Verdeling woonwagens over de provincie Utrecht llli Eerste reclame „Soest 950 jaar" Sgfi S 2 98 dky: 1.69 >6.98 Protesten te over: BANANEN k,u>0.69 Weet je nog wel.oudje SOEST 950 jaar 24 mei fym 4 juni Boeren achterham Honsbergen Honsbergen HAMLAPPEN Honsbeigen Japanse mix Honsbergen Douwe Egberts roodmerk Autoverzekering voor de betere rijder Woensdag 17 januari 1979 57e jaargang no 21 SOESTER COURANT Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E.J.SMIT Abonnement per half jaar f 10.— Buiten Soest per half jaar f 20.— Verschijnt iedere woensdag Gisteren, dinsdag 16 januari hebben de commissies Welzijnszorg en Ruimtelijke Ordening van het provinciaal bestuur in Utrecht het ontwerp-Woonwagenplan besproken. Daarbij kwamen ook aan de orde de bezwaarschriften die ingediend werden door negen gemeenten, het Woonwagenschap, vijf instellingen, de bewoners van het woonwagenkamp Beukbergenplein te Huis ter Heide en door vier particulieren. Veertien bezwaarschriften werden afgewezen en ongegrond verklaard, dan wel gaven zij geen aanleiding het plan te veranderen en vijf bezwaarschriften werden gedeeltelijk ingewilligd. De gemeente Soest behoort niet tot de protesterenden; wel een tweetal inwoners, de een wonende in Park Vredehof, de ander aan de Koninginnelaan. Ook zij kregen nul op het request temeer daar hun bezwaren niet zozeer het woonwagenplan golden als wel de plaats waar Soest zijn woonwagenkamp gaat vestigenaan De Akkerweg. In het plan krijgt Soest een kamp toegewezen met staanplaatsen voor 25 woonwagens. Amersfoort moet een kamp inrichten voor 80 tot 92 woonwa gens; Baarn voor 15; Eemnes voor 5; Bunschoten. Hoevelaken, Doorn, en Woudenberg-ook 5; Leusden 10 tot 15. De stad Utrecht zelf moet 64 woonwa gens opnemen; Veenendaal 30; Ame- rongen4; Rhenen 15; Kamerik, Wilnis, Zegveld, en Loenen 1 en Houten, Maartensdijk, Vinkeveen en Abcoude 2. Zeist krijgt een kamp voor 110 wagens. Dat Zeist zoveel wagens krijgt is een gevolg van het inwilligen van het verzoek van de bewoners van het bestaande kamp Beukbergenplein. Zij vonden dat het aantal standplaatsen in Zeist te laag was. Er was geen reke ning gehouden met de gezinnen die nu op het kamp staan maar dan zonder voorzieningen; met de kinderen van de woonwagenbewoners die binnen vier a vijf jaar gaan trouwen en met moge lijkheden voor passanten. Bovendien waren er in het verleden toezeggingen gedaan dat het kamp zou worden uitgebreid. Tot de protesterenden behoort ook de Nederlandse Spoorwegen. Daar zegt men dat het hen bevreemdt dat bij het opstellen van het plan in geen enkel opzicht aandacht is geschonken aan mogelijke andere_ belanghebbenden, zoals NS. ,Het NS-'belang voor wering van de woonwagencentra nabij de baanvakken kan worden aangeduid", aldus stelt de NS, ,,met een algemene aanduiding, namelijk het veiligheids belang". De spoorwegen sommen dan „enige vormen van wangedrag" op, begaan door woonwagenbewonersstoelveren van autowrakken in bovenleiding; treinramen kapot gegooid met stenen kinderen op de spoorweg; telefoonka bel doorgehakt; lichtseinen vernield; stenen gooien naar treinenoversteken van de spoorbaan in verband met wegbekorting; protestacties op de spoorbaan; diefstal van kabel; mis handeling van NS-personeel tijdens werkzaamheden op spoorweg; met luchtbuksen schieten op treinen en het leggen van stenen op de rails. De NS verzoekt dringend te waarbor gen dat men tijdig in het vooroverleg wordt betrokken. De provincie concludeert dat het be zwaar zich niet direct richt tegen het plan, maar tegen de vestiging van nieuwe centra. Dat vindt de provincie ook van de bezwaren van de twee Soesters. De een zegt dat het ongewenst is „verschillend gerichte bevolkings groepen door elkaar te mengenb.v. op lezen en denken gerichte mensen èn families waar men graag kippe hokken timmert en kippen-en-een-haan houdt en radio- en t.v.