15 16 Soester vertellinvan Heupers in edities van Neerlands Volksleven neerlands volksleven _EBR Literair Café Artishock Drs. W. Zweers: „Waakzaam blijven, want Soest is nog lang niet af!* de gemeente soest vraagt uw aandacht voor: gemeente soest. lü Boekennieuws Burgerlijke Stand „Falsche Bewegung" in Filmhuis Artishock Opheffingsbijeenkomst Zuider eng-Nee Raadsvergadering Agenda Personeel gevraagd een jonge ambitieuze medewerk(st)er Bouwzaken Personeel gevraagd enkele part-time serveersters Bestemmingsplan Overhees tri itkl ■a' demonstraties vliegwedstrijden filmprogramma Beveiliging vijver Overhees II INDUS 9 A. van der Weerd In ons jonge reklamebedrijf hébben wij plaats voor enkele TELEFONISCHE ADVERTENTIE VERKOPERS ra./v. Wij zoeken enthousiaste medewerkers (v.a. 18 jaar) met doorzettingsvermogen en enig commercieel inzicht. Belangstelling Bel even voor het maken van een afspraak. Film: Soester Courant van woensdag 7 februari 1979 De eerstvolgende vergadering van de gemeenteraad zal worden gehouden op donderdag 15 februari om 19.30 uur in de instructiezaal van de brand weerkazerne. Lange Brinkweg 71. Vanzelfsprekend bent u van harte welkom. Notulen van de openbare vergadering van 18 januari 1979. 1. Ingekomen stukken. 2. Vragenhalfuurtje. 3. Voorstel tot wijziging van de verordening op het beheer van het grond bedrijf. 4. Voorstel m.b.t. de huisvesting van alleenstaanden en tweepersoons huishoudens. 5. Voorstel tot het aangaan van een vaste geldlening met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten. 6. Voorstel tot het benoemen van een lid van de commissie gezondheids zorg. 7. Voorstel tot wijziging van de Algemene Verordening der gemeente Soest. 8. Voorstel tot het vaststellen van een besluit als bedoeld in artikel 21 van de wet op de ruimtelijke ordening voorbereidingsbesluit 9. Voorstel tot wijziging bouwverordening. Vanaf 19.00 uur is de instructiezaal van de brandweerkazerne geopend. De schriftelijke toelichting van de onderwerpen die ter tafel komen, kunt u inzien op de volgende adressen: Gemeentehuis, bij bureau voorlichting; Openbare Bibliotheek, Albert Cuyplaan 202; Dependance Bibliotheek, Schoutenkampweg 4a; Dependance Bibliotheek, Dorpshuis. Soesterberg. Ir» verband met uitbreiding van de werkzaamheden vragen wij bij de afdeling personeelszaken van de gemeentesecretarie Deze afdeling verzorgt de personeelsaangelegenheden voor alle werknemers van de secretarie, bedrijven en diensten. De nieuwe medewerklstler zal in hoofdzaak worden belast met de personeelsadministratie en komt daardoor veel in contact met het personeel. Vereist wordt: een opleiding op tenminste MAVO-niveau, goede contactuele eigenschappen en typevaardigheid. Administratieve ervaring strekt tot aanbeveling Salaris afhankelijk van leeftijd, opleiding en ervaring van f 1.558,- tot f 2.072,- bruto per maand. Indien u belangstelling hebt voor deze funktie, wordt u verzocht binnen een week een sollicitatiebrief met uitvoerige informatie te zenden aan de gemeentesecretaris van Soest, met vermelding van het vacaturenummer 79-08. Openbare bekendmaking Toepassing artikel 19 Wet op de Ruimtelijke Ordening en artikel 50, lid 8 van de Woningwet. Bij het college zijn aanvragen binnengekomen voor: a. het bouwen van een garage en tuinmuur op een terrein gelegen aan de Eigendomweg 16 (kadastraal bekend gemeente Soest, sectie G. nr.4786); b. het uitbreiden van een woonhuis gelegen aan de Gen. Winkelman straat 59 te Soesterberg (kadastraal bekend gemeente Soest, sectie E, nr. 3307). Genoemde bouwplannen liggen vanaf vrijdag 9 februari 1979 gedurende 14 dagen op de gemeentesecretarie (afdeling I) op de werkdagen tussen 9 en 12 uur ter inzage. Gedurende bovengenoemde termijn kunnen bij het college van burge meester en wethouders schriftelijk bezwaren worden ingediend tegen voorgenomen