17 bungalows rond het Slangenbosje cOTcn Eerste bosbrand 0.69 ^Uüi! Eerste deel gesprek raad met SoeSTERplan-opstellers afgesloten eH±Ü3 I EffPffPen: Bejaardentocht 1978 wederom een groot succes KERSEN HYPOTHEKEN 7,4% rente APPELMOES Honsbergen AUTOVERZEKERING Bestemming Margrietschool opnieuw ter discussie Honsbergen Donderdag 22 juni 1978 56e jaargang no 44 SOESTER COURANT Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E.J.SMIT Abonnement per half jaar f 10.— Buiten Soest per half jaar f 20,— Verschijnt iedere donderdag EE3C n U II G A L 0 V S i c.ö'V-2r t-J V«.vx5-iï_rj.ri- Bijna zeventien jaren nadat de Kroon het plan goedkeurde dat ondermeer inhield de bebouwing van het Slangenbosje, staat nu wel vast dat er langs de Inspec teur Schreuderlaan en langs de Ir. Menkolaan in totaal zeventien bungalows gebouwd zullen worden. Vanavond wordt er in de instruktiezaal van de brand weerkazerne aan de Lange Brinkweg een informatieavond over gegeven, waar in de eerste plaats de belanghebbenden worden verwacht. Vast staat inmiddels ook dat bij de verkaveling er van uit gegaan is, dat de bestaande houtopstan den zoveel mogelijk gespaard worden. Er is gekozen voor een open bebouwing met een landelijk karakter. Dat is in de voorschriften verwerkt, waardoor na realisering van de bungalows, grote delen van het bosje zichtbaar blijven. Het bosje zelf wordt opgeknapt; de vijvers en sloten worden uitgebaggerd en van een beschoeiing voorzien; de bospaden zullen worden bijgewerkt en er zal op sommige punten een onderbeplanting worden aangebracht. Overigens zijn de zeventien kavels in beginsel reeds toegezegd aan aspirant-kopers. Na goedkeuring door de Kroon op 9 mei 1.1. van het bestemmingsplan ,Soestdijk, waar het Slangènbosje een onderdeel van uitmaakt, werd de woonbestemming van het Slangenbosje nader uitgewerkt. Het is de eerste uitwerking" van het plan Soestdijk. Daar is het een en ander aan vooraf gegaan. Reeds op de kaart van het oude be stemmingsplan Soestdijk-'t Hart, dat door de Kroon op 27 juni 1961 werd goedgekeurd, stond een aanduiding dat het Slangenbosje bestemd was voor bebouwing. Op 20 december 1962 stel de de raad het bestemmingsplan Soest dijk Noord-West 2 vast en in dit plan werd gedacht aan de realisatie, in dit gebied, van etagewoningen in vijf tot zes lagen op twee onderverdiepingen. Ook dat plan kreeg de Koninklijke goedkeuring en wel op 7 juli 1966. Tengevolge van moeilijkheden met de grondverkoop e.d. duurde het tot eind 1972 voordat een bouwaanvraag voor het betreffende terrein werd inge diend. Dat bouwplan week af van het bestemmingsplan (het betrof een be jaardencentrum dat aanzienlijk hoger zou worden), zodat een procedure ex artikel 19 van de wet op de Ruimte lijke Ordening moest worden ingezet. De gevraagde verklaring van geen be zwaar werd niet gegeven en het bouw plan ging niet door. Het kostte de ge meente Soest circa een kwart miljoen aan rente, omdat de gemeente de grond reeds op 15 oktober 1969 aan de NCHB verkocht voor 1.060.750 gulden. Het verzet van de omwonenden tegen dit gigantisch hoge gebouw leverde sukses op. Er werd in 1974 een nieuw plan voor bereid en na overleg met de omwo nenden werd gekozen voor bungalow- bouw. Er werden eerst 18 daarna 22 bungalows gepland, maar ook daarte gen rees, min of meer tot verrassing van de gemeente, verzet. Er werden uitgebreide handtekeningen-akties ge voerd en rapporten opgesteld over de natuurwetenschappelijke waarde van het bosje. Het werd door deskundi gen gekarakteriseerd als een zeld zaam moerasbos". Er vond uitgebreid overleg met de om wonenden plaats, maar men kwam niet tot elkaar. Uiteindelijk besliste dan de Kroon. Nagenoeg niets Nagenoeg niets hoeft van het eigen lijke Slangenbosje te verdwijnen, nu de bebouwing practisch geheel op de open gebieden, langs de Ir. Menkolaan en de Insp. Schreuderlaan, geprojecteerd zijn. Het gaat om 17 woningen in de onge subsidieerde sector. Daaraan bestaat volgens de toelichting bij het plan, een duidelijke behoefte. De aspirant kopers zijn op een enkele na. allen inwoners van Soest; de overigen hebben een binding met onze gemeente. ..Omdat de Soester kopers in de regel goedkopere woningen achterlaten, wordt de doorstroming op indirecte wijze enigszins bevorderd, al moet hel effect beslist niet worden overschat", aldus de toelichting. Op liet gebied van 5 hectare komen vrijstaande eengezinshuizen met een maximale goóthoogte