Kinderdagverblijf ,,De Blauwe Vogel" officieel geopend Soester loterij uitgedraaid. mm •fk S -ms 3.39 1.98 1.09 Boerenkool lil lil lï Uk Cashewnoten Honsbergen Sinaasappels Honsbergen SCHOUDER KARBONADE k,lo6.98 Honsbergen Honsbergen Honsbergen HYPOTHEKEN rente vanaf 8.4 Autoverzekering voor de betere rijder Woensdag 31 januari 1979 57e jaargang no 23 Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H.E. J.SMIT Abonnement per half jaar 10.— Buiten Soest per half jaar f 20.— Verschijnt iedere woensdag ,,Wat is in dit verband logischer dan bij het gezin te beginnen, bij ouders die gaan beseffen dat zij een afwij kend kind hebben; een kind dat veel van hen nodig heeft en weinig zal kunnen teruggeven omdat het maar kleine ontwikkelingsmogelijkheden heeft. Ouders die treuren om wat onherroepelijk verloren is en die pas na verstrjken van de tijd afstand kun nen nemen van hun verdriet om dan te gaan zoeken naar wat nog wél kan". Dr. de Wit constateerde dat zij dan ontdekten dat zij en hun kind in uit eenlopende en onoverbrugbare werel den moeten leven en dat deze twee spalt als een mes door het gezin sneed. „Wat ligt méér voor de hand dan je aan één van die twee te onttrek ken, bijvoorbeeld door het kind in een zwakzinnigeninternaat te doen plaat sen", aldus dr. de Wit. Toch kozen velen voor handhaving van het kind in het gezin en daarmee voor de onvermijdelijke confrontatie SOESTER COURANT De hoofdingang van „De Blauwe Vogel" In 1973 kwamen ouders van meervoudig gehandicapte kinderen, bij het uitwis selen van ervaringen tot de slotsom dat er voor hun kinderen geen goede op- vangmogelijkheid beschikbaar was en dat hun kinderen in het raam van de sociale voorzieningen in Nederland eigenlijk buitenspel stonden. De werkgroep Centraal Nederland werd opgericht, bestaande uit ouders en deskundigen en zij publiceerde in februari 1975 het rapport „Buitenspel" waarin een advies gegeven werd terzake van voorzieningen van meervoudig complex gestoorde kinderen. Een en ander resulteerde in het betrekken van een leegstaande villa aan de Bosstraat, beschikbaar gesteld door de gemeente voor een periode van twee jaar. Men gaf de villa de naam „De Blauwe Vogel"; een naam uit een Oosters sprookje. Het diende als dagopvang voor 21 meervoudig gehandi capte kinderen. Op een schuin tegenover de villa gelegen terrein werd in augustus 1977 begonnen met de bouw van een geheel nieuw complex naar een ontwerp van architect ir. D. Messnig van het Soester Architectenbureau Van Woerden, Schneider en Düermeijer. In augustus 1978 vond de oplevering en ingebruikname plaatsen afgelopen vrijdag de officiële opening tijdens een bijeenkomst in gebouw De Open Hof. Daarna volgde een rondleiding door het nieuwe complex. In De Open Hof werden de genodigden toegesproken door drs. v.d. Velden, voorzitter van de Stichting Midden Ne derland; dr. P. J. L. de Wit, arts/ directeur van het Haags Mytylvor- mingscentrumloco-burgemeester drs. G. A. W. G. A. Plomp namens de gemeente Soest; kapitein Huizinga eskadron-commandant van het 101 tankbataljon; ir. D. Messnig; de com mandant van de vliegbasis Soester- berg, kolonel W. van Gastel; de heer Verkaart van het gelijknamige Tech nisch Installatiebureau uit Den Haag; de heer Veldhuizen namens het taxi- personeel; de heer H. Tissen, voor zitter van de oudercommissie en ten slotte door mej. Gea Hazelaar plaats vervangend hoofd van het dagverblijf. De opening werd bijgewoond door ver tegenwoordigers van de ministeries van