NG ,,100 Jaar elektrisch licht' Nieuwe Vauxhalls: De Carlton en Royale Produktie mijlpaal bij Bedford drie miljoen bedrijfswagens gebouwd TIE mijlpaal )M Met Raad en Daad Remafstand langer dan velen denken Shirt reclame In het Evoluon te Eindhoven: Met Raad en Daad EST 3 est JE WEG! O 198,- 198,- 495,- 398,- .98,- rs, orting 698,- 895,- irting iari edrijf 16 l f jverlich- ook dit sf maalt. 1.18918 Tel. 17332 J van uw: nstallaties n mastiek- M Er is weer wat, het is weer bar, vals altijd is 'r geharrewar, de bond is boos, de rest is kwaad, nu 't om de shirt reclame gaat. Er mag weer niet, er mag weer wel, reclame bij het voetbalspel, en op het shirt je van de spil, reclame voor de zonnebril. En op die van de midden-voor, de borrel van je weet wel hoor, en op het shirt je van de keep, het drankje dat je helpt bij griep. Waar koop je toch je zware shag, zie 't op het shirt je van de back, op mijn shirt staat, geen trammelant, maar mensen lees, de Soester krant. Soester Courant van woensdag 24 januari 1979-1 7 Hoeveel meter een personenauto aflegt voordat hij stilstaat, wordt hieronder vermeld. Bij de berekening is uitge gaan van de gemiddelde reactietijd van 0,6 seconde en van de minimumeis die in de wet aan de remvertraging wordt gesteld. Hoe langer hoe meer Bij een snelheid van 20 km. per uur is de stopafstand van de personenauto (weg afgelegd in de reactietijd plus de remweg) 6,30 meter. Bij een snelheid MEDISCHE BOEKEN - Ik kreeg een goedkope aanbieding voor een moder ne medische encyclopedie thuisge stuurd. In de boekhandel staat zo'n serie boeken veel duurder te koop, maar daar zeggen ze dat deze aanbie ding niet volledig is. Hoe zit dat? Antwoord: Beide medische encyclope dieën komen van dezelfde uitgeverij. Wilt u de volledige serie, dan adviseren wij u toch de grote uit de boekhandel te nemen, want die is compleet. De schriftelijk aangeboden delen betref fen een voordelige aanbieding en be vatten minder pagina's en dus ook veel minder gegevens. Wilt u daarin een bepaald onderwerp naslaan, dan loopt u vaker de kans mis te tasten. Het komt meer voor, dat uitgeverijen van complete (en daardoor dure) uitgaven een vereenvoudigde en voordeliger uit treksel maken voor een minder kri tisch publiek, teneinde de enorme kos ten die voor de grote uitgave gemaakt zijn, te helpen verlichten. ANNE FRANK - Hoe oud was Anne Frank, toen ze haar dagboek schreef? AntwoordAnne werd op 12 juni 1929 in Frankfurt am Main geboren als Anne- lies Marie en vluchtte in 1933 met haar ouders naar Nederland. Haar vader vestigde een zaak in het pand Prinsen- gracht 263. In het achterhuis daarvan dook het gezin op 9 juli 1942 onder en twee jaren hield Anne daar haar be roemd geworden dagboek bij, tot op 4 augustus 1944 de Duitsers hun inval deden. Anne was in die onderduiktijd dus 14 en 15 jaar oud. Ze is in maart 1945 in Bergen-Belsen omgekomen. BIEST SCHIFT - De buren gebruiken biest voor de pap, omdat we het niet aan de melkfabriek mogen leveren. Als wij het koken, gaat het altijd schiften. Wat is daar tegen te doen? Antwoord: De biest kan niet worden gekookt, omdat het albuminegehalte van deze eerste melk van uw koeien daarvoor te hoog is. Als u de biest in pap wilt gebruiken, moet u haar wel len, dat wil zeggen: langzaam en onder voortdurend roeren tot zo'n tachtig graden Celsius verhitten. U kunt er overigens ook smakelijke en voedzame pannekoeken, refoelen en dergelijke mee bakken. THEEWATER - Ik las laatst, dat thee van vers water gezet moet worden en dat hard water uit boiler enz. niet zo goed zou zijn. Waar zit dat in? Antwoord: Ten eerste is vers water veiliger voor de gezondheid dan het water dat al enige tijd in een verwar mingstoestel