B en W overstag Nieuwe raad: UjfgangSpUnfeil beleid komende vier jaar n Groots vakantieprogramma op de kinderboerderij HYPOTHEKEN 7,4% rente Voor alle kinderen van Jj tot 12 jaar: /I Honsbergen Mevrouw S. A. J. Meijer-Goecker overleden Zaterdagmiddag Domconcert Vals briefje van honderd AUTOVERZEKERING Donderdag 29 juni 1978 56e jaargang no 45 SOESTER S COURANT Bureau voor redactie en administratie: Abonnement per half jaar f 10.— Van Weedestraat 29, Soest - Tel. 14152* H° Buiten Soest per half jaar f 20,- Postgiro 126156 Verschijnt iedere donderdag Voorstel aan de raad: Centrumplan niet vaststellen Met een vrij uitvoerige argumentatie stellen burgemeester en wethouders aan de gemeenteraad voer het ontwerp-bestem- mingsplan Centrum niet vast te stellen. Het is geen gevolg van verandering van inzicht als gevolg van één der voorgestelde alternatieven dan wel als gevolg van de in houd van de bezwaarschriften, maar meer een realiteitsbesef, dat uitvoering van het plan voor een groot aantal jaren niet tot de mogelijkheden zal behoren. Het voorstel werd gisteren in de vergadering van de commissie Ruimtelijke Ordening besproken. Te laat helaas om het resul taat ervan nog in deze krant mee te nemen. Uiteindelijk zal de raad in de vergadering van augustus, de laatste voor de raad in deze samenstelling, beslissen, omdat hier alleen nog maar spra ke is van een „voorstel". De lijsttrekkers van het CDA, de VVD, de PvdA, Progressief Soest en D'66 hebben gezamenlijk een aantal uitgangspunten geformuleerd voor het te voeren beleid in de komende vier jaar. Werd vier jaar geleden in zeven punten een zgn. „basis-leidraad" afgesproken voor het beleid van het college van B W, thans vormen zeven uitgangs punten het beleid van de Gemeenteraad in de periode 1978 -1982. Bij de jaarlijkse begrotingsbehandeling zullen deze voornemens voor wat betreft hun uitvoering getoetst worden en zal men beoordelen welke voornemens voorrang verdienen. 1. Openbaarheid van bestuur. De voor lichting wordt breder opgezet. Op korte termijn zal hierover een nota ver schijnen. Alle raadscommissies worden open baar tenzij persoonlijke, financiële of veiligheidsbelangen zich daartegen verzetten. Onderzocht zal worden of naast de bos- commissie, de culturele commissie en de commissie gezondheidszorg ook in andere commissies burgers kunnen worden opgenomen en op welke wijze dit dient te geschieden. Tevens zal in alle commissies een aan regels gebon den rondvraag voor het publiek wor den ingesteld. De inspraaknota van 1976 moet worden herzien en een nieuwe algemene in spraakverordening moet worden ont worpen, die regelmatig zal worden' bijgesteld. 2. Volkshuisvesting. Allereerst is van belang woningen te bouwen in Over- hees 3, Overhees 4 en te kijken in hoeverre de open plekken binnen de bebouwde kom hiervoor in aanmerking komen. Hierbij denkt men in de eerste plaats aan sociale woningbouw, premiekoop- en huurwoningen en tenslotte aan vrije sectorwoningen tot een bedrag van ƒ250.000,- trend). Speciale aandacht zal besteed worden aan 1- en2-persoonshuishoudens. Het totale woningbouwbeleid dient ge baseerd te zijn op een onderzoek naar de woningbehoefte en bij bestem mingsplannen dient een evenwichtige verdeling van alle soorten woningen nagestreefd te worden. 3. Ruimtelijke Ordeningen Milieu. Beide portefeuilles worden beheerd door een wethouder. Vastgehouden zal worden aan het tot nu toe gevoerde beleid, waarbij geen groei ten aanzien van het inwoneraan tal wordt nagestreefd, anders dan op basis van de zgn. vijfvingertheorie. Op korte termijn zullen oplossingen gevonden moeten worden voor een Zie onze advertentie nieuw gemeentehuis, een nieuw politie bureau en voor het winkelbestand. Een duidelijke visie zal moeten worden ont wikkeld mede naar aanleiding van het onderzoek van de bezwaarschriften te gen 't Centrumplan en de aangeboden alternatieven. (In