JDr. Douma benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau De spekgladde winter van '78/'79 ;:,'0.98 «,.8.75 ,9.98 1 19 van Zonnegloren Bloedtransfusiedienst Soest is overgenomen door bloedbank Utrecht Postagentschap W. Beckmanstraat gesloten Eremedaille in brons voor J. Dukers SPINAZIE Honsbergen Belegen Uniekaas Honsbergen Champignons Honsbergen Appelsientje of Goudappeltje Honsbergen Runder- riblappen Honsbergen HYPOTHEKEN rente vanaf 8.4 Autoverzekering voor de betere rijder Woensdag 24 januari W 57e jaargang no 22 Foto Herman van Dam| COURANT Abonnement per half jaar f 10.— Buiten Soest per half jaar f 20.— Verschijnt iedere woensdag lijn en later in de neergaande lijn met de ambulante- en kortere duur van de behandeling. ,,Je hebt meegewerkt aan het wegzagen van de poten onder je eigen stoel", aldus dr. Berkelbach. Ook dr. Berkelbach memoreerde het feit dat dr. Douma gedurende 28 jaren opleiding van verpleegkundigen had verzorgd en bovendien collega's had begeleid ,,op een manier zoals ik zou wensen dat het heel veel voorkwam". Hij prees verder de zorg die dr. Douma aan de individuele patiënt besteedde en merkte tenslotte op dat de schei- dende longarts ook veel betekend had voor de plaatselijke huisartsen. Hij bood namens Zonnegloren een cadeau aan. Met ere „Je gaat Zonnegloren met ere verla ten", zo zei de oud-directeur dr. Berg- hauser Pont. „Mede dankzij jouw inzet bleef onze inrichting bij de tijd". Veel bewondering had ook dr. Berg- hauser voor Douma's begeleiding van de individuele patiënt, die hij steeds metterdaad terzijde stond. De oud- directeur noemde het benauwend dat de kans bestaat dat de kennis van de tbc-bestrijding snel zal verdwijnen. De ziekte zou daardoor niet meer worden onderkend. Voor dr. Douma was daar om nog een belangrijke taak wegge legd en de Vereniging van Longartsen had hem belast met de zorg dat de kennis bewaard bleef. Dr. Berghauser bracht hem dank voor alles wat hij voor de tbc-bestrijding in het algemeen en voor de tbc-patiën- ten in het bijzonder gedaan had. Hij bood mevrouw Douma bloemen aan en dr. Douma een envelop met inhoud. Namens de medische staf van Zonne gloren feliciteerde dr. G. Van Berkel de scheidende arts en hij bracht hem dank voor de prettige samenwerking. In zijn dankwoord richtte dr. Douma zich tot de burgemeester, de directie, de medische staf en het personeel van Zonnegloren. Zeer op prijs stelde hij het dat de laatste hoofdzuster van de sanatoriumafdeling, zuster Brussart, de receptie als ere-gast wilde bijwonen. In haar bracht hij dank aan allen die op de afdeling gewerkt hadden. Hij meende dat de tbc-bestrijding nu in Nederland in het stadium van de bewaking gekomen is, maar dat daarvoor wel kennis en mankracht nodig is. Het speet hem dat hij de propaganda afdeling min of meer overbodig i maakt had, zij het dan voor Zonneglo ren, maar hij wees zijn gehoor erop dat de afdeling onder de naam Zon negloren door zou gaan met haar werk en meer gericht op tbc-bestrijding in het buitenland. Daarna volgde een zeer druk bezochte receptie waar velen van de gelegen heid gebruik maakten afscheid te ne men van het echtpaar Douma. Met ingang van 1 januari j.1. is de bloedtransfusiedienst van de afd. Soest/Soes- terberg van het Nederlandse Rode Kruis, die altijd in en door Ziekenhuis Zonne gloren verzorgd werd, overgenomen door de Stichting Rode Kruis Bloed bank Utrecht en Omstreken. Waarom deze wijziging? Nu kan een veel doelmatiger gebruik gemaakt worden van het donor-bestand en ook veel zuiniger gebruik van het aanwe zige bloed. In Soest werd om in de plaatselijke behoefte te voorzien, gemiddeld de do nor 1 x per jaar bloed afgenomen. Door de nieuwe regeling gaan de do nors meewerken aan de regionale vraag naar bloed. Deze is, gezien de circa 1500 hartoperaties welke per jaar in Utrecht zullen worden verricht, zo groot, dat plaatselijke bloeddona ties daarvoor niet voldoende kunnen zijn en de gehele regio ingeschakeld dient te worden. Er zal nu dan ook een veel regelma tiger beroep op de donors worden ge daan. Wat verandert er voor de donors? Wei nig. De oproepen voor keuring en af name worden nu vanuit Utrecht ver- Vanaf dinsdag 30 januari tot en met dinsdag 6 februari a.s. is het post agentschap bij Super Van Dam aan de