n ,45 Gert Beijen met WSÊM voorkeurstemmen in nieuwe WD-fractie wS Amerikaanse F-15 Eagle straalvliegtuigen in september naar Soesterberg Landskampioen BDC ontvangen op Gemeentehuis Eerste gesprek raadsleden SoeSTERplan-opstellers achter de rug Sperciebonen HYPOTHEKEN 7,4% rente Andere opstelling gemeenteraad op komst? Honsbergen AUTOVERZEKERING remlJl Jï Oemmers en te Wolft b.v. 100 bezwaarschriftschrijvers komen naar hoorzitting Feest in de St. Ludgerusschool Padvinders nieuws Bromfietser zwaar gewond Donderdag 8 juni 1978 56e jaargang no 42 Extra voordelig 450 gram Iglo gesneden Zie onze advertentie Vrijdag 16 juni a.s. wordt in do St. Ludgerusschool feest gevierd in ver band met de ingebruikneming van het geheel verbouwde pand. Van augustus vorig jaar tot april dit jaar vonden de leerlingen onderdak in de leegstaan de Margrietschool aan de Bonifacius- straat. In die periode werd de St. Lud gerusschool grondig verbouwd en uit gebreid. Eind april werd de school weer be trokken. Dat ging zonder feestelijkhe den gepaard maar het feit wordt nu alsnog ..gevierd". Niet met toespraken en ander officieel gedoe, maar met een feestdag voor de leerlingen, 's Avonds is er ..Open Huis", waarbij de buurtbewoners, de ouders en vooral ook de oud-leerlingen welkom zijn. Een en ander wordt volgende week vrijdag 16 juni georganiseerd, 's Mor gens vindt er op school voor de leer lingen een voorstelling plaats, gevolgd door een maaltijd, waarna de dag besloten wordt met een speurtocht. Voor de volwassenen, waarbij ook de buurtbewoners en oud-leerlingen, als mede iedere belangstellende van harte welkom is. wordt een ..Open Huis" gehouden van 19.00 tot 22.00 uur. waar bij onder het genot van een drankje en een hapje, de school bezichtigd kan worden. Bespaar geld op uw W.A. vanaff 159,- All-Risks vanaff 341,- 10 jaar vast Vraag vrijblijvend advies. Alle geldleningen binnen 24 uur. Tijdens uw vakantie Uw auto All-Risks verzekeren? Dat kan via Torenstraat 17 - Soest Tel. 02155-15451 Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E.J.SMIT Abonnement per half jaar f 10.— Buiten Soest per half jaar f 20,— Verschijnt iedere donderdag SOESTER COURANT Foto: Herman van Dam .\a het behalen \an de nationale titel werd het herenteam van BIK. direkt na aankomst in Soest, in feestelijke optocht vanaf de Noorderweg naar het Gemeentehuis gevoerd. Majorettes en drumband van de „Springbokken" zorgden voor de muzikale begeleiding. Daar aangekomen kregen team en begeleiders gelukwensen aangeboden van het Gemeentebestuur en vertegenwoordigers van de Gemeenteraad en de Sportstichting. Onder gejuich \an de supportersschare werd door mevrouw C'orver-v. Haatten aan aanvoerder Dick Veenman een wand bord en bloemen aangeboden, waarna wethouder Plomp de spelers een lint met medaille omhing. Na nog een keer in de bloemen te zijn gezet, werd de feestelijke rit door Soest voortgezet. Weer voorafgegaan door drumband en majorettes van ..de Springbokken" werd via een ruime ..omweg" het clubpavil joen „het Bluathuus" bereikt, waar het feest, omlijst door gezellige muziek, rond de barbecues en op de dansvloer werd voortgezet. De officiële huldiging op bel bordes van het gemeentehuis werd bijgewoond door het ('DA-raadslid mevrouw J. Greefhorsf- van Overdam. de heer Hilhorst van de Sportstichting en de gemeentelijke voorlichter de heer B. J. van Os. Achttien F-15 Eagle vliegtuigen van de lste Tactical Fighter Wing van de Amerikaanse luchtmacht, welke gesta tioneerd zijn op de vliegbasis Lang- ley, in de staat Virginia, V.S., zul len begin september tijdelijk worden overgeplaatst naar de vliegbasis Soester berg. De F-15 Eagle straaljagers zullen dan de luchtverdedigingstaak overnemen van het 32ste Tactical Fighter Squa dron, gedurende de conversie van de F-4E Phantom van het 32 squadron naar de F-15 Eagle. Het onderdeel zal non-stop doorvliegen van Amerika naar Nederland, waarbij het onderweg zal worden bijgetankt door KC-135 Stratotankers. Onderhoudspersoneel zal worden overgevlogen met C-141 Starlifters van het Amerikaanse Military Airlift Com- mand, terwijl