„Hollandse Tweedekker" uit 17e eeuw perfect nagebouwd 1 s S nm m Het woonwagencentrum Soest Speciale munt „950 jaar Soest" 2.98 7.98 >0.69 dnUUi! Soester scheepsmodellenbouwer: li lil 11! li „«»l4.79 wmmx Jong belegen kaas KILo7a95 Honsbergen Versgebrande vliespinda's Magere varkenslappen BANANEN Honsbergen Honsbergen Honsbergen Dobbelman blauw Honsbergen HYPOTHEKEN rente vanaf 8.4 Autoverzekering voor de betere rijder Woensdag 14 februari 1979 57e jaargang no 25 SOESTER COURANT Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E. J.SMiT Abonnement per half jaar f 10.— Buiten Soest per half jaar f 20.— Verschijnt iedere woensdag Foto Herman van Dam Foto Herman van Dam 'ipfV J Foto Herman van Dam De mars van de grote mast, van onderen gezien „De waarde van een scheepsmodel is afhankelijk van zijn historische betrouwbaarheid, dat wil zegge van de mate van nauwkeurigheid waarmee de karakteristieken van een bepaalde periode of van een land zich erin aftekenen' Aldus de inleiding van het boek over „een Hollandse Tweedekker" van Heinrich Winter dat vele jaren geleden verscheen bij de Amsterdamse uitgever P. N. van Kampen en Zoon n.v. Dit en de verdere inhoud van het boek werd de handleiding voor Willem van Beuge om die Hollandse Tweedekker tot in de perfectie na te bouwen. Een gigantisch werk dat een indrukwekkend resultaat opleverde. De geheel opgetuigde Hollandse Tweedekker; aan de grote mast ontbreekt de vlag omdat de kamerde laag was - - - - Willem van Beuge woont al enkele jaren in Soest aan de Walraven van Hallhof„het huis met het anker of het huis met de boot voor het raam" zeggen schoolkinderen die hem nog weieens bezoeken in het kader van schoolpuzzeltochtjes. Dat anker en die boot geven duidelijk aan waar Van Beuge's hobby ligt: modelboten bouwen. Maar dan niet zó maar; maar tot in de perfectie. Wat hij echter met de „Hollandse Tweedek ker" heeft gepresteerd grenst niet aan het ongelooflijke maar is ongelooflijk. Nou staat een leek natuurlijk gauw met zijn mond vol tanden, maar dit werk stuk beneemt je haast de adem. Hoe is het mogelijk dat een mens in zijn vrije tijd zoiets voor elkaar doktert. Gezegd moet worden dat Willem Van Beuge wel over heel wat vrije tijd beschikt. Hij is een man die van vele markten thuis is; veel beroepen heeft gehad en alles wat hij daarbij opstak nu gebruikt voor het vervaardigen op schaal van modelboten. Van Beuge is bankwerker van zijn vak; voer als zodanig op de Grote Vaart bij de Maatschappij Nederland; hield daar de liefde voor alles wat vaart aan over; bezat een garage bedrijf in Amsterdam en haalde alle diploma's die voor het goed uitoefenen van dat vak nodig waren. Hij kwam in Soest terecht omdat Amsterdam, zoals hij zegt, „weer zo nodig panden moest kopen". Daardoor ontstond meer tijd voor de hobby. Eén van de kamers van het huis aan de Walraven van Hallhof werd ingericht als werkplaats, alhoewel met goed weer ook veel buiten in de tuin gebeurde. Daar zijn tot nu toe de kielen gelegd voor in totaal zo'n negental modelboten. Zo liep ook een „Hollandse Tweedek ker" van stapel, die echter de toets der kritiek niet kon doorstaan, 't Was desondanks een juweeltje van een boot en het model staat ook nu nog voor het raam in de voorkamer. Opnieuw De kritiek was terecht, constateerde Willem van Beuge en hij besloot op nieuw te beginnen. Dat „opnieuw" liep uit op drie jaar werk: 7000 uren. Elke dag, óók op zaterdag en zondag werd aan het model gewerkt; 6% uur gemid deld per dag. In het eerder vermelde boek van Hein rich Winter staat: De hoogste graad van betrouwbaarheid bezitten de zoge naamde werfmodellen, zoals die ook heden ten dage nog door scheepswer ven in eigen modelbouw-ateliers wor den vervaardigd. Bij deze modellen gaat technische onberispelijkheid ge paard met nauwkeurige inachtneming van alle verhoudingen, zodat een vol komen harmonieus lijnenspel wordt bereikt. Daardoor wordt voorkomen dat een persoonlijke amateuristische voorkeur, voor bijvoorbeeld voor over dreven hoge of sterk achterover hellen de masten, teveel kans krijgt". Bij Van Beuge is geen sprake geweest van persoonlijke voorkeur, laat