Energie besparen een noodzaak! de vogel- woning nood werd opgelost Pocket fotografie in opmars Een foto-collage een origineel kado >let Raad en Daad Tegenlicht is vaak een bondgenoot bij het fotograferen m hm\$ urcurer 1978: KAPSALON Voor hem Voor haar AUTO EN FISCUS - Mijn buurman laat van alles aan zijn auto doen en .ffijriïfa ^uré accessoires aan. De posten kan hij aftrekken van de belas ting, zegt hij. Toen ik één reparatie- rekening aftrok van m'n belasting, kreeg lk een brief terug dat de inspec teur dat niet pikte. Hoe zit dit? (woord: Uw buurman is ,,in zaken" zo schrijft u. Behoort zijn auto tot eeri (al dan niet door hem gedreven) on derneming. dan komen alle kosten (precies als de overige zakelijke on kosten) ten laste van de winst. Uw buurman kan dus wel extra accessoi res laten monteren en bij zijn zaak als kosten opschrijven, maar hij kan die niet privé van zijn inkomstenbelasting aftrekken als hij bij de firma van iemand anders in dienst is. Ook voor u geldt, dat in beginsel de reparatiekos ten van elk vervoermiddel niet aftrek baarzijn voor loon- en inkomstenbelas ting. Toch is het de vraag of uw buurman nu beter af is, want de fiscus telt 20% van de cataloguswaarde van elke bedrijfsauto bij het inkomen, on geacht of hij er wel of niet privé-ritten In maakt. SERING SNOEIEN - Hoe moet ik mijn seringenboom snoeien? AntwoordDe seringen bloeien op het overjarige hout en niet op nieuwe scheuten. Als u er teveel van het oude hout uithaalt, bloeit de boom niet of nauwelijks. Daarom is het 't beste, een sering niet te snoeien. Hoogstens kunt u een enkele tak wegnemen die niet mooi uitgroeide, teveel licht wegneemt voor de andere, of te hoog opgaat. Is een boom te lang gerekt en kaal van onderen, dan moet u zo'n sering wel toppen, zodat hij niet hoger uitgroeit maar de breedte ingaat. OP STAP Er zit ergens in Naarden een stichting als je op stap wilt naar familie of zo in het buitenland voor vakantie. Ik hoorde het over de radio maar kon het adres niet zo gauw noteren. Weet u dat? Antwoord: Er zijn er twee. Vakanties voor bejaarden worden georganiseerd door de Stichting Uit boven 60, p/a Flevolaan 53, Naarden; telefoon 02159- 46182. Bezoek aan geëmigreerde en an dere familieleden in het buitenland kan met behulp van gezamenlijke spaarrekeningen (en in noodgevallen door middel van een hulpfonds) tot stand worden gebracht door de stich ting Wij komen, Comeniuslaan 16, Naarden; telefoon 02159-41834. Deze laatste organisatie staat natuurlijk ook open voor jonge mensen. EUROPESE POSTZEGEL - De PTT heeft verleden jaar een Europese zegel aangekondigd, maar die kon ik nog niet krijgen. Wanneer verschijnt die? Antwoord: U bedoelt waarschijnlijk de zegel gewijd aan de verkiezing van het Europees parlement. Dat is een Neder landse zegel, maar de uitgifte is tot nader order uitgesteld, omdat er door tegenwerking van Engeland in de EEG nog steeds geen verkiezingen voor zo'n Europees parlement konden komen. ONGELIJKE THERMOMETERS - Ik heb verschillende thermometers huis, maar ze wijzen ook allemaal verschillende temperaturen aan. Hoe krijg ik ze nu gelijklopend? Antwoord: De goedkope huishoudther- mometers zijn niet zo nauwkeurig ge ijkt als de betere exemplaren die u bij de medische instrumentenhandel en bijv. opticiens en andere goede zaken kunt kopen. Het gebeurt wel, dat het kwik- of vloeistofbuisje ver schuifbaar is ten opzichte van schaalverdeling en dat veroorzaakt ook miswijzingen. Hebt u een betrouw baar exemplaar, dan moet u dit eerst even controleren met een thermometer waarvan u weet dat hij goed is (bijv. in een winkel, werkplaats of labora torium). Anders kunt u uit het vrieskastje van uw koelkast ijsblokjes nemen en die laten smelten. De in dat smeltwater