Opnieuw protesten tegen bungalowbouw rond Slangenbos je [iï£P Van uitstel kwam geen afstel Grote belangstelling voor va kantie -programma Kinderboerderij In Soest wonen 42 Turkse gezinnen druyi! De „Zonnebloem" gaat weer varen Meer tijd voor bespreking concept-onderwijsnota? 30-jarig bestaan ,,Onze Luchtmacht" Donderdag 13 juli 1978 56e jaargang no 47 Alsnog bezwaren: Extra voordelig Heineken BIER KRAT Honsbergen Jaaroverzicht Stichting Buitenlandse werknemers: AUTOVERZEKERING HYPOTHEKEN 7,4% rente Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Abonnement per hatf jaar f 10.— Buiten Soest per half jaar f 20,— Verschijnt iedere donderdag De omwonenden van het Slangenbosje hebben opnieuw schriftelijke bezwaren ingediend tegen de voorgenomen bouw van 18 bungalows rond het Slangenbosje. Ofschoon zij zeggen de Kroon uit- spraaK te zullen respecteren („de Kroon heeft gesproken en als goede democraten zullen apel- lanten deze uitspraak respecteren") worden alsnog zeven bezwaren geformuleerd tegen de door de gemeente opgestelde uitwerking van het plan. Het gaat daarbij om de bestemming van het ge biedje als „natuurgebied"; het niet opvolgen van de richtlijnen van de provincie; het verzuim een milieu-onderzoek te laten verrichten; het verleggen van de kavelgrenzen; het aanleggen van twee nieuwe toegangswegen tot het bosje en het niet aantonen van de plaatselijke behoefte aan duurdere bungalowbouw. Daarbij komt dan nog een protest tegen de bewering van de gemeente, als zouden de omwonenden ooit hebben „ingestemd" met de bouw van de bungalows. Alles optellend komen de omwonenden tot de conclusie dat het uitwerkingsplan di^nt te worden afgewezen. In de brief aan de gemeente zeggen de omwonenden het in hoge mate te betreuren dat de Kroon in „Haar uit spraak" niet toegekomen is „aan een beoordeling van de natuurwetenschap pelijke waarde van het Slangenbos, doordat Zij zich heeft beperkt tot een toetsing van de ontvankelijkheid van de betrokken appellanten, welke helaas in hun nadeel is uitgevallen". Het gevolg was dat er geen Kroon - uitspraak kwam over de natuurweten schappelijke, landschappelijke, socia le en recreatieve bezwaren tegen de bungalowbouw en dat niettegenstaan de het bij vele instanties toegenomen begrip voor het streven het uiterst waardevolle bosje te behouden. In dat verband wordt ook gewezen naar de verkiezingsprogramma's van de plaatselijke partijen D'66, Progres sief Soest en het CDA. Het was een stimulans voor de omwonenden om door te gaan. „Hoewel hoogst ver moeiend, zijn zij beslist niet moege streden". aldus de brief aan het ge meentebestuur. Bezwaren Achtereenvolgens worden daarna ze ven bezwaren naar voren gebracht: 1. Het onderhavige ontwerp-uitwer- kingsplan geeft op geen enkele wijze blijk dat uw college het Slangenbos als waardevol natuurgebied erkent en dat het beleid er in de eerste plaats op is gericht het Slangenbos te be schermen. Aan het Slangenbos dient de bestemming „natuurgebied" gege ven te worden en er dienen in de voorschriften regels te worden gege ven welke de instandhouding van het natuurgebied waarborgen. Zoals elk jaar gaat de Zonnebloem ook dit keer weer met hot passagiersschip de „Alex van Wayenburg" varen. Deze tochten zijn voor hoog bejaarden, langdurig zieken en gehandicapten van alle leefti jden. Ieder die zelt niet meer met een bus mee kan is welkom. De boottochten zijn op woensdag 16 en donderdag 17 augustus. De kosten voor de hele tocht bedragen 22,50, voor echtparen is het 35.