Expositie in Artishock „700 jaar Slag om de Engh" t ÜS 3.49 10,50 ^UU»! Gesprek raadscommissie met SoeSTERplan-opstellers bijna op dood spoor Interne hergroepering ziekenhuis Zonnegloren A.s. vrijdagavond: TENNIS RACKETS HYPOTHEKEN 7,4% rente HEINEKENS Honsbergen AUTOVERZEKERING Dierenparkdagen van de Zonnebloem Man op verjaardag in cel Geluidsoverlast rijksweg 223 BIER KRAT Honsbergen Donderdag 15 juni 1978 56e jaargang no 43 SOESTER COURANT Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E.J.SMIT Abonnement per half jaar f 10.— Buiten Soest per half jaar f 20,— Verschijnt iedere donderdag De Eng in de buurt van het Engenbergsteegje met op de achtergrond de toren van de Oude Kerk aan de Torenstraat Vrijdagavond 16 juni a.s. om 9 uur wordt in het Artishock-gebouw de tentoon stelling geopend „700 jaar Slag om de Engh", een uitgestelde manifestatie in het kader van Artishock's zevende SOESTOCK-festival dit jaar. De exposanten zijn Ton Paauw (28) en Jan Visser (44). „700 jaar Slag om de Engh" is een fotografische en grafische beeldverzameling bestaande uit 36 landschappelijke elementen van de Engh, die corresponderen met 36 teksten over de Engh. Een samenspel van beeld en poëzie. Twee zalen van Artishock zijn ingericht met deze taalbeelden, die bestaan uit fotografisch tot stand gekomen materiaal en gedichten in een eenvoudige typo-" grafie. Waarom deze tentoonstelling? Ton Paauw: Deze expositie is eigen lijk een voortzetting van, en vervolg op de openluchttentoonstelling „Lijst in/lijst uit" die wij in 1975 op de Engh hebben georganiseerd en die na twee dagen al vernield werd. Hetzelfde heb ik ook georganiseerd, samen met Wil Willemsen, in het Gro ningse Vierhuizen. Steeds meer kom ik tot de overtuiging dat we natuur ,,in een lijstje moeten zetten", dat wil zeg gen: moeten beschermen. Dat geldt hier in Soest in 't bijzonder voor een bedreigd gebied als de Engh, waar mensen nog steeds met handen en voeten de grond bewerken. Vandaag de dag zó bezig zijn met werk, met de materie, dat is uniek. Dat wil ik vast leggen. Niet als Kunst omwille van de Kunst, maar gewoon om mijn betrok kenheid te uiten bij wat er in Soest gebeurt. Jan Visser: Dat geldt ook voor mij. Kunst moet een strekking hebben. Ik heb bij deze beeldverzameling een aan tal gedichten geschreven, die ik ge noemd heb „Taal Landschap - 36 teksten voor het landjuweel de Engh". Er is zoveel geschreven over de Engh: bestemmingsplannen, bezwaarschrif ten, ingezonden brieven, etc..., dat ik gezocht heb naar een synthese tussen taal en landschap. Daarbij heb ik o.m. gebruik gemaakt van twee fragmenten uit een boek van Rinke Tolman 1936 die toen al de Soester overheid verweet geen oog te hebben voor het natuurschoon. Dit land is voor ons bestemd. Zo voelt het op je klompèn aan. Zoals het was toen en nu. PER STUK Zie onze advertentie Bespaar geld op uw W.A. vanaff 159,- All-Risks vanaff341,- 10 jaar vast Vraag vrijblijvend advies. Alle geldleningen binnen 24 uur. Tijdens uw vakantie Uw auto All-Risks verzekeren? Dat kan via Demmers en de Wolff b.v. Torenstraat 17 - Soest Tel. 02155-15451 Op kousevoeten volgen we het spoor terug zoals het was toen en nu. Dwars door de porseleinkast stampen hoge poten de woordbrij vast. Lichtvoetig omsingelen de veldwerkers een actie model voor nu en altijd. Zijn jullie beiden echte Soesters Ton Paauw: Ik wel. Ik ben geboren bij de nonnen in Mariënburg. Mijn jeugd heb ik als slagerszoon aan het Kerkpad doorgebracht. Ik