ING! Voorlichtingsavond over woonwagencentrum heeft gefaald Defensie wil heideveldje te Soesterberg bebossen 1 ATEN ÜlllDE de gemeente soest vraagt uw aandacht voor: gemeente soest Klachten over onbegaanbare trottoirs en fietspaden 11.90 29.50 19.50 15.90 3.90 11.90 3.90 8.90 Café „Proest" en het 950-jarig bestaan van Soest Vooroordelen sterker dan redelijkheid ■ierproblemen tod: 2.50 6.90 6.90 6.90 'komt Openbare Commissievergadering Personeel gevraagd Kunstzinnige verfraaiing 't Hart Spreekuur Burgemeester Personeel gevraagd klein-offset-medewerker -X/ BRUIDSREPORTAGE FOTO HERMAN VAN DAM SIudjokarlaharwocziK^ Protest van schoolkinderen Nieuw bestuurslid Sportstichting Ledenvergaderingen i I I I i i 4 m- Soester Courant van woensdag 24 januari 1979 naal-andermaal groot- RATUUR STREEK- NATUUR JEUGD- AN DE ZEE van ARNE ZUIDHOEK. KEERDE rCLOPEDIE i door of voor iedere lief- ;ts speelgoed. Magnifiek :voering. slechts rTHIJSBOOY. tie voor publicatie Ï6 17. DINBEELD kopergravures van Jan gmenten uit- het oude en gverzorgde len. n 47.50 voor Lzteken Inca's n grote p QN? i - 'De Goden waren geen EKS 1. mieken en IIEDENIS VAN maar' en verteller Isaac 1, prachtig 3.90 [EGELD IN DE ng dat veel facetten van de laat i Soest dinsdag 6 februari - 19.30 uur - kantine gebouw gemeentewerken, Lange Brinkweg 77: Stichting Lichamelijke Opvoeding en Sport In deze vergadering komen o.m. de volgende punten ter tafel: - sanitaire voorzieningen Tennispark Schrikslaan - onderhoud bestaande gymnastiekakkommodaties De Stichting Zwembaden Soest vraagt voor het Soester Natuurbad in het zomerseizoen 1979 (mei tot en met augustus); toezichthouders kassapersoneel terreinwachten garderobepersoneel Ook zij die belangstelling hebben, doch niet de gehele periode be schikbaar zijn, kunnen solliciteren. Brieven aan de Stichting Zwembaden Soest, Steenhoffstraat 6a, Soest, binnen een week na verschijning van dit blad. In de openbare vergadering van de commissie Kulturele Zaken op dinsdag 20 februari om 19.30 uur in het gebouw van de afdeling welzijn, Lange Brinkweg 79 zal aan de orde komen de „Kunstzinnige verfraaiing van de wijk 'tHart". Geïnteresseerde wijkbewoners zijn voor deze vergadering van 19.30 tot 20.30 uur van harte welkom. Ze worden in de gelegenheid gesteld die avond hun wensen t.a.v. de verfraaiing van hun wijk kenbaar te maken. De burgemeester is verhinderd dinsdag 30 januari spreekuur te houden. Wegens interne overplaatsing komt op de drukkerij, ressorterend onder de afdeling Interne Zaken een plaats vrij voor een Gedacht wordt aan iemand die in bedoelde sector werkzaam is en daarin een passende opleiding heeft genoten. Ervaring met lay-out maken, voorbereiding, drukken, afwerking, als mede bekendheid met Rotaprint R 30 en/of ABDick 350 strekt tot aanbeveling. Vaardigheid als illustratietekenaar kan een extra aanbeveling vor- men. |fMI Salaris nader overeen te komen. De arbeidsvoorwaarden voor het overheidspersoneel zijn van toe passing (o.m. goede studiefaciliteiten). Zonodig wordt medewerking verleend bij het verkrijgen van passen de woonruimte. Gegadigden worden uitgenodigd een sollicitatieformulier aan te vragen (telefoon 02155) -16744, toestel 135). Eigenhandig geschreven sollicitatiebrieven met het ingevulde for mulier binnen 14 dagen na het verschijnen van dit blad toezenden aan de gemeentesecretaris, gemeentehuis Soest, onder vermelding van het vacaturenummer 79-07. "SUBSIDIE ELEKTRAWERK Ook voor het vernieuwen van de elektrische installatie in uw woning kunt u subsidie verkrijgen. Voorkom levens- en brandgevaar door tijdig uw installatie vak kundig te laten vernieuwen. Wij doen u hiervoor