-. Wanneer er in uw omgeving mensen zijn die mee zouden willen"varen, wilt u die darf voor 1 augustus opgeven bij mevrouw A. van Hoorn-Koehoorn, Irisingerstraat 27, telefoon 19875. Natuurlijk is het niet noodzakelijk dat u door een ander wordt opgegeven. Wanneer u denkt in aanmerking te komen voor deze boottocht, die dus duidelijk bedoeld is voor mensen die normaal gesproken met meer uit kun nen gaan. dan kunt u zichzelf opgeven bij mevrouw van Hoorn. Autobezitters die zich op 16 oi 17 au gustus beschikbaar willen stellen voor vervoer van onze gasten naar de Eem- kade in Amersfoort, kunnen zich opge ven bij mevrouw C. A. Verduyn-Mu- joor, Olijkweg 30. telefoon 16301 oi bij mevrouw G. Wijnholl-Jacobs. Kerk- dwarsstraai20 telefoon 17451. U krijgt dan Ujdig bericht wanneer u moet rijden. Volgens de planning van de gemeente krijgen alle, op de een of andere wijze bij het onderwijs betrokken,instanties tot 15 september de gelegenheid te reageren op de door de gemeente opgestelde concept-onderwijsnota. In deze periode valt de zomervakantie (tot 15 augustus) met daarna dé druk ke start- van het nieuwe schooljaar. Het gemeenteraadslid voor Progres sief Soest, Jan Visser, wil de termijn verlengd zien en heeft met het oog daarop een schriftelijke vraag inge diend. die in de raadsvergadering van 17 augustus a.s. aan de orde moet komen. Visser vraagt: „Is het mogelijk de termijn, waarop de reacties op de concept-onderwijsnota binnen moeten zijn, met een maand te verlengen van 15 september '78 naar 15 oktober '78? Zo niet, waarom niet?" In de toelichting bij de vraag zegt hij dat het onmogelijk is op deze manier de nota diepgaand te bestuderen, met alle betrokkenen door te praten en van commentaar te voorzien. Zie onze advertentie Op 17 september a.s. viert de Ko ninklijke vereniging „Onze Lucht macht" haar 30-jarig bestaan. In ver band daa rmee zal voor de leden en hun introducé's op zaterdag 16 september vanaf I4.30/our. op de vliegbasis Soes- terbergeen „mini open dag" georgani seerd worden. Exemplaren van alle bij de Konink lijke Luchtmacht in gebruik zijnde vliegtuigen zullen worden tentoonge steld; het luchtmachtmuseum is uiter aard open en de Luchtmachtkapel zal gedurende een uur een muziekuitvoe ring geven. Om 17.0C uur vindt een kranslegging plaats bij het Monument voor de geval lenen. waarna Prins Bernhard als beschermheer van de Vereniging het „Ereboek Gevallenen 1940-1945" zal aanbieden aan de bevelhebber der luchtstrijdkrachten, de lt.-generaal M. G. Geschiere. Het boek. waarin alle namen van in oorlog gesneuvelde leden van de Luchtmacht, krijgt een plaats in het Luchtmachtmuseum. De viering wordt besloten met een feest avond in het officierscasino aan de Kampweg. 2. Het uitwerkingsplan voldoet niet aan de richtlijnen van de provincie. Naar het oordeel van de ondergete kenden dient daarom het ontwerp dien overeenkomstig te worden gewijzigd, terwijl in de voorschriften dient te worden aangegeven, dat de bedoelde maatregelen dienen* te zijn getroffen voordat met de bouw van de bunga lows wordt begonnen. 