CRM en Volksgezondheid, van de ziekenhuisraad, het ziekenfonds, provinciale staten, van het pro vinciaal bureau zwakzinnigenzorg en het centraal orgaan ziekenhuistarie ven. Drs. v.d. Velden gaf een overzicht van de voorgeschiedenis en het doel van het dagverblijf. „Meervoudig gehandicapt is meer dan een optelsom van lichamelijk plus geestelijk gehandicapt. Meervoudig gehandicapt betekent dat er een com plex van stoornissen bestaat, zowel lichamelijk als geestelijk die zo op el kaar inwerken dat er niet één gaaf punt is waaruit benadering kan plaats vinden", aldus drs. v.d. Velden. Hij benadrukte dat daarom in de be handeling en benadering van meervou dig complex gestoorde kinderen het accent niet kon en mocht gelegd wor den op één der kernstoornissen, na melijk zwakzinnigheid of lichamelijke stoornis. Deze meervoudig complexe benade ring werd teruggevonden in de doel stelling van het dagverblijf. „Daar geldt als uitgangspunt", aldus drs. v.d. Velden, „dat het gezin het beste milieu is waarin ook een gehan dicapt kind kan opgroeien, zich ont wikkelen en leven. Ieder kind in onze samenleving heeft recht op verblijf in het gezin' Dat was echter alleen mogelijk als de draagkracht van het gezin niet werd overschreden; lichamelijk, geestelijk en financieel. Een dagverblijf beteken de een belangrijke verlichting. „De Blauwe Vogel" wil door een con tinue en geïntegreerde benadering het meervoudig gehandicapte kind de mogelijkheid bieden tot een zo breed mogelijke ontplooiing van eigen kun nen, zoals op het gebied van de socia le en persoonlijke redzaamheid. Dit moet in kleine stapjes en met veel kunde en geduld worden ontwikkeld, maar de ervaringen de afgelopen ja ren heeft de mogelijkheden getoond", aldus drs. v.d. Velden. Hij bracht dank aan het architectenbu reau, de aannemer Bredero's Bouwbe drijf te Utrecht, het Technisch In stallatiebureau Verkaart te Den Haag, de installateur van het oefenbad Zil- vold Hydrotechniek te Dronten, Elek trotechnisch bureau Bosman te Soest, het adviesbureau Verhoeven te Amers foort en het Hoveniersbedrijf Sinke te Woudenberg. Helpen Dr. de Wit bouwde zijn betoog op rond de vragen: „Hoe gaan mensen met el kaar om'.' Wat zijn mensen voor el kaar? Hoe kom je aan de materiële steunpunten als een „Blauwe Vogel?" Hoe kom je aan de gelden?" „Hier komen kinderen, waarbij ver helpen niet mogelijk is en de hulpver lening noodzakelijkerwijs beperkt blijft tot helpen, een toch altijd trieste zaak, maar voor de werkers hanteer baar omwille van het doel: het draag baar maken voor de ouders en leef baar voor de kinderen; weliswaar in het besef dat het voor de ouders een zaak met gemengde gevoelens blijft en nooit mèer kan worden dan een blij-ernstige zaak", aldus dr. De Wit. Foto Herman van Dam met de vragen: waar hoor ik bij, heeft mijn kind wel een bestemming? In vèrband met de verwachtingen, van de ouders, van het dagverblijf, merkte dr. De Wit op: „De medewerkers van een dagverblijf zijn ook maar gewone mensen al hebben zij een opleiding op het gebied van de mens-weten schappen of de geneeskunde gevolgd. Ook zij moeten zich staande houden in het krachtveld van die twee we relden, al zijn zij minder kwetsbaar omdat het niet om hun eigen kinde ren gaat". Dr. de Wit besloot met: „Als een kinderdagverblijf voor ernstig licha melijk en geestelijk gehandicapte kin deren een voorbeeld moet zijn van hoe mensen zijn en wat zij voor elkaar willen zijn, dar worden er hoge, bij zonder hoge eisen gesteld; dan