Birkstraat voorlopig niet vierbaans Filiaal bibliotheek in leegstaande Margrietschool Nu ook Centrumweg voorgoed van de baan? N ieuwjaarsreceptie slecht bezocht Kerkpad in pat-stelling Wens EEEtH Boeren achterham Heineken bier Grapefruits Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Magere runderlappen KILO 9.98 r Autoverzekering voor de betere rijder Woensdag 10 januari 1979 b/e jaargang no 20 STUNT VAN DE WEEK 150 gram I iUÜ Zie onze advertentie Extra voordelig KRAT Zie onze advertentie ALLEEN DONDERDAG RODE 5 stuks Zie onze advertentie DEZE WEEK nu slechts CENT Zie onze advertentie ALLEEN DONDERDAG Zie onze advertentie Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E.J.SMIT Abonnement per half jaar f 10.— Buiten Soest per half jaar f 20.— Verschijnt iedere woensdag SOESTER COURANT Cat.prijs W.A. All-Risks 7 10.000,- 7 207,- 7 474,- 7 12.000,- 7 226,- 7 541,- 7 14.000,- 7 238,- 7 595,- 7 16.000,- 7 265,- 7 671,- 7 18.000,- 7 273,- 7 721,- 7 20.000,- 7 282,- 7 781,- frjnl II n Demmers en de Wolff b.v. Torenstraat 17 - Soest Tel. 02155-15451 Het coUege van burgemeester en wethouders zal zowel bij de provincie als bij het samenwerkingsorgaan Eemland bezwaar maken tegen plannen de Birk straat vierbaans te maken. Dat heeft volgens b. en w. geen zin, zolang Amers foort een één-baans aanbod heeft; éénbaans vanaf de Amsterdamsestraat ei) éènbaans vanaf de B.W.-laan door de verkeerslichten. Maanden geleden werd in de commis sievergadering voor het eerst gespro ken over een reconstructie van het Kerkpad, waardoor de vervelende af ritten bij de zijwegen zouden verdwij nen. Er kwamen drie voorstellen op tafel: de afritten afzwakken; de afrit ten er helemaal uithalen en het Kerk pad ,,op hoogte" doortrekken waar door de drempels in de zijwegen komen te liggen en het fietsverkeer op het Kerkpad voorrang krijgt op het ver keer uit de zijwegen. Op verzoek van de commissieleden besprak de wethouder de voorstellen met enkele leden van de oude-Kerk- padcommissie en met de inspraak- commissie Soest-Midden. Vrij duide lijk kwam de mening uit de bus dat het laatste voorstel, het Kerkpad op hoogte doortrekken, de voorkeur verdiende. In de commissie openbare werken was men er niet gelukkig mee en toen werd het voorstel door de heer Van Poppelen (CDA) gelanceerd ook nog eens de mening te horen van de ambtelijke verkeerscommissie. Daar bleek men voor handhaving van de bestaande situatie en dat paste in de opvatting van drie commissieleden. Daardoor ontstond maandagmiddag tijdens de vergadering van de commis sie de patstelling en wel omdat com missielid Ebbers afwezig was. Hij gaf bij een eerdere gelegenheid al te ken nen voorstander te zijn van het door trekken van het Kerkpad. Overigens is dat óók het standpunt van het college. Wat er nu gaat gebeuren is onduide lijk; de mening van het college, van tweederde deel van de Kerkpadbewo- ners en van een meerderheid van de commissie (met de heer Ebbers mee) is mogelijk niet voldoende om de voorgenomen reconstructie van de af ritten door te voeren. In de commissie openbare werken werd vrij lang bij deze visie van het Soester college stilgestaan. Daarbij werd zijdelings gesproken over het voornemen af te zien van een verdere ontwikkeling van de Centrumweg. Voor de CDA-er Van Poppelen was dat echter allemaal een te gevoelsma tige benadering en hij wilde het colle ge standpunt onderbouwd zien met ver keerstellingen. De heer Blaauw (VVD) vond dat het betoog van het college niet klopte al bleef de uitkomst hetzelfde. Soest was en bleef een flessenhals en er moest daarom gewerkt worden aan een totaal plan. Hij wilde net als de heer Van Poppelen meer gegevens en ook een visie van „wijze mannen". Mevrouw Allard (D'66) wees op het nog niet opgestelde Soester verkeers circulatieplan. Dat moest naast en tegenover de an dere plannen gezet worden. De heer Stam (CDA) bleek een duidelijke voor stander van een vierbaans Birkstraat. In het CDA-program werd gepleit het verkeer uit de woonwijken te halen en dat kon met een afleiding van het niet-bestemmingsverkeer via een vier baans Birkstraat en een Centrumweg. Stam merkte op dat wegen met niet gescheiden verkeer ,,uit de tijd van de paarden tractie" stammen. „We moeten er alles aan doen om dat voor elkaar te krijgen, anders bedrijven we struisvogelpolitiek", aldus Stam. Volgens de heer J. Nuijten (P.S.was de vraag nog niet beantwoord