Winkeliers Hartje-Zuid Soester imkers werken mee aan wetenschappelijk onderzoek doen beroep op raad Prinsenbal een ware happening mM Wijk kan en moet tweede winkelpool worden versgebrande pinda's varkens fricandeau GOLDEN DELICIOUS 2 KILO 0.59 magere schouderham Honsbergen Honsbergen Honsbergen Gewijzigde route rondrit St. Nicolaas AUTOVERZEKERING HYPOTHEKEN Hypotheekrente vanaf 8,2% Opbrengst kollekte „Jantje Beton" Woensdag 15 november 1978 57e jaargang no 13 markt Jj PLEIN.] ALLEEN DONDERDAG: Ï50gram I.Jl Zie onze advertentie ALLEEN DONDERDAG: MAGERE ALLEEN DONDERDAG: Zie onze advertentie ALLEEN DONDERDAG: 200 GRAM Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H.E. J.SMIT Abonnement per half jaar f 10.— Buiten Soest per half jaar f 20.— Verschijnt iedere woensdag SOESTER COURANT Het voorstel van de 32 Soesterbergsestraat-winkeliers: 1. de rotonde op de krui sing Kerkstraat-Birkstraat-Soesterbergsestraat; nu open, straks afgesloten. 2. het marktplein met eromheen winkels, ook te gebruiken als parkeerterrein (nu het busstation). Verder een aaneengesloten winkelfront; de donkere vlekken parkeerterreinen. Imker dr. \V. P. Roelofs staat bloed af voor het immuniteitsonderzoek Foto Herman van nam Door omstandigheden genoodzaakt heeft het organisatiecomité „Intocht St. Nicolaas" een andere route moeten samenstellen voor de rondrit van de Goedheilig man op zaterdag 18 novem ber. De rondrit van de Sint en zijn gevolg gaat thans door de volgende straten: Station Soest-Zuid (12.55 uur), Eiken laan, Buntweg, Schoutenkampweg, Ossendamweg, Nieuweweg, Eigen domweg, Weegbreestraat, Dalweg, Beukenlaan, Beetzlaan, Koninginne- laan, Burg. Grothestraat, Van Weede straat, Gemeentehuis (14.45 uur). De 32 ondertekenaars zijn: D. Ree horst: Van Oosten fotografie; Zaad- handel Avicultura; Syllie Hair; Siga renmagazijn Meyering; Van Essen Optiek: Snackshop Broodje van Brood je; Minus; Sporthuis Eb Kareisen; Ac tief; Rijwielhandel Lamers; v.d. Salm; Wijnhandel Manders; Horlogerie van der Weerd; Bas v.d. Hoef; Maison Borgts; Salon Koppel; groentehandel Ten Brink; Wijnands Woninginrich ting; Brandsma; Nilsson huishoude lijke artikelen; Banketbakkerij de Mey; P. v.d. Deyssel sanitair; Slijte rij v.d. Linden; rijwielhandel Jac. de Bruin; Ton Beuken; Tip Top; Foto Astra; Adama-Mode; Makelaarskan toor Deelen en makelaarskantoor Van Wijk. Bespaar geld op uw W.A. vanaff 173,- AH-Risk vanaff 363,- Voor een goed en onafhanke lijk advies naar de vakman. Wij bemiddelen voor 18 hypo theekinstellingen. 10 jaar vast. Hypotheek met gemeente garantie alleen rente betalen. Alle geldleningen binnen 24 uur. Ook voor verzekeringen uw adviseur II uw Dammers en de Wolff b.v. Torenstraat 17 - Soest Tel. 02155-15451 Een dertigtal Soester- en Amersfoortse imkers werkt sinds begin dit jaar mee aan een wetenschappelijk onderzoek dat uitgevoerd wordt door dr. J. C. van der Zwan, internist van het ziekenhuis De Lichtenberg. Tweemaal reeds ston den de imkers bloed af; de derde maal gebeurde dat j.1. vrijdag tijdens de maan delijkse bijeenkomst van de leden van de afdeling Soest en Omstreken van de Vereniging tot Bevordering der Bijenteelt in Nederland. In een brief aan burgemeester en wethouders van Soest doen 32 winkeliers van het winkelcentrum aan de Soesterbergsestraat, verenigd in de zeer aktieve combinatie „Hartje Zuid", een beroep op het gemeentebestuur de Soesterberg sestraat nu definitief aan te wijzen als tweede pool van het door velen als nood zakelijk geziene tweepolige winkelapparaat in Soest. De brief gaat vergezeld van een uitvoerige en gedetailleerde tekening, waarin de zeer voor de hand liggende oplossingen zijn aangegeven. Men wijst er op dat nu het Centrumplan Parklaan door het college als maat schappelijk onuitvoerbaar wordt aangemerkt, hun plan een uitvoerbaar alterna tief is, dat wellicht snel gerealiseerd kan worden. Uitdrukkelijk stelt