-15 Eagles voor 32e Amerikaans Squadron op Soesterberg geland ■fc m&s 0.98 Grote belangstelling bij viering zilveren priesterfeest pastoor Buisman van der linden verbouwt... zie pag. N.C.R.V.T.V.- uitzending over Soest AUTOVERZEKERING HYPOTHEKEN Hypotheekrente vanaf 7,8% Griekse druiven Honsbergen BIEFSTUK Honsbergen Gereedschappen Verhuurservice „Midden Nederland" i Woensdag 20 september 1978 SOESTER Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 57e jaargang no 5 COURANT Hoofdredacteur: H. E. J.SMIT Abonnement per half jaar f 10.— Buiten Soest per half jaar f 20.— Verschijnt iedere woensdag Foto Herman van Dam - Z-4&. atofcf ■Ai Opvallend verschil met de F-15 is dat de F-16 een „enkele" staart heeft tegen de F-15 een „dubbele". Overigens heeft ook de Amerikaanse Luchtmacht F- 16's in bestelling; het gaat om vele honderden toestellen. Volgend jaar zal de F-16 voor de Nederlandse Luchtmacht operationeel zijn; de vervanging zal eerst plaatsvin den op de vliegbasis Leeuwarden. Tus sen 1981 en 1984 volgt Volkel. De taak van onze Luchtmacht in Navo- verband is: taktische grondsteun; luchtverde digingluchtverkenning luchttransport; waarneming .en ver binding. Het aandeel van de Nederlan ders in de internationale luchtverdedi ging is gericht op een gebied dat loopt van Noord-Duitsland over ons land tot een punt ver boven de Noordzee. Men vliegt nu met de F-104 Starfighter en de Northrop NF-5. M\ vM* -J "><}Um De „last" die een F-15 mee kan nemen. Een goed geslaagde foto van onze fotograaf: terwijl twee F-15 Eagle's naar de autoriteiten taxiën, daalt een derde toestel (links bovenaan) In aanwezigheid van veel militaire en burgerlijke autoriteiten landden vorige week woensdag op de vliegbasis Soesterberg achttien F-15 Eagle gevechtsja gers. Het op de vliegbasis gestationeerde 32e Amerikaans Tacticai Fighter Squadron wordt er in de loop van de komende tijd mee uitgerust. In feite betrof de belangstelling de aflevering van de eerste twee toestellen voor Soesterberg; de overige zestien horen thuis op de Amerikaanse vliegbasis Langley in Virginia. Zij blijven voorlopig op Soesterberg tot het 32e is voorzien van in totaal achttien Eagles. De F-15 is de vervanger van de nu verouderde F-4 Phantom. Deze toestellen zijn vertrokken en verdeeld over andere Amerikaanse bases in West-Europa. De F-15 Eagle is speciaal ontworpen voor luchtgevechten en het onder scheppen van vijandelijke vliegtuigen. De belangstelling voor de aankomst was zoals gezegd groot en niet alleen van de kant van de autoriteiten, maar ook van de bevolking. Zij zijn er dan ook zeer mee gebaat, want de geluids overlast van de „Eagles" is aanzien lijk lager dan van de „Phantoms". Het moet volgens de fabrikant, McDonnell- Douglas, tien tot vijftien decibel sche len. De Amerikanen maakten er een ware happening van. Zo waren er tientallen Amerikaanse journalisten en werd van de landing een film gemaakt, die dezelfde dag nog in de Ver. Staten op de televisie werd uitgezonden. De achttien toestellen, die met tijdsver schillen van 3 a 4 minuten achter elkaar landden, kwamen rechtstreeks uit Amerika. De non-stopvlucht (twee maal werd in de lucht getankt) duurde zeven uur. Het was voor het eerst dat een compleet squadron non-stop over de oceaan kwam. Tijdens een vooraf gaande persconferentie zei de plaats vervangend commandant van de Ame rikaanse luchtstrijdkrachten in Euro pa, de Lt.-Generaal B. N. Bellis, dat deze vlucht gezien kon worden als een test hoe snel men in geval van oorlog in Europa kan zijn. Overigens sprak generaal Bellis in superlatieven over de bijzondere ei genschappen van de F-15. Onze minis ter van defensie, de heer W. Scholten, woonde de aankomst eveneens bij. In zijn toespraak bleek dat vooral de geringere geluidsoverlast hem aan sprak. Dit omdat de basis gelegen is in het dichtst bevolkte deel van Nederland. Superieur De F-15 Eagle is een superieur vlieg tuig en voor deze tijd een uiterst moderne gevechtsjager. Het werd ai in 1969 door de Amerikaanse Luchtmacht uitgekozen als opvolger van de F-4 Phantom. De ontwikkeling van het ontwerp van McDonnell-Douglas