Sluitend voor een bedrag van 49V2 miljoen gulden Originele opening van de school "De Bron" Koninklijke onderscheiding voor mevrouw Prinsenberg gg êrn mtm a 3.75 3.89 Gemeentebegroting voor 1979: R QR In Overhees 2: Eau de Totette ST' qqc Honsbergen HEINEKEN BIER KRAT 1 0.45 Honsbergen p Honsbergen AUTOVERZEKERING HYP0THEKEN Hypotheekrente vanaf 8,2% ADVOCAAT TAART Honsbergen mandarijnen Honsbergen cream of oils Honsbergen Woensdag 1 november 1978 57e jaargang no 11 SOESTER COURANT Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E.J.SMIT Abonnement per half jaar f 10.— Buiten Soest per half jaar f 20.— Verschijnt iedere woensdag De uitgaven van de gemeente Soest worden voor het volgend jaar geraamd op 49.499.507 gulden. De inkomsten zijn zo'n 850.000 gulden lager maar om de zaak sluitend te maken wordt voor dat bedrag uit de reserves geput. Forse uitgaven moeten gedaan worden voor algemeen beheer (8.203.113); voor openbare veiligheid (7.209.998); voor openbare werken (10.651.485); voor onder wijs (8.221.201); voor cultuur en recreatie (5.892.467); voor sociale zorg en maatschappelijk werk (3.857.261) en voor de post "onvoorzien" (1.014.658). Deze post werd voor dit jaar begroot op 433.450 gulden. In de aanbiedingsbrief zegt het college zich nu te moeten beperken tot de financiële aspecten van de begroting; over enkele maanden zullen de hoofd lijnen voor het te voeren beleid voor de pas begonnen zittingsperiode van de raad bekend gemaakt worden. Ge hoopt werd daarmee al in de maand november te kunnen komen, maar "overwegingen" hebben ertoe geleid dat daarvoor meer tijd nodig is. Het aanvankelijk geraamd tekort bedroeg liefst 1.880.000 gulden; drie maal zoveel als het voor dit jaar be grote tekort. Maar in de bijna 2 mil joen zijn evenwel de lasten opgenomen van de in 1979 te ontwikkelen nieuwe aktiviteiten. De uitgaven zijn in totaal 10,4# hoger dan voor 1978 geraamd; voor '78 waren de uitgaven echter 13,74% hoger dan in 1977 geraamd. "Bestek 81" heeft ook op onze gemeente invloed en het nadeel zal voor Soest 260.000 gulden zijn. Ook het inwoneraantal valt tegen en zal vol gens verwachtingen niet meer dan 40.500 bedragen; 200 minder dan op 1 januari van dit jaar. Dat heeft weer gevolgen voor de zogenaamde ver fijningsuitkeringen van het rijk. Tegenover deze mindere ontvangsten staat dan de toeneming van de uit gaven. Het wordt volgens het college veroorzaakt door het doorwerken van in het verleden genomen beslissingen. Dat is met name het geval in de sec toren cultuur, recreatie en sport; de ingebruikneming van het wijkdiensten centrum De Borg; de dependance van de muziekschool en het gereedkomen van de nieuwe hockeyvelden. Flink toe genomen is ook, met een bedrag van 167.000 gulden, het ten laste van de ge meente blijvende deel van de bij standsuitkeringen. Dekking Het tekort kan gedekt worden door de ruimte die ontstaat bij de invoering van de belasting op onroerend goed (ruim 1 miljoen); door beschikking over de saldi reserve (5 ton) en door verhoging van belastingen (ruim 280.000 gulden). De inkomsten betreffen ruim 4 miljoen uit het gemeentefonds voor het lager onderwijs; ruim 25 miljoen uit het ge meentefonds voor algemene uitkering; ruim 8l/2 miljoen rijksbijdragen voor politie, volkshuisvesting, kleuter onderwijs, Mavo-onderwijs, biblio theek, open bejaardenwerk e.d.; ruim 6 miljoen belastingen; ruim 2 miljoen overige gemeentelijke belastingen en rechten; bijna 1 miljoen aflossingen, huren, pachten, rente enz., ruim 600.000 gulden uitkering van bedrijven en waterleiding Mij. Aktiviteiten Het college stelt de raad voor, voor een bedrag van ruim 6 miljoen, de onder volgende