een EC-135 vliegtuig van het Amerikaanse Tactical Air Com- mand de Eagles gedurende hun vlucht over de Atlantische Oceaan zal begelei den. Het doel van deze kortstondige over plaatsing is eveneens het bekend ma ken met de unieke aspecten van het opereren buiten het Amerikaanse con tinent. Het gast-squadron zal tot half december op de vliegbasis Soesterberg verblijven. De WD-er Gert Beijen, de nummer veertien op de WD-kieslijst, is dankzij 383 op hem uitgebrachte voorkeurstemmen in de gemeenteraad gekomen. Hij neemt de plaats in van de nummer zeven op de WD-lijst, de heer A.F.M.Krijger. De VVD verloor in Soest liefst drie zetels en is daarmee de status van grootste fractie kwijtgeraakt. Dat is het CDA nu weer, dat één zetel won. Oók de PvdA verloor, min of meer tegen de Soester verwachtingen in. Grote winnaar werd Jan Visser van Progressief Soest. Hij vertegenwoordigde de afgelopen vier jaren de PPR en D'66. Dit keer ging men afzonderlijk de verkiezingen in, maar dat leverde de „combinatie" wel vijf zetels winst op: Progressief Soest ging van één- naar drie zetels en D'66 is terug in de gemeenteraad met eveneens drie zetels. Dat de gemeentelijke centrumplannen een rol gespeeld hebben in Soest is zonder meer duidelijk. Beijen maakte zijn opstelling als anti-centrumplan man duidelijk door in de weken vóór de verkiezingen met een jeep rond te rijden waarop naast de WD-affiche ook de bekende groene soeSTERplan-Ja biljetten geplakt waren. Visser's op stelling was in de afgelopen vier jaren duidelijk geworden en D'66 maakte eveneens tijdig bekend van het ooit door hen voorgestane centrumplan, af te zien. Toch kan de landelijke tendens ook in de Soester verkiezingsuitslag terugge vonden worden. Immers de PvdA verloor iets, net als overal in het land; de WD eveneens, zij het in Soest wat sterker en het CDA won, zoals overal in het land. Alle drie partijen werkten, de een wat meer, de ander wat minder, mee aan de totstandkoming van het centrum plan. Alle drie waren vóór de uitvoe ring, maar voerden een aantal „mit sen" op; géén van hen was „tégen", tenzij aan een aantal voorwaarden alsnog werd voldaan. De PvdA gaf duidelijk te verstaan tégen het door de gemeente opgevoer de centrumweg-tracé te zijn; VVD en CDA waren het daar mee eens, óók in hun programma's. De VVD: „Het op basis van de huidige inzichten vastge stelde tracé van de Centrumweg past in dit beleid en wordt op grond van verkeerstechnische redenen zowel als uit een oogpunt van natuurbehoud verkozen; het CDA: „De Centrumweg wordt als noodzakelijk gezien om de afwikkeling van het verkeer vlot te doen plaatsvinden". De PvdA daarentegen: „De Centrum weg moet eindigen bij de Kerkstraat; dus geen voortzetting van de Centrum weg van Kerkstraat rond Kortend naar de Birkt. De uitvoering van zowel de weg als de kunstwerken dient afge stemd te zijn op één enkelbaansweg met twee rijstroken". Over de plaats van het winkel-annex bestuurlijk centrum was men vrij eens gezind. De voorkeur werd door alle drie partijen uitgesproken voor het gebied Parklaan-Nieuweweg, mits aan een aantal voorwaarden werd voldaan. Dat alles leverde Progressief Soest en D'66 samen zes zetels op; de VVD het verlies van drie zetels en bovendien de komst van een anti-centrumplan man als Gert Beijen; de PVDA het verlies van één zetel, maar tegen de ver wachtingen, althans plaatselijk, in het CDA de winst van één zetel. Een landelijke tendens kan derhalve aan de Soester-uitslag niet ontkend worden. De vraag of in Soest nu veel zaken gaan veranderen is niet eenvoudig te beant woorden. De ruim 5200 bezwaar schriften zullen zwaar gaan meetellen. En is dat niet in de Soester Raad, die nog in augustus tot een beslissing wil komen (dus nog vóór de nieuwe Raad optreedt), dan toch zéker wel bij de provincie. Verwacht mag worden dat niet zo maar „verklaringen van geen bezwaar" (art. 19 Wet R.O.) zullen worden afgegeven. In dat kader spelen de aanvragen van de enorme kredieten voor de beveiliging en modernisering van het politiebureau. Wordt het be stemmingsplan niet goedgekeurd door de provincie en wordt