gestoken thermometer moet precies op nul graden Celsius (of Réamur) staan. Vervolgens kunt u wat water aan de kook brengen. De daarin gehouden thermometer moet 100° C (of 80° R) aanwijzen (tenzij u dat water op een hoge berg gaat koken). Als de eerste thermometer in orde is (gebracht) kunt u de andere daar op afstemmen door het buisje te verschuiven en daar na vast (er) te zetten of een nieuwe schaalverdeling aan te brengen over de oude. Ziet u tegen al dat werk op, koopt u dan één nieuwe thermo meter van goede kwaliteit met de thans voorgeschreven schaalverdeling in graden Keivin en ter vergelijking het aantal graden Celsius, en vergelijk daarmede uw oude exemplaren. VLAAMS - Ik heb in de boekhandels gezocht naar een algemeen Vlaams woordenboek. Kunt u mij een uitgave noemen? Antwoord: Neen. U zult zich moeten behelpen met de (ook in België ge bruikte) Nederlandse woordenboeken. Het Grote en het Officiële Woorden boek der Nederlandse taal (dat u in een bibliotheek kunt raadplegen) be vatten ook de in Zuid-Nederland gang bare woorden. Er bestaat geen alge meen Vlaams woordenboek omdat er geen Vlaamse taal bestaat. Ook is de Belgische rijksgrens nergens een taal grens. Als u bij Sluis de grens over gaat, dan gaat het Zeeuws geleide lijk en onmerkbaar over in het ver wante Westvlaams. Reist u via Hulst, dan hoort u daar in Zeeuws-Vlaan deren al Oostvlaams spreken. Ook na Roosendaal hoort u aanvankelijk geen verschil, enz. Zoals wij in het noorden allerlei streektalen en dialecten ken nen, omvat ook het zuidelijk deel van ons taalgebied zoveel uiteenlopende streektalen met hier en daar eigen woorden, dat u eerst moet opgeven in welk gebied u belang stelt, alvorens wij u een literatuuropgave kunnen verstrekken. PIL EN OVERGANG - Ik ben nu in de zestig en moet nog steeds de pil gebruiken. Heeft die pil soms invloed op de late (re) komst van de overgang? Antwoord: Ja. De gynaecologen die wij hierover raadpleegden, zeiden met hun eigen woorden: als een vrouw tot haar negentigste jaar de pil blijft gebruiken, zal zij tot haar negentigste jaar dat maandelijkse ongemak houden. Zij ra den u daarom aan met de pil te stop pen en tot een jaar na de (dan waar schijnlijk spoedig volgende) overgang andere middelen te gebruiken. V- - Een vroege, wat nevelige morgen in een beukenbos. De zon begint juist door te breken. Dat is de tijd om zo'n „harp-foto" te maken. Wie er voor zorgt, dat de zon niet direkt in de lens schijnt en wat experimenteert met belichtingstijden of verschillende lens openingen kan met zo'n foto thuis komen. Het licht maakt het fotograferen niet altijd gemakkelijk. Vooral de dosering van licht kan soms problemen geven. Maar datzelfde licht is ook vaak een mogelijkheid om bijzondere resultaten te bereiken. Dat geldt vooral voor foto's die worden gemaakt met z.g. tegenlicht. Dat de woningnood nog steeds een actueel probleem in Nederland is, mag bekend worden verondersteld. De hui dige accenten liggen wat anders dan zo'n tien, twintig jaar geleden, maar toch. Heeft u er weieens bij stilgestaan, dat ook de vogels om ons heen een ernstig tekort aan comfortabele behui zing hebben? Natuurlijk geldt dat niet voor uw kanarie of andere volière vogels, die bij wijze van spreken op een verwarmde stok gezeten zijn. Nee, het zijn de buiten broedende vogels, die elk voorjaar weer naarstig op zoek zijn naar een fijne broedplek. Omdat een beetje behoorlijke behui zing binnen de kortste keren „ver huurd" is, moeten veel vogelgezinnen in het voorjaar met veel moeite en een hoop gesjouw een nest bouwen op plaatsen, die lang niet ideaal zijn. Sluis wil dit jaar al die minimumwo- ners een handje helpen. Neerlands grootste fabrikant van vogelvoer heeft in samenwerking met een aantal vo gelexperts