Tiende tentoonstelling van Neocat 1978 niet ongunstig voor Ondernemers Eemland Streven naar betere af stemming vraag en aanbod op arbeidsmarkt VAARöeRhooqt's tuintips VOOR öoe-het-zeLveRs VVV nieuws Voorzitter K.v.K. Drs. de Groot in afscheidsrede: SOESTDIJK BRUILOFTEN PARTIJEN RECEPTIES BEAT BALLET De esdoorn - een veelzijdige boom 19 Soester Courant van woensdag: 17 januari 1978 19 Tot en met 25 februari kunt u genie- ten van een kleurige schilderijenten toonstelling afkomstig van schilders uit Haïti. Deze wordt gehouden in het Tropenmuseum te Amsterdam. Aziatische kunst uit het bezit van le den van de Vereniging van vrienden der Aziatische kunst kunt u bezichtigen t/m 4 maart in het Rijksmuseum te Amsterdam. De Toneelgroep presenteert in de Blau we Zaal van de Stadsschouwburg te Utrecht op vr. 19 en za. 20, wo. 24 t/m za. 27 januari het toneelstuk Roos je en het prijsdier. Aanvang: 20.30 uur. Kaarten 9,-, CJP 5,-. Plaatsbespre ken vanaf 6 dagen tevoren aan de kassa van 10-15 uur. Tel. van 11-15 uur onder nr. 030-310241. Op 18 januari a.s. vertoont ARTI- SHOCK haar derde film, genaamd „Jeugd, Roeping en eerste ervaringen van Giacomo Casanova van Venetie". Regie is van Luigi Comencini. Deze film wordt gedraaid in de Open bare School te Overhees, aanvang 20.30 iuur precies. Het Nederlands Danstheater geeft op vrijdag 19 januari in de Stadsschouw burg te Utrecht een voorstelling van de Psalmen Symfonie, de Kinderspe len en Sinfonietta. De choreografie is van Jiri Kylian, m.m.v. Het Ned. Balletorkest. In de Stadsschouwburg te Utrecht komt vanaf za. 20 jan. t/m zo. 28 jan. Paul van Vliet met zijn nieuwe show „Vandaag of morgen". Op dins dag 23 jan. géén voorstelling. Aanvang: 20 uur. Toegangsprijzen 12,50; 15,50; 19,50 en 22,50 vanaf drie dagen tevoren aan de kassa van 10-14 uur. Tel. 11-14 uur nr. 030-310241. Nieuws voor liefhebbers van Jazz. De Stichting Jazz in Amersfoort geeft op -ondag 28 januari rond de open haard i Restaurant De Flint een jazz-con- cert „De Onderlinge van 1975". De Onderlinge is een 7-mans formatie met een mengeling van dixie- soul, jazz en blues. Aanvang 15 uur. Prijs 5,-, donateurs 2,50. Kinderen tot 12 jaar :ratis. Op donderdag 25 januari speelt Peter Faber solotoneel in de Speeldoos te Baarn. Peter „Dr. Vlimmen" Faber is een soort alleskunner. Dit programma is door hemzelf bedacht, geschreven en -eregisseerd en natuurlijk speelt hij het ook zelf. Aanvang 20.30 uur. Prijs 5,-, pas 65/ CJP 4.-. Drie dialezingen over archeologie. De heer H. J. de Raad komt op drie data naar de Stadshal te Amersfoort om even zovele lezingen te houden. Onder werpen: „Dode mensen vertellen geen sprookjes", „Uit de schatkamer van Toet-anch-amon" en „De kans van uw leven". Tijdens de laatste lezing komt de rode stad Petra aan de orde. De data zijn: zat. 20 januari, aanvang 14 uur. Donderdag 25 januari, aanvang 19.30 uur en zaterdag 27 januari, aan vang 14 uur. Stadshal, ingang Teutzij de, Toegang gratis. In het splinternieuwe Muziekcentrum Vredenburg te Utrecht, gelegen net buiten Hoog Catharijne en het N.S.- station, wordt op zondag 22 januari een „proefconcert" gegeven. ,,Les Mé- nestreis", voluit het „Wiener Ensem ble für Alte Musik". Een uiterst mu zikale formatie die zich heeft toegelegd op dansmuziek uit Middeleeuwen en Renaissance. Een vrolijke aangelegen heid dus. Aanvang 20.15 uur. Kaarten bij de kassa in de Vredenburg-passage op 19, 20 en 22 januari van 10-15 uur en tevens één uur voor de aanvang. Tel. 030-314544. Het poppentheater Toermalijn aan de Koppelpoort te Amersfoort geeft op 20 januari een poppenvoorstelling „Het Krantemannetje" voor kinderen vanaf 5 jaar. Aanvang 11 en 15 uur. Entree 4.