t is fijn weer tijd voor lentefoto's Soester Courant van donderdag £7 april 1978 Vroeger was het voorjaar de tijd van schoon- maken en poetsen. Vandaag de dag is voor de meeste mensen de Lente een tijd om er op uit te trekken. De natuur in... na een toch wel koud wintertje. Genieten van warmte en kleuren en van alles, wat nu weer gaat groeien en bloeien. En daarbij wordt de foto- of filmkamera natuurlijk niet vergeten. Gaat u mee op ontdekkingstocht met de kamera, de nieuwe lente in? Op deze bladzij wat foto's van onderwerpen, die u kunt tegenkomen. En wat tips, die kunnen helpen om met mooie lentefoto's thuis te komen. Lente in de stad Een tweede voorbeeld van de manier om het voorjaar in de stad te vangen in boeiende foto's. Hier is vooral gezocht naar het kontrast tussen de stad - een straat, huizen en flats en de natuur: het jonge zwanengezin, dat parmantig oversteekt. Voor zo'n foto moet je wat geluk hebben, want zoiets zie je natuurlijk niet elke dag. Toch is fotograferen vaak een kwestie van: de mogelijkheden zien en ze benutten. Wie attent is op fotokansen maakt ook meer geslaagde foto's en... geniet tegelijk nog méér van 't voorjaar. Ook in de stad. Sneeuw door het raam Laten we eerlijk zijn: 't voorjaar is niet alléén zonneschijn. D'r kunnen ook ineens sneeuwvlok ken vallen, die zorgen dat de wereld er, door het buitenraam gezien, wat gespikkeld uitziet. Daar zit een foto in, die op een bijzondere manier een beeld geeft van de straat, waarin je dagelijks leeft. Het is tamelijk donker en daarom was er een vrij lange belichtingstijd nodig. De dichtstbijzijnde sneeuwvlok ken veranderen door hun bewe ging, in witte vlekjes. Maar in dit geval geeft die "bewegings- onscherpte" juist sfeer aan deze foto. Dicht bij huis Wie zegt. dat je in de stad geen voorjaarsfoto's kunt maken, heeft het mis. Bekijkt u deze foto maar. Een goede komposi tie, genomen op het juiste mo ment, want als alles kaal is, dan is het resultaat niet bijzonder en als de bomen weer volop in 't blad zitten, kun je zo'n foto ook niet meer maken. Een geslaag de plaat, die je kunt maken met elke kamera. Als je er tenminste de tijd voor neemt om, dwalend om je motief, precies het goede opname - standpunt te vinden op de juiste tijd. Op het land In de stad moet je nog zoeken naar voorjaarsmotieven. Op het platteland is eigenlijk elke foto raak. Zoals deze plaat, die is genomen op enkele kilometers van de grens van Amsterdam: een foto van het Gein. Voor- jaarsachtiger en landelijker kan het niet. 't Geheim van het slagen van deze foto is vooral de beeldopbouw: alle lijnen (weg, berm, water) lopen naar het centrale punt: de molen. Lente in huis 't Voorjaar is de tijd van "de grote schoonmaak". Geen on derwerp om op de plaat te zetten. Dat dacht u. Want een fotograaf, die de dingen om zich heen met een opmerkzaam oog bekijkt, ziet zelfs in een ramen zemende huisvrouw een speels motief. Let eens op de vage vorm van de figuur achter het raam, die toch onmisken baar "glazen wassen" weergeeft. Kijk naar de kontrastrijke lichte zeepsopstrepén tegen dat don kere silhouet. En die smerig - donkere vlek tegen de lichte achtergrond. In de dierentuin In het voorjaar is een dierentuin een goede plaats om de lente te ontmoeten. De fotograaf van dit plaatje zag iets in die speelse zwart/wittekening van de giraf fen. Zoekend naar de beste opname - plaats vond hij deze kompositie: een knappe vlak verdeling van die twee lange halzen gestrekt in dezelfde rich ting. Zo'n foto is niet helemaal toevallig ontstaan maar bewust opgebouwd. Dat de beide giraf fen ongewild zó hun medewer king verleenden, is natuurlijk wel een geluk, dat mensen, die met veel geduld proberen om opmerkelijke foto's te maken, vaak hebben. ANZ4 Bloesem als motief Een van tamelijk dichtbij ge nomen foto van een appelbloe sem. Aan deze foto is te zien, dat makro-foto's maar een erg klein scherptegebied hebben: de voorste bloesem is nog scherp afgebeeld, de iets verder af liggende knoppen zijn al onscherp. Een ander gevolg van die onscherpte is: de wazige achtergrond. In dit geval is dit echter een voordeel, want mede daardoor komt de zwart/wit- werking van het bloesemtakje extra duidelijk en voordelig uit. Vlinder van dichtbij Makro- of dichtbijfotografie boeit nog altijd veel kamera - bezit ters. Dit soort foto's kan worden gemaakt door ieder, die op z'n kamera een voorzetlensje kan bevestigen. Of een kamera heeft, waarop tussenringen gemonteerd kunnen worden. Het is - afhankelijk van de te gebruiken hulpmiddelen - mogelijk om scherpe foto's te maken zelfs tot op 10 cm van de lens. Dat is ook met deze foto gebeurd: een dagpauwoogvlinder is neergestreken op een bloem en op het juiste moment gefotografeerd. Zo'n foto is niet moeilijk te maken mits men wat geduld heeft en extra aandacht besteedt aan de scherpte - instelling, die op korte afstand namelijk weinig speling heeft en dus sekuur moet gebeuren. Kind en lente Wat is een mooier motief in de lente dan een kind? Op de eerste zomerse lentedag trekt het gezin er op uit de duinen in. In 't begin let de kleine misschien nog wat op de man of vrouw met de kamera, maar als ze verdiept is in haar spel, vergeet ze de fotograaf. En dan kun je zulke foto's maken... aktiefoto's die - als je ze vergroot en op spaanplaat plakt - een sieraad zijn aan de wand.

Soester Courant | 1978 | | pagina 61