aktiviteiten ter hand te nemen: voorbereiding bouw gemeente huis en politiebureau, aanleg routes voor langzaam (fiets) ver keer; over drachten grond sportparken Sterren- berg en Kerklaan te Soesterberg (uit het grondbedrijfnoodvoorziening go- meentehuis; gemeenschappelijke ar chiefdienst met Baarn; voorzieningen rioolstelsel; reconstructie gedeelte Soesterbergsestraat en Verl. Talma- laan; aanleg parkeerplaatsen Van Weedestraat; bouw van een aula en uitbreiding van de algemene begraaf plaats; reconstructie van het Soesterbergse Dorpsplein; nieuw schoolmeubilair; aanvulling basis- voorzieningen sportaccomodaties en aan vullende voorziening atletiekaccomo- datie. Wat dit laatste betreft heeft het college op het oog het aanleggen van spring bakken voor hoogspringen, vérspring- en, hinkstap- en polsstokhoogspringen, de ring- en werpsector voor kogel stoten en kogelslingeren. modatie, een honkbalaccomodatie en de uitbreiding van het sportpark Bos straat-Oost mogelijk te maken, zouden de jaarlijkse lasten alleen al voor de atletiek accomodatie met 343.500 omhoog gaan. Om dat mogelijk te maken zou de onroerendgoed belasting met 5,4% moeten worden verhoogd. De jaarlijkse lasten per inwoner zouden dan 8.48 bedragen, gemiddeld 29,68 per gezin. ".Als in aanmerking wordt genomen", aldus het college, "dat wij u met de grootste schroom voorstellen om de vergoeding voor het tweemaal per week ophalen van huis vuil en het eenmaal per maand ophalen van alle soorten grof vuil met vier gulden te verhogen tot 52 gulden per jaar, dan zou een dergelijke lasten verzwaring voor de inwoners van Soest ten behoeve van een sportvoorziening, die in verhouding door weinig deel nemers wordt gebruikt, niet verant woordzijn". Het college komt dan ook tot de con clusie dat een atletiekaccomodatie voor Soest alleen, geen haalbare zaak is. "Bovendien vragen wij ons af", aldus b. en w., "of dan de tot stand- koming van een overdekt zwembad en/ of sporthal niet een aanzienlijk hogere prioriteit moet hebben alleen al van wege het veel grotere aantal ge bruikers". Het college stelt tenslotte wat de sport accomodaties betreft, dat de sport parken aan de Bosstraat als een accomodatie gezien moeten worden en dat er dan geen sprake is van een velden-tekort. De verenigingen Soest en SEC moeten dan de velden, in geza menlijk overleg, gebruiken. Het moment waarop schoolbestuurder J. Kok bij de opening van De Bron de weegschaal doet doorslaan en het doek voor de toegangsdeur wesvalt. Met een "knal" is maandagmiddag de Protestants Christelijke Lagere School "De Bron" in de wijk Overhees 2 in gebruik genomen. Aan deze knal werkten onderwijswethouder Plomp en de heer J. Kok, voorzitter van het school bestuur in grote eendracht mee. Plomp putte water uit een bron, waarmee hij emmertjes vulde die schoolkinderen bezorgden bij de heer Kok. Kok ledigde de emmertjes in een weegschaal, die de knal veroorzaakte op het moment dat de kant van de school doorsloeg. De knal had weer tot gevolg dat een gordijn voor de ingang wegviel, waardoor de genodigden de school konden betreden. Met hen kwamen de "sprekers" van de middag mee en dat waren er zeven in getal. De originele opening werd op even on originele wijze gevolgd door de onver mijdelijke "praters", al waren zij, op de laatste na, bijzonder kort van stof. Het welkomstwoord sprak de bestuurs- gedelegeerde de heer S.Buytenhuis, die eerst voorging in gebed. Hij bracht vervolgens dank aan de oudercommis- sie die de opening in elkaar gezet had en deze hulde beslist verdiende. Het woord was daarna aan voorzitter Kok, die zijn dankbaarheid uitsprak vooi het feit dat het Üoester pro testants Christelijk