,Weet je nog weloudje" Nieuwe cursus „burgerschapskunde" 50 jaar geleden in Soest vAARöeRhooqt's tuintips VOOR öoe-het-zel vors Nieuw alarmeringssysteem voor alleenstaanden mm Groep „Zuidereng-Nee" beëindigt aktiewerk het paard heette .Grote Frans"... E. G. Kerkhof ml >Cllfli, lil ui ui 1 Februari 1929 De wintersnoei II E. G. Kerkhof Bij dooi straat- en trottoirkolken van sneeuw en ijs ontdoen Turk met paspoort van overleden landgenoot Prioriteitenlijstje commissie maatschappelijke dienstverlening E. G. Kerkhof der het kopje „Weet je nog wel oudje?" deden wij een be- ïp op oude Soesters wat te vertellen over het Soest van vroe- r. Dit in het kader van de viering van het 950-jarig bestaan n Soest. We hebben een leuk aantal reacties gehad (kunnen uiteraard nog meer gebruiken), die in de komende weken onze krant zullen worden opgenomen. Hier de eerste bijdrage, oor de lezer ter verduidelijking: Zwarteweg tegenwoordig osstraat; Koud hoorn weg Eikenlaan. f.In het Engendaal woonden de „sekketarissen", een kleine groep idealisten waarvoor de oude Soesters zelf weinig be grip opbrachten. Afgaande op hun uiterlijk week dit in het begin van deze eeuw nogal af van het gebruikelijke, alle mannen droegen een fraaie baard om de kin. Om de hoek van de Zwarte weg, voor deze overging in Koudhoornweg, woonde in de „Wielewaal" Piet Schaaf, die gelijktijdig electriciën en bak ker was. Volkorenbrood en sportkoeken op ideële wijze be reid vormden zijn specialiteit. Bovendien was Piet een voor treffelijk zanger. Zong eerste tenor in het baardmannen- kwartet" met als andere leden Adrie de Bouter, tweede tenor, die woonde in „Frieda" onder aan de halte Nieuweweg, de 'oorloper van het N.S.-station |oest-Zuid. Bariton zong Johan Littooij, boekhandelaar-uit gever, woonachtig in de „Leeu werik" en bas was Max van der Es; deze woonde destijds in het internaat naast de oude Êngendaalschool, sinds 1932 jeugdherberg ,,De Heidebloem". Aan de overzijde van de Zwar teweg, nu Bosstraat, genoemd naar dominee Bos, woonden de echte Soesters: de oude Donse laars die een prieel bezaten met daarvoor een stenen waak hond, Tijs en Mijnt de Bree, de familie De Goede in het Soester boerderijtje, dat u nog kunt vinden tegen de spoor lijn. Daar stonden ook de drie ge meentewoningen, houten hui zen twee onder een kap, die wij de noodwoningen noemden. Erin woonden de families van Joop en Berta Wiss, Hannes en Gerrie Knoops, Westerveld, de broers Hannes en Piet Klein, vooral de laatste maakte in druk omdat hij maar één been had en op krukken liep. Ook Dirk van Zweden was beroemd om z'n pathéfoon met zo'n toe ter. Armoe en ellende was troef in de gemeente woningen, voor- .1 nadat een van de drie tot de grond toe afbrandde in de ;wintiger jaren. Enige uitleg ben ik nu nog chuldig over de uitdrukking .sekketarissen". Dit was een erbastering van „vegetariërs", toewel de Soesters zelf beter overweg konden met „grasvre ters". Want vegetariër waren ze ook allen, daar op het En gendaal, gaande in de voetspo ren van Lodewijk van Mierop en Felix Ortt. Wat hun voor ogen stond, zouden wij nu een commune" noemen; de stich ters spraken van een kolonie in navolging van „Walden" an Frederik van Eeden. Net ,ls Walden leed ook de stich- ;ing „Chreestarchia" schip breuk na een aantal jaren, me de door minder goede mense lijke hebbelijkheden. Over de Êngendaalschool had den wij het terloops al. Het eerste schoolhoofd was mej. J. M. (Mina) Telders, die in ihet huis naast de school woon de, na haar pensionering in „Iduna" op de Veldweg. An- tiries van Asselt volgde haar op als hoofd, de school werd te klein en verhuisde in 1923 naar de Molenstraat waar zij onder- ak vond in de „Nijverheids- chool", aan de overzijde van de korenmolen de „Windhond" die