"Eerste" steen medisch centrum Soesterberg op zijn plaats Opbrengst collecte nierstichting ruim 25% hoger |rag 62%Soesterbergers laten het afweten mM ANWB komt in Soest met aktie "zicht op licht" W inkeliers-aktie voor gehandicapte kinderen Wijkraad verleden tijd: Honsbergen Runderlappen Max- n nn 1 kïi° q qn Honsbergen BELEGEN UNIEKAAS Honsbergen Van 24 t/m 27 oktober: 19.000 gulden voor dierentehuis AUTOVERZEKERING HYPOTHEKEN Hypotheekrente vanaf 8,2% Woensdag 18 oktober 1978 57e jaargang no 9 SOESTER COURANT Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E.J.SMIT Abonnement per half jaar f 10.— Buiten Soest per half jaar f 20.— Verschijnt iedere woensdag Foto Herman van Dam :ig "ï-ys4; J.l. vrijdagmiddag, 13 oktober, heeft mevrouw J.Hoekstra-Gerkes, Soester- bergs afgevaardigde in de Stichting Gezondheidsbevordering Soest de "eerste steen" voor het Soesterbergs Medisch Centrum op zijn plaats gezet. Zij deed dat onder toezicht van haar mede-bestuurders, van vele wijkzusters en maat schappelijk werksters en ondermeer de heer H. Hengeveld van de gemeente» lijke sociale dienst. De "eerste" steen werd na de offi ciële plaatsing op vrijdag de 13e, voor alle zekerheid toch wel éven wegge haald, om deze week definitief aan gebracht te worden In een toespraakje tijdens een korte bijeenkomst in Restaurant 't Zwaan tje" zei de voorzitter van de Stichting, dr. G.de. Vos, dat hét hem bijzonder rechtvaardig voorkwam dat juist me vrouw Hoekstra de steen aanbracht. "Wij allemaal, maar u zeer zeker, hebt al twintig jaar uitgekeken naar dit moment. Al die jaren hebt u ge werkt voor de realisatie van een me disch centrum in Soesterberg", aldus de heer De Vos. Hij bracht vervolgens dank aan de bouwcommissie, bestaan de uit de dames Hoekstra, Keesmaat en Hoofd en de heren Breedeveld, Hagmeijer en Van Putten, alsmede aan de wijkzusters, die de bouw stap- voor-stap begeleiden. Het werk wordt uitgevoerd door de aannemerscombi natie Schuur en Kamper te Soest; met de bouw en inrichting is in to taal een bedrag van circa 400.000 gul den gemoeid. De "geschiedenis" van het medisch centrum voor Soesterberg stamt ai uit de tijd dat het Dorpshuis gerealiseerd werd. Men „werkte" toen in Soester berg zoals overal.elders in Nederland met meerdere kruisverenigingen (in S'berg het Wit-Gele Kruis en het Groene Kruis) en èèn plaats in het in aanbouw zijnde Dorpshuis zat er niet in. Later werd gedacht onder meer aan onderbrenging in de ver zorgingsflat "De Drie Eiken", maar ook daar kwam uiteindelijk niets van terecht uit pure economische nood zaak. De ruimte die de kruisvereni gingen nodig hadden, kon niet worden toegewezen omdat anders de exploita tie van het tehuis niet rond te krijgen was. Na veel zoeken werd dan uiteindelijk het perceel aan de Rademakerstraat, waar de bouw redelijk ver gevorderd is. toegewezen. Direct na de bouwvak vakantie van dit jaar is de opbouw ge start, nadat voor de vakantie het grondwerk gedaan werd. In januari a.s. wordt de oplevering en officiële in gebruikneming verwacht. In het ge bouw zullen dan een plaats vinden de kruisvereniging, de zuigelingenzorg en het kleuterbureau; de fysiotherapeut v.d. Zee, de tandarts van Kleef met een speciale accomodatie voor kleutertandverzorging; een spreek kamer zowel voor de wijkverpleeg sters als voor de maatschappelijk werksters, alsmede een uitleen-maga zijn. De opbrengst van de in de laatste week van september jl. gehouden collecte ten bate van de Nierstichting Nederland had als eindbedrag 12.322,00 (con tanten, giro's cheques en verkoop van de in de bussen gevonden buitenlandse munten). In bovenstaand bedrag is niets begrepen