gaarne vrijblijvend offerte. Elektrotechnisch Bureau Frans Bosman B.V., Birkstraat 48, 3768 HJ SOEST. Tel. 02155-13367/18978 Op dinsdagavond 20 februari a.s. organiseert „Progressief Soést" een politiek café gewijd aan het 950-jarig bestaan van Soest. Het 950-jarig bestaan van Soest valt namelijk om precies te zijn op de derde dag van deze sprokkelmaand. In aansluiting op de oproep in onze krant van de vorige week doet ook PS een beroep op oude mensen die tijdens deze bijeenkomst een verhaal willen vertellen over oud Soest. Wie er tegen op ziet om verhalen uit de historie op papier te zetten kan dan rekenen op hulp van PS-Jeden. Zij nemen de verha len op de band op en zullen deze dan op schrift zetten voor onze krant. Verder worden op deze avond dia's v gedraaid over Soest-nu door Han van Beek en van Soest-vroeger door me vrouw Heupers - Nuij. Tenslotte worden een paar verhalen voorgelezen uit het tijdschrift „Neder landse Volksleven", waarin vorig jaar enkele postume verhalen verschenen van wijlen de heer E. Heupers. „Brui loften en feesten in Soest", „Het wij- venvet kraamvisite) in Soest", „Kermis in Eemland" en „Soester Vertellingen". Waarschijnlijk in febru ari verschijnt bij Spectrum „Utrechtse Volksverhalen" met eveneens een ver zameling vertellingen uit deze omtrek door de heer Heupers. Aanmeldingen voor deze a-politieke „Proest - special" en nadere inlichtin gen bij Jan Visser, Gerrit van der Veenstraat 52, telefoon 14283. Ook niet zo oude Soesters die hun jeugd hier hebben doorgebracht en daarover kun nen vertellen, zijn hartelijk welkom. PRAAMGRACHT 5 - SOESTDIJK - TEL. 02155-17552 Foto Herman van Dam WEIKOM -f oreehoekkttM? ■lUltöHG met' wet&n./- Protest of welkom* Borden aan de Jachthuislaan ter hoogte van het toekomstige woonwagencentrum De voorlichtingsavond over het woonwagencentrum aan de Akkerweg heeft niets opgelost, maar hopelijk toch wel veel mensen aan het denken gezet. Een diepe en vooral bevooroordeelde afkeer van en wantrouwen tegen de voor alsnog onbekende woonwagenbewoner deed menig bezoeker uitspraken doen, waarvan hij bij rustig overwegen vermoedelijk zal griezelen. Zo wilde een vra gensteller het recht hebben de toekomstige bewoners van het kamp zelf te se- lecteren, en stelde een ander voor een burgerwacht in te gaan stellen. In Soest zijn de laatste jaren veel mensen van „buiten" komen wonen, maar nooit is iemand op de gedachte gekomen daar een selectie voor in het leven te roepen. Terecht werd dan ook opgemerkt of de vragensteller soms dacht dat alle Soesters zulke lieverdjes waren, maar zo ver had de vragensteller ui teraard niet gedacht. Er was sprake van onverdraagzaamheid in een vorm die men in Nederland anno 1979 niet voor mogelijk houdt; een situatie die ver geleken mag worden met het Duitsland van voor de tweede wereldoorlog, toen daar de hetze tegen de joden begon. De opkomst van buurtbewoners op de ze informatieavond in het r.k. centrum aan het Nieuwerhoekplein, was enorm; het verblijf in het slecht ge ventileerde gebouw minder aange naam. In het forum zaten de wethouders me vrouw Van Stiphout en de heer Men- ne; beiden met een adviseur uit het Soester gemeentelijk apparaat en de heer Van Steveninck van het welzijns- kantoor Eemland en de heer Peters, coördinator van het woonwagenschap. In het begin al ontstond er eni ge deining toen een van de bezoekers de zaal verliet omdat „er toch niets meer aan de gemeentelijke plannen te veranderen viel". Hij vond het ver loren tijd; „ik kan mijn tijd wel beter gebruiken". Wethouder mevrouw Van Stiphout zet te het toch wel bekende „waarom en hoe" uiteen en wethouder Menne leg de de gevolgde