- inkl. koffie of limonade. De Kon. Mij. Tuinbouw en Plantkunde, afd. Soest houdt op dinsdag 23 januari de „Jaarvergadering Leden" met een grote planten-verloting. Na de pauze: „Bomen in Soest" door de heer A. van de Broek. Aanvang 20 uur in het gebouw Medisch Centrum, Nieuwe- weg 14. Houdt u van katten, dan kunt u uw art ophalen. Op 20 en 21 januari is er in de Beatrixhal te Utrecht de in- ernationale kattententoonstelling NEOCAT. Dagelijks van 10-18 uur. ent u van plan uw vakantie in ei gen land door te brengen? Van de pro- Inde Drenthe hebben wij gidsen ont- angen, boordevol toeristische infor matie. nformatie per gemeente, alles over ungaiows, hotels, pensions, cam- ings, kamphuizen en natuurkampeer- ~rreinen, eetgelegenheden in Drenthe n heel veel tips voor een dagje uit. eze gids kost 2,50. et Lasschuit's officieel adresboek 979 van hotels, motels en restaurants in Nederland hebben wij ook ontvan- fcen. De prijs is 4,50. U vindt er -veneens toeristische gegevens in en pelichting in 8 talen. De nieuwe gids voor vakantie en vrije tijd Zuid-West Veluwe '79 hebben wij ook ontvangen. D&-gids informeert u over talrijke zaken die in de belangen sfeer van de vakantieganger en de dag jesmensen ligt. Ook wat de recreatie mogelijkheden zijn. U kunt op de Zuid- West Veluwe letterlijk alle kanten op. 'Rooie Sien kunt u ook weer gaan zien. Het Amsterdams Volkstoneel speelt van di. 23 januari t/m wo. 14 februari in theater Carré te Amsterdam. Kaar ten 20.-; 17.50; 12,50; 7,50 en 5,-. Hier kunt u reserveren. CAFÉ-RESTAURANT BART KOOY Vredehofstraat 6 Telefoon 12525 Voor uw Chr. Karelse, voorzitter Kamer van Koophandel Op dinsdag 6 februari en woensdag 7 februari a.s. start Elisabeth Couwenberg met het geven van BEAT DANSEN en wel in het Eltheto gebouw, Driftje 4A achter het Busstation Soest-Zuid. Jongens en meisjes v.a. 13 jaar tot 16 jaar dinsdags 17.00-18.00 uur Jongens en meisjes v.a. 16 jaar en ouder dinsdags 18.00-19.00 uur Voor volwassenen op woensdagochtend 9.30-10.30 uur. Voor verdere inlichtingen kunt U haar bereiken onder tel. 02155-20721. Een nest jonge servals met hun moeder in een natuurlijke omgeving. Op 20 en 21 januari houdt Neocat haar 10de grote internationale kattententoon stelling in de EXPO-zaal van de Jaarbeurs te Utrecht. Meer dan duizend katten zijn ingeschreven, verdeeld over ruim vijftig rassen en variëteiten. Daarnaast zullen er verschillende stands zijn van bedrijven en verenigingen, die voorlichting geven over het houden van katten. Eén daarvan is de Stichting Amivedi; deze heeft tot doel de registratie van gevonden en vermiste dieren. In samenwerking met het dierenasiel zal Amivedi op de tentoonstelling aanwezig zijn met een aantal gezonde, ingeënte en behandelde poezen en katers waarvoor een nieuw tehuis wordt gezocht. Wanneer bezoekers zo'n dier zouden willen medenemen moeten zij wel een goed sluitende mand of tas meebrengen en zij moeten de inentingskosten betalen. Heet U Kat, De Kadt, Kater of Tien stra? Dan mag U gratis naar „Katten Kijken" Evenals verleden jaar zullen een aan tal