van het Soesterbergse gedeelte van onze gemeente, daar dit op een andere manier wordt bewerkt. Als er weer eenzelfde bedrag uit Soesterberg komt als vorig jaar en al de giro- en banktoezeggingen, gedaan aan de collectanten, inderdaad ook worden uitgevoerd, dan komt het totale bedrag van de gemeente een eind boven de dertien duizend gulden. Hier werd vorig jaar ontvangen 9.896,00 en met de ontvangen giro's en cheques uit dit gedeelte van de gemeente en uit Soesterberg samen is het bedrag totaal geworden 10.623,00. De eerste collecte hier vond plaats in 1974 en bracht in drie dagen met vier medewerkers 793,00 op. Er is dus nu bij dit eerste collecte-lustrum ruim vijftien maal zoveel ontvangen. Een woord van grote dank daarom dan ook gaarne aan alle inwoners, die aan dit resultaat hebben bijgedragen. De vele tientallen medewerkers (dames en heren) van nü hebben ieder reeds persoonlijk mededeling ont vangen van de inhoud van hun "eigen" bus. waarvan in het bijzonder een collectant genoemd mag worden, die dit nu ook voor het vijfde jaar deed en in die periode bijna tweeduizend gulden bijeen bracht voor de Vereni ging tot Steun aan de Nierstichting Nederland te Amsterdam. Eventuele giften kunt nog steeds overmaken op giro 388000 ten name van bovengenoemde Vereniging, maar zet U er dan wél zij: 'collecte Soest/' Soesterberg 1978". Indien er onder onze lezers zijn, die het volgende jaar ook willen meehelpen aan deze inzame ling. doet U dit dan ook met het zelfde enthousiasme als de collectante (zelf dialyserende), die in haar eentje in enkele dagen dit jaar bijna vijf honderd gulden inzamelde, waarvoor zij zeker een extra compliment ver dient. Reeds nu kan men zich opgeven bij de heer P. Bergema, Prins Bern- liardlaan 38. tel. 12250. ALLEEN DONDERDAG Max. 2 kilo per klant Ziè onze advertentie ALLEEN DONDERDAG deze stunt: KILO MAGERE per klant Wbww ALLEEN DONDERDAG: KILO 7.75 Zie onze advertentie De ANWB moet na vele jaren intensieve controle op de autoverlichting nog altijd constateren dat het met de kwaliteit van deze uiterst belangrijke voorziening zeer droevig is gesteld. De Bond heeft in de afgelopen 14 jaar reeds van ruim een half miljoen auto's tijdens de verlichtingsacties de koplampen afgesteld. Tesamen met de af stellingen binnen het kader van de Technokeuringen heelt de Bond al bij ruim 1,5 miljoen auto's de verlichting gecorrigeerd. Naar aanleiding van de slechte resul taten van de controles en door de vele aanvragen van gemeenten en van auto mobilisten is de ANWB van mening dat, in het belang van de verkeers veiligheid, de acie "Zicht op Licht" ook dit jaar herhaald moet worden. Een van de teams die geheel gratis voor iedereen de afstelling van de auto verlichting controleert en zonodig af stelt zal worden gestationeerd van 24 oktober tot en met 27 oktober a.s. in Soest, op parkeerterrein Brandweer kazerne. Het mobiele verlichtingscontrolesta- tionis geopend op: dinsdag van 12.00 tot 19.30 uur, woensdag van 09.00 tot 19.30 uur, donderdag van 09.00 tot 19.30 uur vrijdag van 09.00 tot 19.30 uur. Vorig jaar 1977 werden 43 plaatsen in het land bezocht. Hiervoor werden twee ploegen ingezet. In al deze plaat sen werd een verlichtingsactie ge houden. Bij de acties werd de ver lichting gecontroleerd van 23.620 auto's. Van de 47.240 koplampen moesten er 44.166 of 93% worden afgesteld volgens de wettelijke voorschriften en bij 6.520 auto's moesten kleine reparaties aan de overige verlichting worden ver richt. Verder moesten 6.044 koplampen worden losgenomen om de gloeilam pen op de juiste wijze te monteren omdat deze verkeerd bleken te zijn ge monteerd. In 921 gevallen