1 „Oude" gemeenteraad moet beslissen over ontwerp-centrumplan 1.49 Nieuwe gemeenteraad moet over Centrumplan beslissen Braamhctge kreeg nieuwe voorzitter en direkteur Wmm Bmm Meer zekerheid over veiligheidsmaatregelen drukinkten-fabriek Kinderdorp Soest kreeg eigen gemeenteraad UIBB dnUUi! College van b. en w. Jlittll Reünie Sperciebonen Honsbergen de Wilde (PvdA): igÉëi -fan itlliiin Commissie ruimtelijke ordening: Firma Almere naar Almere AUTOVERZEKERING HYPOTHEKEN 7,6% rente Donderdag 27 juli 1978 SOESTER Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 56e jaargang no 49 COURANT Hoofdredacteur: H. E.J.SMIT Abonnement per half jaar f 10.— Buiten Soest per half jaar f 20,— Verschijnt iedere donderdag In de vergadering van 28 juni 1978 besloot de commissie ruimtelijke ordening de uiteindelijke beslissing over het intrekken van het ontwerp-bestemmingsplan „Centrum" over te laten aan de „nieuwe" gemeenteraad. Deze week ontvingen de raadsleden een brief van burgemeester en wet houders, waarin dezen verzoeken de „oude" gemeenteraad nog over dit plan tu laten beslissen. „Uw raad en ons college hebben dit plan in onderling overleg voorbereid; terecht mag wor den verwacht en verlangd dat u en wij thans een definitieve beslissing ne men", schrijft het college aan de leden van de Soester gemeenteraad. „Voor de nieuwe raad zal het kunnen begin nen met een „schone lei" belangrijker zijn dan het afmaken van een laatste stukje werk van voorgangers". Dat het Centrumplan niet door zal gaan is nu wel duidelijk. Gezien het grote aantal bezwaarschriften dat bij de gemeente is ingediend en de uit komsten van de gehouden enquêtes, kan het college slechts één verant woord voorstel doen aan de raad: het ontwerp-bestemmingsplan niet vast te stellen. Wanneer de gemeenteraad dit plan inderdaad niet vaststelt, zal het college op korte termijn voorstellen doen toe komen met betrekking tot het in de toekomst te voeren beleid ten aanzien van de winkel- en bestuurlijke voorzie ningen. Wel blijft het college van mening dat, wanneer de gemeente een verbetering van het winkelapparaat wil stimuleren, een spreiding van win kels moet worden tegengegaan. „Nieuwe" Raad Op 28 juni 1978 heeft de commissie ruimtelijke ordening gesproken over het voorstel van het college om het ontwerp-bestemmingsplan niet vast te stellen. De commissie is van oordeel dat het ontwerp-bestemmingsplan wel onderwerp van beraadslaging moet zijn op de raadsvergadering van 17 augustus dit jaar. In deze vergadering moet echter worden besloten de uitein delijke beslissing aan de „nieuwe" raad over te laten. De commissieleden menen, dat de nieuwe raad niet voor een voldongen feit mag worden gesteld. Bovendien beseffen zij, dat het „Centrumplan" een rol heeft gespeeld bij de gehouden verkiezingen voor de gemeenteraad. Daarnaast zal de nieuwe raad tot medio november 1978 de tijd hebben om zich te informeren over alternatie ven voor het ontwerp-bestemmings plan. Deze argumenten hebben betrekking op de te volgen procedure van het bestemmingsplan. De commissie heeft het standpunt van burgemeester en wethouders, dat het plan „maatschap pelijk onaanvaardbaar" is, niet ver- In Tijnje heerst grote vreugde over het feit, dat er binnen afzienbare tijd een nieuwe Christelijke school komt. Bij het gereedkomen van dit nieuwe schoolgebouw zal er tevens afscheid worden genomen van de oude school aan de Riperwei. Enkele oud-leerlingen hebben bij deze gelegenheid het