Verlang lijstje 1979 AOW in aantocht Studio harlaharwocziK Met pensioen gaan leren leven <!)XHI EIDO Voorspoedig Nieuwjaar van „De Paardenkamp" Parkeerplaatsen bij bosingangen foto heRrrun van öam Kerkmuziek Utrechtse Dom Airtramp bij Sportinstuif Prijsuitreiking van biljartgroep A uit Honsbergen Huisvuil in vuilnisemmers niet aanstampen gezichts- en lichaamsverzorging voorde vrouw 15 Soester Courant van woensdag 3 januari 1979 15 Het bestuur van de stichting De Paar denkamp wenst alle trouwe begunsti gers een voorspoedig nieuwjaar. In de traditionele circulaire worden de na men vermeld van alle 47 paarden die De Paardenkamp nu herbergt. De oud ste daarvan is Corrie; 35 jaar en eens een schillenpaard te Amsterdam. Dan komt Witte; 34 jaar en afkomstig uit Doetinchem en Zippy; even oud en afkomstig uit Amsterdam. Rex werd geboren in 1945 en in 1947 de paarden Frits. Mentor, Carlos, Sharon, Rosy; in 1948 Robby; in 1949 Bennie; in 1950 Jantje, Joop, Berrie; in 1951 Astrid, Margootje, Whisper, Funi; in 1952 Bento en Pucky; in 1953 Pukkie, Marie-Louise, Bobbie, Dandy, Fabiola, Julia, Pakos; in 1954 Chopin, Nelle, Hansje en Simone; in 1955 Donna en Hein; in 1956 Ripet- to. Ramses, Cinderella, Mona en Mo narch in 1957 Igora, Arabei en Hanni- bal; in 1958 Trouvè, Nanouck en Ba- sia; in 1960 Iwan en het jongste paard is Bobbes, geboren in 1966. Zin 1978 overleed slechts één paard, de 23-jarige Rika uit Zwanenburg, maar in dat jaar kwamen liefst vijf paarden binnen: Simone, Hein, Na nouck, Trouvè en Monarch. Soest staat niet afwijzend tegenover het verzoek van de provincie om meer parkeerplaatsen te realiseren bij in gangen van het gemeentelijk bos- en duinbezit. Dit temeer omdat de pro vincie bereid is financieel bij te dra gen in de aanlegkosten. Het verzoek van de provincie werd be handeld in de vergadering van de commissie recreatie en bosbeheer. Al kwam commissielid H. Gerth (D'66) direct al met wat suggesties, men be sloot toch het beleidsplan dat Staats bosbeheer over het gemeentelijk bos- bezit opstelt, af te wachten. Ook wil men weten hoe hoog de provinciale bijdrage in de aanlegkosten wordt. Gerth stelde voor in ieder geval par keerplaatsen aan te leggen aan de Soesterbergsestraat in de omgeving van het zièkenhuis Zonnegloren; bij Avia aan de Birkstraat en bij de Zand- laan in de omgeving van het pension Het Witte Huis. Gerth wil ook t.z.t. duidelijke bekendmakingen waar men wèl en waar men niet mag Komen met auto's. Het beleidsplan van Staatsbosbeheer komt in een volgende vergadering, in ieder geval vóór 1 april a.s., aan de orde. VOOR UW: BRuiöSRepoRtaqe filmRepoRtaqe stuöio-, en BeöRijfsfotoqRafie pRaamqRacht 5 soestöqk telefoon 02155-17552 Zaterdag 6 januari 1979 is er weer muziek in de Domkerk zoals gebrui kelijk om 3.30 uur. Het is ditmaal een orgelconcert te geven door de organist van deze kerk Stoffel van Viegen. Het programma ziet er als volgt uit: 1. Lobet den Herrn..., Joh. Gottfried Walther; 2. O Jesu, dessen Majestat..., Joh. Ludwig Krebs; 3. Nun lob' mein Seel den Herrn, Dietrich Buxtehude; 4. G'hrist unser Herr zum Jordan kam, Dietrich Buxtehude; 5. a. Vom Himmel hoch, b. Allein Gott in der Höh' sei Ehr', Joh. Seb. Bach; 6. Wie schon leuchtet der Morgenstern, Dietrich Buxtehude; 7. Toccata (F-dur), Joh. Seb. Bach. Tijdens de eerste Sportinstuif van het nieuwe jaar is op zaterdag 6 januari a.s. in de sporthal Beukendal de air- tramp aanwezig. Van 8.45 tot 10.15 uur voor de