stilstond. Soms bevat zo'n apparaat nog loden buisjes en dan komt er ook iets van dat lood in het stilstaande water. Ten tweede is de thee geuriger als er vers water wordt gebruikt dan snel aan de kook wordt gebracht. Als het water dan nog min. in de ketel dóór laat koken, voor u het in de pot op de theebladeren giet, scheidt zich nog de evt. kalk af die in hard water voorkomt, zodat die niet uw thee kan verontreinigen. Niet te lang laten trekken, want dan komt looizuur vrij. De theepot alleen met kokend water omspoelen, want de bruine aan slag aan de binnenzijde bevordert een goede smaak. A.C. - Wat betekent de afkorting A.C. die ik geregeld in de boekhouding en in jaarverslagen vindt? Het zijn geen cijfers uit een jaar vóór Christus. Antwoord: Het is wel goed, dat u dat laatste er bij schreef, want, met die hoofdletters denkt men het eerst aan Anno Christi en met kleine a en grote C aan ante Christum: vóór Christus' ge boorte. Wat u tegenkomt moet feitelijk met kleine a en kleine c worden ge schreven en betekent dan anno curren- te, ofwel ,,van het lopende jaar". De tentoonstelling ,,100 Jaar elektrisch licht" in het Evoluon beperkt zich niet tot de uitvinding van de gloeilamp en de verdere vervolmaking van de nieu we lichtbron. Een afzonderlijk deel van de tentoonstelling geeft een indruk van de lichtbronnen die in gebruik waren in de voorafgaande eeuwen. Sedert on heuglijke tijden waren dat onveran derd primitieve olielampjes, vetpotjes, kaarsen, flambouwen of zelfs gloeien de houtspaanders die flakkerend en walmend nauwelijks enig licht ver spreidden. Verlichting bleef eeuwenlang niet al leen gebrekkig en (brand-)gevaarlijk maar ook kostbaar: als brandstof dien den in het algemeen eetbare stoffen (oliën, vetten, was) die men (letter lijk! uit de mond moest sparen terwil- le van een beetje licht. Gasverlichting, petroleumverlichting ook al, betekenden in zoverre een verbetering dat van een goedkopere brandstof gebruik kon worden ge maakt en dat lampen die meer licht gaven mogelijk werden. Het gevaar van de open vlam bleef, zoals een toenemend aantal branden en onge lukken bewees. Elektrische verlichting maakte ge bruik van een geheel andere vorm van energie die voordien onbekend was. Maar voor het zover was dat men de eerste lampen kon ontsteken was het eerst noodzakelijk meer kennis over wezen en eigenschappen van de elek triciteit te verwerven. Het onderzoek op dit gebied kwam in een stroomver snelling, toen praktische mogelijkhe den voor het opwekken van elektrische stromen werden gevonden. Het zoeken naar een stroombron vertoont wel enige gelijkenis met de inspanningen die velen zich getroostten om een methode te vinden voor het maken van goud. Met dat verschil dat men nü wel slaagde en dat de elektrische stroom bron nuttiger is gebleken en voordeli ger dan het maken van goud ooit zou zijn geweest. Een tweede deel van de tentoonstelling laat zien hoe stap voor stap de kennis werd vergaard waardoor het tenslotte mogelijk werd dynamo's te maken. Stoommachines gingen de aandrijf- kracht leveren; via bovengronds ge spannen lijnen eerst, later via onder grondse kabels, bereikte de elektrici teit woningen, winkels en bedrijven, waar gloeilampen begonnen hun gou den schijnsel te verspreiden. Het derde, belangrijkste, deel van ,,100 Jaar elektrisch licht" toont de over rompelend snelle ontwikkelingen ge durende de afgelopen eeuw. Het zal velen verrassen te ontdekken dat niet Edison de uitvinder van de elektrische gloeilamp is geweest. Evenmin als het juist is in 1978/79 het 100-jarig jubileum van de elektrische verlichting te vieren Wat de rasuitvinder Edison wèl deed is veel belangrijker en veelomvatten- der: hij