êw Oude Kerk Soest morgenavond op de T.V. Vijf woningen op complex Van Arkel Instituut officieel in gebruik genomen Interessante tentoonstelling van Paul Christiaan Bos EEN POTTENBAKKER Nieuwe pastoor benoemd in Maria-parochie APPELMOES Honsbergen Honsbergen KOFFIE AUTOVERZEKERING HYPOTHEKEN Hypotheekrente vanaf 7,8% In NCRV-serie Kerkepad Gepromoveerd Verkeerssituatie Smitsweg Galerij: ,,De Drie Ringen" A.s. vrijdag en zaterdag 8 en 9 september demonstratie door Ter plaatse is er veel aardewerk te bezichtigen en te koop. Demonstratie-tijden: vrijdagmorgen van 10-12 uur vrijdagmiddag van 15-17 uur vrijdagavond van 19-21 uur zaterdagvan 10-13 uur I 'oensdag 6 september 1978 57e jaargang no 3 Extra voordelig GROTE POT Extra voordelig NU OF NOOIT KANIS &GUNNINK 500 GRAM Ua I Zie onze advertentie Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E.J.SMIT Abonnement per halfjaar f 10.— Buiten Soest per half jaar f 20. Verschijnt iedere woensdag Bespaar geld op uw W.A. vanaff 173,- Ail-Risk vanaff 363,- Vooreen goed en onafhanke lijk advies naar de vakman. Wij bemiddelen voor 18 hypo theekinstellingen. 10 jaar vast. Hypotheek met gemeente garantie alleen rente betalen. Alle geldleningen binnen 24 uur. Ook voor verzekeringen uw adviseur uw Demmers en de Wotff b.v. Torenstraat 17 - Soest Tel. 02155-15451 SOESTER COURANT De laatste van de zeven „Kerkepad"-uitzendingen van de NCRV van dit sei zoen gaat over 't Gooi, Kernland en de Vechtstreek. Morgenavond komt de route om 23.20 uur op Nederland 2 op het beeldscherm en er zal aandacht in besteed worden ondermeer aan de Oude Kerk van Soest, aan de Torenstraat. De tweede serie Kerkepad-uitzendingen zou deze avond afgesloten worden, maar gezien het enorme sukses - men spreekt van 60 a 70.000 deelnemers zal de reeks vol gend jaar voortgezet worden. Er behoeft geen sprake te zijn van herhaling, omdat men nog, zoals Monumentenzorg dat zegi, ,,nog voor vele jaren kerken in voorraad heeft", die het bekijken waard zijn. De reeks uitzendingen begon dit jaar op donderdag 1 juni en ging toen over het eiland Texel. Daarna kwamen ach tereenvolgens met twee weken tussen pauze, aan de beurt: Oost-Betuwe en Noordwest-Friesland; Sladsroute Utrecht en Noordoost-Groningen; West-Brabant en Gelderland (graaf schap); Stadsroute Kampen-I Jssel- muiden en Noord-Drente; de zuidwest hoek van Friesland en de Maasroute; vervolgens de Brabantse Maas en Noord-Holland en nu dan tenslotte in de laatste uitzending 't Gooi, Eemland en de Vechtstreek. Het Soester „Kerkpad" bijvoorbeeld, wordt echter niet genoemd. Omdat dit het laatste Kerkepad van dit seizoen is en Hilversum daar als het ware het middelpunt van vormt, heeft men de NCRV-studio bij het gebeuren betrokken. Er wordt een „Open Huis" georgani seerd op de beide zaterdagen dat de in het reisboek beschreven kerken zijn opengesteld. En dat is in dit geval zaterdag 9 en zaterdag 16 september. In en rond de NCRV-studio aan de Schuttersweg kan men naar ver wachting een voorlichtingsstand van de Rijksdienst voor de Monumenten zorg; een expositie van foto's gemaakt langs het Kerkepad en demonstraties van ambachten en technieken die be trekking hebben op kerkbouw, kerkin richting en restauratieondermeer or- gelbouwen, klokkengieten, looddek- ken, houtbewerking, steenhouwen, glas-in-lood enz. zien. Tot nu toe hebben op de Kerkepad- uitzendingen duizenden mensen op de been gebracht (In Elburg meldden zich bijvoorbeeld op één zaterdag dui zend mensen die de toren wilden be klimmen) en verwacht mag worden dat de route door centraal Nederland dat eveneens zal doen. De in de route opgenomen kerken zijn de beide zater dagen open van tien tot vijf uur. Resumerend: morgenavond donder dag 7 september om 22.20 uur op Ne derland 2 televisiebeeldenbezoekdata zaterdag 9 en zaterdag 16 september; kerken geopend van 10 tot 17 uur. Wat dit „Kerkepad" betreft gaat het over de kerken van Nederhorst den Berg, Kortenhoef, Vreeland, Loenen, Kreukelen, Naarden, Eemnes-Buiten, Soest en Nieuw-Loosdrecht. Van de kerk in Soest wordt in het „Kerkepadreisboek 1978" opgemerkt: „Een gave kerk, ondanks het vreem de ruilhandeltje". De toren is van het bekende Utrechtse type. Het koor en het aansluitende deel van het schip zullen omstreeks 1400 zijn gebouwd. Toen kwam de toren aan de