gaat het om niet meer of minder dan een voorbeeldig ontmoeten van kinderen, medewerkers en ouders". Loco-burgemeester drs. G. Plomp zei dat het een belangrijke dag was voor allen die bij De Blauwe Vogel waren betrokken, maar ook voor allen die zich bezig hielden met het meervoudig gehandicapte kind en voor de ge meente Soest. „De Blauwe Vogel" heeft in Soest een nestje gevonden en dat is een plezierig moment' Hij memoreerde de altijd prettige con tacten met de initiatiefnemers en het vrij vlotte verloop van de procedure voor de realisatie van het bijzonder mooie gebouw. Naar zijn mening konden noch de kin deren, noch de ouders noch de me dewerkers nu zeggen „buitenspel" te staan. „Uw werk is met sukses be kroond; laat nu de vogel maar vlie gen", aldus besloot drs. Plomp. Hij overhandigde een boek van Ander- sen met op stof kaft een blauwe vogel. Kapitein Huizinga kwam namens het 101 tankbataljon, dat in Soesterberg gelegerd, is met een doos met ..speel goed en knuffeldieren. Hij hoopte op een blijvende samenwerking. Een fotoboek over alle bouwperiodes overhandigde ir. D. Messnig. Hij dank te allen voor de goede samenwerking. Omdat hij in Nederland niet had kun nen teruggrijpen op een soortgelijk verblijf, had hij dankbaar gebruik ge maakt van de adviezen van het per soneel. Ook een deel van de tuinaanleg schonk hij, zoals het Woudenbergse hoveniers bedrijf Sinke een deel van de aan plant cadeau gaf. Namens het basis goodwillfonds over handigde kolonel W. van Gastel vier bolderwagens, aangepaste schommels en twee kinderbaden. Ze waren door het personeel van de vliegbasis ge maakt. De heer J. Veldhuizen bood namens het taxipersoneel wandversiering aan en tenslotte sprak de heer H. Tissen na mens alle ouders. Hij sprak de hoop uit dat de kinderen zich in het nieuwe verblijf zouden thuisvoelen. Een zware last was van de schouders van de ou ders genomen en in dat verband hoop te hij dat de opening van dit gebouw de start mocht zijn voor de realisatie van een gezinsvervangend tehuis voor ouderen. Zeer speciaal dankte hij de heren Van Tongeren en v.d. Velden die de offi ciële opening als een kroon op hun werk mochten zien. Een dankwoord namens het personeel sprak het plaatsvervangend hoofd mej. Gea Hazelaar. Zij nodigde iedereen uit het dagverblijf aan de Bosstraat te gaan bezichtigen. Daar gaven prac- tisch alle aanwezigen gehoor aan. Proefmodel Voordat met de nieuwbouw begonnen werd, is het ontwerp van de centraal gelegen groepsruimte in de praktijk getest door het op ware grootte te bouwen bij de Vakgroep Wonen van de Landbouwhogeschool te Wageningen. Twee dagen is er met de kinderen in gewerkt en zo konden nog verbete ringen worden aangebracht. Het nieuwe complex omvat zeven groepsruimten, geschikt voor 42 kinde ren 11 groepen van zes'kinderen met twee leidsters), met daarnaast een oefenbad (met een watertemperatuur van rond 30 graden) een zand-water ruimte, een oefenhal. therapieruimten voor fysiotherapie en ergotherapie, keuken, werkplaats (voor de nodige aanpassingen) en kantoor- en verga derruimte. Het dagverblijf is nu volledig bezet met 28 kinderen afkomstig uit de drie hoek Utrecht, Amersfoort, Hilversum en 14 kinderen uit gemeenten welke net buiten deze driehoek vaiien. Het jongste kind is drie jaar en de oudste 14 jaar, de gemiddelde leeftijd be draagt zeven jaar. Van deze 42 kinderen verbleven er 31 hele dagen thuis vóór zij een dagop vang vonden in „De Blauwe Vogel". De overige elf kinderen zijn afkomstig