Springbokken in Soest Goud zonder randje voor „De Springbokken' Hoe het verder ging Wat er verder gebeurde Start in Soest 13 Soester Courant van woensdag 3 januari 1979 13 In dit artikel een beknopt overzicht van de in 1978 vijftig jaar bestaande Soester Turn Club De Spring- bokken". Duiken in een roemrijk grijs verledenkijken naar vandaag en de toekomst. Onder deze naam beoefenen meer dan 1200 leden de gymnastiek als sport, in al haar vormen en methoden. VOOR VADER is er anti-buikje-gym, doen wij aan conditietraining en houden wij keep-fit-oefeningen, speels behandeld en dikwijls eindigend in een partijtje volleybal zonder competitiedwang. VOOR MOEDER is er nog méér keus, afhankelijk van haar per soonlijke belangstelling en fysieke mogelijkheden: jazz- en moderne ritmische gymnastiek met pianobegeleiding)turnen met of zonder toestellen en sportieve recreatie. VOOR ZOON OF DOCHTER is er bij ons voor groot en klein het meest te beleven: jazz-gymnastiek, individueel top-turnen en/of klassikaal lichamelijk onderwijs (al naar gelang hun leeftijd en bijzondere wensen op dit gebied). Ook bij ONZE SHOWBAND, bestaande uit een majorettengroep, een drumband en een trompettercorps, zijn zij als nieuw lid (in opleiding) hartelijk welkom. Voor nadere inlichtingen verwijzen wij naar ons kantoor, waar u op maandag, woensdag en vrijdag van 9-12 uurv.m. terecht kunt. Het is gevestigd in gebouw „Eltheto", Drift je ka te Soest-Zuid. Te lefonisch zijn we tezelfder tijd dagelijks bereikbaar onder num mer 12723 en bij geen gehoor onder nummer 15232. Daar bent u thuis bij de grootste sportclub ter plaatse, de Al gemene Gymnastiekvereniging „De Springbokken! <;>iTiiiUHiH-k«lriin>n>irutii' in «•«••i vol opi'iiliicliulit'iilcr; roeper ..keek" men inuir-, nu „doel" men uun «vmnusiiek. telijk Gymnastiek Verbond en de naam „SIMSON" koos. Een club met zeer korte levens duur. Na de viering van het eerste lustrum kwam door een merkwaardige gebeurtenis het definitieve einde. Men had als Christelijke vereniging mede werking verleend aan een zon dags sportgebeuren, georgani seerd door de v.v. Soest. Het christelijke schoolbestuur dat Simson huisvesting verleende was daarover zo verontwaar digd dat het de medewerking introk, waardoor Simson voor eens en altijd buitenspel kwam te staan. Onder de vooruitstrevende gymnasten bleef de drang naar bundeling echter bestaan. In de redactie-lokalen van de „SOES TER COURANT" werd op 22 november 1928 de Soester Turn Club opgericht. Een open voor uitstrevende vereniging waar in voor ieder plaats was, onge acht zijn politieke of godsdien stige overtuiging. De samen stelling van het toenmalige be stuur stond voor deze opvatting model. Oordeelt u zelf, en bedenk daarbij dat een en ander zich in 1928 afspeelde. De 200 verenigingsleden ston den onder „commando" van: Deze brede opzet garandeerde een gunstig verloop der onder handelingen met diverse ker kelijke instanties, temeer om dat er in die dagen een schreeuwende behoefte be stond aan lichamelijk onder wijs. Het hoge percentage af- gekeurden voor militaire dienstplicht sprak boekdelen over de lichamelijke conditie van de Nederlandse school gaande jeugd. De scholen wa ren over het algemeen schamel uitgerust met sportaccommo daties, van vakopleiding voor bevoegde leerkrachten was nauwelijks sprake, en tenslotte vormde lichamelijke opvoe ding in het lesrooster een dui delijke sluitpost (dat schijnt tegenwoordig op sommige Soester scholen ook nog steeds het geval te zijn). 1928, het jaar van de Olympi sche Spelen te Amsterdam, werd ook het geboortejaar van de S.T.C. De eerste levensjaren van de vereniging verliepen vrij ru moerig. Hoe kon het anders in die tijd. Alle vooruitstre vendheid ten spijt regeerde het toenmalige bestuur autonoom en duldde in principe geen te genspraak. Die kwam er ook niet omdat geen van de leden stemrecht had. Toch volgden de ruzies elkaar in snel tempo op. Emotionele vergaderingen over het dragen van al of niet welvoegelijke kleding brachten veel leven in de brouwerij en droegen bij tot het opruimen van oude misverstanden en het creëren van nieuwe. Al met al remden zaken die in principe niets met het wezen van de sport te maken hadden de na tuurlijke ontwikkeling van S.T.C. af. De strijd om de macht in de technische leiding van de ver eniging leidde in 1930 tot een definitieve breuk en de op richting van een tweede neu trale vereniging: „Alles Door