2 95 R.K. Kerk Nieuwerhoek binnen zes weken tegen de grond d<UUi! Keur van artiesten bij kamerconcerten in Baarn Nationale Lelietentoonstelling op Flevohof Ossendamweg blijft functie als hoofdweg behouden Soester baron ontmaskerd Cursus voor sportkader in Soest Huurprijs nieuwbouw ,,Ons Belang" ruim 508 gulden per maand Cevitam *3.» Controle Honsbergen Verlengde Drift je te veel nadelen: Krediet voor aanschaf materiaal Carolusschool Defecte kantel machine oorzaak bedrijfsongeval Valpartij met racefiets Boot met twijfelachtige winst doorverkocht Soesters in TROS-T.V.-programma „Achteruitrijden" Reconstructieplan kruispunt Stadhouderslaan/N oorderweg Nederlandse kwekers tonen neusje van de zalm AUTOVERZEKERING HYPOTHEKEN 7,4% rente Donderdag 20 juli 1978 56e jaargang no 48 avond gewijd aan Franz Sehubert delon Michel én Hans Zomers De gemiddelde huurprijs voor de nieuwbouwwoningen van de Soesterbergse wijk „Ons Belang" is voorlopig vastgesteld op 508,48 per maand. Tegen deze huurprijs voor een woningwetwoning is door de toekomstige bewoners al bij voorbaat bezwaar aangetekend. De totale stichtingskosten voor de 78 woningen bedragen 8.653.376 gulden, inclusief de kosten van de grond, het architectenhono rarium, de c.v.-installatie enz. In 1974 besloot de toenmalige PvdA- staatssecretaris J. Schaefer, geen me dewerking te verlenen voor de renova tie van de 78 huizen in de wijk „Ons Belang" te Soesterberg. De reden was de ernstige mate van geluidsoverlast, veroorzaakt door de vliegbasis en de Extra voordelig KarVan Fles voor fa|VW Zie onze advertentie geïsoleerde ligging van de wijk. Ge streefd moest worden naar verplaat sing van de gehele wijk. Daarvoor werd aangewezen het be stemmingsplan Egghermonde 2, waar in feite het aantal Kosteneenheden (geluidsoverlast) met 44 óók te hoog was. Het ministerie gaf aan het plan haar fiat onder voorwaarde dat er akoestische voorzieningen zouden wor den aangebracht. Die kosten neemt het ministerie voor haar rekening en zijn er derhalve niet de oorzaak van, dat de huurprijs zo hoog komt te liggen. De huur is berekend op grond van de Beschikking geldelijke steun huurwo ningen 1975. Gewerkt is volgens het systeem van de dynamische kostprijs berekening. Daaronder wordt ver staan: de noodzakelijke huur voor de exploitatie van de woning in een markt, waarin de overheid de trend van de algemeen aanvaardbare jaar lijkse huurverhoging bepaalt. Momen teel bedraagt deze trendmatige jaar lijkse huurverhoging 7%. De berekening van de dynamische kostprijshuur vindt zodanig plaats, dat de contante waarde van de exploitatie lasten bij een bepaald verondersteld verloop, gelijk is aan het in de woning geïnvesteerd vermogen. De exploita- tieduur van de woning is vastgesteld op vijftig jaar. Aan de raad van Soest is voorlopig de beslissing of het geld voor de stich tingskosten aan de woningbouwver eniging St. Joseph geleend moet wor den. Het ziet er naar uit, dat de ons zo vertrouwde Rooms Katholieke Kerk op Nieuwerhoek binnen zes weken uit ons dorpsbeeld zal zijn verdwenen. Nadat leden van de parochie de mooie dingen al uit de kerk hadden gehaald, wordt de rest van de afbraak uitgevoerd door een sloper. De leien van het dak worden echter weer voor restauratiewerkzaamheden aan andere kerken gebruikt en de stenen van de kerk worden voor dempingswerkzaainheden in de FlevopoIder9 gebruikt. Burgemeester en wethouders van Soest behouden de overtuiging, dat de na delen, die verbonden zijn aan de aanleg van het Verlengde Driftje, groter zijn, dan de voordelen daarvan, aldus de bezwaarschriftennota van b. en w. De Os sendamweg zal daarom zijn functie als hoofdweg behouden. Twintig bewoners van de Vondellaan en Ossendamweg tekenden onlangs be zwaar aan tegen deze beslissing