beurt en pas daarna het aansluitende deel van het schip. De bouwnaad is in de muur nog te zien. De toren heeft een trapgevel aan de noordkant en een soortgelijk torentje aan de zuidmuur. Dit iaatste torentje heeft twee verdie pingen, waarvan de bestemming niet duidelijk is. Niemand had er blijkbaar veel belang stelling voor, want bij een restaura tie in 1905 werden resten van half ver molmde heiligenbeelden uit de 15e eeuw gevonden, die daar sedert de re formatie moeten hebben gelegen. Ze zijn nu hersteld en in drie musea in ons land te zien. Het doopvont is af komstig uit de kerk van Nigtevecht. De kansel, 17e-eeuws, komt uit het oud katholiek seminarie en dateert uit 1698. Een negental rouwborden wijst weer op de relatie met de adel uit de om geving". Naast de aandacht die op de kerk ge vestigd wordt, zijn ook „tips" opgeno men over de plaatsen die men bezoekt. Tot doctor in de wiskunde en natuurwe tenschappen promoveerde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht onze oud plaatsgenoot Karei Albertus van der Hucht. Van der Hucht behaalde in 1964 het diploma gymnasium B aan het Baarns Lyceum. In 1968 legde hij het kandidaatsexamen met hoofdvak natuurkunde af en in 1972 het doctoraalexamen met hoofd vak algemene sterrenkunde. Hij is werkzaam als wetenschappelijk medewerker van het Laboratorium voor Ruimte-onderzoek van het Ster renkundig Instituut te Utrecht, in de afdeling ultraviolette sterspektros- kopie. De titel van zijn proefschrift luidde: „On hot and cool stars: spectroscopy investigations in the ultraviolet". De promotie heeft vanmiddag plaatsge vonden om 14.45 uur. Opnieuw hebben oudercommissie's en schoolraad van de scholen, gelegen aan de Smitsweg, gewezen op de onvei lige verkeerssituatie rondom de scho len aan de Smitsweg. Het college is van mening dat te vormen ouder-verkeers- brigades - zoals bij andere scholen in Soest ook het geval is - zullen bijdragen in de verbetering van de verkeers situatie. Foto Herman van Dam Vrijdagmorgen j.1. heeft de burgemeester op het terrein van het Van Arkel Instituut aan de Hellingweg vijf nieuwe woonverblijven officieel geopend. Zij gaf op een papieren toeter het sein aan vijf kinderen van het instituut om dwars door een scherm, voorstellende de vijf toegangsdeuren van de nieuwe huizen, te lopen waarna de kinderen op hun beurt het teken gaven voor de start van een ballonnenwedstrijd. Na een rondleiding door de nieuwe woningen bood de burgemeester namens de gemeente vijf gezelschapsspelen aan. Voor dit officiële gebeuren bestond grote belangstelling. Het grote gezelschap waar, naast de kinderen ook vele ouders deel van uit maakten, werd welkom geheten door mr. J. H. Mulder, de directeur van het instituut. Na het oplaten van de circa 200 ballonnen, waarvan Peugeot-dea- ler garage Smeeing de gever was, volg de een rondleiding door de nieuwe wo ningen. In zijn dankwoord aan allen die mee werkten aan de realisatie van de hui- werkten tien plexiglas-platen met de namen van de nieuwe woningen aan Vrije Vogel, Meerkoet, Pelikaan, Vos senhol en Zwaluwennest. Iedere woning heeft enkele slaapka mers, een woonkamer, een keuken, een hobbykamer, toilet en douches. Ze zijn alle vijf met elkaar verbonden en zodanig geconstrueerd dat, mocht men ooit het complex verlaten, door Door de vijf imitatie-deuren sprongen vijf leerlingen van het Van Arkel In stituut, daarmee symboliserend de in gebruikneming van de vijf nieuwe woningen een zeer eenvoudige ingreep vijf afzon derlijke woningen ontstaan. In iedere woning zijn 12 kinderen ge huisvest in tegenstelling tot in de pa viljoens waar 48 - en soms meer kin deren verblijven. Het huisvesten in kleine groepjes in woningen zal, naar men veronderstelt, in een later sta dium de aanpassing in de maatschap pij, soepeler doen verlopen. zen, sprak de heer Mulder zijn waar dering uit over de positieve instelling van de gemeente ten aanzien van het werk en de wensen van het instituut. Met de officiële ingebruikneming van de woningen was hij zeer ingenomen, mede omdat zijns inziens men het sys teem van paviljoens in de toekomst geheel zou gaan verlaten en het onder brengen van de aan het instituut toe vertrouwde jongens en meisjes in hui zen sterk de voorkeur verdiende. De wooneenheden, nu 12 kinderen per huis, zouden vermoedelijk