Keuken- en andere praat Smikkelen Smullen Soest Culinaire hoogstandjes in nostalgische sfeer 15 Soester Courant van woensdag 17 januari 1978 15 Foto Goos van der Wilt [Astra] Praten met Roel van Beek maakt spoedig duidelijk dat de jonge eigenaar (31) van La Grande Bouffe niets in het leven cadeau heeft gekregen. Dat houdt overigens niet in dat hij daardoor een spijkerharde sakenman is geworden. De bewoners van Honsbergen en de Drie Eiken kunnen daarvan getuigen. Met zijn keuken-brigade heeft Roel van Beek in deze bejaarden-centra Kerstdiners verzorgd waarover men nog steeds niet is uitgesproken. Kerstdi ners in een tijd en tegen een prijs waarin restaurant houders wel iets anders aan hun hoofd hebben. Roel van Beek, qua uiterlijk zo weggelopen uit de Engelse Come dyserie George en Mildred, in werkelijkheid zoon van eenvoudige ouders, die alleen met heel hard werken het hoofd boven water hielden. Vader Van Beek tot zijn 65e vrachtwagen-chauffeur, moeder Van Beek vele jaren cheffin in een wasserij en huisvrouw. La Grande Bouffe-eigenaar Roel van Beek praat vol trots over hen. „Zij hebben mij leren werken. Van mijn ze ventiende tot mijn 22e jaar gewerkt bij de N.M.B. te Amersfoort, tussendoor bijverdienen in de Horeca. Ben van huis uit altijd een spaarzaam baasje geweest. Is ook niet vreemd als je ziet wat je ouders er voor moeten doen om deel van leven te ^hebben. Na vijf jaar bank en mijn freë-Tance wérk in de Horecasektor stond voor mij wel vast dat ik wat mijn toekomst be trof voor het laatste zou kiezen. Zitvlees had ik niet en bovendien wilde ik onafhankelijk zijn. Na mijn ver trek bij de NMB heb ik op pachtbasis in Amersfoort de Clemenshof en De Boekanier overgenomen. Korte tijd later kon ik op f 5000,- na met eigen geld café De Petomaan kopen. Mijn ouders hebben het tekort ko mende bedrag voorgeschoten. Drie maanden later kon ik ze het terug betalen en was ik werkelijk eigen baas. De Petomaan is nu nog in mijn bezit evenals café De Boekanier. Goed lopende zaken maar als totaal toch 7iiet mijn absolute ideaal. Per slot van rekening heb je niet voor niets een Horeca-diploma en wat er allemaal bij hoort op zak. Een zaak als La Grande Bouffe heeft mij altijd voor ogen gestaan. Bijna vier jaar geleden kon ik het toenmalige hotel De Bosvijver huren. Na heel wat rekenen, cijferen en piekeren heb ik daartoe besloten. Het sukses is enorm groot, maar dat ligt niet alleen aan mij. Mijn vriend Rien de Ruiter is mijn kok: een inter nationale grootmeester met een schitterende staat van diëtist. Heeft als bedrijfsleider bij Holle Bolle Gijs in Amersfoort gestaan, was werkzaam in het toenmalige Havenrestaurant in Amsterdam en zag De Witte en De Holevoet van binnen en van buiten. Dan weet je op culi nair gebied wel wat je in huis hebt. Ik heb daardoor het geluk gehad dat het sukses niet lang op zich liet wach ten. Daardoor durf je ook iets meer te wagen. Zo hebben wij als enige in Soest tijdens de week-ends levende mu ziek in huis. Hét Griekse gitaristen-duo Parrys Harry zorgt daarvoor. Ze zijn afkomstig uit de Amersfoortse bistro De Volle Pot en spelen sinds 1976 bij mij in de zaak. Achteraf bezien ook al weer een pijler van ons sukses". Roel van Beek, bezeten van zijn zaak, over niets an ders sprekend dan zijn v:erk. Bestaat er toevallig ook nog zoiets als een privé-levenDe beantwoording van deze vraag levert geen problemen op. ,,Op mijn 20e jaar ben ik getrouwd met Netty van Bloppoel, een Zeeuws meisje. In het begin is de zaak vele malen voor het meisje gegaan, maar het kan niet anders als je voor later iets wil opbouwen. Sinds ik een dochter heb, die trouwens ook nog sprekend op haar vader lijkt, is er voor privé- leven wat meer tijd, maar de zaak wordt er toch altijd weer in betrokken. Uitgaan wil voor ons zeggen dat we eens binnen of bui ten Soest bij de collega's op bezoek gaan. Iets eten, iets drinken, kijken