een vogelhuis ontwikkeld, dat minstens een broedseizoen mee kan. In deze tijd waarin een goed huis onbetaalbaar is, kan elke Nederlander, die het goed met ónze vogels meent, voor nog geen vijf gulden vogelwo- ningaannemer worden. Uw winst zit 'm niet in geld, maar in het geluk, dat u een pril vogelechtpaar bezorgd. Eén zo'n weerbestendig, van milieuveilig karton vervaardigd, Sluis Vogelhuis kost 4,50, voor twee vogelhuizen bedraagt de aanneemsom 5,75. Geen geld natuurlijk. Het Sluis Vogelhuis Het Sluis Vogelhuis is gemaakt van puur-natuur-karton. Om te voorkomen dat het karton door de regen nat en slap wordt, is het behandeld met een vochtwerend middel. Daarmee blijft het een heel broedseizoen als een huis overeind Boven het vlieggat (dat is het gaatje waardoor de vogels uitgaan en thuis komen) is een luifel gemaakt, die voorkomt dat het huis „door de deur inregent". Zo kunnen de vogels, die zelf eerst de bodem van het huis be dekken met mos, veren, takjes etcete- ra, in een prachtig beschut huisje hun eitjes leggen, ze uitbroeden en hun vogeljongen opvoeden. Ook op het balkon Wie zo'n vogelhuisje ophangt kan van heel nabij volgen hoe het dagelijkse reilen en zeilen van een vogelgezin eruit ziet. Ook heel interessant voor uw eigen gezin. Een prettige bijkomstig heid is nog, dat de vogels die in het huis komen wonen, zorgen dat u minder last heeft van insecten. Voor uw gasten zijn die een welkome versnapering. Het Sluis Vogelhuis hoeft trouwens niet per së in een tuin te hangen. Het is zó gemaakt, dat het vrijwel overal kan worden aangebracht. Met drie spijker tjes aan een paal, aan de muur, op het balkon, onder een dakgoot. Of met een ijzerdraadje aan een boom. In principe zijn alle poesvrije(plaatsen geschikt zolang het maar geen winderige plek is. En het vogelhuis moet natuurlijk niet met de opening in de richting waar meestal de wind vandaan komt worden opgehangen. Ook vogels worden ziek van tocht! Altijd op het oosten hangen dus! Wat is dat? De meeste foto's worden zo genomen, dat de lichtbron zich achter de foto graaf bevindt of met een belichting van de zijkant. Het voordeel is, dat het onderwerp dan het meeste licht ont vangt. Maar 't kan ook anders. Dan bevindt de lichtbron (de zon - een lamp of een raam bijvoorbeeld) zich achter het onderwerp. Vaak veroorzaakt dat een tekort aan licht aan de voorkant, waardoor er een donkere figuur ont staat. Op deze wijze kunnen bijvoor beeld foto's worden gemaakt met een silhouet-achtig effekt. Lensopening aanpassen Wanneer u een tegenlichtfoto's wilt maken zult u zien dat de naar de kamera gerichte kant van uw onder werp nogal donker is. Heel logisch, want die kant zit in de schaduw. Om te voorkomen dat uw onderwerp hele maal zwart wordt kunt u - tenzij u dat silhouet juist wilt natuurlijk - de „licht- kraan" van uw kamera iets verder opendraaien. Afhankelijk van de mo gelijkheden van uw kamera kunt u dan een iets grotere lensopening nemen of een langere belichtingstijd instellen. Bij de zgn. „automatische" kamera's moet u dus die automatiek (kunnen) uitschakelen. De weerkaatsing Fotografen, die op de mogelijkheden letten van weerkaatst licht, zijn vaak te vinden in de buurt van water. Daar ontstaat namelijk het effekt van spie gelingen in het water en dat kan mooie resultaten geven. Het voordeel van in water weerkaatst licht is ook, dat het in kleine lichtpuntjes wordt verdeeld, waardoor het niet als een grote en felle zon de lichtverhouding van de foto verstoort. Ook sneeuw en ijs of andere lichtweerkaatsende voorwerpen als glaswerk kunnen voor verrassende ef- fekten zorgen. Lichtstralen fotograferen Dat is de derde mogelijkheid van tegenlicht. Het zal meestal gaan om de zon als lichtbron en het klassieke voorbeeld