Betutteling centrale overheidkent geen grenzen Igjg De Sint en de burgemeester i m&s 1.3 1.98 In Soest grote behoefte aan bejaarden woningen Architect Van whk bij opening Kardinaal AlfrinTcschool: HAMLAPPEN K.L06.98 SNIJWRST Honsbertn Honsbergen Honsbergen Wethouder bij jubileum Molenschot: Verbetering fietspad Van Weerden Poelmanweg Cashewnoten Honsbergen Sinaasappels Honsbergen AUTOVERZEKERING HYPOTHEKEN Hypotheekrente vanaf 8,2% Woensdag 22 november 1978 57e jaargang no 14 SOESTER COURANT Bureau voor redactie ^n administratie: Van Weedestraat 29, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E.J.SMIT Abonnement per half jaar f 10.— Buiten Soest per half jaar f 20.— Verschijnt iedere woensdag „Het is beslist de moeite waard eens el studie te schrijven over het fenomeen dat men vroeger scholen en gebouwemoemde naar Heiligen en Heilige Za ken en dat men tegenwoordig die gewekte verlaten heeft om die bouwwerken te vernoemen naar nog levende persoijjt. Er zijn mogelijk heel interessante conclusies aan te verbinden", aldus K;dinaal Alfrink nadat hij door het ont hullen van een muurschildering zijn nau aan de nieuwe r.k. mavo had gege ven. De kardinaal was cèn van de acht sprters die de officiële ingebruikneming luister bijzetten. Zeven ervan liepen ktfig in het gareel van de „dankbaar heid"; de achtste architect Van Wijk w4 op de onnoemelijke ambtenarij die aan de realisering van zo'n gebouw tegiwoordig vooraf gaat. „Is het nodig om bij elk project, waar lokale organisatfc en instellingen samen met deskun digen willen inhaken op ontwikkelingen kinderwijs en maatschappij, zo van boven af te dirigeren, betuttelen en persten onbegrijpelijke procedures?", al dus de heer Van Wijk. Zijn woorden misstonden in het geheel niet in de aaneenschakeling van dank baarheid. Integendeel; zij vertolkten vermoedelijk wat ieder die bij de bouw van dit complex betrokken was, erva ren had. Dankbaar was uiteraard de voorzitter van het bestuur van de Stichting voor Katholiek Voortgezet Onderwijs, de heer A. H. F. Smit. Hij wees er op dat in de loop der tijden (Smit ging terug tot Karei de Groteal heel wat ten goede van het onderwijs veranderd was. Ook voor het r.k. onderwijs in Soest waar men in 1917 startte met een r.k. U.L.O. school. De pastoor nam in die tijd de werving van leerlingen op zich en dat had dan geleid tot het resul taat van vandaag: 470 leerlingen, 23 leerkrachten en nu dan j een fraai schoolgebouw. Dank bracht de heer Smit aan wijlen de heer A. G. Hilhorst, dte geduren de dertig jaar leiding gegevfen had aan de stormachtige ontwikkelbg van de school. I Dank bracht hij ook aan fle huidige directie en het schoolteanl voor het begrip en geduld dat men de afge lopen jaren had opgebracht voor hun meedenken en meewerke om tot een optimaal resultaat te kc nen. men. De heer Smit bracht huldi aan het architectenbureau Van Wik en het aannemersbedrijf Huurdenin en het bouwteam. Zich tot kardinaal Alfrink rihtend zei de heer Smit: ..Eminentie, i heid om hier aanwezig te zijr het officiële gedeelte op u sterkt ons, om de moeilijk er zijn tot het behouden va gen identiteit niet uit de weg t De heer Smit besloot met: allen die hierbij betrokken zegen geven, om hen, die sti school verlaten, te helpen lev wereld waarin indachtig God wei-zijn mag heersen over en materialisme". Namens het gemeentebestuil felici teerde de burgemeester, mevdiw mr. J. M. Corver-Van Haatten, hefechool- bestuur met de officiële ope^ig. De gemeente was blij met deze omdat een aantal kinderen i werd opgevangen in die jaren langrijk waren voor hun ontwi De slechte behuizing van v had hun ontplooiing mogelijk remd, maar daaraan was nu et gekomen. Blij was zij ook dat het oude tbouw verlaten was. dat op geen enk! wij ze voldeed aan brandveiligheitoor- schriften. Had de gemeentere het college ter verantwoording geipen, dan had het college weinig tea be schuldigingen in kunnen brengt! Blij was zij daarom, dat die vragtjniet meer konden worden gesteld. Een dijk van een jiuol Met de oud-inspecteur van hetprt- gezet onderwijs, de heer v.