en luisteren om er iets van op te steken, want uitgestudeerd ben je in dit vak nooit. Blijft over de vraag op wat voor publiek La Grande Bouffe is afgestemd. Stelt Roel vati Beek: ,,In principe op publiek dat zich bij ons thuis voelt. Zakenmensen, families, verliefd, verloofd, getrouwd, toevallige pas santen. Naast de kwaliteit van onze maaltijden probe ren wij met service en gastvrijheid een sfeertje te schep- pen waarin het lekker toeven is. Geen dikdoenerij en exclusiviteit uitsluitend t.a.v. de samenstelling van de ge- rechten. Ieder kwartaal hebben we andere menu's, ie dere keer is een bezoek aan La Grande Bouffe weer een verrassing". Jammer genoeg ontbreekt op de spijskaart van onze gastheer typische Hollandse kost als zuurkool en de Hol landse Nassi (capucijners). Wanneer we Roel Verbeek daarop attent maken lijkt hij verrast. ,,Dat is mis- schien een idee voor straks. We zullen het samen be praten". Samen bepraten wil zeggen dat Roel van Beek iedere suggestie aan zijn vaste 7nedewcrkers voorlegt en pas daarna beslist. Tien tegen één dat er straks ook capucijners op het menu prijken. La Grande Bouffe gaat geen zee te hoog. Lr. Op deze smikkel-smul- Soestpagina deze week de vierde aflevering van on ze culinaire ontdekkings reis. Eerder hadden wij geparkeerd bij restaurant v.d. Brink, Bauer's Stü- berl en restaurant De Dis sel. Deze week restaurant La Grande Bouffe. Ter voorkoming van mis verstanden: alle vastge legde indrukken zijn ge baseerd op een éénmalig bezoek. Restaurant La Grande Bouffe Eethuis „La Grande Bouffe" aan de Soesterbergsestraat Kerstmis en jaarwisseling behoorden al weer enkele dagen tot het verleden toen wij ons in een bar winters limaat op weg begaven naar La Grande Bouffe. De geldverslindende feestdagen, de stand van de baro meter deden ons veronderstellen dat de belangstel ling voor een etentje buitenshuis, in welk restaurant ïan ook, tot ver onder het nulpunt zou zijn gezakt. Cen verkeerde conclusie. Ook die avond was rond de klok van zeven uur de royale parkeerplaats van res taurant La Grande Bouffe ruim voorzien van auto's. Via een sneeuwvrij gemaakt toegangspad was ons doel zonder glij- en schuifelpartij te bereiken. Binnen een gastvrije ontvangst. Het aannemen en onder brengen van garderobe behoort tot de dagelijkse ser vice van het huis. We hebben niet gereserveerd, hetgeen als konsekwentie heeft dat we tijdelijk een onderkomen vinden in de wachtkamer: de Grand La Bouffe Bar. Geen straf overigens. Met ons verblijven er een vriendelijke Oma, ouders en kinderen. In totaal 20 personen kunnen aan de vierkante eiken houten bar aanspraak maken op een zitplaats, eenzelfde aan tal moet staande de drankjes tot zich nemen. De entourage van de bar is eenvoudig en nostalgisch. Licht van lampe kapjes uit grootmoeders tijd verduidelijken de schoolbor den waarop met schoolkrijt de consumptie-prijzen geschre ven staan. Opmerkelijk is dat ook een reeks vruchtensappen tot de te bestellen mogelijkheden vooraf behoort. De La Grande Bouffe Bar is er niet een in de klassieke zin van het woord. Op het moment dat wij onze bestelling deden ontbrak de man, die als barkeeper in dit genre bedrijven een bestaan heeft. Later krijgen wij te horen dat dit geen toevalligheid is. De direktie van La Grande Bouffe wil de restaurant-bar niet als café-bar misbruikt zien wor gden. Het treedt alleen in funk- tie voor de restaurant-bezoe kers die voor en/of achteraf iets vloeibaars aan hun maal tijden willen toevoegen. Uit sluitend dorstigen kunnen el ders in Soest terecht. Zo zii het. Voor de bargasten vloeit uit een antieke porceleinen bier- pomp licht schuimend bier in glazen. Wie wat sterkers wil kan zijn keus maken uit een oude bitter (Bokma) en jonge (Hoppe). De rest van de bar is gevuld met een assortiment waaruit kan worden opge maakt dat de samensteller de gemiddelde keuze van de gas ten aardig