auto smeeing ZOMERS BRUIN schociiialtcr Geen burgers in raadscommissies Als jij zorot voor de verloofde, zorgen wij voor de ring. Soloprogramma Miel Cools in De Speeldoos te Baarn [eningen van Lezers V oorlichtingsavond woonwagencentrum faalde Het Woonwagenkamp sociaal-psychologisch bekeken 170,- Vrijblijvend meepraten verantwoording „Law and Order" in Filmhuis Artishock BRUIDSREPORTAGE FOTO HERMAN VAN DAM DEELEN b.v. irdbij: De ring die elke liefde rond maakt. A. van der Weerd Philips ÖV-A Zonnehemel Donderdag 1 februari - 20.30 uur: Winkeldief aangehouden Gevonden armband niet aangegeven PvdA-vergadering uitgesteld Zo'n Smeeing-occasion is één brok zekerheid voor ongestoord rijplezier. Jaaaarenfang. Vrouwencafé Soest blijft draaien Verhuizen behoort toch tot de mogelijkheden? Peters bv Makelaardij o.g. voor wonen in de groene zone 4 Soester Courant van woensdag 31 januari 1979 5 Koningsweg l4-Soest-Tel.OIIff-IJ227 PRAAMGRACHT5 - SOESTDIJK - TEL. 02155-17552 lelegen modern MIDDEN IN 198.000.-. ïrde MIDDENVILLA met 1 N298.000,-. »estdijk". ARTEMENT op de eerste 1/150.000.-. JIS met garage en vrije i N325.000,-. ARSKANTOOR Is weg 11 Soest 60* b.g.g. 10262 of 17251 N.B.M.-makelaar Het inrichten van een woonwagencen trum in Soest is blijkbaar nodig, al thans burgerplicht en is, ongeacht de plaats waar het zal komen, aanvaard baar, mits voldaan wordt aan de vol gende voorwaarden: le. De gemeente zorgt voor ruim vol doende voorzieningen, zoals bestra ting, riolering, verlichting, electrici- teit, gas(?), toiletten en wasruimten, parkeerruimte, een speel- of trapveld en vooral afsluitbare bergruimten. 1 2e De gemeente zorgt voor het ophalen van klein en groot huisvuil en afval en, nóg zorgvuldiger dan in de andere woonwijken, voor het schoonhouden, het onderhouden en telkens weer her- I stellen van openbare voorzieningen en straten. De gemeente houdt dit vol, zolang het kamp bestaat, óók als de medewerking van (sommige) bewo- 1 ners te wensen overlaat. 3e. Blijkbaar is reeds de belofte ge daan dat in en rond het kamp noch sloopwerk noch opslag mag plaats vin den. De gemeente herhaalt expliciet Opname van brieven onder de rubriek Meningen van Lezers houdt niet in, dat de redactie het altijd met de in houd eens is'. en duidelijk deze belofte aan de Soes ter ingezetenen, laat alleen bewoners toe die met deze voorwaarden ak koord gaan en maakt bekend welke maatregelen zullen worden genomen bij overtreding. Er blijven dan nog twee kleinere pro blemen op te lossen: a. Waar geeft de gemeente gelegenheid voor aan het oog onttrokken opslag en bewerking van sloop en afbraak? b. Wat moet er gebeuren met (adspi- rant-)bewoners, die met deze voor waarden niet akkoord gaan of ze la ter overtreden? Het bovenstaande was de conclusie van een klein groepje mensen die niet in de buurt van de Akkerweg wonen en dus niet rechtstreeks betrokken zijn. Zij hebben de voorlichtingsavond niet bijgewoond en moeten dus geheel afgaan op het verslag van deze avond in de Soester Courant van 24 januari. Maar toen dachten zij mèè, wèl in een rustiger sfeer. GESPREKSGROEP HONSBERGEN. Het hele jaar door zongebruind. De Philips Zonnebank en Zonnehemel zijn uitgevoerd met elk 10 lichaamslange (1.80 m) 85 watt „TL"-lampen. Met instelbare klok tot 60 min., automatische uitschakeling en groot bedieningscomfort. U kunt ze in onze zaak komen bewonderen. Raadpleeg uooraf uw arts Philips UV-A Zonnebank In onze zaak staan de nieuwe Philips zonnebankZonne hemel en Philips Solarium Philips Solarium 'n ontspannend J zonnebad zorgt j voor een gezonde Voor alle zekerheidl ktöUf Soest: Winkelkring van Weedestraat Tel. 02155-10344 Soesterberg: Rademakerstraat 27 - Tel. 03463-1587 „Een situatie die vergeleken mag wor den met het Duitsland van voor de tweede wereldoorlog, toen daar de het ze tegen de joden begon". Deze zin, die in de Soester Courant van de afge lopen week was te lezen, slaande op de inspraakavond betreffende de situe- Vring van het woonwagencentrum, heb 1 ik met enige