van 31/:» meter, met dien verstande dan dat de bouw hoogte over ten hoogste 40'r van het grondoppervlak van het eengezinshuis gebaseerd mag zijn op een goothoogte van maximaal 6 meter. Het perceel waarop het huis geplaatst wordt, moet een breedte hebben van tenminste 23 meter. Bij elk huis mag niet meer dan eèn garage en een schuur gebouwd worden, waarvan de goothoogte niet meer dan 2hs» meter mag bedragen. Andere bouwwerken, die bij een een gezinshuis horen, zoals terrassen, per gola's en muren, alsmede per bouw perceel in de bebouwingsstrook ëen carport met een oppervlakte van maxi maal 16 vierkante meter en eveneens een bouwhoogte van maximaal 2J/2 meter, mogen worden gebouwd met dien verstande dat de carport tenmins te vijf meter achter de voorgevel van het huis moet zijn gesitueerd. De inhoud van het huis moet tenmin ste 500 kubieke meter zijn. Vrijstelling kan verleend worden voor het bouwen van schuurtjes, prieeltjes, plantenkasjes en voor een zwembad. De schuurtjes e.d. mogen tesamen een totaal oppervlak hebben van ten hoog ste 6 vierkante meter en een bouw hoogte van maximaal 21-» meter, het zwembad een maximale oppervlakte van 100 vierkante meter. Foto: Herman van Dam Maandagmiddag woedde in het bos tegenover de ingang van het ziekenhuis Zonnegloren de eerste bosbrand van deze zomer. Het vuur werd ontdekt door voorbijgangers, die alarm sloegen maar ook direct de bestrijding ter hand namen. Men slaagde erin de vlammen te doven, waarna de brandweer met één straal van de nevelspuit voor de nablussing zorgde. Ongeveer honderd vierkante meter bos ging verloren. Omdat het vuur tamelijk ver van bospaden woedde, wordt vermoed dat de brand is aangestoken. Na weken van voorbereiding was het comité Bejaardentocht 1978 er in geslaagd een schitterend programma samen te stellen. Na een advertentie in de Soester Courant, waar men zich kon opgeven en na een circulaire aan alle bejaardenhuizen in Soest, kwamen ruim vierhonderd aan meldingen binnen, allemaal van bejaarden boven de 70 jaar. De firma Tensen werd ingeschakeld die ervoor zorgde, dat op maandag 19 juni, acht grote bus sen klaar stonden voor het vervoer naar onbekende plaatsen. Vanaf het busstation vertrokken acht bussen met 396 bejaarden Bijna alle bejaarden werden van huis gehaald of moesten zich naar opge geven plaatsen begeven. Alles verliep naar wens. Twee speciale bussen kwamen voor Honsbergen om de ruim tachtig bejaarden te vervoe ren. Ook de bejaarden uit de andere tehuizen werden bij hun tehuis afge haald. Om half een op het busstation aan de Soesterbergsestraat werd verza- Zie onze advertentie Bespaar geld op uw W.A. vanaff 159,- All-Risks vanaff341,- 10 jaar vast Vraag vrijblijvend advies. Alle geldleningen binnen 24 uur. Tijdens uw vakantie Uw auto A/I-Risks verzekeren? Dat kan via Demmers en de Wolff b.v. Torenstraat 17 - Soest Tel. 02155-15451 Met een heel moeizaam begin en een zeer ingewikkeld slot is ook de derde bijeenkomst \an de .STEKplan-opstellers met de speciale raadscommissie tot een eind gekomen. Daar tussendoor werden wel wat „zaken" gedaan, maar de tijd was bijvoorbeeld weer veel te kort om alle 25 punten van de beoordelings criteria te behandelen. Voorlopig zijn de bijeenkomsten echter voorbij tot donderdag 3 augustus. Dan komt het door de raadscommissie opgestelde pre-advies aan de orde, waarin het oordeel van de commissie over het STERplan is verwerkt. Het moeizame begin van de voorlopig laatste bijeenkomst had alles te maken met de goedkeuring van de notulen en een scherpe aanval op voorzitter K. de Wilde van de kant van de STEK plan-opstellers. Wat de notulen betreft was het opval lend dat veel onnauwkeurigheden wer den geconstateerd door de STERplan- mensen. Van de raadsleden was er geen kritiek en op het allerlaatste moment vroeg de heer Van Koppelen (CDA) een door hem gestelde vraag aan het verslag toe te voegen. De door de STERplan-opstellers ontdekte onvolkomenheden werden alsnog in de notulen opgenomen. De aanval op de lieer De Wilde be trof diens stellingname tijdens de vo rige week gehouden hoorzittingen. Meerdere bezwaarden die hun be zwaarschrift kwamen toelichten, kre gen van hem te horen dat men het SoeSTERplan niet goed gelezen had, dan wel verkeerd beoordeelde. Vol gens een bericht in een dagblad had hij het SoeSTERplan gekraakt en dat namen de opstellers hem zeer kwalijk. Men dacht in hem een voorzitter te hebben die zich bij