Waarom deze Welzijnskrant? Wat is het A.W.O.S. Welzijn, ook üw zaak! Inspraak bij welzijnsplan Noteer deze data in uw agenda: INHOUD VAN DE KRANT Zo gaat het in z'n werk &Ï!0* Verantwoordelijk Woensdag 25 oktober 1978 57e jaargang no 10 SOESTER COURANT WELZIJNSKRANT De Soester Courant is omvangrijk, deze week, U heeft een dikke bijlage in handen, die voor de volle honderd procent is gewijd aan één onderwerp: WELZIJN. Deze extra krant gaat over het welzijn van de inwoners van Soestdus ook over uw welzijn en dat van uw gezinsleden. Vanwaar plotseling al deze informatie? Misschien was u al op de hoogte van het feit, dat een groep Soester burgers zich het afgelopen jaar heeft beziggehouden met het voorbereiden van een WELZIJNSPLAN. Dit plan is nu in een stadium beland, dat het aan de inwoners van Soest kan worden voorgelegd, om hen te vragen of het plan misschien veranderd of aan gepast moet worden. Met andere woorden: het AWOS biedt de Soester bevolking informatie en inspraak aan. Laat u niet ontmoedigen door de omvang van dezen welzijnskrant. U heeft tijd genoeg. Een afkorting, die u vaak in deze krant tegen komt is A.W.O.S. Dat betekent Algemeen Welzijns Overleg Soest. Dit zegt u misschien nog niets en daarom een toelichting op dit begrip. Het A.W.O.S. bestaat uit een vertegenwoordiging van een groot aantal verenigingen, stichtingen en instel lingen op welzijnsgebied, die in Soest werkzaam zijn. Het is op 14 september 1977 door de wethouder van maatschappelijke aangelegenheden mevrouw M. F. van Stiphout-Croonenberg geïnstalleerd en kreeg de opdracht een welzijnsplan op te zetten. Vanaf die dag is het A.W.O.S. hard aan het werk gegaan. Er zijn toen vijf zogenaamde taakgroepen geformeerd. Voor ieder welzijnsterrein één taakgroep. Dit zijn achtereenvolgens: de taakgroep 'Algemeen en Mi lieu', de taakgroep 'Gezond heidszorg', de taakgroep 'Jeugd- en Jongerenwerk', de Pag. 1 Welzijn, ook uw zaak Inspraak bij het Welzijnsplan Pag. 2 Algemeen en Milieu 5 Gezondheidszorg 4 Jeugd-en Jongerenwerk 5 Kuituur 6 Maatschappelijke dienstverlening 7 Kinderpagina 8 Overzicht van groepen en instellingen op Welzijnsgebied in Soest 9 Fotocollage Welzijn in beeld Vragenlijst Pag. 10 Gesprek met wethouder Mevr. Van Stiphout en A.W.O.S. voor zitter de heer Bunskoek Vragenlijst Pag. Pag. Pag. Pag. Pag. Welzijn is voor iedereen van levensbelang. Wat het precies is, is moeilijk in één zin te zeggen; 't betekent ook niet voor iedereen hetzelfde. We besparen u aller lei officiële definities, want daar wordt u niet veel wijzer van. Welzijn heeft alles te maken met je gezond voelen en je kunnen ontplooien zoals je graag wilt. Denkt u maar aan de clubs en verenigingen waar uw kinderen lid van zijn. Aan de bibliotheek en de muziekschool. Aan de Stichting Jeugdzorg en de Stichting Maat schappelijke Dienstverlening. Maar ook als u veilig de straat over kunt steken, schone lucht inademen, en een lekkere boswandeling kunt maken, betekent dat welzijn. Welzijns Overleg Soest inge steld. De resultaten van ruim een jaar vergaderen en schrijven binnen het AWOS zijn te vinden in het eerste ontwerp welzijns plan. bc/rssr:\ V oorgeschiedenis In Soest is het aantal voorzie ningen, verenigingen en instel lingen op welzijnsgebied de laatste tijd enorm toegenomen. Hierdoor is het overzicht van wie doet wat langzamerhand verloren gegaan. Het werd dus tijd de zaken eens op een rijtje te zetten. Hieraan is men een jaar of 5 geleden begonnen. De Soester Gemeenschap en de culturele commissie hebben samen de Stuurgroep Welzijns werk gevormd. Deze heeft on derzocht hoe het welzijnsbeleid in Soest er voor stond. Hierna is een aantal nota's versche nen, op basis waarvan de ge meente verder is gegaan met haar welzijnsbeleid. Inmiddels zag ook de rijksoverheid in, dat het in Nederland op wel zijnsgebied een chaos dreigde te worden en werd er besloten dat het welzijnsbeleid syste matischer moest worden aan gepakt, om te beginnen bij de gemeenten. Een van deze maatregelen hiertoe was, dat elke gemeente een welzijns plan moest maken. De ge meente Soest is hiermee zo vroeg mogelijk begonnen en heeft jdaarom het Algemeen Ontwerp welzijnsplan In het eerste ontwerpplan staat duidelijk te lezen hoe het AWOS over het welzijn in Soest denkt, aan welke zaken er vol gens haar voorrang gegeven moet worden en welke voorzie ningen er in Soest ontbreken, maar wat het AWOS betreft, er toch moeten komen. Dit lijvige boekwerk (zo'n 170 pagina's) is voor de geïnteres seerde bij het AWOS. Lange Brinkweg 79 verkrijgbaar. 