Oefening" (A.D.O.). Het werd een algemene sport club waarin men naast gym nastiek ook korfbal en atletiek kon beoefenen. Vijf jaar lang hield A.D.O. moeizaam stand naast S.T.C. om tenslotte ook roemloos te verdwijnen. Na dit incident en door het opstappen van conservatieve krachten kreeg S.T.C. eindelijk de kans zich vrijer te ontplooi en. Suksessen in ieder opzicht bleven niet uit. maar werden niet door ieder een in dank aanvaard. Met na me in katholieke en protestant se kringen werd de suksesvolle ontwikkeling van S.T.C. niet zonder zorg gade geslagen. Pastoor Smit opende in 1933 het tegenoffensief door de op richting van de katholieke gymnastiekvereniging „Cres cendo". Gemakshalve werden de leerlingen van zijn paro chiële scholen automatisch verplicht zich bij zijn vereni ging aan te sluiten. Andere mannen-broeders zaten even min stil en richtten de Chris telijke gymnastiekvereniging „Fraternitas" op. Pas in de zeventiger jaren keerde het gezonde verstand terug. In 1971 fuseerden S.T.C. en Crescendo, waaruit de te genwoordige „Springbokken" tevoorschijn kwamen. Drie jaar later, Fraternitas was in tussen overgestapt naar de Christelijke vereniging voor lichamelijke opvoeding „Olym- pia", trad laatstgenoemde ver eniging eveneens tot De Springbokken toe waardoor het ledental tot meer dan 1200 groeide. In Soesterberg had den intussen zusterverenigin gen als A.G.A.V.S. en „Lae- titia" wortel geschoten. S.T.C., qf zo u wilt De Springbokken waren en zijn niet meer uit de Soester Ge meenschap weg te denken. Tussen toen en nu hebben zij altijd het beschermheerschap gekregen van alle Soester bur gemeesters. Er werd deelgeno men aan de legendarische kringparades - kampioen schappen - demonstraties en propaganda-marsen. De ver eniging kreeg een majoretten groep, een drumband en een trompettercorps. „DE BOK" is de veelzeggende naam van een maandelijks, fraai uitgevoerd, verenigingsblad. Een eigen kantoor in gebouw Eltheto ge tuigt van een zakelijke aanpak. Eén van de oudst gedienden in de Soester turn- en gymnas- tiekwereld is de nu 57-jarige „Malle Pietje" Ekel. S.T.C. en De Springbokken, dit jaar is hij 50 jaar aktief in deze organisaties, zijn een niet onbelangrijk stukje van zijn le ven geworden. Zijn liefde voor turnen - gymnastiek - het ver enigingsleven werd hem door Ekel sr. met de paplepel in gegeven. De Piet Ekel van nu was tot twee maal toe voor zitter van S.T.C. en is in De Springbokken een onvolprezen secretaris die graag en veel spreekt over hetgeen hij tot zijn grootste hobby heeft ge maakt. Geen wonder wanneer je 40 jaar bestuurslid bent, onder scheiden werd met het ere-lid- maatschap van je vereniging, en lid van verdienste bent van het grote K.N.G.V. Piet Ekel: the grand old man van De Springbokken. Artist - vereni gingsman. Op het eerste ge zicht een merkwaardige com binatie. Verklaart Piet Ekel: „Toch niet. In de showwereld is er zo veel schijn en klatergoud. Een vereniging als de onze kent dat glitterwerk niet, is levens echt, een hartverwarmende realiteit. Weliswaar een dui ventil, want jaarlijks verdwij nen er circa 500 leden en ko men er een zelfde aantal nieu we gezichten bij. Toch is zo'n doorstroming en verversing goed voor een vereniging. Al leen vraagt het veel werk van bestuursleden en in de admi nistratieve sektor". De laatste ontwikkeling baart ook De Springbokken grote zorg. Voorzitter H. J. Teeuwen heeft wegens drukke werkzaamhe den zijn funktie in 1978 ter be schikking gesteld, Piet zelf be hoort niet meer tot de jongsten en ook in de technische leiding zijn er vacatures. Zou de aan stelling van een direkteur-spor- tif in de toekomst de werk zaamheden van nieuwe be stuursleden niet aanzienlijk kunnen verlichten? Piet Ekel: „Voor mij staat vast dat daar op de lange duur niet aan valt te ontkomen. Hij zou er nu al moeten zijn, maar waar halen we het geld van daan om een dergelijke funk- tionaris een volwaardig sala ris te kunnen betalen? De fi nanciën zijn voor ons toch een levensgroot probleem. Wil je eisen stellen aan hoog gekwali ficeerde leerkrachten dan ko men daar kapitalen voor kij ken. Ondanks een begroting van meer dan anderhalve ton voeren we een uiterst voorzich tig financieel beleid. Mede daarom ook in 1978 geen gou den feest met een randje. Trouwens, waar zie je zoiets met 1200 grote en kleine leden moeten vieren, en wat moet je de mensen met de concurren tie van televisie en bioscopen dan nog voor acceptabels