Meer tijd voor oplossing knelpunten Nieuwe eigenaar restaurant „De Soester Duinen BB lllï VAN ESSEN vAARöeRhooqt's tuintips VOOR öoe-het-zelveRS imè Meningen van Lezers voordeel- boeken- krant Verwarming Ledenvergadering imkers Soest Vorst vertraagd aanleg kabel-T.V. Zoekt U een WONING? butzelaar makelaardij zoek uw woning zelf uit! Talenpraktikum Amersfoort Verschillende nieuwe Informatiebulletins verkrijgbaar Er bloeit nog wel iets in januari ALS U NU UW KLEURENFILM BIJ ONS LAAT ONTWIKKELEN EN AFDRUKKEN. Tot spoedig ziens dus! IrCStOlrint boekhandel Speeltoestellen omgeving Meidoornweg 3 Soester Courant van woensdag 10 januari 1979 3 Opname van brieven otider de rubriek Meningen van Lezers houdt niet in, dat dc redactie het altijd met de in houd eens is. Tijdens de vorige gemeenteraadsver gadering is gesproken over een rapport van de heren Toonstra en Scholten, beiden bewoners van de Weegbree straat, over de verwarmingstoestan den in het Soesteryeen. De raad ging toen akkoord met het door B. en W. voorgestelde antwoord. Wij menen dat de problematiek rond de verwarming groter is dan doorB. en W. gesuggereerd. De heren Toonstra en Scholten hebben dat in hun rapport geprobeerd aan te tonen. Naar wij hebben vernomen is die problematiek tijdens een gesprek tussen de opstel lers van het rapport, de gemeente, de SSW en een klein gedeelte van de bewonéhsvertegenwoordiging in onze wijk nogal gebagatelliseerd. Dat alleen het punt van eventueel te plaatsen thermostaatkranen uit het rapport is gelicht, lijkt overtrokken en uit z'n verband gerukt. Feit is dat de heren Toonstra en Scholten een aantal tekortkomingen in het verwarmingssysteem hebben aan getoond. Voor een deel hebben zij gemeente en SSW achter zich weten te krijgen. Over het restant zou in 1978 verder worden overlegd. Dat is dus, ondanks schriftelijke toezeggingen, niet gebeurd. Het gevolg is dat in maar liefst 65 procent van de gevallen een onaanvaardbaar verschil is blijven be staan in de zogenaamde aansluitwaar- den. Dit betekent niets meer en niets minder dan dat iedere bewoner in deze wijk op een unieke manier wordt aangeslagen in de verwarmingskosten. Iedereen betaalt dus iets anders, ter wijl niemand weet waarop dit voor Nederland unieke systeem is geba seerd. Niemand weet wie dit systeem heeft bedacht en wat nog erger is, hoe die onbekende dat systeem heeft bere kend. En de bewoners maar betalen. De bewoners betalen ook iedere maand een bedragje aan vaste lasten voor de verwarming. Dit bedragje maakt deel uit van de kale huur, dus niet van de servicekosten. Dit bedragje wordt der halve ieder jaar met het stijgingsper centage van de huur verhoogd. Het vreemde is dat niemand weet hoe groot dit bedragje nu eigenlijk is. Kortom, het kan niet eens worden geadmini streerd via de post „verwarmingskos ten" of iets dergelijks. En de bewoners betalen wel. Tijdens de vorige raadsvergadering mocht niet worden gesproken over de manier waarop de zogenaamde Smits- hofflat deelneemt aan het verwar mingssysteem. Het rapport van de heren Toonstra en Scholten toont aan dat deze flat beduidend goedkoper stookt dan de andere woningen in deze wijk. Ook wordt aangetoond dat de Smitshofflat 's zomers van het ver- warmingsnet wordt afgekoppeld, ter wijl dat met de andere 850 woningen niet gebeurt. Er worden 's zomers wel verwarmingskosten gemaakt, omdat het systeeem „draaiende" moet wor den gehouden. De Smitshofflat betaalt hieraan