„Open dag" Scholengemeenschap „Eemland" 11 geslaagden sportcursus ontvingen bewijs basisopleiding Soester imkers vinden penningmeester onvervangbaar 25t/m28jan.'79 Agenda Soester gemeenschap [TALISMAN] vrijetijdsbeunen Jaarbeurshallen Utrecht Echtpaar uit Soest verongelukt Commissie R.O. stelt rookverbod in A. van der Weerd Twee gewonden door steekpartij 27 meter hoge antennemast op vliegbasis Jaarvergadering Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen Atleet Cor Koster wint in Baarn K.V.P.-leden vergadering Heden IJsbaan geopend voorkomen Officiële opening medisch centrum Soesterberg Cursus bijenteelt voor beginners Geraffineerde winkeldiefstal Het beroepsonderwijs in Soest nodigt u uit om een kijkje te komen nemen 9 Soester Courant van woensdag 17 januari 1978 I 3 international certificate [Als armband, I hanger, broche _J 10.00-18.00 uur. Voordelige Trein- Toegang biljetten bij vele NS-stations verkrijgbaar. Het echtpaar A. C. E. H. van Toor en M. van Toor-Kattemolle is in het week end bij een verkeersongeval om het leven gekomen. Zij botsten met hun auto op een spoorwegovergang in Overvecht tegen een trein. Vermoed wordt dat zij niet of te laat gezien hebben dat de halve spoorwegbomen waren neergelaten. De heer Van Toor werkte sinds april 1977 bij de gemeente; eerst als kassier en sinds oktober vorig jaar op de afdeling comptabiliteit. Van het ge meentehuis hing maandag de vlag halfstok. Vooruitlopend op een eventuele wijzi ging van het rgelement van orde voor de raadsvergaderingen heeft de com missie Ruimtelijke Ordening zichzelf een anderhalf uur durend rookverbod opgelegd. Het initiatief kwam van de CDA-er Oldenboom, die voorheen tij dens een raadsvergadering al eens met wisselende tekstkaarten had laten blij ken hoe hij over het roken dacht. Een eventuele aanpassing van het reglement van orde, gevraagd door de VVD-er Onderdelinden, wacht op een advies van het college. Daar was men in het verleden niet zo voor een dergelijke betutteling. In de tijd van burgemeester Bentinck was er voor de eerste anderhalf uur van een raads vergadering, een rookverbod, maar dat werd stilzwijgend afgeschaft bij de komst van burgemeester Corver. Overigens stond de commissiekamer even na afloop van het rookverbod, blauw van de rook. Chris Uiterwijk, die als enige de publieke tribune be volkte, reageerde op het voorstel van Oldenboom: ,,Als ik dat geweten had, was ik niet gekomen! Ook de leden van de financiële com missie legden zich vorig week vrijwil lig de rookdiscipline op. -«v-n. HORLOGER JUWELIER OPTJEK SOESTERBERGSESTRAAT26 TELEFOON 12982 SOEST Een steekpartij in de nacht van zater dag op zondag op de Burg. Grothe- straat had twee gewonden tot resul taat: de een zeer licht, de ander vrij ernstig. Met een steekwond in de borst en een in de buik werd het slachtoffer, de 19-jarige S. v.d. N. in het ziekenhuis Zonnegloren opgenomen. In de nacht kwam eerst de 19-jarige B. de B. aan het bureau, die in zijn arm gestoken was. De wond was onbete kenend, al sneuvelde wel de mouw van zijn jas. De B. vertelde op de Burg. Grothestraat door een Turk gestoken te zijn. Toen de politie ter plaatse poolshoogte ging nemen, trof men een opgewonden groep jongelui aan met in hun midden de ernstig gewonde Van der N. Men wees de 23-jarige Turk H. S. als dader aan. Hij werd ingesloten. Aan de steekpartij ging een ruzie in de bar ,,De Kluis" vooraf. Op de vliegbasis mag van de leden van de commissie ruimtelijke ordening een 27 meter hoge antennemast ge plaatst worden, nodig voor het ,,bin- nenpraten" van vliegtuigen op grote