werd geadvi seerd nieuwe koplampreflectoren te laten aanbrengen omdat de gemon teerde reflectoren teveel door roest waren aangetast als gevolg waarvan de lichtopbrengst onvoldoende was. ,De ANWB beoogt met deze actie de automobilisten en ook motorrijders te overtuigen van het grote belang van een goede verlichting, zowel voor hun eigen veiligheid als voor die van ande ren. Vooral tijdens de slechte weers omstandigheden in de herfst en in de winter is het extra belangrijk goed te kunnen zien en duidelijk gezien te worden. Gebleken is dat veel aanrij dingen en met name kettingbotsingen te wijten zijn aan gebreken aan/of onjuist gebruik van de verlichting. In een periode van 25 november tot en met 23 december, de tijd van de Sinterklaas- en Kerstverkoop heeft de vereniging "De Soester Ondernemer" in overleg met de Stichting "Manifestatie Soest" een aktie gepland waaraan iedere Soester winkelier kan meedoen. De aktie is doelbewust opgezet om gehandicapte kinderen die in Soest verblijven, aan speelgoed te helpen. Daarnaast is er ook voor een bedrag van 11.000 gulden aan cadeau's beschikbaar waarvoor het kopende publiek in aanmerking komt. De eerste prijs is een draagbare kleuren-TV; de tweede prijs een komplete filmapparatuur; de derde prijs een stereo-installatie en de vierde prijs een vliegreis voor twee personen. Verder zijn er zes fietsen beschikbaar; een filmkamera; zes horloges; vier foto toestellen met flitser; twee cassette-recorders; twee klokradio's; vijf levensmiddelenpakketten; tien fruitmanden; vijf leveranties wijn a twintig gulden; vijf reiswekkers en tien rollades. De klant ontvangt bij elke bestede vijf gulden een "gratis" zegel; twintig zegels maken een bijgeleverde kaart vol; iedere volle kaart doet mee aan de prijstrekking. Voor elke volgeplakte (èn ingeleverde) kaart wordt door de deelnemende winkeliers 15 cent beschikbaar gesteld en besteed voor het goede doel. De Soester Ondernemer denkt daarbij aan het "Van Arkel Instituut", de "Malva Hoeve" en "Trein 828". De kaarten moeten in bussen gedeponeerd worden, die op woensdag 27 december worden opgehaald. Op donderdag 28 december volgt de trekking door notaris M. van Veeren, waarna op donderdag 4 januari de feestelijke prijsuitreiking plaatsheeft. Voor deze aktie wordt door de Kamer van Koophandel een vergunning afgegeven. De wijkraadsleden voor de laatste maal bijeen Liefst 62% van de stemgerechtigde Soesterbergers heeft vorige week, door niet naar de stembus te gaan, zich uitgesproken tegen het voortbestaan van de Wijkraad. Van de 4142 opgeroepen kiezers kwamen er slechts 1571 opdagen en dat is 37.9%. Daarmee werd niet voldaan aan de voorwaarde van de Soester gemeenteraad, dat minimaal 50% van de kiesgerechtigden hun stem dienden uit te brengen, wilde de Wijkraad krachtens een nieuwe verordening blijven functioneren. Algemeen was bij de lijsttrekkers sprake van teleurstelling; het meeste wel bij CDA, VVD en PvdA, die al acht jaar lang in de Wijkraad vertegen woordigd waren. Zij kregen bij deze verkiezingen respectievelijk 553,402 en 266 stemmen, goed voor 4,3 en 2 zetels. De nieuwkomer Soesterbergs Belang, een naar hun zeggen niet politiek gebonden groepering, behaalde 340 stemmen en had zo ook twee zetels veroverd. Soesterbergs Belang vond de opkomst eveneens teleurstellend, maar zal als „vereniging", óók nu de wijkraad er niet komt, blijven werken voor de belangen van het dorp. Frap pant is dat vertegenwoordigers van de vier partijen, die aan deze verkiezin gen deelnamen, een zondebok gevon den menen te hebben in het plaatselijk verschijnend huis-aan-huisblad. „Wij zijn kapot geschreven; er is een