niet mee, terwijl de bewoners van de overige 850 woningen op hun beurt wel meebetalen aan kosten van eventuele storingen en calamiteiten in de verwarming van de Smitshofflat. De brief van B. en W., die de Raad tijdens de vorige raadsvergadering goedkeurde, wijst er ergens op dat de bewoners zowel de lusten als de lasten van iets hebben te accepteren. Dat gaat dan blijkbaar niet steeds en niet voor iedereen op. Het zal inmiddels duidelijk zijn gewor den dat wij het rapport van de heren Toonstra en Scholten volledig onder steunen. Dat kon de gemeenteraad echter niet weten omdat wij niet wer den uitgenodigd voor de bespreking van dat rapport op 3 november 1978. Wij zijn overigens met name door de SSW erkend als de vertegenwoordigers van de 280 gezinnen die in de Weeg breestraat wonen. Waarom mochten wij ons zegje niet doen? En waaruit bestaat het „open overleg" waar B. en W. in hun antwoord op het rapport over spreken? Wij stellen nog eens duidelijk dat mensen tegenwoordig niet meer kun nen kiezen in welke huurwoning zij komen te wonen. Door de heersende woningnood wordt dat voor hun beslist. De mensen hebben dus ook maar te slikken dat het verwarmingssysteem niet deugt. De eigenaar en de beheer der van de woningen kunnen in princi pe doen en laten wat ze willen, de bewoner heeft nu eenmaal geen keus. Zo kan dus ook een rapport worden gebagatelliseerd en staan 850 gezinnen in de kou. Letterlijk in de kou, want het systeem van blokverwarming heeft in de afgelopen vorstperiode in zeer veel woningen de vorst slechts buiten de deur weten te houden. Dat mensen in slaapzakken en onder dekens de avond moesten doorkomen, terwijl zij voor diezelfde „warmte" straks weer een gepeperde naheffing krijgen, daar hebben het gemeentebestuur en de SSW geen boodschap aan. Wij menen dat er meer verantwoorde lijkheden bestaan dan die, welke uit sluitend voortvloeien uit de wet. De gemeenteraad kan de eigenaar en de beheerder van de woningen op die verantwoordelijkheden wijzen. Niet door een nietszeggende brief van het gemeentebestuur, opgesteld na een onvolledig onderzoek waaraan niet eens de betrokken mensen konden deelnemen, goed te keuren. Hij heeft wél de mogelijkheid een diepgaand onderzoek te eisen en de gemeente en de SSW te dwingen antwoord te geven op ongetwijfeld bij hem opgekomen vragen. Vragen, die wij de SSW ook al eens hebben gesteld. We wachten nog op antwoord, maar die vragen stelden wij dan ook pas op 20 november van het vorig jaar. Maar goed, ook wij hebben geen keus. Waar halen wij zo gauw een andere woning vandaan? Daar zullen nog wel heel wat verwarmingsreke ningen overheen gaan. Bewonerscommissie Weegbreestraat i.o., Lars Meiners, voorzitter Fred Daamen, secretaris. De afdeling Soest en omstreken van de Vereniging tot Bevordering der Bijen teelt in Nederland vergadert a.s. vrij dagavond 12 januari om 20.00 uur in gebouw De Rank aan de Soesterberg- sestraat. De agenda vermeldt de gebruikelijke jaarverslagen, de behandeling van de begroting voor 1979, een bestuursver kiezing, wat huishoudelijke zaken en ondermeer wordt daarbij aan de orde gesteld de samenwerking met de Tuin- bouwvereniging, de Soester Gemeen schap, dierenbelangen en de zonne- bloemwedstri j d. Vijf bestuursleden komen in aanmer king voor periodiek aftreden; twee ervan voorzitter S. G. Nieuwenhuizen en commissaris T. F. J. Boone stellen zich herkiesbaar. Dat doen niet pen ningmeester J. van Breukelen en