deskundigen, gealarmeerd door het misbruik van aller lei middelen. Toch voelt de doorsnee burger zich pas veilig als hij voor nood gevallen „iets" in huis heeft. Wat verband en pleisters kan natuurlijk geen kwaad. Moeilijker wordt een algemeen geldend advies voor middelen tegen pijn, verstopping, diarree of andere meestal tamelijk onschuldige klachten. Vraag liever uw huisarts om raad. Hij weet precies wat u kunt hebben; hij kent uw overgevoeligheden. MEER TIPS Dokter niet teVeel zelf en behandel geen enkele min of meer ernstige klacht zelf langer dan een week met huismiddeltjes. Lees altijd de gebruiks aanwijzing en de eventueel bijgesloten waar schuwingen tegen bijwerkingen. Geef jonge kinderen uitsluitend preparaten waarop staat aangegeven dat ze voor hen geschikt zijn. Voorschriften als „innemen vóór de maaltijd" of „één capsule na elke maaltijd" staan er niet voor niets op, evenmin als de aanwijzing „schudden voor gebruik". Help nooit uw buurman laat staan uw kinderen met wat pilletjes, die u zo goed hebben geholpen, ook al lijken andermans klachten als twee druppels water op die van u. Gooi restanten genees middelen nooit in de vuilnisbak, want u kunt er nooit zeker van zijn dat kinderen die „snoepjes" niet zullen vinden, bijv. als de aanlokkelijk ge kleurde capsules of pilletjes tóch nog op straat terecht zouden komen, wanneer er een gat in de de vuilnisbak zit of de zak door een dier zou worden aangevreten. Leg al deze waardevolle tips niet naast u neer, maar neem ze ter harte, voor uw eigen welzijn en dat van anderen. De meeste gevallen van acute vergiftiging komen voor bij kinderen in de leeftijdsgroep van één tot drie jaar. Vooral kleine jongetjes gaan dan al kruipend en later lopend op onderzoek uit. Uit nieuws gierigheid, omdat ze alles willen proeven, of omdat ze dorst hebben drinken ze uit een fles, die ze waar ook op hun onderzoekingsreis tegenkomen. Die flessen kunnen overal staanin de keuken, de badkamer, het toilet, het schuurtje. De inhoud kan bestaan uit bleekwater, spiritus, amoniak, koperpoets, afwasmiddel, lysol, toilet reiniger, verfafbijtmiddel, verfverdunner, auto reinigingsmiddel enzovoorts. Kleuters weten er nog zo weinig van wat er allemaal in het leven te koop is. Bovendien hoe kunnen ze ook weten dat er in de limonadefles in de kelderkast echte limonade zit, en in zo'n zelfde fles in de schuur vergif? U bergt alles natuurlijk zó op, dat uw kleuter zulke gevaarlijke vloeistoffen niet te pakken kan krijgen. Maar stel nu eens dat de kleine in een onbewaakt ogenblik tóch zo'n fles met vergif in handen zou krijgen en eruit zou drinken. Wat moet u dan doen? 1. Bel terstond uw huisarts op en meld het geval. 2. Vertel hem precies wat uw kind heeft ingeslikt en bewaar de fles om die aan de arts te laten zien. 3. Geef het kind alvast een half kopje water met daarin opgelost twee eetlepels noritpoeder of 10 norittabletjes tenzij uw huisarts iets anders heeft geadviseerd. 4. Laat kinderen die giftige spullen hebben gegeten of gedronken in ieder geval NOOIT melk drinken. 5. Wek zelf nooit braken op. Sommige vloeistoffen hebben een „etsende" werking en zouden bij het braken de slokdarm op nieuw kunnen aantasten. Andere stoften kunnen bij het braken in de longen komen en longontsteking kunnen veroorzaken. 6. Braken kan in enkele gevallen wél goed zijn, maar laat u het opwekken daarvan liever over aan een deskundige.

Soester Courant | 1978 | | pagina 61