leef tijdsgroep 6 t/m 9 jaar en van 10.30 tot 12.00 uur voor de leeftijdsgroep 10 t/m 13 jaar. Tevens is er gelegenheid diverse bal spelen te beoefenen zoals basketbal, handbal, hockey, korfbal, volleybal e. d., terwijl ook veel aandacht wordt gegeven aan turnen, boksen en tafel tennis. De toegangsprijs bedraagt 1,00 per persoon. De biljartgroep A uit Hortsbergen be staat uit vierentwintig biljarters en enige niet-spelende leden. Het is een sfeervolle groep, die iedere maandag middag en donderdagmiddag op drie tafels het fraaie spel beoefent, met een daaraan verbonden competitie. Na het beëindigen van de competitie volgt een feestelijke prijsuitreiking. Deze had ditmaal plaats enige dagen voor de Kerstdagen, in de bovenzaal van het dienstencentrum van Honsber gen. De voorzitter van deze groep A, de heer J. J. Stuiver, sprak een welkomst woord tot de aanwezigen en maakte de namen van de prijswinnaars be kend. Dat waren: J. H. van Dam (rollade), K. Westerlaken (kerstkrans), D. J. Hoogkamer (kip), J. W. Nieuwenhuis (rollade), H. Kaps (kerstkrans). P. Brekelmans (kip), S. Kooi (rollade). J. J. Stuiver (kerstkrans) en B. 't Lam (kip). Daarna bleef men nog een tijdje ge zellig bijeen, onder het genot van een glaasje en een hartig hapje. Met belangstelling wordt al naar de nieuwe competitie uitgezien. Aangezien journalisten soms ook mensen zijn en niet altijd alles uit hun spreekwoordelijke duim zuigen, heb ik mij aan de vooravond van 1979 tussen een flink aantal Soester stervelingen bewogen. Zonder ook maar een enkele toezegging te doen, wie ben ik dan wel, heb ik groot en klein, jong en oud naar verlangens en wensen voor het jaar 1979 gevraagd. Of we nu maar met z'n allen voor het navolgende willen zorgen: 1. Een loting zonder nieten om betaalbare huurwoningen 2. Kabeltelevisie met de beide BRT-zenders 3. SEC eindelijk kampioen 4. S.O. SOEST eindelijk kampioen 5. VVZ kampioen 6. HEES kampioen 7. Eindelijk stoppen met roken 8. Leefbare straten maken 9. Een overkapping voor het Soester Natuurbad. 10. Een Soester Schouwburg 11. Een Soester bioscoop 12. Oplossing voor de kamernood 13. Mijn zoon eens méér op bezoek krijgen 14. Mijn man terug krijgen 15. Een levende parochie 16. Als „ze" maar eens belde 17. Kinderbijslag zoals vroeger 18. Geen „couvert" 81 19. Een nieuw Centrumplan 20. Nooit meer een Centrumplan 21. De café's wat langer open 22. Dames en heren in het verkeer 23. Loes moet slagen 24. Volle kerken 25. Geloof 26. Liefde 27. Hoop 28. Een beetje gezondheid 29. Politiek bewustere mensen 30. Terug op mijn gewicht 31. 's Eén keer een bloemetje van mijn man 32. De ruzie de deur uit 33. Commies worden 34. De VARA moet groot blijven 35. Weg met de haan 36. Betere televisie-programma's 37. Achttien jaar worden 38. Met mijn vuist op tafel slaan 39. Begrijpende ouders 40. Begrijpende kinderen 41. Een baby 42. Korte raadsvergaderingen 43. Een bouwvergunning 44. Mijn gestolen bromfiets terug 45. Meer zakgeld 46. Soest verder in tact laten 47. Meer bushaltes 48. Minder bekeuringen 49. Andere buren 50. Mijn buren eens zien 51. Uitbetaling van rhijn verzekering 52. Recht voor kinderen 53. Zorg voor dieren 54. Geen vuurwerk in 1979 55. Een thuis voor Vietnamese vluchtelingen 56. Een wettelijke abortus 57. Die éne postzegel 58. Vrede Israël - Egypte 59. Geen doe 't zelf buurman 60. Eens een nieuwe auto 61. Geluidsdichte muren 62. Een nieuwe voorzitter 63. Een echt bruin café 64. Vervroegde invrijheidsstelling 65. Hulp 66. Een beetje begrip 67. Laten worden zoals het vroeger was 68. Homo's als mens accepteren 69. Van Agt moet blijven 70. Joop moet terug 71. Een beetje goede wil 72. Vrede voor iedereen 73. Welvaart voor iedereen 74. Een be'etje geluk 75. Werk... 76. Mijn poesje terug 77. 