is de bosfoto met een „licht- harp". Een voorbeeld van zo'n licht- harpfoto is bij dit artikel afgedrukt. De foto is genomen op een wat nevelige ochtend in het bos, de zon breekt net door de mist heen waardoor de scha duwstrepen van de stammen voor het „harp-effekt" zorgen. Ook deze foto is niet moeilijk te maken mits u er voor zorgt, dat de zon niet rechtstreeks in de lens schijnt. Een zonnekapje kan daarbij goede diensten bewijzen. En een belangrijk punt is natuurlijk, dat u er op een wat nevelige morgen vroeg genoeg op uit zult moe ten trekken om met wat geluk net die zonnedoorbraak vast te kunnen leggen. Mensen, die niet zo van vroeg opstaan houden, kunnen overigens een derge lijke foto's ook wel maken wat later in de namiddag als de zon al wat zwakker begint te worden. Spelen met licht Fotograferen is: schrijven met licht. Dat doet iedere fotograaf. Wie de mogelijkheden benut van het tegen licht doet méér. Hij of zij speelt dan met de mogelijkheden van het licht. Door het weerkaatste licht te laten zorgen voor een bijzonder effekt. Of door met de kamera te proberen de lichtstralen zo in het beeld te vangen, dat er een nieuw en verrassend resul taat ontstaat. Zo wordt licht met recht een bondgenoot van fotografen. De mini- of pocketcamera's beginnen langzamerhand een belangrijke plaats in te nemen in de amateur-fotografie. De kleine camera's laten zich nu eenmaal gemakkelijker meenemen. Het waren vooral de grote verzendhui zen, postorderbedrijven en de groot winkelbedrijven die met eigen merken een grote aantrekkingskracht op het fotograferend publiek uitoefenden. Nu is het een vaststaand feit dat een bepaald percentage van het kopend publiek gevoelig is voor de diensten van deze firma's met hun geheel eigen wijze van distributie. Daartegenover staat de groeiende publieke belangstelling om zich door echte vaklieden persoonlijk te laten voorlichten. Eén van de grote problemen waarmee de amateurfotografen worstelen sinds deze camera's voor algemeen gebruik beschikbaar kwamen, is de scherpte, of liever gezegd de ongewilde on scherpte. Op een paar uitzonderingen na is deze onscherpte niet te wijten aan de technische eigenschappen van de foto-apparaten, maar aan de manier waarop de amateurs ermee omsprin gen. Per slot van rekening is het slechts een minderheid van het publiek dat zich toelegt op het maken van technisch perfecte foto's. Voor de meeste mensen is de fotografie een medium waarmee je herinneringen vastlegt voor later. In de loop van de tijd zijn er een aantal technische oplossingen gekomen, waardoor de voor het fotograferen noodzakelijke verrichtingen aanmer kelijk werden vereenvoudigd, en som mige zelfs overbodig werden. .1-1 Zo heeft bijvoorbeeld de introductie van de cassette-camera's ëen belang rijke bijdrage geleverd tot het popula riseren van de fotoerafie. Een aantal jaren later heeft men het formaat van de camera's aangepakt. Men vond de camera's te groot om ze gemakkelijk mee te kunnen nemen. Hierdoor werd de pocket-fotografie geboren. De camera's kregen buiten maten waardoor ze gemakkelijk in een borst- of broekzak of een damestasje passen. Een noodzakelijk gevolg van de ver kleining van de camera's was de ver kleining van het filmformaat en de cassette waarin de film is onderge bracht. Hoe kleiner de negatieven wor den, des te hoger worden de eisen die gesteld moeten worden aan de kwali teiten van de film en de scherpte. Het kleinere negatief moet immers sterk worden uitvergroot om tot een foto van ongeveer hetzelfde formaat te komen dat men gewend was te krijgen van de grotere negatieven. Over de technische kwaliteiten van het geleverde filmmateriaal zal men over het algemeen weinig klachten horen. Maar veel foto's mislukten, werden onscherp als