plan opgevat om bij de officièle ingebruikneming, een reünie van alle oud-leerlingen te organiseren. De adressen van alle oud-leerlingen zijn echter bij lange na niet bekend. Daarom zagen de organisatoren graag dat zowel oud personeel en oud-leer lingen van de Christelijke lagere school van Tijnje hun adressen liefst zo spoedig mogelijk bekend maken bij de organisatoren. De adressen zijn: Dhr. J. Akkerman, Breewei 13, Tijnje.Tel. 05132-255. (Fr.) Mevr. G. Dijkstra-Lageveen. Warre- wei 26. Tijnje. Tel. 05132-543. (Fr.). Extra voordelig Hollandse Zie onze advertentie worpen. Zij geeft er echter de voorkeur aan de nieuwe raad over deze maat schappelijke onuitvoerbaarheid te la ten beslissen. „Oude" Raad Het college kan het standpunt van de commissie niet onderschrijven. Dit college meent namelijk dat de gemeen teraad aan de hand van de Raamstruc- tuur en het Ontwikkelingsplan heeft gekozen voor het winkelmodel dat in het bestemmingsplan is uitgewerkt en voor een koppeling van dit winkelcen trum aan een aantal bestuurlijke voor zieningen. Vanuit dit oogpunt is het ontwerp-bestemmingsplan voorbereid. Het college van burgemeester en wet houders acht het daarom de enig juiste procedure dat de raad in haar zittingsperiode een beslissing neemt over de uitvoerbaarheid van het plan. „Procedureel is het niet aanvaardbaar de nieuwe raad dit besluit te doen nemen", schrijft het college. „Wij willen u er aan herinneren, dat steeds is afgesproken, dat deze (oude) raad zo enigszins mogelijk nog een definitieve beslissing neemt over het ontwerp-bestemmingsplan. De moge lijkheid deze beslissing te nemen is volledig aanwezig, omdat de maat schappelijke onuitvoerbaarheid van het plan duidelijk vaststaat", aldus burgemeester en wethouders. SoeSTERplan De commissie die een advies zou opstellen over het SoeSTERplan, zal dit advies op een zodanig moment moeten uitbrengen, dat dit nog behan deld kan worden in de raadsvergade ring van 17 augustus aanstaande. De nieuwe raad zal dit advies dan kunnen gebruiken bij het uitstippelen van het toekomstig planologisch beleid. Na het niet vaststellen van het ontwerp-be stemmingsplan, zal het College overi gens de eerste zijn die gaat zoeken naar mogelijke alternatieven. Gezien de grote belangen die daarbij in het geding zijn, meent dit college dat het niet-vaststellen van het „oude" plan zo snel mogelijk moet gebeuren. „De nieuwe raad in november a.s. een beslissing laten nemen, terwijl thans reeds de inhoud daarvan kan worden voorzien, betekent onnodige verspil ling van tijd", aldus het college van burgemeester en wethouders. Zoals U hierboven kunt lezen is het college van burgemeester en wethouders duidelijk de mening toegedaan dat de oude gemeenteraad het omstreden Centrumplan moet afkeuren. De heer K. de Wilde [PvdA] meent echter dat de nieuwe gemeenteraad moet kunnen beslissen of zij van de „Centrumgedachte" wil afstappen of dat zij hier mee door wil gaan. In het eerste geval zal dat betekenen dat zij het plan niet vaststelt en in het tweede geval dat zij het Centrumplan wél vaststelt. De heer De Wilde kreeg bijval van andere leden van de commissie ruimtelijke ordening. In tegenstelling tot zijn partijgenoot meende de heer Goote dat de oude gemeenteraad het plan nog moet „af keuren". Hoewel de heer Goote ervan is overtuigd dat het plan goed in elkaar zit, gelooft hij dat de praktijk bewezen heeft dat de Soester bevolking het „Centrumplan" niet aksepteert. Het is