weet nog dat de onttakeling van de Engh begon met de aanleg van de Vermeerlaan. Met vriendjes hebben we het oude distributiekantoor (,,'t kasteel") aan het Kerkpad gesloopt en kregen we het aan de stok met buurman Roelofs waar we in de bomen klommen. Later ga je inzien dat hij gelijk had. Als iemand tegen mij zegt ,,de Engh is al verpest" of „jullie zijn te laat", antwoord ik dat ik wil redden wat er nog te redden valt en wil werken aan vooral een mentaliteitsverande ring. Zolang ik merk dat de burgerij van Soest achter ons staat en zolang de democratie nog werkt, ga ik ermee door. Later wil ik begraven worden aan de Veldweg, vlakbij de Engh op het Soes ter kerkhof, dat overigens niet uitge breid moet worden ten koste van de Engh. Jan Visser: Ik woon nu 20 jaar in Soest en zou er niet meer weg wil len. Soest moet Soest blijven: een dorp met een beschermd dorpsgezicht en een gericht natuurbeleid. Cultureel en maatschappelijk moet er wel veel veranderen: Soest moet een welzijnsgemeente zijn. Ik heb iets te gen begraven en wil later liever ge cremeerd worden. Met poëzie en jazz-muziek waarna mijn as uitgestrooid moet worden over de Engh. Wat moet er nu met de Engh gebeuren* Ton Paauw: Naast 't Centrum is voor al de Centrumweg een bedreiging voor de Engh. Als dat doorgaat, is het gebeurd met de Engh. Alle 5200 be zwaarschriftenschrijvers zouden bij voorbeeld een tientje kunnen storten, waarmee we de vereniging „Vrienden van de Engh" zouden kunnen oprich ten. Die moet de Engh verpachten aan de boeren. Het is maar een idee. Jan Visser: Soest heeft altijd een slecht planologisch beleid gevoerd. Ge brek aan visie en ruimtelijke wanor- dening vieren hier hoogtij. Ook dat moet nodig veranderen. Er zijn genoeg burgers die het beter weten dan de plaatselijke overheid. De Engh leeft binnen alle partijen en gaat alle partijpolitiek te boven. Ton Paauw: De politieke partijen heb ben weinig binding met de burgers. Dat zie je op de partijvergaderingen van de grote partijen vlak voor de verkiezingen: tussen de 10 en 20 be zoekers. Vooral de PvdA heeft het op 31 mei gemerkt. Ik ben nu lid gewor den van de VVD. Mijn eerstvolgende actie als Soester actievoerder is: bin nenkort met twintig geïnteresseerden de hele Soester afdeling overnemen. En dan zul je eens wat zien! Heeft de Gemeente belangstelling voor jullie werk Ton Paauw: Zes weken werkstukken zouden aangekocht worden. Een sub commissie van de Culturele Commis sie is bij mij op atelier-bezoek ge weest. Ze hadden een keuze gemaakt, omdat ze vonden dat dit eigentijdse werk een duidelijke „waarschuwing" inhield. Toen puntje bij paaltje kwam, keurde de C.C. vijf werkstukken af door gebrek aan kwaliteit. Toen hoef de voor mij het zesde stuk ook niet meer. De kritische tekst op een van mijn taalbeelden zal ook wel een rol hebben gespeeld. Jan Visser: Iedereen is op de opening vrijdagavond welkom. Vooral gemeen teraadsleden en ook de harde werkers van de laatste maanden. De expositie is elke dag gratis te bezichtigen van 2 tot 5 uur. Op zondagmiddag zijn we zelf aanwezig om toelichting te geven en te discussieren: een soort hoor zittingen. Boze teksten scheppen een microklimaat van dood en verderf: een veldslag woedt lang na. Geef het paard zijn ploeg terug - bouw een stal van huilebalken. Op dinsdag23 en donderdag 25 mei zijn 106 gasten met 84 help(st)ers naar de dierentuin in Amersfoort geweest. Het weer was niet zo gunstig maar geluk kig kon men vrijwel