van b. en w. Haar voorstel was, het ver keer door Soest-Zuid niet via de Ossen damweg af te wikkelen, maar via een nieuwe route over het Driftje. Hoewel burgemeester en wethouders zich terdege realiseren, dat een we zenlijke vermindering van het verkeer over de Ossendamweg slechts kan wor den bereikt door de aanleg van deze nieuwe route en daar voorheen ook voorstander van was, moet zij nu be sluiten de Ossendamweg als hoofdver keersweg te handhaven. Doordat de gronden rondom de Parklaan tot de Eng bestemd waren voor de bouw van winkels en een verbindingsweg tus sen dit centrumgebied, kon zij de weg via het Driftje goedkeuren. Nu het gebied bij de Parklaan als woongebied zal worden gehandhaafd, is het op korte afstand hiervan aan leggen van een drukke verkeersweg in strijd met deze gedachte. De route via het Driftje zou wel een verbete ring inhouden voor de bewoners van de Ossendamweg, maar een verslechte ring voor die van de Verlengde Ko- lonieweg. Bovendien zullen da- kosten van de aanleg hiervan bijzonder hoog zijn, omdat er een tunnel onder de spoorbaan zal moeten worden aange legd. Op grond hiervan is de realisering van een dergelijk traject niet haal baar. Het ziet er dan ook naar uit, dat de Vondellaan en de Ossendam weg nooit meer hun status van „woon- straten" zullen terugwinnen. „Hoewel wij begrip kunnen opbrengen voor de bezwaren van andere bewo ners, is het, gezien de gewijzigde om standigheden, niet verantwoord deze gegrond te verklaren, aldus de be zwaarschriftennota van b. en w. Voor de aanschaf van handenarbeid- materiaal en zes schoolborden vraagt het bestuur van de R.K. Carolusschool te Soesterberg een krediet van 19.500 gulden. Het handenarbeidmateriaal, waaron der gereedschap voor houtbewer king, is nog niet op de school aanwezig; het betreft derhalve een eerste aan schaf. De vernieuwing van de school borden is nodig omdat de nu in gebruik- zijnde borden geheel versleten zijn. De schoolborden kosten samen 12.500 gulden; voor het handenarbeidmate riaal is 7000 gulden nodig. De onderwijscommissie moet advies over deze aanvraag uitbrengen. De commissie vergadert maandag 24 juli om 19.30 uur. Vorige week vrijdagmiddag heeft de 24-jarige S. B., werkzaam bij de firma Lindner te Soest, een diepe snijwond in zijn rechterduim opgelopen. B. werkte met een keertrommel, waarin zich twee ton messcherpe blikken platen bevonden. Met behulp van een drukschakelaar maakt de trommel voortdurend kante lende bewegingen. Doordat deze scha kelaar echter defect geraakt was, keerde de trommel na de kanteling niet terug, maar draaide door. Doordat B. de twee ton platen, die uit de machine rolden, tegen wilde houden, liep hij een diepe snijwond op in zijn rechterduim. De oorzaak van het defect is nog niet bekend. Voorlopig is in elk geval de productie van de keermachine stop gezet en heeft de arbeidsinspectie de zaak in onderzoek. De 53-jarige amateur-wielrenner A. de H. uit Laren liep zondagochtend een gebroken sleutelbeen op, toen hij met zijn racefiets ten val kwam. De valpartij vond plaats op de A. P. Hilhorstweg. De fiets van de H. kwam in aanraking met die van zijn collega wielrenner. De H. werd overgebracht naar het ziekenhuis De Lichtenberg in Amersfoort. De Soesterberger H. kocht onlangs een boot voor 300 gulden. Met duizend procent winst verkocht hij het vaar tuig. De nieuwe eigenaar kwam er al vlug achter dat de boot van diefstal afkomstig was. Hij ging verhaal halen bij H. en hij kreeg tegen inlevering van het vaartuig, zijn geld terug. H. toog naar de politie, omdat hij vastgesteld had, dat de boot in Loos- drecht gestolen was. De politie te Loosdrecht zoekt de zaak nu verder uit. Maandag werd de in Soest verblijvende baron Dr. David René James de Rothschild ontmaskerd. Dr. Rothschild