nam meer dan twee jaar in beslag en eind juli 1972 vond de eerste vlucht plaats. De in Soesterberg gestationeerde F-15 toestellen, zijn allen eenpersoons ja gers, uitgerust met twee straalmoto ren. Er is ook een tweepersoons versie, de TF-15A, voor trainingsdoeleinden. De snelheid is hoog (2700 km per uur; 2% maal het geluid) en de wendbaar heid formidabel. De klimsnelheid is ongekend hoog: in één minuut tot 12 kilometer. In 1975 brak de F-15 alle bestaande klimsnelheidsrecords, waaronder vijf van de F-4 Phantom en drie van de Mig-25 van de Sovjet Unie. De jager is uitgerust met een moderne Hughes radar, met een bereik van 160 km. Men kan er ook laagvliegende doelen mee opsporen en volgen zonder daarbij hinder te ondervinden van radarreflecties. Als het doel eenmaal ontdekt is ontvangt de vlieger automa tisch de informatie die nodig is om het geselecteerde wapen te gebruiken. Die informatie wordt geprojecteerd op de voorruit van zijn vliegtuig. De lengte van het toestel is 19.4 meter; de spanwijdte 13 meter en de hoogte 5,6 meter. Het leeggewicht is 18.200 kg en het vlieggewicht 24.000 kg; het vlieg- bereik zonder bijtanken 4600 km. De standaard bewapening bestaat uit een in de rechtervleugel ingebouwd 20 mm snelvuurkanon en projectielen voor de korte en middellange afstand (8 raketten). Het kan in ieder weertype worden ingezet, dankzij een vooruit strevend radar afvuringscontrole- en verfijnd communicatiesysteem. De vlieger kan dankzij de radar tot op 50 mijl vooruit „zien" en de onderschep pingsmogelijkheid overschrijdt de 200 mijl. Ook snelvliegende doelen kunnen nauwkeurig en snel worden opge spoord. Het geluidsniveau is volgens McDon- nell-Douglas tien decibel minder dan van de Phantom en op een afstand van 1,85 kilometer van de landingsbaan zelfs 15 decibel minder. Ook de overlevingskansen van de vlie ger in een gevecht zijn hoog. Een van de vertikale kielvlakken of een van de drie langsliggers van de vleugels kun nen afscheuren, zonder dat daarmee de controle over het vliegtuig verloren gaat. Hetzelfde geldt ook voor de twee straalmotoren. De brandstofleidingen hebben ingebouwde zelf-sluiters en schuim om brand en explosie te stui ten. De F-15 vliegt al sinds vorig jaar april boven Europa. Toen werd de 36e Tacti cai Fighter Wing op de Westduitse vliegbasis Bitburg er mee uitgerust. Het 32e TFS op Soesterberg is het tweede onderdeel van de Amerikaanse Luchtmacht in Europa dat de F-15 ontvangt. Dit onderdeel van de Ameri kaanse Luchtmacht opereert evenwel als enige in de wereld niet onder Amerikaans maar onder Nederlands kommando. De op Soesterberg gesta tioneerde F-15's krijgen de kenletters CR. F-16 De Nederlandse Luchtmacht gaat vol gend jaar met de F-16 vliegener zijn er 102 besteld. Op Schiphol kwam op dezelfde dag dat de F-15's landden op Soesterberg een „sIeutel"model aan van de F-16. Dit model wordt bij Fokker uit elkaar gehaald in verband met Fokker's bijdrage aan de productie van deze toestellen. Ook de F-16 is een eenpersoons ge vechtsjager, maar met een maximum snelheid van 2100 km per uur (bijna tweemaal het geluid). Het toestel heeft één straalmotor; een lengte van 14,6 meter; een spanwijdte van 9,5 meter en een hoogte van 4.9 meter. Het ledige is 10.206 kg; het vlieggewicht bijna 15.000 kg. De bewapening bestaat uit een 20 mm. snelvuurkanon en twee raketten. De F-16 kan net als de F-15 een aanzienlijk gewicht aan bommen- last meenemen. Beide toestellen hebben een zgn. lucht- rembij de F-15 boven op de romp en bij de F-16 onder de vleugels. Bij de landing wordt dan ook geen gebruik meer gemaakt van een remparachute. Pastoor J. S. Buisman van de Petrus en Pauluskerk is zondag bij de viering van zijn 25-jarig priesterfeest door geen van de sprekers tijdens de door zes honderd belangstellenden bezochte receptie in de kerk de hemel in geprezen, ledereen had daarvoor dezelfde reden: „We willen u graag nog heel lang in de parochie houden", zoals ceremoniemees ter W. van Hees als eerste en anderen na hem zeiden. Hoezeer de parochianen op hun pastoor gesteld zijn, bleek wel uit het cadeau: een bedrag van 9.500 