R... OP! X i nu se G Pölonez startklaar voor de Nederlandse markt Drie nieuwe automobielen met voorwielaandrijving van General Motors Met Raad en Daad ïrkis Polenez - eersteling in een veelbelovende serie SOEST „STAGNES" iSSTUDENTEN 1979-1980 VAN DE HAVO 1979-1980 Oldsmobile Toronado 1979 Buick Riviera 1979 Cadillac Eldorado 1979 GM - USA 1979: 16 Postbus 3059 lijk diploma) zal halen, ectus aanvragen aan len aan VHBO of O.K. woensdag 31 januari i zhtingen en mogelijk- •king met de Opleiding Jres van de Pedagogi- mersfoort. omdat maar een be- 1979 Oldsmobile Toronado Teneinde zijn wagens efficiënter en zuiniger te maken, heeft General Motors in 1977 in de Verenigde Staten een budget van verscheidene miljarden dollars uitgetrokken en is dat jaar begonnen met een grondige vernieuwing van al zijn modellen. In 1977 heeft zij de afmetingen en gewicht van haar wagens in de grootste klasse sterk gereduceerd en voor het modeljaar 1978 zijn de Amerikaan' se modellen van het middenformaat compacter en lichter geworden. Voor 1979 komt de grootste autocon structeur ter wereld met drie totaal nieuwe compactere wagens met voor wielaandrijving. Twee ervan volgen grotere auto's met aangedreven voor wielen op, n.1. de Oldsmobile Torona- do en de Cadillac Eldorado. De buitenafmetingen van deze model len zijn kleiner geworden, maar inwen dig zijn de wagens ruimer geworden. De nieuw ontworpen Buick Riviera heeft nu ook voorwielaandrijving, het geen een nieuwe formule voor Buick betekent. Hier volgen enkele details van deze nieuwe coupé's die alle drie met een nieuwe afhankelijke wielophanging rondom zijn uitgerust. De Toronado 1979 is een vierpersoons coupé. Hij weegt ongeveer 400 kilo gram minder dan zijn voorganger ter wijl zijn buitenafmetingen drastisch zijn teruggebracht. De binnenruimte daarentegen is toegenomen. De To ronado is uitgerust met een V8-motor van 5,7 liter, die een vermogen van 127 kW (172 pk) levert bij 3800 tpm. en een koppel van 373 Nm (38 mkg) bij 2000 tpm. De wielbasis bedraagt 2,90 m en de totale lengte 5,20 m. (in 1978 respectievelijk 3,10 m. en5,80 m.). De totale breedte van de nieuwe Toronado is 1,80 m, 22 cm min der dan vorig jaar. De uitgebreide basisuitrusting van de Toronado voor 1979 bevat ondermeer: air conditioning, tweedelige voorbank, verstelbare bestuurderszetel, elec- trische zijruitbediening, afstandsbe diening van de linker buitenspiegel, automatische transmissie, automa tische niveauregeling, ruimtebespa- rend reservewiel, digitaal klokje, AM/ FM-stereoradio, electrisch uitschuif- bare antenne, staalgordel, radiaalban- den met witte rijvlakken alsmede stuur- en rembekrachtiging. De 1979 uitvoering'van de Buick Ri viera is de vijfde generatie van dit model. Toen in 1963 de eerste Riviera werd gelanceerd, was het de Amerikaanse coupé bij uitstek. Dit jaar heeft Buick dezelfde individuele lijn doorgetrokken met een geheel nieuw ontwerp. De nieuwe Riviera is ook de eerste auto met voorwielaandrijving in de ge schiedenis van Buick. Algemeen ontwerp Volgens de heer Lloyd E. Reuss, hoofdingenieur van Buick, wil de divi sie de traditie van de Riviera in het nieuwe model voortzetten. ,,De Riviera van 1979 blijft een vierpersoons wagen. De basisafmetingen van het interieur stemmen overeen met die van het mo del 1963 maar de beenruimte voor en achter, alsmede de kofferruimte zijn aanzienlijk groter