gaf zich uit voor dokter in de psychiatrie. Hij zou gestudeerd hebben aan de Sorbonne en zijn vader behoorde tot het beroemde Kothschild-bankiersgeslacht in Parijs. Dokter Rothschild wilde een soiree organiseren voor een goed doel. Door dat hij daarvoor een vergunning van de Soester politie nodig had, wilde de vreemdelingenpolitie zijn Franse pas poort wel eens zien. De dokter draaide hier echter steeds omheen, zodat de politie besloot een kijkje bij hem thuis te nemen. Daar aangekomen vluchtte de baron via een achterdeur en een balkon, 's Middags kwam de politie weer, maar toen plaatste zij ook een agent onder het balkon. De vluchtende Rothschild werd nu in zijn kraag ge grepen en moest mee naar het politie bureau. Daar bleek, de van adel zijnde dokter, gewoon een Nederlander te zijn. Het goede doel zal waarschijnlijk zijn eigen portefeuille zijn geweest. Dinsdagavond l augustus worden door de TROS de beelden uitgezonden van het programma „Achteruitrijden". De opnamen worden woensdag 26 juli in Zandvoort gemaakt. Er nemen twee inwoners van Soest aan deel: de heer F. J. M. van Rijthoven te Soesterberg in een Volkswagen 1300 onder startnummer 5 en de heer I). E. Schornagel in een Volvo 66 DL onder startnummer 80. langstelling. Niet minder dan 300 aan meldingen kwamen binnen. De deel nemers komen uit het hele land en rijden in alle mogelijke merken auto's. Er is een aparte klasse Daf Standaard, waarin de heer Schornagel uitkomt. De opnamen worden op het circuit in Zandvoort gemaakt. Op het scherm komt ook nog de badkuiprace, waar van de opnamen in Hoorn gemaakt zijn. „Achteruitrijden" is een programma in de serie „Te land, Ter Zee en in de Lucht" van de TROS. Twee onderde len, het vliegen en het tobbedansen werden reeds uitgezonden en bij het tobbedansen bereikten de Soesters Jan Honee en Erik Willemsen een prachti ge zesde plaats. Voor de wedstrijden „achteruit- en/of op twee wielen rijden", een primeur voor Nederland, bestaat geweldige be- Zoals gezegd: de mooie dingen blijven eigendom van de parochie. Hoewel de wijzerplaten van de klok te groot zijn voor gebruik in de nieuwe R.K. Kerk, zal de parochie toch proberen een zinvolle bestemming aan het uurwerk hiervan te geven. Hetzelfde geldt voor de gebrandschilderde ramen, de drie klokken en het altaar. Er bestaat zelfs de mogelijkheid, dat de klokken voor een klokketoren naast de nieuwe kerk zullen worden gebruikt. Hoewel deze toren gezien het bouwplan van de nieuwe kerk te realiseren zou zijn, zijn er op dit moment nog geen financiële middelen voor. Op de plaats van de oude R.K. Kerk zal gedeeltelijk een uitbreiding komen van het verzorgingshuis „Mariënburg" en eenparkaanleg. De eerste steen van de kerk is er al uit verwijderd en wordt waarschijnlijk op een statiefje ge plaatst in de nieuwe kerk. De banken van de oude kerk zijn reeds verkocht aan andere kerken in Nederland. De parochie gaat er namelijk van uit, dat alles wat niet in de nieuwe kerk gebruikt kan worden, in eerste instan tie naar andere kerken moet gaan, voordat het verkocht kan worden aan particulieren. De nieuwe kerk is waarschijnlijk in oktober van dit jaar klaar. Tot die tijd „kerken" de parochianen in de kapel van Mariënburg. Als de bouw straks voltooid is, zal een oude kerk, waar iedere Soester onge twijfeld herinneringen aan zal hebben, plaats gemaakt hebben voor een nieu we. Hopelijk gaat deze op den duur ook behoren tot de karakteristieken van Soest. Door de gemeente is een plan opgesteld ter reconstructie van het kruispunt Stadhouderslaan-Noorderweg-Maatweg. De reconstructie is nodig vanwege het aanzienlijk toegenomen gebruik van het kruispunt na opening van het Griftlandcollege aan de Noorderweg. De kosten voor de aanleg worden geraamd op 185.000 