3. „Uw college heeft verzuimd een milieu-onderzoek te laten verrichte waardoor essentiele basis-informatie ontbreekt om tot een goed ruimtelijk ordeningsbeleid te komen Dit geldt in dit geval in versterkte male. aan gezien het Slangbosgebied overwegend door bijzonder waardevol natuurge bied wordt gevormd. Derhalve dient naar het oordeel van de omwonen den eerst bedoeld onderzoek te wor den ingesteld, opdat aanvaardbare bouwplaatsen, vervolgens het aantal te bouwen bungalows kunnen worden bepaald, alsmede een goed beheers plan voor het Slangenbos. kan wor den opgesteld. Eerst dan kan de onderhavige proce dure worden voortgezet 4. In het ontwerp-uitwerkingsplan is de bebouwingsgrens tot op 5 meter van de bomen van het Slangenbos geprojecteerd. Volgens de omwonenden dient die grens aanmerkelijk verder van de bomen te worden geprojecteerd. 5. Op de kaart van het ontwerp-uit- werkingsplan zijn twee toegangswegen vanal de Noorderweg naar het Slangen bos geprojecteerd. Om de ook door de provincie geadviseerde toeganke lijkheid van het bosje te beperken, mogen die twee toegangspaden niet gerealiseerd worden. De bestaande toe gangspaden vanaf de Ir. Menkolaan en de Insp. Schreuderlaan zijn voldoende. 6. Uw college volstaat met in de toelichting op hel ontwerp te vermel den: „Er bestaat duidelijk behoefte aan duurdere bungalowbouw". De om wonenden maken tegen deze stelling bezwaar, omdat het gemeentebestuur er in de afgelopen jaren niet in ge slaagd is, die stelling te bewijzen. Men zegt dat er in Soest voldoende dure huizen te koop zijn; aan nieuwe dure huizen heelt Soest geen enkele behoefte, temeer omdat naar het oor deel van de omwonenden het college in de toelichting erkent dat er van doorstroming in feite geen sprake is. Provincie In de brief wordt verwezen naar de richtlijnen van gedeputeerde staten van l trecht en naar de uitspraken van dit college over de natuurweten schappelijke waarde van het bosje. Volgens de briefschrijvers heeft de provincie ook gewezen op de maatre gelen die genomen moeten worden tijdens de bouwwerkzaamheden, om te voorkomen dat het bosje schade wordt toegebracht. G. S. spreekt in zijn brief van 25 augustus 1976 „van een in botanisch opzicht interessant ge bied; dat de begroeiing gevoelig is voor verstoring en dat het kappen van bomen tot gevolg kan hebben dat het bestaan van het bos in gevaar komt, terwijl verlaging van de grond waterstand waarschijnlijk ten koste zal gaan van de vitaliteit van de bo men". Ook in 1977 wijzen gedeputeerde sta ten nog eens op het feit dat het bos je als „waardevol gekenmerkt moet worden. Men verwijst daarbij naar een rapport van de ecologen H. Weys en N. Maes. De omwonenden van hun kant refe reren ook nu weer aan het rapport van de ecoloog van de Utrechtse Rijksuniversiteit dr. J. Th. de Smidt. Dr. De Smidt wijst erop dat bebou wing tot op 5 meter van de rand van het Slangenbos „een ernstige be dreiging vormt voor de planten- en dierenwereld die zich daar bevindt Maatschappelijke uitvoerbaarheid Als zevende bezwaar voeren de omwo nenden aan dat zij nooit of te nimmer instemming betuigd hebben met de bouw van bungalows in dat gebied. „De in de afgelopen jaren gevoerde procedures hebben toch overduidelijk gemaakt, dat var. een instemming van de bewoners met deze bouw geen sprake kan zijn". Zij verzetten zich daarmee tegen de suggestie van het gemeentebestuur, zoals opgenomen in het hoofdstuk „Maatschappelijke uitvoerbaarheid alsof de bewoners van de Ir. Menko laan en de Insp. Schreuderlaan inge- stemd hebben met een opzet welke uitgaat van