Van Weedestraat... het houdt niet op Kraal maakte plaats voor Tip-Top MORGEN 1 SEPTEMBER OPENING h Soester Courant naar woensdag V0TC verlaat vliegbasis Soesterberg l,s3.98 Nieuwe Dalweg door leerlingen Bonifaciusschool geopend Rapport Winkelvoorziening Eemland Halfvolle melk Honsbergen Advertenties vroeger inleveren! AUTOVERZEKERING HYPOTHEKEN 7,8% rente ZIE ACHTERSTE ACHTERPAGINA VAN DIT BLAD Oscar Prinsen doorbreekt het lint Voorlichtingsavonden K.v.K. ZEGELSHERRY Honsbergen 1 Extra voordelig LITER In verband met de nieuwe verschijningsdag van de Soes ter Courant op woensdag worden alle adverteerders, ook de lezers die kleine rubriekadvertenties opgeven, er op gewezen, dat door deze vervroeging met één dag ook de sluitingstermijn voor aanname van bedoelde adver tenties één dag vervroegd wordt, n.l. MAANDAG MIDDAG 17.00 uur. Advertentie-afdeling Soester Courant Donderdag 31 augustus 1978 57e jaargang no 2 SOESTER COURANT Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E.J.SMIT Abonnement per half jaar f 10.— Buiten Soest per half jaar f 20,— Verschijnt iedere donderdag Bespaar geld op uw W.A. vanaf f 173,- All-Risks vanaf f 363,- 10 jaar vast Hypotheken met gemeentegarantie 8,25% Alleen rente betalen. Vraag vrijblijvend advies. Alle geldleningen binnen 24 uur. Tijdens uw vakantie Uw auto AH-Risks verzekeren Dat kan via frm\ II li Demmers en de Wottf b.tf. Torenstraat 17 Soest Tel. 02155-15451 Onlangs is door de Eemlandse Kamer van Koophandel een populaire versie uitgebracht van het rapport „Winkelvoorziening Eemland". Dit enige tijd geleden uitgebrachte, nogal lijvige rapport is in opdracht van het Samenwer kingsorgaan Eemland opgesteld. Daarin zijn de resultaten weergegeven van het onderzoek, dat door het Centraal Instituur voor het Midden- en Kleinbedrijf [CIMK] in samenwerking met het Economisch-Technologisch Instituut Utrecht [ETI] werd verricht naar de aard en omvang van de winkelvoorziening in de regio Eemland. Met de bouwput waar Middelman Mo des gaat bouwen is men al een beetje vertrouwd, maar nu is het pand van Drogisterij Kraal weg. Zomaar ineens. J.l. dinsdagmorgen om 6 uur kwamen de slopers, die het gehele pand rond 10 uur tegen de vlakte hadden ge werkt en men hoopte het puin woens dagavond zover weggewerkt te heb ben, dat het publiek daarvan geen al te grote hinder of ergernis meer aan beleeft. En wat komt daar? Tip-Top! De be kende zaak aan de Soesterbergsestraat gaat ook hier in de Van Weedestraat een vestiging beginnen. De eigenaar van Tip-Top is de heer J. Kijzer, een gemoedelijke Zaankan- ter, die zich in 1953 vestigde aan de Soesterbergsestraat en daar weldra een onmisbare factor werd in het pa troon dat de kopers in Soest-Zuid no dig hadden. Speelgoederen, luxe arti kelen, huishoudelijke artikelen etc. etc. in een schier onbeperkt assorti ment. Tip-Top - de heer Kijzer - heeft ge durende dit jaar reeds enige tijd ge winkeld in het oude pand van Drogis terij Kraal, maar nu worden de za ken fors aangepakt. De bekende Soester architect - de heer Dick Renooy werd in de arm genomen, die voor de nu open plaats een pand heeft ontworpen, dat loopt van de Van Weedestraat naar het Kerkpad. Een mooie diepte dus, waarop een prach tig overzichtelijk winkelpand ge bouwd kan worden. Daarboven komen tweemaal drie flats, die t.z.t. ook hun kopers zullen vinden. Architect Dick Renooy is ook de ont werper van de bekende panden van Foto Swager, Bril-Centrum, Nic. van Dam, maar ook van de te bouwen percelen van Middelman Modes en nu weer Tip-Top. Dat zoveel gebouwen daar ontworpen worden door èén bouwmeester biedt het voordeel, dat men, ondanks de variaties, naar een wat gelijkmatige stijl toegroeit, wat een groot gevoel van rust zal geven aan allen die in de Van Weedestraat hun inkopen komen doen. Het pand van Tip-Top zal worden ge bouwd door het Aannemersbedrijf