950 jaar Soest werkelijk vieren 78. 950 jaar Soest SAMEN vieren 79. Een gellukig Nieuwjaar Negenenzeventig, over het algemeen eenvoudige ver langens en wensen van eenvoudige mensen. Wanneer eenieder laten we zeggen er een handvol voor zijn of haar rekening neemt, dan ziet Soest en omgeving er een stuk vrolijker uit. We zullen er alleen een beetje voor moeten veranderen. 1979. Wie weet... NOTULIST. In verband met de kou wordt men ver zocht het huisvuil in de vuilnisemmers niet aan te stampen. Op deze manier vriest het aan elkaar en kan niet uit de emmer in de wagen van de rei nigingsdienst geledigd worden. Het gevolg is dat er op de emmers geslagen moet worden om het huis vuil er uit te krijgen, wat eventuele beschadiging tot gevolg heeft of dat de vuilnisemmers halfvol blijft. De reinigingsdienst maakt er op attent dat het beter is meerdere emmers te gebruiken. Per ophaaldienst kan men maximaal zeven vuilnisemmers laten ledigen. Een vuilnisemmer kost 27,50 en wordt thuis bezorgd na ontvangst van de kosten op girorekening 85198 ten name van de gemeente Soest. Ook wordt men verzocht de emmers, nadat deze geledigd zijn meteen binnen te halen om diefstal en andere be schadigingen te voorkomen. gediplomeerd schoonheidsspecialiste Koninginnelaan 42 Soest. Telefoon 02155 20488. Iedere vrouw jong of „oud" wil zich zo goed mogelijk pre senteren. Onder presentatie valt niet alleen modieuze kle ding en kapsel(s) maar ook huidverzorging en make-up. Gaat uw belangstelling uit naar een goed huidverzorgings advies, nieuwe ideeën en leuke tips voor make-up, dan kunt u vrijdag 5 januari tussen 10.00 en 17.00 uur een demonstratie bijwonen van de nieuwe Moisture Mist Make-up van ^yHLTEIDO bij U weet wei Studio Karia Karwoczik. Het verandert van de ene dag; op de ander. Je wordt 65, je wordt ambtelijk gezien tot bejaarde verklaard. Naast de wettelijke AOW-uitkering is een pensioentje van de zaak, wat spaarcentjes en een 65 kaart voor menigeen het hoogst bereikbare. Twijfelen tussen thuis blijven wonen, of het inschrijven voor een be jaardenhuis is de discussie die volgt na 65 levensjaren, en voor de rest wordt spoedig duidelijk dat je er niet of nauwelijks meer bij hoort. Je bent immers AOW-er en dus tel je niet meer mee. Overdreven en over trokken gesteld? Misschien wel. Tenslotte zijn er onder de circa 1000 Soestenaren die dit jaar aan hun „oude dag" gaan beginnen toch altijd nog een groot aantal die de dag prijzen waarnaar ze vooral de laatste jaren van een arbeidzaam leven hebben verlangd en uitgekeken. Het zijn de mannen en vrouwen die soms vanaf hun veertiende jaar eerst voor thuis, later voor hun gezin, de kost moesten verdienen. Hun wacht de tuin, het vissen, familie-bezoek, zalig niets doen, lui zijn. De fa briek, het kantoor, de baas kan hun gestolen worden. Het is mooi geweest. Er is ook een andere groepering. Mensen die in het maatschappelijk leven meenden iets betekend te heb ben. Ze namen regelmatig al of niet belangrijke be slissingen en leefden terecht of ten onrechte in de ver onderstelling dat de zaak of het bedrijf dat ze met hart en ziel dienden van hun bestaan en aanwezigheid afhankelijk was. Binnen de