Viering 950 jaar Soest mag 95 duizend gulden kosten „Dien maar een plannetje in dan krijg je de vergunning Hasj-auto ontdekt in garage achter winkelcomplex Personeels-beoordelingssysteem vormde struikelblok voor commissie financiën Jubileumbedrag Plan 50 meter verderop wel goedgekeurd Heineken bier Honsbergen AUTOVERZEKERING HYPOTHEKEN 7,6% rente Eerste premiekoopwoningen Overhees II gereed Foutief gemeentebeleid tegenover Nic van Dam Helft introduktie-bijeenkomsten al geweest: Internationale smokkelbende? Donderdag 3 augustus 1978 56e jaargang no 50 Ülili. iiiijOÏ*"1' Extra voordelig KRAT Zie onze advertentie De tank van de Range Rover. Aan de linkerkant bevindt zich het brandstofgedeelte. Door een tussenwand wordt dit gescheiden van het gedeelte waarin hasjolie werd vervoerd. De Soester politie heeft, naar aanleiding van een tip, een hasj- auto ontdekt. In een garage achter een winkelcomplex langs de grote weg door Soest werd de auto aangetroffen, die was ingericht voor vervoer van verdovende middelen. De garage was verhuurd aan een 35-jarige Canadees, die zich P. D.M. noemde. De auto was voorzien van een Engels kenteken. Met het in beslag nemen van deze bestelwagen van het merk Range Roover hoopt de politie op het spoor te zijn gekomen van een internationale smokkelbende in verdovende mid delen. Bij onderzoek bemerkte de Soester politie dat de wagen was voor zien van een dubbele bodem, zodat er ruimte ontstond voor het verbergen van meerdere pakjes hasjies. In deze ruimte zaten op dat moment (nog) twee pakjes. In de brandstoftank was een extra wand aangebracht waardoor op on zichtbare wijze hasjolie kon worden vervoerd. Deze dubbele tank bevatte slechts enkele liters benzine, het groot ste deel van de ruimte werd in beslag genomen voor het vervoer van de ver dovende olie. In de tank zaten nog enkele restjes hasjolie. 69 gram Volgens de tipgever zou er zestig kilo hasj in de wagen zijn verborgen. Uit het politie-onderzoek. dat toen inge steld werd. bleek dat de garage via een Amsterdamse en een Hilversumse ma kelaar verhuurd was aan de Canadees P. D. M. Deze gaf een correspondentie adres op in Zandvoort. De politie twijfelt er overigens aan of de huurder wel zijn echte naam en adres heeft opgegeven aan de makelaars. Naar aanleiding van de tip forceerde de politie de garagedeur en nam de Range Roover mee naar het bureau. In de wagen vond zij geen zestig kilo hasj, zoals de tipgever zei, maar slechts twee kleine pakjes met een ge wicht van 69 gram. Hoeveel verdoven de middelen er werkelijk in de wagen gezeten hebben is niet bekend. Interpol Omdat de Roover van een Engels kenteken is voorzien en volgens de bij behorende papieren in Engeland thuis behoord, heeft de Soester politie Inter pol Engeland ingeschakeld. Deze in stantie is verzocht na te gaan wie de laatste bezitter of bestuurder van de bestelauto is geweest. Aan Interpol Canada is gevraagd of de Canadees zijn werkelijke naam heeft opgegeven en of hij bij deze instantie bekend is. Interpol Canada is ingeschakeld omdat de garage verhuurd is aan iemand die beweerde de Canadese nationaliteit te bezitten. M. had de garage gehuurd om er een antieke auto in te plaatsen, aldus de twee makelaars. De politie hoopt hier het spoor van een grotere inter nationale bende te pakken te hebben. Bespaar geld op uw W.A. vanaff 173,- All-Risks vanaff363,- 10 jaar vast Hypotheken met gemeentegarantie 8% Alleen rente betalen. Vraag vrijblijvend advies. Alle geldleningen binnen 24 uur. Tijdens uw vakantie Uw auto AH-Risks verzekeren? Dat kan via frtr\\ II |i Demmers en *ün»WdeWo!ff b.v. Torenstraat 17 - Soest Tel. 02155-15451 Op vrijdag 18 augustus aanstaande zullen de eerste woningen van het bouwplan ..premiekoopwoningen Overhees II" voor bewoning gereed zijn. De heer J. J. Ebbers. wethouder van Soest, zal aan één van de eerste bewoners de sleutels overhandigen. Deze overhandiging vindt plaats op vrijdag 18 augustus om 16.00 uur. Ter gelegenheid van deze gebeurtenis geeft de gemeente Soest een receptie in café-restaurant Darthuizen. Prins Hendriklaan 1 te Soest. I)e receptie begint na de sleuteluitreiking om ongeveer 16.30 uur Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E.J.SMIT Abonnement per half jaar f 10.