afstand. Het wordt de derde mast van een dergelijke lengte en opnieuw zal het bestemmingsplan landelijk gebied er voor gewijzigd moeten worden. In het plan is voor dergelijke zaken een bouwhoogte van 20 meter toege staan, maar deze is te gering voor een goed functioneren van de verbin ding. Het wordt overigens een weinig opvallend bouwwerk, dat van voet tot top 30 centimeter breed is, verankerd met tuidraden. De afdeling Soest/Baarn van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen houdt maandag 19 februari a.s. om 14.15 uur in de zaal „Brandpunt" te Baarn haar jaarlijkse algemene leden vergadering. Aan de orde komen de jaarverslagen van de secretaresse, de excusieleidster, de bridgeclubs en de toneelclub. De penningmeesteresse geeft een overzicht van de financiën; de kascommissie doet verslag van haar bevindingen; het verslag over het disc ussieonde rwerp .vooroordelen wordt voorgelezen en er vindt een bestuursverkiezing plaats. Aftredend zijn de dames M. T. M. van Weering-Postma en F. C. Granaat- Pfister. Vacant is bovendien nog de functie van redactrice van het maand blad van de afdeling. De veteraan Cor Koster heeft de serie van drie crosswedstrijden van de Baarnse Atletiek Vereniging gewon nen. Op alle drie afstanden, 10-15 en 20 kilometer ging hij als eerste door de finish. De wedstrijden werden op drie verschillende zondagen gehouden. Ook de S.O. Soest-senior, Joop Leyen- horst deed het uitstekend in Baarn. In het totaal klassement bezette hij de zesde plaats. J.l. zondag op het spekgladde en zeer zware parkoers liep hij de 20 kilometer in de uit stekende tijd van l uur en 9 minuten. Van Leyenhorst wordt het komende seizoen veel verwacht. A.s. zaterdag komen zo'n 200 pupillen aan de start voor een veldloop in de omgeving van de Soester trimbaan aan de Sparrenlaan. Gedurende de eerste twee jaren krij gen de meisjes en jongens een geza menlijke opleiding, de zogenaamde algemene vorming. Afhankelijk van de belangstelling en de vorderingen wordt na twee jaar een overigens geheel vrijblijvend advies gegeven om een bepaalde richting te kiezen. De meisjes nemen dan meestal de huishoudkundige vakken, naaldvakken of de opleiding voor leerling-verkoop ster, de jongens gaan naar de mecha nische techniek, bouwtechniek of mo- torvoe rtu igente chniek Wanneer blijkt dat leerlingen belang stelling hebben, of meer geschikt zijn voor een opleiding die niet aan „Eem- land" is verbonden, dan wordt in nauwe samenwerking met de school- decaan naar de juiste school gezocht. De Scholengemeenschap „Eemland" bestaat uit twee schoolgebouwen. Mechanische techniek, bouwtechniek en motorvoertuigentechniek worden gegeven in het gebouw aan de Soester- engweg, terwijl de typische huishoude lijke vakken in het gebouw aan de Talmalaan worden gegeven. Tijdens de ..open dag" die 's morgens van negen tot twaalf uur en 's middags van half twee tot half vijf bestemd is voor de zesde klassers van de lagere scholen en hun leerkrachten, is de avondopenstelling, van zeven tot negen uur, vooral bestemd voor de ouders en alle andere geïnteresseerden. Om beide gebouwen in deze „open dag" te betrekken rijdt er 's avonds tussen beide scholen een busje, zodat iedereen die wil, beide scholen voor een oriënterend bezoek makkelijk kan bereiken. Op beide scholen zullen leerlingen zorgen voor tekst en uitleg in de verschillende lokalen, waar natuurlijk ook leerkrachten aanwezig zullen zijn voor nadere informatie. Tegen sluitingstijd kwam een man de winkel binnen die in gebrekkig neder- lands duidelijk maakte dat hij een kaas wilde kopen. Tijdens