droog het hele park doorwandelen. De lunch was goed verzorgd. Op donderdag werd ook nog een spel bingo georganiseerd. Men kan met plezier aan deze dagen terugdenken. Alle help(st)ers en chauffeurs harte lijk dank voor het beschikbaar stellen van hun vrije tijd. Op de dag dat hij zijn 34ste verjaardag vierde, belandde de autobestuurder J. A. uit Valthermond (Drente) in de cel van het Soester politiebureau. Hij werd op de Amersfoortsestraat aange houden waar hij met te hoge snelheid reed. Bij controle werd onder de zit plaats in zijn auto één kilo hasj, waarde ongeveer 3000 gulden, aange troffen. De Eng op zijn mooist met de niet verstoorde horizon Muurvast leek maandagavond het gesprek te lopen dat voor de tweede keer gehouden werd tussen-de raadscommissie en de opstellers van het SoéSTÈR- plan. Aan dit wat onverwachte slot van de bijeenkomst droeg vooral de ver klaring van voorzitter De Wilde (PvdA) bij, die stelde dat naar zijn mening over enkele jaren het winkelgebeuren in de Van Weedestraat en de Soesterbergse- straat volkomen vastgelopen zou zijn en men nu de gelegenheid had daar met het gemeentelijk Centrumplan wat aan te doen. Hij deelde de visie van de STEK- plan-opstellers niet, dat door dit gemeentelijk plan de struktuur van Soest „ka pot gemaakt zou worden". Deze stelhngname werd als maat gevend opgevat voor het standpunt dat de raadscommissie, eigenlijk al voor dat het overlég begon, had ingenomen. De teleurstelling bij de STERplan-verde- digers was zeer groot en men sprak van „verloren avonden"; „voor niets bijeen geweest"; „miskenning van de verkiezingsuitslag en van het resultaat van de gehouden enquete". De Wilde's standpunt werd zo op het oog niet direct overgenomen door on der andere mevrouw Korthuis van de VVD en de heer Menne van het CDA. Zij voelden er toch nog wel voor de met veel zorg opgestelde „beoorde lingscriteria ter vergelijking van de plannen Centrum en SoeSTERplan" te behandelen, al was volgens mevrouw Korthuis in de discussie van deze avond al veel aan de orde geweest. Mevrouw Korthuis betreurde het dat aan het slot van de tweede bijeen komst de sfeer zo plotseling was om geslagen. Zij, als commissielid, had een goed inzicht gekregen in het SoeSTERplan; aan de raad was het nu om te beslissen. Gestreefd zou moe ten worden naar een model dat voor de grootste groep aanvaardbaar zou zijn en men mocht nu,zeker niet con cluderen dat hét voor de raad allemaal bij het oude plan zou blijven. Menne vond de verder uitgewerkte model-vergelijking nuttig en ook nodig. Hij sprak van een „uitputtende" verge lijking en pas daarna kwam voor hem De geluidsoverlast van rijksweg 2 denkt. i is groter dan men op het ministerie denkt. Naar de mening van de heer Hagmeijer, lid van de Soesterbergse Wijkraad, heeft de gemeente niet voorzien dat het aantal eenheden, dat per dag over deze weg komt, toe zou nemen tot ongeveer 35.000. Omdat het ministerie geen geld beschikbaar wil stellen om geluidswerende voorzieningen aan de omringende woningen aan te brengen, drong de heer Hagmeijer aan op een andere wijze van financiering. De geluidsoverlast kwam vorige week in de vergadering van de wijkraad aan de orde. Aanleiding was de brief van het mini sterie van volksgezondheid en milieu hygiëne van 13 maart, waarin de mi nister liet weten dat Soesterberg niet in aanmerking kwam als proefproject met betrekking tot de geluidshinder. De wijkraad verbaasde zich erover dat de brief nu- pas boven tafel