wat kleiner worden, zodat in de toekomst de idea lere situatie van 8 kinderen per wo ning bereikt zou kunnen worden. De heer Mulder bracht vervolgens dank aan de inspectie, de architect R. C. Dooyeweerd, bouwmeester Eb- binge van het centraal kantoor van de Vereniging 's Heeren Loo (de vereni ging die het instituut beheert), aanne mer Walet en alle onder-aannemers, opzichter Van Hagen, de Soester brandweer en dr. G. de Vos van de ziektekostenverzekeringsmij. te Amersfoort. Met een toepasselijk woord bood de burgemeester vervolgens de vijf spe len aan. Zij merkte op dat het dage lijks bestuur van de gemeente altijd bereid was tot overleg, maar dat de gemeenteraad uiteindelijk de eindbe slissinghad. Tenslotte bood architect Dooyeweerd namens allen die aan de bouw mee- Paul Christiaan Bos, die ons twee en een half jaar geleden op zijn eerste solo-expositie in Galerij De Drie Ringen liet genieten van zijn opmerkelijk kunstenaarschap, heeft hier opnieuw een overzicht bijeengebracht van schilde rijen, tekeningen en aquarellen die de laatste twee jaar zijn ontstaan. In de galerij hangt een kleine potlood tekening met de nogal cryptische titel '64/'68. Men ziet daarop een tegenstrib belend kind dat in een ziekenhuisbed ligt vastgebonden. Op de achtergrond is een raam dat uitzicht biedt op de wereld daarbuiten. De voorstelling vormt het beeld dat de kunstenaar als jeugdervaring uit zijn herinnering no teerde en komt op ons over als een protest. De nu 22-jarige Paul Christiaan Bos werd als opgroeiend kind ruim 4 jaar in een kliniek verpleegd voor een kwaal die slechts door volslagen rust was te genezen. Onlangs hoorde hij dat nu een geneeswijze is ontwikkeld, waarbij de ze ziekte in acht weken kan worden bedwongen. Vandaar zijn protest, want vier jaar alleen maar de seizoenen te kunnen zien wisselen vanuit een zie- kenhuisraam, is voor een onderne mend en leergierig kind een haast onmogelijke opgaaf. Doch waren de jaren '64/'68 voor Bos verloren jaren? Wie kan het zeggen? Immers, in die jaren begon het aanwezige talent te kiemen van een kunstenaar, die reeds nu in staat is ons daarvan de rijpe voortbrengselen te tonen. In 1975 debuteerde hij in De Drie Ringen met een overzicht van het werk dat hij als 19-jarige kunstenaar had gemaakt. Aangemoedigd door het suc ces van deze eerste tentoonstelling ging hij met treffende ijver verder en exposeerde nadien op groepstentoon stellingen in het Kultureel Centrum te Tilburg, de Van Reekumgalerij in Apeldoorn en Galerie Mokum in Am sterdam. Maar er gebeurde nog iets: anderhalf jaar geleden verruilde hij de behaaglijkheid van de ouderlijke wo ning in Soest voor de bescheidenheid van een landelijk gelegen huisje in de buurt van Dokkum, waar deze jonge kunstenaar in grote afzondering en rust de uit de verbeelding geschilderde werkelijkheid gestalte geeft. Het weidse Friese landschap dat nu zijn uitzicht vormt is in zijn werk niet direct waarneembaar, maar de in vloed ervan op kleurgebruik en ruim tewerking is onmiskenbaar te bespeu ren. Hij vangt het licht in zorgvuldig uitgewogen elkaar beïnvloedende verf lagen en opent voor ons een venster naar een andere, een betere wereld. Tot 30 september in Galerij De Drie Ringen, Kerkstraat 11B, geopend dins dag t/rn zaterdag van 13 tot 17 uur. WIARDI BECKMANSTRAAT491 - SOEST Pastoor H. M. M. Goddijn Zoals bekend was in de Maria-parochie van Soestdijk geen pastoor meer werk zaam. Pastoor H. C. W. van der Vegt moest om gezondheidsredenen de pa rochie verlaten en is begin juni naar Den Haag vertrokken. De weekend diensten werden de laatste maanden door verschillende pastores waarge nomen, terwijl de diensten op de door deweekse dagen moesten vervallen. Enige weken geleden is door het Aarts bisdom Utrecht als pastoor benoemd de eerwaarde heer Pater H. M. M. Goddijn van de orde van de Paters van de H.H. Harten. Pater Goddijn is 24 jaar als missiona ris werkzaam geweest in de steden Rio de Janeiro en Sao Paolo in Brazilië en woonde de laatste tijd in de parochie van de Kruiskamp in Amersfoort. In de diensten, die in dit weekend wegens de bouw van de nieuwe kerk in de kapel van Rusthuis „Nieuw Mariën- burg" worden gehouden, zal Pater Goddijn worden geïnstalleerd door de ken S. P. M. Hoorneman van Amers foort.

Soester Courant | 1978 | | pagina 1