het gesprek kwamen twee opvallend dik en bont geklede vrouwen binnen, die zich met de onderhandelingen bemoeiden. Mej. L. Jak, die de man te woord stond, veronderstelde direkt dat het gezel schap bij elkaar hoorde. Al pratende slaagde men erin de ver koopster achter haar toonbank van daan te krijgen, maar toen zij omkeek, zag zij plotseling een kind achter de verkoopplaats. Zij sloot direct de win keldeur af, controleerde daarop haar portefeuille en begon te gillen. Dat trok de aandacht van mevrouw v. N. van de Van Straelenlaan, die toeval lig met haar bouvier passeerde. Zij werd met haar hond de winkel binnen gelaten, waarop het viertal verdween. Het kind had inmiddels 3000 gulden op de toonbank gegooid. Man, de twee vrouwen en het kinden re den weg in een auto die op de Koningin- nelaan bij sporthuis Kareisen gepar keerd stond. Bij navraag bleek het viertal ook bij Kareisen te zijn binnen geweest, maar zij werden door de heer Kareisen zonder pardon de zaak uit gewerkt. De secretaris uitte zich in de aanhef van zijn jaarverslag een stuk somber der. Hij was van mening dat er in 1978 weinig van de grond was gekomen. Het jaarverslag zelf gaf echter een an der beeld. Naast de boeiende spreek beurt van Bas Sprengers uit Bilthoven over zijn werktijd bij een West-Cana- dese imker oogstte ook dr, J. van der Zwan uit Amersfoort met zijn onder zoek naar „Recaties bij de mens op gif inspuitingen" een zeer aandachtig gehoor. Een belangrijke beslissing was de wij ze van organiseren van de reizen met de bijen naar de zgn. drachtgebieden. Het oude systeem van op- en afladen voor de huisdeur werd definitief afge schaft vanwege het enorme tijdbeslag en de daaruit voortvloeiende kosten. Nu is iedere bijenhouder die zijn vol ken wil meegeven verplicht ze op één der tevoren afgesproken verzamel plaatsen te brengen en ze daar bij de terugreis weer af te halen. Op deze wijze is het reizen niet meer alleen een zaak van de' sjouwploeg van de reiscommissie, maar wordt iedereen erin betrokken. Verder was de reis naar het koolzaad een enorm succes. Opbrengsten van 20 kg. honing per volk waren geen uit zondering. Het spreekt vanzelf dat de kennis voor een dergelijk resultaat niet zomaar komt aanwaaien. Momen teel draait dan ook onder leiding van de heer C. de Schipper een cursus voor gevorderde imkers. Samen met de heer P. Wilmink, die eenzelfde cursus in Baarn leidt, slaagde hij het afgelopen jaar voor het pittige examen van de cursus Bijenteelt. Het ligt in de bedoeling in februari weer te star ten met een cursus voor beginnend imker. De werkgroep „Bijenschans Soest", met als taak in Soest een bijenpark van de grond te krijgen, heeft nog wei nig succes gehad. Het probleempunt A.s. maandagavond 22 januari, aan vang 30.00 uur, wordt in de bovenzaal van restaurant v.d. Brink aan de Soesterbergsestraat de jaarlijkse al gemene ledenvergadering gehouden van de afdeling Soest/Soesterberg van de K.V.P. In verband met de op handen zijnde fusie van KVP, ARP en CHE zal het één van de laatste ledenvergade ringen zijn van de KVP. De agenda vermeldt de gebruikelijke jaarverslagen en het verslag van de kascontrolecommissie; verslag en mededelingen van de voorzitter van de raadsfractie met gelegenheid tot vra gen stellen. Na een korte pauze volgt een inleiding van het Tweede Kamerlid drs. G. Gerritse over het CDA en de actuele landelijke politiek. Ook dan kunnen aansluitend vragen gesteld worden. De vergadering is uitsluitend voor leden toegankelijk. blijkt juist het verkrijgen van grond te zijn. De werkgroep realiseerde zich dat er eerst iets moet