ondanks de betrek kelijk compacte buitenafmetingen". Basisuitrusting De ..Luxury"-versie van de Rivie ra 1979 die GM in ons land invoert, kan ofwel met V6-turbomotor van 3,8 liter die 127 kW (172 pk) bij 4000 o/m ontwikkelt, ofwel met V8-motor van 5,7 liter die 127 kW (172 pk) bij 3800 o/m levert, worden besteld. Bovendien wordt op onze markt een ,,S"-versie van de Riviera met aange paste ophanging en brede radiaal- banden en met de V6-turbo van 3,8 liter onder de motorkap aangeboden. In de Verenigde Staten was de V6 van 3,8 liter met turbolader vorig jaar al leverbaar op de modellen Buick Regal en Le Sabre. Tot de basisuitrusting voor de Rivie ra 1979 behoren ondermeer: air conditioning, AM/FM-stereoradio, electrische antenne, automatische ni veauregeling, in alle richtingen elec trisch verstelbare bestuurderszetel, electrische deurslotenvergrendeling; getinte ruiten, afstandsbediening van de buitenspiegels, instaplichten in de deuren, banden met wit rijvlak, auto matische rolgordels, ontwaseming van de zijruiten en luidsprekers in de por tieren. Verdere opties leverbaar voor de Ri viera van 1979 zijn ondermeer: een bestuurdersstoel met electrisch verstelbare rugleuning, drie nieuwe Delcoradio's met electronische zoeker, een electrische bediening van het kof ferdeksel en de inmiddels bekende boord computer die informatie ver schaft over het gemiddeld brandstof verbruik, de gemiddelde snelheid, de tijd, het toerental van de motor, de temperatuur van de koelvloeistof, de electrische spanning, de sinds het ver trek verlopen tijd, de afstand nog af te 'eggen met de resterende brandstof en tenslotte het vermoedelijke tijdstip van aankomst ter bestemming. De nieuwe Eldorado heeft voorwiel- aandrijving, onafhankelijke wielop hanging, schijfremmen rondom, elec tronische brandstofinspuiting en elec tronische niveauregeling. De Eldorado is 102 kg lichter dan het 1978 model. De totale lengte is met niet minder dan 51 cm. terug gebracht en de wielbasis met 30,5 cm. De spoorbreedte vóór is 11,2 cm smal ler en achter 7.6 cm. De draaicirkel is met bijna anderhal ve meter verkleind. De afmetingen voor de Eldorado van 1979 zijn: leng te 5,20 m, breedte 1,80 m. en hoogte 1,40 m. De stuurbekrachtiging, een nieuw ont werp, is lichter en compacter dankzij een nieuwe pomp en een nieuwe stuur huis. Door de invoering van een nieu we, onafhankelijke achterwielophan ging konden de achterwielen ongeveer 25 cm meer naar voren worden ge plaatst. Daardoor, en mede door het ruimtebesparend reservewiel, is het nuttige laadvolume van de koffer aan zienlijk vergroot. Cadillac heeft de prestaties van de Eldorado verbeterd door hem uit te rusten met de V8-motor van 5,7 liter met electronische brandstofinspui ting die reeds op de Seville werd toe gepast. Deze krachtbron levert een vermogen van 127 kW (172 pk) en een koppel van 366 Nm (37,3 mkg). De GM- achtcylinder-dieselmotor in V-vorm met 5,7 liter cylinderinhoud (89 kW/ 122 pk - 298 Nm/30,4 kgm), die in de Verenigde Staten op de Eldorado kan worden geleverd, staat voorlopig nog niet op het leveringsprogramma voor ons land. Basisuitrusting De basisuitrusting voor de Eldorado van 1979 bestaat ondermeer uit: afstandsbediening van het koferdeksel (met automatische sluiting), ruitewis- sers met regelbare intervalschake- laar, verlichting van de deursloten, foto-electronische bediening van de koplampen (waarbij de lichtsterkte buiten wordt gemeten en de verlich ting automatisch bij het vallen van de avond ingeschakeld). Een gongsig naal dat inzittenden eraan herinnert hun veiligheidsriem vast te maken, een nieuwe radio met electronische zoeker, een nieuwe koplampdimscha- kelaar die, op zijn Europees, op de stuurkolom is gemonteerd en elec trisch te bedienen zijruiten. 