kwam, terwijl toch in de vergadering van 13 april het punt ook al ter sprake was gekomen. Toen werd er alleen gezegd dat de gemeente aan het ministerie een verzoek gedaan had zo snel moge lijk de zaak Soesterberg in behandeling te nemen, terwijl in feite dus het ant woord reeds binnen was. Mevrouw J. van Dijk-Van Staveren (PvdA) stelde dat de gemeente er alsnog op moest aandringen, Soester berg proefproject te laten worden. Dit ook ai, omdat volgens haar de pot van 2,5 miljoen gulden voor dit doel, nog niet léeg was. Lukte dat niet, dan moest volgens haar omgezien worden naar andere finan cieringsmogelijkheden. Dat zou vol gens de wijkraadsleden op korte ter mijn moeten gebeuren. Geruchten als zou een gedeelte van het ziekenhuis Zonnegloren gesloten wor den, worden categorisch ontkend door de voorzitter van het bestuur, de heer J. C. Corver. In verband met de afnemende bezet ting van de bedden van het Emma- paviljoen, wordt een gedeelte van de ze tb-afdeling gesloten. Van de veertig beschikbare bedden, zijn er de laatste tijd hooguit nog maar zeven bezet. Dat heeft tot gevolg dat er sprake is van een herindeling van het zieken huis en ook betekent het voor enkele, mogelijk zeven verpleegkundigen, dat het opstellen van het pré-advies voor de raad aan bod. Dat pré-advies wilde voorzitter De Wilde eigenlijk nu al direct op stellen; men had er naar zijn me ning al voldoende materiaal voor ver gaard. Hij had geen enkele behoefte aan een nieuwe enquete en de fracties dienden daarom aan hun „huiswerk" te be ginnen: het in eigen kring formuleren van het standpunt. De Wilde verwachtte uiteindelijk wel een discussie over de plaatsbepaling van het nieuwe winkelcentrum en hij van zijn kant zou zich sterk maken om de argumenten vóór de koppeling (bestuursgebouwen en winkels) naar voren te halen. Hij vroeg zich af of men elkaar kon vinden indien de uitbreidingsbelemme ringen, voorzover niet noodzakelijk in verband met de ruimtelijke ordening, werden weggenomen. Wat voor hem bovenal belangrijk was, was het algemeen welzijn van de inwoners van Soest. En juist over dat welzijn werd ver schillend gedacht. Gezien het stand punt van de heer De Wilde meenden de STERplan-opstellers, dat de noodza kelijke modelvergelijking eigenlijk geen zin meer had. Daarbij stond het voor alle deelnemers vast dat het SoeSTERplan eigenlijk vergeleken moest worden met het ontwikkelings plan omdat de hele struktuur van Soest aan de orde was. Het winkel- gebeuren kon er eventueel uitgelicht worden en met name de heer Zweers van de Werkgroep Leefmilieu Soest had er veel cijfermateriaal voor aan gedragen. Uiteindelijk besloot men toch volgende week maandag de opgestelde beoor delingscriteria te gaan bespreken. Daarna volgt dan nog een vergadering waarin het concept pré-advies van de commissie in een gezamenlijke verga dering aan de orde komt. op wat langere termijn voor hen in het ziekenhuis geen werk meer zal zijn. Het betreft hier verpleegkundigen die in het Emmapaviljoen werkzaam zijn. De geruchten als zou er ontslag drei gen voor liefst vijftig verpleegkundi gen, zijn volgens de heer Corver vol komen uit de lucht gegrepen. Dat is absoluut niet waar. Het gerucht dat een nieuw ziekenhuis voor de gemeenten Baarn en Soest samen, door Den Haag definitief zou zijn afgewezen, berust evenmin op waarheid. Volgens de heer Corver is daar op het moment nog niets over bekend. Extra voordelig Zie onze advertentie

Soester Courant | 1978 | | pagina 1