bouwplannen. Bij de gemeente Soest worden gevraagd die - wanneer nodig - tijdens de kantooruren kunnen invallen bij de consumptievoorziening in het gemeentehuis. Nadere inlichtingen, indien gewenst: telefoon 02155-16744, tst. 151. Arbeidsvoorwaarden nader overeen te komen. Sollicitaties aan de gemeentesecretaris, binnen een week na ver schijning van dit blad, onder vermelding van vacaturenummer 79-09. (Openbare bekendmaking) De burgemeester van Soest maakt ter uitvoering van artikel 31 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat met ingang van 9 fe bruari 1979 ter gemeente-secretarie, afdeling I (geopend iedere werkdag van 9 tot 12 uur) voor een ieder ter inzage ligt het bestemmingsplan „Over hees", voor gronden, gelegen in Overhees en in het Soesterveen, ten zui den van de Koningsweg, tussen de Boerenstreek en de Eigendomweg. Dit bestemmingsplan is vastgesteld bij raadsbesluit van 16 mei 1974. af deling 1, nr. 6323, gedeeltelijk goedgekeurd bij besluit van gedeputeerde staten van Utrecht van 4 juni 1975, afdeling 5, nr. 1095'74 RO/920 en ge deeltelijk goedgekeurd bij het Koninklijk Besluit van 29 december 1978. nr. 52, welke laatste goedkeuring onherroepelijk is geworden. 'SUBSIDIE ELEKTRAWERK Ook voor het vernieuwen van de elektrische installatie in uw woning kunt u subsidie verkrijgen. Voorkom levens- en brandgevaar dóór tijdig uw installatie vak kundig te laten vernieuwen. Wij doen u hiervoor gaarne vrijblijvend offerte. Elektrotechnisch Bureau Frans Bosman B.V., Birkstraat48, 3768 HJ SOEST. Tel. 02155-13367/18978 manifestatie van modelbouw en andere technische hobby's I jaarbeurs - utrecht I Toegang f6.- p.p. Voordelige Trein- Toegangsbil jetten aan vele stations dagelijks 10-18 uur met o,a. donderdag zaterdag I j zondag 17 P8 februari februari l De vorig jaar zo plotseling overleden „in Soest wonende" auteur Engelhert Heupers heeft veel over Soest gepubliceerd. Bekend zijn zijn fotoboekjes „Soest in oude ansichten" en Kent u ze nog... de oude Soestenaren" en zijn boeken „Soest in grootvaders tijd" en „Soest bij kaarslicht en tuitlamp". Heupers publiceerde vrij veel opstellen die werden opgenomen o.a. in het Maandblad en Jaarboek van Oud-Utrecht; in het tijdschrift „Flehite" en in „Neerlands Volksleven" de uitgave van het Nederlands Volkskundig Genoot schap en het Beraad voor het Nederlands Volksleven. Samenwerking is er wat dit laatst genoemde blad betreft ook met het Nedersaksisch Instituut van de Groningse Rijksuniversiteit. In de nummers 1, 2 en 3 van „Neer lands Volksleven" zijn opnieuw bij dragen opgenomen van Heupers. In de samengebundelde nummers 1 en 2 vier opstellen: „Bruiloftsliederen in „Twen te" (Heupers werd in de Achterhoek geboren); „Bruiloften, feesten en dan sen te Soest"; „Het 'wijvenvet' te Soest" en „Klootschieten, een oude volkssport". In nummer 3, dat de wat misleidende titel „Merklappen" heeft, staan een aantal „Soester vertellingen". Beide nummers zijn op het moment bij boek handel Van den Ven voorradig. Voor ieder die iets van het oude Soest wil weten; leuke verhalen. In „Bruiloften, feesten en dansen te Soest" vertelt Heupers een en ander over trouwbelofte („Vrijerij verbindt tot niets"); aantekenen en bruiloft verzoeken („Het mooiste paard en het beste tuig was voor die gelegenheid nog niet goed genoeg" - „Het aanteke nen gebeurde vroeger na melkenstijd, dan had men meer tijd"); versiering en erepoort; de bruidspijp; de maaltijd („Bij de gewone man was de bruilofts- GEBOREN: Ibrahim, zoon van H. Ibis en H. Duru- soy. - Keziban, dochter van M. Emik en S. Ilhan. - Diana, dochter van J. H. Dekker en A. M. B. Gerhardt. - Wilhel- mina Hendrika Maria, dochter van C. J. G. M. Boomhouwer en H. M. de Bruijn. - Paulina Christina, dochter van J. E. Smith en M. Kieboom. - Evelien en Marjolein, dochters van R. Surstedt