de bouw van ik bunga lows. „Uw wens lijkt in deze de vader van uw gedachte te zijn geweest aldus de omwonenden. Zij verzoeken de eerste twee alinea s van de betref fende paragraaf als onjuist te schrap pen. Het echtpaar Van Wijngaarden-v.d. Knokke met, in hun midden, de burgemeester 11 mei van dit jaar was het echtpaar C. van Wijngaarden en T. van Wijngaarden-van der Knokke zestig jaar getrouwd. De georganiseerde viering kon door plotselinge ziekte van de mevrouw Van Wijngaarden niet doorgaan. Bij die viering hoorde ook een bezoek van de burgemeester. Dat bezoek is gisterenmorgen alsnog afgelegd. Vergezeld van haar echtgenoot bezocht mevrouw Corver het diamanten echtpaar. In een informele sfeer werd met de weer geheel herstelde mevrouw van Wijngaarden en haar echtgenoot gebabbeld over Soest. Van Wijngaarden kan als oud-politieman daarover mee praten. Twintig jaar was hij als zodanig in Soest werkzaam. Bovendien nam hij in diverse functies deel aan het Soester leven; ondermeer was hij bestuurslid van de voetbalvereniging SEC; vele jaren ook verslaggever voor diverse kranten en KN VB-official voor de terreinkeuring. Foto: Herman van Dam In Soest wonen in totaal 47 buitenlandse werknemers met hun gezinnen. Daarvan komen er 42 uit Turkije; 3 uit Marokko en 2 uit Spanje. In het district Gooi- en Eeinland wonen in totaal 1030 buitenlandse werknemers met hun gezin Foto; Herman van Dam Het vakantie-programma van de kinderboerderij De Vrije Teugel voldoet uitstekend en geniet grote belangstelling bij de kinderen. Vorige week kwamen er gemiddeld 250 kinderen; bijna 1200 in de vijt dagen tesamen. En ook deze week was de start goed. De eerste week van het vier weken durende programma was gewijd aan het dierenrijk en wat de kinderen daaronder verston den en daarvan maakten, was geweldig. Neptunus, in de persoon van Rob Obermeijer. stafdocent yoga en spel bij Arti- shock, sloot zaterdag in de stromende regen dat deel van het programma af. Hij kon zich geen beter weer indenken. Afgelopen dinsdag werd begonnen met de bouw van een zigeunerdorp en nog voor het middaguur van deze eerste dag. had een aantal jongens al een huis overeind staan mot twee etages. Op een andere plaats kwamen de, de vorige week ge maakte, circuscoulissen goed van pas voor het inrichten van het zigeunercircus. Er is volop toezicht bij dc groepen, die naar leeftijd samengesteld zijn. De komende twee weken wordt het thema: „Het dorp Kinder Soest". Eerst wordt het dorp gebouwd (gemeentehuis, zieken huis, garage, winkels enz.) en daarna komen er zaken .aan de orde als de verkiezing van een gemeenteraad, een song festival, een optocht enz. De openingstijden zijn: dinsdag, donderdag en zaterdag van 10.30 tot 13.00 uur cn van 14.00 tot 17.30 uur; woensdag en vrij dag van 14.00 tot 17.30 uur. De kosten zijn 4,50 per week per gezin of l,- per dag per kind. en daarvan nemen Hilversum met 357 gezinnen en Amersfoort met 217 gezinnen het leeuwendeel. Weesp volgt daarop met 73 gezinnen; Lelystad met 61; Bussum met 54; Huizen met 50 en Harderwijk met eveneens 47 gezinnen. Naar landaard wonen er in dit district 540 Turkse gezinnen; 269 Marokkaanse-; 114 Spaanse-; 94 Italiaanse-; 6 Portugese-; 3 Griekse; 2 Tunesische- en 2 Algerijnse gezinnen. Een en ander staat te lezen in het jaarverslag over 1977 van de Stichting Buitenlandse Werknemers Gooi- en Eemland. In totaal