de beveiliging van het politiebureau als noodzakelijk gezien, dan zal óf het huidige bureau gemoderniseerd moeten worden, óf dat bureau op een andere, minder om streden plaats, gebouwd moeten wor den. Daarvoor zijn enige terreinen „beschikbaar": de doorgetrokken Dal- weg, het terrein van de r.k.mavo op de hoek van de S te enhoff straat-Dal weg; het terein van de oude openbare mavo aan de Middelwijkstraat, nabij de To renstraat en mogelijk ook het terrein waar de St.Josephschool staat aan de Parallelweg. College Veel zal daarbij afhangen van de opstelling van de nieuwe Raad en het nieuwe college. Zover bekend zijn de „onderhandelingen" al geopend door het CDA. In eerste instantie zal het CDA twee wethouderszetels „eisen" en verder één toedenken aan de WD en één aan de PVDA. Daarbij doet de vraag zich gelden of de huidige onderwijswethouder (van de WD) voor het CDA „aanvaardbaar" „Welzijn" en „maatschappelijk G. Beijen - VVD Interessant is verder welke figuren het CDA heeft om een wethouderszetel te gaan bezetten. Naast de huidige wet houder en lijstaanvoerder Hoekstra zijn dat bijvoorbeeld de heren Menne (financiën), Van Poppelen (ruimte lijke ordening), Verheus (onderwijs) en Storimans (financiën of openbare werken). Winnaar Visser heeft inmiddels wat sterke uitspraken op zijn naam staan. Hij is kandidaat voor de portefeuille „welzijn", maar voelt er alles voor de vier wethouderszetels te verdelen onder de partijen VVD, PVDA, D' Progressief Soest. Het CDA buitenspel derhalve. Een ambitieus voorstel, dat het ons inziens evenwel niet zal halen. Wel is er de mogelijkheid dat D'66 en Progressief Soest samen één man naar voren schuiven als wethouder en dat zou dan bijvoorbeeld Ir. Nuijten kun nen zijn voor de portefeuille van ruim telijke ordening. Want zeker is wel, dat hebben alle partijen in hun program opgenomen, dat deze portefeuille beter in handen kan zijn van een „gekozen" vertegenwoordiger. Of een man van D'66 of van Visser voor CDA en WD aanvaardbaar is, zal de tijd leren. Mocht het zo zijn, dan is het roer in Soest flink „omgegaan". Voorkeurstemmen Naast Beijen met 383 voorkeurstem men, kreeg ook de CDA-er Van Poppe len een aanzienlijk aantal (343) en wethouder Ebbers van de VVD was met 324 een goede derde. Van den Brakel van de partij van de arbeid had er 265; mevrouw Allard van D'66 -245, Plomp (WD) 193; Verheus (CDA) 191; Van Aalst_(VVD) 185; Stam (CDA) werk" waren in (goede) handen van de m, mevr. Tomassen (P.S.) 150; Ban- PVDA en zouden daar ook volgens het ki (WD) 139 en mevr. Greefhorst CDA kunnen blijven. (CDA) 116. Honderd schrijvers van een bezwaar schrift tegen het gemeentelijke ont- werpbestemmingsplan Centrum heb ben te kennen gegeven de hoorzitting van de gemeente te zullen bezoeken om hun bezwaren nader toe te lichten. Hoeveel tijd ieder krijgt toegemeten, was gistermorgen nog niet bekend. Tegen het plan werden ruim 5200 be zwaarschriften ingediend. Daarvan waren er 4350 precies gelijk, het stan daard-formulier. 487 bezwaarden maak ten ook van dat formulier gebruik, maar voegden er opmerkingen aan toe. En dan waren er nog 226 geheel ver schillende exemplaren van evenzoveel particulieren en groeperingen. De gemeente heeft voor het horen van de bezwaarden twee dagen uilge trokken: woensdag 14 en donderdag 15 juni. Woensdag de hele dag van 's morgens 9 tot 's avonds 22 uur en donderdag, de dag van de raads vergadering, van 's morgens 9 uur tot 's middags 17 uur. De zittingen worden gehouden in het gebouw Wel zijn aan de Lange Brinkweg. Een F-15 Eagle onderscheppings straaljager van de lste Tactical Fighter Wing, welke gestationeerd zijn op de vliegbasis Langley in de staat Virginia in de V.S., tijdens het bijtanken in de lucht door een EC-135. De Eagles die in begin september naar Nederland komen, zullen eveneens gedurende hun vlucht over het water in de lucht worden bijgetankt. (USAF foto door TSgt. Robert Kay A.s. zaterdag 10 juni zullen de leden van de Hopman Masselman groep, onder het motto „een Knaak voor een Taak" graag uw auto weer glimmend schoon maken. Op de volgende punten