— Buiten Soest per half jaar f 20,— Verschijnt iedere donderdag SOESTER COURANT De commissie financiën besloot donderdagavond voor de vie ring van het 950-jarig bestaan van de gemeente Soest een sub sidie van 95 duizend gulden beschikbaar te stellen. Hoewel de heer De Wilde (PvdA) 75 duizend voorstelde, meenden de an dere leden van de commissie dat een jubileumbedrag van 95.000,- meer op zijn plaats zou zijn. De heer Menne (CDA) meende aai de feestelijkheden, het met minder de voorbereidingscommissie van geld af moest kunnen. ,,De gemeen te geeft toch subsidies aan allerlei verenigingen? Laten deze nu dan eens iets terug doen, bij wijze van wederdienst. De Kinderboerderij en het Gaesbeeker Gilde zouden toch kosteloos iets kunnen doen", zo sprak de heer Menne. De behandeling van dit punt ver- liep nogal humoristisch. De heer Storimans (CDA) vond de jubileum viering „Niks Leuks" en volgens hem „gooide je het geld maar weg". Des al niet te min kon hij zich toch verenigen met de subsidie van 95 duizend gulden die de commissie voorstelde. De dubbele bodem in de laadbak van de bestelauto. Wanneer men deze plaat oplicht, ziet men lange richels, waarin de hasj verstopt kan worden. Hoeveel hasj hier ooit gezeten heeft is niet bekend. Volgens burgemeester mevrouw mr. J. M. Corver-van Haaften heeft de gemeente een vergissing begaan door een bouwvergunning te verlenen voor het winkelpand met flats dat op de hoek Stadhouders laan-Van Weedestraat gaat worden gebouwd. Door de opzet van de dakkonstructie van dit pand kan van woningen in drie lagen gesproken worden, meende de burgemeester. En dat is niet in overeenstemming met het geldende bestemmingsplan. Volgens de raadsman van Nic van Dam, mr. De Vink, kan deze derde laag in het geheel geen woonlaag worden genoemd. Het is een zolder die bestemd is voor opslag en hobby. Meester De Vink noemde de drie dakkapellen die Nic van Dam op zi jn nieuwbouw pand wil plaatsen van „sociaal belang" omdat de bewoners van de flats boven de winkel over weinig opslagruimte beschikken. De vraag of deze derde laag wel of geen woonlaag is, was vrijdag van kardinaal belang bij de behandeling van het beroepschrift dat de heer van Dam bij de gemeente had ingediend. Als het geen woonlaag is heeft de gemeente geen recht de vergunning te weigeren, meende Van Dam's raadsman. De commissie voor de beroepschriften zal haar mening hierover moeten uitspreken. Geen reden om niet te bouwen Aanvankelijk was het niet de bedoeling van de heer Van Dam om een puntdak - konstructie op zijn nieuwbouwpand te plaatsen. Omdat het in aanbouw zijnde pand op de hoek van de Stadhouders- laan-Van Weedestraat drie topgevel daken zou krijgen, veronderstelde de heer Van Dam dat ook hij.dergelijke puntdaken op zijn pand kon plaatsen- Volgens de raadsman van de heer Van Dam heeft architect Dick Renooij hier- Het aan de Van Weedestraat gebouwde winkelpand van Nic. van Dam Krijgt het complex straks een plat dak of komen er drie puntdaken op? over overleg gepleegd met een ge meente-ambtenaar, die hem verteld zou hebben dat er geen reden was. om niet aan te nemen dat de bouwvergun ning zou worden verleend. Gezien de positieve reactie van de betrokken ambtenaar liet Nic van Dam de onderbouw van het winkelpand verstevigen, zodat de drie dakkapellen mogelijk zouden worden. Dit bracht extra kosten van 35.000 gulden met zich mee. Ook de welstandscommissie ging ak koord met het nieuw ingediende plan. Het college van burgemeester en wet houders kon zich hier niet mee vereni gen. Zij meende dat de gemeente al fout was geweest door een bouwver gunning voor het pand op de hoek van de Stadhouderslaan te verlenen. Bur gemeester Corver meende dan ook dat dit een fout is geweest, die het college niet" „tot in het oneindige moet voort zetten". Gemeente mag niet weigeren Omdat de heer Van Dam aan de bezwaren van de gemeente wilde te gemoetkomen, wijzigde hij het bouw plan. Het plan werd nu precies eender aan dat van het pand op de hoek van de Van Weedestraat. Vreemd genoeg bleek de welstandscommissie nu in eens haar toestemming te weigeren. Zij noemde de bouw „te agressief" en de „straatwand" zou hierdoor te hoog worden. Zelfs de voorzitter van de commissie beroepschriften verwonderde zich er over dat een bepaalde bouw op de hoek van de