zijn, voordat de leden enthousiast worden, aldus de secretaris die zijn jaarverslag be sloot met een oproep aan de leden bereid te zijn het bestuur, indien no dig, te vernieuwen. Het saldo van de penningmeester, de heer J. van Breukelen, gaf opnieuw een achteruitgang te zien. Ondanks een zeer zuinig beleid blijkt het moeilijk de horizontale lijn in het kassaldo te handhaven. Hopelijk heeft de in de pauze gehouden verloting hieraan kun nen bijdragen. Overigens werd de pen ningmeester onder applaus van de ver gadering decharge verleend voor het beleid van het afgelopen jaar, waarna hij te kennen gaf er na 23»$ jaar pen ningmeesterschap toch wel van af te willen. Bij de hieropvolgende bestuursver kiezing deed zich nu het eigenaardige geval voor dat de taak van pen ningmeester. geen enkel lid zich be schikbaar wilde stellen. Over het al gemeen heerste bij de leden de indruk dat hij er zelf eigenlijk ook niet van af wilde en eerst de 25 jaar maar moest volmaken. Bij het vele loop- en fietswerk dat hij deed kon hij best hulp krijgen, maar overnemen, nee. Alleen de heer A. Moree, zelf o.a. secretaris van de Volkstuinvereniging wilde de toezegging doen dat als hij een van zijn functies kan afstoten, hij het pen ningmeesterschap wel wil overnemen. De voorzitter, de heer S. G. Nieuwen- huizen en commissaris de heer T. de Boone werden bij acclamatie herko- zen. Voor de aftredende niet herkiesba re commissarissen de heren H. Boers en J. Koens namen de heren D. Lems en G. Veldhuizen zitting in het bestuur. De voorzitter bedankte de afgetredenen zeer hartelijk voor hun verichte werkzaamheden en overhandigde na mens de vereniging een attentie. Als afgevaardigden van Soest voor de algemene jaarvergadering te Wage- ningen werden de heren G. Veldhuizen en C. Uiterwijk gekozen. De bijenvereniging blijft lid van de Soester Gemeenschap. De samenwer king met de Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde wordt dit jaar be sloten met het samen organiseren van het 2e lustrum van de inmiddels wel bekende zonnebloemwedstrijd, het geen dit jaar samenvalt met het 950- jarig bestaan van Soest. De imkers zijn vast van plan hieraan mee te doen. In welke vorm dit gebeurt wordt z.s.m. uitgewerkt in een daartoe opge richte commissie. Tijdens de rondvraag werd de aan dacht op de alom heersende bijenziek te nozema gericht met daarbij de sug gestie een aparte bijeenkomst aan dit onderwerp te besteden, waarna de voorzitter de winnende loten liet trek ken en de vergadering sloot met een ieder een behouden thuiskomst te wen sen. Half februari start de afdeling Soest van de Vereniging tot Bevordering der Bijenteelt een cursus voor begin nend imker. Iedereen die bijen wil 18 januari: Start- of sluitingsvergade ring Vrouwencafé in de Molensoos, Mo lenstraat 142; aanvang 20.30 uur. In lichtingen tel. 1 2126. Filmhuis Artishock met „Jeugd, roe ping en eerste ervaringen van Giaco- mo Casanova van Venetië" van Luigi Comencini. In de o.l.s. Overhees, Wil- laertstraat43; aanvang 20.30 uur. Afstanden: 6 en 12 km. Inlichtingen bij de heer D. W. Brood, Torenstraat 8; tel. 199 79. 21 januari: Thema-ochtend over La tijns-Amerikaanse vakbeweging Clat. Spreker: Gerrit Pruim, secretaris Clat-Nederland. In de voormalige mu ziekschool, Middelwijkstraat 72; aan vang 10.30 uur. 20 januari: Poëzie-avond o.l.v. Jan Visser. Dichters van het dichterskol- lektief „Opwenteling" te Eindhoven. In de voormalige muziekschool aan de"' Middelwijkstraat 72; aanvang 21 uur. Wandeltocht uit de Winterserie van wandelsportvereniging „Olympia". Startplaats: De Rank, Soesterbergse straat 18; tussen 10.30 en 14.00 uur. 23 januari: Jaarvergadering leden Kon. Mij. voor Tuinbouw en Plant kunde met een grote plantenverloting. Na de pauze: „Bomen in Soest". In het Medisch Centrum, Nieuweweg 14aanvang 20 uur. Politiek café Proest in De Roode Haan, Birkstraat 32; aanvang 20 uur. Onderwerp: Vijverbeveiliging. Spre ker: J. Helsloot. Gespreksleider: Leidje Tomassen. 