raadscommissie SoeSTERplan: Collegevorming vertraagd dky; Soester benoemd tot Ridder Oranje Nassan [HYPOTHEKEN 7,4% rente Donderdag 6 juli 1978 Amnesty Centrum Opening nieuw stuk Dalweg pas in september In memoriam AUTOVERZEKERING Demmers en de Wotff b.v. Honsbergen 56e jaargang no 46 SOESTER i COURANT Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E.J.SMIT Abonnement per half jaar f 10.— Buiten Soest per half jaar f 20,— Verschijnt iedere donderdag 14 vragen aan B en W om vergelijking mogelijk te maken Op 18 mei j.1. werd uit de raadsleden een adhoc-commissie geformeerd, die zich bezig heeft gehouden met de beoordeling van het SoeSTËRplan. Na een drietal vergaderingen met de STERplan- opstellers heeft de commissie veertien vragen opgesteld en deze bij het college van burgemeester en wethouders ingediend. Men hoopt op tijdige beantwoording, zodat in de raadsvergadering van 17 augustus, waar het Centrumplan aan de orde zal komen, het advies van de commissie bij de beraadslaging kan worden meegenomen. Of dat reëel is, wordt ook door de commissie betwijfeld; de vragen zijn te veelomvattend. Men is van mening dat het SoeSTERplan niet vergeleken moet worden met het Centrumplan, maar dat een vergelijking zou moeten plaatsvinden met het door de raad in juni 1976 vastgestelde Ont wikkelingsplan. En daarbij komt dan nog de extra moeilijkheid dat het STERplan geen uitge werkt struktuurplan is, maar niet meer dan een „visie op uitgangspunten en doelstellingen". Dat impliceert, om een goede vergelijking mogelijk te maken, dat het STERplan volledig uitge werkt moet worden om als werkelijk alternatief te kunnen worden beoordeeld. Er is, gezien het werkschema van de adhoc-commissie, weinig tijd; op 20 juli wil men beginnen met de bespreking van de antwoorden van het college en op 24 juli het advies aan de raad opstellen. De door de commissie voorgelegde vragen luiden alsvolgt: 1. Het Soesterplan is niet alleen een reactie op het bestemmingsplan Cen trum, maar gaat eigenlijk fundamen teel in tegen de Raamstructuur, zoals deze in juni 1976 in het kader van het Ontwikkelingsplan door de Raad werd vastgesteld. Model-vergelijking tussen Centrum- plan, als eerste uitwerking van het Ontwikkelingsplan, èn het SoeSTER plan is dan ook oneigenlijk. Vergeleken moeten dan ook worden, op meerdere gezichtspunten, waarop wij hieronder nader terugkomen, de ruim telijke structuur, voorgestaan in het Ontwikkelingsplan, èn de ruimtelijke structuur, welke het SoeSTERplan be oogt. Een complicerende moeilijkheid is daarbij, dat het SoeSTERplan geen uitgewerkt structuurplan is, maar de visie op uitgangspunten en doelstel lingen bevat, welke in acht genomen moeten worden bij de uitwerking van een dergelijk structuurplan. De opstellers van het SoeSTERplan verlangen van de Raad, dat de Raad Burgemeester en Wethouders vraagt het SoeSTERplan als alternatief plan volledig uitgewerkt aan de Raad voor te leggen. Gesteld, dat de Raad dit verlangen positief tegemoet zou willen treden, dan moet een dergelijke uitwerking geschieden vóór het wettelijke tijdstip waarop de Raad het bestemmingsplan Centrum moet vaststellen, wil deze uitwerking een rol kunnen vervullen bij de ten aanzien van het plan Cen trum te nemen beslissing. 