groepen gratis toegang tot de ten toonstelling van Neocat kunnen krij gen. Ten eerste zijn daar weer alle lichame lijk gehandicapten met één begeleider, die op zaterdag vanaf 10 uur vrije toegang zullen worden verleend. Ook zullen alle personen die Kat, de Ka(d)t, Kater, Poes of Cats heten op beide dagen gratis toegang kunnen krijgen. Maar ter ere van het 10-jarig bestaan van Neocat zal dat ook gelden voor iedereen die het woord Tien in zijn achternaam heeft, dus Tienhoven, Stienstra, etc. Het bezit van zo'n naam moet worden aangetoond met een gel dig paspoort, rijbewijs, post-indenti- teitskaart of iets dergelijks. De Unikat krijgt Uni-daalder Omdat de 10de kattententoonstelling van Neocat wordt gehouden in het jaar waarin wordt herdacht dat de Unie van Utrecht 400 jaar geleden werd gesticht, zal aan de eigenaar van de oudste kat op de tentoonstelling een extra prijs worden uitgereikt. Deze prijs zal be staan uit een Unie-daalder. Deze prijs zal worden uitgereikt op zaterdag 10.30 uur door de man die ook de tentoonstelling zal openen. Dit zal zijn Dr. Jan Terlouw, bekend politicus en boekschrijver. Moeraskatten en servals te zien bij „Katten Kijken" Moeraskatten en servals vormen een attractie van het Dierenpark Wasse naar die op Neocats 10e tentoonstelling „Katten Kijken" te Utrecht te zien zal zijn. Beide diersoorten behoren tot de katachtigen en wat de moeraskatten betreft wordt het niet uitgesloten ge acht dat deze, samen met de Siamezen, behoren tot de voorouders van een thans zeer populair katteras, de Abes- sijnen. De grote kenner der katachtigen, H. L. Blonk, beschrijft in zijn boek „Wilde katten" (uitgave Thieme, Zutphen) de moeraskat als volgt: een stevig gebouwde, uitgesproken langbenige, eenkleurige kat. De kóp-romplengte gaat van 50 tot 85 cm, de staartlengte van 25 tot 30 cm. Het gewicht bedraagt 4 tot 15 kg." De dieren zijn dus vrij groot, hebben een zwaar gebit, houden van water en gaan soms spontaan zwemmen, zijn vriendelijk een aan hankelijk en missen de schichtigheid en het wantrouwen van andere katte- soorten. Hun verspreidingsgebied is zeer groot: het loopt van de beneden- Nijl via Israël tot in de Kaukasus, Zuid-Siberië en Tibet, tot in Thailand en Ceylon. „Er wordt verondersteld", aldus Blonk, „dat de zogenaamde Abessijnse kat ontstaan zou zijn uit kruising van moeraskat met Siamese huiskat". De servals, die ook vorig jaar reeds op Katten Kijken aanwezig waren, zijn groter dan de moeraskatten, hebben een smalle kop met grote, rechtop staande oren en lopen bijna even hard als een jachtluipaard. Het dier komt voor in Tunesië, Algerije en het noor den van Marokko, ontbreekt in Egypte, de Sahara en de Kalahari en bewoont verder het gehele open landschap van Afrika. m In deze tijd, nu er in de tuin niet zo gek veel te doen is, kunnen we een interessante bomengroep bespre ken; de esdoorns. De Latijnse naam voor dit geslacht is Acer, wat „scherp" betekent. Zeer waarschijnlijk hebben ze deze naam te danken aan het feit, dat het hout van deze bomen vroeger voor speren werd gebruikt. Esdoorns komen voor in Noord-Amerika, Europa en Noordoost-Azië en zijn alle bladverliezende bomen. De hoogte is nogal variabel; van 150 cm. (sommige gekweekte Japanse soorten) tot 30m. Ze hebben allemaal kruisgewijs staande, meestal gelobde tot diep ingesneden bladeren en gevleugel de vruchtjes, die met z'n tweeën