de commissarissen H. W. Boers en J. Koens. Voor deze drie vacatures zijn evenwel nog geen nieuwe kandidaten gevonden. Het winterse weer, de sneeuw en de vorst zijn er de oorzaak van dat er een flinke vertraging is gekomen in de aanleg van de kabel-televisie. Daarvan zijn in eerste instantie de dupe de wijken 11 [gedeeltelijk], 12,13,14,15 en 16; globaal genomen Soestdijk en 't Hart. Tijdens de vorstperiode vóór Kerstmis moesten de werkzaamheden al ruim een week gestaakt worden, maar na de Kerstdagen is er niet meer gewerkt. In veel straten in de wijken, 11,12 en 13 is de kabel al gelegd en zijn ook de aansluitingen in de huizen reeds tot stand gebracht. Zolang echter het (ka bel) wijkcentrum niet is geplaatst, kan geen signaal doorgegeven worden. En ook de plaatsing van de „wijkcentra" stagneert. Gewacht zal moeten worden tot de vorst helemaal uit de grond is en dat kan nog wel enkele weken, mogelijk zelfs maanden, duren. In 1929 schaats te men half februari nog op de Eem, van Amersfoort tot de Zuiderzee! DANKBETUIGING Gaarne willen wij het team van Brandweer, Gas PUEM en Politie hartelijk dank zeggen voor de buitengewone hulp in de barre winternacht van 6 januari. FAMILIE JANUS De Genestetlaan 15 Soest kom naar rwm mlddeiwiikstraat 54 telefoon 02155-13539 In onze FOTOKAMER staat uw stoel gereed en U zoekt UW EIGEN WONING UIT in onze overzichtelijke systeem tafel, in uw eigen tempo, rus tig op uw gemak, met een kopje koffie enmet onze assistentie. Grote keuze in SOEST-BAARN en wijde omgeving. Door wijziging van het oorspronkelijke procedure-voorstel, waarin een lijn aangegeven werd voor de oplossing van de gemeentelijke knelpunten, heeft de raad het college van burgemeester en wethouders in een positie gemanoeu vreerd waarin het zelf meer antwoorden op vragen moet geven dan in het eerste procedure-voorstel. Met het oog daarop geeft het college nu aan, dat de nu noodzakelijke studie, pas omstreeks 1 juli van dit jaar zal zijn afgerond. In het oorspronkelijke voorstel, dat in november vorig jaar door de raad nogal ingrijpend gewijzigd werd, stel de het college voor, in eerste in stantie de bevolking in te schakelen bij de meningsvorming ten aanzien van de knelpunten. Het ging er daarbij om of de bevolking ook van mening was dat de gebrekkige behuizing van het ambtelijk apparaat (gemeentehuis en politiebureau); een nieuw postkan toor; het winkelapparaat en de ver keersafwikkeling, knelpunten waren. De raad oordeelde dat daarover geen misverstand zou bestaan en schrapte de eerste fase, waarin dit overleg gepland was. Het college stelt nu: „Door het wegval len van fase één is niet zichtbaar aan te tonen welke facetproblemen door de bevolking worden onderkend en over welke oplossingen de bevolking een mening wenst kenbaar te maken. Er zal daarom een zo volledig mogelijk pakket van oplossingen en de daaraan verbonden voor- en nadelen moeten worden samengesteld. Dit betekent dat de te maken analyses van de na uw besluit van 16 november 1978 overge bleven vraagpunten uitgebreider zul len moeten zijn dan wij tijdens het uitbrengen van ons eerste voorstel hadden mogen verwachten". B. en w. zeggen dat de nu te verzetten werkzaamheden waarschijnlijk meer tijd vergen en dat men ernaar streeft die rond 1 juli a.s. af te ronden. Direct na het afronden van de studie zal contact met de raad opgenomen wor den om dan de te volgen procedure, ten aanzien van de raadpleging van de be