Na 16 jaar wachten: Centrum-winkeliers boos op B. en W. van Soest Centrum Parklaan moet er toch komen DA dkP! VVD wil geïsoleerde winkeliers een kans geven in een nieuw winkelcentrum GERTH Tunnel onder nieuwe Dalweg brengt rust op de Soester Eng Holle Bolle Gijs at veel, maar betaalde nooit Q Vïa»5Sf „Ondernemers zullen verdrinken'als gemeentebestuur afhaakt" v \S-W M evrouw KorthuisMiddenstanders over de kop door veranderd koopgedrag" De bedrieger bedrogen: halfvolle dagmelk LITER 0.79 Honsbergen DANSLES Dansschool Dan Béarda AUTOVERZEKERING HYPOTHEKEN 7,8% rente &l\et»aal geaelWS erop»11- Braden «art)eZ»*V WINTER- GIDSEN uw erkend anvr reisbureau Binnenkort... Vrijdag 1 september Nic van Dam Donderdag 17 augustus 1978 56e jaargang no 52 SOESTER COURANT Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H.E.J.SMIT Abonnement per half jaar f 10.— Buiten Soest per half jaar f 20,— Verschijnt iedere donderdag In een felle brief aan het gemeentebe stuur van Soest, als reactie op de laatste ontwikkelingen rond de ge meentelijke centrumplannen en het SoeSTERplan, lucht de Belangenver eniging Centrum" het gemoed, vóór hedenavond de beslissing valt over het bestemmingsplan Centrum. Wij nemen hieronder de brief in zijn geheel op. Middels dit schrijven willen wij probe ren een aantal zaken betreffende het ..Centrum Parklaan", nog eens feite lijk weer te geven, zonder daarbij persoonlijk te worden (dit laten wij liever aan anderen over, die blijkbaar daaraan meer behoefte hebben). Het zal ca. 16 jaar geleden zijn als de eerste struktuurschets, winkelcommis sie, winkel-nota, struktuurnota en later bestemmingsplannen werden ge maakt. Gedurende deze gehele periode is zeker door een groot deel van de Soester ondernemers steeds een onge schokt vertrouwen in de bestuurlijke kwaliteiten van onze plaatselijke over heid aan de dag gelegd. Alvorens verder te gaan met een opsomming van een aantal feiten willen wij aller eerst het zittende gemeentebestuur wijzen op haar verantwoordelijkheden, en verwijzen naar evenzovele uitspra ken van diverse raadsleden, aan ons ondernemers gedaan. Uitspraken als die van „als het nu niet doorgaat dan moet ik heengaan als raadslid-", liggen ons nog vers in het geheugen. Als gemeentebestuur kunt U er ook niet omheen dat een vergeten groep onder nemers jarenlang het slachtoffer is van al Uw niet gerealiseerde plannen, terwijl zij wel worden geacht hun bijdrage te leveren, aan het maat schappelijk verkeer. U of ieder ander, kan de schouders ophalen over het bovenstaande, doch het belang van een gezonde midden stand als zijnde een belangrijke scha kel in het plaatselijk gebeuren is niet alleen „die ondernemer" bekend, maar zou U als gemeentebestuur zeer zeker ook bekend moeten zijn. Met ongeloof en verbijstering moeten wij nu konstateren dat opnieuw in 1978 een degelijk en goed voorbereid plan. dat door vele instanties gekeurd, ge wogen en goedbevonden is, van tafel geveegd wordt. U plaats zich daarmee als gemeente bestuur in een situatie, als zoveel bestuurders in Nederland, waarbij U onderuit dreigt te gaan voor het- „maatschappelijk niet waar te kunnen maken", wat economisch; financiëel; landschappelijk en maatschappelijk wel degelijk verantwoord is. Het zal U als gemeentebestuur ongetwijfeld best mogelijk zijn om her of der aan een open plek een nieuw raadhuis of een politieburo neer te zetten. Misschien nog wel op zeer korte termijn. Maar hoe nu dan verder met „de ondernemers" die nu met de reddings boei boven hun hoofd, dreigen te ver