Onderwijs in enkele Loco-burgemeester drs. G. A. W. G. A. Plomp feliciteert mevrouw Prinseberg met haar onderschei ding Het is minder dan aanvankelijk ver wacht kon worden, maar het college vindt dat de meeste geplande voor zieningen zeer kostbaar zijn, waardoor realisering van èèn groot project ten koste zou gaan van andere zeer ur gent geachte voorzieningen. Bovendien zijn in de afgelopen jaren enorme be dragen in de sport geïnvesteerd, zoals recentelijk in de hockeyaccomodatie en de sportveldencomplexen te Soes terberg. De jaarlijkse lasten zijn in de jaren 1971 tot en met 1979 gestegen van 408.159 gulden tot 2.142.000 gulden, exclusief de gymnastieklokalen, ter wijl het aandeel in het totaal van het budget in die jaren is verdubbeld. Dat kan zo niet doorgaan vindt het college. Om de in februari '78 naar voren ge schoven aanleg van een atletiekacco- In de Oude Kerk aan de Torenstraat is zondagmorgen na de tien-uursdienst mevrouw Prinsenberg onderscheiden met de Ere-medaille in zilver van Oranje .Nassau. Zij ontving deze onderscheiding bij gelegenheid van haar afscheid als kosteres na een veertigjarig dienstverband. De ere-medaille werd opgespeld door loco-burgemeester drs. G.A.W.G.A. Plomp. In de aan deze plechtigheid vooraf gaande dienst had ds. P.Kloek reeds ruim aandacht besteed aan het dienst baar zijn aan de kerk en het koster schap. In zijn toespraak haakte loco burgemeester Plomp daarop in en hij noemde het een unicum dat iemand veertig jaren aan dezelfde kerk als koster verbonden was. Veel van het werk gebeurde in stilte, veronderstel de de heer Plomp, maar het was daarom zeker niet minder belangrijk. Die belangrijkheid was noch de ge meente Soest noch Soestdijk" ont gaan en het verheugde hem daarom bijzonder dal hij de koninklijke onder scheiding mocht opspelden. Felicitaties waren er vervolgens van ds. P.Kloek; van de heer D.Tuijtjens namens de kelkvoogden, van de heei Meiei namens het hootdbesluui van de kerkvoogdij van de Hervormde Ge meenten, van de heer H.J.Boor na mens de diakens van Soest en van mevrouw v.d.Horst, een oud-gemeen telid. Dominee Kloek wenste haar nog vele goede jaren toe. Namens de gemeente leden bood mevrouw de Haan een gouden halsketting met hanger aan. De heer Tuijtjens had een felicitatie op rijm en bood naast bloemen een gouden armbandhorloge aan. Het gouden draaginsigne van Kerk en Vrede werd haar aangeboden door de heer Meier en een gouden ring en bloemen overhandigde de heer Boor. Allen dankten haar voor het vele werk dat zij deed en wensten haar een bijzonder goede tijd toe. Ook de opvolg ster van mevrouw Prinsenberg, me vrouw Morren, werd toegesproken door ds. Kloek. Zij kreeg eveneens een boeket bloemen. Aansluitend maakten vele gemeente leden gebruik van de gelegenheid me vrouw Prinsenberg zelf de hand te drukken. weken twee nieuwe scholen rijker ge worden was: de Da Costaschool en nu De Bron. Had het schoolbestuur voor de Da Costaschool veel werk moeten verzetten; deze school werd kant en klaar aangeboden door het gemeente bestuur. Voorzitter Kok bracht daar voor dank aan de wethouder, aan de afdeling onderwijs van de. secretarie en aan allen die bij de bouw van de schooi betrokken waren. Dank ook aan de architect de heer A. Bos, aan de aannemer de- firma Hibos. Hij felici teerde schoolhoofd Weistra en zijn team en sprak de wens uit dat zij allen zouden bijdragen aan het geven van goed christelijk onderwijs. Wethouder Plomp vergeleek het water uit de bron, het basismateriaal voor het leven, met het basismateriaal dat de basisschool zou moeten aandragen voor de kinderen. Hij merkte verder op dat in de toekomst het aantal toe spraken bij openingen