men dat men zich niet afzet tegen het centrumplan, maar dat het voor de Soesterberg- sestraatwinkeliers van het hoogste belang is dat men niet nog eens voor een aantal jaren in het onzekere moet werken. „Door een bestemmingsplan dat op de Soesterbergsestraat ligt en doordat de beslissing over de tweede pool op zich laat wachten,- heeft de Soester bergsestraat zich niet kunnen ontwik keien tot een behoorlijk wijk-winkei- centrum. Dit in tegenstelling tot de Van Weedestraat, waar alles blijkt te kunnen en zich heeft kunnen ont wikkelen tot een volwaardig wijk-win- kelcentrum", aldus de brief aan het college. Uitgaand van twee polen, zoals de ge meente doet, maakt men het college er op attent dat door het uitblijven van beslissingen de realisering van de zui delijke pool met de dag.kleiner wordt, waarbij dan ook moet worden betwij felt of de gelijkwaardigheid van de twee polen, zoals die toch verwacht mag worden, bereikbaar blijft. Gesloten winkelfront Er is door de initiatiefnemers veel werk verzet en men heeft het plan op tekening gezet, waaruit blijkt dat in de toekomst de Soesterbergsestraat over een gesloten winkelfront kan be schikken. Er is een marktplein gepland (op het huidige busstation) met rondom win kels, dat tevens dienst kan doen als parkeerterrein. Doorgaand verkeer kan op simpele wijze worden geweerd afsluitén aan het begin, maar geen mo gelijkheid om door te rijden. Aan de zijde van Birkstraat moet men draaien Birkstraat-Kerkstraat Het doorgaande verkeer Soesterberg- Baarn zal omgeleid kunnen worden via de Vondellaan-Birkstraat en parkeren in het winkelgebied kan geen probleem zijn gezien de hoeveelheid terrein die daarvoor beschikbaar is. „Het zal u duidelijk zijn", aldus de brief, „dat al deze. reeël haalbare mogelijkheden een schril contrast to nen met die van de Van Weedestraat waar de problemen rond het parkeren alleen al de pan uitrijzen. Het intensie ve doorgaande verkeer zal vele win kelende ouders met kinderen hun hart doen vast houden". Die problemen zullen er in het Soester- bergsestraatplan niet zijn, gewoon om dat er genoeg ruimte is. „Een plan dus dat zonder er al te veel wijzigin gen kan worden gerealiseerd". Het is de bedoeling van deze 32 win keliers om hiermee een bijdrage te leveren tot de oplossing van het winkel- beleid in Soest. Lang uitstel mag er evenwel niet zijn, omdat dat desastreu ze gevolgen zal hebben voor de Soes terbergsestraat winkeliers. Men is gaarne bereid de nieuwe plannen toe te lichten. Het verschijnsel dat imkers op den duur ongevoelig worden voor de gevol gen van bijen en wespensteken is vrij algemeen bekend. De oorzaak van deze immuniteit wordt toegeschreven aan de grote dosis bijengif, die de bijen houders bij het beoefenen van de im kerij door de soms grote aantallen steken die zij van hun „vriendjes" krijgen, in hun lichaam verzamelen. Een en ander is voor de internist dr. J. C. van der Zwan, zelf een verwoed imker, aanleiding geweest om zijn col lega-imkers, georganiseerd in de afde ling Soest en Omstreken, voor te stel len mee te doen aan een proefneming welke in eerste instantie er op is gericht vast te stellen welke processen er in het menselijk lichaam plaatsvin den, wanneer men min of meer gere geld bijensteken oploopt. De tweede doelstelling kan dan zijn beschermende middelen te ontwikke len ten dienste van patiënten, die over matig gevoelig zijn voor de gevolgen van insektensteken of- beten. Met veel enthousiasme zijn de imkers op het voorstel ingegaan. Voor hen be stond de medewerking uit het beant woorden van series vragen en het drie maal ter beschikking stellen van een bloed-monster. Het eerste monster werd genomen vóór het bijen-seizoen; het tweede op het hoogtepunt van het bijenjaar en vrijdagavond j.1. dan voor de derde maal, nu het echte seizoen al weer even tot het verleden behoort. Tijdens deze bijeenkomst gaf dr. Van der Zwan aan