wonen er in het district 7408 buitenlandse werkne mers; dat is ruim -100 méér dan in 1976. Het grootste contigent vormen de Tur ken met 3265 man (in 1976 - 3319); dan de Marokkanen met 2730 - (2485); de Italianen met 530 - (535); de Spanjaar den met 461 - (506); de Joegoslaven met 75 - (78)de Grieken met 30 - (38) de Portugezen met 28 - (29) en de Tunesiers met 25 man (14). Het betekent dat er in de loop der jaren een wijziging is gekomen in het aan vankelijk ingenomen standpunt'dat de werving zich diende te beperken tot het zoeken van tijdelijke arbeidskrachten. Van een massale gezinsovertocht kon geen sprake zijnNederland was geen migrantenland, de gastarbeider bleef „gast". Op het moment echter dat deze buitenlander er in slaagde wat meer woonruimte te veroveren, liet hij zijn gezin overkomen en vanaf 1975 ont stond er een toenemende migratie stroom. Het gevold daarvan was weer dat het welzijnsbeleid, dat zich aanvankelijk toespitste op de alleenstaande gast arbeider, zich nu moest gaan bezig houden met gezinnen. Intern begonnen de welzijnsstichtingen voor buitenlandse werknemers, mede op aandringen van het ministerie van CRM, zich af te vragen of men het werk niet meer moest gaan zien in het perspektief van integratie; de Stich ting Gooi-Eemland suggereerde bij voorkeur het begrip „participatie". Die participatie kreeg gestalte in de taken: onderwijs en vorming; rekrea- tie; voorlichting en informatie; reli gie huisvesting. In diverse gemeenten werden eigen centra voor de buiten landse werknemers ingericht: in Amersfoort voor Marokkanen en voor Turken, in Harderwijk voor Marokka nen en voor Turken, in Hilversum voor Marokkanen, Turken en voor Span jaarden, in Weesp voor Italianen. Deze centra vervullen een meerzijdige funktie; in de weekends dienen zij vooral als ontmoetingsruimten voor de buitenlanders, daarnaast bieden zij de mogelijkheid tot het geven van kursus- sen, informatieve bijeenkomsten en lezingen. In sommige zalen vinden filmvertoningen plaats en religieuze bijeenkomsten. Het beheer van deze centra is onder verantwoording van de buitenlanders. Wat de huisvesting van deze buiten landers betreft wordt in het jaarver slag opgemerkt dat het soms zeer deprimerend werken is. Men wordt gekonfronteerd met te hoge huren, te kleine ruimten en soms met zeer harde maatregelen van pensionhouders die sluiten en de buitenlander met al zijn bezittingen letterlijk op straat zet. Dikwijls kon na veel praten een kom- promis gevonden worden, maar daar mee was meestal een tijdelijke oplos sing bereikt; de brand was even ge blust, de problematiek van de huisves ting zeker niet opgelost. De stichting is evenwel geen voorstan der van aparte woonvoorzieningen voor de buitenlandse werknemers, maar van een rechtvaardige verdeling van bestaande woningen. Men blijft daarom de buitenlander door voorlich ting er op wijzen hoe noodzakelijk het is zich in te schrijven als woningzoe- kénd bij de gemeentelijke bureau's en de woningbouwverenigingen. Bespaar geld op uw W.A. vanaff 173,- All-Risks vanaff 363,- 10 jaar vast Hypotheken met gemeentegarantie 7,75% Alleen rente betalen. Vraag vrijblijvend advies. Alle geldleningen binnen 24 uur. Tijdens uw vakantie Uw auto AH-Risks verzekeren? Dat kan via Demmers en de Wolft b.v. Torenstraat 17 - Soest Tel. 02155-15451 Hoofdredacteur: H. E.J.SMIT

Soester Courant | 1978 | | pagina 1