en te volgen proce dure uit. „Soest kan niet anders dan de wet opvolgen; wij geven u liever ook plezierige berichten", merkte de heer Menne op. Hij wees op de mogelijkheid schade te claimen, al zag hij daar niet veel heil in. Opmerkingen waarom men het kamp niet elders in Soest realiseerde, (Mehne had gezegd dat de raad een keus uit zeven mogelijkheden had ge maakt) wees hij van de hand. Het was niet eerlijk buurtbewoners tegën elkaar uit te spelen. Vragen Daarna kwamen de vragen los, waar bij vooral aandacht gevraagd werd voor de waardevermindering van het eigen woningbezit. Alsof iedereen van plan was de volgende dag te gaan ver huizen. De waarde van het eigen be zit werd afgewogen tegen het welzijn van een groep en het eigen bezit bleek belangrijker. „Waarom", zo werd gevraagd, „was men afgestapt van het plan het woon wagencentrum te vestigen aan de Grote Melmweg? De gemeenteraad had mogelijk plichten, maar de burger had rechten. Hoe kon men bezwaar' maken tegen de realisatie van het kamp? Wie gaf er garantie dat er geen rommel en afval in en rond het centrum kwam? Had de raad wel het recht een plaats voor het centrum aan te wijzen? Moest het woonwagenschap dat niet doen? En als dat zo was, waarom ging de gemeente zo voort" Sneeuw en vorst hebben ook in Soest voor de nodige overlast gezorgd. Met man en macht, daar kan men verzekerd van zijn, heeft de gemeente gedaan wat mo gelijk was om de wegen, de fiets en de voetpaden begaanbaar te houden, maar niet altijd is men daar suksesvol in geweest. Er komen dan ook klachten bij ons binnen; soms terecht, soms niet te recht. Terecht heel dikwijls waar het de voetpaden betreft en in dat verband is het misschien juist te wijzen op onze burgerplicht. In artikel 120 van de vorig jaar 15 juni door de raad vastgestelde „Alge mene Verordening der gemeente Soest" staat onder de rubriek „Sneeuw ruimen op voetpaden" vermeld; „Bij sneeuwval of gladheid is de hoofd bewoner of hoofdgebruiker of bij het ontbreken van deze de eigenaar van een gebouw, tuin of erf verplicht: a. de sneeuw en/of het ijs weg te ruimen van het voetpad, gelegen voor of langs het gebouw, de tuin of het erf en/of dat voetpad op voldoende wijze met zand, as, kolengruis, turfmolm, zaag sel of andere voor de bestrijding van gladheid geschikte stoffen te bestrooi en; b. onverminderd het bepaalde in ar tikel 112 te zorgen, dat de sneeuw of het ijs bij wegruimen wordt gebracht naar de uiterste rand van het voetpad, zodanig dat voor het ijs bij het weg ruimen wordt gebracht naar de uiter ste rand van het voetpad, zodanig dat voor het voetgangersverkeer en bij autobushalten voldoende ruimte open blijft, terwijl voldoende openingen aan wezig moeten'zijn voor het afvloeien van dooiwater en de brand- en riool- putten vrij moeten worden gehouden". Dit laat aan duidelijkheid niets te wensen over; gewone burgerplicht om te zorgen dat „je eigen straatje" schoon is. Waar is het, dat onze plaatselijke over heid nu niet bepaald een voorbeeld geeft, want de trottoirs voor de over heidsgebouwen zijn net zo spiegelglad als voor vele huizen. De service van de winkeliers is wat dat betreft meest al beter, maar de service die vele inwoners bijvoorbeeid aan de brieven besteller geven, uiterst gering. Wat de fietspaden betreft heeft de ge meente niet altijd sukses gehad met het begaanbaar maken of houden. Er zijn voorbeelden te over: het fietspad langs de Nieuweweg; langs de Dal- weg; de Koningsweg en hier en daar langs de Rijksweg. Wat deze laatste weg betreft (Vredehofstraat, Van Wee- destraat enz. tot en met de Birkstraat) is het de taak van Rijkswaterstaat om de weg schoon te houden. Bij