augustus zal deze voorlopige for mulering worden herzien Verder zal een verkeerscirculatieplan worden ontworpen met aandacht voor de voetganger, de wielrijder en ae automobilist en met de aanwijzing van verkeersarme gebieden. Gestreefd zal worden naar een snelle aanleg van een doorgetrokken Ko ningsweg tot aan de Nieuwe weg. Zo spoedig mogelijk moeten bestem mingsplannen worden ontworpen voor de zgn. open plekken. Tenslotte zal gewerkt worden aan een energiebespa ring-beleidsplan 4. Het Onderwijsbeleid dient gebaseerd te zijn op een, op korte termijn, door de Raad vast te stellen nota. 5. Welzijn. De voornaamste wensen in het Welzijnsplan, dat momenteel opgesteld wordt, zullen ieder jaar, in overleg met betrokkenen, opnieuw ge toetst worden. Gelet wordt op een evenwichtige ver houding tussen de verschillende terrei nen van welzijn in brede zin. 6. Financiën. Noodzakelijk is dat jaar lijks een meerjaren investeringsplan en een meerjaren exploitatie-opzet ge presenteerd wordt. 7. Werkwijze Raad. Het reglement van orde zal herzien worden. De opzet van het gemeentelijk appa raat zal aangepast worden aan de ei sen van modern bestuur. Er komt een nieuwe commissie Al gemene Bestuurszaken, mede-omvat tende de raadshuiscommissie, perso neelszaken en juridische zaken. Ingesteld wordt de nieuwe commissie Voorlichting. De commissies brandweer en politie worden samengevoegd tot de commis sie Openbare Veiligheid. De boscom- In de argumentatie zegt het college dat het zeer groot aan tal Ingediende bezwaarschrif ten, 5263 in totaal, aantoont dat een belangrijk aantal inwo ners de aan het plan ten grond slag liggende gedachten en uit gangspunten èn de daaruit voortvloeiende consequenties, niet aanvaardt. De uitkomsten van de onder 1000 geselecteer de inwoners gehouden enquête bevestigt deze conclusie. missie en de commissie agrarische zaken worden samen één commissie, wat ook geldt voor de commissaris Gas, Slachthuis en CAI. De commissie woonruimtebeleid krijgt een meer uitgebreide taak dan tot nu toe het geval was en verandert in de commissie Volkshuisvesting. Tenslotte zal worden bezien in hoever re het lidzijn van de gemeenteraad verenigbaar is met de dagélijkse be stuursfuncties in stichtingen en andere instellingen, voortvloeiende uit d»t raadlidmaatschap. Aldus vastgesteld op 24 juni 1978 door D. Hoekstra (CDA), E. Korthuis-Elion (VVD), M. F. van Stiphout-Croonen- berg (PvdA), J. Visser (Progressief Soest) enH. Jonker (D'66). Reeds vroeg in het voorjaar is de lei ding begonnen met het maken van plannen. Er is weer gekozen voor het werken met thema's. Dit houdt in dat iedere week zijn eigen naam krijgt, zodat de deelnemers weten waarmee ze bezig kunnen zijn. Het programma is echter niet zo strak georganiseerd dat er niet van het thema afgeweken kan worden. De deelnemers krijgen voldoende ruimte om hun eigen ideeen en wensen naar voren te brengen en die in te passen in het hoofdthema. Wat kan er zoal gebeuren? De eerste week (4 tot en met 8 juli) is „dierenrijk" genoemd. De kinderen krijgen de gelegenheid om alle fantasiën over dieren uit te Het college stelt verder vast dat ook de insprekers bij het centrumplan niet met een posi tieve eindconclusie zijn geko men en alles bij elkaar mag daarom niet verwacht worden dat het bestemmingsplan spoe dig „onherroepelijk" zal zijn. Bezwaren tot bij de Kroon lig gen in het verschiet. Men acht het evenmin reëel lat gedeputeerde staten van Utrecht onder deze omstandig heden de nodige verklaringen van „geen bezwaar", als be doeld in artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, zullen afgeven. Dat betekent naar de vaste overtuiging van burgemeester en wethouders, dat met de uitvoering van het plan eerst na verloop van jaren kan worden begonnen. Dat betreft dan ook die voor zieningen (politiebureau en ge meentehuis) waarvan de reali satie op korte termijn noodza