zijn uitspraken terughoudend zou opstellen. Als lid van de commissie moest hij slechts het SoeSTERplan beoordelen en daar was men nog mee bezig. Door het plan nu al te veroordelen was hij te ver gegaan. De heer De Wilde vond niet dat het juist was dat hij het plan gekraakt had. Wel bleef hij bij zijn mening, die hij ook tijdens de hoorzittingen verkon digd had. dat men in Soest in het al gemeen de consequenties van het STERplan niet kende en er zich dan toch wel voorstander van verklaarde. Naar zijn mening was en bleef dat onjuist. De discussie rond het gebeurde tijdens de hoorzitting, dreigde oeverloos te worden. Er ging meer di.a een uur mee heen. voordat men aan de behan deling van de beoordelingscriteria be gon. Men kwam er dan ook niet mee klaar. Enkele zaken werden omstandig toege licht, zo ondermeer de aanvaardbaar heid voor de bevolking. Verwezen werd door de STERplan-opstellers naar de verkiezingsuitslag; het grote aantal bezwaarschriften; de stellingname van de inspraakgroep; de discussie in de pers; de teneur van de informatie avonden en zeker ook het resultaat van de enquête onder een represen tatief deel van de bevolking. In dat verband paste ook de wel zeer voor zichtige en terughoudende opstelling van de grote politieke partijen voor de verkiezingen. Duidelijk werd ook dat er alsnog een grote behoefte bestond aan een nieuwe enquête onder de plaatselijke midden standers. Men vond dat deze lacune opgevuld diende te zijn. voordat de raad op 17 augustus tot de eindbeslis sing kwam. Om half elf werd de behandeling van deze criteria afgebroken. Meer dan een half uur werd daarna nog gedis cussieerd over de datum waarop men elkaar weer zou ontmoeten. Het werd na veel heen en weer gepraat donder dag 3 augustus. Een week eerder zal het pre-advies van de commissie aan de STERplan-opstellers worden toege zonden. meld en toen vertrok de colonne rich ting Arnhem, met de heenreis over Ede en door de bossen en langs de heide. Om half twee naderden wij Westerbouwing en langs de Rijnkade kwamen wij bij het grote salonboot „Eveline" van rederij Heijmen uit Arnhem, hetgeen een verrassing bleek te zijn voor de bejaarden, want het betekende een bootreisje over de Rijn, richting Lobith. Het instappen vergde nogal enige tijd, maar uiteindelijk zat eenieder op z'n plaats en kon de tocht beginnen. De verstrekte consumptiebonnen bleven niet lang ongebruikt en een flesje bier of een „jonge", liet zich best smaken. De boottocht met zulk lekker zomer weer was een verrukking en nadat de boot bij Lobith was gedraaid, ging men rechtsaf de IJssel op. De duur was on geveer twee en een half uur en toen kwam de Rijnkade weer in zicht. Zij die lopen konden begaven zich naar het stationsplein en de invaliden werden er met de bus heen gebracht. Allen begaven zich naar hotel-café- restaurant „HAARHUIS", waar op de bovenzaal voor alle vierhonderd perso nen een heerlijk welverzorgd diner wachtte. Vooraf ontving ieder weer twee consumptiebonnen en daarna werd de soep opgediend, vervolgens verschillende groenten en tenslotte een heerlijke pudding. De gehele tocht werd meegemaakt door de heer en mevrouw Voorbij. De heer Voorbij sprak de aanwezigen toe en hij was blij, dat hij zoveel blijde gezichten zag. Hij hoopte nog ve le jaren aan deze bejaardentochten zijn steun te mogen geven. De heer H. Duit dankte de heer en mevrouw Voorbij en bood, namens de bejaar den. mevrouw Voorbij een aantal boe- kenbonnen aan. terwijl de heer Voorbij sigaren in ontvangst mocht nemen. Tenslotte volgde de terugtocht naar Soest, waar men ongeveer tien uur arriveerde. Allen waren zeer dankbaar en hoogst tevreden over de tocht. Dat het bejaardencomite dit alles kon verwezenlijken is hoofdzakelijk te dan ken aan de heer en mevrouw Voorbij, die het gehele diner voor hun reke ning namen en vervolgens door de spontane bijdrage van verscheidene Soester bedrijven en enkele particu lieren. Over de bestemming van de voorma lige openbare Margrietschool aan de Bonifaciusstraat te Soest-Zuid, zal op nieuw overlegd worden. Aanvankelijk dacht men er over de dependance van de bibliotheek er in te vestigen. Thans liggen er vragen van de CDA-raads- fractie om de R.K.St. Willibrordus- school er onder te brengen. Het gebouw aan de Bonifaciusstraat is aanzienlijk moderner dan het gebouw waar de St. Willibrordusschool in huist. GROTE POT SLECHTS Zie onze advertentie

Soester Courant | 1978 | | pagina 1