Laatste nummer van 1978 De Kerstman speelt voor Sinterklaas in Hartje Zuid Kerstgeschenk vopr de Soester missionarissen Kerst-in in Artishockgebouw I Volgende week geen Soester Courant woensdag 27 december echte Soester Courant Unicef-Kerstgeschenk N/s Open-huis voor iedereen: Wijkagenten in Soest ril Tunnel Dalweg Demmers en DeWoIff B.V. wenst U Prettige Kerstdagen en een Gelukkig Nieuwjaar. Woensdag 20 december 1978 57e jaargang no 18 SOESTER B COURANT Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E.J.SMIT Abonnement per half jaar f 10.— Buiten Soest per half jaar f 20.— Verschijnt iedere woensdag De Sint is weg. Dat is zeker. Voor hem zit Soest er weer op. Nog wat natrillend van zijn spectaculaire gastarbeid over de daken geniet Hij (met een chocolade Hoofdletter H natuur lijk) van een welverdiende rust in zijn Hans en Grietje achtige paleis ergens in Spanje. Want geen mens weet precies waar Kapoen woont. Dat geeft hij voor geen Piet prijs. Sint weg dus en wie hebben we dan daar? U raadt het al. De Kerstheer, want „mannetje" is wel erg weinig voor zo'n belangrijk per sonage. Fusie veronderstellen dat Sint en Kerstman De weleerwaarde Kerstman vormt het een fusie zijn aangegaan. Een staf als sluitstuk van de feestmaandaktie en stam dwars door de kerstboom heen. Bij als je de zegeltjes goed bekijkt zou je nadere informatie bleek nóch Sint nóch de Kerstman er ook maar iets vanaf te weten. Het was volledig buiten hen om gebeurd. Een aktie streek van de .Soester Ondernemers. Maar geen van beiden was er boos om. Toch is er een groot verschil tussen de heren in het rood. Zo kwistig als Sint wuift en kado's ronddeelt, met peper noten smijt - of liever: laat smijten door legers Pieten - en 's nachts veel open-haard bombardementen uitvoert, zo rustig en bedaard, wat brommerig af en toe, vindt de Kerstman zijn weg en schijnt hij zich in Soest tot slechts één buurt te beperken. Men kan der halve spreken van een Buurtkerstman, net zoals je vroeger de wijk-agent had. Hartje Zuid Vorig jaar is het hem goed bevallen. Beetje koud, beetje lang, deelde hij ons mede. Veel kado's, mischien wel te veel. Heeft hem een hoop geld ge kost. Wat dat betreft is er een duide lijke overeenkomst met zijn Spaanse collega. Hij doet het met de kado'- tjes ook een beetje piano aan. De Kerstman speelt voor Sinterklaas en dat betekent niets meer en mets min der, dan dat er een groot verrassings element is ingebouwd. De Kerstman is een spelletjesbaas. Winkeltje in win keltje uit en dan ineens... geeft 'ie wat weg. Zomaar aan iemand die hij leuk vindt of mooi, of alleen. Leuke geschenken Er was geen rendier voorhanden. We hebben dat nog wel geïnformeerd bij een befaamde groothandel in de buurt van Hees, maar nee. „Wellicht dat het mannetje op de ingeleverde schimmel wilde?" Mannetje wilde dat niet. Hij is zelf aan de slag gegaan en impro viseerde een „beeld" van een kado- wagen met een echt orgel. Gezellige muziek zal rondom de gulle zomaar- weggev'er voor een tip-top Kerstsfeer tje zorgen. Een foto konden wij niet nemen. De Het grote aantal vrije dagen tijdens het komende Kerst-weekend maakt het ons helaas onmogelijk onze uitgave van te doen verschijnen. Twee dagen voor acquisitie en technische verzorging is te kort. Wij begrijpen zeer wel dat u als abonnee uw Soester Courant zult missen, maar u zult begrijpen dat, om een te maken, de tijd te beperkt is. Op 3 januari zijn wij weer present met onze eerste uitgave van 1979. Daarin zult u o.m. aantreffen de nieuw jaarswensen van vele Soester ingezetenen. Wij van de Soester Courant wensen u nu reeds fijne Kerstdagen en een prettige jaarwisseling. DIRECTIE SOESTER COURANT Kerstman was er te druk voor. Timme rend aan zijn wagen was hij niet van plan eventjes te poseren. Dan maar een tekening. Het resultaat ziet u hier naast... Zorg dat u bij hem in de buurt komt, want dan loopt u een beste kans op gratis boeken, kleding, een vat bier, een step, briefpapier, tuingereedschap, een wasemkap, sporttassen, fototoe stellen. een electrische verfspuit, een etentje voor twee, een dagreis met de