tegenover elkaar staan. Door het vleugeltje wordt de windversprei ding bevorderd, zodat ze bij gunstige wind tien tallen meters weggevoerd worden. Het geslacht esdoorns is zeer uitgebreid, zodat het ondoenlijk zou zijn alle soorten te besprekep. Over de belangrijkste soorten zullen we iets ver tellen. Eén van de meest bekende esdoorns in onze omge ving is de Acer pseudoplatanus, of gewone esdoorn. Zoals de naam zegt lijkt hij op de Plataan, maar dit geldt voornamelijk voor de bladeren. Deze zijn ca. 17 cm. in doorsnede. Deze boom kan 30 m. hoog worden, en kojmt in heel Europa voor. Acer platanoides. De Noorse esdoorn groeit ook in Europa en wordt net zo hoog als de gewone es doorn. In tegenstelling tot de vorige soort, die bladeren met stompe lobben heeft, bezit de Noorse esdoorn scherp gepunte lobben. Een soort die veel in bossages gebruikt wordt en ook uitstekend geschikt is als haagplant, isde Acer campestre of Spaanse aak. Ook deze soort is inheems in Europa. Zelfs in de schaduw ge dijt hij nog goed. De bekendste Amerikaanse esdoorn is de Acer saccharum, de suikeresdoorn. Het harde hout van deze boom is zeer waardevol en wordt in de meubelindsutrie gebruikt. Van het suikerachtige sap wordt siroop gemaakt. Vooral in de canadese industrie vindt deze boom verschillende toepassingen. Niet voor niets komt het esdoornblad dan ook voor op de Canadese vlag Op de Acer campestre na zijn deze esdoorns ech ter niet zo geschikt voor het gebruik in de tuin, daar ze over het algemeen veel te groot worden. Wel zijn er verschillende cultuurvariëteiten te ge bruiken, die niet zo groot worden zoals Acer pla tanoides „Globosum", de kogelesdoorn, welke een bolronde kroon heeft en niet veel hoger wordt dan 4 m. Ook de Japanse esdoorns zijn zeer geschokt voor het gebruik in de tuin. Ze hebben over het algemeen mooie bladvormen- en kleuren. In de herfst vormen ze helemaal voor een spek takel in de tuin, wanneer ze prachtig verkleuren van helder goudgeel tot felrood. Een Japanse esdoorn is met zijn decoratieve groei wijze een typische solitair, te plaatsen tussen lage beplanting of, (vooral de lagere soorten), bij de vijver of in de rotstuin. Esdoorns stellen niet veel eisen aan de grondsoort. Goed doorspitten en vermengen met wat tuinturf en compost is meestal wel voldoende. De Japanse soorten (Acer palmatum en Acer japonicum) staan het liefst niet te veel in de wind. Snoeien is niet nodig en zelfs niet aan te bevelen (althans voor de Japanse soorten). Maar al te gauw bederft u hiermee de sierlijke vorm. „Uitgangspunt voor het regionaal-economisch beleid zou moeten zijn een vergroting van zowel de geografische als de functionele mobiliteit van de arbeid. Gestreefd moet worden naar een betere afstemming van vraag en aanbod op de arbeidsmarkt. Dit geldt wel in het bijzonder voor Eemland, waar sprake is van een overspannen arbeidsmarkt. De openstaande vacatures zijn in aantal het dubbele van de arbeidsreserve, terwijl in sommige sectoren [bouw en metaal] zelfs een verhouding van 5:1 zich aftekent". Een en ander stelde de heer Drs. A. J. de Groot, die na zeven jaar voorzitter van de Eemlandse Kamer te zijn geweest, de hamer op 5 januari j.1. heeft overgedragen aan zijn opvolger, de heer Chr. Karelse. In zijn door de secretaris van de Kamer, drs. J. van Ek, uitgesproken afscheidsrede wees de heer de Groot erop, dat er op dit moment in