Wiardi Beckmanstraat in de wijk Klaarwater, in verband met een inter ne verbouwing, gesloten. Vanaf woensdag 7 februari kan men er weer terecht. zonden, doch de keuringen en bloedaf- names zullen gewoon in het Zieken huis Zonnegloren blijven plaatsvinden. Nieuwe donors zullen ca. 14 dagen na de eerste keuring worden opgeroepen voor het afstaan van bloed. Na herkeu ringen wordt gelijk bloed afgenomen, behalve wanneer de keuring uit zou wijzen dat dat niet mogelijk is. Gezien de grotere vraag naar bloed kan eenieder die bloed voor zijn medemens wil afstaan, zich opgeven als donor, hetzij via het secr. van de plaatselijke afdeling van het Rode Kruis, tel. 02155-13201, dan wel recht streeks bij de Bloedbank, tel. 030- 520814. In Hotel Heidepark te Bilthoven werd vorig week de in Soest wonende heer J. Dukers onderscheiden met de ere medaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De heer Dukers kreeg deze onderschei ding in verband met zijn veertig jarig jubileum bij Esso Nederland. Na vele jaren als chauffeur werkzaam geweest te zijn, kreeg de heer Dukers tien jaar geleden een functie in het Esso-maga- zijn te Utrecht. In Bilthoven spelde de burgemeester hem de versierselen behoren bij de onderscheiding op. Hoofdredacteur: H. E.J.SMIT Bureau voor reda'ie en administratie: Van Weedestraa^S, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Voor het vele-»aanbrekende werk dat hij verrichtte voor de bestrijding van tbc is dr. J. Duma, sinds 1945 aan het sanatorium Zonnegloren verbonden, be noemd tot off»er in de Orde van Oranje-Nassau. De bij deze onderscheiding be horende verierselen werden hem tijdens de vorige week vrijdag gehouden afscheidsredptie, opgespeld door de burgemeester mevrouw mr. J. M. Corver- Van Haaftef Vorig jaarflovembeir verliet de laatste tbc-patiënt Zonnegloren en daardoor werd de shatorium-afdeling van het ziekenhuis overbodig. Het bestuur be sloot de b^andeling van tuberculosepatiënten met ingang van 1 januari van dit jaar brfindigen, zodat ook dr. Douma zijn werk neerlegde. De versierselen behorend bij het officiersschap worden opgespeld door de burgemeester Met de opmerking ,,u hebt zelf meege werkt aan het wegzagen van de poten onder uw eigen stoel", karakteriseer de de geneesheer-directeur van Zonne gloren, dr. J. W. D. Berkelbach van der Sprenkel het best het vele werk dat de scheidende longarts had ver richt. Mede door zijn toedoen worden nu tbc-patiënten ambulant behandeld en dat is de reden van de opheffing van de sanatorium-afdeling van Zonne gloren. De voorzitter van het bestuur, de heer J. C. Corver sprak daarom van een verheugende-, maar ook van een ver drietige dag. Verheugend omdat de ontwikkeling van de tb-bestrijding zo ver gekomen is. dat het sanatorium niet langer gehandhaafd hoeft te worden; verdrietig omdat nu afscheid genomen moest worden van de man die daarvoor zoveel voortreffelijk werk had gedaan. Hij had door rustig en be kwaam werken gezorgd voor de goede naam van Zonnegloren. ,,U hebt veel vrienden gemaakt en ve len zullen u missen", aldus de heer Corver, die hem dankte voor de colle gialiteit in de medische staf en hem nog vele goede jaren toewenste. In haar toespraak merkte de burge meester op dat dr. Douma 33 jaar ge leden als longarts aan het sanatorium Zonnegloren verbonden werd en een van de meest vooraanstaande specia listen op het gebied van de tbc-bestrij ding in Nederland werd. ,,U werkte mee aan nationale en internationale congressen en deed veel onderzoek in uw vakgebied. U gaf les aan verpleegkundigen; was mede-oprichter van de transfusie- dienst van de Soester afdeling van het Rode Kruis en ook lid van de Kerke- raad van de Nederlands Hervormde Kerk", aldus de burgemeester. Knap noemde zij het dat iemand zijn functie zelf overbodig maakte. „U bent een voortreffelijk weten schapsmens", aldus de burgemeester die daarna de benoeming tot officier -in de Orde van Oranje Nassau bekend maakte. Als eerste feliciteerde dr. H. A. van Geuns, inspecteur van de tbc-bestrij ding in Nederland, dr. Douma met zijn onderscheiding. Die was zeer zeker verdiend, want Douma verrichtte baanbrekend werk door te beginnen met de kortdurige behandeling van patiënten. ,,Als meer collegae in de gezondheid uw voorbeeld hadden gevolgd, dan was