bie den?" Geen gouden feest dus met een randje. Alle aandacht is op de tóekomst geconcëntreérd. Springbokken moeten er blij ven en komen. Een op de veer tig Soester inwoners is er bij aangesloten, bekwame en ac tieve bestuurs- en kaderleden zijn er moeizaam voor te vin den. Piet Ekel: „In de loop der ja ren heb ik geconstateerd dat een vereniging als de onze ook een soort zaak aan het worden is. Gevoelsmatig heeft men er geen banden mee. Men woont in Soest, men werkt er buiten en alleen de aktieve recreatie, vooral in de avonduren, is ons bindmiddel. De Springbokken tellen vele clubjes in een grote club. Hele wijken van Soest beoefenen gymnastiek in onze vereniging. Er zijn clubjes voor jazz en moderne ritmi sche gymnastiek, er is een turnselectie. Buiten de zaal wordt er gewandeld en doen we mee aan tal van zakelijke en niet zakelijke manifestaties, en dan is er verder een groot aan tal leden, totaal niet prestatie gericht, die gymnastiek als trimmen ondergaan' Daraesleden van de Soester Turn Club eind twintiger jaren. In een soort Soester klederdracht trok men al demonstrerend het land door om de gymnastiek te propageren. komen dan toch niet aan de in druk dat er hier en daar nog een heleboel verbeterd kan worden. Ik ben bijvoorbeeld van mening dat de leden van de Soester Sportstichting uitslui tend moet bestaan uit leden die optimaal de Soester sport ver tegenwoordigen, ze moeten er dus bij en in betrokken zijn. Aan mensen die op een afstand het sportgebeuren in Soest vol gen hebben we geen behoefte. Alleen mensen in de praktijk weten waar ze het over hebben als ze standpunten en menin gen over de Soester sport ten beste geven. Aan goed willende theoretici heb je in de prak tijk meestal niet zo veel". Het jaar 1979 zal voor Piet Ekel, méér dan andere jaren het geval is, in het teken van de Springbokken staan. Straks viert hij twee jubilea: 50 jaar lid van de S.T.C. - De Spring bokken, 40 jaar bestuurslid, met als hoofdrollen het voor zitterschap en het secretariaat. Piet Ekel zelf hoort nog geen feestgedruis aankomen. Zeker weten dat hij zich ver gist. Voor zo'n unieke ver enigingsman moet het goud dan maar wel eens een randje krijgen. De Springbok ken mogen er best wat hoog standjes voor over hebben. Een sticker van „De Springbok" De Springbokken, ondanks de geringe bindmiddelen, toch wel degelijk een vereniging met een grote sociale en maat schappelijke funktie. Hoe kij ken B. en W. en de Raad te gen de Springbokken aan? „Er is", constateert Piet Ekel, „een redelijk tot goed contact. We volgden de voorstellen en besluiten zeer kritisch en ont- Majorettes en drumband van de Springbokken tijdens een mars door Soest. Piet Ekel Oude Griekse wijsgeren waren het er al lang over eens, dat on derwijs in lichamelijke opvoeding een onderdeel moest zijn van de totale opvoeding. Deze stelling werd in de tweede helft van de negentiende eeuw in Duitsland door „Vater" Jahn practisch omgebogen, toen hij in Pruisen „Turnvereine" oprichtte als dekmantel van een toen verboden revolutionaire beweging. Ook in Nederland vonden zijn opvattingen spoedig weerklank. In verenigingsverband werd naast gymnastiek ook „onderwijs" in de wapenhandel gegeven, zoals schermen met floret en stok. Oude kronieken vermeldden zelfs „met geweer". Een over blijfsel vinden we nog terug in de namen van verschillende oude verenigingen, waarvan de Baarnse Gymnastiek en Schermver- eniging BG SV de bekendste is. In 1857 werd de lichamelijke opvoeding onder de facultatieve leerstof aan de scholen opgenomen. Later, in 1863, werd gymnastiek een verplicht vak. Eerst op de middelbare, in 1889 ook op de normaalscholen en pas in 1920 bij het Lager Onderwijs. Ruim daarvoor werd het nu 111 jaar oude Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond opgericht. Toen het K.N.G.V. ruim 50 jaar bestond en de Stichtse Turn kring pas was opgericht, werd in Soest de belangstelling voor gymnastiek levend, mede door het feit dat het vak gymnas tiek op scholen verplicht was gesteld. In 1921 werd een Chris telijke vereniging opgericht, die zich aansloot bij het Chris- J. H. G. v.d. Woude, voorzit ter, gereformeerd, J. Dijkstra, gereformeerd, G. J. Smit, Rooms-Katholiek, H. van Hal, Rooms-Katholiek, Th. J. Reg- ter, Nederlands-Hervormd, P. v Drost, Nederland-Hervormd, J. J. Meurs, Vrijzinnig, J. Kraayenbrink, Vrijzinnig en J. Spelt, Buitenkerkelijk.

Soester Courant | 1979 | | pagina 13