Eemland ongeveer 2000 arbeidsplaatsen onbezet zijn. Voor deze agglomeratie betekent dat een verlies aan „potentieel regio naal inkomen" in de orde van grootte van vele tientallen miljoenen guldens. In verband daarmede, maar vooral om de regio Eemland een belangrijke bijdrage te kunnen doen leveren aan de zo noodzakelijk geachte creatie van nieuwe arbeidsplaatsen, pleitte de heer De Groot voor een betere afstemming van vraag en aanbod op de arbeids markt. Ter verhoging van de geografische mobiliteit dient naar het oordeel van de Kamer voor een voldoende aanbod van woningen gezorgd te worden. „Alhoe wel gedurende de afgelopen zeven jaar 15000 huizen zijn gebouwd, is het tekort aan woningen in het gebied van de Kamer eerder toe- dan afgenomen". De heer De Groot wees op de grote stijging van het aantal woningzoeken den sedert 1972 (van 6000 tot meer dan 10000). Dit vraagstuk kan - overigens pas - op den duur tot een oplossing worden gebracht, wanneer Amersfoort groeistad wordt. Op korte termijn zal nog enig soulaas kunnen worden geboden, aldus de scheidende K.v.K.-voorzitter, door een hogere urgentie bij de toewijzing van woningen toe te kennen aan de econo misch gebondenen, in het bijzonder ten behoeve van sleutelfiguren uit het be drijfsleven. Daarnaast haakte hij in op een recentelijk in de Tweede Kamer aangenomen motie, waarin gepleit wordt om bepaalde daarvoor in aan merking komende kernen tijdelijk méér dan de zogenaamde eigen be hoefte te doen opvangen. Voor wat betreft dit gebied zou dat van toepas sing kunnen worden verklaard op bij voorbeeld Soest, Eemnes of Bunscho ten. De heer De Groot voegde daaraan toe, dat in zijn filosofie daarbij „meer dan de eigen behoefte" moet worden ver taald in bouwen voor de „regionale behoefte". Ter vergroting van de functionele mo biliteit - de beweeglijkheid naar be roepsgroep - dacht Drs. De Groot aan het beter structureren van het onderwijs met het oog op de bestaande vraag naar medewerkers, aan het nog beter doen functioneren van de Gewestelijke Arbeidsbureaus en niet in de laatste plaats aan het omscholen en herscho len van werknemers. „Juist door de grote openstaande vraag op de ar beidsmarkt in onze streek biedt de omscholing mogelijkheden", aldus de aftredende voorzitter. De scheidende Kamerpresident achtte het vooral positief, dat gedurende de afgelopen jaren het besef, dat het regionaal-economisch beleid een zaak is van overheid èn bedrijfsleven teza men. meer algemeen ingang heeft gevonden. De Groot: „Deze Kamer, met de erin vertegenwoordigde werk nemers- en werkgeversgroeperingen, afkomstig uit de verschillende bran ches en plaatsen, wordt in de praktijk meer en meer algemeen aanvaard als dè representant van dat regionale be drijfsleven. Zowel door de overheid als door onze achterban". De heer De Groot illustreerde dat aan de hand van de vele werkgroepen en overlegcommissies op lokaal en pro vinciaal niveau, waarin de Kamer participeert. Verder blijkt, dat steeds meer bedrijven en organisaties van het Drs. A. J. de Groot (plaatselijk) bedrijfsleven de wegnaar de Kamer weten te vinden. Bij zijn afscheid noemde de heer De Groot ook nog een aantal punten, die naar zijn opvatting de komende tijd de aandacht van de Kamer moeten krij gen. Hij wees op de rol die de Kamers zijn inziens zouden moeten spelen bij de door het Ministerie van Economi sche Zaken aan de