kelijk is. „Op grond van bovenstaande overwegingen en feiten, mede in onderling verband bezien, zijn wij tot de overtuiging ge komen, dat het plan maat schappelijk niet uitvoerbaar is, zodat slechts één voorstel aan uw college (de raad, red.) ver antwoord is. Dit voorstel luidt: het ontwerp-bestemmingsplan niet vaststellen", aldus burge leven; deze zelf te maken; er spelle tjes mee te doen; onderwaterdieren te maken enzovoort. Er kan een oer woud gebouwd worden, ongetwijfeld zal een eiland uit de zee verrijzen en wie weet wat voor dieren er nog uit gevonden worden. De tweede (11 tot en met 15 juli) staat in het teken van „zigeuners". De kinderen gaan ontdekken hoe zigeu ners leven. En daar horen tenten, akro- baten, wagens, kampvuur, kralen, in strumenten bij. En natuurlijk wordt deze week afgeslo ten met een groot zigeunerfeest! De derde en vierde week (18 tot en met 22 en 25 tot en met 28 juli) hebben meester en wethouders in het concept-voorstel. B. en W. maken de raad er daarbij wel op attent dat zij de doelstellingen en uitgangspun ten van het plan nog volledig onderschrijven. Zij zijn even eens van mening dat deze doel stellingen en uitgangspunten op goede en deskundige wijzen in het plan zijn opgenomen en neergelegd. Indien het voorstel wordt over genomen, dan zullen op korte termijn, na overleg met de be treffende commissies, voor stellen gedaan worden met be trekking tot het in de toekomst te voeren beleid ten aanzien van de winkel- en bestuurlijke voorzieningen. Overigens wordt in het con cept-voorstel het door de VVD- raadsfractie ingediende alter natieve plan voor de verkeers afwikkeling van en naar het nieuwe Centrum afgewezen. Men houdt wat dat betreft vast aan de eigen visie. „Wij me nen", aldus b. en w. „dat de verkeersafwikkeling rond het Centrum en de verkeersrelatie van Soest-Zuid met de overige wijken van Soest moet plaats vinden zoals door ons is om schreven in de toelichting bij het Centrumplan Commentaar: 5263 bezwaarschriften, de ver een groot thema gekregen en wel „Het dorp Kinder Soest". De boerderij zal verdeeld worden in een aantal wijken waar de kinderen hun eigen deel van het dorp kunnen opbouwen. Zo kan er een gemeentehuis komen, een garage, een ziekenhuis, winkels etc. De sport en het theater zal niet vergeten wor den. evenals de plantsoenendienst, een zwembad en ga zo maar door. Het zal Kinder Soest worden op hun manier. De derde week zal grotendeels besteed worden aan het maken van het dorp en afgesloten worden met de Ronde van Overhees". De kinderen kunnen met zelfgemaakte rijdende voorwer pen aan deze tocht meedoen. In de laatste week zijn er verschil lende manifestaties. Op dinsdag is er het grote nieuwsspel en op woensdag is er verkiezing van de gemeenteraad. Deze raad zal voor het eerst in de ge schiedenis totaal bestaan uit kinderen, 's Middags komt de burgemeester me vrouw Oorver-Van Haaf ten deze raad installeren. Donderdags is er het Soes- ter songfestival en vrijdag 28 juli wordt het programma afgesloten met een feest en kamperen op de boerderij. Zo ziet in grote lijnen het programma er uit en gehoopt wordt dat veel kin deren komen meedoen. De mensen die met de kinderen werken en spelen, zijn vrijwillige medewerkers van de boerderij; stageaires van diverse op leidingen; stafkrachten van de boer derij en docenten van Artishock. Zij zijn diverse keren bij elkaar geweest om dit programma op te stellen. Elke week zijn er zo'n 14 mensen uit deze groep aanwezig die met de kinderen aan de aktiviteiten zullen werken. Door de ervaring van de afgelopen jarei waardoor de kwaliteit steeds bete- werd en het feit dat het programm.i landelijk hoog aangeslagen wordt, kri.