volking, vast te stellen. Want het college houdt vast aan het uitgangspunt dat het inwinnen van de mening van de bevolking noodzakelijk is en dat dit het beste kan gebeuren door middel van een a-selecte steek proef. Aan de bevolking zullen dan exacte vragen kunnen worden voorge legd. Die vragen zullen eerst aan de raad worden voorgelegd. Als de raad akkoord gaat met het voorstel de procedure rond de cen- trumweg stop te zetten, dan zullen de vragen rond de verkeersafwikkeling uitsluitend betrekking hebben op de afwikkeling van het interne verkeer; de studie van het college zal zich daar ook toe beperken. Over de afwikkeling van het externe verkeer zal gepraat worden aan de hand van de nog op te stellen beleids nota. VERSTAAT U UW' EUROPESE COLLEGA? EFFEKTIEVE TALENSTUDIE Eng, Du, Fr, Sp, Ital, Ned. Intensieve kursus: 20 weken. Inlichtingen 033 2 90 97 Bij het gemeentelijk bureau voorlich ting is weer een drietal nieuwe INFOr- matiebulletins verkrijgbaar. Het eerste vertelt hoe het huisvuilop- halen in Soest geregeld is, het tweede wat men in Soest mej, het huj^uil doet. - Het derde INFO-bulIetin behandelt het opnamë-beleid vóór dé bejaarden/ver zorgingstehuizen. REKLAME FOTOGRAFIE TECHNISCHE FOTOGRAFIE REPORTAGES LUCHTFOTOGRAFIE Soesterbergsestraat 57 - (t.o. Busstation) Soest - Tel. 02155-13109 „Januari is de maand waarin het minst te beleven valt in de tuin", wordt over het algemeen gezegd. In zekere zin is dit ook wel zo; veel bessensoorten zijn langzamerhand verdwenen (vooral bij vorst vallen ze vaak ten offer aan de vogels en de voor- jaarsbloeiers laten nog op zich wachten. Toch zijn er verschillende planten, die juist in deze tijd soms al hun bloemen laten zien. Iedereen kent wel de winterjasmijn (Jasminum nudiflorum) welke in de periodes dat het niet vriest van eind november tot maart zijn gele trompetvormige bloemjes opent. Het is een plant met lange slappe twijgen, die heel langs een muur of pergola geleid kunnen worden. Vreemd genoeg wordt hij zelden als bodembedekker gebruikt, terwijl hij hier zeer geschikt voor is. De lange twijgen vormen gemakkelijk wortels als ze op de grond liggen; de plant is dus op deze wijze vrij eenvoudig te vermeerderen. Nog bekender is misschien wel de toverhazelaar Hamamelis mollis Er bestaan meerdere soorten Hamamelis, maar de -mollis is het meest gebruikt. De andere soorten, waaronder ook met rode bloemen, zijn (nog) be trekkelijk zeldzaam. Wanneer het weer een beetje vriendelijk is staat deze struik volop te bloeien en vormt een lichte plek in de tuin. De hamamelis kan tot 3 m. hoog worden en 2 m. breed. Hij staat het liefst op een enigszins beschutte plek in de zon of halfschaduw. De hamamelis heeft ge neeskrachtige eigenschappen; in de homeopathie wordt vaak gebruik gemaakt van Hamamehs-zalf. hetgeen goed helpt bij schaafwonden e.d. Wanneer het weer gunstig is in januari (er zijn wel eens temperaturen van rond de 12°C gemeten) en de zon wil een beetje schijnen, dan kunnen de meeste moedige voorjaarsbloeiers hun eerste bloe men al laten zien. Tot die vroege bloeiers behoren o.a. het sneeuw klokje (Galanthus), sneeuwroem (Chionodoxa) met blauwe bloempjes, sommige krokus-soorten, het bosanemoontje (Anemone blanda) en de bolirisjes, welke tot 15 cm. hoog worden en vooral in wat grotere groepen (bijv. als onder begroeiing) een fraai effect geven. Iris reticulata is helderpaars en Iris danfordiae fel geel. De winteraconiet (Eran- this) gaat