en S. M. C. van Zweden. - Jessica Maria, dochter van A. A. H. Overeem en E. G. Hoogerwerf. - Pat- rick Robert Eduard, zoon van R. J. van der Wijst en Y. A. Lobo. - Petra, dochter van G. Wijnen en E. L. Zonne- vijlle. - Anna Camilla, dochter van J. W. H. Scholte en L. P. K. Mantyla. - Ivar Jürgen, zoon van J. M. Schimmel en G. T. C. M. Mol. ONDERTROUWD: Aton Dirk van den Bos en Grietje te Velde. - Johannes Theodorus Andreas Maria Tammer en Marijke Mostert. - Christianus Nicolaas Uijland en Catha- rirta Flora Wijnands. GEHUWD: Dirk Jan Huisman en Maria Hendrika Barnhoorn. - Nicolaas Joseph Maria Linger en Theresia Maria Kok. OVERLEDEN: Jacoba Bouwhuizen. - Jan Koekkoek, wed. van J. Verwoerd. - Marinus Udo, echtgen. van A. van der Gugten. - Maria den Hertog, wed. van H. van Winzum. - Alida Anna Sommer, wed. van C. Streefkerk. - Gerardus Leonar- dus Wildenburg. - Han Hendrik van der Linde, echtgen. van J. A. Kaats. In verband met de bereikbaarheid van de scholen in Overhees II is een fietsroute aangelegd van Overhees I naar Overhees II. Het college van burgemeester en wethouders heeft di recteur gemeentewerken gevraagd een plan met kostenbegroting te ma ken over het beveiligen van de fietsrou te ten opzichte van de vijver Overhees II. maaltijd gewoonlijk iets meer dan een zondagsmaal. Werd er bij een gegoede boer vers gebraden vlees opgediend,, bij de minder met aardse goederen bedeelden was het meestal ham, spek en metworst dat op tafel kwam"); het feest met een aantal feestliederen. Het „wijvenvet" „Wijvenvet" of eigenlijk „wievevet" was het op kraamvisite gaan wanneer er een kleine geboren was. Baby's kende men destijds op Soest nog niet; dat woord kwam later pas in de mode toen zelfs boeren en boerinnen „groot- sig" begonnen te worden. Men sprak ook van een „deerntje" of van een „jonk", van een „kleine" en een „popje". Het verhaal van de ooie vaar deed uiteraard opgang voor de jeugd; „de vogel was weggevlogen nadat hij „ongs moeder" lelijk in het been gebeten had, zodat ze een paar dagen het bed moest houden". Er werd tijdens het „wievevet" door de buurvrouwen goed gegeten en ge dronken en vooral ook verteld. „De vrouwen kwamen niet uitgepraat en bleven rustig zitten, totdat de jonge vader of de inmiddels binnengekomen schoonmoeder, die de praat ook had aangehoord, er resoluut een eind aan maakte. De glaasjes en de karaffen werden van tafel genomen en het feest was afgelopen", aldus Heupers. Soester vertellingen In de in nummer drie van jaargang 28 van Neerlands Volksleven opgenomen „Soester vertellingen" geeft Heupers 'n Goed horloge hoeft niet duur te zijn. Dat bewijst INDUS. Vele modellen, internationale kwaliteit. En prijzen die al beginnen bij f. 75.-. Stap maar eens binnen en vraag naar HORLOGER JUWELIER OPTIEK VSOESTERBERGSESTRAAT 26 TELEFOON 12982 SOEST M verhalen door die hij optekende tijdens zijn talloze gesprekken met oude-Soes- ters. Er komen tal van namen in voor zoals „Hent van Meutjes Hent" in „Odeur de Coestron" en in „Jans de ruin" - Gies van Albert-Gart van Saar-Hendrik van Fie-Pieter Kaatje-Peter van Mart-Gijs van Pietje-Piet van Piet van Riek-Gro te Reijer en Grote Aal; namen die oude Soesters nu nog veel zeggen. „Jans de ruin", alias vrouw Hilhorst, woonde „achter den Eng" in een klein Soester boerenhuisje. Zij had een on mogelijk grote, gewelfde achtersteven, ,die bovendien nog meer geaccentueerd werd door het aantal rokken dat zij droeg. Aan de voorzijde ontbraken evenwel alle vrouwelijke verhevenhe den; Jans was zo plat als een dubbeltje „twee aarten op 'n plank" of „twee drukknoopjes, meer niet". In deze Soester vertellingen zijn verder opgenomen: „Mijnheer de pastoor gaat met zijn nichtje naar bed"; „En- tekukens of liefde achter de bedstee gordijnen"; „Hier Calvien, dè'r Lut- her" een verhaal waarin dominee Bos, de hervormde