of een vierbaans Birkstraat nu en in de toe komst wel werkelijk nodig was. Nuij ten wees op tegenvallende prognoses onder andere van het verkeersaanbod en van de inwonersaantal van Soest. De heer v.d. Brakel (PvdA) vond dat het verkeer zich ook wel kon aanpas sen aan de Soester situatie. Niet alles diende opgeofferd te worden voor de auto. Wethouder Hoekstra wees in zijn ant woord op de realiteit dat in Soest op de Birkstraat praktisch nooit sprake was van file-vorming. En dat lag aan het Amersfoortse aanbod. Als in Amersfoort de situatie gewijzigd werd. dan pas kwam Soest aan bod om wat te doen aan de Birkstraat. In grote lijnen waren de commissiele den het daar voor het moment wel mee eens; de brieven die het college gaat verzenden wil men echter eerst nog zien. voor alle soester abonnees een blije toekomst, zonder vrees en zonder angsten en verdriet, dat wensen wij hen, minder niet, voor 't nieuwe jaar, pas ingezet, heel vreugdevol, en tot en met geluk en voorspoed, en zo meer, met zonneschijn, en telkens weer een blij- en vreugdevol bestaan, geen leed dat er wordt aangedaan, geen zorg, verlies en and're strop, slechts winst alleen, en dan volop een jaar zo zonder narigheid, gezond en wel de hele tijd, een jaar voor hen, dat gaat op rozen, en dan ook zo is uitgekozen door het geluk, voor 'n lezersschaar van onze krant, een hoopvol jaar. S.C. Met de stemmen van de twee CDA-wethouders tegen zal het college van bur gemeester en wethouders de raad vermoedelijk voorstellen de leegstaande Mar grietschool in Soest-Zuid in te richten als filiaal van de openbare bibliotheek. Het standpunt van het college is vastgelegd in een brief aan de leden van de com missies onderwijs, financiën en culturele zaken. Maandagavond werd de brief in de vergadering van de onderwijscommissie besproken. Voor de Margrietschool waren drie ge gadigden: de bibliotheek, de Stichting Samenwerkende Woningbouwcorpora ties (SSW) en het r.k. schoolbestuur voor de St. Willibrordusschool. De SSW viel af omdat de school te weinig ruimte heeft voor de plannen van deze stichting. Zij krijgen een on derkomen aan de Vrijheidsweg, dat evenwel nog gebouwd moet worden. De strijd tussen de bibliotheek en het r.k. schoolbestuur lijkt in het voordeel van de bibliotheek beslist te worden. In de onderwijscommissie verzetten mevrouw Greefhorst van het CDA met haar fractiegenoot Verheus en de heer Gerth van D'66 zich tegen het plan van het college. Volgens het CDA moet dit schoolge bouw voor het onderwijs behouden blij ven vooral omdat het moderner is dan de St. Willibrordusschool en juist de ze school aan modernisering toe is. Mevrouw Greefhorst zei alle begrip te hebben voor de wensen van de bi bliotheek en hun voorkeur voor het beste gebouw. „Maar wij zitten hier om de belangen van het onderwijs te verdedigen". Daar kwam volgens me vrouw Greefhorst dan nog bij dat de St. Willibrordusschool als bibliotheek centraler in de wijk Soest-Zuid lag en er bovendien een uitstekende parkeer gelegenheid voor boekenhalende men sen bij was. De heer Gerth deelde de mening van mevrouw Greefhorst. Oude scholen el ders in Soest werden opgeknapt en hier zou men een beter gebouw een andere bestemming geven. Zowel de heren Goote (PvdA) en Beij- en (VVD) als de dames Tomassen (P.S.) en Blommers (VVD) lieten een ander geluid horen. Zij waren van me ning dat de bibliotheek in de Margriet school kon en dat de St. Willibrordus school opgeknapt moest worden. Dit omdat de kosten dan lager zouden uitkomen. Voor het opknappen van de St. Willibrordusschool was 40.000 gulden nodig en voor het onderbrengen van de bibliotheek in deze school zou 210.000 gulden op tafel moeten komen. Daarentegen zou het onderbrengen van de bibliotheek in de Margriet school 180.000 gulden kosten (verbou- wingskosten Onderwijswethouder Plomp wees er op dat de leerlingenprognoses, zowel van het r.k. schoolbestuur als van de ge meente, aangaven dat over 4 a 5 jaar het aantal leerlingen voor lagere scho len in Soest-Zuid gehalveerd zou zijn. Nu gingen er 274 leerlingen naar de twee r.k. scholen die de wijk rijk was (de Ludgerusschool en de Willibror dusschool). De vraag was of er over enkele jaren nog wel genoeg leerlin gen waren om de twee scholen in stand te houden. Zoals de prognoses aanga ven zeker niet. Wethouder Plomp merkte verder op dat bij de besprekingen die aan de verbouwing van de