provincie toege dachte taak op het terrein van de periodieke rapportage. Drs. De Groot pleitte ervoor daaraan het karakter van een periodiek op te stellen sociaal-economische beleidsno ta toe te kennen. Via meer systema tisch onderzoek, in samenwerking met andere K.v.k's, zouden de beide Utrechtse Kamers daaraan goede bij dragen kunnen leveren. Onderwerpen als een analyse van vraag- en aanbod factoren op de kantorenmarkt, de plan ning van collectief bedrijfsterrein en de „invulling" van het voor Eemland wenselijk geachte selèctieve vesti gingsbeleid zijn naar de mening van de afgetreden voorzitter zaken die spoe dig om nadere studie vragen. Na afloop van de traditionele nieuw jaarsbijeenkomst. waarbij de formele overdracht van het voorzitterschap plaatsvond, hebben vele genodigden en belangstellenden van overheid en be drijfsleven afscheid genomen van de heer De Groot. Trage besluitvorming In zijn intree-rede ging de heer Karelse onder meer in op de naar zijn opvatting steeds trager en gecompliceerder wor dende besluitvorming. Een problema- - tiek, die zich zijns inziens niet alleen op nationale maar ook steeds meer op het niveau van de lagere overheid mani festeert. De nieuwe K.v.K.-voorzitter achtte het een goede zaak, dat alle belanghebbenden, waaronder zeker ook de K.v.K. namens het regionaal bedrijfsleven, hun stem kunnen laten horen, alvorens concrete beleidslijnen worden getroffen. „Waarmee ik echter moeite heb, dat is het gevaar, dat inspraak op een bepaald moment de toch echt noodzakelijke uitspraak ver hindert", aldus de heer Karelse. Hij illustreerde een en ander met enkele voorbeelden. Zo wees hij op de ontstane vertragingen bij de uitstippe- ling van het beleid voor de Amersfoort- se binnenstad. „De in het kader van de De rendementspositie van het bedrijfsleven in de regio Eemland is gedurende 1978 iets verbeterd. Momenteel acht 62% van de ondernemingen in dit gebied het bereikte rendement voldoende vooreen verantwoorde bedrijfsvoering. Dit blijkt uit de onlangs door de K.v.K. afgesloten enquête naar de regionale bedrijfsont wikkeling [het zogenaamde ERBO-onderzoek]. De uitkomsten van deze studie werden op 5 januari j.1. bekend gemaakt door de nieuwe voorzitter van de Kamer, de heer Chr. Karelse. Hij concludeerde, dat „de weg naar herstel na de conjuncturele inzinking van 1974 langzaam maar zeker wordt gecontinueerd blijkens de enquête". De heer Karelse stelde in dat verband, dat voorzover van verbetering van de rendementen sprake was, gunstige invloeden niet alleen aan een vergroting van de omzet werden toegeschreven, doch in niet onbelangrijke mate ook aan factoren als interne efficiency en verschuiving van activiteiten. De loonkosten ontwikkeling werd nog altijd als de belangrijkste ongunstige factor op het bedrijfsresultaat aangemerkt. korte termijn erin zal slagen de impas se bij de verdere uitstippeling van het beleid voor het stadscentrum te door breken. Naar zijn oordeel is het nood zakelijk termijnen bij de inspraakpro cedure vast te stellen, zoals dat on langs in Soest is gebeurd. De nieuwe Kamervoorzitter maakte bekend, dat de exportresultaten van de bedrijven in Eemland, die op de buiten landse markt opereren, over het alge meen genomen op hetzelfde niveau bleven. Tegelijkertijd valt echter een teruggang te zien van het aantal expor terende bedrijven namelijk van 22% naar 12%. „Een