predikant van Soest, een hoofdrol speelt; en „Als wij met mel kenstijd naar thuis zijn". Aardig tenslotte is ook het verhaal over „Zeger, de visboer uit Spakenburg, had die in Soest klanten en na de verkoop begon met aan te leggen in herberg „De Rode Haan" in de Birkt. Via café „De Gouden Ploeg" en café „Soest- dijk" aan de Vredehofstraat werd de tocht naar Baarn voortgezet, waar ook een aantal café's hem tot vaste klant rekenden. Aanbevelenswaardige lektuur voor ieder die wat meer wil weten van het oude-Soest. De gebundelde nummers 1 en 2 kosten samen 13 gulden; voor nummer 3 moet vijf gulden betaald worden. UITGEVERIJ - REKLAMEADVIESBURO POSTBUS 504 - AMERSFOORT - TEL. 033-11120 t.a.v. de heer H.J. Bastiani In het Filmhuis Artishock in de zaal van de openbare lagere school aan de Wil- laertstraat in de wijk Overhees, draait morgen, donderdag 8 februari 's avonds om half negen de film „Falsche Bewegung" van de regisseur Wim Wenders. De toegangsprijs is vier gulden; leden van Artishock, cursisten, CJP-houders en Pas 65 betalen drie gulden. „Falsche Bewegung" is een scenario van Peter Handke naar „Wilhelm Meisters Lehrjahre" van Johann Wolf gang von Goethe. De hoofdrollen wor den géspeeld door Rüdiger Vogeler, Hanna Schygulla, Hans Christiaan Blech, Natasje Nakzynsky, Ivan Desny en Marianne Hoppe. Het verhaal gaat over Wilhelm Meis ter, die schrijver wil worden, maar zich eigenlijk niet voor mensen inte resseert en zich dan ook afvraagt hoe hij ooit zal kunnen schrijven. Hij gaat van huis weg om de wereld te leren kennen; ontmoet een oude man met een nazi-verleden, diens jonge mooie metgezellin Mignon. de actrice Thérèse en de dichter Bernhard Lan- dau. Met z'n vijven trekken zij ver der door Duitsland, pratend over de eenzaamheid en de natuur; over dro men en angst. Het lukt Meister te gaan schrijven maar tijdens een boottochtje wordt hij woedend op de oude man en be seft hij dat hij alleen verder moet. Zaterdagavond 10 februari a.s. organiseert de Artishock-werkgroep „Lite rair Café" wederom een dichtersavond. Deze keer in de nieuwe sociëteit van Artishock de voormalige muziekschool aan de Middelwijkstraat 72. Vlak naast de plek waar ooit de „Gouden Ploeg" stond, het établissement waar de kunste naarsvereniging AS 12V2 jaar geleden gestart is met literaire avonden. Onder de titel „Dichters uit de regio" werken deze keer mee Wil Gommers, onderwijzeres en lid van de dichterskring Amersfoort. Ludo, een werkloze dichter en gra fisch kunstenaar ook uit Amersfoort. Bernard Daniëls uit Soest ert lid van Artishock. Klaas Snijder, journalist van de Gooi en Eemlander. Daniël de Bruijne, de enige proza schrijver in dit gezelschap. Adriaan Berkhout uit Soest, die rea geerde op de oproep in het vorige pers bericht. Na afloop van dit programma worden ook andere poëten onder het publiek in de gelegenheid gesteld voor te le zen uit eigen werk. Inlichtingen hier over bij het secretariaat: Nelleke Streefkerk, Julianalaan 63, tel. 17389. Presentatie: 21.00 uur. Jan Visser. Aanvang: In maart komen vier Belgische dich ters optreden in het literair café van Artishock. Toegang: 2,50, leden, CJP-ers en 65 +- ƒ1,50. Ludiek, serieus en mooi heeft vorige week de groep Zuidereng-Nee haar werkzaamheden beëindigd. Daarbij werd toch wel aandacht besteed aan de toe komst van Soest, waarvoor het SoeSTERplan van harte is aanbevolen. De Slot opmerking van de heer W. Zweers: „We moeten wel waakzaam blijven, want Soest is nog lang niet af", werd met instemmend applaus begroet door het vijftigtal bezoekers van de avond. Het ludieke gedeelte van deze ophef fingsbijeenkomst nam Ton Paauw voor zijn rekening, die met veel hulpmidde len, als zand, stro, doosjes, papier en stopbord de opkomst en ondergang van Centrumplan en Centrumwegplan, be schreef. Circa 9000 bezwaarschriften werden in enkele