1979 Buick Riviera S-type 1979 Cadillac Eldorado' 17 Soester Courant van woensdag 10 januari 1979 U DE WEG NAAR ROME - Welke weg wordt er bedoeld met ,,Zo oud als de weg naar Rome?". Dat kan toch niet de Via Appia zijn, want die leidde naar het zuid-oosten. Antwoord: Naast de door u genoemde uitdrukking komt voor „Dat is al zo oud als de weg naar Kralingen". De Fransman zegt „Vieux comme les che- mins" (oud als de wegen). Die uit spraken herinneren allemaal aan het enorme net van voor de legerscharen aangelegde heerwegen (heer of heir betekent leger) in het Romeinse Rijk, met een totale lengte van circa 80.000 km. Omdat deze wegen van Rome naar alle richtingen uitstraalden, werd er alras gezegd „alle wegen lei den naar Rome". De door u genoemde Via Appia was de eerste grote heer weg, begonnen door de censor (belas tingmagistraat) Appius Claudius, naar 'wie de verharde weg later is genoemd. Ze werd voltooid na de tweede Samnie- tische oorlog in 312 v. Chr. en liep van Rome door de Pontijnse moeras sen naar Capua, dus naar het zuiden. Daarom kan dit niet de weg zijn die men in ons land voor ogen had bij het gebruik van bedoelde uitdrukking „zo oud als de weg naar Rome". Het be treft de verharde Rijnweg, die liep van Colonia Agrippina (-nu Keulen) langs Arenacum (Arnhem en Ultra- jectum Batavorum (Utrecht) langs de Oude Rijn met Albinia (Alphen) naar Praetoria Agrippinae (bij Leiden). Deze weg boog daar af naar de sterk te Brittenburg (waarvan de bouwval len nog in de negentiende eeuw bij eb aan de rijnmond zichtbaar waren) langs Forum Adriani (Voorburg) en boog dan terug naar het oosten en leidde via Tablae (Alblas) naar Novio Magum (Nijmegen), waar hij de Maasweg kruiste en over Ceuclum (Cuyck), Blaricum (Blerick) en Cas- tellum (Kessel) naar Trajectum (Maastricht) voerde. WENGÉ HOUT Ik heb een bergmeu bel van wengé-hout gekocht. Nu ver schillen winkelier en deskundigen on der mijn kennissen van mening over de onderhoudsvoorschriften. Wat moet ik ervoor gebruiken? Antwoord: Wengé-hout wordt ook wel Kongolees palissander, of Zaïrees awong genoemd. Het is geen echt pa lissander, komt uit midden-Afrika (o. a. Zaïre) en is oorspronkelijk bruin, maar wordt later steeds donkerder. Het kan (heel dun) met olie of was worden ingewreven, zoals uw kennis sen zeggen, en dit komt de kleur en de nerf ten goede. Maar zo'n behan deling is niet aan te raden als uw bergmeubel voorzien is van een syn thetische laklaag. In dat geval mag u het uitsluitend afnemen met een (nauwelijks) vochtige doek, zoals de winkelier vertelde. WINTERACCU - Omdat ik met koud weer last had met starten, heb ik een super-accu gekocht met groter vermo gen. Die paste ook in mijn auto. Moet ik nu na de winter de accu's weer verwisselen om de super-accu goed te houden voor de volgende win ter? Antwoord: Juist als een accu stilstaat, gaat ze eerder ten gronde. U hebt nu ook die kleinere al te lang laten staan, zonder haar regelmatig te ontladen en op te laden en zonder de zuurgraad te controleren