navraag wordt nogal eens opge merkt dat het in onze nabuur gemeen ten aanzienlijk slechter is dan in Soest. Dat is dan zo, maar het neemt niet weg dat het bij ons ook niet ideaal is. Maar vooraleer de overheid daar op aan te kijken, moeten we eerst zorgen dat het gedeelte van het voetpad voor onze woning schoon is. Pas dan heeft men enig mopperrecht. In de „algemene verordening" is ook een artikel opgenomen over „gedra gingen op ijsvlakten en ijsbanen". Ar tikel 121 zegt: „Het is verboden: a. voor het publiek toegankelijke ijsvlakten te beschadi- gen, te verontreinigen, daarin anders dan ter voldoening aan artikel 79 van de Brandbeveiligingsverordening een bijt te maken of het verkeer daarop op enigerlei wijze in gevaar te brengen of te belemmeren; b. met een ijsschip, een slede of enig ander voertuig gebruik te maken van een door burgemeester en wethouders uitsluitend voor schaatsrijders be stemd gedeelte van een voor het pu bliek toegankelijke ijsvlakte; c. een voor een hardrijderij of ander ijsfeest afgezet terrein wederrechter- lijk te betreden of te berijden. Beplanting En dan met het oog op de toch weer komende zomer even aandacht voor „over de weg hangende beplanting". Artikel 122: „De eigenaar of gebruiker van een terrein met bomen of beplanting, wel ke op of over een weg hangen is ver plicht, indien de vrijheid of de veilig heid van het verkeer zulks vordert, na aanschrijving van burgemeester en wethouders binnen een in die aan schrijving te bepalen tijd die bomen of beplanting in voldoende mate te snoeien dan wel te kappen' Aardig is het niet de „aanschrijving" af te wachten, maar de zaak zelf even te controleren uit pure gemeen schapszin. varend te werk nu al een bestemmings plan uit te werken? Als er sprake was van een maximum van 25 wagens, wat was dan het minimum? In de om geving mochten geen caravans gestald worden; het gebied moest immers agrarisch blijven. Waarom dan wel een woonwagencentrum Een ex-hoofdambtenaar merkte op al tijd geleerd te hebben dat bij het ne men van besluiten de schade zoveel mogelijk beperkt moest blijven. Hij had de overtuiging dat de schade voor de omgeving van de Grote Melmweg geringer zou zijn. Verondersteld werd door een ander dat woonwagengezinnen zouden be staan uit man,-vrouw en zeker tien kinderen. Was in een woonwagenge- meenschap zelfdiscipline té brengen, zoals in de andere leefgemeenschap? Waarom moest een bepaald gedeelte van Soest de dupe worden? Waarom werd de buurt opgezadeld met iets dat men niet kende? Verondersteld werd zomaar dat de woonwagenbewo ner liever in een isolement leefde en gevraagd werd waarom de woonwa genbewoner niet in een „normaal" huis ging wonen? „Waarom gedragen zij zich niet net zo normaal als wij?", alsof het ge drag van deze avond als „normaal" bestempeld mocht worden. Opgemerkt werd dat als ér een raads lid aan dé Konihgirmelaan gewoond had, het kamp er zeker niet gekomen zou zijn en men' opperde dat de Foe- kenlaan een heel wat betere omgeving voor het centrum was. Antwoorden Met veel geduld werd aan de beant woording begonnen. Dat liep niet al tijd even vlot omdat de zaal zich geen zelfdiscipline oplegde en herhaaldelijk de antwoorden met veel geschreeuw onderbrak. De door de gemeenteraad aangewezen plaats voldeed aan de eisen van de woonwagenwet en de plaats was door het woonwagenschap goedgekeurd. De goedkeuring van het ministerie van CRM zou zeker spoedig volgen. De Grote Melmweg was naar de me ning van de raad ongunstiger, dit voor al met het oog op de sociale contac ten met de bevolking van Soest. Ook de daar gelegen spoordijk zou niet gunstig werken op het bewoonbaar houden van het