de in grote getale op gekomen imkers een verslag van het verloop van het onderzoek. Conclusies konden uiteraard nog niet getrokken worden. Het onderzoek vindt plaats volgens de ,,dubbel-blind"-methode; dat wil zeg gen dat eerst alle nodig geachte ge gevens worden verzameld en er geen vooronderstellingen worden gemaakt. De bekende rood gezwollen plek, na een steek, is meestal het directe gevolg van de gif-injectie. Veel minder duide lijk is de zaak wanneer men te doen krijgt met een zogenaamd vroege al lergische reactie. Inzicht te krijgen in de oorzaken van deze reactie is voor de wetenschap dan ook van groot belang. De ver schijnselen kunnen soms zeer ernstig zijn: snelle bloeddrukdaling; hevige astrria-achtige aanvallen; pijnlijke gal- bult-achtige zwellingen over het gehele lichaam. Bekend is dat in de Verenigde Staten 0.3% van de met een dergelijke aan doening in een ziekenhuis opgenomen patiënten, eraan overlijdt. In Neder land zijn de laatste twaalf jaar. 8 per sonen overleden aan de gevolgen van een bijen- of wespensteek. De kollekte voor „Jantje Beton" heeft in Soest in totaal 5757,98 opgebracht. Van de kollektanten behaalden de moe ders van de peuterspeelzalen het beste resultaat: 4581,50. De verkenners van de Don Bosco groep haalden j 628,56 op en de majorettes van de Springbokken 547,92. Een opvallend gegeven omdat blijkt dat men aan jeugdige kollektanten weinig of niets geeft. Desondanks worden alle gevers en me dewerkers hartelijk bedankt door alle instellingen die van deze kollekte pro fiteren. Mensen met algemeen sterke allergi sche neigingen, zijn als regel ook erg gevoelig voor insectensteken. De reac ties op wespensteken zijn meestal ern stiger dan die op bijensteken. Voor de onderzoeker betekent dit een nadeel omdat de wesp voor hem moeilijker bereikbaar (en dus te bestuderen) is dan de honingbij. Door sommige wetenschappers wordt beweerd dat bij het verdwijnen van de gevolgen van een steek er een soort afdekking van het gif heeft plaats gevonden. Zij denken dat er zoge naamd „blokkerende anti-lichamen" in het bloed worden gevormd en dat het mogelijk moet zijn sterk gevoelige patiënten die blokkering ook te geven. In de Verenigde Staten is dit slechts in één geval duidelijk gelukt. Het schijnt dat bij kunstmatige blokkering de immuniteit zeer snel optreedt, doch bijna even snel weer afneemt. Verder onderzoek van deze materie is dan ook zeker nog nodig. De proefgroep in Soest bestaat uit im kers van 18 tot 78 jaar. De leeftijds opbouw is zeer regelmatig verdeeld. De twee oudste imkers hadden reeds 66 en 49 jaar bijen. Slechts 18% van de groep reageert niet meer op bijensteken; de overigen hebben net als iedere niet-imker, toch altijd nog wel min of meer hinder van een steek. 50% van de deelnemende imkers krijgt per seizoen niet meer dan honderd steken. 10% wordt meer dan 200 maal gesto ken en opvallend bij dit alles is, dat ervaren imkers meer bijensteken oplo pen dan een aankomend bijenhouder. Vrijwel iedere imker ervaart een bij ensteek als pijnlijk al zou het slechts zijn omdat een bij meestal steekt bij een verkeerde of onoordeelkundige be handeling van de imker. Hierbij de nieuwe Raad van Elf met in hun midden, 4e van links, Prins Jan I de nieuw gekozen prins voor het komende Karnavalseizoen. Op de foto een van de nieu»e komborden, die tijdens de karnavalsdagen op alle invalswegen van Soest de borden met de naam „Soest" vervangen. FqU) Herman yajl Dam Betaal niet meer premie dan nodig is voor uw ver zekering. Laat daarom uw verzeke ringspakket vrijblijvend door ons doorlichten. Voor a.s. of jonggehuwden „DE BRUIDSPOLIS" Uitzet - inboedel en eigen huis het eerste jaar gratis verzekerd. Betaal uw autoverzekering per maand zonder extra kosten. Hypotheek nodig? Eerst bij ons informeren, altijd het voordeligst. Uw rijwielverzekering voor f 20,- per jaar.

Soester Courant | 1978 | | pagina 1