Brink Koopman b.v. te Naarden. En om verder nog wat te verklappen: het bekende modehuis De Ster heeft het oog laten vallen op het perceel naast het electriciteitsbedrijf Corne- lissen Soest-Laren. Daar hoort u t.z.t. ook meer van en binnenkort verhuist Cornelissen naar het geheel gereno veerde perceel aan de Steenhoffstraat, op het rijtje van het postkantoor, de Gouden Snaar etc. Met dit distributie-planologisch onder zoek wordt beoogd duidelijkheid te verschaffen omtrent de bestaande situ atie ten aanzien van de spreiding van winkels, de functie, omvang en bran chesamenstelling van de detailhandel en het koopgedrag van de bevolking in o.m. de gemeente Amersfoort, Baarn, Bunschoten, Eemnes, Leusden en Soest. Aan de hand van deze gegevens is het mogelijk bij de toekomstige ontwikke lingen in te spelen op de belangen van de detaillist en de behoeften van de consument. Daar het vele ondernemers in de detailhandel vaak aan tijd ontbreekt dit zeer omvangrijke rapport „door te worstelen" heeft de KvK gemeend een populaire versie te moeten uitgeven, welke als bijlage is opgenomen in het zojuist verschenen augustusnummer van het maandblad „De Kamer van Koophandel". Een exemplaar hiervan kunt u opvragen bij de Kamer [tel. 033-12964 tst. 22]. Voorts is de KvK voornemens in het komend najaar enige voorlichtingsbij eenkomsten ten behoeve van onder nemers in de detailhandel te beleggen over dit onderwerp. Deze bijeen komsten zullen - afhankelijk van de belangstelling - in enkele gemeenten binnen de regio Eemland worden ge houden. De consulenten van het KNOV en het NCOV, alsmede de Rijksconsu lent voor Handel, Ambacht en Diensten In de provincie Utrecht zullen hieraan medewerking verlenen. Tijdens deze bijeenkomsten zullen de problemen en ontwikkelingen per gemeente meer en detail worden besproken. Foto: Herman van Dam Per 1 september 1978 zal het Vliegveiligheids Oefen- en Test Centrum [VOTC] van de Koninklijke Luchtmacht worden overgeplaatst van de vliegbasis Soesterberg naar de vliegbasis Gilze-Rijen. De oprichting van het VOTC vond plaats in augustus 1957 - onder auspi ciën van de Luchtmacht Geneeskun dige Dienst - onder de naam Vlieger Trainings Centrum (VTC). Aanvanke lijk was het VTC gericht op de verbete ring van de fysieke konditie van de luchtmachtvlieger. Later kwam het accent meer te liggen op het beoefenen van „overleven" in bepaalde nood situaties. Bij het VOTC ondergaan jaarlijks on geveer 400 luchtmachtvliegers en le- ger/luchtwaarnemers hun eerste trai- ninr* nf «en herhalineskursus in zee- overleving (sea-survival), landoverle- ving (combat-survival) of gebruik van de vliegveiligheidsuitrusting (o.m. dinghy drill en para-sailen). In de laatste paar jaar is het noodzake lijk gebleken het oefenprogramma t.b.v. vliegers die de eerste opleiding hebben voltooid, sterk uit te breiden. In verband met het ontbreken van de daarvoor benodigde faciliteiten op de vliegbasis Soesterberg (huisvesting, oefenterrein etc.) verhuist het VOTC met haar personeel naar de Brabantse vliegbasis. De doortrekking betekent zeker ook een uitkomst voor de brandweer en de ambulancedienst, die nu geen omwe gen meer hoeven te maken om het „nieuwe" Soest in Smitsveen en Over- hees te bereiken. De bediening van de verkeerslichtin stallatie op de Beukenlaan geschiedt evenwel niet [zoals bij de Steenhoff straat] vanuit de brandweerkazerne. Men maakt gebruik van een ook voor Nederland uniek „voertuigenherken ningssysteem" dat aan de installatie aan de Beukenlaan is gekoppeld. Dadrdoor is het mogelijk dat ruim voordat brandweer- of ambulance-auto de kruising bereikt, alle verkeerslich ten op rood gezet worden, met uitzon dering van het verkeerslicht op de rijbaan van de voertuigen die door het „systeem" herkend zijn. Het is een vinding van Siemens Neder land n.v. in Den Haag, dat Soest als eerste