stelde zich ten doel de gasver lichting en het gasnet te vervangen door elektrisch licht en door een elek trisch net om de energie naar elke woning, bedrijf, fabriek te voeren. Maar omdat er toen hi} zich met dit idee ging bezighouden eigenlijk nauwe lijks iets bestond, was hij verplicht alles zelf te ontwerpen en te maken; de dynamo-machines voor het opwekken Eind december opende het Evoluon in Eindhoven de herdenkingstentoonstelling „100 Jaar elektrisch licht". In deze tentoonstelling die voorlopig in elk geval het gehele jaar 1979 voor bezoekers van het Evoluon toegankelijk is, vindt u o.m. Lampen en verlichting uit de tijd toen er nog geen elektrisch licht was. De strijd tussen gas- en elektrisch licht. De tijd van olie- en gaslampen. Gezellig, romantisch? In elk geval gevaarlijk. Theaters brandden als fakkels; soms 6 in een jaar! De Internationale Elektriciteitstentoonstelling te Parijs in 1881voor het publiek onvergetelijk: zelf een lamp in- en uitschakelen. Van kooldraad tot dubbel gespiraliseerde metalen gloeidraad voor zuiniger energieverbruik Nieuw soorten lampen: gasontladingslampen, TL-lampen. van de elektriciteit, kabels voor een ondergronds net, alle installatiemate riaal (zoals het tegenwoordig heet) voor de uitvoering in de aan te sluiten woningen en bedrijven: schakelaars, fittingen en zelfs een elektriciteitsme ter. Maar allereerst moest hij zich met het ontwerpen van een nieuw type gloeilamp bezighouden. Want in een systeem als Edison voor ogen stond, pasten alleen lampen voor een veel hogere spanning dan de toen al be staande. Op Kerstavond in 1878 werd het terrein rondom het laboratorium van Edison in Menlopark met gloeilampen ver licht, Een gebeurtenis die vele ver baasde kijkers trok. Maar vooral door de grote Internationale Elektriciteits tentoonstelling in Parijs, in 1881, werd de belangstelling van het grote publiek gewekt. In vele landen ontstond een koortsachtige aktiviteit: Londen, New York, Parijs, Berjijn... Elektrische centrales werden gebouwdstraatver lichting aangelegd of omgebouwd, wo ningen kregen een aansluiting op de netten die in allerijl de een na de ander werden aangelegd. Elektriciteit bleek nog voor veel meer dan alleen verlichting zeer goed bruik baar: men kan er motoren mee aan drijven, warmte mee opwekken. Naar mate de elektriciteitsnetten werden uitgebreid kwam dit gebruik van elek triciteit als krachtbron voor steeds meer bedrijven beschikbaar. Ook in het huishouden begon elektrici teit, behalve voor verlichting, als krachtbron toepassing te vinden. Voor al de stofzuiger en de strijkbout wer den onmisbare hulpmiddelen om het werk van de huisvrouw minder zwaar te maken. De oorspronkelijke gloeilamp bleek ondertussen nog belangrijk te verbete ren: de goede oude kooldraadlamp kreeg een metalen gloeidraad. Men ging de ballon met gas vullen en de gloeidraad tot een spiraal opwikkelen. Tenslotte bleek het zeer nuttig om zo'n spiraal zelf nog eens tot een spiraal te vormen. Dit alles met als doel het stroomverbruik te verminderen en het zwart worden van de glazen ballon te voorkomen, zodat de gebruikers meer licht voor hun geld kregen. Ook werden geheel nieuwe typen lam pen gevonden. Daarbij wordt het licht opgewekt als een elektrische stroom door een gas wordt gevoerd dat dan gaat oplichten. Zulke lampen geven zeer veel meer licht dan gloeilampen bij eenzelfde verbruik. De kleur van het licht van de eerste „gasontladings lampen" week nogal af van wat men gewend was. Aanleiding om het onderzoek te richten op verbetering van de kleur van het opgewekte licht. En tegelijk een diep gaand onderzoek naar de wijze waarop wij kleuren waarnemen en hoe onze indrukken van kleuren worden