gevolg van de manier waarop de camera wordt bediend. Het maken van een foto is meestentijds iets dat snel en in het voorbijgaan gebeurt. Veel technische aandacht kan en wil het merendeel van het publiek er niet aan besteden. Bewegingsonscherpte is dan ook het euvel waaraan de meeste mislukte foto's lijden. De onscherpte zou te vermijden zijn als de sluitertijd van de camera aanmerkelijk korter gemaakt zou kunnen worden. Er zijn echter maar twee manieren om dit mogelijk te maken a) een lens gebruiken met een grotere opening, waardoor er meer licht op de fUm kan vallen. Dit heeft twee nadelen, n.1. de scherptediepte (de afstanden waartussen het onderwerp scherp wordt afgebeeld) wordt minder, waar door een afstandsinstelling noodzake lijk begint te worden; en deze lenzen zijn aanmerkelijk duurder om te ma ken. b) een snellere of gevoeliger film gebruiken. Kodak heeft voor de laatste oplossing gekozen, omdat deze voor de consu ment de meest aantrekkelijke moge lijkheden biedt. De camera's kunnen betrekkelijk eenvoudig en goedkoop bliiven, terwijl de kortere sluitingstij den vooreen aanzienlijke beperking op bewegingsonscherpte zorgen. Wat energie besparen? Moeten we dan met z'n allen In het donker gaan zitten? Misschien is dit ook uw reactie als u iets leest over energie en energiebe sparen. We hebben toch geen tekort aan energie? Waarom moeten we dan be sparen? Energie is zoiets natuurlijks dat we bijna niet meer nadenken waarvoor we het gebruiken en over hoe het leven er uit zou zien als we het niet meer zouden heb ben. Zover is het gelukkig nog niet, maar als we niet wat zuiniger gaan omspringen met onze energievoorraden zal het er wel van komen. Deskundigen hebben uit gerekend dat in het jaar 1985 ons energieverbruik bijna verdubbeld zal zijn, en we gebruiken al zo ontzettend veel! Hierdoor zullen onze natuurlijke ener giebronnen zoals aardgas, aardolie en steenkool, over een krappe 100 jaar uit geput zijn. Dan moeten we niet met z'n allen in het donker gaan zitten, dan zitten we ge woon met z'n allen in het donker. Tenzij er nieuwe bronnen ontwikkeld kunnen worden. En dat kost tijd. Niemand verwacht dat we ophouden met genieten van het gemak dat ener gie ons biedt. Maar wel dat we zo zuinig mogelijk omgaan met wat we nog hebben, zodat we meer tijd krijgen om echte alter natieven te zoeken. Kernenergie of zöne-centrales? Maar we hebben toch al alternatieven? De kranten staan vol over kernener gie, zonnehuizen enz. Hierover Prof. dr. J. D. Fast, vroeger buitengewoon hoogleraar aan de Technische Hoge school in Eindhoven. Prof. dr. Fast: „Bij het vraagstuk van onze energievoorziening moet je het volgende voor ogen houden: de aarde blijft zeker nog 5 miljard jaar bewoon baar. Beeldt men deze periode op een tijdschaal af als een enkel jaar, dan is ons energiekapitaal (steenkool, aardgas, olie maar ook de voorraad uraan) reeds in enkele seconden ver bruikt. Hiermee geef ik al aan dat kernenergie, waarvoor de brandstof immers geleverd wordt door dat uraan, nooit de oplossing kan zijn. Maar het grootste probleem op langere termijn wordt voor de kernenergie gevormd door het afval van de kern centrales. Bij het splijtingsproces van uraan wordt, naast de door ons zo ge wenste energie in de vorm van warm te, ook een grote hoeveelheid radio actieve stoffen gevormd. Stoffen die slechts heel langzaam hun radio-acti viteit verliezen. Er zijn erbij die na miljoenen jaren pas de helft van hun radio-activiteit verloren hebben. Hierdoor schepen wij de na ons komende generaties op met verschrikkelijke problemen, waar voor geen redelijke oplossingen be staan. Over deze lange periodes is de aarde zeer onstabiel; er zijn aard verschuivingen, ijstijden komen en Een foto-collage geeft een beeld van het leven van de man of de vrouw, die het heeft gemaakt. In bijgaand artikel wordt verteld hoe zo'n foto-collage tot stand komt en waarom deze wandversiering in steeds meer gezinnen is te vinden. In steeds meer huizen kun je hem ontdekken: de foto collage, een verzameling foto's die kriskras door elkaar heen op een ondergrond is geplakt, al of niet beschermd door een glasplaat. Zo'n bonte mengeling van allerlei foto's doet het erg goed aan de muur. 