destijds volop in bedrijf as en o.m. grove witte mais ;ot meel vermaalde. itgebreid met kleuterschool en Mulo, heeft de heer van As selt de verhuizing nog mogen eleven, nu als Van der Hucht- school, naar het eigen gebouw an de Paulus Potterlaan. JLeuke bijzonderheid: zeer te uggetrokken in ons dorp woont og Tine Lykles, zij hoorde tot jde eerste onderwijzeressen van de oude Êngendaalschool. Ook nog op het Engendaal stond de boerderij van Jan van Asselt en zijn Ant. In wijde omtrek was de Grote Frans bekend, het zwarte paard van Jan. Na zijn dood trok Ant bij haar zoon Henk in op de Beu kenlaan en notaris Dammers hield het „boelhuus", een boe- renveiling waarbij alles onder de hamer kwam. Buwalda kocht de boerderij, verbouwde hem tot de buiten plaats „De alde Terp", woon de er kort een verkocht huis en have aan de Amsterdamse bankier P. van Westen. Velen zullen aan de heer van Westen goede herinneringen hebben, hij was een weldoener in woord en daad voor minder bedeel den. In het fotoboekje „Kent u ze nog, de Soestenaren?" staat Henk Grift op bladzijde 7. Grift nu is jarenlang tuinbaas ge weest bij de familie van Wes ten; zelf woonde hij in zo'n klein Soester boerderijtje aan de Plasweg, naast het bedoe- ninkje van Ant Hit en de fami lie Westerveld. Tot de latere bewoners van het Engendaal rekenen wij ook nog Rinke Tolman en zijn lieve vrouw Kathe. Van „Vredehof" uit bespiedde hij de bossen en velden, dikwijls samen met zijn „natuurgenoot" dominee J. I. van Schaick. Zo passeerden oude en import- Soesters de omgeving van de Bosstraat. Weinig rest ons nog daarvan, behalve de herinne ring aan veel mensen, donkere sparrebossen, geurende heide velden en bloeiende gentianen in de „Plas", die herinnering bleef voortleven tot de dag van vandaag. Bruno Christiaan Op de woensdagen 7, 14 en 28 februari en 7 maart a.s. zal in de zaal van het gasbedrijf aan de Lange Brinkweg een nieuwe cursus „burgerschapskunde" gegeven worden. Cursusleidster is mevrouw C. S. M. Kormelink-Paulus, lid van Provinciale Staten van Utrecht voor de V.V.D. De kosten zijn 15 gulden; aanmelden kan geschieden tot 1 februari a.s. bij mevrouw R. Adams, Betje Wolfflaan 47, telefoonnummer 18746. Een soortgelijke cursus werd enkele jaren geleden met groot sukses gege ven. Op veelvuldig verzoek wordt er nu weer een georganiseerd, waarin dit keer meer aandacht besteed wordt aan de politieke en in het bijzonder aan de verkiezingen voor het Europees Par lement. Aan de orde komen: „hoe reilt en zeilt het bestuur van een gemeente en van de provincie"; „heb je als burger wat in te brengen?"; „wat hebben we aan het Soester Welzijnsplan, vooral ten aanzien van de opgroeiende jeugd, de vrouw en de bejaarde": „welke in breng en welk belang hebben we bij de verkiezingen voor het Europees Par lement?". Voor deelname aan de cursus wordt een bedrag van 15 gulden gevraagd. Bij minder dan 15 deelnemers gaat de cursus niet door. DAK-ISOLATIE DAK-BEDEKKINGEN en SHINGLES DAKEN Wij helpen U direct! Loodgieters- en C.V.-bedrijf Hartweg 58 - Soest Tel. 14332-b.g.g. 10816 i -U lilt mi In de twintiger jaren „Herstellingsoord Trein 8.38"; nu internaat „De Nieuwe Weg" aan de Koionieweg CHR. MIDDENSTANDS-VEREENIG ING: De heer J. v.d. Flier opende Maandagavond de vergadering der Chr. Middenstands Vereeniging in de Chr. ULO-School met gebed. Het doel der vergadering was om de Vereeniging, die nog slechts zieltogend bestond, nieuw leven in te blazen. De heer Attema van Hilversum, voorzitter van den Chr. Midden standsbond, merkte op dat het bestaan van de Chr. Middenstands Vereeniging eisch van Chr. beginsel en van practisch beleid is. De middenstand, die als tussenschakel rust geeft tusschen 2 uitersten, groot kapitaal en arbeiders, heeft