staan van amateurisme, want indrukwek kend nauwgezet heeft hij de „Holland se Tweedekker", schaal 1:20, ge maakt. Twistpunten onder deskundigen van landelijke musea, lostte hij verant woord op. Een enorme steun had hij aan de heer H. Ketting van het Rijks museum te Amsterdam. Ketting is erkende grootheid op het gebied van modelschepen. Voor Willem van Beuge betekende het ook een diepgaande studie van dit model, het schip dat mogelijk in 1665 aan de Prins van Oranje ten geschenke werd gegeven bij zijn bezoek aan de vloot bij Texel. Vandaar het Oranje wapen op de „spiegel" met de zin spreuk van de Orde van de Kousenband. (Van Beuge maakte dat perfect na). Prins Willem van Oranje deed afstand van het geschenk en schonk het schip vermoedelijk aan Friedrich Wilhelm I. Het werfmodel kwam terecht in Ber lijn en werd opgesteld in het aan de Spree gelegen lustslot Monbyou. Van daar werd het in 1942, volgens Heinrich Winter, overgebracht naar de zilver- kamer van het oude Berliner Schloss en daar werd het bij een bombarde ment totaal vernietigd. Wat restte waren de foto's, die Winter in zijn boek opnam, met een gedetail leerde beschrijving van maten, inde ling en inrichting. Aan de hand daar van werkte Willem Van Beuge. Zijn model heeft een grootste lengte van 2.80 meter en een hoogte van 2.5Ö meter. Er werd een halve kubieke meter eikenhout in verwerkt en verder palmhout, Amerikaans grenen en pockhout. Het weegt leeg 100 kilo. 20.000 nagels gingen er in en voor de tuigage en kabels werd 15.000 meter garen in Ierland besteld. Voor de verwerking van dat garen tot verantwoord scheepstouw, maakte de heer Van Beuge een machientje. De zeilen werden door mevrouw Van Beuge vervaardigd; ook weer zoals het in de werkelijkheid was: 12 steken op een (naai) naald. Van Beuge zelf maakte bijvoorbeeld 600 blokken, de katrollen waar de kabels o.a. voor de zeilen door lopen. Alle beelden op de romp werden nauw keurig nagemaakt; de trapleuningen, het hekwerk, de loopbrug, de luiken voor de geschutsopstelling, maar ook de kribben voor de bemanning (opgemaakt en wel) drie functioneren de pompen, het kombuis, de pannen en potten en het bestek en niet te vergeten de compleet ingerichte staatsie-kajuit. De gebeeldhouwde deuren, de toilet ten, de koperen deurknoppen, de roos ters over de scheepskuil, ijzeren deur klinken; de vier masten met voor een leek wirwar van de complete tuigage (de fokkemaat en de grote mast, de bezaansmast en de boegspriet). On voorstelbaar, kortom: een juweel van een model, waarvan er geen tweede op de wereld te vinden is. Van Beuge is er evenwel nog niet helemaal mee klaar. Er is nog onge veer een half jaar werk aan en in die tijd moeten de ankers gesmeed wor den; de 80 bronzen kanonnen gedraaid en de volgboot nog gemaakt worden. Verhuizen Vanzelfsprekend is mevrouw Van Beuge even enthousiast als haar echt genoot. „Was dat niet zo, dan was ik er nooit aan begonnen. Anders draait het uit op echtscheiding", aldus Willem van Beuge. Vakantie namen zij niet, al werd er wel gereisd om kennis te vergaren en de nodige materialen bijeen te krijgen. Hét gevaarte staat nu in de weg en moet van de bovenverdieping verhui zen naar de woonkamer. Het kan precies door het bovenraam, maar Van Beuge zoekt iemand die hem helpen wil met een paar zes meter lange baddin- gen waarlangs het model naar beneden gelaten kan worden. De masten zijn er dan af; die komen er in de woonkamer weer op met de top. Dit laatste onderdeel kon nog niet aangebracht worden omdat de kamer boven te laag was. Wat er uiteindelijk met dit model gaat gebeuren is voor de heer Van Beuge nog niet duidelijk. Hij hoort in een museum thuis en zou zeker zo nu en dan tentoongesteld moeten worden. Verplaatsing is echter geen sinecure en bovendien kunnen de Van Beuge's er nog lang geen afstand van doen. Vast staat wel dat er een nieuwe boot op stapel wordt gezet; Van Beuge beschikt over een aardige bibliotheek. In de tussentijd zal er misschien nog wat aan „scrimshawing" gedaan wor den (met een spijker bijvoorbeeld zee slagen krassen in walvisbeen) een hebbelijkheid waar men zich vroeger aan boord mee bezig hield en waar Willem van Beuge ook weer frappante resultaten mee bereikt heeft. De magnifieke spiegel van de Hollandse Tweedekker .TS „Kruispunt", het ihformatiej^fad een ,,werkèlijk welkom?'