2. Gesteld, een dergelijke volledige uitwerking van het SoeSTERplan als alternatief plan voor het Ontwikke lingsplan is binnen de gestelde termijn niet mogelijk, is het uw College dan mogelijk op enkele hoofdpunten, zoals naar voren gebracht door de opstel lers van het SoeSTERplan, ten be hoeve van onze commissie nader in beschouwende zin in te gaan? Wij hadden gedacht aan de volgende hoofdpunten - het SoeSTERplan acht het Centrumplan als uitwerking van het Ontwikkelings plan een in deze gemeente onnatuur lijk, kunstmatig, (tel grootschalig ele ment. waardoor Soest in zijn lande lijke, dorpse structuur wezenlijk wordt aangetast; - door het nieuwe Centrum en de Centrumweg vreest het SoeSTERplan behalve aantasting van een geleide lijk, historisch opgebouwde structuur, ook schade, in visueel en ander op zicht, voor de Soester Eng; - de koppeling van bestuurlijk en wijk winkelcentrum zal onherroepelijk lei den, aldus het SoeSTERplan, tot het (ook door de Raad) niet gewilde hoofd centrum in Soest; - het tweede wijkwinkelcentrum is.te klein van opzet, om wezenlijk iets te doen aan het verminderen van het geconstateerde kooplek (zie ook pnt. 51; - het SoeSTERplan vreest, dat de mid denstand het slachtoffer zal worden van het gemeentelijk plan, en wil daar om het winkelbeleid aan de orde stel len; - het SoeSTERplan verzet 2ich tegen de koppeling van bestuurlijk centrum en het winkelcentrum: het bestuurlijk centrum acht het SoeS TERplan op de verkeerde plaats te liggen, in koppeling worden geen voor delen gezien, de winkels, eventueel te bouwen aan de Parklaan, wil het SoeS TERplan brengen in Overhees, dicht bij de mensen. Wij hebben in onze contacten met de Coördinatiegroep SoeSTERplan ge merkt, dat de weerstand tegen het Ontwikkelingsplan en de eerste uit werking daarvan, het bestemmings plan Centrum, zeer diep verankerd ligt. Daarbij hebben wij ook geconstateerd, dat de wezenlijke bedoelingen van de gemeentelijke plannen niet overgeko men zijn. 3. Steeds komt naar voren het gevaar voor de instandhouding van het win kelcentrum Soesterbergsestraat. Een nieuw wijkwinkelcentrum aan de Parklaan zal het winkelcentrum aan de Soesterbergsestraat, dat toch al te lijden heeft onder ruimtelijke beper kingen, grote schade toebrengen. Aldus het SoeSTERplan. Hoe dit te voorkomen? Branche-afspraken mogelijk? Geeft een plaatselijk distributieplano- logisch onderzoek op deze vragen ant woord? Hoeveel tijd vergt dit? 4. Is een distributieplanológisch onder zoek te bevorderen tussen winkelmo del Ontwikkelingsplan en winkelmodel Het Amnesty Informatiecentrum zal wegens vakanties gesloten zijn van 3 juli t.e.m. 11 augustus a.s. Voor urgen te zaken is Amnesty werkgroep gedu rende deze periode bereikbaar op de adressen: W. Beckmanstraat 320, Soest, tel. 17001 of Christinalaan 21, tel. 12499. De opening van het gedeelte van de Dalweg lussen de Alb. Cuyplaan en de Beukenlaan zal niet voor september plaatsvinden. Een en ander heeft te maken met het plaatsen van de tun nelsegmenten. dat voorzien Is op dins dag 15 augustus. Na het aanbrengen van deze tunneldelen zal pas een be gin gemaakt kunnen worden met de afwerking van deze voor Soest zo be langrijke doorsteekroute. Op liet ogenblik worden op de plaats waar de voetgangers- en fjetstunnel komt werkzaamheden uitgevoerd voor het verleggen van telefoon- en PUEM- kabeis en waterleidingbuizen. De tun nel zelf is in aanbouw bij een bedrijf in Bergen op Zoom. De openstelling van de tunnel volgt na de ingebruikneming van de Dalweg en kan nog wel enkele maanden du ren. SoeSTERplan, en hoeveel tijd vraagt dit? Met andere woorden: is een antwoord te geven, uit oogpunt van consument, bijvoorbeeld branche verdeling en middenstander, op de vraag, waar consument en/of midden stander het meest mee gediend zijn het winkelmodel SoeSTERplan met winkelcentra Van Weedestraat, Soes terbergsestraat, Overhees, Smitshof, Honsbergen, Koninginnelaan, dan wel, het winkelmodel Ontwikkelingsplan met wijkwinkelcentra