zich steeds laten intimideeren door het voortdurend geschreeuw der soc. democraten, dat de middenstand geen recht van bestaan heeft. De groothandel bewerkstelligt warenhuizen en groot winkel bedrijf en drukt daardoor den middenstand. Toch blijkt in de prac- tijk dat de energieke middenstanders den strijd tegen de coöperatieve winkels met succes kan voeren. Zelfs werken al sommige coöperaties door kosten van administratie nog duurder dan de gewone winkeliers. WEDSTRIJD IN SCHOONRIJDEN De uitslag van den door „Soest Vooruit" gehouden wedstrijd in schoonrijden voor dames, is als volgt: 1. Mej. Zwart: 2. Mevr, Alblas; 3. Mej. v.d. Berg. Voor heeren: 1. Warner: 2. Lengers; 3. Strooband. Paren: 1. Mevr. Alblas en Van Veere; 2. Mej. Zwart en Veenstra; 3. Mevr. Cleveringa en Strooband. LEZING RIJKSLANDBOUWCONSULENT Op verzoek van de afdeeling Soest van den A.B.T.B. zal Dr. Van Daalen, rijkslandbouwconsulent in Utrecht, te Soest een lezing met lichtbeelden komen houden over „Moderne cultuur op zandgrond". Wij twijfelen er niet aan, of de boeren, die zoo graag over hun bedrijf praten, zullen ook gaarne een lezing daarover hooren. te meer, daar hier een bij uitstek deskundige aan het woord komt en niet minder, omdat de landbouwers nu kunnen kennis maken met de nieuwere methodes van bemesten, verplegen enz. De lezing wordt gehouden in de vergadering van den A.B.T.B., op Dinsdag 5 Februari a.s., des avonds te half zeven uur, in het R.K. Verenigings gebouw, Steenhofstraat en is toegankelijk voor alle landbouwers en allen, die in de landbouw belang stellen. UNIFORM POLITIE Binnenkort zal de uniform van onze agenten van politie wdrden gewijzigd naar het model, zooals dat in Utrecht geldt. gem. ARBEIDSBEURS Tot en met heden werden in de Gemeentelijke Arbeidsbeurs alhier ingeschreven 300 werkloozen (wegens vorstperiode). Buiten Soest gevraagd: Gereedschap- en halfwas instrumentmaker; Steno-typiste. Inlichtingen ver strekt de Arbeidsbeurs. ST. ELISABETH-VEREENIGING Uit het jaarverslag der St. Elisabeth-vereeniging der parochie St. Petrus en Paulus stippen we aan: In het jaar 1928 werd het 12^-jarig bestaan der Vereeniging herdacht. Bij deze gelegenheid werd door den Z. Eerw. Heer Pastoor Vossenaar een H. Mis met assistentie opgedragen voor de weldoeners der Vereeniging. De doorZ. Eerw. gehouden predicatie, aansporende tot offervaardigheid, had zoodanig gevolg, dat de door heeren Vincentlanen gehouden collecte alle verwachtingen overtrof. Het Gemeentebestuur schonk de jaarlijksche subsi die, groot 50.-. Negen gezinnen ontvingen 41 bezoeken. Bij gelegen heid van het koperen feest kregen 16 gezinnen een extra-gift, bestaande uit brood en soep. ST. VTNCENTIUS-VEREENIGING: De Bijzondere Raad der St. Vincentius-Vereeniging heeft zich als volgt geconsitueerd. Dr. J. H- A. Rupert, president: J. G. A. Batenburg, vice-president; A. C. D. Trautwein. secretaris: J. Kruytzer, penningmees ter: P. H. Hesp, bibliothecaris: J. H. Pieper; lid. NIEUW SCHOOLGEBOUW: Naar wij vernemen is de toename van het aantal leerlingen aan de openbare school te Soesterberg zoo groot, dat binnenkort een nieuw schoolgebouw zal verrijzen aan de Luitenant Koppenlaan. UIT DE ADVERTENTDEN TE HUUR: een huis, gelegen Heuvelweg 1. bevat 3 kamers, serre, keuken, bijkeuken: boven 4 kamers. Voorz. van electr., gas, waterleiding. Huurprijs 39,- per maand. Te aanvaarden begin Maart. HARMONIUM: Wegens aanschaffing Radio te koop 2e handsch harmonium. Te bezichtigen Radiohuis, Laanstraat Baarn. JONGMENSCH: Op atelier voor het beschilderen van stoffen kan geplaatst worden een jongmensch, niet beneden 16 jaar. Eenige kennis van teekenen is aanbeveling. Br. franco onder no. 1305. Appel- en perebomen moeten van jongs af gevormd worden. Hierdoor