25 januari: FilmhuisArtishock met „Tout va bien" van Jean-Luc Godard. In de o.l.s. Overhees, Willaertstraat 43aanvang 20.30 uur. Maandelijkse bijeenkomst van de ge spreksgroep van het Humanistisch Verbond; aanvang 20 uur. Inlichtingen bij de heer J. de Leede, tel. 128 43. Foto Goos van der Wilt [As De 17-jarige E. Severs, de jongste deelnemer aan de sportcursus, ontvangt zijn bewijs algemene basisopleiding uit handen van wethouder Plomp Sportwethouders drs. G. Plomp heeft vorige week in zijn functie van voorzitter van de sportstichting aan elf geslaagden van een sportcursus het bewijs algemene basisopleiding uitgereikt. Dit bewijs geeft toelating tot sporttechni- sche vervolgopleidingen, de opleiding tot jeugdsportlelder en tot recreatiesport- leider A. Bij de uitreiking waren ook beide docenten aanwezig, de heren M. B. var* der Zee uit Soest en J. Smorenburg uit Amsterdam, alsmede de directeur van de sportstichting, de heer J. Hilhorst. De sportcursus- omvatte twaalf lessen van elk tweeëneenhalf uur, vier over sportgezondsheidsleer en acht over leiding geven. De cursus startte met dertien deelnemers, van wie er uitein delijk elf overbleven. Zij slaagden allen voor het examen. In het voorjaar wordt een nieuwe cursus gegeven, waarvoor zich al twintig belangstellen den hebben opgegeven. Ook is het mogelijk, dat vervolgcursussen van start gaan indien hiervoor voldoende belangstelling bestaat. De jongste cur sist was de 17-jarige E.F.J.M. Severs uit Soesterberg. De andere geslaagden zijn: B. J. C. Grobben-Branger; M. Th. van Halen- Toutenhoofd; A. J. Smeeing, J. P. M. van Gulik; M. A. G. N. Kleiberg; B. Komen: D. W. Schuiling; H. J. Som- mer; R. M. Voskuilen, allen uit Soest; G. Klok-Elferink en A. L. J. Willemsen, beiden uit Soesterberg, en C. A. M. Wong-Hilhorst uit Doorn. De heer Plomp reikte de bewijzen uit en prees de inzet van de cursisten. evenals die van de docenten die hij bedankte. Met het behalen van het bewijs hebben de geslaagden de basis gelegd voor verdere opleidingen. De heer Plomp sprak dan ook de hoop uit dat zij die zouden gaan volgen. Zij hebben daarvoor een ruime keus uit 85 mogelijkheden. In de Nederlandse sportwereld zijn nogal wat vrijwilli gers actief. Dat is ook in Soest het geval en dat is voor de sportclubs en de sportstichting van groot belang. De sportstichting is dan ook graag bereid coördinerend op te treden indien blijkt dat er belangstelling bestaat voor deel name aan bepaalde initiatieven, aldus de heer Plomp bij de uitreiking van de bewijzen in het BDC-handbalclubhuis 't Blaethuus, waar ook de lessen wer den gegeven. derdag 25 januari a.s. de tra ditionele „open dag" van de scholengemeenschap „Eem land" plaats. Hoewel het lager beroeps on derwijs zoals dat gegeven wordt op de Scholengemeen schap in sommige gevallen be schouwd kan worden als zo genaamd eindonderwijs, blijkt in de praktijk dat het grootste deel van de meisjes en jongens die huishoudelijk- en technisch onderwijs volgden, dat onder wijs ook als basis gebruikten voor verdere opleiding, zoals dat veelal ook het geval is bij mavo en havo. „Eemland" kent twee soorten leerlin gen. De eerste groep bestaat uit meis jes en jongens die