bus, banketstaven, prismakijkers enz. enz. De Hartje-Zuid winkeliers hebben hun beste beentje voorgezet. Vrijdag 22 en zaterdag 23 december Hoort u het orgel en ziet u een klein oploopje tijdens de koopavond van a.s. vrijdag dan weet u de richting. Van 19.00 tot 21.00 uur en de zaterdag daar op van 10.00 tot 14.00 uur is de Hart je-Zuid Kerstman aktief. Hou'm in de gaten: hij is de moeite waard. En mocht u de zaak ondanks al onze tips missen, dan in ieder geval: Pret tige Kerstdagen, allemaal! Het feestelijk welkom van de Kerstman in Hartje-Zuid. vorig jaar. Voor het jaar van het Kind bevat de Unicef-agenda een prachtige collectie reprodukties met als thema „het Kind in de Kunst'Het kind is in alle eeuwen en in alle landen voor kunstenaars een bron van inspiratie geweest. Deze agenda is daarvan een mooi album, dat ook na 1979 als kunstboek bewaard kan worden, doordat de agendabladen er uit gehaald kunnen worden. Misschien voor U een goede tip, geef op het feest van het kind een Unicef- agenda, te gebruiken op het bureau of bij de telefoon. Weet U, dat de op brengst van één agenda goec(Js voor 300 tabletten tegen malaria, waaraan in de derde wereld nog zoveel kinderen sterven? U wilt op een andere manier Unicef steunen? Dat kan door de aankoop van het fotoboek; briefpapier en kerst- en nieuwjaarskaarten; U kunt zich abon neren op Unicef Nieuws door over schrijving van min. 10 gulden op giro 7515 van Unicef Den Haag met de vermelding „abonnement Unicef nieuws". Naast de besteding van de gelden door Unicef vindt U in dit blad informatie en artikelen, niet alleen over Unicef, maar ook over cultuur en leven van andere volken en over verschillende vormen van ontwikkelingssamenwer king. Voor genoemde artikelen kunt U zich wenden tot: Firma De Ster, Van Weedestraat; het WV-kantoor, Steenhoffstraat; de Ned. Credietbank, Torenstraat; Mevr. Weit- zel, van Straelenlaan 44; Mevr. v.d. Meulen, Insp. Schreuderlaan 4, Mevr. N. v. Zoest, Sparrenlaan 4 en Mevr. Rademaker, Lange Brinkweg 62. Soesterberg kent sinds geruime tijd de wijkagent; in feite heett men er twee, waarmee dit deel van ons dorp overbe- deeld is. De gehanteerde norm is per 10.000 inwoners één wijkagent, maar omdat Soesterberg zo ver van Soest ligt is indertijd besloten daar met twee wijkagenten van start te gaan. Daar speelde toen de sluiting van de politie post Soesterberg ook een rol bij. Gemeenteraadsleden willen thans ook in Soest-dorp overgaan tot invoering van het instituut „Wijkagent". Dat kan, zeggen burgemeester en wethou ders, maar het is in wezen een finan cieel probleem. Men zal dan perso neelsleden boven de sterkte moeten aanstellen, die volledig voor kosten van de gemeente komen. De toegesta ne sterkte is het aantal personeelsle den waarvan de salarissen door het rijk worden vergoed. De maximum sterkte bedraagt voor Soest 70 man. Binnen deze sterkte kan één man vrijgemaakt voor wijkagent zonder financiële consequenties. Wil men ech ter starten met twee, dan zal de tweede man geheel ten laste van de gemeente komen. De kosten voor één man boven de sterkte zijn 46.000 gulden op jaar basis. Aan de Raad is de beslissing of men nu voor Soest tot de aanstelling van een tweede wijkagent wil overgaan. Ongetwijfeld zullen de Soester Parochianen tijdens de a.s. Kerst dagen opnieuw tonen dat zij hun eigen mensen, die in ontwikke lingslanden werken voor het welzijn van de „Minsten der Mijnen", niet in de steek gelaten. Evenals vorige jaren staan zij met vreugde iets af van onze overvloed. Op welke wijze de Soester Missionarissen hun persoonlijk kerst geschenk besteden kunt u hieronder lezen uit van hen ontvangen brieven: 1. ANTOON v.d. BREEMER, Philippijnen Velen hebben hem gehoord en gezien, toen hij deze zomer in Soest op vacantie was. In zijn afscheidspreek dankte hij de.Söesternaren voor hun grote vrijgevigheid, welke telkens weer toeneemt met de jaren. 