Van Weede straat en Parklaan, naast buurtwin kelcentra Soesterbergsestraat, Over hees, Smitshof, Honsbergen en Konin ginnelaan? Welke beleidsinstrumenten staan het gemeentebestuur ter beschikking om regelend op te treden 5. Aan het Centrumplan: koppeling be stuurlijk en winkelcentrum ligt de ver wachting ten grondslag, dat daardoor voor de nieuwe wijken in Soesterveen en voor Soest-Zuid een dusdanig voorzie ningsniveau tot stand wordt gebracht, dat meerdere inwoners van Soest hun in kopen daar gaan doen, evenals in het centrum Van Weedestraat, en niet in plaatsen buiten Soest. De opstellers van het SoeSTERplan stellen daar tegenover, dat het winkel centrum aan de Parklaan te klein wordt om die rol te vervullen. Het voegt niets toe aan hetgeen Soest al heeft. Naast de bedreiging, welke van het nieuwe centrum aan de Parklaan uit gaat naar het centrum aan de Soes terbergsestraat, is het, omdat het nieuwe centrum aan de Parklaan er toch niet in zal slagen het kooplek te dichten, beter het nieuwe centrum niet bij de Parklaan te bouwen, maar dichter bij de mensen in Overhees te brengen. Wat vindt uw College hiervan? Is het mogelijk de verwachting, dat bij verwerkelijking van het Centrum plan het kooplek, zij het gedeeltelijk, gedicht wordt, met cijfers te onder bouwen, bijvoorbeeld op basis van er varingen in andere gemeenten? Deze vraag houdl verband met het feit, dat velen, onder wie de SoeSTER- groep slechts een interne verschuiving van koopkracht verwachten en geen dichting van het kooplek. 6. Welke middenstanders zijn werke lijk in het Centrum geïnteresseerd? Een indicatie hiervan kan mogelijk verkregen worden door na te gaan, welke van de gegadigden tevens be zwaar tegen het Centrumplan hebben aangetekend. Zij kunnen geacht worden uit concur- rentie-overwegingen ingeschreven te hebben. De overigen zou men meer als gega digden kunnen beschouwen, die werke lijk in de totstandkoming van het Cen trum geïnteresseerd zijn. 7. Is een beperking van de bouwhoogte in het Centrumplan tot bijvoorbeeld 10 m mogelijk, gezien de ruimtelijke invulling en de beschikbare oppervlak te? Deze vraag houdt verband met de op merkingen van o.a. de SoeSTERplan- voorstanders betreffende de milieu- aantasting en de horizon-vervuiling, die het Centrumplan ten gevolge zou hebben. 8. Zijn de ruimtelijke mogelijkheden aanwezig om in Overhees een winkel areaal van circa 7.000 m2 te realiseren? Is een koppeling met de bestaande voorzieningen zoals de Borg, kinder boerderij en scholen mogelijk? Welke consequenties heeft een derge lijke wens voor het huidige bestem mingsplan Overhees, met name voor wat betreft woningbouwmogelijkheden en verkeersstructuur? 9. Wat zijn de ruimtelijke mogelijk heden voor uitbreiding van het be staande winkelcentrum aan de Soes terbergsestraat. mede in betrekking tot de kaart Hartje Zuid, welke zich in de nota SoeSTERplan bevindt? ESTRAAT NELA OVERHEES RTJE SMITSHOF f VOOR IEDEREEN Wat zijn de realiseringsmogelijkheden in relatie met de grondeigendom grondverwerving? 10. Hoewel daaromtrent nog niet vol doende duidelijkheid bij ons is ont staan, hebben wij begrepen, dat ves tiging van het bestuurlijk centrum aan de Dalweg geen essentieel onderdeel is van het SoeSTERplan (afwijzing van de koppeling èn afwijzing van een winkelcentrum aan de Parklaan zijn dit wel). Als dat juist is, kunnen ook andere ideeen met betrekking tot vestiging van gemeentehuis, politiebureau, post kantoor e.d. onder ogen worden ge zien, er even van uitgaande dat kop peling niet door zou gaan. Ontstaan dan meer reele mogelijk heden - uit een oogpunt van toepas sing Wet Ruimtelijke Ordening, grond- werving, enz. - dit mede in aanmer king genomen de spoed welke betracht moet worden? 