wordt de opbrengst later alleen maar beter. Om te beginnen moeten de takken, die uit de hoofdtak komen, hier in een hoek van 60 - 90° op staan. Takken die meer verticaal groeien worden verwijderd. De top blij ft uiteraard bestaan Takken, die naar binnen groeien worden verwijderd zoals ook elkaar kruisende takken. Houdt vooral steeds het centrum van de boom luchtig, zodat de bloei bevorderd wordt. Wanneer de boom eenmaal goed gevormd is, hoeft weinig meer gesnoeid te worden. Belangrijk is nu de verhouding tussen oud en jong hout. Het is van belang, dat u bij het snoeien van een appel of pereboom het verschil kunt zien tussen blad- en bloemknoppen. Een bloemknop is dikker dan een bladknop en staat meer van de tak af, ter wijl een bladknop bijna tegen de tak aangedrukt zit. Een tak met veel bloemknoppen blijft bewaard, maar wordt na enkele jaren wel vervangen voor een jongere. Het is belangrijk bij de snoei vooral slappe dunne twijgen sterk in te snoeien en sterke twijgen licht of helemaal niet. Oudere, verwaarloosde appel- en perebomen kun nen door een „verjongingskuur" van enkele jaren weer tot een goede vorm en opbrengst gebracht worden. Dit vereist echter zoveel terzake kundig heid en ervaring dat het beter is, dit werk aan een vakman over te laten. Pruimen worden zo weinig mogelijk gesnoeid, i.v. m. infecties na het snoeien door „loodglans", een ziekte veroorzaakt door een zwam, welke veel op pruimen voorkomt. Alleen het dode hout wordt elke winter weggesnoeid. Bij rode en witte bessen snoeit men in de eerste winter na het planten alles weg tot er 4 sterke takken over blijven. Deze winter worden flink teruggesnoeid. Het volgende jaar zullen er ongeveer 8 takken overblijven. Het jonge hout wordt sterk teruggesnoeid. Wel moeten steeds een aantal oudere takken blijven staan, daar de struik bloemknoppen vormt op het oude hout. Kruis bessen moeten steeds in het hart vrij open worden gehouden en verder moet het dunne, slappe hout eruit verwijderd worden, totdat enkele stevige takken overblijven. De zijtakken hiervan worden ook sterk ingekort. Wat de sierheesters betreft: hiervan zijn er niet zo veel die in de winter worden gesnoeid. Voor wil gen is het wel de goede tijd. Vooral die soorten, die om de takken gekweekt worden, zoals de kronkel- of kurketrekkerwilg (Sa- lix matsudana „Tortuosa") en de breedband-wilg (Salix sachalinensis „Sekka") worden door snoei gestimuleerd om nieuwe takken te vormen, welke meestal het aantrekkelijkst zijn. Ook de fluweelboom (Rhus typhina) kan zonodig in deze tijd wat ingesnoeid worden. Soms wordt hij topzwaar door te grote takken bovenin de boom. Deze takken kunnen ingesnoeid worden, terwijl de dunste takken verwijderd worden. Wees bij deze boom voorzichtig, veel mensen zijn gevoelig voor het sap van de boom en houden er irriterende huiduitslag aan over. Draag bij het snoeien dus liefst handschoenen. LOODGIETERS WERKZAAMHEDEN EN SANITAIRE ARTIKELEN OOk voor doe-het-zelvers Wij helpen U direct! Loodgieters- en C.V.-bedrijf Hartweg 58 - Soest Tel. 14332-b.g.g. 10816 De gemeentelijke reinigingsdienst ver zoekt de inwoners van Soest en Soes terberg om bij invallende dooi de in hun omgeving liggende straat- er trottoirkolken van sneeuw en ijs te ont doen, zodat wateroverlast tot een mini mum beperkt blijft. Uiteraard voert de reinigingsdienst deze werkzaamhe den ook uit, maar in de gemeente Soest zijn duizenden van dergelijke kolken. In Amsterdam werd een Turk aange houden, die in het bezit was van een paspoort dat afkomstig bleek te zijn van een overleden landgenoot. Deze werkte vroeger in Soest, maar overleed vorig jaar augustus in Tur kije. De aangehouden Turk werd naar Soest gebracht en geconfronteerd met een zoon van de overledene. Toen pas