ontzetting een aantal ma- l len overgelezen. Er kwamen bij mij wel enige emoties los en vroeg me ook af welke criti- cus dit durft te schrijven. Helaas er stond geen naam onder het stuk. Ik vind deze affaire van woonwagen- j bewoners wel wat ver gaan en zou de situatie daarom ook wat willen re lativeren. Met volle aandacht volg ik vele strij den die geleverd worden tegen een gemeenteraad. Ik ben me gaan afvragen hoe het toch steeds mogelijk is dat zij zoveel strijd tegen hun plannen geleverd krij gen. Eerst dat nieuwe winkelcentrum op de Eng waar zij zich jaren in vast ge beten hebben, waar zoveel verzat tegen was, nu het woonwagenprobleem. Ik ga me werkelijk afvragen of deze Soester Raad zich niet te sterk vast bijt in hun plannen, waarbij zij naar mijn mening dan wel hun eigenlijk functioneren in het belang van het volk in de weg staan. Het wordt dan zo'n spelletje van wie krijgt zijn zin. Nu is het woonwagenprobleem weer aan de orde. Dat het een probleem op Izich is moet iedereen weten. Woonwa genbewoners hebben ook recht op le ven, ondanks hun anders geaardheid, het zijn ook mensen. En laten we niet discrimineren. Maar juist doordat er nog door zo- velen gediscrimineerd wordt, is het van aller belang dat zo'n situering van een kamp met uiterst taktische bege leiding voor beiden partijen, de buurt bewoner om het zomaar te noemen en de woonwagenbewoner, verricht wordt. En helaas gebeurt dit niet. Toen ik in de vorige Soester Courant las dat het in de „zogenaamde" in spraakavond een bende was geworden, was ik totaal niet verbaasd. Dat was te verwachten. De ontzettend autoritai re houding van de raad lokt zoiets uit. Er worden namen aan dingen en gebeurtenissen gegeven waarvan de werkelijke waarde en functie niet ge bruikt wordt. De inspraakavond kwam bij mij over als mosterd na de maaltijd. Dit keer wordt de woonwagenbewoner niet gediscrimineerd, maar de buurt bewoner. Plompverloren, zonder enig weten, mochten zij vernemen dat er een woon wagenkamp achter of naast hun tuin was gesitueerd. Als reactie worden er verschillende verzetsbrieven over geschreven. Daar wordt door de raad niet op inge gaan. Is het dan zo vreemd dat deze mensen wat fel gaan reageren? Momenteel wordt de woonwagenbewo ner wel erg ingeleefd, maar de buurt bewoner totaal niet. Want leven wij deze bewoner eens in. Zij krijgen een buurtbewoner waarvan zij door verschillende reac ties uit verschillende media zeer onze ker zijn geworden. Zij kennen ver schillende kampen waar bij het leven nu niet zo aangenaam zal zijn. Eigenlijk is het woonwagenprobleem nog een zeer onontgonnen gebied waar we nog weinig van af weten. En over de waardedaling van huizen wat zeker een slordige buur- in de vorm van een slordig woonwagenkamp met zich meebrengt, zou ik toch ook niet zo gauw willen lopen: velen van de omliggende bewoners hebben jaren krap geleefd en leven nog krap om hun huis te kunnen afbetalen. Het schijnt zelfs zo'n dure buurt te zijn dat zij in de hoogste categorie grond belasting vallen: ik vraag me af wie hier discrimineert. Buurtbewoners worden nu angstig; de hele gang van zaken cumuleert door dat een raad het zeer onpsychologisch speelt, waardoor in plaats van integra tie nu zo'n grenzeloze verwijdering plaatsvindt, dat ik me afvraag hoe zij nu nog vredig kunnen leven. Ik hoop dat de raad even bij deze problematiek wil stilstaan en nu de verantwoording blijft dragen voor het vastbijten in een ontwerp, wat nu wel heel wat gevolgen met zich mee kan brengen. A. M. HUITEMA-DE WIT. Naschrift redactie Onze verslaggever was bij de infor matie-avond. Er komen nog méér in formatie-avonden en er zijn gespreks groepen gevormd onder auspiciën van de Raad van Kerken Soest. Daar kunt u ook aan deelnemen.' En tenslotte blijft de mogelijkheid officieel protest aan te tekenen als het plan ter visie komt te liggen. Overigens moet ons van het hart dat woonwagenbewoners „gewone" mensen zijn die naar de dokter gaan, naar scholen en naar de winkel. Mensen die zich niet goed ge dragen