Negen N.C.R.V.-T.V. uitzendingen over kerkelijk leven in Soest Manifestatie '78 na 24 uur al 2500 bezoekers Grote aktie ten behoeve van dorpshuis „De Borg" „Da Costa"- school in nieuw gebouw m&s 0.89 IS DE ZON TE HUUR? SCHOUDER KARBONADE KILO 6.98 HYPOTHEKEN Honsbergen Honsbergen I NAVO- luchtmachtoefening Officiële opening Da Costaschool AUTOVERZEKERING Hypotheekrente vanaf 7,8% ALLEEN DONDERDAG Zie onze advertentie ALLEEN DONDERDAG: Onze klanten weten het! Maar weet U het ook, dat HOME SUN de zon bij u thuis bezorgt? Keuze uit ZONNEBANKEN ZONNEHEMELS MINI- ZONNEHEMELS SOLARIA Prijs vanaf f 75,- per gezin Onze zon zorgt er voor dat uw hele gezin egaal bruint. Bel voor inlichtingen: EEMNES 02153-82104 Ook bereikbaar 's avonds en in het weekend. Raadpleeg in speciale gevallen uw arts. Woensdag 4 oktober 1978 57e jaargang no 7 Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E.J.SMIT Abonnement per half jaar f 10.— Buiten Soest per half jaar f 20.— Verschijnt iedere woensdag SOESTER COURANT Negen „GOEDE MORGEN" zondagochtend uitzendingen van de NCRV-tele- visie zullen het kerkelijk leven in Soest als onderwerp hebben. In het licht wordt gezet de Hervormde Gemeente van De Open Hof. Met een frequentie van éénmaal in de vier weken, te beginnen a.s. zondag 8 oktober, 's morgens om elf uur zal het gebeuren rond de hervormde kerkgemeenschap op de beeldbuis te zien zijn. Het programma "Goede Morgen" is een programma van NCRV's Ander Nieuws-team. Het is in een wat andere vorm vorig seizoen reeds van start gegaan en ligt min of meer in het verlengde van de zondagmorgen-uit- Op 7 september j.1. werd het hoogste punt bereikt van dorpshuis „De Borg". Het gebouw ligt naast de twee basisscholen in Overhees aan de Willaertstraat. Doordat er in het gebouw een groot aantal voorzieningen komt, heeft het een funktie voor alle Soesters en in het bijzonder voor de inwoners van het Soesterveen, Klaarwater en Overhees. Zoals bekend mag worden verondersteld is er in het gebouw plaats gereserveerd voor: een bibliotheek, een sportzaal, een centrale ontmoetingsruimte, ruimten voor fysiotherapie en maatschappelijk werk, Artishock, een peuterspeelzaal, een kerk, vergaderruimten en 6 bowlingbanen. De bouw van het dorpshuis vordert gestaag. Dat moet ook wel want vol gens het stichtingsbestuur moet de oplevering in maart/april 1979 plaats vinden. De stichtingskosten van het dorpshuis worden betaald uit subsidies van rijk, gemeente en provincie. Een van de voorwaarden om deze subsidies te krijgen is, dat de bevolking 5% van de kosten bijdraagt. Dit komt neer op een bedrag van 75.000,-. Van dit bedrag moet nog ongeveer 50.000,- binnen komen. Om dit bedrag bij elkaar te krijgen, wordt op de ,,M *78" gestart met de verkoop van loten. Deze loten gevens kans op diverse aantrekkelijke prijzen, die door de middenstand van Soest ter beschikking zijn gesteld. De volgende prijzen zijn te winnen: een vrieskist (fa. Esta Amersfoort) een stereoset (fa. Schoemaker) lampen (binnen en buiten) (fa. Bosman) herenhorloge (fa. v.d. Weert) sportschoenen (fa. Eb. Karelse) spinnewiel (3 Suisses) 3 jaarabonnementen (o.l. en biblio theek) cursus naar keuze (Artishock) fotomaterialen (fa. Astra). De loten kosten 1,- en zullen worden verkocht naast de ingang. De trekking zal plaatsvinden ten kantore van nota ris van Veeren op 20 januari 1979. Naast de loten kunt u overigens ook personen a 1,- kopen. zendingen van de KRO-RKK. De NCRV continueert eigenlijk de gewen ning die er bij het kijkerspubliek is ontstaan voor deze zondagmorgen uit zendingen. Werd in het afgelopen seizoen aan pastorale gesprekken in