van andere voorzieningen zoals bij voorbeeld een revalidatiecentrum en mytylschool. Er is momenteel een wachtlijst met acht kinderen. De voorbereidingstijd voor de nieuw bouw vergde achttien maanden; de nieuwbouw zelf twaalf maanden. De bouwcommissie vergaderde zestig maal; de programmacommissie en de inrichtingscommissie ieder twintig maal. In het Stichtingsbestuur zijn vertegen woordigd de gezamenlijke sociaal pedagogische diensten uit de regio als mede het kinder-revalidatiecentrum „De Trappenberg" te Huizen. De ou dercommissie bestaat uit negen leden. „Het is niet altijd feest", „de boog kan niet immer gespannen staan" en zo zijn er nog meer kreten die gebruikt kunnen worden als iets niet loopt zoals de organisatoren hadden gedacht dat het zou lopen. In een brief aan alle deelnemers aan de „loterij Soest 950", die aangesloten zijn bij de vereniging de Soester Ondernemer, spreekt voorzitter J. Kok zijn teleur stelling uit over de zwakke start van de loterij, die zo ambitieus was opgezet door een groepje middenstanders, dat in het kader van de feestelijkheden rond om Soest 950 jaar, voor een brok goed bedoeld zakelijk spektakel wilde zorgen. Januariprijzen worden wel uitgereikt De organisatoren zijn er zich van be wust dat gedane beloften niet zomaar terzijde geschoven kunnen worden. Per slot zijn er een aantal goede doe len en leuke dingen in het vooruit zicht gesteld. Vandaar dat overleg met politie en het Ministerie van Justitie was vereist om tot een zo redelijk mogelijke op lossing te komen. Die oplossing houdt in dat het volle dige januari-pakket zal worden getrok ken. In februari dus geen nieuwe loten. Jammer, maar zoals gezegd, de boog kan niet altijd gespannen zijn. Ver gissen is menselijk, óók voor orga nisatoren die zoiets niet voor de eers te keer doen. Volgende aktie meer sukses. Een speelhoek in het dagverblijf voor meervoudig gehandicapte kinderen Foto Herman van Dam Onvoldoende animo bij middenstand Verheugend was, al snel na de start, bij de meer dan zeventig verkooppun ten in Soest, de vraag naar de loten door het publiek. Het gaf de burger meteen moed. Wonderlijk was echter de lauwe afna me van de loten door de winkeliers Die omzet bleef ver achter bij de be groting die wel op reële ervaringsge gevens waren gebaseerd. Er waren zeker aanwijzingen dat het geheel niet hoefde te mislukken, maar door onvoldoende deelname was het financieel risico te groot om door te gaan. Betaal niet meer premie dan nodig is voer uw ziekte kostenverzekering. Premie per jaar per gezin CLr- -X Q.CN O) D.0J •c .gi O) .g1 CL CD E .E. <D E .2. <D 1173,- 1530,- 1911,- 2382,- Betaal uw autoverzekering per maand zonder extra kosten. Bel voor de komplete vrijuit autovakantiegids. Keuze uit 7000 vakantie adressen in 13 landen, met 10%-20% extra kor ting buiten de zomerpiek. Assurantieen en onroerend go J. G. VAN ROUWE ND AAL /Burg. Grothestr. I la Soest-Tel. 02155 Kil «7 ALLEEN DONDERDAG Versgebrande 250 gram van 3.98 ALLEEN DONDERDAG «oor de hand of pers Zie onze advertentie ALLEEN DONDERDAG Zie onze advertentie DEZE WEEK IGLO 450 gram van 1.75 voor Zie onze advertentie ALLEEN DONDERDAG KILO nu 9.95 Zie onze advertentie Cat.prijs W.A. All-Risks 7 10.000,- 7 207,- 7 474,- 7 12.000,- 7 226,- 7 541,- 7 14.000,- 7 238,- 7 595,- 7 16.000,- 7 265,- 7 671,- 7 18.000,- 7 273,- 7 721,- 7 20.000,- 7 282,- 7 781,- 7/inl II I! Detntners en iyi»®'deWolff b.v. Torenstraat 17 - Soest Tel. 02155-15451

Soester Courant | 1979 | | pagina 1