jaren tijds bij de gemeente gedeponeerd en voor die aandrang van de inwoners van Soest was tenslotte het bestuur van de ge meente gezwicht. De heer C. van Dusseldorp, tot het allerlaatst toe inspreker bij het Cen trumplan, gaf een overzicht van het werk van deze, aanvankelijk grote groep Soesters. Met zo'n twaalf tot zestien man had men de finish gehaald. Van Dusseldorp vertelde dat er van inspreken eigenlijk geen sprake was, omdat men slechts een plan mocht invullen. Daar had men zich van het begin af tegen verzet. Hij memoreerde de uitslag van de door de laatste insprekers gehouden wetenschappelijk verantwoorde enquête, die de enorm' hoge respons van 60# had gehaald en waaruit naar voren kwam dat Soesters het Centrumplan niet wensten. Van Dusseldorp bracht tenslotte dank aan de PUSW, de Provinciale Utrecht se Stichting Welzijnsbevordering voor de deskundige en objectieve begelei ding van de laatste insprekers en aan de heer W. Hulsbergen, de gemeente lijke projectcoördinator voor zijn voor treffelijke en loyale assistentie. Kees Koppenaal verzocht over de hoofden van de aanwezigen heen en met een duidelijke hint aan de drie raadsleden die de bijeenkomst bij woonden, de gegevens van de enquête ook te gebruiken in de toekomst. Niet alles behoefde over gedaan te worden. De heer D. van Essen, van de winkel- groep Hartje-Zuid, gaf een toelichting op het door de groep bij de gemeente ingediende plan van hun winkelwijk de tweede winkelpool van Soest te maken. Er dienden wat ingrepen uitgevoerd te worden zoals het afsluiten van de wijk voor doorgaand verkeer. Verder moest de winkelbestemming teruggebracht worden, waardoor bestaande vestigin gen uitgebreid en nieuwe gebouwd konden worden. Het busstation kan als marktplein dienst gaan doen en er om heen winkels gebouwd worden. De verspreid liggende winkelvestigingen konden er onderdak vinden. Daarmee werd alvast een deel van het SoeSTERplan gerealiseerd. Van Essen vroeg het gemeentebestuur wel enige snelheid te betrachten „opdat de win kelier niet nog meer schade ondervindt van het gevoerde beleid". Waakzaam De heer W. Zweers tenslotte zette de doelstellingen van het SoeSTERplan nogeens uiteen. Er moet een eind gemaakt worden aan het beleid dat al 18 jaar gericht was op het beperken van de winkeluitbreiding in concentra tiegebieden en het wegbestemmen van gespreide winkelvestigingen. Daarentegen dienen nu planologische voorwaarden geschapen te worden waardoor de middenstander in staat gesteld wordt zijn winkel in de bestaan de centra, alsmede in Overhees, te vestigen, te verplaatsen en/of uit te breiden. Evenwichtige speiding van winkels over de gemeente moest ver zekerd worden, waardoor de totaal- struktuur van Soest niet zal worden aangetast. Zorgen had de heer Zweers nog over het nu in voorbereiding zijnde plan Torenstraat; het oprukken van het kerkhof en de lantaarnpalen op de Eng. „Er is nog veel evangelisatie nodig onder de raadsleden", aldus de heer Zweers. Hij miste voorts nu nog in de gemeentelijke plannen een aanzet om in de nieuwe wijken wat aan het winkelbestand te gaan doen en merkte op dat men daar bij een supermarkt alleen niet leven kon. Oók hij vond dat de gemeente gebruik moest maken van de resultaten van de door de insprekers gehouden enquête en hij meende dat het absurd was, zoals de burgemeester dat voorgesteld had, het verkeerscirculatieplan voor vijf jaren in de ijskast te zetten. De heer Zweers 'besloot met: „Wij waren toch niet het stelletje zonderlin gen waar men ons voor hield, maar begrepen, beter dan wie ook, wat de inwoners van Soest wilden". Hij riep tenslotte op waakzaam te blijven, „want Soest is nog lang niet af!". Met de vertoning van magnifieke kleu rendia's van Soest, gemaakt door Han Verbeek, werd de opheffingsbijeen komst afgesloten.

Soester Courant | 1979 | | pagina 5