heeft bijgehouden. ,Ten aanzien van de bitters toch nog een eervolle vermelding. La Grande Bouffe schenkt Co- renwijn, een zeer oude jenever j(38%), die zijn smaak en kwali teit heeft gekregen na een ja renlang rijpingsproces op fust. Is de moeite van het proberen zeker waard, mits de gebrui kers zich niet verslikken in het alcoholpercentage. Zelf nip ik na mijn eerste Bokma met ge noegen aan de exclusieve Co- renwijn, op een kruk naast mij wordt een cream sherry van het merk Tenido genuttigd. Het onbekend maakt onbemind gaat hier zeker niet op. Mijn afelgenote van straks is uiter- ate te spreken over de kwali teit en attendeert mij op de niet geringe hoeveelheid die wordt verstrekt. Samen buigen wij ons over een spijskaart die betere tijden heeft gekend. Wanneer we dit ter sprake brengen wordt me degedeeld dat een nieuwe kaart in de maak is die er vooral qua uiterlijk heel wat aantrekkelijker zal uitzien. Te hopen is overigens dat men inhoudelijk weinig zal verande ren. Zoals het een werkelijk goed restaurant in deze tijd betaamt zijn de keuzemogelijkheden be perkt. Bij de koude voorge rechten is de. cocktail Monica de meest opvallende. Een in het oog springende sa menstelling: koude kip met mandarijntjes, geserveerd met knolselderij, gember en room saus tegen een prijs van slechts 5,50. De keuze uit soepen beperkt zich ook tot vijf moge lijkheden. De goedkoopste is de Bouillon Paco 3,-) waarop wij straks in dit verhaal nog terugkomen. Wie de maaltijd met wat steviger geschut wil starten kan met een royale ui ensoep 4,-) vertrekken. De rubriek tussengerechten be perkt zich eveneens tot vijf mo gelijkheden. Qua prijs zijn twee gerechten opvallend. Voor kip Oriëntale" en ana nas dient slechts 5,50 te wor den neergeteld, 2 tongfilets met witte wijnsaus vragen niet meer dan 11,50. Wat de vis gerechten bij de hoofdschotels betreft heeft de samenstelling heel verstandig het zekere voor het onzekere genomen. De aan gegeven visgerechten zijn niet altijd uit voorraad leverbaar en zijn wat de afrekening be treft gebaseerd op de geldende dagprijzen. Vleesgerechten daarentegen in overvloed. De spijskaart maakt heel nadruk kelijk duidelijk wat u er alle maal verder bij mag ver wachten en ook de prijzen spre ken voor zich zelf: zeer rede lijk. Onze nog niet geledigde gla zen worden vriendelijk naar het restaurant getranspor teerd. Eerste indruk: een nostalgi sche eetgelegenheid waar men sen ook nog in staat zijn te lachen. Een met de bar verge lijkbare verlichting, een zwart wit tegelvloer, heerlijk ouder wetse stoeltjes, veel antiek. Mist wellicht ,,de chique" maar komt aan gezelligheid en sfeer niets te kort. Mijn tafelgenote heeft als ou verture mosseltjes gekozen. Een klein experimentje in deze tijd van het jaar. Persoonlijk haat ik deze duistere wezens hetgeen de consumente niet be let uit te roepen: ,,Ot wat heerlijk. Zo heb ik ze nog nooit gegeten". Het blijken in room boter gebakken mosselen te zijn, afgeblust met witte wijn en gegarneerd met citroen en peterselie. Zelf kies ik voor een kalfspastei.'De verpakking is zeer goed van temperatuur en krokant. Bindmiddelen krij- Het interieur van „La Grande Boul gen bij La Grande Bouffe wei nig kans. De stukjes mager kalfsvlees zijn ook zichtbaar aanwezig, de saus als een lich te crème met een voortreffe lijke smaak. Gezien de calo rieën die wij tijdens de feest dagen rijker" zijn geworden onthouden we ons van een koud voorgerecht, temeer daar voor het tussengerecht de keuze was bepaald op twee soepen. Wie een liefhebber is van een toma tensoep met een tomaten- smaak moet zich de soep met de merkwaardige naam Soep Portugaise niet laten ontglip pen. Wat het met Portugal te maken heeft zal wel altijd on duidelijk blijven, een Engelse benaming komt er veel eerder voor in aanmerking, maar de smaak en kwaliteit zijn van topklasse. Tomatensoep ge maakt van verse