en gedestilleerd water toe te voegen. Laat dus de grote accu liever in de auto en laat die regelma tig controleren bij de smeerbeurten, dan gaat ze langer mee dan als u haar wegzet en maandenlang vergeet. GOEDKOOP GOUD - Hoe kan goud in andere landen zoveel goedkoper zijn? Antwoord: U doelt op uw vakantierei zen naar verre landen. Zuiver goud is overal duur. Bewerkt goud kan voor delig zijn als de arbeidskrachten min der betaald worden. Maar veelal schuilt het prijsverschil in de legering. Er zijn handelaren die de sieraden ver kopen met weinig goud in 't koper en in veel landen ontbreekt een ver plichte goudkeuring. U wordt dan ge woon beduveld met een minderwaardi ge legering. ENGELAND OP TV - Is het in ons land mogelijk Engelse televisiebeelden op het scherm te krijgen? Antwoord: Ja, maar in het binnenland ligt het aantal dagen dat ontvangst mogelijk is, beduidend lager dan langs onze kust. Door de grote afstand en de vaak ongunstige weersgesteldheid weegt het resultaat nog niet op tegen de extra te maken kosten voor hoge (re) antennemast en nu nog draai bare antenne plus antenneversterker en een omvormertje voor het geluid. Het aantal beeldlijnen is wel gelijk (629), maar afstand tussen beeldfre- kwentie en geluidsfrekwentie bedraagt bij ons 5,5 MHz en in Engeland 6 MHz. Bovendien hebben velen een vakman nodig om zo'n draaibare antenne op hoge mast en een onvormer te installe ren. Eenvoudiger ligt het, wanneer in uw gemeente een centrale antenne-in richting Engelse programma's gaat doorgeven op frekwenties die zonder meer voor uw ontvanger geschikt zijn. In Rijswijk kunnen aangeslotenen op de c.a.i. onder meer de zenders BBC 1. BBC 2 en Anglia TV op hun toestel doorkrijgen, dank zij een 90 meter hoog geplaatste parabool met een middellijn van 12% meter op het dak van het gebouw van de Octrooiraad. Men schat de tijd dat ontvangst mogelijk was over een jaar op 40 a 50%. ,Dat kan allemaal verbeteren, als straks de straalverbinding gereed is, waarover thans nog wordt onderhandeld. Ook zijn er vergevorderde plannen om met behulp van een satelliet de verbreiding van de Engelse programma's te be vorderen. Wie dan een eenvoudige t.v.-antenne op die „spiegel" richt, zal de Britse zenders zo goed kunnen ontvangen als nu de Nederlandse. CHINCHILLA'S KWEKEN - Wij kre gen van iemand chincilla's, als we de jonkies maar afstaan. Kunnen we die gewoon als huisdier bij kamertempe ratuur houden en wat eten ze? Hoe lang is de draagtijd? Antwoord: Weer een handige kweker die zijn chincilla's door anderen laat voeden en vermeerderen om aan meer bont te komen Maar ja, u hebt ze met prima behuizing aanvaard en de afspraak nu eenmaal gemaakt. De kamertemperatuur is uitstekend, wel moet u om de dag het hok schoonma ken. Als voedsel kunt u div. granen en caviakorrels verstrekken met daarbij wat oud brood en, niet te vergeten, ook dagelijks wat groenvoer en vruchten. Deze moeten vooraf goed worden ge wassen met het oog op evt. resten van insecticiden en kunstmest. Overgeble ven resten dagelijks weggooien en ook elke dag vers water in het drinkbakje doen. De kweek lukt alleen bij goede verzorging. De draagtijd is circa vier maanden. Een vrouwtjes-wolmuis werpt in de regel zo'n 3 tot 6 jongen tegelijk. Die kleintjes zijn dan al be haard en kunnen gelijk kijken. Ze gaan ook na een paar uur al lopen en eten na enkele dagen van 't