.voor de tvoon- de discussie die de gespreksgroepen voor de katholieke gemeenschap in wagenbewoners in de Soester samen- van „Bedreigd Bestaan" onder auspi- Soest, wordt een lans gebroken voor leving. Het artikel is een bijdrage aan ciën van de Raad van Kerken Soest gaan wijden aan de inrichting van een woonwagencentrum aan de Akkerweg. Door de RIJKS MUNT te Utrecht wordt een speciale munt geslagen ter gelegenheid van „950 jaar Soest". De munten, welke de naam „Soester Daalder" hebben, worden geslagen in goud, zilver en brons. Aan de ene zijde van de munt komt het wapen van de gemeente Soest te staan met links en rechts daarvan de jaartallen 1029 en 1979 en daarboven de waarde van de munt: Soester Daalder. De andere zijde beeldt de historische Kerkebuurt uit. Voor het ontwerp heeft de Soester tekenaar Bert Kinderdijk gezorgd. De munten zijn in de eerste plaats via intekenen ver krijgbaar. Volgende week wordt huis-aan-huis een fol der verspreid waarin informatie wordt gegeven over het intekenen op deze speciale munt. De gouden en zilveren munten kunnen slechts door intekenen verkregen worden, terwijl de bronzen mun ten - indien nog voorradig - daarna verkregen kun nen worden in een speciale stand tijdens de markt „Oude Ambachten" op donderdag 24 mei, Hemel vaartsdag, in de Kerkebuurt. Mochten er daarna nog bronzen munten over zijn, dan zijn ze tot en met 2 juni verkrijgbaar bij de V.V.V., Steenhoffstraat of bij de Nederlandse Credietbank, Torenstraat. Van de gouden munten worden er 250 geslagen a 375,-, van de zilveren 2500 a 45,- en van de bronzen 10.000 a 5,-. Betaal niet meer premie dan nodig is voor uw ziekte kostenverzekering. Premie per jaar per gezin E co c g'El SE'I g 3 1173,- 1530,- 1911,- 2382,- Betaal uw autoverzekering per maand zonder extra kosten. Bel voor de komplete vrijuit autovakantiegids. Keuze uit 7000 vakantie adressen in 13 landen, met 10%-20% extra kor ting buiten de zomerpiek. G' VAN KOUWEN PAAI. /Burg. Grothcst. Soest-Tol. 02155-16167 ALLEEN DONDERDAG Zie onze advertentie ALLEEN DONDERDAG ALLEEN DONDERDAG ALLEEN DONDERDAG 500 gram Zie onze advertentie Zie onze advertentie Zie onze advertentie DEZE WEEK In het in „Kruispunt" opgenomen „praatpapier" wordt gesteld dat de informatie-avond van woensdag 17 ja nuari in het R.K. Centrum aan het Nieuwerhoekplein vooral duidelijk gemaakt heeft dat er meer en betere informatie komt over de zgn. woonwa genbewoners. „Niet alleen over de gevoelens van de mensen en de wijk waar het kamp zal komen te liggen, maar ook over de woonwagenbewoners zelf. Als mens èn als gelovige mens zal men toch moeten proberen tot elkaar te komen dwz. in respect voor eikaars eigen en anders zijn het mogelijk te maken dat wij bij elkaar welkom zullen zijn", aldus het artikel in Kruispunt. „Wij hopen", aldus het artikel, „dat u op de plaats waar u staat en verant woordelijkheid draagt, mee wil helpen om het mogelijk te maken dat deze nieuwe groep inwoners hier in ons mooie Soest zich ook werkelijk welkom zullen voelen". In het „praatpapier" wordt het een en ander verteld over de woonwagenbe woners in onze samenleving; de wette lijke regelingen; de mislukking van de regionale kampen, veroorzaakt door onder andere het samenbrengen van te onder andere het samenbrengen van teveel gelijksoortige sociaal anders geaarde mensen. Daarbij de realiteit dat het aantal geplande regionale kampen bij lange na niet gehaald werd, waardoor de bestaande kampen overvol werden. „De wet op het regionale woonwagen kamp is, alle goede bedoelingen ten spijt, een ramp geworden voor de mensen die als woonwagenbewoners door het leven willen gaan", aldus Kruispunt. Cat.prijs W.A. All-Rïsks f 10.000,- f 207,- f 474,- f 12.000,- 226,- f 541,- f 14.000,- f 238,- f 595,- f 16.000,- f 265,- f 671,- f 18.000,- f 273,- f721,- f 20,000,- f282,- f781,- Demmers en de Wolff b.v. Torenstraat 17 - Soest Tel. 02155-15451

Soester Courant | 1979 | | pagina 13