1. Informatie Deze welzijnskrant is de eerste stap van de AWOS-inspraak- procedure. De krant bevat in formatie, vele pagina's vol. Deze informatie heeft u nodig om mee te kunnen doen aan de inspraak: alle inspraak-onder werpen komen in deze krant aan de orde. De krant is niet het enige middel van informa tie-verstrekking. Er zullen eveneens informatie-avonden gehouden worden: vier avon den, in verschillende wijken van Soest. U bent als inspreker niet verplicht om zo'n avond te bezoeken. We raden het u ech ter wel aan. Er wordt namelijk - zo nodig - toelichting gegeven op de krant, u kunt uw vragen over informatie en inspraak kwijt èn u kunt alvast kennis maken met de mensen van het AWOS en met uw toekomstige mede-insprekers. 2. Huiswerk In deze krant is een vragen lijst opgenomen. Vult u die lijst in! Ook wanneer u er niet veel voor voelt om informatie- of inspraakavonden te bezoeken. Wanneer veel burgers hun me ning geven over het welzijns plan, dan kan straks met recht gezegd worden: dit is het wel zijnsplan van Soest. Vul de vragen echter niet in, zonder eerst de informatie gelezen te hebben! En mocht u bij het beantwoorden van de vragen moeilijkheden ondervinden, kom dan naar één van de infor matie-avonden. 3. Inspraakavonden Invullen van de vragenlijst is nuttig, maar het kan nog geen inspraak genoemd worden. Inspraak is meer dan een optel som van individuele meningen. Inspraak is: samen met andere Soestenaren over de vragen praten, samen proberen te komen tot gemeenschappelijke standpunten en argumenten. Dit samen praten gebeurt tij dens de inspraakavonden. Daar kunt u dan in kleine groe pen discussiëren zonder dat u daarbij op de vingers gekeken wordt door een „groepsleider" Onderwerp van de discussie is hierbij de vragenlijst van deze krant. U begrijpt nu ook het nut van het thuis al invullen van uw eigen mening: u weet dan straks waar u over praat. kers schrijft het inspraakver- slag, dat eerst aan alle inspre kers ter beoordeling wordt aan geboden en dat vervolgens naar het AWOS gaat. Het AWOS neemt een besluit over dit ver slag en deelt dit aan de in sprekers mee. Die kunnen er _dan hun zegje over doen, voor dat het definitieve ontwerpplan door het AWOS zal worden op gesteld. Dat plan zal als Soes ter welzijnsplan aan de ge meenteraad aangeboden wor den. 4. Het verslag Er komt een verslag van de in spraak. Dat verslag wordt niet gemaakt door de gemeente of door het AWOS, maar door de insprekers zelf. Elke discussie groep van de inspraakavond kiest een vertegenwoordiger voor de redactiecommissie. Deze commissie van inspre- Samengevat: wanneer u wilt. vult u vragenlijst in; de U bent altijd welkom op een van de informatie-avonden, ook wanneer u niet wilt deel nemen aan de inspraak wanneer u mee wilt doen aan de inspraak, dan moet u de vragenlijst invullen, voorzien van uw naam en adres. •IM ju® Maar omdat niet iedereen tijd en zin heeft om zo'n dikke pil door te nemen, is er een uittrek sel gemaakt. Dit bestaat uit een korte samenvatting en uit aanbevelingen die het AWOS heeft gedaan. Dit is al veel minder omvangrijk dan het boek, maar het AWOS kan zich voorstellen dat het voor veel mensen toch nog te moeilijk of te saai is. Welzijnskrant Om nu iedereen zoveel moge lijk de gelegenheid te geven kennis te nemen van het ont- werp-welzijnsplan heeft het AWOS besloten een huis-aan- huis-krant