-uitzendingen met hoorspelen e.d. keihard aanzet". De bezwaarschriftschrijfster stelt ver der: „Deze woonwagenbewoners zul len niet intellectueel zijn en in hun houten woningen en erbuiten zullen ze zeker hoorbaar leven". Ze gaat ver der: „Deze overweging houdt nog geen discriminatie van woonwagenbewo ners in. Maar er gaat een kwade roep van hen uit". Gewezen wordt door haar ook op „de troep van het woonwagenkamp in Amersfoort" en de daling van de waarde van huizen in de omgeving van het kamp. „Mogelijk zouden in Soest geselecteerde families komen, die de pen op de neus hebben gekregen om zich aangepast te gedragen, maar lege plaatsen zullen worden ingenomen door minder ideale bewoners. Verder is er genoeg narigheid van de kant van de woonwagenbewoners bekend om af wijzend tegenover zulke buurtgenoten te staan. Je kunt een terreur verwach ten, met wraak, ook_op vee, ingeval van botsingen", aldus deze Soester bezwaarde. Zij vindt dat de gemeente b.v. schrikdraad tot een flinke hoogte om de weiden moet aanbrengen. „Als men op een losstaand bouwterrein eerst een woonwagenkamp zou aan leggen en dan de rest van de grond goedkoop beschikbaar zou stellen, zou den de mensen die er gingen wonen weten dat er problemen verwacht moesten worden. Dat zou jegens hen eerlijk zijn, maar ik denk dat daar wel kwalijke kanten aan zouden zitten. Wat nu in de bedoeling ligt, is geen stijl tegenover de huidige bewoners", aldus het bezwaarschrift. Ook de tweede bezwaarschriftschrij ver merkt op dat het leefmilieu er zwaar op achteruit gaat. „Ik vind ook de aantasting van de omgeving onaan vaardbaar dan nog een grote waarde- verminderling van de woning. Wij hebben hier op de Koninginnelaan binnen een straal van circa 400 meter één kroeg plus één bar plus één kroeg waardoor de nachtrust 3 a maal per week wordt gestoord door geluid en licht overlast en parkeerperikelen. Dus al overlast genoeg". De bezwaarschriftschrijver vraagt of de taak van de overheid niet bescher men van burgers tegen kwade zaken is. ,Het plan dient te worden verworpen' De provincie merkt ten overvloede nog op dat de realisering van een woonwa gencentrum slechts kan plaatsvinden via wijziging van het bestemmings plan. In het kader van de daarmee samenhangende procedures kunnen bezwaren worden ingediend. Wat de Foto Goos van der Wilt [Astra] Het weiland aan liet eind van de Akkerweg, waar in de toekomst het Soester woonwagencentrum komt. Op de achtergrond de huizen van de Regentcsselaan en Park Vredehof De situering van het woonwagencentrum in de weilanden tussen de Koninginne laan en de Jachthuislaan. Parallel aan de Akkerweg komt een nieuwe ontslui- tingsweg gemeentelijke lokaties betreft, ligt de verantwoording in de eerste plaats op gemeentelijk niveau. Integratie In de woonwagenwet is overigens vast gelegd dat het beleid gericht moet zijn op integratie van de woonwagenbewo ners in de plaatselijke bevolking. Kampen mogen niet gevestigd worden bij een industrieterrein, een opslag plaats of vuilnisbelt. Een plaats moet aangewezen worden dicht bij een be staande woonkern, met het oog op de sociale integratie, terwijl de kinderen van de woonwagenbewoners normaal aan het onderwijs moeten kunnen deel nemen. Het woonwagenschap Amersfoort heeft de verzekering gegeven dat er in Soest geen sloopterrein bij het kamp aan de Akkerweg zal komen. Van avond, woensdag 17 januari, wordt in het R.K. Centrum op Nieuwerhoek een informatie-avond gehouden, speciaal bestemd voor de omwonenden. Aan vang 20.00 uur. Soest Voor het Soester woonwagenkamp aan de Akkerweg, een zijweg van de Ko ninginnelaan, is een bestemmingsplan netje uitgewerkt. Het plangedeelte tus sen de gronden bestemd voor woon- doeleinden, erf en tuin en de gronden voor het woonwagencentrum, heeft daarin de bestemming bedrijven ge kregen. „Door deze bestemming", al dus de planopstellers „Stad en Land schap Zwolle", „wordt enerzijds een buffer tussen de woningen aan de Koninginnelaan en het woonwagencen trum gevormd en wordt anderzijds ingespeeld op de verscheidenheid aan functies en vormen langs de Koningin nelaan". Deze bestemming voorziet in de be staande behoefte aan dergelijke be drijfsterreinen. Het terrein zal door een groenaanplant gescheiden worden van het woonwagencentrum en de omringende weilanden, terwijl rondom het woonwagencentrum groene singels zullen worden aangebracht met een breedte van tien meter. Volgens de bijgevoegde kaarten komt het centrum op 650 meter afstand van het Paleis; op een goede 300 meter van de woningen aan Park Vredehof en Regentesselaan en op circa 100 meter van woningen aan de Koninginnelaan. In de straal van 650 meter bevinden zich een winkelcentrum, kerken en scholen en daarmee wordt voldaan aan de eisen vastgelegd in de woonwagen- wet: ligging nabij een bestaande woon kern - ligging nabij voorzieningen zoals scholen en winkels en geen ligging nabij een industrieterrein, opslag plaats of vuilnisbelt. Er worden standplaatsen voor 25 woon wagen ingericht, waarbij elke stand plaats voorzien wordt van een gebouw met douche, toilet, wasgelegenheid en berging. Bovendien krijgt elke stand plaats een tuintje en een verharding voor twee parkeerplaatsen en voor de plaatsing van de woonwagen. De standplaatsen krijgen separatie stroken (groenaanplant) zodanig dat de privacy van de bewoners is gewaar borgd. Op het centrum moet een speelruimte van tenminste 200 vierkante meter aanwezig zijn, waarbij gedacht kan worden aan één grote ruimte of aan meerdere kleine speelplaatsen. Er komt één telefooncel, maar beslist géén sloopterrein. Het centrum zal voor alle verkeers- soorten worden ontsloten via een nieuw aan te leggen weg met een rijbaan van 6 meter breedte en aan weerszijde voetpaden. Voor voetgangers en fiet sers zal het bovendien mogelijk wor den gemaakt het centrum langs de Akkerweg te bereiken. De economische uitvoerbaarheid van het plan is gewaarborgdde kosten van het bouwrijpmaken, ontsluiten en in richten worden gerestitueerd door het woonwagenschap. Soest is in 1979 maar liefst 950 jaar oud. Als de sneeuw is gesmolten, de winter is vergangen, dan gaan wij met een groot deel van de ruim 40.000 inwoners die Soest thans rijk is dit feest vieren. Voor het zover is ivil de redaktie van de Soester Courant iets, als het kan heel veel, uit de rijke en bewogen historie van Soest in de kolommen van uw wekelijkse onmisbare krant afdrukken. Natuurlijk kunnen we putten uit de archieven van de ruim 50-jarige Soester Courant, maar „als 't effe kan zouden we graag wat dieper in de historie willen graven. Daar hebben we het geheugen van de absoluut ijzer- sterken voor nodig. Daarom dit verzoek: wie helpt ons aan anek dotes; dat wil zeggen: mededelingen, bijzonderheden over histo rische personen of gebeurtenissen uit een grijs verleden. Dat kunnen kleinkinderen zijn die het uit overleveringen hebben gehoord. Mo gelijk ook kinderen, ouders, en natuurlijk de opa's en oma's. Bent u in staat en bereid zelf iets op papier te zetten dan zullen wij uw bijdragen in dank ontvangen. Het kan ook zijn dat u middels een vraaggesprek „de goeie ouwe tijd in leven wilt brengen. Een te lefoontje, Soest nr. 14152 is voldoende om één van onze redakteuren bij u thuis het verhaal te laten optekenen. Voor niets gaat de zon op, en daarom zorgt de direktie van de SOESTER COURANT voor een vriendelijke attentie wanneer uw verhaal in de kolommen van dit weekblad wordt afgedrukt. Bedankt vast voor uw medewerking. REDAKTIE SOESTER COURANT. Vanaf deze week zal in vele Soester winkels en bij alle in Soest gevestigde banken een sticker verkrijgbaar zijn, waarmee de aandacht gevestigd wordt op het 950-jarig bestaan van onze gemeente. Het formaat is IIV2 cm bij ruim 17 cm; de afbeelding het wapen van Soest. De plaats van de „golfslag" van de Eem, in het oorspronkelijke wapen, is ingenomen door de tekst: „Soest 950 jaar - 24 mei t/m4 juni". Duidelijk is dat de organisatoren door middel van deze sticker vooral de „buitenwacht" attent willen maken op de festiviteiten in Soest. De „plakplaat" wordt gratis verstrekt; de oplage is 20.000 stuks, voldoende om alle in Soest thuishorende auto's mee te versieren. Betaal niet meer premie dan nodig is voor uw ziekte kostenverzekering. Premie per jaar per gezin 03 ojE.S. ojE.2. m 1173,- 1530,- 1911,- 2382,- Betaal uw autoverzekering per maand zonder extra kosten. Bel voor de komplete vrijuit autovakantiegids. Keuze uit 7000 vakantie adressen in 13 landen, met 10%-20% extra kor ting buiten de zomerpiek. Assurantieen en onroerend goer! ^.1 G. VAN ROUWE ND AAl" Burg. (irolhestr. I la Soest - Tel. 02155-1 «1 61 ALLEEN DONDERDAG 150 gram I W w Ze onze advertentie ALLEEN DONDERDAG Ze onze advertentie ALLEEN DONDERDAG MET KLEIN BEENTJE Ze onze advertentie ALLEEN DONDERDAG 250 gram bLb W w DEZE WEEK van3.840 OC voorÜiUV Ze onze advertentie Cat.prijs W.A. All-Risks f 10.000,- f 12.000,- i 14.000,- f 16.000,- f 18.000,- f 20.000,- f 207,- f226,- f 238,- f 265,- f 273,- f 282,- f 474,- f 541,- f 595,- f 671,- f 721,- f 781,- Hypotheekrente v.a. 8.4% Demmers en de Wolff b.v. Torenstraat 17 - Soest Tel. 02155-15451

Soester Courant | 1979 | | pagina 1