Stadhouderslaan-Van Weede straat „estethisch verantwoord" is en dat zij 50 meter verderop „te agres sief" is. Meester E)e Vink suggereerde dan ook dat de welstandsscommissie tot deze beslissing is gekomen na ruggespraak met de gemeentesecretaris de heer Kruitwagen^e hebben gehad. Dit werd door de burgemeester ten stelligste ontkend. Meester De Vink meende dat de ge meente geen recht heeft de vergunning te weigeren. „In het bouwplan staat duidelijk dat de derde laag geen woon laag is, maar een zolderruimte", stel de de raadsman. Over het woord „zol der" bleken de advokaat en de burge meester van opvatting te verschillen. Deze verschillende opvatting kan van doorslaggevende aard zijn bij het ver lenen van een bouwvergunning. In het bestemmingsplan staat overigens niet dat een puntdak niet is toegestaan; er staat echter wel in dat boven het winkelcomplex slechts twee woonlagen mogen komen. Het college van b. en w. meent echter dat twee balkons in deze dakkonstructie genoeg bewijs zijn voor een woonlaagfunktie van de derde laag. Persoonlijke mening Hoe het ook zij, het is wel merkwaardig dat een construktie wordt afgekeurd, die enkele meters verderop wordt goedgekeurd. Bovendien hebben ge meente-functionarissen de heer Van Dam het idee gegeven dat zijn bouw plan zou worden goedgekeurd. „Dien maar een plannetje in, dan krijg je de vergunning wel", zou één van hun hebben gezegd. Dat het daarbij om een persoonlijke mening zou gaan, zoals de burgemeester veronderstelde, kon de heer Van Dam ook niet weten. Na een zitting van bijna anderhalf uur, terwijl er 20 minuten voor waren uitgetrokken - sloot voorzitter Festen de bijeenkomst. De commissie zal zich in eerste instantie beraden over deze kwestie en dan een advies uitbrengen. toch zelf in staat zijn haar personeel te .beoordelen. Al geweest Het probleem is echter dat de helft van deze introduktie-bijeenkomsten al plaats heeft gevonden. In groepen van twaalf ondergingen vele chefs een anderhalve dag durende training. Zon der dat het benodigde krediet hiervoor aanwezig was, werd hier al mee be gonnen. De heer De Wilde noemde het verlenen van een krediet hiervoor dan ook „geen beslissing meer". Het is al meerdere malen voorgeko men dat men met de uitwerking van een plan begon, alvorens het krediet verleend was. De heer De Wilde deelde mee dat hij zijn hele ambtsperiode hiertegen gestreden heeft maar dat dit geen baat heeft mogen hebben. De commissie besloot het voorstel voorlopig aan te houden en er in de beslotenheid verder over te praten. De commissie financiën vond het donderdagavond te gek worden dat er voor een personeels-beoordelingssysteem anderhalf ton op tafel gelegd moest worden. Gebleken was echter dat reeds voor de verlening van het hiervoor benodigde krediet, met dit systeem begonnen was. De heer Van Dongen deelde bovendien mee, dat het aantal „chefs" bij de gemeente schrikbarend hoog is. Meer dan de helft van het personeelsbestand blijkt „meerdere" te zijn. De commissieleden waren helemaal niet gelukkig met het invoeren van dit methodisch beoordelingssysteem. Ze vroegen zich af of deze beoordelingen geen onplezierige situaties zouden geven. Bovendien, wanneer al het gemeenteperso- neel beoordeeld zou moeten worden, dan zouden ook de raadsleden hieraan moeten meedoen. De heer Blaauw vroeg zich af wie dat dan moest doen. „De burgemeester, misschien?", meende hij. meende dat „goede" chefs geen beoor delingssysteem nodig hebben. De in termenselijke verhoudingen worden daardoor verslechterd, veronderstelde hij. Hij stelde dan ook voor offertes te vragen voor andere personeels-beoor- delingssystemen. Ook de heer Blaauw (WD) meende dat 150 duizend gulden te veel is voor het werk van dergelijke „hobbyisten". Na een eerste beoordeling door een officeel bureau moest de gemeente De kosten van dit methodisch perso neels-beoordelingssysteem bedragen 150 duizend gulden. Dit bedrag is opgebouwd uit: 50 introductie-bijeen komsten (ruim 60 duizend gulden) en een tweejaarlijkse beoordeling van het personeel (ruim 84 duizend gulden per keer). Op de introductie-bijeenkom sten worden de chefs geïnstrueerd in het opmaken van beoordelingen. De heer De Wilde (PvdA) stelde voor eerst de vakbonden te raadplegen. Hij

Soester Courant | 1978 | | pagina 1