centrum. Een minder geslaagde opmerking maakte wethouder Menne door te stel len dat de gemeente niet kon beschik ken over de grond aan de Grote Melm weg. Direct werd hem verteld dat dat ook niet het geval was toen het raads besluit genomen werd voor vestiging aan de Akkerweg. Menne trok zijn op merking ook in. Over de waardevermindering van het woningbezit merkte de heer Van Ste veninck op dat de vragenstellers de waarde van de woonwagenbezitters aantasten. Dat mensen met een beroep, net als de vragenstellers, die in zoverre van hen verschilden, dat zij in een wagen woonden. Maar mocht dat?? Wie had het recht hen dat te beletten? De gemiddelde gezinsgrootte was niet anders dan bij de vragenstellers en kwam uit op 3,2. Er zat een geringer percentage woonwagenbewoners in de gevangenis dan van niet-woonwagen- bewoners. Uit de zaal werd opgemerkt dat de politie de kampen niet indurfde. Van Steveninck ontkende dat niet en hij vond het treurig dat woonwagenbewo ners daardoor een andere behandeling kregen dan de rest van de Nederlan ders. Herhaaldelijk werd de situatie van het Amersfoortse kamp aangevoerd en Van Steveninck merkte naar aanlei ding daarvan op dat hier sprake was van een falend overheidsbeleid. „Er is daar plaats voor 72 wagens, maar er staan er 140. Het is mens onterend; u hier in de zaal had dat niet gepikt. Vlak bij u wonen 600 men sen in omstandigheden die u uw erg ste vijand niet zou toewensen! Hij vroeg de zaal de bewoners van het centrum normaal te benaderen, zoals ook andere nieuwkomers, waar van men evenmin wat wist, benaderd werden. De woonwagenbewoner was bij voorbaat in het nadeel, omdat de maatschappij uitging van vooroorde len. De heer Peters van het woonwagen schap bracht enig begrip op voor het wantrouwen. Hij had dat in het begin ook gehad, maar zolang als hij nu onder de woonwagenbewoners werkte, was hem nooit een haar gekrenkt. Hij vond het maar gelukkig dat er geen woonwagenbewoners in de zaal waren, want men gedroeg zich „hoogst dis criminerend". Was het de woonwagenbewoner kwa lijk te nemen dat hij de voorkeur gaf aan wonen in een wagen? Mochten zij soms geen vooroordeel hebben te gen het wonen in een huis? Soest kon er van verzekerd zijn dat er in en rond het kamp geen sloop- toestanden zouden komen; het woon wagenschap zou daar op toezien. De mensen die het beroep sloper uitoefe nen, kwamen niet naar Soest. Overi gens maakten Soesters toch dikwijls ook dankbaar gebruik van het feit dat er slopers waren. Zo raakte men immers zijn rommel kwijt. Een feit was dat er in de sloperij geen droog brood te verdienen was, maar dat was erg genoeg voor de man die dat beroep uitoefende. Daardoor ontstonden in Amersfoort de schroot hopen. Opgemerkt werd uit de zaal dat de woonwagenbewoner niet in een huis wilde wonen, omdat hij geen belasting ^Koninglnndaan 42 Soest, Telefoon 02155 i SU L/EIDO RIA GALLAND Gezond bruin d.m.r mnebank en zonnehemel gezkhta-enüdiaam Kinderen van de openbare lagere school „Rinke Tolman" in het Smits veen hebben dinsdagmiddag op het bordes van het gemeentehuis geprotes teerd dat zij gewoon naar school moes ten. Zij wilden ijsvrij, alsof er dit weekend niet volop gelegenheid was om te schaatsen. Een aantal lagere- en middelbare scho len gaven vrij-af omdat de wegen niet begaanbaar waren en heel wat kinde ren de school niet of nauwelijk kon den bereiken. In het Smitsveen ligt dat wat anders, althans zo heeft het hoofd van de Rinke Tolmanschool dat gemeend. De kinde ren vonden hem maar een soort „dienstklopper" en vandaar het pro test: met spandoeken op het bordes en de wethouder van onderwijs zien te spreken te krijgen. Dat lukte