drinken indien dit gemeentebestuur afhaakt!) Er behoeft voor het brood nodige raadhuis en politieburo niet opnieuw een bestemmingsplan proce dure gemaakt te worden en ter visie worden gelegd, maar voor een nieuwe winkelstruktuur ligt dit wel even an ders. Opnieuw zullen daarvoor proce dures op gang gebracht moeten wor den, waarbij eveneens bezwaar schriften zullen worden ingediend (of meent U dat er dan geen bezwaar schriften zullen komen?). Gedurende de afgelopen periode hebben wij cha otische toestanden meegemaakt, zijn bij benadering niet te schatten kosten gemaakt die door de gemeenschap moeten worden opgebracht, „moet daar dan nog meer bij!" bovendien kunnen andere zaken die eveneens zeer belangrijk zijn niet op afhandeling wachten, daar menig agenda hierdoor overvol raakt. Kunt U als gemeentebestuur even ge makkelijk een goed centrumplan aan de Parklaan van tafel vegen als ons een alternatief bieden? het SoeSTER plan soms! Dit SoeSTERplan wijzen wij volledig af, daar dit niet het alternatief is wat U ons met het „Centrum aan de Parklaan" kunt ge ven. Ook U als gemeentebestuur, ge zien uitspraken van Uw kant, wijst dit SoeSTERplan af. Onze afwijzing van dit SoeSTERplan na grondige bestudering, vindt U als bijlage bij dit stuk met als titel „Het medicijn is erger dan de kwaal". Uw bedoeling zal toch niet zijn om straks een rijtje ondernemers op Uw afdeling welzijn tegen te komen die ook moeten afhakenWij betreuren het dat wij voor één keer ons zo cynisch moeten uitdrukken, én menen dat wij in de loop der jaren ons dan ook te netjes hebben opgesteld. In tegenstelling tot diegeen die kretologie bedrijven en een ver keerde voorstelling van tal van zaken hebben gegeven, dat juist diegenen een voorkeursbehandeling genieten! Wij menen als burgers en ondernemers van deze gemeente eveneens het recht te hebben op bescherming, en gehoor te vinden voor de ondernemers-pro blematiek, in onze gemeente. Indien onze plaatselijke overheid alleen bezig is met het veiligstellen van eigen belangen (raadhuis, politieburo) dit een onjuiste daad is tegenover de gemeenschap, en kunnen zij daarvoor geen verantwoording dragen. Een ge geven advies van vijf vooraanstaande personen hoeft niet doorslaggevend te zijn voor de besluitvorming van de overige bestuurders, waarbij dit ad vies niet tot stand is gekomen in overleg met de al 16 jaar gedupeerde ondernemers. Het is juist, ruim 5000 bezwaarschrift en, (hoeveel van ondernemers) doch hoeveel waren het er in de vorige ronden], hoeveel zullen het er straks zijn? Gaat kwantiteit boven kwaliteit! Dit alles heeft niets meer te maken met „gegronde bezwaren", wat ook on dermeer duidelijk blijkt uit de nota „ontvangen bezwaarschriften tegen het ontwerp bestemmingsplan Cen trum aan de Parklaan". De door de betreffende commissie leden aangevoerde verdediging contra de ingediende bezwaren, onderstrepen wij volle'dig. Derhalve komt het ons onbegrijpelijk voor dat U opzij dreigt te gaan, op grond waarvan eigenlijk?? Mogelijk voor een Kroonprocedure! Een dergelijke procedure kunt U o.i. ook niet omzeilen bij een eventuele volgende ronde. U als huidig gemeen tebestuur dient eenmaal onder eigen aangegane verantwoordelijkheid ook de beslissing in positieve zin over dit Centrumplan te nemen, en zeker niet Uw „handen te wassen in onschuld" door het over te dragen aan het nieuwe gemeentebestuur. Het zal U duidelijk zijn dat de 42 zekere en 58 waarschijn lijke aanvragers voor een plaats in het nieuwe centrum, in één plons ten onder gaan indien U de