ook onder iets minder gunstige omstan digheden wel bloeien en is dan ook altijd de eerste bloeier van de bolgewasjes. Eerst komt de bloem knop boven de grond uit en gaat de grote gele bloem open, daarna verschijnt pas het blad. Deze bolle tjes kunnen het beste in het najaar geplant worden en hoeven niet meer uit de grond gehaald worden. Elk jaar komen ze vanzelf weer op met een groter aantal als het vorig jaar. Eén vaste plant bloeit er in deze tijd, wanneer het weer enigszins gun stig is. Dit is de kerstroos (Helleborus niger). Dit is een lage plant met grote witte bloemen. (Er bestaan ook soorten met o.a. rode bloemen, maar deze zijn nog zeldzamer als de gewone soort De meest ideale plaats voor deze plant is op het westen. Verder bloeien uiteraard winterbloeiende (dop) heide soorten volop. (Erica carnea. Erica darleyensis). Hierin zijn zo veel kleurschakeringen, van wit naar donkerpaars- rood, dat alleen zij de tuin al een kleurig aanzien kunnen geven. Leuke foto's gemaakt? Laat dan uw volle kleurenfilm bij ons ont wikkelen en afdrukken in 2 dagen. Want iedereen die vóór 24 februari een volle kleu renfilm bij ons inlevert om te laten ontwik kelen en afdrukken ontvangt een gratis vergroting van een kleurennegatief naar keuze.Opformaat13 x 18 of 13 x 13, afhankelijk van 't negatiefformaat. >v— BIRKSTRAAT 2 IIIIÏI IfJlO TELEFOON 12874 Verhuur kinderfilms - Inruil - Occasions Schud uw spaar varken vast leeg...! Want deze week ontvangt u in uw brievenbus onze Boordevol informatie over onze voordeel boekenverkoop. Ontdek hoeveel voordelige boeken u vindt bij Soesterbergsestraat 53 Soest Telefoon 12419 Op verzoek van bewoners van de Meidoornweg en omgeving, en na over leg met bewoners van de Heideweg, zijn door de gemeente speeltoestellen geplaatst in de driehoek Schapendrift- Dennenlaan-rfeideweg. Restaurant „De Soester Duinen" aan de Soesterbergsestraat Met ingang van maandag 8 januari j.I. is het bekende restaurant De Soester Duinen aan de Soesterbergsestraat, nabij het station Soestduinen overgegaan in handen van de heer en mevrouw F. J. Klinkhamer. Zij namen het bedrijf over van de heer en mevrouw H. Verbeek. De heer Klinkhamer is geen onbekende in Soest. Jaren was hij belast met de dagelijkse leiding van het restaurant De Korte Duinen aan de Birkstraat (bij Avia's dienstencentrum). Per 1 januari van dit jaar zwaait de heer R. G. M. Klinkhamer de scepter in De Korte Duinen, terwijl de heer F. J. Klinkhamer voortaan gastheer is in „De Soester Duinen". In „De Soester Duinen" blijft het restaurant in grote lijnen functioneren, zoals de familie Verbeek dat jaren deed. Slechts de creatie van een receptie-balie, geheel nieuwe menu kaarten met een nadruk op specialitei ten en een kleine verandering in het betalingssysteem, zijn de enige wijzi gingen die in „De Soester Duinen" zijn doorgevoerd. De Korte Duinen" heeft een geheel nieuw interieur gekregen, met op de tafels kleedjes en het bedienend perso neel in nieuwe kledij. De bekende speelhoek is gehandhaafd en zelfs iets uitgebreid. Ook de menukaart ondergaat een wij ziging en wel door wekelijks verande rende specialiteiten en ieder kwartaal nieuwe gerechten. Beide restaurants liggen aan de rand van de Soester bossen en duinen en beiden hebben forse parkeerplaatsen. Beide restaurants zijn nu onderge bracht in de „Fredjee bv". Restaurant-Grill „De Korte Duinen" aan de Birkstraat

Soester Courant | 1979 | | pagina 3