gulden. Na de in gebruikneming van het Grift landcollege maken dagelijks vele hon derden kinderen gebruik van het kruis punt. Zij doen dat niet altijd volgens de ook hen geleerde verkeersregels, maar snijden hoeken af en komen plotseling, op plaatsen waar dat niet verwacht wordt, tussen de bomen te voorschijn om dwars de rijbaan over te steken. Om zowel de automobilist als de kinde ren zelf tegen onverwachte gevaarlijke situaties te beschermen, is een verbe tering van het kruispunt noodzakelijk. Die verbetering zal bestaan in het scheiden van de Stadhouderslaan in beide rijrichtingen, door een midden berm van twee meter, alsmede in het aanbrengen in de as van de weg, van een tweetal verhoogde verkeersgelei ders. Men verwacht dat deze maatregel tot gevolg zal hebben dat de fietsers niet eerder het fietspad zullen verlaten en dat de automobilist, meer attent ge maakt op de nadering van het kruis punt, zijn snelheid zal matigen. Door de breedte van de middenberm van twee meter, heeft de fietser bovendien halverwege de oversteek, een rust punt. Voor de opstelling van dit plan is advies ingewonnen van de verkeers- deskundigen van het bureau Goud appel en Coffeng; het door het bureau opgestelde rapport werd besproken in een commissie, waarin ondermeer zit ting hadden de commissaris van politie en de directeur van gemeentewerken. Negen kamerconcerten staan er op het programma van de stichting Baarnse muziekkring. Voor het concertselzoen 1978/1979 is men erin geslaagd een keur van bekende en veelbelovende artiesten te contracteren voor haar concerten in het N.P.B. gebouw te Baarn. Van 27 juli t./m 8 augustus zal in het Hoofdpaviljoen en een tiental andere paviljoens van Flevohof in samenwerking tussen Vereniging „De Lelie" [een groep van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur] en Flevohof een Lelietentoonstelling plaatsvinden. Niet minder dan 4000 takken van een twintigtal soorten zullen in fraaie bloemstukken worden verwerkt. In het Hoofdpaviljoen van Flevohof zullen een aantal grote arrangementen te zien zijn en in de overige paviljoens schitterende bloemstukken die de Nederlandse provincies tot thema hebben. Zo zal bijvoorbeeld het arrangement van Noord-Holland een Alkmaarse kaasmarkt in miniatuur tot onderwerp hebben en zal in het arrangement van Drente het turfsteken niet ontbreken. De prachtige Overijsselse textieldes- sins uit Twente zullen ongetwijfeld goed combineren met het voor deze provincie speciaal gemaakte arran gement. Veertien dagen lang zullen de lelies te pronk staan. De bezoekers zullen tot hun verbazing ontdekken dat bijvoorbeeld trompetle lies lang niet allemaal wit zijn, maar dat de kwekers ook roze, gele en oranje soorten hebben weten te creëren. In de bijbel, het 28e vers in het 6e hoofdstuk van de apostel Mattheus, ruim 2000 jaar geleden, wordt al over de lelien des velds gesproken. Ook toen al was de lelie beroemd om de weerga loze schoonheid en gratie. Dat is van daag in nog veel sterkere mate het geval, want dankzij het knappe werk van veredelaars zijn de lelies van de 20e eeuw beduidend mooier dan de oervormen. Onder meer door verschil lende lelies uit het Verre Oosten met andere typen te kruisen zijn bijzonder fraaie nieuwe soorten ontstaan in hel dere, briljante kleuren. Speciaal voor deze Nationale Lelie-' show zal Flevohof een aantal bekwame bloembinders aantrekken. Zonder overdrijving mag worden gesteld dat Flevohof de bezoekers straks - naast het vele aantrekkeli jke dat er al is - een unieke show te bieden heeft. Op zaterdag 9 september wordt het sei zoen geopend met het Collegium Mu- sicum Judaicum onder leiding van Chaim Storosum. Deze zal een bloem lezing geven van werken uit het Joodse Muziekrepertoire. Maandag 25 september