2. KOOS HOUDIJK, Irian Barat (Indonesië) Na 28 jaren missie-arbeid in de rimboe van Papoea Nieuw-Guinea, ben ik om gezondheidsredenen overgeplaatst naar Biak, een eiland voor de kust, alwaar ik pastoor ben van een 700 zielen tellende pa rochie. Op dit eiland landen de grote vliegtuigen uit Europa en andere lan den. Aankomende en vertrekkende missionarissen en andere mensen vang ik op en verleen hen onderdak in mijn pastorie totdat zij naar de binnenlanden of naar een ander deel van Indonesië vertrekken met kleinere vliegtuigen. Voor dit werk bezit ik - dank zij u - een auto, welke broodnodig is voor het vervoer van passagiers met hun bagage. 3. FRANS LIESHOUT, Irian Barat (Indonesië) De eigenlandse krachten moeten het werk overnemen. Er is een opleiding tot onderwijzer. Ook studeren enkele jonge Papoea's theologie. 4. PIET MAJOOR, Brazilië: Het is altijd een hulp, die we goed kunnen gebruiken in dit onder ontwikkelde land, waar nog zoveel problemen op te lossen zijn in de sociale sfeer. Want de grootste moeilijkheid hier is „werk": een land met 50% onder de 25 jaar heeft geen mogelijkheden voor allen. 5. JOHAN NARON, Bouraka (Kameroen) Eén probleem is .„overbevolking". Een oplossing is emigratie naar een streek met een lage bevolkingsdichtheid. Maar waar moeten deze mensen de eerste jaren van leven? We zouden het geld daarom graag zien als start-kapitaal voor een fonds, waaruit deze jonge gezinnen een lening zouden kunnen krijgen. 6. KEES SMEELE, Zaïre: Na de zware regenval van rond Pasen j.1. was hier de zaal onderge- stroomd, en hebben enkele zaken schade opgelopen van het water. Een muur was zodanig verzakt, dat ik nu enkele jongens aan het werk heb gezet om hem opnieuw te metselen. 7. GERARD SMEELE, Brazilië: De bouw betreft een gemeenschapshuis, waar wij de lessen kunnen geven aan grote kinderen en volwassenen, die willen leren lezen en schrijven. Verder kooklessen, naai- en borduurlessen. Van het ontvangen geld kopen wij bouwmaterialen. De mensen bouwen zelf het huis. 8. SERAFINA WANTENAAR, Brazilië: Dit geld zal hoofdzakelijk gebruikt worden voor het betalen van de studie van kinderen, die anders niet naar school zouden kunnen, het kopen van nieuwe boeken, enz. De school is de eerste stap op de weg van de ontwikkeling. Wie deze stap niet zet, komt nooit vooruit. 9. MAGDALEEN WESTERVELD, Brazilië: We hebben er „carteiras" voor kunnen kopen voor een vader van 8 kinderen, die daarmee in een soort ziekenfonds kwam, zodat hij naar het ziekenhuis kon om zich aan zijn ogen te laten opereren. Toen hij weer kon zien kon hij ook weer vissen en de kost voor zijn gezin verdienen. In de Soester R.K. Kerken wordt tijdens de Nachtmissen en op de Eerste Kerstdag voor dit doel gecollecteerd. Bij „Kruispunt" wordt een girobiljet gevoegd voor hen die liever op die wijze willen bijdragen. De girokaart kan als voorbeeld die nen bij het invullen van uw eigen giro-overschrijvingskaart. Ook kunt u de kaart meenemen naar het postkantoor om geld te storten, of als opdrachtformulier afgeven bij uw eigen bankinstelling. INTERPAROCHIEEL MISSIE-COMITE SOEST Postgiro nr.: 35.80.168 Rabobank rek.nr.3599.67.787 Betaal niet meer premie dan nodig is voor uw ziekte kostenverzekering Premie per jaar per gezin cri c g 'e O.- -* CL CM 0) "X. O) -f, 'C oE.a 1173,- 1530,- 1911,- 2382,- Betaal uw autoverzekering per maand zonder extra kosten. Bel voor de komplete vrijuit autovakantiegids. Keuze uit 7000 vakantie adressen in 13 landen, met 10%-20% extra kor ting buiten de zomerpiek. Assurantieén en onroerend goed G. VAN ROUWENDAAL G. VA Burg. Grothestr. 1 la Soest - Tel. 021.>5-1 6167 De werkgroep „Kerst-in" in Soest heett voor de zesde achter eenvolgende maal onder auspiciën van de Raad van Kerken Soest de inmiddels algemeen bekende Kerst-in georganiseerd. Ondanks een bepaalde routine is een groep van twaalf man van af eind september regelmatig bijeen geweest om ook dit jaar weer voor een perfecte organisatie te zorgen. Het enthousias me van deze groep is er de oorzaak van dat in Soest de „Kerst in" gehandhaafd bleef, in tegenstelling tot veel andere plaatsen, zoals bijvoorbeeld in Baarn, waar de organisatoren het wegens gebrek aan belangstelling hebben moeten laten afweten. „Soest" zet door, mede dankzij de steun van enkele grote