gulden, hem aangeboden door de heer H. Taris namens de parochiegemeen schap. Na het welkomstwoord door de heer Van Hees namens de feestcommissie, sprak de heer Taris de feestvierende herder toe. Hij noemde hem de een voud en bescheidenheid zelve, en een beste vriend met een geweldige zelf kennis, altijd bereid tot een gesprek, en - wat soms nog belangrijker is - tot luisteren. De heer Taris had naast woorden van lof toch ook enkele bedenkingen ten aanzien van de pastoor. „Wij vinden dat een pastoor per traditie een stevi ge drinker moet zijn. Als alle pastoors u zouden volgen, zou dat de nekslag betekenen voor de Franse wijnen. Het zelfde geldt voor een ander Godsge schenk ook rookwaren zijn aan u niet besteed". Misschien, aldus de heer Taris, dat de ontzegging van die geneugten des le vens ervoor gezorgd hebben, dat pas toor Buisman „een ranke den is in plaats van een clericale rollade". Hij vroeg zich af of de pastoor wel vrijetijdskleding heeft. „Wij zien u er nooit in. Wat is het nu, heeft u die kleding niet of die vrije tijd niet?" wil de hij namens de parochianen nu wel eens weten. De heer Taris had ook aanmerkingen op de preken van de pastoor. Daar mankeert volgens hem wel wat aan, of beter gezegd: er is iets teveel aan. Namelijk het stop woordje van de pastoor „Op de één of andere wijze". Pastoor Buisman Foto Herman van Dam De lange rij wachtenden om pastoor Buisman (uiterst rechts) te feliciteren met zijn zilveren priester jubileum gebruikt dat gemiddeld negen keer in een preek, zo hebben turvers vastge steld. en tijdens de kerstnacht zelfs twaalf keer. Er stond nog meer op de „zonden- lijst" van de jubilaris: volgens de heer Taris mag hij best wat royaler zijn met schouderklopjes. Tenslotte bood hij de verraste pastoor het ca deau van de parochianen aan. Pastor W. Mali sprak namens de col legae de jubilaris toe. Hij was dank baar, dat „onze Jan", zoals hij de pastoor noemde, „niet zozeer een pas toor is dan wel een dienaar van de mensen". Hij bood het oudste lid van het college van pastores namens de collegae een cadeaubon aan. De laatste spreker was burgemeester mevrouw mr. J. M. Corver-van Haaf- ten. Zij bedankte namens de burgelijke gemeente van Soest de jubilaris voor hetgeen hij voor zijn eigen parochie en voor de hele gemeenschap van Soest heeft gepresteerd. Na het officiële gedeelte begon de receptie voor de parochianen. Opval lend was het aantal jeugdige bezoe kers. De gasten konden in de kerk een expositie bekijken van kinderteke ningen, speciaal gemaakt voor het ju bileum van de pastoor, en door woord en beeld een inzicht krijgen in leven en werken van de jubilaris. Beginnend op zondag 8 oktober a.s. zend de NCRV-televisie in een negental ochtend uitzendingen een programma uit onder de titel „Goede Morgen". Voor de gehele serie is men te gast in Soest, waarin de diverse programma's aspecten van het plaatselijk kerkelijk leven worden belicht. De eerste opnames in en bij het kerkgebouw De Open Hof zijn reeds gemaakt; j.1. maandagavond stond ondermeer PVO, de Soester harmonie, centraal. Restaurant „DE DISSEL" is vanaf 24 september zondags geopend. U kunt vanaf die dag weer ge nieten van onze speciale wildschotels. Restaurant ,,De Dissel", Burg. Grothestraat 16, Soest, Telefoon: 02155-17249 Wij zijn woensdags gesloten. Bespaar geld op uw W.A. vanaff 173,- All-Risk vanaff 363,- Voor een goed en onafhanke lijk advies naar de vakman. Wij bemiddelen voor 18 hypo theekinstellingen. 10 jaar vast. Hypotheek met gemeente garantie alleen rente betalen. Ai ie geldleningen binnen 24 uur. Ook voor verzekeringen uw adviseur Hf] uw Demmers en de Wolff b.v. Torenstraat 17 - Soest Tel. 02155-15451 Extra voordelig Geldig alleen op donderdag Zie onze advertentie BOTERMALSE 250 gram Geldig alleen op donderdag Zie onze advertentie BEETZLAAN63 - SOEST TELEFOON 02155-13734 Gespecialiseerd in elektrische gereedschappen zoals diverse soorten BOORMACHINES B00RHAMERS LASAPPARATEN BETONFREESMACHINES BETONMOLENS enz. Geopend vanaf 22 september a.s. van 14.00 tot 19.00 uur. Zaterdag van 8.00-14.00 uur.

Soester Courant | 1978 | | pagina 1