- gen de kinderen een goed programm, aangeboden. Openingstijden: Dinsdag: 10.30 - 13.00 uur en van 14.00- 17.30 uur; woensdag: 14.00 - 17.30 uur. donderdag: 10.30 - 13.00 uur en van 14.00 - 17.30 uur; vrijdag: 14.00 - 17.30 uur; zaterdag; 10.30 - 13.00 uur en van 14.00-17.30 uur. Kosten: 4,50 per week per gezin 1," per dag per kind. Extra mededeling Erg plezierig wordt het gevonden als ouders met hun kind(eren i meekomen. Als zij willen kunnen zij bij bepaalde aktiviteiten ook meewerken. Als u hier iets voor voelt neem dan even kontakt op (Boerderij „De vrije teugel", Ve- delaarpad 53. tel. 18136). kiezingsuitslag plus de teneur van de hoorzittingen hebben burgemeester en wethouders niet van mening doen verande ren. Men is alleen tot de over tuiging gekomen dat het plan maatschappelijk" niet uit voerbaar is. Met andere woorden: het plan is voortreffelijk, alleen de be volking ziet dat niet. Als daar om evenwel gedeputeerde sta ten afziet van medewerking, is de kans op uitvoering van het plan tot bijna nul ge daald. Wijs is het wel van ons gemeen tebestuur om dan maar de rea liteit onder ogen te zien en over stag te gaan. Uiteindelijk gaat het er nu in de eerste plaats om een bouwplaats te vinden voor een nieuw politiebureau èn voor een nieuw gemeente huis. Wijs zal het ook zijn na het vinden van die bouwplaatsen, die éérst aan de bevolking voor te leggen, zonder alvast plan nen te gaan uitwerken. Globaal zal dan uiteraard bekeken kun- Tijdens een verblijf in Zwitserland is vorige week plotseling overleden me vrouw S. A. J. Meijer-Goecker. Zij woonde aan de Vosseveldlaan. Mevrouw Meijer had in de oorlogsja ren een groot aandeel in de illegale voedselvoorziening van de ziekenhui zen in Amersfoort en Soest. Van haar inzet profiteerden ook de burgerbevol king en de geïnterneerden in het con centratiekamp Amersfoort. Morgen, vrijdag 30 juni wordt om 12.00 uur de rouwdienst gehouden in de Oude Kerk aan de Torenstraat, waarna de begrafenis zal plaatshebben op de al gemene begraafplaats aan de Veld weg. A.s. zaterdag 1 juli. om 15.30 uur zal in de Utrechtse Domkerk een concert gegeven worden door de Domcantorij onder leiding van Maarten Kooy. De toegang is vrij. Uitgevoerd worden van J. Brahms. ..Warum ist das Licht gegeben dem Mühseligen", „O Heiland reisz die Himmel auf" en „Preludium en fuga in a kl." voor orgel. Van W. A. Mozart wordt uitgevoerd het concert voor fluit en orkest in g kl. nen zijn of het terrein er ge schikt voor is. Te verwachten is bijvoorbeeld dat een politiebureau aan de Dalweg (op de hoek bij de Steenhoffstraat) en een nieuw bouw gemeentehuis op de plaats waar het nu staat (er is voldoende grond bij) geen of weinig bezwaren zullen opleve ren. Wat de winkelvoorzieningen betreft moet het mogelijk zijn daar in Overhees ruimte voor te vinden. De inwoners van Soest doet men een plezier, zo lijkt het ons, dan een vrije vestiging toe te staan, net als in de andere winkelcentra van Soest, (zonder uiteraard Soes- ter middenstanders uit te slui ten). Bij het kasopmaken werd door perso neel van de Nederlandse Middenstands Bank aan de Van Weedestraat een vals bankbiljet van honderd gulden ontdekt. Niet meer achterhaald kon worden, wie het briefje had ingeleverd. Bespaar geld op uw W.A. vanaff 159,- All-Risks vanaff341,- 10jaar vast Hypotheken met gemeentegarantie 7,75% Alleen rente betalen. Vraag vrijblijvend advies. Alle geldleningen binnen 24 uur. Tijdens uw vakantie Uw auto All-Risks verzekeren? Dat kan via fnni 11 li Demmers en 'W vsW de Wolff b.v. Torenstraat 17 - Soest Tel. 02155-15451 -f Voor de vierde achtereenvolgende maal organiseert de kinderboerderij „De Vrije Teugel" in samenwerking met docenten van Artishock een groots vakan tieprogramma voor kinderen in de leeftijd van 4 tot en met 12 jaar. Dit program ma is bestemd voor al die kinderen die niet op vakantie gaan én voor kinderen die op vakantie geweest zijn en nog veel leuke dingen willen doen. Kortom de schoolgaande jeugd hoeft zich niet te vervelen en kan vier weken lang op de boerderij terecht.

Soester Courant | 1978 | | pagina 1