vindt men overal. Jen en voeten, nd en '.aspektenvan 'ezinswagen wordt, les Bij de verloofde van ie keuze hoort de ring van je keuze Een Constant verlovings ring Want Constant heeft de ring naar jouw hart En dat van je verloofde Ga hem samen passen bij de.iuwelier Of vraag het gratis ringenboekje CONSTANT HORLOGER JUWELIER OPTIEK VV SOESTERBERGSESTRAAT 26 TEL. 12982 SOEST Dankzij snel reageren van het perso neel van ijzerhandel Gielen aan de Van Weedestraat kon zaterdagmiddag een winkeldief die een geslaagde greep in de kassa deed, worden aangehou den. De man, de 20-jarige B. J. van de H., zonder vaste woonplaats, bleek een he- roïne-gebruiker te zijn. Om aan geld te komen deed hij zaterdagmiddag even over een uur, een greep in de kassa bij Gielen. Het werd tijdig opge merkt door het personeel. Na een kor te achtervolging kon de man op de Korte Melmweg gegrepen worden. Daar werd hij direct overhandigd aan de politie, die telefonisch gewaar schuwd, gelijktijdig ter plaatse was. Omdat de man ook in Bodegraven ge zocht werd voor, drie soortgelijke ge vallen, werd hij aan de rijkspolitie overgedragen. Het geld dat hij bij Gielen wegnam, 520 gulden en een girobetaalcheque, is terecht. Een winkeldiefstal meldde ook de heer W. van H. van de Van Weedestraat. Daar werden twee Makkummer vazen met een gezamenlijke waarde van 1644 gulden, weggenomen van een twee me ter hoge vitrine. Deze dader is nog on bekend. De 17-jarige J. K. kreeg een proces verbaal omdat hij geen aangifte deed van de door hem gevonden zilveren armband met naamplaatje. K. droeg de armband zelf. De vermissing werd wel gemeld. „L" kunt van het college een voorstel verwachten in geen enkele commissie burgers te benoemen", aldus de burgemeester tot de heer Visser in de vergade ring van de commissie algemene bestuurszaken. Visser was verbolgen dat CDA WD en PvdA het met het college eens waren dat burgers niet in raadscommis sies benoemd moesten worden, terwijl tijdens de verkiezingsperiode daarom wel gevraagd was. Visser stelde dat het ook opgenomen was in de afspraken bij de start van de nieuwe raad en hij sprak in dat verband van woordbreuk. Het verschil van mening bleek gezocht te moeten worden in de uitgangspun ten voor het beleid in de komende vier jaren, zoals opgesteld door de lijst trekkers van de vijf in de raad zitting hebbende partijen. Het college han teerde de tekst uit het in juni bekend gemaakte perscommuniqué: „Onder zocht zal worden of naast de boscom- missie, de culturele commissie en de commissie gezondheidszorg ook in an dere commissies burgers kunnen wor den opgenomen en op welke wijze dit dient te geschieden. Tevens zal in alle commissies een aan regels gebonden rondvraag voor het publiek worden in gesteld". Visser echter refereerde aan de notu len van de installatie-vergadering van de raad waarin opgenomen werd„On derzocht dient te worden in welke commissies, naast bosr en culturele commissie, en op welke wijze burgers kunnen worden opgenomen; geregle menteerde rondvraag publiek bij com missievergaderingen". Mevrouw J. Greefhorst-van Overdam (CDA) was eveneens van mening dat burgers in raadscommissies toch wel een onhaalbare zaak was. Zij waren niet ter verantwoording te roepen en konden op die manier geheel vrijblij vend aan discussies deelnemen. An ders dan het college stelde zij voor het publiek per agendapunt een korte spreektijd te geven. Het college wil die spreektijd beperken tot een half uur vóór het begin van de vergaderin gen. Mevrouw J. van Gelder-Cornelissen (PvdA) was eveneens van mening dat opnemen van enkele burgers in vaste raadscommissie geen zin heeft. Het brengt het bestuur zo niet dichter bij de burger, het doel waar men naar streeft. Er zou dan sprake zijn van depolitarisering en onduidelijk ma ken, van welke uitgangspunten de raad beslissingen nam. Ook zij vroeg zich af aan wie het burgercommissielid verantwoording voor zijn opvattingen zou afleggen. Naar haar mening kon de burgerij wèl bij het bestuur betrokken worden door