ü. noemde de huidige directeur d> C. Lips. zijn school „een dij een school". Ook hij herinnerde aan het v< dat gedaan werd door wijlen A. G. Hilhorst. „Als hij thans het woord mochl ren, zou hij u. zich bedienend vanip- pen en grollen, in bonte tafereleivle örgemaakte huisvestingsperikelen irschilderen. Vanaf: het H. Hart bij (Joseph op zolder" tot aan „ach- jde balie van de gesloopte biblio- |k aan de Steenhoffstraat". Op dit ablik doe ik hem posthuum de eer tqomen voor zijn leiderschap gedu- circa twintig jaar", aldus de hdLips. "bracht dank aan allen die bij de betrokken waren: het bestuur, katssecretaris, de ambtenaren, de bu|meester, architectenbureau Van 1 Aannemingsbedrijf Huurdeman, pnderaannemers, alle leveran- de kardinaal en tenslotte zijn De fer Lips somde van enkelen nog bijzbere werkzaamheden op en be- sloanet: „De vervulling van één wer^eft al enige jaren in mij: R.K. Soest te koppelen aan R.K. Hav&ve staan op het deelplan; wie weefeleef ik nog dat we op het planh scholen komen". tect, geen adviseurs, willekeurige ver schuivingen van taken en verantwoor delijkheden naar het uitvoerend bouw bedrijf en nog meer van dit soort re gels, heeft het bestuur en de direktie van deze school heel veel jaren stug vol gehouden en uiteindelijk een re sultaat bevochten, dat niet de kenmer ken draagt van deze besnoeiingen en beknottingen", aldus de heer Van Wijk. Hij constateerde dat dat allemaal mo gelijk was dankzij de instelling van het bestuur, de kameraadschappelijkheid, de mentaliteit van vasthoudendheid en oprechtheid. Van Wijk, ook sprekend namens het Informatie Centrum Scholenbouw te Rotterdam, het Soester ingenieursburo Vis, de aannemer en alle onderaanne mers, dankte het bestuur voor het in hen gestelde vertrouwen en bood groenvoorzieningen aan voor zowel buiten als in de school. Gelukwensen namens de directie van alle scholen voor voortgezet onderwijs in Baarn en Soest, bracht de directeur van de scholengemeenschap Eemland, de heer A. D. Bouma over. Hij had vol bewondering rondgekeken „vol gens Bomans, de enige toelaatbare vorm van jalouzie". Hij bood een plan tenbak aan en sprak de hoop uit dat men er in zou slagen een stuk opvoe ding te realiseren, waarvan men in het oude gebouw slechts had kunnen dro men". Namens het oudercomité bood vervol gens mevrouw L. Hertog een kleuren- t.v. aan en daarna sprak de heer H. J. J. Piket, rijksinspecteur AVO- VWO. Hij prees het team voor de sa menwerking en sprak de wens uit dat deze geest van samenwerking mocht blijven bestaan tot zege van de kinde ren. Tenslotte onthulde de kardinaal de wandschildering met zijn naam, die de school voortaan zal dragen. Kardinaal Alfrink sprak de hoop uit dat de school zich altijd bewust zou blijven dat zij bedoeld is als katho lieke confessionele school. Hij wees er op dat opvoeden geen eenvoudige zaak was en meer moest zijn dan al leen maar werken en kennis bijbren gen. Opvoeden was ook kinderen leren een gelukkig mens te zijn, zowel om zichzelf als voor anderen. Leerplicht en vrijheid van onderwijs was een soort contradictie maar be oogden toch beiden hetzelfde doel. Het was gericht op jonge mensen en hun latere menselijke geluk. De kinderen moest iets meegegeven worden van de waardevolle meningen, gevestigd op de boodschap van het Evangelie. Hij wenste allen Gods Zegen toe; een lang bestaan en veel vruchtbaar werk tot vreugde van de leerlingen, het personeel, het bestuur en allen die bij de school betrokken waren. De vele genodigden bezichtigden daar na de school, 's Zaterdag kwamen vele ouders en oud-leerlingen en maan dag was er feest tot in de late uren voor alle leerlingen. Betaal niet meer premie da nodig is voor uw vei zekering. Laat daarom uw verzeke ringspakket vrijblijvend door ons doorlichten. Voor a.s. of jonggehuwder ,,DE BRUIDSPOLIS Uitzet - inboedel en eiger huis het eerste jaar grati verzekerd. Betaal uw autoverzekering per maand zonder extra kosten. Hypotheek nodig? Eerst ons informeren, altijd het voordeligst. Uw rijwielverzekering voor f 20,- per jaar. Assurantieën en onroerend goed fcj. G. VAN ROUWENDA Lief en leed Ir. %an Wijk memoreerde al het lief èeed dat men in de afgelopen jarerjjdeeld had; het lief koester je, het larergeet je. Vaiamijn discipline is het volledig aksepj|el, dat de centrale overheid het r# heeft om programma budgefc voor scholenbouw te stellen en de^te bewaken binnen een al- gemeajeleid", aldus de heer Van Wijk. Sar hij stelde een vraagte ken bit realiteit of dat zó betutte lend mijt gebeuren. .Ondai verordeningen als semi-per- manenlouw, versoberende elemen- tenbou\friinder dan een halve archi den die J 3ge God ks deze Woord goïsme jening Soest ie be eling. it ge einde kardinaal alfrink rn.a.v.o. Foto Herman van Dam Links Kardinu rnarüus Altrink. voor de door hem onthulde muurschildering ALLEEN