beïn vloed door de samenstelling van het licht. Dat alles heeft tot gevolg gehad dat tegenwoordig niet alleen gloeilampen in velerlei uitvoeringsvormen worden gemaakt, elk met eigen toepassings gebied, maar dat andere soorten lam pen in gebruik zijn gekomen. De ge schiedenis van de ontwikkeling van elektrische verlichting gedurende de afgelopen 100 jaar is daardoor tegelij kertijd de historie van een eeuw onaf gebroken speuren naar zuiniger lam pen en verantwoord omgaan met ener gie. In hoofdzaken is dit wat u in de tentoonstelling „100 Jaar elektrisch licht" in het Evoluon kunt gaan bekij ken. De tentoonstelling wordt op 20 december 1978 geopend en blijft het gehele jaar 1979 toegankelijk voor bezoekers van het Evoluon. Het Evoluon is dagelijks geopend, op werkdagen van 09.30 tot 17.30 uur op zaterdagen van 10.00 tot 17.00 uur op zon.- en feestdagen van 12.00 tot 17.00 uur. EERSTE SPOORLIJN - Ik heb altijd geleerd, dat de eerste spoorlijn die tussen Amsterdam en Haarlem was. Nu hoorde ik, dat er in het buitenland en zelfs in België al veel eerder treinen reden. Wanneer reed nu de éérste passagierstrein? Antwoord: Omdat u vraagt naar de eerste passagierstrein, kunnen we alle goederenvervoer overslaan. Want fei telijk begon het railvervoer al om streeks 1763. De eerste openbare paar de trein kwam in het jaar 1794 in bedrijf naar het idee van de Engelsman Out- ram en wel op een baan van Cardiff via Merthyr naar Tydvill. Aan de naam van deze ontwerper danken we de naam tram. Na het succes van de paarde tram, die in vele grote steden haar intrede deed, kwam de uitvinding van de stoommachine op wielen door Richard Trevithick (1796) en het eerste gebruik ervan in een kolenmijn in Wales (1804). In 1809 werd voor z stoomwagentrein de eerste spoorweg tunnel geboord in Wales. 25 juli 1814 kwam George Stephenson met zijn eerste locomotief voor de dag en in 1823 begon hij in Newcastle upon Tyne een locomotievenfabriek. 27 juni 1825 werd de eerste spoorlijn voor passagiers geopend tussen Stockton en Darlington (Engeland). In 1828 hebben Franse pioniers het eerste deel van de spoor lijn Lyon-St. Etienne gereed. 15 sep tember 1830 volgt Liverpool-Manches- ter en wordt in Amerika gewerkt aan de South-Carolina spoorweg. In 1831 is de eerste baan in Canada klaar. In 1833 hebben de Amerikanen met de spoor lijn van Charleston naar Hamburg (USA) de langste baan in gebruik. In 1834 rijden er passagierstreinen tussen Londen en Birmingham, wordt de eerst spoorlijn in Ierland geopend en heeft Rusland een baan voor goederenver keer gebouwd. Op 5 mei 1835 gaat in het pas afgescheiden België de eerste stoomtrein rijden tussen Brussel en Mechelen. Op 7 december klinkt het vertreksignaal voor de eerste Duitse stoomtrein tussen Neurenberg Fürth. In 1836 rijdt de eerste slaapwa gen in een Amerikaanse trein. Daarna volgen: 1837 Leipzig-Althen (Duits land), Florisdorf-Wagram (Oosten rijk), Parijs-St. Germain (Frankrijk) en de eerste spoorlijn op Cuba; 1838 de eerste Russische passagierstrein St. Petersburg (nu Leningrad) - Zarskoje Sjelo, Berlijn-Potsdam, Braun- schweig-Wolfenbüttel en Düsseldorf- Erkrath in Duitsland; 1839 Leipzig- Dresden, Wenen-Brünn (nu Brno), Frankfurt am Main-Wiesbaden, Na- pels-Portici en uiteindelijk Amster dam-Haarlem. In dat zelfde jaar 1839 experimenteert de Engelsman Robert Davidson al met de eerste elektrische locomotiefaandrijving. Drie miljoen Bedfords, 1931-1978.De eerste Bedford, een twee tans vrachtwagen naast de nieuwste 38 tons TM. trekker (boven)De eerste Bedford bus (onder) mei een veertien persoons carrosserie van Waveney wordt geflankeerd door twee Bedford bussen van het huidige type gebouwd door Duple en