11. De opstellers van het SoeSTER plan vrezen van winkelconcentratie een grotere verkeersbelasting. Zij wij zen het Centrumplan af, mede omdat zij vrezen, dat uit dit Centrumplan noodzakelijkerwijs de Centrumweg, waar zij tegen zijn, voortvloeit. De opstellers van het SoeSTERplan dringen aan op het opstellen van een verkeerscirculatieplan voor Soest, zo als dat op bladzijde 11 van hun nota is uiteengezet. Is aan te geven, welke verkeersconse- quenties voortvloeien uit de keuze van het ene dan wel het andere model? 12. Het SoeSTERplan verzet zich op, ondermeer, de volgende gronden tegen de gemeentelijke plannen - de wegenstructuur zal gericht zijn op een, te grootschalig, centrum - de structuur maat i van Soest wordt daarmee aangetast - het groengebied van Klein Engen- daal wordt verstedelijkt, - autoverkeer wordt gestimuleerd, on dermeer door aanleg Centrumweg. Op basis hiervan vraagt het SoeSTER plan, met inachtneming vah (le door hem opgestelde uitgangspunten (zie bladzijde 4. nota SoeSTERplan), een ontwikkelingsplan op te stellen, als alternatief voor het door de Raad aan vaarde ontwikkelingsplan. Als de Raad dit (alternatieve) ont wikkelingsplan zou aanvaarden, dan zou de uitwerking in bestemmingsplan nen terstond daarna moeten beginnen. Welke is de mehing van uw College hierover? Hoeveel tijd zou deze aanpak naar de mening van uw College vorderen'' 13. De opstellers van liet SoeSTER plan pleiten voor het hanteren van de methode van de enquete om voorkeur van bewoners en van middenstanders te leren kennen. Dit zou betekenen, dat met name ten aanzien van de middenstanders alsnog e?n enquete zou moeten worden inge steld naar de vraag, waar de voor keur van hen naar uitgaat: naar het model SoeSTERplan, of naar het mo del: gemeentelijk ontwikkelingsplan. Ziet uw College dit als en nuttig middel? Blijft natuurlijk de vraag, in welke mate de enquete als methode gewicht in de schaal kan leggen bij de be sluitvorming door de Raad, bestaande uit personen, gekozen door en uit de bevolking, welke Raad geacht kan wor den in de eerste plaats het algemeen belang voor te staan en geen deel belang. 14. Als een bezwaar tegen de plaats van het raadhuis in het plan Centrum geldt, dat die plaats niet centraal in de gemeente ligt. Welke is de mening van uw College hierover? Herman Jacobus Brink, voorzitter van de Stichtipg Protestants Christelijke Gezondheidszorg „De wijkverpleging" te Soest, aangesloten bij het Oranje Groene Kruis. Tijdens het weekeinde vernamen wij met schrik en droefheid het voor ons onverwachte overlijden van de heer Brink, die jarenlang bestuurs lid en voorzitter van onze Stichting is geweest. Het past ons als bestuur, op deze plaats enkele woorden te wijden aan zijn nagedachtenis en een woord van deelneming te zeggen aan zijn familie, zeker als wij daarbij bedenken, dat de heer Brink dat zelf al tijd op zo gevoelvolle wijze heeft gedaan voor diegenen in onze kring, die hem zijn voorgegaan. Naast een onwaarschijnlijk groot aantal functies op kerkelijk en maat schappelijk terrein, heeft hij jarenlang het werk van de Oranje-Groene Kruisvereniging geleid. Wij hebben hem in die functie lange tijd kunnen volgen, en zijn ge troffen geweest door zijn beminnelijke bescheidenheid aan de ene kant, maar aan de andere kant door zijn onverzettelijkheid, wanneer we te maken kregen met zaken, waarbij de christelijke signatuur van het Kruiswerk in het geding kwam. Hij heeft daarbij nooit zichzelf ge zocht maar werd gedreven door gedachten van hogere orde. Hij