bouw van een be stuurlijk centrum laat prevaleren op een andere lokatie. Het kan allemaal in 1978, verkiezingsleuzen van partijen, uitspraken van beëdigde gemeente raadsleden, maar ook Uw beslissing op 17 augustus a.s. Waarvoor wij U ten slotte een advies in overweging geven Extra voordelig VERSE Zie onze a dverten tie «si. 40 jaar Ballroom, Latin American, moderne dansen o.a. uit de film Saterdaynight fever. Inschrijvingen v.a. 26 augustus dagelijks aan de school van 12.00-21.00 uur, Utrechtseweg 89, Amersfoort of tel. 033-14456. Tevens houden wij op 26 augustus „Open Huis" voor oud-leerlingen i.v.m. het 40-jarig bestaan van de school, van 19.00-21.00 uur. Bespaar geld op uw W.A. vanaff 173,- All-Risks vanaf f 363,- 10 jaar vast Hypotheken met gemeentegarantie 8,25% Alleen rente betalen. Vraag vrijblijvend advies. Alle geldleningen binnen 24 uur. Tijdens uw vakantie Uw auto All-Risks verzekeren? Dat kan via Demmers en de Wolff b.v. Torenstraat 17 - Soest Tel. 02155-15451 Na een week graafwerkzaam heden in de Soester Engweg is men dinsdag begonnen om in de diepe bouwput één voor één de tunnelsegmenten te plaatsen op een werkvloer, waardoor in de toekomst de Soester Engweg via de nieuwe tunnel onder de nieuwe Dalweg door zal lopen. Deze tunnel zal uitsluitend gebruikt mogen worden door voetgangers en fietsers en -is, naar de afme tingen, ongeschikt voor gemo toriseerd verkeer. Door deze drastische ingreep, die de uiteindelijke doortrekking van de Dalweg belangrijk heeft vertraagd, zal er op de Soester Eng, tussen Ju- lianalaan en de Molenstraat een oase van rust ontstaan, want door deze tun nel is het definitief afgelopen met het gemotoriseerd sluipverkeer, dat voorheen een veelvuldig gebruik maakte van deze weg om snel van Soestdijk naar Soest-Zuid te rijden. Afhankelijk van de weersomstandighe den hoopt men de tunnel aan het eind van deze maand gereed te heb ben. waarna men kan beginnen met het aanleggen van de aansluiting van de nieuwe Dalweg met de oude Dalweg over het viadukt. Binnen afzienbare tijd kan dan de nieuwe noord-zuid verbindingsweg of ficieel geopend worden. Voor het zover is moet er echter nog veel en hard gewerkt worden. om op 17 augustus dit Centrumplan aan de Parklaan te aanvaarden, desnoods zonder een beroep te doen op art. 19 in de wet op de Ruimtelijke Ordening. Wetende dat dan nog een lange weg zal volgen met mogelijk zelfs een „Kroon procedure" op de achtergrond, maar wat voor ons toch de enige en juiste oplossing is. Door dit advies te volgen schaart U zich achter de gegeven goedkeuring welke Burgemeester en Wethouders, de Raad der gemeente Soest, het C.I.M.K., de K.v.K., de Stedebouwkundige, div. Rijksin stanties en M.B.O. aan dit Centrum plan Parklaan hebben gegeven. Bij deze wensen wij U een wijze besluitvorming toe, Hoogachtend Soester ondernemers Belangenvereniging Centrum G. VERKADE H.J.M.V.TIENEN J. WESSELS „De meeste middenstanders gaan over de kop door het veran derde koopgedrag van de Soester consument. Met het cen trum willen wij de geïsoleerde winkeliers een kans geven. Ui teraard moeten de buurtwinkels voor de dagelijkse behoeften gehandhaafd blijven". Dit zei de fractievoorzitter van de VVD in de gemeenteraad, mevrouw mr. E. Korthuis-Elion, maandag avond tijdens het open huis van de VVD in restaurant Van den Brink. Centraal daarin stond het omstreden gemeentelijk Cen trumplan, waarover de gemeenteraad in de vergadering van donderdag een beslissing zal nemen. Tijdens de VVD-bijeenkomst werd dui delijk. dat er binnen