volgens hem belangrijker om te onder zoeken waarom zij dit plan niet wil. of het plan financieel haalbaar is en of de Eng daarbij aangetast zou moeten worden. Op grond van nieuwe gege vens, zoals een verlaging van de bouw hoogte van 19 naar 15 meter, zou de Soester bevolking heel anders kun nen denken over het Centrumplan. Daarnaast gelooft de heer de Wilde dat de bedoeling van het behandelen van de vele bezwaarschriften is deze op te lossen, dat wil zeggen een be vredigende verandering in het plan te vinden. Pas als blijkt dat het ontwerp-bestem mingsplan Centrum „echt" niet haal baar is, moet de gemeente besluiten dit plan niet vast te stellen. Dat is een taak voor de nieuwe ge meenteraad. De nieuwe raad zal name lijk tot half november de tijd hebben om zich op dit plan te bezinnen. De oude raad zal op 5 augustus al haar mening gevormd moeten hebben. En dat is volgens de heer de Wilde een veel te korte tijd voor een dermate belangrijke beslissing. Onzorgvuldig Ook de heer Oldenboom CDAhad de nodige kritiek op de te snelle afhande ling van het Centrumplan. Hij noemde het overleg over het ontwerp-bestem mingsplan „onzorgvuldig" en „gefor ceerdheid om augustus te halen". De heer Oldenboom verweet het college dat zij niet genoeg heeft overlegd met de commissie ruimtelijke ordening en dat zij deze belangrijke zaak „afraf felde". Het CDA heeft volgens hem niet eens tijd gehad om als fractie zich hier over te beraden. De andere leden van de commissie ruimtelijke ordening slo ten zich grotendeels bij de heer Ol denboom aan. De commissie zal de gemeenteraad straks een negatief ad vies geven over het voorstel van b. en Gisteren vonden in bejaardencentrum „Braamhage" twee belangrijke gebeur tenissen plaats: de nieuwe voorzitter van het bestuur, drs. G. de Vos werd voorgesteld en de nieuwe direkteur van Braamhage, de heer H. Buschmann werd geïnstalleerd. Met ingang van 1 augustus van dit jaar gaat de huidige direktrice, mevrouw H. Sluiter zich terugtrekken. dertig-jarige leeftijd van de heer Buschmann en „unicum" in Braam hage. Juffrouw Brems vond het moe dig om in een gemeenschap te werken waar de gemiddelde leeftijd op 87% jaar ligt. Onder de leus: „Moed, Durf en Vertrouwen" moesten direkteur en bewoners samen proberen om het goe de „leefklimaat" in Braamhage te behouden. Drs. G. de Vos is werkzaam als direk teur van het ziekenfonds „Amersfoort en Omstreken". Gedurende de vakatu- re van voorzitter van het bestuur, vervulde mevrouw Bangma deze taak. De heer de Vos verwelkomde de heer Buschmann namens het bestuur van Braamhage. De nieuv/e direkteur, die dertig jaar oud is, was voorheen werk zaam in een verzorgingstehuis. Namens de bewoners van Braamhage sprak juffrouw Brems. Ze noemde de De 90-jarige heer van Mooten sprak namens de flatbewoners van Braam- De nieuwe voorzitter, drs. G. de Vos drukt de nieuwe direkteur, de heer H. Buschmann de hand. Foto: Herman van Dam hage. Hij meende dat de bewoners van deze flat goede verwachtingen van de heer Buschmann mochten hebben en dat dit bovendien wederzijds mocht zijn. Tenslotte verwelkomde direktrice mevrouw H. Sluiter-Szper haar opvol ger. Zij vertrouwde hem toe, dat het een voorrecht is om te werken in zo'n fijn bejaardencentrum. Tot slot meen de de heer Buschmann dat hij zal pogen die fijne sfeer te handhaven en - indien "mogelijk - zelfs nóg beter te maken. K. de Wilde (PvdA) Een bezinning hierover kan belang rijk zijn voor de nieuwe gemeenteraad. De