vaste afspraken te maken voor het inwinnen van adviezen bij deskun digen en belangengroepen. Ongeveer zoals dat bij een bestem mingsplan gebeurt. Zinvoller vond zij het bovendien de burger vóór het begin van de commis sievergadering gelegenheid te geven zijn zegje te doen met eventueel de mogelijkheid voor de commissielede om tijdens de behandeling van de agenda hem nog eens te raadplegen. Mevrouw Van Gelder stelde tenslotte voor om eens een half jaar proef te draaien. Visser (P.S.) zei perplex te zijn van de tot nu toe verkondigde standpunten Hij wees op de afspraken gemaakt bij de installatie van de raad. Er be staat in Soest een bepaalde vijand schap tussen bestuur en burger, voor al bij het ordenen van de ruimte en daarom moet die burger nauwer bij het bestuur betrokken worden. Dat die burger geen binding had met een achterban, deed niets ter zake. Zij kon den immers fris en vrij hun bijdragen leveren. Het gebeurt al in veel ge meenten en hij begreep het standpunt van het college dan ook helemaal niet. Ook de heer H. Jonker (D'66) wilde zich aan de september-afspraken hou den. Alle partijen streefden in hun verkiezingsprogram naar het opnemen van burgers en hij vond dat men goed had moeten nadenken bij wat aan de kiezers werd voorgespiegeld. Jonker zei geen behoefte te hebben water in de wijn te doen. Hij kon het eens zijn met het over leg met instanties, zoals door de PvdA voorgesteld, maar dat mocht niet in de plaats komen van het opnemen van burgers in commissies. Het was een unieke mogelijkheid deskundigen te betrekken bij het bestuur. Jonker bracht er begrip voor op dat men problemen had met de politieke verantwoording en daarom stelde hij voor het burgercommissielid slechts een adviserende stem te geven en het echte stemmen over te laten aan de raadsleden. Mevrouw E. Korthuis-Elion (VVD) vond dat de raad zich de principiële vraag diende te stellen wat de achter grond was van het voornemen burgers in raadscommissies op te nemen. Het gaat er volgens haar om de burgerij meer te betrekken bij het bestuur en zij vroeg zich net als mevrouw Van Gelder af, of dat gebeuren zou als enkele burgers aan de commissies werden toegevoegd. Betrokkenheid zou te maken moeten hebben met deskundigheid en wat dat betreft kan iedere commissie al deskun dige hulp inroepen. Er werd evenwel nooit gebruik van gemaakt. Dat gebeurt wel in de bos- en in de culturele commissie en dat wilde zij gehandhaafd zien. Ook de WD was voorstander van meespreken van de publieke tribune per agendapunt. Jam mer vond mevrouw Korthuis het dat de rondvraag voor het publiek zou komen te vervallen. Haar fractiegenoot, de heer A. Onder- delinden, maakte nog duidelijk in het college-voorstel gelezen te hebben dat het halfuur vóór de vergadering nodig was om duidel'jA te maken bij welk punt het publiek wilde meepraten. In de daarop volgende discussie stelde de burgemeester, en zij richtte zich daarbij speciaal tot de heer Visser, dat van het college geen ander voorstel te verwachten was, dan wat er nu lag; géén burgers in de commissies. Zij wees er daarbij op, dat als de raad het college-voorstel overnam, dat ook zou gelden voor de-boscommissie. Wat de culturele commissie betreft meende zij dat de niet-raadsleden hoofdzakelijk betrokken worden bij het aankoopbeleid. Te overwegen zou daarom zijn die commissie in tweeën op te delen. Zij wilde dat aan de comissie overlaten. Visser constateerde dat het college bij zijn standpunt zou blijven. Benieuwd was hij daarom naar de verklaringen van de twee wethouders, die tevens lijstaanvoerders zijn. Naar zijn me ning zou de burger juist intensiever bij het bestuur betrokken worden, indien hij een permanente plaats kreeg in de commissie. Dat werd niet bereikt door „incidenteel te horen". De heer Jonker vond dat er nogal nadrukkelijk „geslingerd" werd; in de verkiezingstijd naar links en nu sterk doorschietend naar rechts. Zo wilde men nu zelfs een goede zaak, als burgers in de boscommissie, terug draaien. Met Visser was hij het