tomaten en groenten, gegarneerd met toast en ei. Voortreffelijk. Tegenover mij wordt in absolu te stilte genoten van de reeds in dit verhaal gesignaleerde bouillon Paco, Een doorzichtig geheel waarbij men niet tever geefs mergballetjes zoekt. Het blijkt smakelijk gekruid, zacht van smaak en smaakopwek- kend te zijn. Dat laatste is dan ook wel noodzakelijk want de niet geringe hoofdgerechten staan in de keuken zacht sudde rend en pruttelend op de afne mers te wachten. Vers knap pend stokbrood helpt ons de smaak te neutraliseren, de ro de huiswijn wordt intussen ge serveerd. Eerste verrassing: niet de bekende qua etiketten kleurloze karafjes, maar een heuse 0,7 literfles die de naam Bon Patron meekreeg. Nou hebben namen bij huiswijnen niets of nauwelijks iets te be tekenen, maar deze naam moet u toch maar eens onthouden. Het etiket vermeldt: Vin sè- lectionné, Importé et mis en bouteille. J. A. Verbunt - Til burg. Om het dan maar eens oneerbiedig te zeggen: een huiswijn waarbij man en paard wordt genoemd. De Tilburgse importeur J. A. Verbunt heeft in ons land en ook ver daar buiten een grote reputatie opgebouwd. Wat hij met Bon Patron als eenvoudi ge tafelwijn op de markt brengt doet zijn reputatie in geen enkel opzicht geweld aan, integendeel. La Grande Bouffe legt er eer mee in. Bovendien, en dat verdient een aparte vermelding, janu- ari-bezoekers van La Grande Bouffe ontvangen bij het af scheid gratis een fles Bon Pa tron vergezeld van de beste wensen voor het jaar 1979. Terug naar de maaltijd. Mijn tafelgenote blijft na de mosse len op een zelfde .toonhoogte" zitten. Een voortreffelijke sa lade bestaande uit sla, kom kommer, tomaten en rode kool vergezelt de in pure roombo ter gebakken snoekbaarsfilets. De filets zijn ondergebracht in een saus van garnaaltjes, champignons, prei, gestoofde uitjes, tomaat en citroen. Rijst. Parijse aardappeltjes, andijvie, sperciboontjes en een zeer apart geblancheerde Chinese kool omlijsten het ge heel. Dagen later is de ver- bruikster er nog niet over uit gesproken. Bij het serveren van dit culi nair gedichtje valt op dat de saus niet als verplicht nummer over de snoekbaarsfilets wordt gesprenkeld. Een juiste opvat ting. De gasten bepalen zelf of zij het één met het ander willen combineren, of dat ze er de voorkeur aan geven zowel het één als het ander onafhan kelijk van elkaar te proeven en te ondergaan. Foto Goos van der Wilt [Astra] Dezelfde groenten zijn de met gezellen van de kalfsentrecote serveerd. Een hoofdgerecht reserveerd. Een hoofdgerecht voor fijnproevers die het ver werken van allerlei bekende en onbekende kruiden beu zijn. Het bestaat uit sappig mals kalfsvlees, begeleidt door een zachte roomsaus waarin zich champignons in bescheiden hoeveelheden hebben genes teld. Slechts één aanmerking: de hoeveelheid vlees, hoe sma kelijk ook van kwaliteit, is van een bijna onmenselijke propor tie. Ook daar blijken echter bij na vraag oplossingen in La Gran de Bouffe voor te bestaan. Wie zijn hoofdgerecht qua kwanti teit wil halveren kan er tevens verzekerd van zijn dat dit ook bij de eindafrekening tot uit drukking zal komen. Een ser vice die wij elders in Soest en daarbuiten nog niet aangetrof fen. Na twee uur tafelen op weg naar de finale, en wat voor één. De bananenboot drijft in een meertje van Tia Maria en Grand Marnier, degelijk warm verpakt in zilver-folie. Meer paal is een buiten het folie op een bord aangebrachte hoe veelheid vanille-ijs. Sommige gerechten, in dit geval het des sert, zou je in een museum moeten kunnen onderbrengen Helaas de 20e eeuw is nog niet zo ver. Blijvend is wel ,,DE GROTE SCHRANSPARTIJ", La Gran de Bouffe, voorheen Hotel De Bosvijver gelegen aan de Soes- terbergsestraatweg in Soest- Zuid. Een zekerheid waarmee het, ook qua prijs en service, in culinair opzicht zeer goed leven is. JAN LEIJENDEKKER.

Soester Courant | 1979 | | pagina 15