zelfde voer als hun ^ouders. Als 't mannetje lastig is bij of na de geboorte, kunt u dat beter apart houden in die dagen. FALSIFICATIES - Er moet een blaad je bestaan waarin vervalste munten en bankbiljetten door Interpol worden ge signaleerd. Hoe kom ik daaraan? Antwoord: Waarschijnlijk bedoelt u „Contrefacons et Falsifications" van Interpol, Saint-Cloud. Daarvan bestaat een nevenuitgave ..Erkennungszei- chen" en daarop kunt u zich ook in ons land abonneren. Schrijft u maar naar het adres Ruysdaelstraat 71-75 of post bus 5093, 1007 AB Amsterdam. De abonnementsprijs bedraagt circa 47,- per jaar, maar het verschijnt onregelmatig. Het jaar 1979 brengt goed autonieuws uit Polen. De splinternieuwe Polonez, die naar Italiaans, ontwerp geheel zelfstandig door de Poolse autofabrieken FSO werd ontwikkend, is gereed voor de export en zal al in de eerste maanden van 1979 in ons land leverbaar zijn. De Fabryka Samochodow Osobowycb [FSO] hebben de afgelopen jaren - er worden auto's geëxporteerd sinds 1954 een letterlijk ijzersterke reputatie opgebouwd. Bijzonder veelbelovend voor de toekomstige verkopen is ook de prijs, waarmee deze nieuwe vijfdeurs Polonez met 1% liter motor en voorzien van een groot aantal extra's - tot en met een radio - in Nederland kan worden geleverd. Deze bedraagt 14.495,-- [inklusief BTW]. een serie. Het is de bedoeling, dat er in 1980 een drie-deurs versie komt en in 1981 een coupé-model. De Polonez, die nu in Nederland lever baar wordt, zal uitsluitend zijn uitge- Importeur van de FSO - Polonez is H. Englebert nv te Voorschoten. Speciaal met het qog op de introduktie van de Polonez werd het dealemet in Neder land nog aanzienlijk uitgebreid. u<icii vv„iUki j..0_ De aflevering van de eveneens uit de voerd met e'e[1 1500 cc mot0r Van 82 pk. TPCÏ/7 i fl .nrv. elitTO Pnlclfl 19R. FSO-fabrieken afkomstige Polski 125- serie, gaat normaal door. In 1978 werden er meer dan 100.000 exemplaren van gebouwd. Dit model onderging - als resultaat van het ontwikkelings werk voor de Polonez - recentelijk nog een aantal verbeteringen. Op de komende RAI-tentoonstelling zal de Polonez zonder twijfel een van de aantrekkelijkste primeurs zijn. De nieuwe Polenez is met alleen zo maar een auto, maar ook een prestige object voor de Poolse auto-industrie. Droom van een jonge generatie ont werpers en technici, die hun leerschool doormaakten bij de FSO fabrieken, waar sinds 1951 auto's worden ge bouwd en waar vanaf 1968 de modellen naar Fiat-ontwerp met veel succes van de band liepen. Die droom is nu, na jarenlange voorbe reiding, verwezenlijkt. Uitgangspunt was steeds, een zeer moderne auto, die geheel aansloot bij de „autosmaak" van de Westeuropese landen. Zeer verstandig volgden de Polen het voorbeeld van nagenoeg alle autopro ducenten en gingen voor het karrosse rie-ontwerp te rade bij de kunstenaars bij uitstek op dit gebied: de Italianen. Ook op technisch gebied werd geprofi teerd van de Italiaanse auto-ervaring, in casu van de Fiat ingenieurs. Het resultaat: de fraai gelijnde, royale fast-back met niet alleen sierlijke, maar ook hoogst effektieve kunststof bumpers rondom. Met de produktie werd in mei 1978 gestart. De Westeuropese première vond plaats op de internationale auto salon in Parijs, najaar 1978. In 1979 hoopt men 40.000 exemplaren te bou wen. Zeer duidelijk is deze eerste uitvoe ring. de vijf-deurs, de eersteling