concerteert het Utrechts Symfonieorkest in de Pau- luskerk. Soliste is dan Emmy Verhey. Zaterdag 21 oktober treedt in de N.P.B. het vermaarde Gemini Ensemble op. Instrumenten zijn: fluit, viool, altviool, hobo, cello en piano. Ter gelegenheid van de opening van de Sehubert herdenkingsweek wordt op zaterdag 11 november een liederen- Schubert. Ma den aan de vleugel begeleid door Fa- nia Chapiro. Op zondag 19 november is het 150 jaar geleden dat Franz Sehubert in Wenen overleed. Op deze dag vindt er 's mid dags een herdenkingsconcert plaats door de pianist George van Renesse. Zaterdag 27 januari is de Stichting erin geslaagd om de Tsjechische cel list Marek Jerie en zijn Duitse bege leider Markus Schneider te contrac teren. Deze zijn dan juist op hun Euro pese tournee en bezoeken Nederland. Maandag 5 maart is het U.S.O. weer in Baarn, met als soliste Ada Brusen. De jeugdige violist Radboud Oomens zal op zaterdag 28 april aan de vleu gel begeleid worden door Thom Bol len. Radboud heeft al eens eerder voor de muziekkring opgetreden, het geen zo'n succes was, dat hij weer terugkeert naar Baarn. Op zaterdag 12 mei vindt het inhaal- concert plaats. Doordat het concert van Diana Zaki (sopraan) en Jan Lau- rens Hartong (piano) vorig jaar ver viel, wordt het nu ingehaald. De kamerconcerten vinden allen plaats in de zaal van de Nederlandse Protestantenbond, Kampstraat te Baarn; die van het Utrechts Symfonie Orkest in de Pauluskerk. Alle concer ten beginnen om kwart over acht, be halve het zondagmiddagconcert op 19 november 1978, dat om half drie aan vangt. De abonnementsprijs voor de concer ten bedraagt veertig gulden per per soon. Voor dit bedrag biedt de Muziekkring uitvoerige programma's, die automa tisch toegezonden worden. Als u vóór 15 augustus 40,- stort op rekening nummer 46.83.74.256 van de Amro- bank (postgiro 456494), bent u inge-' schreven voor de gehele serie kamer concerten. Bespaar geld op uw W.A. vanaff 173,- All-Risks vanaf f 363,- 10 jaar vast Hypotheken met gemeentegarantie 7,75% Alleen rente betalen. Vraag vrijblijvend advies. Alle geldleningen binnen 24 uur. Tijdens uw vakantie Uw auto AH-Risks verzekeren? Dat kan via Demmers en de Wotff b.v. Torenstraat 17 - Soest Tel. 02155-15451 Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E.J.SMIT Abonnement per half jaar f 10.— Buiten Soest per half jaar f 20,— Verschijnt iedere donderdag SOESTER COURANT Wanneer hiervoor voldoende belangstelling bestaat, zal de Stichting voor Lichamelijke Opvoeding en Sport Soest een cursus Algemene Basis Opleiding [ABO] voor sportkader organiseren. Deze cursus zal plaatsvinden in samen werking met de Nederlandse Sportfederatie. De cursus beoogt de leerlingen op te leiden voor het volgen van een sport- technische vervolgopleiding, waarmee men jeugdsportleider of recreatie sportleider A kan worden. Om tot deze vervolgopleiding toegelaten te worden moeten de leerling het 'ABO-bewijs bezitten. De opleiding bestaat uit dertig uren. Deze zullen verdeeld worden over twaalf bijeenkomsten. De twee hoofd onderwerpen daarbij zijn leiding geven en sportgezondheidsleer. Daarnaast zullen de cursisten verschillende op drachten moeten uitvoeren. Tot de ABO worden personen van zestien jaar en ouder toegelaten. Erva ring met sport- en spelsituaties is niet noodzakelijk; deze kan men tijdens de opleiding opdoen. Inschrijving kan ge schieden tot 1 september bij het bureau van de gemeentelijke sportstichting. De toren die thans in de stijgers staat t.b.v. de afbraak Bij een controle op de Nieuweweg werd de 18-jarige T. S. uit Soest aangehou den. S. bleek in het bezit te zijn van een zogenaamde „wurgstok". Het stokje werd in beslag genomen en de eigenaar kreeg een proces-verbaal.

Soester Courant | 1978 | | pagina 1