uit te geven, waarin dié informatie staat, die nodig is om mee te kunnen praten over het welzijnsplan. Naast de informatie die in de krant staat, is de vragenlijst erg belangrijk. Deze vragen hebben betrekking op de onder werpen in het welzijnsplan en de antwoorden zullen verwerkt worden in het definitieve plan. Het AWOS doet dan ook een dringend beroep op u om deze vragenlijst in te vullen en op te sturen. Inspraak Het invullen van de vragenlijst gaat vooraf aan de inspraak procedure, die het Awos rond het welzijnsplan heeft opgezet. Het is de bedoeling dat u, om wiens eigen welzijn het uit eindelijk gaat. zoveel mogelijk de kans krijgt mee te praten over het uiteindelijke welzijns plan. Voordat u echter denkt aan in spraak is het verstandig eerst de hele krant te lezen. En als u na het lezen van de krant be sluit om mee te doen aan de inspraakprocedure kunt u ziet opgeven door uw naam er adres in te vullen in de vragen lijst, en in te sturen naar hei AWOS, antwoordnummer 120 Soest geen postzegel nodig) door een ambtelijk secretaris. Elke taakgroep heeft op zijn eigen terrein de welzijnsvoor zieningen binnen de gemeente onderzocht en heeft bekeken wat voor voorzieningen er in Soest nog ontbreken. Tevens is gekeken naar de wensen en verlangens van de diverse ver enigingen, stichtingen en in stellingen. Dit werk is bijeen gebracht in de eindverslagen van de 5 taakgroepen, welke tenslotte gebundeld zijn in het eerste ontwerp welzijnsplan. taakgroep 'Cultuur' en de taak groep 'Maatschappelijke dienstverlening'. Om de taak van deze vrijwilligers te ver lichten werden zij bijgestaan Hoewel het maken van een welzijnsplan in samenspraak met de bevolking een vereiste is van het ministerie van Cul tuur, Recreatie en Maatschap pelijk werk om in de toekomst financiële middelen voor het welzijnsbeleid ter beschikking te krijgen, gaat het A.W.O.S. in zijn plannen veel verder dan het ministerie vraagt. Zo vindt de gemeente het be langrijk een totaal welzijns plan te maken. Dit betekent dat ook die terreinen, die niet tot het specifieke welzijnswerk behoren, in de plannen van het A.W.O.S. betrokken worden. Onder andere kan hier gedacht worden aan de gezondheids zorg, milieu, wonen en politie. Hiernaast is de inspraakproce dure, die gehouden wordt rond dit welzijnsplan veel omvang rijker en ruimer opgezet dan voorgeschreven is. Het A.W.O.S. wil zoveel mogelijk mensen in Soest mee laten pra ten over hun welzjn, over hun behoeften, hun woon- en leef omgeving. Om één en ander zo goed mogelijk te laten verlopen is uit het A.W.O.S.een afvaar diging van 42 verenigingen, be staande uit zo'n 90 mensen een soort van dagelijks bestuur ge vormd, de zogenaamde coördi natiegroep. Deze groep heeft tijdens de zomermaanden in overleg met het adviesbureau Stad en Landschap uit Rotterdam de inspraakprocedure voorbereid. Een begin is gemaakt door de verspreiding van deze wel zijnskrant. Elders leest u meer over de procedure zelf. ze> en ftfiNNETR MOET /E WH VE kEf)NT IE ZE/-/''' voor Tekst en vormgeving; Foto's Illustraties Kinderplaat Begeleiding Algemeen Welzijns Overleg Soest AWOS, Soester Courant, Kinderboerderij „de Vrije Teugel" en Artishock. Hans van Gorkom (Hilversum) E. J. de Jong Stad en Landschap (Rotter dam) Druk Soester Courant Informatie avonden maandag 30 oktober 20.00 uur dinsdag 31 oktober 20.00 uur woensdag 1 november 20.00 uur donderdag 2 november 20.00 uur in De Drie Eiken, Dorpsplein 18, Soesterberg in De Rank, Soesterbergsestraat 18 in Honsbergen, Wiardi Beckmanstraat in Braamhage, Inspecteur Schreuderlaan 13 november uiterlijk insturen van de vragenlijst, AWOS, antwoordnummer 120, Soest (geen postzegel plakken). De inspraakavonden worden gehouden in de week van 11 december. De preciese data worden vastgesteld op basis van de voorkeuren die de deel nemers in de laatste vraag kenbaar maken. Rond 20 november zullen deze data bekendgemaakt worden.

Soester Courant | 1978 | | pagina 1