van In de komende jaren komen ook nieu we 1600 cc, 1800 cc en 2-liter motoren beschikbaar. Veelbelovend is, dat ook een dieselmo tor voor de Polonez op stapel staat. Het zal echter wel 1983 worden, voordat deze motor geheel produktierijp is. Karrosserie De Polonez heeft een moderne karros serie van Italiaans ontwerp. Dankzij de sierlijke aërodynamische vormge ving is het benzineverbruik erg guns tig. De achterklep geeft toegang tot een zeer royale bagageruimte, die een afmeting heeft van 101 cm van voor naar achteren. Het breedste punt is 127 cm, het smalste - tussen de wielkasten - 86,3 cm. De totale lengte van de wagen be draagt 427,2 cm, de breedte 165,0 cm en de hoogte 137,9 cm. Wielbasis 250,9 cm. Spoorbreedte 131,4 cm, spoorbreedte achter 129,2 cm. Totaal rijklaar ge wicht 1140 kg. De rondgevormde matzwarte bumpers en de daarop aansluitende strips aan de zijkanten vormen een fraaie en effektieve bescherming. Onder de frontbumper - dicht bij de grond, voor het beste effekt - zijn twee halogeen mistlampen aangebracht. Onderstel Zelfdragende karrosserie met onaf hankelijke voorwielophanging met schroefveren en triangel draagarmen en achter starre as met half elliptische bladveren. De teleskopische schokbrekers zorgen voor een voortreffelijk rijkomfort. Schijfremmen voorin achter met ser- vo rembekrachtiger. Werking handrem: mechanisch op de achterwielen. Type stuurinrichting: worm en sector. Driedelige veilig heids-stuurstang. Banden 175 SR radi aal op 5 inch wielen. Draaicirkel 10,8 meter. Interieur Het interieur van de Polonez doet modern en luxueus aan en biedt op komfortabele wijze plaats aan vijf personen. De bestuurder kan vanaf zijn zitplaats de achterklep ontgrende len. De hoedenplank boven de bagage ruimte kan worden weggenomen, wan neer men nog meer opbergruimte in de hoogte nodig heeft. Het stuurwiel is in de hoogte 7 cm verstelbaar. Ook de rugleuningen van de voorstoelen - met hoofdsteunen - zijn in royale mate te verstellen. Het dashboard is erg overzichtelijk. Op een fraai gestyleerd paneel voor het stuur vindt men een groot aantal funkties bij elkaar. In het midden zitten 3 meters voor brandstof, olie druk, watertemperatuur, alsmede een kwartsklokje. Aan de rechterzijde is een vierkante tachometer aangebracht in dezelfde stijl als de snelheidsmeter. Beneden vindt men de signaallichten voor de handrem, choke, achtermist lampen en de elektrisch verwarmde achterruit, het oplaadsysteem, de alarmlichten. de clignoteurs. groot licht en zijlichten. Verder zijn hier de knoppen voor kilometer- en -dagteller, paneellicht-dimmer en klok aange bracht. Het middenconsole rond de met leer beklede tunnel van de versnellingsbak bevat een radio (die in Nederland tot de standaard-uitrusting behoort), de bedieningsbuizen voor de verwar ming/ventilatie, alsmede de schake laars voor de achterruitwisser, de alarmlampen en de mistachterlam- pen een asbak en een sigarenaanste ker. Net boven de console op het dashboard bevinden zich de schake laars voor de mistlampen en de ver- warmingsventilatie. Aan de andere kant vindt men schake laars voor zij- en koplichten en de achterruitverwarming. Op de stuurko lom bevinden zich de schakelaars voor de ruitewissers (2 snelheden), dim licht. groot licht en clignoteurs. Het dashboard heeft verder twee apar te interieurlampen die worden bediend door een handschakelaar of deurscha kelaar. Tot de standaarduitrusting behoort o.a.: automatische 3-punt autogordels, kindersfoten op de achterportieren. gesloten handschoenenkastje met inte- rieurlicht. 