zag dat werk als een opdracht, en werd geleid door motieven, die te maken hebben met de navolging Christus, de Hogepriester van het barmhartigheidswerk. Eerst na zijn pensionering kon hij zich pas goed wijden, sociaal be trokken als hij was, aan het bevorderen van het welzijn van de naaste. Met een voor zijn leeftijd jeugdig elan is hij voor velen een steun ge weest. Wij hebben er nauwelijks een voorstelling van, hoevelen deze man zullen missen, voor wie hij een plaats in het leven betekende. En wat zal dit verlies dan wel betekenen voor zijn vrouw en kinderen? Wij wensen hen toe te mogen bedenken, dat het een zegen is een man en vader te hebben gehad, die zoveel mensen tot zegen is geweest. Wat ons betreft, wij beschouwen het als een voorrecht hem te hebben gekend en ontmoet, en die vriendelijke ontmoeting met hem zullen ons in dankbare herinnering blijven. BESTl LR EN MEDEWERKERS V AN HET ORANJE GROENE KRUIS TE SOEST. De in Soest wonende eerste fluitist van het Radio Philharmonisch Orkest, de beer A. Bonsel, is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Maan dagmiddag speldde de burgemeester, mevrouw mr. J. M. Corver-Van Haaften tijdens een huldiging in de Vara-studio in Hilversum, hem de eretekenen, be- ho ende bij dit ridderschap op. De heer Bonsel trad voor de Tweede Wereldoorlog bij de KRO in dienst als fluitist. Gedurende de oorlogsjaren was hij eerste fluitist van het Omroep Symfonie Orkest, waarna hij in 1945 bij de Nederlandsche Radio l nie in dienst trad als eerste fluitist van het Radio Philharmonisch Orkest. Als zo danig is hij nog steeds werkzaam. Ook als componist heeft hij een belang rijke bijdrage geleverd aan het Neder lands muziekrepertoire met vele wer ken voor orkesten en kamermuziek ensembles. Voorts componeerde de heer Bonsel muziek bij films, hoor- en t.v.-spelen. Deel uitmakend van het Radio Philhar monisch ?extet gaf hij vele sukses- volle concerten in het buitenland. Dinsdag j.1. werd een studio-opname gemaakt van een uitvoering van zijn „eerste symfonie" die binnenkort door de TROS-radio zal worden uitgezon den. Op 1 juli j.1. was hij veertig jaar in dienst van de Nederlandse Omroep. In de besprekingen tussen de lijsttrekkers van het CDA de WD, de PvdA, Progressief Soest en D'66 is door alle partijen gestreefd naar een afspiegelings college gegrondvest op een aantal uitgangspunten. Deze partijen hebben zich gevonden op „De zeven uitgangspunten voor het te voeren beleid van de gemeenteraad 1978-1982", zoals die onlangs zijn gepubliceerd. Gezien het maximum van 4 wethou derszetels in onze gemeente zijn na het vaststellen van deze zeven uitgangs punten de besprekingen voortgezet over de verdeling van de portefeuilles en de bezetting van de 4 wethouders plaatsen. Het CDA stelde de volgende verdeling voor: 2 wethouders CDA; 1 VVD en 1 PvdA. Progressief Soest en D'66 waren bereid samen genoegen te nemen met 1 wet houdersplaats en stelden voor: 1 wethouder CDA; 1 WD; 1 PvdA en 1 Prog. Soest/D'66. De VVD en de PvdA konden zich met het standpunt van Progressief Soest/ D'66 in principe wel verenigen, maar stelden duidelijk, ook zeer goed begrip te hebben voor de CDA opvatting. Uiteindelijk zijn de besprekingen afge rond met de volgende afspraak wat betreft de portefeuilleverdeling. Dit komt in hoofdzaken neer op: CDA: 2 wethouders: Openbare Werken en Financiën. eerste kandidaat D. Hoekstra. De tweede kandidaat zal begin augustus bekend zijn. WD: l wethouder voor ruimtelijke ordening kandidaat drs. G. A. W. G. A. Plomp PvdA: 1 wethouder voor de sociale sektor kandidaat: mevrouw M. F. van Stip- hout-Croonenberg. Progressief