Plaxton* Vauxhall Motors, een dochtermaatschappij van General Motors heeft de drie miljoenste Bedford bedrijfswagen geproduceerd. Hiervan waren twee miljoen vrachtwagens en een miljoen bestelwagens. Bedford is hiermede het eerste Engel se merk dat meer dan twee miljoen vrachtwagens produceerde. Bijna 50% van de totale Bedford produktie was bestemd voor export. Voor de vracht wagens alleen ligt dit op 60%. De eerste Bedford kwam in 1931 op de markt. Het was een twee tons vracht wagen. De prijs: 198 Engelse ponden. Gedurende de tweede wereldoorlog bouwde Vauxhall meer dan 250.000 militaire voertuigen. De 500.000e Bedford werd in 1947 ge produceerd. In 1952 werd met de produktie van de CA bestelwagen begonnen. Tussen 1952 en 1969 werden meer dan 370.000 stuks van dit type geproduceerd. In mei 1958 kwam de miljoenste Bed ford van de band. In 1960 werd de Bedford TK serie met frontbesturing uitgebracht. Deze serie is nog steeds een bestseller. Wat blijkt uit het feit, dat in juni dit jaar de H miljoenste TK werd afgeleverd. In 1969 werd de CA bestelwagen opge volgd door de CF serie die in een nog groter aantal varianten leverbaar is. In 1974 werd de TM zware bedrijfs wagenserie geïntroduceerd en in 1976 de Chevanne lichte bestelwagen, waar- mede Bedford thans vervoer in de klassen van 500 kg tot 42 ton biedt. Zowel de Carlton als de Royale werden naast de Opel als tegenhangers ont wikkeld, maar tonen duidelijk een ander gezicht. De Carlton in het bij zonder onderscheidt zich door de ty pische schuin aflopende motorkap die men reeds kent van de Chevette en Cavalier. Met de introductie van deze modellen biedt Vauxhall het meest uitgebreide leveringsprogramma uit haar 75-jari- ge historie. Met de modelseries van Chevette, Cavalier, Carlton en Royale wordt meer dan 80% van de Neder landse automobielmarkt bestreken. De standaarduitrusting van de Carlton omvat ondermeer een druktoets radio, in hoogte verstelbare bestuurdersstoel en verstelbare hoofdsteunen. De 1979 cc. 4 cylinder motor levert 74 Kw (100 pk). De bekende GM automa tische versnellingsbak is tegen meer prijs leverbaar. De topsnelheid is 172 km/uur. Het onderstel heeft McPherson veer- poten vóór en een starre as met schroefveren achter. De Royale modellen zijn eveneens uitgerust met McPherson veerpoten maar hebben ook achter een onafhan kelijk wielophanging. Rondom zijn schijfremmen gemonteerd, waarbij de schijven vóór inwendig geventileerd zijn. De Royale is uitgerust met een 6 cylinder, 2.8 liter motor die 99 Kw (133 pk) levert. De topsnelheid van de sedan is 185 km, die van de coupé 195 km/uur. Stuurbekrachtiging en automatische transmissie zijn standaard op de Roya le modellen, evenals electrisch bedien de ramen, centrale deurvergrendeling, in hoogt ©"verstelbare voorstoelen, ste reo radio/cassette recorder en een van binnenuit verstelbare buitenspiegel. De Carlton en Royale modellen zullen begin volgend jaar in ons land lever baar zijn. Vauxhall Motors, de Engelse dochtermaatschappij van General Motors heeft op de autotentoonstelling te Birmingham twee nieuwe modelseries geïntroduceerd: De Carlton en de Royale. De Carlton is leverbaar als vierdeurs sedan en als vijfdeurs combinatiewagen en vervangt de huidige VX serie. De Royale is het nieuwe topmodel in het Vauxhall programma en Is verkrijgbaar als vierdeurs sedan en driedeurs coupé. BOOM OP SCHEIDING - Wij hebben een grote boom gerooid en willen nu er een nieuwe voor in de plaats zetten. Mogen wij die nu op de oude plaats planten of moeten wij 2 m uit de erfscheiding blijven, zoals bij opgaan de bomen is voorgeschreven? Antwoord: U moet inderdaad twee meter uit de schelding blijven als het een opgaande boom