soort hetze tégen ons gevoerd". Opmerkelijk is een geheel ander ge luid, dat naar voren gebracht werd door de heer H. van Opstal, lid van de plaatselijke VVD-afdeling, tijdens de laatste vergadering van de Wijkraad, die een dag na de verkiezing gehouden werd. De heer Van Opstal merkte op dat de Wijkraad alles aan zichzelf te danken had. „Ik heb sinds het bestaan van dit instituut practisch alle verga deringen bijgewoond en me doorgaans geërgerd. Er werd steeds teveel in eigen straatje gepraat. CDA èn PvdA hebben met hun indertijd genomen initiatief, rechtstreekse verkiezingen voor de wijkraad uit te schrijven, Soesterberg nu monddood gemaakt. Ze hadden béter hun image bij de bevol king kunnen verbeteren", aldus de heer Van Opstal. Hij zei het te betreu ren dat de groepering Soesterbergs Belang nu niet „aan de bak" kon komen en hij dankte tenslotte voorzit ter Pieren voor zijn altijd prettige leiding van de vergaderingen. Laatste vergadering? De „laatste" vergadering verliep „ge woon" en dat maakte het geheel lach wekkend. Er werd „voorgesteld" en „besloten" alsof er niets aan de hand was. Duidelijk werd wel hoe dilettan tisch sommige leden in de wijkraad figureerden. Zo stelde de WD-er Wester vragen over bijvoorbeeld het trapveldje in Soesterberg-Noord, die allemaal al lang behandeld waren in de gemeente raadsvergadering van september. De CDA-er Koch wilde bij de minister gaan protesteren tegen zijn beslissing geen geld beschikbaar te zullen stellen voor het tunneltje onder de rijksweg. De WD nam dat niet over en vond dat men nu maar moest rekenen op „Soest" en op de visie van de gemeen teraadsleden hoe belangrijk (en dus hoe hoog op de prioriteitenlijst) dat tunneltje wel gevonden wordt. De WD-er Veenendaal constateerde dat de wijkraad alles aan zichzelf te dan ken had. Men had in een veel eerder stadium, bij de aanleg van de nieuwe rijksweg door Soesterberg, al moeten aandringen op de realisatie van de tunnel. Vrij lang werd ook weer gesproken over een plaatsje voor de vliegtuigkij kers aan de Batenburgweg. De WD- ers Wester en Strengers namen het op voor de bewoners van Soesterberg- Noord. De overlast moest voorkomen worden. Hun beide fractie-genoten, Hagmeijer en Veenendaal, redeneer den met de overige wijkraadsleden an ders en voorzitter Pieren vond dat er eigenlijk niet gesproken kon worden van „overlast". „Meestal niet meer dan een tiental auto's en wat brom mers, maar nooit busladingen, zoals wel gesuggereerd is", aldus de heer Pieren. In dit verband merkte de CDA-er Van Rijthoven op dat het toch maar een „tijdelijke" oplossing zou zijn, omdat defensie bij de kijkplaats weer bomen liet groeien. „Defensie heeft nooit mee willen werken aan een oplossing op defensie-terrein", aldus de heer Van Rijthoven. Zo kabbelde de vergadering nog gerui me tijd verder alsof men het „eeuwig leven" had. Toen werd er een pauze ingelast en wat daarna gebeurde lijkt ongelooflijk. Tóch doorgaan De heer C. van Rijthoven [CDA] wilde een korte, besloten schorsing, om met zijn wijkraadcollega's te overleggen welke stappen nu genomen moesten worden. Van Rijthoven baseerde zijn idee op een brief van de gemeenteraad Foto Herman van Dam van 16 september 1977 waarin gesteld werd, dat de wijkraad zich „zou" moeten opheffen, indien de Soester bergers een nieuwe wijkraad gekozen hadden. Dat „zou" was facultatief en er viel volgens Van Rijthoven „dus" over te praten. De besloten vergadering kreeg Van Rijthoven niet. De WD-er Wester vond het maar schandelijk, dat na het duidelijke afwijzen van de bevolking, één dag na de verkiezingen, nu een dergelijk voorstel gelanceerd werd. De PvdA-er Van de