3 passagiershandgrepen, be klede zonnekleppen, mistachterlich- ten, halogeen mistlampen voor, ach teruitkijkspiegel met dim-effekt, voor ruit van gelaagd glas, verlichte baga^ geruimte, wis-was installatie op de achterruit, vloertapijt doorlopend tot in de bagageruimte, ruitewisser met 2 snelheden, radio met speaker, achter ruitverwarming en verstelbare stuur kolom. Motor Krachtbron van de Polonez is een al jaren beproefde 4-cylinder lijnmotor met een inhoud van 1481 cc. Maximum Din-vermogen bij 5200 tpm 82 pk (60,3 kw). De motor werd nog verder verbeterd door binnen de aluminium cylinderkop de maten van de verbrandingskamers iets te wijzigen, waardoor het brand stofverbruik nog ekonomischer is ge worden. Ook de Weber-carburateur onderging verbeteringen. Een nieuw type zuigers en ringen en nog herder verbeterde afsluiting van de kleppen verzekert een gunstiger olieverbruik, ook over lange re perioden. De elektrische koelfan werkt op een thermoschakelaar en treedt alleen in bedrijf, als de omstandigheden onvol doende zijn voor een normale koeling. De maximum snelheid van de Polonez is 155 km per uur. Het gemiddeld brandstofverbruik volgens Din-norm is 10,5 -12 liter per 100 km. De Polonez is uitgerust met een gesloten koel systeem. In de komende jaren zullen ook 1600 cc. 1800 cc en 2000 cc motoren voor de Polonez in produktie worden genomen, alsmede een dieselmotor. Transmissie De Polonez wordt geleverd met een gesynchronisee rde 4-ve rsne llingsbak met vloerschakeling. Aandrijving op de achterwielen, droge plaatkoppeling. In de toekomst zal er ook een uitvoe ring komen met een vijfbak en een uitvoering met automaat. Bescherming en veiligheid Aan de bescherming en de veiligheid is bij de Polonez alle aandacht besteed. Dat blijkt al bij 't eerste gezicht: de solide polyurethene bumpers (Bayer patent) zijn in staat een botsing op te vangen tot een snelheid van 5 km per uur, zonder daarbij schade op te lopen. Ter vergelijking: met metalen bum pers loopt men al schade op bij een botsing bij 1,5 km per uur. Bovendien zijn deze kunststof bumpers niet alleen ongevoelig voor korrosie, maar ook zeer eenvoudig en snel te verwisselen. De karrosserie heeft een z.g. kreukel- zóne, om de energie van hardere bot singen zo veilig tnogelijk te kunnen opvangen. I Ten behoeve van de veiligheid is de Polonez verder in standaarduitvoering voorzien van automatisch oprolbare veiligheidsgordels, kontrolelampjes voor de twee gescheiden remcircuits, halogeen mistlampen voor en mistlam pen achter en kindersloten op de ach terportieren, alsmede een voorruit van gelaagd glas. In de geleidelijke ontwik keling van de Polonez-serie houdt de ontwerp-afdeling van FSO zich ook bezig met facetten als automatische versnellingsbak en een gewijzigde ach terwielophanging. Tenslotte krijgen alle export-auto's voor het Westeuropese continent, dus ook voor Nederland, van fabriekswege een O-beurt in het speciaal daartoe ingerichte „pre-delivery center" in Krefeld, West-Duitsland. Voor dc caravan Dankzij de klassieke opzet met motor voorin en aandrijving op de achterwie len, is de Polonez uitstekend geschikt voor het trekken van een caravan tot 1000 kg.

Soester Courant | 1979 | | pagina 17