kortst mogelijke tijd zul len zij ervaren dat alles gaat zoals het vroeger ging. Meestal ongevraagd nemen ze in hun vrije uren een kijkje in de voltooid verleden tijd en constateren na een of meerdere keren dat de vroeger zo attente di rectie een chronisch tijdgebrek heeft, en collega's voor het leven, zich voor alles, behalve voor hem in teresseren. Je bent gepensioneerd, het is voorbij, je telt niet meer mee. „Het ouder-worden", alleen of samen is veranderd. Het met pensioen gaan zullen we moeten leren. In dit artikel verklaringen - toelichtingen en opvattingen van een aantal gepensioneerden in de leeftijdsgroep van 65 tot 72 jaar. Gehuwd en ongehuwd. We hebben beloofd en afgesproken hun anonimiteit te waarborgen en te respecteren. Waarom? Leest u verder, het zal u duidelijk worden. Ze is 72 jaar, woont in een vriendelijk kraakhelder huisje. Alleen. „Mijn man, zo vertelt ze, „heeft zijn leven lang hard gewerkt. Dag en nacht. Was veertien toen hij bij zijn eerste baas kwam, het is zijn laatste gebleven. De zaak was zijn alles. Misbruik hebben ze van hem gemaakt. Over overuren werd niet gesproken, tot aan zijn pensionering werkte hij tien uur per dag. Op zijn 66e is hij overleden. Achteraf denk ik wel eens dat het goed is geweest. Hij kon wat er na zijn 65e allemaal is gebeurd niet begrijpen en verwerken. Door zijn werk is hij nooit aan hobby's toegekomen. Die dacht dat de zaak na zijn 65e nog wel eens een beroep op hem zou doen. Vergeet het maar. Nooit hebben we nog iets van de baas gehoord. Af en toe wist een vroegere oud-collega hem nog wel eens te vinden, maar daarmee had je dan ook alles gehad. Hij was geen man voor pensioen, zijn werk was zijn leven. We hebben nooit kinderen gehad en daarom is het zonder hem nu wel stil alleen. We hadden een goed huwelijk en toch moet de dood voor hem een bevrijding zijn geweest. Wat had hij nou meer dan zijn werk?" Hij is nog maar net 69. Vierde een dag eerder zijn verjaardag. Veel bloemen en een half lege fles cognac zijn daarvan de stille getuigen. Moeder doet bood schappen. We drinken een glas. Zijn verhaal: „Weet je wat het is wanneer je gepen sioneerd bent? Je wordt geleefd. Vroeger toen ik nog op kantoor zat gebeurde het dat ik twee tot drie keer in de week naar huis belde met de mededeling dat ik door het werk later thuis zou komen. Dat was normaal. Tegenwoordig kun je nog geen 5 minuten later thuis komen of er is weer dit of dat aangebrand. Je bent na je pensionering je vrijheid kwijt. Klinkt gek, maar het is waar. Ik heb een beste vrouw maar ze wil mij over al mee naar toe slepen. Als het om de kinderen gaat heb ik daar geen bezwaar tegen, maar het draait meestal om dingen die alleen de belangstelling van vrouwen hebben. Dan ben ik geweest. Vóór mijn pen sionering nooit tijd gehad om mij met het huishouden te bemoeien. Moeten ze me nu dan op mijn 69e een droogdoek in mijn handen stoppen om bij de afwas te komen helpen? Kom nou toch. Eigenlijk zijn op onze leeftijd alleen de avonden gezellig. Televisie-kij ken, kaartje leggen met de buren, lezen. Overdag sta je net zo op je tenen als vroeger. Toen een baas, nu een vrouw". Zij, vitaal, 70 jaar: „Hoewel ik voldoende mogelijk heden heb gehad ben ik nooit getrouwd geweest. Ben zelfstandig opgevoed en had in een grote stad een zeer zelfstandige funktie als inkoopster van dames-confec- tie. Ben nu tien jaar aan mijn pensioen bezig. In financieel opzicht ben ik volkomen onafhankelijk en mijn