DONDERDAG ALLEEN DOrERDAG: 200 GRAM JNE met klein beentje Zie onze advertentie Zie onze advertentie Foto Herman van Dam „Liever had ik u op het bordes van een nieuw stadhuis ontvangen, maar wie weet gebeurt dat ook nog wel eens een keertje". De Sint: „ik zal u in uw oor fluisteren waar ik het wil laten bouwen". Aldus de conversatie op het bordes van het gemeentehuis, waar de burgemeester overigens gelukkig kon wijzen op de „vele zoete Soester kindertjes" die haar het „leven niet moeilijk maakten". Naast de Sint de heer Brouwer (met hoge hoed) en uiterst links wethouder Menne. Tijdens haar toespraak bij de viering van het tienjarig bestaan van het be jaardencentrum Molenschot heeft wethouder Mevrouw M. van Stiphout-Croo- nenberg ondermeer gezegd dat de behoefte aan kleine en aangepaste bejaar denwoningen in Soest in de honderden loopt. Het was één van de belang rijkste conclusies die naar voren kwamen uit het woning-behoefte-onderzoek onder zelfstandig wonende bejaarden in Soest. De voorzitter van het Stich tingsbestuur van Molenschot, de heer J. de Leede, voegde daar later aan toe dat er een haast men even grote behoefte bestaat aan een verpleeghuis, voor verzorgingbehoevende bejaarden. In haar toespraak constateerde me vrouw Van Stiphout dat de band tus sen het gemeentebestuur en Molen schot in de eerste plaats een financiële is; een smalle basis om met elkaar in contact te staan. „Het gemeentebestuur zal een visie behoren te hebben op de beleidstaak in de bejaardenzorg; een visie die in tien jaar aan drastische verandering onderhevig is. Eerst konden de bejaar den zich bij elk tehuis melden, waar bij van de kant van de besturen mens lievende factoren een rol speelden. Nu raken de tehuizen een deel van hun zelfstandigheid kwijt, omdat een com missie de aanmelding krijgt te beoor delen. „We moeten daar niet rouwig om zijn, want we zullen moeten proberen de be jaarden zo lang mogelijk in de samen leving te houden". Dat kon tot gevolg hebben dat straks pas mensen in een bejaardentehuis kwamen als zij ver zorgingsbehoeftig waren en dat zou weer eisen stellen aan het personeel. Mevrouw Van Stiphout zei wel te vre zen dat de rijksoverheid nauwelijks bereid zou zijn met meer geld over de' brug te komen, waardoor een sterker beroep op gemeentebesturen gedaan zal worden. Zij zei nog niet te kunnen overzien waar dat geld vandaan moest komen. Zij constateerde verder dat er reke ning gehouden zou moeten worden met een strukturele leegstand van tehui zen, omdat er geen sprake meer van doorstroming zou zijn, maar daar stond tegenover het groeiende bewust zijn dat de ouder wordende mens niet geïsoleerd mag worden. Sprekend over een verpleeghuis zei de heer De Leede dat de drie bestaande bejaardencentra in Soest niet berekend zijn op verpleging, hoewel men die categorie wel opnam. Het had naast financiële consequenties vooral ook consequenties voor het personeel en voor het klimaat in de tehuizen. „Om van de goede bejaardentehuizen geen slechte verpleegtehuizen te ma ken, is daarom een verpleeghuis drin gend noodzakelijk", aldus de heer De Leede. Hem leek overigens een ver pleeghuis met een regionaal karakter de meest doelmatige oplossing. De laatste spreker tijdens deze feest viering was dr. J. Schouten uit Amster dam. Zijn inleiding behandelde het onder werp „de ontwikkeling der geriatrie". Aan de orde stelde hij ondermeer de medicijnvergiftiging van ouderen. Be jaarden gaan vaak naar meer dan één arts en internist, die allen iets voor schrijven, wat de bejaarden allemaal slikken. „Wij genezen oudere patiënten niet door hun geneesmiddelen voor te schrijven, maar daarmee op te hou den". Met.een receptie, onder meer bezocht door oud-burgemeester Bentinck, werd de viering van het tienjarig bestaan be sloten. De raad zal voorgesteld worden om het bestaande fietspad naar Soesterberg te verbreden en om langs het fietspad verlichting aan te brengen. ALLEEN DONDERDAG Versgebrand van 3.98 O QQ voor LillU Zie onze advertentie ALLEEN DONDERDAG: 10 SPAANSE Zie onze advertentie Bespaar geld op uw W.A. vanaff 173,- All-Risk- vanaff 363,- Voor een goed en onafhanke lijk advies naar de vakman. Wij bemiddelen voor 18 hypo theekinstellingen. 10 jaar vast. Hypotheek met gemeente garantie alleen rente betalen. Alle geldleningen binnen 24 uur. Ook voor verzekeringen uw adviseur fin uw Demmers en de Wolff b.v. Torenstraat 17 - Soest Tel. 02155-15451

Soester Courant | 1978 | | pagina 1