betreft, zoals eik, beuk, iep, wilg, populier, plataan, ahorn enz. Doet u dat niet, dan kan uw buurman op een gegeven ogenblik eisen dat u de boom kapt of verplant. Als u heel goede vrienden met hem bent kunt u natuurlijk zijn toestem ming vragen, want als uw boom er 20 jaar staat kan hij geen verwijdering of vellen meer afdwingen. Overigens is het voor een boom beter dat hij niet op de plek komt waar een andere boom heeft gestaan, tenzij u de stobbe en de wortels zorgvuldig ver wijdert en tevens wat nieuwe grond op de oude plek stort. Klein blijvende heesters en hagen mag u tot 50 cm uit de scheiding planten. Denk er aan, dat een niet opgaande boom (bijv. een els) onder gunstige omstandigheden flink hoog kan worden en dan kan de buur man tóch nog eisen dat hij ingesnoeid wordt of gekapt, zodat hij geen last van de schaduw heeft of belemmerd wordt in zijn uitzicht. Denk ook om overhan gende takken! Bomen op of bij erf- scheidingen hebben al heel wat buren ruzies ontketend en dat kan gemak kelijk voorkómen worden. VERGULDEN - Hoe kan ik het beste schilderijlijsten vergulden? Met blad goud? Antwoord: Bladgoud Is zeer fijn uitge- hamerd (echt) goud. Van een kubieke milimeter kan men circa een vierkante decimeter pletten. Maar dit bladgoud wordt gebruikt voor gouden opdruk ken, b.v. in stempelbanden van dure boeken. Voor schilderijlijsten gebruikt men verguldsel, of verven die na het opdrogen een goudglanzend gele dek laag achterlaten. Dergelijke verf kunt u kopen bij de grote verfzaken en sommige doe-het-zelf-winkels. Een auto waarmee geremd wordt, heeft heel wat meters nodig om tot stilstand te komen. Want aan de lengte van de remweg moet ook de afstand worden toegevoegd die wordt afgelegd gedurende de reactietijd van de bestuurder, dat is de tijd die hij nodig heeft om, na het zien van een plotseling gevaar, zijn voet te verplaatsen van het gaspedaal naar het rempedaal. Veel automobilisten houden nog onvoldoende rekening met die reactietijd. Dat is mede de reden dat in veel gevallen, ondanks een gunstige remweg, toch een botsing ontstaat. van 25 km heeft de bestuurder 8,80 meter nodig om te stoppen; bij 30 km is dat 11,70 meter; bij 35 km 14,80 meter; bij 40 km 18,60 meter; bij 45 km 22,70 meter; bij 50 km 26,90 meter; bij 55 km 31,60 meter; bij 60 km 36,70 meter; bij 65 km 42,20 meter; bij 70 km 48 meter; bij 75 km 54,20 meter; bij 80 km 60,80 meter; bij 85 km 67,80 meter; bij 90 km 75,10 meter; bij 95 km 82,80 meter; bij 100 km 90,90 meter. Boven 100 km Nog een paar getallen: Voor een per sonenauto die 105 km per uur rijdt, bedraagt de stopafstand bijna 100 me ter, om precies te zijn 99,30 meter; de stopafstand is bij 110 km 108,10 meter; bij 115 km 117,30 meter; bij 120 km 126,80 meter; bij 125 km 136,70 meter; bij 130 km 147,10 meter; bij 135 km 157,70 meter; bij 140 km 168,70 meter; bij 145 km 180,20 meter; bij 150 km 192 meter. Het zal duidelijk zijn dat bij bovenge noemde afstanden verscheidene me ters moeten worden bijgeteld als het wegdek nat en glad is. Bromfietsen De formule „Weg afgelegd in reactie tijd remweg stopafstand" geldt ook voor bromfietsen. De stopafstand van een brommer komt bij een snelheid van 10 km per uur op 2,08 meter; bij 15 km op 3,92 meter; bij 20 km op 6,22 meter; bij 25 km op 9,02 meter; bij 30 km op 12,33 meter; bij 35 km op 16,13 meter; bij 40 km op 20,42 meter. Een bromfiets die 45 km snel rijdt heeft 25,24 meter nodig om tot stilstand te komen. Die afstand is bij 50 km 30,56 meter; bij 55 km 36,35 meter; bij 60 km 42,67 meter. De verschillende stopafstanden zijn gegevens waarmee ook bij het naderen van kruispunt terdege rekening moet worden gehouden.

Soester Courant | 1979 | | pagina 17