waarschijnlijk de ontwikkeling van de gezondheid in Nederland be scheidener geweest en zeker niet slechter", aldus dr. Van Geuns. „We zullen je missen, zoals wij ook Zonnegloren zullen missen". Dr. Berkelbach feliciteerde ook na mens alle medewerkers van Zonneglo ren. De glans van de onderscheiding straal de zeker ook af op het personeel van het sanatorium. Hij schetste de loopbaan van de schei dende arts en bewonderde daarin voor al dat hij de moed had met zijn tijd mee te gaan: eerst in de opgaande lijk last van dat de ijsbaan zondag middag gesloten was. Die ijsbaan was overigens maandag weer geopend en het ijs verkeerde in uitstekende staat. De lange afstandsrijders konden aan hun trekken komen op de A. P. Hil- horstweg waarlangs Amersfoort te be reiken was. Het ijs was daar ook uit stekend. Door de wijken Overhees 1 en 2 kon geschaatst worden maar daar was de drukte niet zo groot. Op de schaats naar school was een sen satie waar mogelijk nog jaren over ge praat zal worden. Gisterenmorgen was het evenwel haast niet doenlijk om de scholen te bereiken. Een extra dag vrij-af was er voor veel leerlingen het gevolg van. Desondanks is het toch te hopen dat er nu zo langzamerhand een eind aan komt. De dooi moet nu maar eens fors doorzetten ofwel het moet gewoon gaan vriezen, zonder ijzel. Liefst niet zoiets er tussen in! Foto Herman van Dam Schaatspret op de Willem de Zwijgerlaan Foto Herman van Dam Zoals 1929 en 1963 geboekt staan als „echte" winters, zo zal de winter '78/'79 als de „spekgladde winter" de historie ingaan. Het houdt maar niet op en als de regen niet flink doorzet, kan het best nog even duren. De gevolgen blijven niet uit: auto's uit de koers soms met veel schade; vallen de fietsers en voetgangers soms met als gevolg gebroken armen en benen; ver traging in de busdiensten; overbelaste telefoonlijnen, slechte ontvangst via de kabel-televisie, maar ook schaatsen op straat, op de schaats naar school (zo de school al niet gesloten is) en zelfs de mogelijkheid over de A. P. Hilhorstweg op de schaats naar Amersfoort te gaan. De ellende begon zaterdagmiddag. Om iets voor vijven ontstond op het Soes ter Hoogt een botsing waarbij drie au to's betrokken waren. De 64-jarige au tobestuurder A. H. uit Hilversum raak te het eerst uit de koers en gleed tegen de auto bestuurd door de 86-jarige heer M. P. uit Zeist. Ook de auto, bestuurd door mevrouw J. T.-de G. uit Soest werd daarbij geraakt. De chaos was compleet en het duur de meer dan een uur voordat gemeen tewerken de weg dor het strooien van zand, weer enigszins begaanbaar ge maakt had. Alles bijelkaar viel het aantal botsin gen overigens wel mee; alle bestuur ders reden uiterst voorzichtig. Op het kruispunt Burg. Grothestraat-Dr. Ru- pertlaan kwamen desondanks toch twee auto's met elkaar in botsing en dat gebeurde ook op de Molenstraat. Op de Stadhouderslaan gleed een au tomobilist tegen een lichtmast. Zondagmorgen werd er druk op straat geschaatst. Een prima ijsbaan was het Nassauplantsoen dat al snel door tientallen kinderen ontdekt werd. Men liep er zelfs met ijsschuivers en later op de avond werden de scheuren met warm water, heel deskundig ge dicht. Druk geschaatst werd er bij voorbeeld ook op de Willem de Zwij gerlaan en zo had niemand er eigen- Schaatsers op Peters Baan Betaal niet meer premie dan nodig is voor uw ziekte kostenverzekering. Premie per jaar per gezin 5 a. cu E .2. Ïd E .2. .2. 1173,- 1530,- 1911,- 2382,- Betaal uw autoverzekering per maand zonder extra kosten. Bel voor de komplete vrijuit autovakantiegids. Keuze uit 7000 vakantie adressen in 13 landen, met 10%-20% extra kor ting buiten de zomerpiek. Assurantieèn eri onroerend gned G- VAN ROUWENDAAL G. VA Burg. <irothe»tr. I la Soest - Tel. 02155 -16167 wv/flBnm DEZE WEEK 450 gram Zie onze advertentie ALLEEN DONDERDAG Zie onze advertentie ALLEEN DONDERDAG Doosje I I W Zie onze advertentie DEZE WEEK RIEDEL van 1.85 1 f|E voor 1 w ALLEEN DONDERDAG Kilo Zie onze advertentie Cat.prijs W.A. AH-Risks f 10.000,- f 207,- f 474,- 12.000,- f 226,- f 541,- f 14.000,- f 238,- f 595,- f 16.000,- f 265,- f671,- f 18.000,- f 273,- f721,- f 20.000,- f 282,- f 781,- (rH\l U li Demmers en Ksf vsfts' de Wolff b.v. Torenstraat 17 - Soest Tel. 02155-15451

Soester Courant | 1979 | | pagina 1