gemeente is gaan gebruiken. De verkeerslichtinstallatie aan de Beukenlaan is bovendien uitgerust met een microcomputer, die reageert op het verkeersaanbod. Fietsers en voet gangers moetèn van een drukknopsy steem gebruikmaken om groen licht te krijgen. Zolang de knop niet ingedrukt wordt (er geen aanbod is), wordt de rijtijd van het overige verkeer ver lengd. Oscar Prinsen komt als eerste door de finish op de Dalweg Foto: Jasperse punt Dalweg-Beukenlaan. Daar was het bedrijf jarenlang gevestigd. Met de opening van de Dalweg zullen naar verwacht wordt de Verlengde Talmalaan en ook de Molenstraat aan zienlijk minder verkeer te verwer ken krijgen. Ook het lange wach ten om de Beukenlaan op te draai en zal door de verkeerslichtin- stallatie danig teruggebracht worden. Of er alsnog maatregelen genomen moeten worden om sluipverkeer door de woonwijk Eng 1 tegen te gaan, zal de tijd leren. Duidelijk is wel dat er voor bijvoorbeeld de bewoners van Groot Engendaal iets gedaan moet worden om veilig oversteken voor hen mogelijk te maken. Met de realisatie van deze „doortrek king" zijn vele jaren gemoeid geweest, want reeds onder burgemeester Ben- tinck stelde de toenmalige raad kredie ten beschikbaar om de grond voor deze weg aan te kopen. 67 Leerlingen van de St. Bonifaciusschool hebben j.l. vrijdag de grootste bijdrage geleverd aan de officiële opening en ingebruikneming van de langste weg binnen de kom van het dorp Soest met één naam: de Dalweg. Zij liepen om het hardst vanaf het kruispunt met de Beukenlaan, nadat de scheidende directeur van gemeentewerken, de heer H. van der Dussen één van zijn laatste officiële daden verricht had; het in werking stellen van de stoplichten. De zesde klasser Oscar Prinsen was het eerst boven en doorbrak het lint van de finish die vlak bij de kruising met de Albert Cuyplaan lag. Niet zolang geleden „drogisterij Kraal"nü een puinhoop; straks een moderne zaak van „Tip-Top" Deze week komen vele Soestenaren naar de Van Weedestraat om aan dit mooie winkelcentrum een bezoek te brengen en te kijken naar de nieuwe aanwinsten van Nic. van Dam en „Pieter nel", waarbij wij dan meteen maar de firma Immerzeel noe men. Allemaal verbeteringen om het koopgenot voor het publiek te vergroten. Toch zullen velen even vreemd opkijken en vragen: „Wat is dat nu weer? En inderdaader is weer een „gat" ontstaan. Als we het openingsfeest van Nic. van Dam en „Pieternel" achter de rug hebben gaan we uitzien naar de volgende vernieuwingen: Middelman Modes en nu ook Tip-Top. Voor de opening bestond redelijk veel belangstelling. Naast het bijna voltal lige college van burgemeester en wet houders (wethouder mevr. van Stip hout) ontbrak waren er vele raadsle den en was er ook veel publiek. Zij werden muzikaal bezig gehouden door de Eemlander Blaaskapel van PVO. Nadat de heer Van der Dussen het verkeerslicht op groen gezet had, startten de 67 vijfde en zesde klasser- tjes van de St. Bonifaciusschool. De ruim vierhonderd meter (viermaal de speelplaats van de Bonifaciusschool) werden het snelst afgelegd door Oscar Prinsen. Met een „straatlengte" ver- loeg hij de zesde klasser Peter van Hengstum en de vijfde klasser Bas van Os. Van de meisjes was Diane Pullens het eerste boven, gevolgd door Ingrid van Hengstum en Liesbeth v.d. Mast. De winnaars werden beloond met een medaille, uitgereikt door de burge meester terwijl alle deelnemertjes een vaantje als aandenken meekregen; de blaaskapel blies „Lang zullen ze le ven" toen de winnaars op de schouders gingen. Om de opening af te ronden bood daarna de heer H. van Asch, van de firma Van Asch die de aanleg van dit deel realiseerde, een fraai houten bankstel met bloembak, aan, die over eenkomstig zijn wens vermoedelijk geplaatst zal worden nabij het kruis- Extra voordelig SPAANSE "Zie onze advertentie J

Soester Courant | 1978 | | pagina 1