winter fototaai L uw kamera houdt van zo'n hollandse winter! dingen van nuari Soester Courant van woensdag 24 januari 1979 Bloemen op de ruiten Zoiets kun je maken als het vriest in niet-verwarmde kamers of een schuur. Op de ruiten kan dan zo'n spel van waaiers ontstaan, dat een op vallend fotomotief oplevert mits de kontrasten tussen licht en donker groot genoeg zijn. Mocht dat niet het geval zijn, dan kun je met een lamp dat kontrast versterken zodat een boeiende vlakverdeling ontstaat. Nog een tip: als kleurendia is zo'n ijsbloemen portret een juweeltje. Deze pagina met foto's van dit barre jaargetij bewijst het: een kamera houdt van zo'n hollandse winter, al bestaat dit seizoen gelukkig niet alleen uit sneeuw en ijs. Ook zonder schaatspret en bloemen op de ramen en ijs pegels aan een dakrand is het in de winter goed fotograferen. In de natuur maar ook binnens huis. Op deze bladzij vindt u een aantal goede voorbeelden en tips om ook in de winter geslaagde foto's te maken. Tips, die u van pas kunnen komen als u met uw kamera de winter intrekt. Of gewoon thuis foto's maakt. Bedenk, dat alleen een kamera, die regelmatig wordt gebruikt, aan het einde van het jaar zorgt vooreen kompleet "journaal in foto's" van uw leven. Holland op-z'n-mooist Een echt hollands beeld: een molen, ijs met wat eenden bij een wak... een plaat die je nergens anders in de wereld zou kunnen maken. Het is eigenlijk een heel gewone foto, genomen door een amateur vanaf de oever van de vaart. Toch een knappe plaat, want die donkere strook onderaan zorgt voor diepte in het beeld. Winter in de stad Ook een mooi zwart/wit-lijnenspel, dat je kunt maken met elke kamera en op vele plaatsen in de stad als het heeft gesneeuwd. De kracht van deze foto zit in het kontrast. Wie ook zulke foto 's wil maken, doet er goed aan direkt na een sneeuwbui er op uit te trekken, want als 'teven waait of de zon schijnt, verdwijnt de sneeuw zoals u hem hier ziet en is de wereld weer gewoon. Uspegel-versiering Je ziet ze niet zo vaak zo mooi en groot, die ijspegels. Maar wie er op een geschikte winter morgen op uittrekt, kan ze ont dekken aan een oude schuur Schaduwen op het ys Je moet het zien en er maar op komen: twee schaatsers die bij ondergaande zon zorgen voor wat schaduw op het ijs, die motieven opleveren voor een foto. De meeste mensen kijken zonder goten of langs het dak van een boerderij. Belangrijk is de lichtval, want als de lucht donker is of als er met de zon mee gefotografeerd wordt, komen ze meestal minder kontrastrijk in beeld. naar de schaatsers en richten daar hun kamera op. Deze fotograaf zocht naar een andere manier om de schaatspret uit te beelden. Dit is het resultaat, een grappige foto van k schaatsers in de avondzon. Wie een telelensje heeft, kan vanuit de huiskamer ook van grotere afstand deze plaat schieten zoals in dit geval is gedaan. Omdat een telelens maar een kleine scherptediepte heeft is het wel verstandig om in Vanuit de huiskamer Als u de draad met pinda 's voor de meesjes dit jaar dicht bij het raam hangt en de kamera van te voren klaar zet, dan kunt u binnenshuis zo'n foto maken. dat laatste geval van te voren de kamera goed scherp te stellen op de pinda 's. Ook in huis Bij al die winterse beelden past beslist zo 'n foto van een gezellig etentje in huis. Een foto, die genomen is bij kaarslicht en een gewone huiskamerlamp, dus zonder flitslicht. Dat is mogelijk dank zij de hooggevoelige films van 27 DIN [of400 ASA Deze filmsoort is niet verkrijgbaar voor alle kamera-typen; uw fotohandelaar weet of er ook voor uw kamera zo'n "snelle" film te leveren is. Hollandse luchten Ook dit is een winters portret van het land, waarin we wonen ook al is er geen sneeuw of ijs: een donkere molen tegen een dreigende wolkenlucht. Zo'n foto bewijst, dat wie mooie foto 's wil maken in dit seizoen, echt niet hoeft te wachten op winters weer. Voor wie met open ogen en een schietklare kamera op zoek gaat naar goede motieven, kan ze vinden in de stad en in de polder, in het bos en zelfs in de eigen tuin. strand, waar het water golfjes heeft getekend in het zand. Dat gebeurt bijna dagelijks aan elk zandstrand; de fotograaf zag in dat lijnenspel een motief en maakte er deze boeiende plaat van. Aan het strand Natuurlijk is er ook in deze winter niet alleen ijs en sneeuw. En ook dan zijn er goede motieven te vinden als u let op alles om u heen. Neem nu een 13

Soester Courant | 1979 | | pagina 13