gaf hij toe. De Amsterdamse po litie heeft zich verder over hem ont fermd. In de eerstkomende vergaderingen van' de commissie maatschappelijke dienstverlening en volksgezondheid zullen in volgorde de hierna volgen de onderwerpen behandeld worden: de districtsgezondheidsdienst: het regio nale woonwagenschap: het regionaal sociaal werkvoorzieningsschap: het kindertandverzorgingsproject Soester berg: de stichting maatschappelijke dienstverlening: de buitenlandse werknemers: het ziekenhuis en de verpleegtehuisproblematiek; de inte gratie eerstelijns hulpsverlening: de bejaardenhuisvesting; de werkloos heidssituatie en de plaats van de vrij- williger in de maatschappelijke dienst verlening. Deze volgorde werd door de leden van de commissie vastgesteld. Voor de eerstvolgende vergadering zal een functionaris van de districtsgezond heidsdienst worden uitgenodigd. 0215S~f8O23 Onder de telefoon de „alarmkiezer"; in de hand de „paniekknop", het slimme zendertje Voor alleenstaanden die in een noodsituatie [b.v. bij een ongeval] zelfs de telefoon niet meer kunnen bereiken, heeft Teletronic Nederland een slim zendertje ontwikkeld. Met dit apparaatje kan eenvoudig en snel een hulpverle nende instantie worden gealarmeerd. Het zendapparaatje kan makkelijk worden meegedragen in jas, broekzak of tas en 's avonds op het nachtkastje worden neergelegd. Met behulp van het zendertje dat een bereik heeft var 40 mtr. kan een automatische alarmkiezer in werking worden gesteld die op het bestaande telefoontoestel wordt aangesloten. De alarmkiezer geeft het signaal dóór aan de alarmcentrale van Teletronic Nederland, die dag en nacht wordt bemand door speciaal opgeleid perso neel. Onmiddellijk na binnenkomst van het alarm bij Teletronic worden telefo nisch de vooraf vastgestelde waar schuwingsadressen (familie, dokter of een andere hulpinstantieop de hoogte Natuurlijk kunnen ook bestaande in braak, overal, brand en andere signa leringssystemen op deze centrale wor den aangesloten. Voor nadere inlichtingen kunt U te recht bij: Teletronic Nederland. F. C. Kuyperstraat 28a, Soest. Tel. (02155) 18023. De groep „Zuidereng-Nee" heeft besloten het aktiewerk te beëindigen omdat achtereenvolgens de plannen Zuidereng, Centrum en Centrumweg door de ge meenteraad zijn afgevoerd. „Dit betekent dat deze plannen niet zullen worden uitgevoerd, omdat de bevolking er niet mee gediend is; niet met ontwerpplannen en niet meer wéér nieuwe", aldus namens de groep O. Kijntalder, K. Koppen aal en T. Paauw in een circulaire aan allen die steun verleenden tijdens de aktie- periode. In de circulaire wordt verwezen naar de tekst van het rondschrijven dat burgemeester en wethouders uit lieten BEDRIJFSZEKERE CENTR. VERWARMINGS INSTALLATIE Ook voor doe-het-zelvers Service-abonnementen schoonmaken enz. Wij helpen U direct! Loodgieters- en C.V.-bedrijf Hartweg 58 - Soest Tel. 14332-b.g.g. 10816 gaan: „Hierbij berichten wij u dat de gemeenteraad in zijn vergadering van 16 november 1978 heeft besloten het ontwerp-bestemmingsplan Cen trum niet vast te stellen, omdat het plan maatschappelijk niet uitvoerbaar werd geacht. Dit betekent dat het ont werpplan in deze vorm niet zul wor den uitgevoerd, in- verband daarmee wordt uw bezwaarschrift tegen het ont werp-bestemmingsplan ais afge'di.jn beschouwd". „Zuidereng-Nee" dankt allen voor di medewerking: van het vouwen er rondbrengen van folders tot en mei het schrijven en ophalen van bezwaar schriften. „Om het niet doorgaan van deze slech te plannen e vieren en te bekijker hoe vve mei een schone lei nu ver der zullen gaan, nodigen wij u ui om op donderdag 1 februari om 20.01 uuv in cafe Soestdijk t Vredehofstraat feestelijk bijeen te komen", aldus di groep.

Soester Courant | 1979 | | pagina 11