kunt u terecht voor deze aktie: Super markt Gemar van 10.00 tot 16.00 uur; bloemkwekerij Van Oest, Eigendom weg, eveneens van 10.00 tot 16.00 uur. Dankzij de welwillende medewerking van de firma Procar zullen de allerbes te middelen gebruikt kunnen worden. Men rekent op veel „bezoek". wel dat het uiteindelijke resultaat van de komende gesprekken, de keus zou worden tussen het gemeentelijk plan en het STER-plan: Dat zou t.z.t. kunnen betekenen dat het STERplan geheel uitgewerkt zou moeten worden. Hij zegde toe dat het pré-advies voor de gemeenteraad vooraf aan de STER. plan woordvoerders zou worden toege zonden. Zij konden dan langs de nor male weg reageren. De Wilde sprak als voorzitter van de raadscommissie, welke voor deze ge sprekken is gevormd, geheel voor zich zelf, omdat anders de vergadering voor tussen-overleg geschorst zou moeten worden. In dat verband rea geerde slechts de heer Van Poppelen van het CDA. Hij voelde er weinig voor zich nu al door uitspraken vast te leggen. Hem ging het om toelichting op het STER-olan. Daar werd toen aan begonnen. De Heren Roos en Zweers van de Werk groep Leefmilieu Soest namen dat in eerste instantie voor hun rekening. Roos zette uiteen waarom men zich verzette tegen de grootschaligheid van het gemeentelijke plan en hoe het STER-plan ontwikkeld werd, waarna de heer Zweers een zeer uitgebreide, goed gedocumenteerde visie gaf op de situatie van de plaatselijke midden stand. Vervolgens ging men over tot de beant woording van de 25 door de raadsleden geformuleerde vragen. Het gesprek wordt voortgezet; men kwam in eerste instantie niet verder dan tot wat weinig ter zake doende details. Op de Grote Melmweg, ter hoogte van het bedrijf Procar, botste de 18-jarige bromfietser H. J. V. uit Baarn tegen een auto bestuurd door de heer A. v.d. V. (36) uit Amersfoort. De bromfietser liep een schedelbasisfractuur op en werd met de ambulanceauto naar het ziekenhuis te Utrecht gebracht. De automobilist kwam uit de richting Amersfoort en stopte om de inrit bij Procar in te rijden. Hij blokkeerde daardoor de rijweg, met als gevolg dat de bromfietser tegen de auto aan reed. Op de Den Blieklaan nam de bromfiet ser F. M. (17) de bocht te ruim en kwam zodoende in botsing met de personenauto bestuurd door mevrouw J. K.-J. (37). M. liep een hoofdwond op en klaagde over pijn in zijn linkerbeen. Hij passeerde in de bocht enige fietsers en kwam daardoor op de linker weg helft. Dinsdagavond vond in de kantine van het gebouw van gemeentewerken de eerste confrontatie plaats tussen leden van de gemeenteraad en de woordvoerders van de coördinatiegroep Soe-STER-plan. Het werd een vrij mat gesprek waar evenwel grote belangstelling voor bestond. In totaal, met de direct betrokkenen mee, woonden 34 personen het gesprek bij. Daaronder de wethouders mevrouw Van Stiphout en Hoekstra, het raadslid mevrouw Greefhorst-Van Overdam en de nieuw gekozen raadsleden de dames Tomassen en Allard en de heren Beijen en Gerth. Op het dakterras met een prachtig uitzicht op de toren van de Oude Kerk en een omlijsting van vogelgetsjilp en varkens-geknor, heette raadslid De Wilde zijn gezelschap welkom. Al vlot bleek dat beide partijen, de raadsleden aan de ene kant en de SoeSTERplan-opstellers aan de andere kant, zich duchtig op deze ontmoeting hadden voorbereid. De raadsleden stel den liefst 25 vragen op, maar voor deze gesteld konden worden, was reeds een groot deel van de avond voorbij ge gaan. Van de kant van het SoeSTERplan wilde men eerst weten hoe serieus de gemeente deze ontmoeting nam. Bete kende het eventueel dat, bij geconsta teerde belangrijkheid, het SoeSTER plan geheel uitgewerkt zou worden om zo een juiste vergelijking met het Cen trumplan mogelijk te maken? Kreeg de plan mogelijk te maken? Kreeg de STER-groep tijdig inzage in het rap port dat de raadsleden van hun bevin dingen zouden opstellen en kon men daar dan alsnog op reageren? Het leek aanzienlijk meer, dan de raadsleden zich voorgesteld hadden. Voorzitter De Wilde, die de bijeen komst uiterst soepel leidde, meende

Soester Courant | 1978 | | pagina 1