de een of an dere gemeente, met daarbij een ge deeltelijke uitzending van een kerk dienst volstaan, thans heeft men voor deze serie één kerkelijke gemeente uit gekozen en wel de hervormde gemeen te van de Open Hof. In de loop van de negen uitzendingen wordt aandacht besteed aan die acti- viteiten van de gemeenteleden, die buiten de wekelijkse zondagsdienst vallen. Een aantal aspecten van het functioneren van een kerkelijke ge meente worden belicht ondermeer door vraaggesprekken met de koster, een restauratie schilder, een leeraar, een wijkverpleegster, ouders van een dopeling, terwijl bijvoorbeeld op 5 no vember in de Dankdienst voor Gewas en Arbeid een oud-Soester en kinderen van de lagere school De Bron aan het woord zullen komen. De liturgie wordt steeds verzorgd door ds. Jac. Smit; op 5 november is ds. J. Plasman uit Arnhem gastpredikant en tijdens de maandelijkse gezamenlijke dienst van Hervormden en Gereformeerden zal de prediking verzorgd worden door Ds. D. Land. In deze opzet is ruimte voor een gedeel telijke uitzending van een kerkdienst. Deze formule is gehanteerd omdat met veronderstelt dat door de vraagge sprekken en wat andere omkleding de kijker meer aansluiting vindt bij het „waarom" van de uitzending. Sinds april van dit jaar is een stuurgroep, bestaande uit leden van de Hervormde Gemeente, medewerkers van de NCRV en ook twee leden van de Gerefor meerde Gemeente van De Open Hof, wekelijks bijèèngeweest om de uitzen dingen voor de bereiden. Er werd bijzonder vruchtbaar ge werkt, zo zei men tijdens een pers conferentie in Hilversum. Het en thousiasme en de inzet waren (en zijn nog) bijzonder groot. Overigens gaat het niet om „recht streekse" uitzendingen; ze zijn op band vastgelegd. Tijdens de eerste uitzending a.s. zon dag wordt ook aandacht geschonken aan de „burgerlijke" gemeente Soest. De prediking zal gaan over Johannes 15 en 16: „Niet ik heb U, maar Gij hebt Mij uitgekozen". Op 10 en 11 oktober a.s. wordt de internationale luchtmachtoefening „Cloudy Chorus 78-4" gehouden. Aan deze oefening wordt deelgenomen door luchtmachteenheden van 2 ATAF (2nd Allied Tactical Air Force). De Neder landse bijdrage bestaat uit: - luchtverdedigingssquadrons van de vliegbases Leeuwarden en Soesterberg (m.n. het tijdelijk gestationeerde 71ste Tactical Fighter Squadron, dat vliegt met de F-15 Eagles) - vliegtuigen van de vliegbases Eind hoven, Twenthe, Volkel en Gilze Rijen. De eerste starts zullen op beide dagen om 08.00 uur (lokale tijd) plaatsvinden, terwijl op beide dagen ook in de avonduren (uiterlijk tot 24.00 uur) kan worden gevlogen. Er zal zowel op grote hoogte als laagvliegend worden geopereerd. A.s. vrijdag 6 oktober, 's middags om 15.00 uur, zal de nieuwe Da Costaschool aan de Prins Bernhardlaan officieel in gebruik genomen worden. Voor deze openingsplechtigheid zijn uitnodigin gen verstuurd. Veel lachende gezichten als de burgemeester bij de opening van de M'78 de Menne-kom met een gieter bijvult met water; naast baar de M'78 stichtings-voorzitter, de heer W.G. Hilhorst. Zaterdagavond passeerde de 2500e bezoeker de kassa van M'78. Dhr. J. Olthuis(r) bood na afloop van het optreden van Kexis en partner de gelukkigen een eiken dekenkist aan. De oude Da Costaschool aan de Prins Bernhardlaan; de pijpenla \an de dertiger jaren. Tenslotte is er op dinsdag 10 oktober a.s. voor alle huidige leerlingen van de school een feestelijke afsluiting van de ingebruikneming. Bespaar geld op uw W.A. vanaff 173,- All-Risk vanaff 363,- Voor een goed en onafhanke lijk advies naar de vakman. Wij bemiddelen voor 18 hypo theekinstellingen. 