ontwikkeling, die zeer te denken geeft", aldus de heer Karel se. Overigens blijkt uit het onderzoek, dat het gehele bedrijfsleven in Amersfoort en omgeving iets betere resultaten boekte dan elders in den lande. De intredende voorzitter tekende daarbij aan. dat het gezonde karakter van het bedrijfsleven in het district van de Kamer opnieuw wordt bevestigd. Toch is naar zijn oordeel een gunstige eco nomische ontwikkeling ook in de toe komst geen vanzelfsprekende zaak. „Daartoe is een aantal randvoorwaar den nodig. Eerst dan kunnen de poten tiële groei-mogelijkheden van het be drijfsleven in Eemland tot ontplooiing komen. Voor de realisering van die randvoorwaarden - een zo'n gunstig mogelijk vestigingsklimaat derhalve - zal de Kamer op de bres blijven staan". Relatief naar sectoren bezien blijven wat de rendementspositie betreft de detailhandel èn de industriële bedrijfs takken - met een gunstige uitzondering voor de grafische branche - bij het gemiddelde achter. De dienstverle nende sector onderscheidde zich daarentegen in positieve zin, hetgeen ook - zij het in iets mindere mate - geldt voor de groothandel. De heer Karelse: „Gezien het feit, dat deze sectoren van bedrijvigheid meer en meer als karak teristiek voor Eemland kunnen worden aangemerkt, betekent dat op zichzelf goede perspectieven voor de toe komst". Voor 1979 resulteert de uitkomst van de enquête in een zekere stabilisatieten dens. Het merendeel van de bedrijven hoopt namelijk erin te kunnen slagen de netto-bedrijfsresultaten op hetzelf de niveau te doen handhaven. zogenaamde Matrix opgezette in spraakstructuur is nog steeds niet van de grond gekomen. De K.v.K. heeft destijds meteen de representanten uit de verschillende sectoren van het be trokken bedrijfsleven aangewezen. De bewoners-groeperingen slaagden er echter niet in een vertegenwoordiging af te vaardigen". De heer Karelse wees er in dat verband op, dat naar de opvatting van de Kamer in ieder geval een optimale bereikbaarheid uitgangs punt voor het binnenstadsbeleid moet zijn, optimaal voor de consument, waartoe parkeergarages aan Beesten markt en Koesteeg en op het Phoenix- terrein hoogst urgent zijn, maar ook een optimale bereikbaarheid voor de bevoorrading van detailhandelszaken. De Kamervoorzitter sprak de wens uit, dat het nieuwe college van B. en W. op Soest „In Soest is vorig jaar het begrip „maatschappelijke onhaalbaarheid" geïntroduceerd. Na jarenlange studie is hier het zogenaamde Centrumplan gepresenteerd, waarin een aantal be stuurlijke voorzieningen tezamen met een winkelcentrum op wijkniveau werden geprojecteerd. Dit bestem mingsplan werd evenwel getroffen door een stroom van bezwaarschriften, waarna het gemeentebestuur wegens de maatschappelijke onhaalbaarheid tot de conclusies moest komen dit plan maar in de ijskast te zetten. Gelet op de wijze, waarop een en ander zich af speelde, dringt echter de vraag zich op of überhaupt welk ander plan dan ook, wel de toets van de maatschappelijke haalbaarheid kan doorstaan", zo stel de de heer Karelse. Hij sprak de wens uit, dat in het kader van de nieuwe inspraakprocedure het besef zal doordringen, dat aanvullende winkelvoorzieningen, op basis van een twee-polig winkelpatroon, een kwalita tieve verbetering van de detailhandel structuur in Soest kunnen betekenen, zowel voor consument als ondernemer.

Soester Courant | 1979 | | pagina 19