niet; bode Van den Berg sprak hen vermanend toe, maar dat had niet direct sukses. Tegen half drie, toen ze al een uur op school hadden moeten zitten, dropen ze af. Met 23 van de 24 stemmen heeft de raad donderdagavond mevrouw C. F. Olthof-de Beurs (37) benoemd tot lid van het bestuur van de Stichting Licha melijke Opvoeding en Sport Soest. Me vrouw Olthof is de vertegenwoordig ster van de gymnastiek. De Vereniging Vreemdelingen Verkeer houdt haar algemene ledenvergade ring op donderdag 8 maart in restau rant v.d. Brink aan de Soesterberg- In het zelfde restaurant vergadert de afdeling Soest/Soesterberg van de Par tij van de Arbeid op woensdag 31 ja nuari a.s. Het is eveneens een leden vergadering. wenste te betalen. Het werd met klem tegengesproken door de heer Van Ste veninck ieder betaalde staangeld Hij merkte tenslotte op dat er in Ne derland in totaal 5000 woonwagens wa ren; dat er een tekort was van 1000 staanplaatsen; dat van de 4000 staan plaatsen 67% met voldeed aan de ei sen van de wet; dat dat niet de schuld van de woonwagenbewoner was, maar van de overheid. Daardoor leef de 80% van de woonwagenbewoners in mensonterende omstandigheden. Het maakte allemaal zo op bet oog weinig indruk op de zaal; wie tegen was bleef tegen en na twee en een half uur praten, ging niemand voldaan naar huis. In de zaal waren ook aanwezig de raadsleden Blommers, Greefhorst, Visser, Beijen, Jonker, Van Gelder, Tomassen, Gerth en wethouder Plomp. De leiding van de avond was voortref felijk in handen van de heer E. Beh- rend, directeur van de Sociale Aca demie „De Horst" te Driebergen; de Ikon maakte radio-opnamen. ■Ir!' t-l l i *-! XiX'xx-x-x-x-x-x-xXt-x-Xvi'^x.vXïfe'.-f Het met strepen gearceerde gebied dat Defensie wil bebossen. Het ligt voorshands niet in de bedoeling van de gemeente protest aan te tekenen tegen het plan van Defensie om een stuk heide, ten zuiden van het nieuwe tracé van de rijksweg te Soesterberg, te gaan bebossen. Vorige week werden er wei door het VVD-Statenlid jhr. ir. A. J. H. de Beaufort vragen over gesteld omdat een en ander in strijd zou zijn met de intentie van het streekplan Utrecht-Oost. In het plan Landelijk Gebied van de gemeente Soest heeft het betrokken gebied de bestemming „natuurgebied" gekregen, dat gebruikt mag worden als militair oefenterrein „mits de land schappelijke, natuurwetenschappe lijke en rekreatieve kwaliteiten daar bij zoveel mogelijk worden ontzien". In het plan werd expliciet opgenomen dat juist dit gebied van natuurwetenschap pelijk belang is. Het streekplan heeft de intentie de Leusderheide als natuurgebied te handhaven,en de bestemming, de in richting en het beheer daar op af te stemmen. Het nu aan de orde zijnde terrein is een van de drie nog resterende echte hei develden in het gehele gebied. Het is een open ruimte van bijzonder land schappelijke waarde. Zowel land schappelijk als natuurwetenschappe lijk is de instandhouding van dit heide veld van belang. Defensie wil echter tot bebossing overgaan, waardoor het effectlever ingericht kan worden als tankbivak- en oefenterrein. Er is sprake van ander militair ge bruik omdat de huidige tankoefenbaan opgeschoven moet worden voor het tracé van de rijksweg 28. Het statenlid heeft gevraagd of de te treffen voorzie ningen ten behoeve van dat gebruik, gebonden zijn aan een aanlegvergun- ning van de gemeente Soest en aan een ontgrondingsvergunning van Gedepu teerde Staten. Volgens het gemeentelijk bureau voor lichting heeft Soest géén bezwaren. Het gaat naar de mening van de gemeente om het verplaatsen van de oefenbaan en het bijplaatsen van „wat bosjes".

Soester Courant | 1979 | | pagina 5