't Is de moderne vorm van de lijstjes met foto's die op veel schoorstenen staan. Hoe maak je zoiets? Een mens bezit meestal nogal wat foto's, die in dozen en albums worden bewaard. Foto's van familieleden en vrienden, vakantiekiekjes en herinne ringen aan huisdieren, hoogtepunten in 't leven en van het werk. Het eerste karwei is om uit die hele serie foto's een voorlopige keus te doen. Wanneer u een wat grotere collage maakt is 't verstandig dat kiezen toch wel met enige aandacht te doen. Wie bijvoorbeeld kinderen of kleinkinderen heeft, moet er natuurlijk voor zorgen dat er geen een op de collage ont breekt. Want als uw verzameling klaar is en hangt, wordt deze door veel gasten bekeken en men vindt het dan leuk op zo'n collage de eigen foto te ontdekken. De ondergrond Die kan van alles zijn. In de handel zijn achterwanden met glasplaten ver krijgbaar die met klemmen bij elkaar worden gehouden. Het plakken kan natuurlijk ook op een houten onder grond gebeuren of op een stevige plaat karton, 't Is wel verstandig om de foto's te beschermen met bijv. een glasplaat die op maat kan worden besteld. Vooral het zgn. ontspiegelde" glas is erg mooi; u heeft dan geen last meer van hinderlijke reflekties. Even tuele scherpe randen even met schuur papier (laten) afschuren. U kunt het ook beschermen met doorzichtig plak- folie. Dat heeft echter als bezwaar, dat het vervangen van foto's dan niet meer mogelijk is. Het indelen van alle gekozen foto's is een plezierig werkje, waarbij het de bedoeling is dat alle foto's schots en scheef door en over elkaar worden geplakt. Ook is 't geen enkel bezwaar om zwart/wit- en kleurenfoto's over elkaar heen te plakken. Minder be langrijke stukjes van groepfoto's mo gen best verdwijnen en langzaam ont staat er een eenheid: een kompositie foto's die mensen en gebeurtenissen weergeeft waaraan u op de een of andere wijze goede herinneringen hebt. Collage veranderen Een van de charmes van een foto-col lage is ook, dat u de kollektie soms kunt wijzigen. Een leuke nieuwe vakantie foto, de foto van een pas geboren baby, een erg geslaagde natuuropname ze kunnen de plaats innemen van andere foto's, die niet meer zo aktueel zijn. Zo beeldt de collage uw leven van van daag uit en blijft ze nieuw, 't Is daarvoor natuurlijk wel nodig de foto's niet te vast te plakken. De beste methode is zuinig te werken met rub- bercement of de speciale fotoplakkers te gebruiken die het mogelijk maken de fot's later weer onbeschadigd van de ondergrond of van elkaar te halen. Sieraad aan de wand Dat is het merkwaardige: de foto-col lage is een stukje huisvlijt, dat in al zijn kontrast en afwisseling van kleur en vorm een sieraad is aan de wand. Waar huisgenoten en gasten met inte resse naar kijken en dat voor uzelf - of voor de persoon, die u het als geschenk geeft - een heel bijzondere waarde heeft. gaan. zeespiegels rijzen en dalen, kort om, waar men het afval ook bergt, het blijft de mensheid bedreigen. Ik vind dat we deze risico's niet mogen nemen. Zeker niet omdat we onuitput telijke bronnen van energie kunnen vinden in geotermische energie (aard warmte), de zon, de wind, water kracht, verschil in eb en vloed en bio massa. Over enkele „seconden" - het moet steeds herhaald worden - hebben we niets anders". Maar wordt er