bewust een beroeps opleiding kiezen met het oog op de toekotnstmogelijkheden, zoals die de laatste tijd o.a. via de radio en televisie in de schijnwerper worden gezet, een ander deel lijkt voor %et technisch onderwijs en het nijverheidsonderwijs te kiezen omdat gevreesd wordt dat de opleiding aan een school voor VWO, HAVO of MAVO teveel problemen op zal gaan leveren. Door snel handelen en veel misbaar maken is vorige week donderdagavond een geraffineerde winkeldiefstal bij zuivelhandelaar Jak voorkomen. De daders zijn echter verdwenen en niet meer teruggevonden. Ondanks alle gladheid bezochten nog een dikke dertig leden dé jaarvergadering van de bijenvereniging. De voorzitter, de heer S. G. Nieuwenhuizen heette hen met een opbeurend woord welkom. „De vereniging vindt haar kracht in het gaande houden van de discussie over wat het beste voor de bijen is, mits men zich maar niet teveel vastbijt in het eigen standpunt", aldus spreker. Het in het afgelopen jaar overleden lid de heer Overhorst te Amersfoort werd met een ogenblik stilte herdacht. gaan houden of er de beginselen van wil leren kan zich aanmelden bij de cursusleider de heer R. J. Veldhuizen, Lr. Menkolaan 61 te Soest of de secr. van- de afdeling, de heer P. Seegers Braamweg 20 te Soest, tel. 02155-19073. Het nieuwe medisch centrum aan de Rademakerstraat te Soesterberg wordt in de tweede helft van de maand februari in gebruik genomen. De offi ciële opening door de burgemeester, mevrouw mr. J. M. Corver-van Haaf- ten, staat gepland op vrijdag 9 maart a.s. De bekende jonge Soester imker Rob Veldhuizen start op 15 februari a.s. opnieuw een cursus bijenteelt voor beginners. Het afgelopen jaar heeft hij, in Baarn, met succes 25 cursisten opgeleid tot beginnend imker. De afdeling Soest van de vereniging tot bevordering der bijenteelt in Neder land verwacht ook in Soest zeker eenzelfde aantal deelnemers. Zowel jong als oud, man en vrouw kunnen op deze wijze kennismaken met het won derlijke leven van de honingbij. Na afloop van de cursus kan men dan besluiten of men werkelijk bijen gaat houden of niet. Deze gesubsidieerde cursus is zeker niet duur en omvat, 3 theorielessen, een timmerles en 11 praktijklessen. De praktijklessen worden gegeven op een terrein naast de Tennis Vereniging Soest-Zuid aan de Bosstraat. Inlichtin gen bij Rob Veldhuizen Ir. Menkolaan 61 en Dhr. P. Seegers Braamweg 20, tel. 19073. Lezing Ned. Ver. van Huisvrouwen over „Rondom de trouwzaal" door de heer Bogge. In de Rank, Soesterberg- sestrat 18; aanvang 14.15 uur. 31 januari: Openbare vergadering Soester Gemeenschap ten huize van Wim Huiser, Hellingweg 26; aanvang 20.15 uur. 1 februari: Bach-concert georgani seerd door het Nut-Soest door Maurits Bosman, internationaal bekend vio list. In de Oude Kerk; aanvang 20.15 uur. Bijeenkomst van de vrouwengespreks groep van het Humanistisch Verbond. De heer van Daalen spreekt over „Rote Armee Fraktion" (RAF). Aan vang 14 uur. Inlichtingen bij mevr. Paulien van Kleef, tel. 136 45. Filmhuis Artishock in de o.l.s. „OVer- hees", Willaertstraat 43; aanvang 20.30 uur. Met de film „Law and Or der" van Weiszman. 8 februari: Filmhuis Artishock in de o.l.s. „Overhees", Willaertstraat 43; aanvang 20.30 uur. 12 februari: Kontaktmiddag U.V.V. in Het Oranje Hotel, Burg. Grothestraat 70; aanvang 14 uur. De timmerwerkplaats van de Scholengemeenschap Eemland Met het oog op de komende tijd waarin bijna alle zesde klassers van de lagere scholen een keus moeten maken welke vorm van vervolgonderwijs zij zullen gaan volgen, vindt don-

Soester Courant | 1979 | | pagina 9