oude raad heeft volgens de heer Goote de ontwikkeling van de Cen trumgedachte meegemaakt. Het is daarom belangrijk dat zij binnen haar ambtsperiode een eindoordeel hierover velt. En dat oordeel moet dan zijn dat het plan „maatschappelijk onuit voerbaar" is. Beslissen Volgens de heer de Wilde is het be langrijker dat de nieuwe gemeente raad, op grond van betere inzichten, een oordeel kan vellen over de uitvoer baarheid van het Centrumplan. Het argument van het college de nieuwe raad niet met een erfenis op te sche pen, is volgens hem niet reeel. In alle gevallen zal de oude raad de nieu we binden. Wanneer zij nu besluit het plan niet vast te stellen, dan is de Centrumgedachte daarmee voorgoed van de baan. De heer de Wilde heeft daarom een „beter" voorstel. Ten eerste wil hij een herziening van het winkelbeleid. De heer de Wilde gelooft dat de winke liers van de Soesterbergsestraat in een ongelijke positie staan ten opzichte van hun collega's in de van Weedestraat. Doordat deze wel mogen uitbreiden en de winkeliers in Soest-Zuid niet. hebben zij betere economische kansen. Door deze beperking worden de winke liers van Soest-Zuid gedwongen weg te gaan. In het nieuwe beleid moeten zij daarom zelf kunnen beslissen of zij blijven of vertrekken. Ten tweede wil de heer de Wilde betere winkelvoorzieningen in de wijk Over- hees. Het situeren van winkels in deze wijk heeft volgens hem niets te maken met het al of niet stimuleren van een winkelcentrum. De mensen in het Soes- terveen hebben hier recht op. Ten derde wil de heer de Wilde het bureau Sterenberg inschakelen. Dit bureau kan onderzoeken of een verstedelijking zou passen in Soest Foto: Herman van Dam „De uitslag van de verkiezingen is als volgt..." klonk gistermiddag de stem van verslaggever Gijsbert van de „TV-studio" Kinderboerderij. Met behulp van zelfgemaakte apparatuur hadden de kinderen een complete verkiezing gehouden. De acht winnaars die de gemeenteraad van kinderdorp gaan vormen, werden geïnstalleerd door de „echte" burgemeester mevrouw Oorver. De elf partijen die kinderdorp kent. hebben allen een eigen programma. Zo pleitte lijst èèn voor het behouden van de brandweer en het goedkoper worden van patat. Lijst twee wil boe ven in de gevangenis hebben, terwijl lijst elf er de voorkeur aan geeft dat de politie niet vermoord wordt. Elke partij maakte uiteraard zoveel mogelijk reclame voor haar standpun ten. Na het uitbrengen van de stemmen kwam er dan ook een democratisch verkozen gemeenteraad uit de bus. In de raadszaal op net „net egt plein tje" installeerde mevrouw Corver de nieuwe verantwoordelijkheids-bekle ders. Allen kregen van de burgemees ter een goed gemeend advies. De kin- derraad bestaat uit Micha, Arnold, Robbie, Loekie. Nico, Leonite, Ise, Henk en Martijn. De jonge raad moest al direkt belang rijke beslissingen nemen. Zo moest zij haar toestemming verlenen aan het songfestival dat vandaag gehouden wordt. Daarnaast moest zij het „slaap- festival" van vrijdagnacht goedkeu ren. Gelukkig werd ze eerst bijgestaan door een „echte" burgemeester. Na het installeren van de raadsleden ontving mevrouw Corver een grote kartonnen plaat met een dankbetui ging daarop. Mevrouw Corver beloofde de kinderen dat zij het in het gemeen tehuis zal ophangen. De kinderen mo gen dan allemaal komen kijken. En dat was een uitnodiging waardoor het feest nog groter werd. In de komende week blijven er aktivi- teiten in de kinderboerderij. De ope