Soest en D'66 samen zullen in ieder geval bij de verkiezing van de wethouders in de gemeenteraadsver gadering van 5 september a.s. een tegenkandidaat stellen voor de porte feuille ruimtelijke ordening. Ook wensen deze beide partijen, dat de voorlichting komt onder verantwoor delijkheid van een wethouder. De an dere partijen menen, dat aan het gezamenlijk besluit tot het instellen van een commissie voorlichting geen verdere voorwaarden moeten worden toegevoegd. Aldus vastgesteld op 1 juli 1978 door D. Hoekstra (CDA), E. Korthuis-Elion (WD) M. F. van Stiphout-Croonen- berg (PvdAi, J. Visser (Prog. Soest) en H. Jonker (D'66). Commentaar: Met de kandidaatstelling van wethou der Plomp (thans op onderwijs) voor de portefeuille van "Ruimtelijke Orde ning, zijn D'66 en Progressief Soest duidelijk niet gelukkig. Vandaar hun tegenkandidaat waarbij mogelijk ir. J. Nuijten van Progressief Soest naar voren geschoven wordt. Dat Plomp door het CDA en de PvdA wel geaccepteerd wordt, houdt ver moedelijk verband met de geringe interesse van de beide fracties voor deze portefeuille en mogelijk óók met de wetenschap dat de WD-er Plomp straks gecoached zal worden door een expert op ruimtelijke ordening, zijn fractiegenoot de architect G. Beijen. Beijen wordt in de wandelgangen hier en daar genoemd als nieuwe fractie voorzitter voor de VVD, maar dit „gefluister" kan in sommige kringen berusten op „wishfull thinking". De naam van de tweede wethouder voor het CDA ontbreekt en het is duidelijk dat daar intern een forse strijd aan de gang is. Kandidaten waren de KVP-heren Van Poppelen, Menne en Storimans. Storimans trok zich aanvankelijk terug, maar toen de strijd tussen Menne en Van Poppelen voortduurde, kwam hij als compromis figuur weer naar voren< Dit temeer omdat, óók hier in de „wandelgan gen", gefluisterd wordt, dat Van Pop pelen inmiddels afziet van de wethou dersfunctie. In de figuur van de heer Bolhuis heeft de CDA-fractie evenwel een uitsteken de man voor de portefeuille van Ruim telijke Ordening, maar zijn aanhang in de fractie is, op zijn zachtst gezegd, gering. Bij dat alles speelt dat het CDA wel een eenheid is, maar nog bestaat uit A. R. P., CHU en KVP. Wethouder Hoekstra komt uit de AR-kring en dus kan Bolhuis (ook uit de AR-kring) zomaar niet. Bovendien, als Bolhuis naar voren ge schoven wordt, komt de hele verdeling weer op losse söhroeven, al zou dat in de kaart spelen van D'66 en Progres sief Soest. Bij het CDA speelt naast al deze beslommeringen ook nog de post van fractievoorzitter, waarvan bekend is, dat de heer Van Poppelen zich ook daar niet meer voor beschikbaar stelt. De tijd zal echter leren of Van Poppelen bij zijn beslissing blijft, dan wel mèt steun van de VVD, PvdA en stemmen uit de eigen fractie alsnog wethouder wordt. Menne is als doctorandus in de econo mie zo op het oog de aangewezen kandidaat voor financiën, maar de fractie van het CDA schijnt daar an ders over te denken. Zo min als Van Poppelen een acceptabele wethouder is voor D'66, Progressief Soest en aan vankelijk ook de PvdA, zo weinig waardering heeft de WD blijkbaar voor de heer Menne. Of begin augustus de lucht geklaard zal zijn, valt te bezien. De raadsvergade ring van 5 september kan wel eens ongemeen spannend worden. Bespaar geld op uw W.A. vanaff 173,- Ali-Risks vanaf f 363,- 10 jaar vast Hypotheken met gemeentegarantie 7,75% Alleen rente betalen. Vraag vrijblijvend advies. Alle geldleningen binnen 24 uur. Tijdens uw vakantie Uw auto AH-Risks verzekeren? Dat kan via Torenstraat 17 - Soest Tel. 02155-15451 Zie onze advertentie

Soester Courant | 1978 | | pagina 1