dan onderzoek gedaan naar deze alternatieven? Prof. Fast: „Er wordt wel onderzoek gedaan, maar nog lang niet genoeg. De energie die geleverd wordt door deze alternatieve bronnen is nog altijd duurder dan die geleverd wordt door de conventionele bronnen. Maar men moet niet vergeten dat de huidige energieprijs op geen stukken na een afspiegeling is van wat energie, als schaars goed, werkelijk zou moeten kosten. Toch zijn er al gemeentes die zonne-huizen bouwen, er zijn enkele geothermische centrales in Italië en op IJsland, er is een ge tijdencentrale in Bretagne (Frankrijk) en in Zuid- Frankrijk doet men een onderzoek met een centrale op zonne-energie. Over het algemeen kun je echter zeg gen dat er veel te weinig onderzoek wordt gedaan naar de mogelijkheden van deze alternatieve energiebronnen. Maar bij de huidige stand van de techniek hebben we misschien wel een eeuw nodig eer het zover is dat we de mensheid op bescheiden schaal op deze manier van energie kunnen voor zien. Des te meer reden natuurlijk om geen geld te verslingeren aan „Almelo" en aan kerncentrales, maar om met alle macht te gaan werken aan de alternatieve bronnen. Dat schept bovendien heel wat meer werk gelegenheid". Besparingen Door steeds meer energie te gebrui ken vragen we bijna om invoering van kernenergie. Als we wat zuiniger zouden omgaan met energie is dit misschien niet no dig, omdat dan echte alternatieven ge zocht kunnen worden. Hieronder vol gen wat tips, die we zonder veel moei te in huis kunnen toepassen, zonder in het donker te gaan zitten. De meeste energie in huis wordt ge bruikt voor verwarming (ca. 85%). Be sparingen hierop zijn dus het meest effectief. Gebruikt u een kamer niet? Doe de verwarming dan uit en de deur dicht. Stook eens een graadje lager. De termostaat een graad lager betekent al zo'n 6% besparing in de stookkos ten. Gordijnen zijn erg belangrijk, 's A- vonds straalt door uw raam niet al leen licht naar buiten, maar ook warmte. Zorg wel dat de gordijnen tussen het raam en de radiator hangen. Veel warmte gaat verloren via mu ren. Overweeg eens of spouwmuur iso latie bij u geen rendabele zaak zou zijn. U kunt zelfs tot 666,- subsidie - krijgen. Vraag eens inlichtingen hierover bij de gemeente. Ook op elektriciteit valt nog wel het een en ander te besparen. Lamp uit als u een kamer uitgaat. Aan kostgeld, uit kost niets. Let bij de aanschaf van nieuwe apparaten (heeft u ze echt nodig?) ook eens op hun energieverbruik. Dit verschilt tussen de apparaten onder ling nogal, terwijl ze hetzelfde werk doen. TL verlichting is zuinige verlich ting. Een TL-lamp van 25 watt geeft even veel licht als een gewone lamp, maar hij gebruikt wel 65% minder energie. Het fabeltje dat het meer energie zou kosten om een TL lamp aan te doen dan om hem te laten branden is al lang achterhaald. Uit doen dus. Een wasprogramma zonder voor- was gebruikt 20% minder energie. Al leen hele vuile was heeft een voor- was nodig! Gebruik de waakvlam van uw forn- huis alleen tijdens het koken. Hij neemt 'o van het totale gasverbruik van uw fornhuis voor zijn rekening. Zonde, vindt u niet? Ook autorijden kost heel veel energie. Rustig rijden betekent ook minder tan ken. Wat denkt u van af en toe eens een eindje fietsen? Deskundigen hebben uit gerekend dat u met de energie die u gebruikt voor 1 km. autorijden vele kilo's koffie kunt malen. En probeert u eens de groenten van het seizoen te eten. Het is veel goedkoper en de teelt ervan kost veel minder energie. U ziet dat u heel eenvoudig kunt be sparen op uw energieverbruik en uw portemonnaie. Want het is echt een noodzaak met ingang van 1 maart STEENHOFFSTRAAT 53 SOEST - TELEFOON 21433 Outdoor Girl Cosmetica Dinsdags gesloten

Soester Courant | 1978 | | pagina 57