ningstijden zijn: dinsdag, donderdag en zaterdag 10.30 tot 13.00 uur en van 14.00 lot 17.30 uur; woensdag en vrij dag van 14.00 tot 17.30 uur. De kosten zijn 4,50 per week per ge zin of J1,- per dag per kind „Wanneer Sinclair Valentine geheel aan de eisen van de Inspectie van Volksgezondheid wil voldoen, dan betekent dit voor haar dermate grote investeringen dat het bedrijf economische onrendabel wordt. Wanneer zij niet aan deze eisen wil voldoen zal het klachten blijven regenen. Het is daarom voor gemeente en drnkinktenfabriek beter de ontheffing op de zóne verordening hinderwet niet te verlenen", aldus de heer K. de Wilde [PvdA] in de commissie vergadering van jongstleden dinsdag. Volgens de heer De Wilde zijn alle veiligheidsmaatregelen in feite „lap middelen". Wanneer er ooit een explo sie zou komen, dan is deze nooit te beheersen. De investeringen die voor de veiligheid worden gedaan, zouden dermate hoog moeten zijn dat wanneer Sinclair hier eenmaal mee begint, het einde niet meer inzicht is. De heer de Wilde meent dat de fabricage van de flexo-inkten steeds „beter" zal wor den, waardoor de arbeidsomstandig heden steeds slechter worden. Voor komen acht de heer de Wilde dan ook beter dan genezen. Meer duidelijkheid Volgens de heer Goote (PvdA) is het niet duidelijk of Sinclair Valentine aan de bezwaren van volksgezondheid heeft voldaan. Hij stelt daarom voor geen ontheffing te verlenen tot er meer duidelijkheid is in deze zaak. Wanneer er een hinderwet-aanvraag komt van Sinclair Valentine heeft de gemeente meer tijd gehad om het geval te bekijken. De heer Lochtenstein (CDA) hield er ongeveer dezelfde mening op na. Hij meende dat gemeente en bedrijf ge baat zijn bij veiligheid. Wanneer er een betere veiligheid komt in het bedrijf en Sinclair Valentine zich meer toe schietelijk gaat opstellen, dan kan de Hinderwet-procedure opgang worden gebracht. De commissie ruimtelijke ordening meende dat er eerst zekerheid omtrent de veiligheidsmaatregelen moet ko men. Pas dan kan de gemeente beslui ten of zij de ontheffing verleent. Het voorstel zal dus teruggaan naar het college van b. en w. De firma Almere gaat weg uit Soest. Het bedrijf gaat 2ich vestigen in de plaats Almere. De omstreden dochter onderneming van de Bruil Arnhem Groep b.v. moest ruim een jaar gele den zijn tijdelijk onderkomen aan het eind van de Koninginneweg tegen het Pijnenburgerbos ontruimen. Daar voor was wel een kort geding nodig. De gemeente won dit geding en de firma Almere verhuisde naar elders in Soest. In Almere komt het bedrijf op een bijna 14.500 vierkante meter groot terrein op het bedrijvenpark De Vaart. Een kantoorgebouwtje, een weegbrug, een asfaltmenginstallatie en een be- tonmortelcentrale vinden daar ook een plaats. Bij het bedrijf zijn 93 personeelsleden werkzaam. Verwacht wordt dat dit aantal in Almere toe zal nemen tot 120. De Bruil Arnhem Groep bundelt zijn activiteiten in ondernemingen die zijn gespecialiseerd in grond- wegen- en waterbouwwerken, utiliteits-, indu strie- en betonwerken en de produktie van betonmortel, betonelementen en asfalt produkten. Bespaar geld op uw W.A. vanaff 173,- All-Risks vanaf ..K.f 363,- 10jaar vast Hypotheken met gemeentegarantie 8% Alleen rente betalen. Vraag vrijblijvend advies. Alle geldleningen binnen 24 uur. Tijdens uw vakantie Uw auto All-Risks verzekeren? Dat kan via Demmers en de Wolff b.v. Torenstraat 17 - Soest Tel. 02155-15451 i I

Soester Courant | 1978 | | pagina 1