van scholen wel zou verminderen, gezien de financiële positie van 's Lands-kas en ook in verband met het aantal kinderen dat minder wordt. Soest had evenwel de laatste jaren grote aktiviteiten aan de dag kunnen leggen, waarbij rekening gehouden werd met nieuwe ontwikkelingen op onderwijsgebied. Hij sprak de hoop uit dat het schoolteam er ook in zou slagen de kinderen spontaan te aktiveren zo als een bron dat feitelijk ook spon taan doet. Inspecteur J. Verburg, sprekend ook namens de inspectie voor het kleuter onderwijs feliciteerde naast het ge meentebestuur ook het personeel van de school. Hij noemde in verband met de signatuur van de school Gods Woord de Bron, en sprak daarbij de wens uit dat het schoolteam er in zou slagen goed christelijk onderwijs te blijven geven. De heer Verburg bracht tenslotte dank aan het gemeentebestuur en knoopte daar de wens aan vast dat er nog wat geld voorhanden zou zijn om ook de Insingerschool verder aan te passen. Architect Bos, ook sprekend namens aannemer Hibos ("om het aantal spre kers niet te groot te doen worden",) aldus de heer Bos) sprak zijn compli menten uit voor de goede samen werking en de wel zeer vlotte bouw door de aannemer. Hij hoopte dat men in de school ook zou slagen een sfeer te scheppen voor het kind, die hem zijn verdere leven zou bijblijven. De heer Bos stortte tenslotte een bedrag in de aktiekas, die in het kader van het eeuwfeest van het landelijk pro testants christelijk onderwijs, bestemd is voor een technische school in Ouaga- dougou in Opper-Volta. De zesde spreker was schoolhoofd Wei stra die mede namens de kleuter leidster mevrouw J. Rijken, dank bracht voor de vele goede woorden. Hij had in de voorbereidingstijd en tijdens de bouwperiode "mensen" ont moet en geen "robotten" en daar prees hij iedereen gelukkig mee. Een bij zonder woord van dank had de heer Weislra voor de uitvoerder van Hibos, de heer Krijnen, die het op een "ge weldige manier" gedaan had. De heer Weistra zei naar aanleiding van alle woorden, zich goed te realiseren er met het mooie gebouw niet te zijn. Hij besloot met de hoop dat er inder daad voor de "moederschool", de In singerschool, nog wat geld over zou zijn. Tenslotte sprak dan drs. L.C. Stilma over het onderwerp "De bron waaruit wordt opgevoed en onderwezen". De heer Stilma gaf een kort overzicht van de geschiedenis van het onderwijs in de loop der eeuwen met enkele bij zonderheden van Soest. De eerste school, een katholieke-, bestond reeds in 1593. Na de hervorming kwam er ook in Soest verandering, zij het dat nog in de 19e eeuw protestantse ouders hun kinderen thuis hielden "omdat het onderwijs te katholiek was". De opening werd afgesloten met de ont hulling van twee wandkleden, èèn in de lagere school en èen in de kleuter school, met alle namen van de nu schoolgaande kinderen erop. Daarna kon het gebouw bezichtigd worden. Donderdag, vrijdag en zaterdag Dessert Flower 14.95 voor %Mu%3%3 Zie onze advertentie Donderdag, vrijdag en zaterdag Donderdag, vrijdag en zaterdag Kilo Schouder karbonade per klant UbWW Bespaar geld op uw W.A. vanaf All-Risk vanaf f 173.- f 363,- Voor een goed en onafhanke lijk advies naar de vakman. Wij bemiddelen voor 18 hypo theekinstellingen. 10 jaar vast. Hypotheek met gemeente garantie alleen rente betalen. Alle geldleningen binnen 24 uur. Ook voor verzekeringen uw adviseur uw Demmers en de Wolff b.v. Torenstraat 17 - Soest Tel. 02155-15451 Donderdag, vrijdag en Zie onze advertentie Donderdag, vrijdag en zaterdag CLEMENTINES 15 stuks 2.50 Zie onze advertentie Donderdag, vrijdag en zaterdag FLACON van 6.80 voor Zie onze advertentie

Soester Courant | 1978 | | pagina 1