eens dat er sprake moest zijn van conti nuïteit. Het collegestandpunt werd er niet door gewijzigd, evenmin als de standpunten van CDA, VVD en PvdA. Over de rondvraag liepen de meningen nog wat uiteen. Zo vond mevrouw Greefhorst (CDA) dat vragen van de burger even goede gesteld konden worden In poli tieke café's en soos-en. Een aardige bijdrage leverde overi gens de publieke tribune, wa'-.r Chris Uiterwijk pleitte voor meepraten per agendapunt, nadat de raadsleden hun kennis en v.sie gespuid hadden. Dan wist het publiek welke kennis voorhan den was en wat eventueel over het was en wat eventueel over het hoofd gezien werd. Het zou veel overbodig gepraat van h$t publiek voorkomen. Miel Cools-zingt morgenavond om half negen in De Speeldoos te Baarn lied jes op teksten van Nederlandse en Vlaamse tekstschrijvers (Ed Leeflang, Ernst van Altena, Willem Wilmink, Jaap Dreesen, Pieter Goemans en Fred Dannenburg), waarvoor hij zelf de muziek componeert. HeLjgenre dat Miel Cools brengt, wordt in Nederland vaak ten onrechte „ca baret" genoemd. Hij is een liedjeszanger, of als u dat liever wilt, een chansonnier, een trou badour. De liedjes die hij zingt, zijn over het algemeen tijd-kritisch, met een breed sociaal engagement. Miel Cools Is afkomstig uit Hasselt (Vlaanderen). Hij zingt ongeveer 20 jaar, sinds 1973 vrijwel uitsluitend in Nederland. Hij maakte twee jaar lang een tour nee langs de Nederlandse schouwbur gen met het Trio Louis van Dijk, dat later werd vervangen door de begelei ders Peter Nieuwerf (gitaar) en Rob Langereis (bas). In kleinere zalen begeleidt Miel Cools zichzelf op gitaar. Het programma van Miel Cools bevat weinig typisch Vlaamse elementen. 'SUBSIDIE ELEKTRAWERK Ook voor het vernieuwen van de elektrische installatie in uw woning kunt u subsidie verkrijgen. Voorkom levens- en brandgevaar door tijdig uw installatie vak kundig te laten vernieuwen. Wij doen u hiervoor gaarne vrijblijvend offerte. Elektrotechnisch Bureau Frans Bosman B.V., Birkstraat48, 3768 HJ SOEST. Tel. 02155-13367/18978 De voor vanavond, woensdag 31 janu ari, geplande vergadering van de af deling Soest/Soesterberg van de PvdA, 'is wegens omstandigheden uitgesteld. De nieuwe vergaderdatum is dinsdag 6 februari a.s., aanvang 20.00 uur in de zaal van het Medisch Centrum aan de' Nieuwe weg. Hoofdonderwerp van deze avond zal zijn: „Burgers in raads commissies". Het vrouwencafé in Soest blijft draaien. Dat is besloten tijdens de vergadering op de vorige café-avond. Wel moeten dan twee voorwaarden vervuld wor den: een warmere ruimte met alcohol- vergunning, zodat er sprake is van een echt café, en openstelling een maal in de week i.p.v. twee keer in de maand. Ook wordt een andere avond overwogen. Alle vrouwen worden uitgenodigd mor gen, 1 februari, mee te beslissen over de aangeboden ruimtes en de meest gunstige avond. De werkgroep die zal proberen het café nieuw leven in te blazen zoekt vrouwen die willen helpen met het or ganiseren van thema-avonden, bar diensten enz. Wie doet mee? Morgen, donderdag 1 februari, wordt het vrouwencafé nog als vanouds ge houden in de Molensoos. achter de Praatpaal, Molenstraat 142, Soest. Inl. bij Lidy Otto. tel. 16390 en Vic Jacobs, tel. 20265. Mis dan geen nummer van de EEK- HOORN-huizengids. Iedere 3 weken een hele nieuwe met foto's van ruim 100 huizen in Amers foort, Zeist, Soest en omgeving. Hij ligt voor u klaar bij onderstaande adressen en natuurlijk bij één van onze kantoren. Boekhandel Immerzeel, Van Weede straat 7. v.d. Ven. Steenhoffstraat 13 Soesterbergsestraat 53. Soest/tel. 02155-16251 Amersfoort/tel. 033-30488 Zeist/tel. 03404-51365 I In het Filmhuis Artishock draait don derdag 1 februari de film „Law and Order" van de regisseur Weiszman. De voorstellingen worden gehouden in de openbare lagere school aan de Wil- laertstraat in de wijk Overhees en be ginnen om 20.30 uur. De toegangsprijs is vier gulden: leden van Artishock, cursisten, CJP-houders en 65-plussers betalen minder.

Soester Courant | 1979 | | pagina 5