gezondheid is ronduit voortreffelijk. De dokter heeft aan mij een slechte klant en toch hoef ik wat eten en drinken betreft er niets voor te laten. De grootste fout die ik na mijn pensionering heb ge maakt is het verhuizen geweest. Ik zag er tegen op voor mij zelf te zorgen en liet mij inschrijven in een verzorgings-huis. Met mijn mede-bewoners heb ik weinig contacten. Ze zijn koel of gereserveerd vriendelijk. De meesten leven in een andere wereld. Ze zijn ge trouwd, hebben aanspraak aan elkaar en hebben kinderen en kleinkinderen als gesprekstof. Dat gemis compenseerde ik vroeger vóór mijn pensionering door bezoeken aan schouwburgen en concerten. Wie qua ontspanning daarvan heeft geleefd komt in een dorpsge meenschap als Soest, zonder enig cultureel leven, veel tekort. Als het voorjaar wordt verhuis ik weer naar mijn vroegere woonplaats. Een mens heeft toch wel een beetje recht van leven? Hij, bank-employé, 70 jaar: „Lang voordat ik zou worden gepensioneerd hadden we al besloten ons te laten inschrijven in een verzorgingstehuis. Mijn vrouw kwakkelt al zo'n jaar of tien en het leek ons goed dat ze de huishoudelijke zorgen uit handen zou geven. We zitten hier nu drie jaar en zijn tevreden. Vooral in de lente en de zomer is het hier heerlijk. Alles groen, alles leeft. En toch, als een mens het voor 't zeggen zou hebben had ik het anders gedaan. Zoals het potje thuis smaakt, smaakt het nergens. Boven dien struikel je in deze kleine ruimte zo'n beetje over elkaar en in de eetzaal en recreatie-ruimte zit je ook op eikaars lip. Gelukkig heb ik nog een klein Dafje dat mijn schoonzoon in onderhoud heeft. Maar ja wat kost tegenwoordig niet een liter benzine? Ver komen we er niet mee, maar het is wel de enige mogelijkheid om eens andere mensen te zien". Vier mensen in de stille tijd van hun leven. Twee er van leven van hun AOW, de anderen hebben een finan cieel ruggesteuntje in de vorm van een klein pen sioentje. Over het algemeen noteerden wij geen klach ten over financiële problemen. Een soms tragische eenzaamheid, de teleurstellende huisvesting zijn nij pender. Wat het eerste betreft; zowel met als zonder geld is daaraan meestal weinig te veranderen. Wie aanspraak makt op meer dan alleen AOW kan door een wat luxueuzer leven eenzaamheid tijdelijk op de vlucht jagen. Reizen en etentjes buiten de deur zijn de nood uitgangen. Wie in een bejaarden-tehuis uitsluitend op AOW is aangewezen moet het stellen met een beschei den zakgeld. En daar kun je geen potten van breken. Voor de AOW-generaties die in aantocht zijn biedt de visie van de overheid t.a.v. de huisvesting betere per spectieven, mits we collectief bereid zijn daarvoor nu al de duiten op tafel te leggen. Steeds meer komt men er op terug op grote schaal verzorgingshuizen te bouwen. Verdwijnen zullen ze nooit omdat ze in vele opzichten toch in een behoefte kunnen voorzien. De vraag naar aangepaste woningen voor bejaarden met daaraan gekoppelde verzorgings- en dienstencentra wordt steeds groter en krijgt vooral in de kleine ste den ook steeds meer gestalte. Wat echter op korte ter mijn dient te worden gerealiseerd is een stuk ob jectieve voorlichting aan hen, die met pensioen straks moeten leren gaan leven. Daaraan ontbreekt veel, zo niet alles. Als kind leerden we zwemmen teneinde niet te verdrinken. Het heeft er veel van weg dat we de oudste generaties onbewust op dit punt laten verzui pen. JAN LEIJENDEKKER.

Soester Courant | 1979 | | pagina 15