10 jaar vast. Hypotheek met gemeente garantie alleen rente betalen. Alle geldleningen binnen 24 uur. Ook voor verzekeringen uw adviseur r(n uw Demmers en de Wolff b.v. Torenstraat 17 - Soest Tel. 02155-15451 Lang is de geschiedenis van de Da Costa-school, die in 1905 ondergebracht werd in een gebouw aan de toenmalige Veenhuizerstraat, nu Prins Bernhardlaan genoemd. Het werd van lieverlee een bouwval, een soort lintworm doordat er in de loop der jaren, steeds nieuwe lokalen achteraangebouwd werden. Het gebouw voldeed dan ook niet meer, maar terwijl in Soest overal nieuwe scholen als paddestoelen uit de grond schoten, duurde het tot november vorig jaar voordat men met de afbraak begon. Het gebouw aan de Prins Bernhard laan was evenwel toch niet het eerste onderkomen van deze school van de vereniging „School met den Bijbel" te Soest. Men begon aan de Julianalaan, achter de tegenwoordige Gerefor meerde Kerk; „een klein schooltje dat met dubbeltjes en kwartjes, zonder re geringssubsidie gebouwd was". In 1905 verhuisde men, omdat het ge bouw te klein werd. maar ook omdat de kerk de ruimte nodig had. Het aantal leerlingen lag toen al rond de honderd en ze kwamen uit heel Soest: vanuit Hees en de Birkstraat. Aan de Prins Bernhardlaan werd met vier lokalen begonnen, maar nog vóór 1920 waren er al drie lokalen bijge bouwd. De gang werd gewoon ver lengd. In die tijd redeneerde men dat die lokalen zo gesitueerd moesten wor den, dat de zon niet in de klas kon schijnen; de kinderen werden dan niet verblind. Dat aantal leerlingen was ge stegen tot rond de tweehonderd: de pijpenla had een lengte van zestig meter. Het leerlingenaantal daalde toen ook de Insingerschool in Hees in ge bruik genomen werd en in 1930 de De Savornin Lohmanschool in Soest-Zuid. Vanaf 1938 evenwel was er weer sprake van een stijging, die doorging tot 1950 toeri er liefst 372 kinderen de school bezochten. Een jaar later daal de het aantal tot 241 door de opening van de Groen van Prinstererschool in de wijk 'tHart. Door de nieuwbouw in Soest (de Eng) nam de toeloop weer grote vormen aan en kwam men in 1970 weer boven de 300 leerlingen. Sindsdien daalt het aantal net als op alle andere scholen in de wat oudere wijken. Voor de vereniging voor Protestants Christelijk Onderwijs werden na de oorlop nog de Minister De Visser- en de Prof. Waterinkschool gebouwd en verder heeft de vereniging nog een Mavo en de Oranje Nassau-huishoud- school. In de oorlogsjaren werd de school bezet en na afloop van dit krijgsgebeuren werden er Canadese en Nederlandse militairen in gelegerd. In de jaren daarna werd de school nog eens uit gebreid met drie lokalen, waarvoor een deel van de speelplaats werd op geofferd. Het aantal leerlingen is thans 216, maar de voorzitter van de oudercom missie, de heer J. van den Heuvel, vraagt zich in het feestboekje dat bij gelegenheid van de ingebruikneming van het nieuwe schoolgebouw werd uitgegeven af. hoeveel of hoe weinig dat er nog in 1982 zullen zijn. als de kleuterschool „De Springplank" bij de lagere school intrekt. tentoonstelling A.S. vrijdagmiddag om 15.00 uur wordt het schoolgebouw „officieel" in ge- bruikgenomen. Die dag is er ook een „open huis" voor alle belangstellenden en zeer in het bijzonder voor oud leerlingen. Er wordt een fototentoonstelling inge richt zowel van het oude- als van het nieuwe pand met klassefoto's enz. Ook zal op deze dag het resultaat bekend gemaakt worden van de aktie die ge houden is voor een Christelijke Lagere school in Siërra Leone (West Afrika). Men wil voor deze nieuwe school een bedrag van 15.000 gulden bijeenbren gen.

Soester Courant | 1978 | | pagina 1