de partij ver schillend wordt gedacht over het Cen trumplan. Allang trouwens, want me vrouw Korthuis onthulde, dat al vóór de gemeenteraadsverkiezingen stem men opgingen om het plan maar te laten vallen gezien de weerstand erte- De vorige week aangehouden „eetpiraat" W. G. (43) uit Rotterdam is niet alleen in Soester restaurants actief geweest met het consumeren van maal tijden en dranken, maar ook in de regio Rotterdam, [waar hij zich dertig keer schuldig maakte aan flessetrekkerij] en in 't Gooi. G. werd in Soest gearresteerd, toen hij op het politiebureau aangifte kwam doen van het feit, dat in een restau rant in Soest noodgedwongen zijn jas was blijven hangen, omdat het personeel die niet wilde meegeven. Daar bleek een goede reden voor te zijn, zo constateerde de politie bij onderzoek. G. was namelijk al eens eerder in het restaurant geweest, waar hij consump ties niet had betaald. Wel tekende hij de nota en zegde toe. die een volgend keer te zullen betalen. Maar ook die volgende keer had G. geen geld bij zich. zo bleek toen hij zich opnieuw uitgebreid had laten bedienen. Dat ge beurde, nadat hij door de Baarnse politie was weggestuurd bij het paleis, waar hij naar binnen wilde om geld aan de koningin te vragen. Zonder geld ging de Rotterdammer naar het restaurant in Soest waar hij al eerder was geweest om zijn honger en dorst te stillen. Toen dat gebeurd was en het op betalen aankwam, wilde G. met een volle maag en de noorder zon vertx-ekkeri Bedienend personeel had hem echter in de gaten en hield G.'s jas achter. Toen hij daarvan aangifte kwam doen op het politiebureau, werd hij direct gearresteerd en opgesloten. Nadat hij de flessetrekkerij had bekend, mocht G. vertrekken. zijn verschenen I Op aanvraag gratis toezending. TELEFOON 12683 of 10653 LAANSTRAAT 66 - SOEST gen bij de bevolking. „Maar het zou tegenover de kiezers niet te verkopen zijn geweest als we op dat moment 180 graden waren gedraaid", aldus mevrouw Korthuis. Oud-bestuurslid H. Wulfert noemde tij. dens de discussie over het Centrum plan dit plan a-sociaal ten opzichte van middenstanders en consumenten. „Wat willen we nu? De consument zegt: Als ik een jurkje wil kopen, ga ik naar Amersfoort, en als ik de melkman en de bakker aan de deur krijg, ben ik tevreden. Ik heb geen behoefte aan een centrum met zoveel verkeer voor mijn deur", aldus Wul fert. Overigens verliep de discussie erg stroef over het Centrumplan, waar van burgemeester en wethouders hebben voorgesteld het niet vast te stellen in verband met de maatschap pelijke onuitvoerbaarheid. Over de tegenstanders zei mevrouw Korthuis: „Als u tegen het centrum bent, bent u dus ook tegen de zwakkere onder nemers". Mevrouw Korthuis gaf als haar me ning, dat veel van de ruim vijfdui zend bezwaarden zijn afgegaan op wat ze veronderstelden dat het Centrum zou worden in plaats van zich hiervan te overtuigen. „Volgens de plannen komt het centrum niet boven de be bossing uit. De groene rand van de Eng wordt opgepept als woonbuurtje, zodat deze behouden blijft. Wij dachten Soest aan een aantal ele mentaire voorzieningen te helpen, zon der de gemeente aan te tasten, door hetgeen karakteristiek is voor Soest te behouden. In de vergadering van donderdag avond zal blijken hoe de VVD-fractie in de gemeenteraad zich heeft opge steld ten opzichte van het voorstel van b. en w., het voorgestelde Cen trumplan toch maar niet vast te stel len. Voordeel verrassingen bijonzefeestelijke SPORTSHOP van Weedestraat 16 Soest

Soester Courant | 1978 | | pagina 1