Ludgerusschool vooraf gingen, door het gemeentebe stuur gewezen was op de mogelijk heid de Margrietschool te betrekken. Het r.k. schoolbestuur had daar toen niet op gereageerd en de Ludgerus school werd voor veel geld verbouwd. Het geven van goed onderwijs had niets te maken met de staat waarin het gebouw verkeerde, al vond de wethouder wel dat de Margrietschool inderdaad een beter schoolgebouw was. De prognoses hadden echter voor het college de doorslag gegeven en alle andere redeneringen hadden het daar tegen afgelegd. Met drie tegen vier stemmen onder steunde de onderwijscommissie dit standpunt van het college. Liggen in de raad de meningen ook zo, dan bete kent het dat de Margrietschool met 13 tegen 14 stemmen ingericht wordt als filiaal van de bibliotheek. Nog deze maand krijgt de raad een voorstel van het college te behandelen om niet verder te werken aan het ontwerp-bestemmingsplan Centrumweg. Dit plan beoogde een verbinding tot stand te brengen tussen de Koningsweg en de Birkstraat via de zuidelijke helling van de Eng en een tracé achter de Van Lenneplaan langs. De weg was primair bedoeld voor de afwikkeling van het externe verkeer. In het raadsvoorstel zegt het college: „Zowel het met uw raad als met de bevolking hierover gevoerde overleg toont aan dat er beslist geen overeen stemming bestaat over de noodzaak c.q. wenselijkheid deze weg aan te leggen en evenmin over het gewenste tracé van deze weg". Het college veronderstelt ook dat bij eventuele tervisie-legging weer talloze bezwaren zullen worden ingediend en met het oog daarop acht men het verstandig de procedure voor de tervi- sielegging niet voort te zetten. Het college komt niet direct met een oplos sing. Het stelt voor eerst aan de hand van een doelstellingennota de uit gangspunten voor het beleid te formu leren. Aan de hand daarvan kan dan in een later stadium de oplossing gevon den worden voor de verkeersafwikke ling. Wel komen b. en w. op korte termijn met een voorstel de door de raad ge wenste aansluiting van de Koningsweg op de Nieuweweg te realiseren. In dat voorstel worden de mogelijkheden van deze verbinding aangegeven en de verkeerskundige gevolgen ervan. Knotwilgkabouter Chris Uiterwijk op de Nieuwjaarsreceptie van de burgemeester Zowel in Soest als in Soesterberg zijn de nieuwjaarsrecepties van het dage lijks bestuur van de gemeente slecht bezocht. Men kwam er wat raadsleden tegen, bestuurders van enkele sport verenigingen, militaire autoriteiten, brandweerfunctionarissen, bank- directies, bestuursleden van de Soester Zakenkring en de Soester Ondernemer, enkele doktoren, kortom mensen die elkaar toch wel regelmatig hier of daar ontmoeten. Geen „gewone" inwoners van onze gemeente echter, voor wie dergelijke receptie eigenlijk bestemd zijn, maar die nooit komen opdagen. Voor diegenen die wel kwamen was het min of meer het jaarlijkse „verplichte bezoekje" dat voor de meesten best achterwege mag blijven. 't Was overigens ook dit jaar weer goed toeven in de nabijheid van het gemeen tebestuur en dan vooral dankzij de uitstekende zorg van de bodes en hun helpers. <x> a E .2. E .2. .2. 1173,- 1530,- 1911,- 2382,- Opnieuw is in de commissie openbare werken gesproken over een eventuele reconstructie van het Kerkpad. Dit naar aanleiding van een door de ambtelijke verkeerscommissie uitgebracht rapport. Wat er nu uiteindelijk met het Kerkpad gaat gebeuren is onzeker; drie leden van de commissie willen de huidige situatie handhaven en drie andere leden willen van het Kerkpad een echt fietspad maken, waardoor fietsers ook bij de zijwegen [van het Kerkpad] voorrang krijgen op het gemotoriseerd verkeer. Ter verduidelijking van het tracé van de Centrumweg werd een maquette ge maakt. Het gedeelte op de foto van onder tot ongeveer het midden betreft het deel dat eventueel uitgevoerd zal worden: het deel van de Koningsweg tot aan de Nieuwe weg (kruispunt op de foto). Rechts daarvan het NS-station Soesc-Zuid. Betaal niet meer premie dan nodig is voor uw ziekte kostenverzekering. Premie per jaar per gezin Betaal uw autoverzekering per maand zonder extra kosten. Bel voor de komplete vrijuit autovakantiegids. Keuze uit 7000 vakantie adressen in 13 landen, met 10%-20% extra kor ting buiten de zomerpiek. Assurantieen en onroerend goed G. VAN ROUWENDAAL f^\ /Burg. (irothestr. 11a I VjÊfr/ Soest-Tel. 08155-1 «48711

Soester Courant | 1979 | | pagina 1