bedrijven, plaatselijke bankinstellingen, de Soes ter Zakenkring, de Stichting Buiten landse Werknemers Gooi- en Eeniland en een aantal particulieren. Voor ogen is blijven staan het oorspronkelijke doel: wat gezelligheid en sfeer te bieden aan alle eenzamen en aan de in Soest verblijvende buitenlandse werk nemers. Gebleken is ook dat er grote behoefte aan bestond, want tot nu toe werd de Kerst-in ieder jaar door zo'n 1500 tot 1800 man bezocht. Program Uiteraard mag ieder die tijdens de Kerstdagen het Artishockgebouw bin nenloopt zich bezie houden, zoals hij dat zelf wil, maar toch is er een globaal programmaatje opgezet met enkele georganiseerde aktiviteiten. De ope ningstijden zijn van 14 tot 22 uur. De Eerste Kerstdag wordt de Kerst-in 's middags om 14.00 uur geopend door het jongenskoor van de R.K.Kerk in Soest-Zuid. Vanaf 14.30 tot 17.00 uur treedt daarna de Turkse groep „E'krim" op met zang en dans en 's avonds van 19 00 uur tot 22.00 uur is er gelegenheid deel te nemen aan volks dansen onder leiding van de heer Tieland uit Hilversum. Du Tweede Kerstdag wordt geopend, ook weer om twee uur 's middags met een optreden van het oecumenisch koor uit het Soesterveen onder leiding van de heer Prinz, Van half drie tot vier uur houden daarna de pupperettes van de Soester Harmonie P.V.O. de bezoekers bezig met dans en muziek. Van vier tot vijf uur treedt een Turkse Sasspeler (gitaarspeler) op, die met zijn muziek zang en dans begeleidt. Van zeven uur 's avonds tot half negen start het avond programma met mu ziek en dans en de kerst-in wordt afgesloten met „Granny's Mobile Dis cotheek" onder leiding van Bert Smit. Beide dagen kan men 's middags tot vijf uur terecht in een „knutselhoek" waar deskundige leiding aanwezig is en waar twee keer. bij het begin en bij het eind van de middag, een poppen kastvoorstelling wordt gegeven. Beide dagen ook is er een .huiskamer' ingericht waar in wat rustiger omge ving met water achtergrond muziek kan schaken, dammen, kaarten of een praatje maken. En tenslotte is beide dagen Tiny Joosten aanwezig om met raad en daad iedereen bij te staan bij eenvoudige en ingewikkelde handwer ken. Uiteraard is de bar open voor koffie, thee. wijn. een frisdrank en een hartige hap. Voor deze service wordt een minimale vergoeding gevraagd: moet gevraagd worden om financieel rond te komen. Aan de organisatie zijn nu eenmaal kosten verbonden, ook al wordt bijna alles door vrijwilligers gedaan. Er moet bijvoorbeeld vergoe ding betaald worden voor de muziek en vooraf zijn er kosten in verband met de opzet van de Kerst-in. Die kosten stijgen jaarlijks: wel is men er tot nu toe ieder jaar in geslaagd rond te komen. Het begin kapitaal werd nu zes jaar geleden bijeen gebracht door onder andere verhoop van ballpoints en gif ten. terwijl de diakoniën en de charitas geld fourneerden. De gemeente is later garant geworden voor eventuele tekor ten tot een bepaald bedrag. In dat verband is het mogelijk nuttig het banknummer van de aktie te ver melden: Amrobank-Soest rek.nr. 48.22.38.828 ten name van penning meester Kerst-in Soest. Het gironum mer van de bank is 473400. Op het girobiljet naast het nummer van de rekening vermelden „Kerst-in Soest". Hulp Naast financiële steun kunnen de or ganisatoren ook vrijwilligers gebrui ken. zowel jong als oud. die enige uren op één of beide dagen de handen uit de mouwen willen steken. In hel verleden heeft men de ervaring opgedaan dat er circa 60 medewerkers nodig zijn. daar bij inbegrepen de hulp bij de opbouw van de Kerst-in. waarmee men zater dagmorgen 23 december om negen uur begint en bij de afbraak op woensdag 27 december. Ook naar deze hulp wordt met smart uitgekeken. Men kan er zich voor aanmelden bij de heer Habes. tel. 13045 of bij de heer Remkes. tel.'15474. Om hel gebruik van het tunneltje onder de Dalweg door auto's, tegen te gaan. zullen aan het begin van de Soestereng- weg, bij de Verl. Talmalaan en bij de Molenstraat borden geplaatst worden: „Verboden voor auto's". Demmers en de Wolff b.v. Torenstraat 17 - Soes' Tel. 02155-15451

Soester Courant | 1978 | | pagina 1