Wal wees de beslotenheid geheel af: „we hoeven ons nergens voor te schamen". Hij wilde overigens eerst de gemeenteraad eens de kans geven zich uit te spreken over wat er nu gebeuren moet. Ook het CDA-lid mej. R. Lensink viel haar fractiegenoot Van Rijthoven af en na veel geharrewar en door elkaar ge praat deed voorzitter Pieren een po ging de stand van zaken samen te vatten. Pieren wees er daarbij op dat CDA (ook mej. Lensink) en PvdA (ook mevrouw Van Dijk) het eens waren met de 50%-opkomst bepaling van „Soest". De gemeenteraad zou haar gezicht verliezen als zij de wijkraad tóch zou laten voortbestaan. Wat Van Rijthoven voorstond was volgens de heer Pieren, het voortbestaan van de wijkraad oude-stijl (benoemd naar aanleiding van de uitslag van de ge meenteraadsverkiezing)de wijkraad handhaven als adviescollege. Pieren kreeg van mej. Lensink de vraag of hij zijn verhaaltje zelf wel geloofde en de heer Wester (WD) sprak nogeens zijn driewerf „schande" uit. De vergadering werd toen gesloten en de publieke tribune kreeg de gelegen heid vragen te stellen. Daar werd gebruik van gemaakt door de heer Van Opstal (als reeds vermeld)de heer B. Littooy, oud-uitgever van het Soester bergse huis-aan-huis blad en mevrouw Stekelenburg. Het draaide uit op beschuldigingen over en weer; op een soort burenruzie en over-de-schutting geschreeuw. Om half twaalf liet voorzitter Pieren daar om de hamer voor de laatste keer vallen. Gemeenteraadsleden woonden deze vermoedelijk laatste voorstelling niet bij. Hadden zij dat wel gedaan, dan hadden zij geweten dat dit gezelschap in deze samenstelling met recht door de Soesterbergse bevolking naar huis is gestuurd. Ondanks alle goede wil en mogelijk zelfs veel inzet, hebben zij er in de afgelopen jaren niets van ge maakt. Men is teveel opgetreden als een slecht georganiseerde buurtver eniging, waarin men elkaar dikwijls met gebruik van gewichtig aandoende woorden, probeerde vliegen trachtte af te vangen. De eenheid in de CDA-frac- tie bijvoorbeeld leek nergens naar; men sprak elkaar tegen en ondernam, tot in de verkiezing toe, akties om persoonlijk een plaats veilig te stellen. De lijstaanvoerders kunnen zich met enige zorg afvragen hoe het nu moet met de wensen als verkeerscirculatie plan, het instructiebad, de sporthal en de reconstructie van de Rademaker straat, maar veel meer dan contact met partijgenoten in de gemeenteraad resteert niet. Het gezelschap heeft de Soesterbergers niet aangesproken en werd, misschien soms ten onrechte, teveel als bemoeials gezien. Voor het oudste lid en oud-voorzitter Veenendaal waren er bloemen van de publieke tribune. De heer Veenendaal vertrok overigens vroegtijdig, tijdens de hooglopende discussie met het pu bliek. Hij hield het voor gezien. „Ik hoor nog wel van u!", waren zijn laatste woorden. De collecte voor het dierentehuis heeft dit jaar 19.000 gulden opgebracht. Dat is bijna 14% meer dan het jaar ervoor, toen door de inwoners van Soest het .bedrag van 16.700 gulden gegeven werd. Gevers en collectanten worden door de organisatoren, de afdeling Soest van de Nederlandse Vereniging tot Bescher ming van Dieren hartelijk bedankt. Het gehele bedrag wordt gebruikt voor het dierentehuis aan de I-Clein Engen- daalweg. Bespaar geld op uw W.A. vanaff 173,- All-Risk vanaff 363,- Voor een goed en onafhanke lijk advies naar de vakman. Wij bemiddelen voor 18 hypo theekinstellingen. 10 jaar vast. Hypotheek met gemeente garantie alleen rente betalen. Alle geldleningen binnen 24 uur. Ook voor verzekeringen uw adviseur nn uw Demmers en de Wolff b.v. Torenstraat 17 - Soest Tel. 02155-15451

Soester Courant | 1978 | | pagina 1