16 17 de gemeente soest vraagt uw aandacht voor: gemeente soestt s/- Weet je nog wel.oudje Bouwzaken Spreekuur burgemeester Personeel gevraagd medewerk(st)er tevens waarnemend kassier/kassière twee opperman-straatmakers Openbare commissievergaderingen Foutje van justitie Weet je nog wel. oudje Banketbakkerij DEMEY Slagroomtaart Lange Soesters De oude kerkbeelden in den toren van Soest U met o.a. demonstraties vliegwedstrijden filmprogramma 4 5 Soester Courant van woensdag 14 februari 1979 hebben wij op 3 in te zetten is onze afdeling 1.00-17.00 uur. he produkten. man, die wij (Openbare bekendmaking) Toepassing artikel 19 Wet op de Ruimtelijke Ordening en artikel 50. lid 8 van de Woningwet. Bij het college is een aanvraag binnengekomen voor: het vergroten van een jeugdherberg op een terrein gelegen aan de Bos straat 16, (kadastraal bekend gemeente Soest, sectie G, nummer 4643). Genoemd bouwplan ligt vanaf vrijdag 16 februari 1979 gedurende 14 da gen op de gemeentesecretarie (afdeling I) op de werkdagen tussen 9 en 12 uur ter inzage. Gedurende bovengenoemde termijn kunnen bij het college van burge meester en. wethouders schriftelijk bezwaren worden ingediend tegen het voorgenomen bouwplan. De burgemeester is verhinderd dinsdag 20 februari spreekuur te houden. Bij het bureau Centraal Kasbeheer van de afdeling comptabiliteit van de gemeentesecretarie wordt gevraagd een: Functie-informatie: Kassiersadministratie, waaronder de inning en betaling van gelden, alsmede de administratieve verwerking van kas-, bank- en girobetalingen en de verrekening met diver se gemeentelijke diensten, bedrijven en stichtingen. Functie-eisen: Tenminste vereist een opleiding op MAVO-4-niveau, het bezit van een praktijkdiploma Boekhouden, ruime prak tische ervaring en goede contactuele eigenschappen. Salaris afhankelijk van opleiding en ervaring maximaal f 2.665,- bruto per maand. Nadere informaties kunnen worden verkregen bij de heer P. Huyser van voormelde afdeling (telefoon (02155) -16744, toestel 412). Sollicitaties aan burgemeester en wethouders binnen 10 dagen na de verschijning van dit blad onder vermelding van het vacature nummer 79-10. Bij de afdeling onderhoud wegen c.a. van het bedrijf gemeente werken is plaats voor: Ervaring in wegwerkzaamheden strekt tot aanbeveling. Salaris afhankelijk van leeftijd en ervaring maximaal f 2.072,- bruto per maand (voor 21 jaar en ouder). Regeling voor kledingtoelage en vergoeding van het gebruik van eigen rijwiel is van toepassing. Gelegenheid voor persoonlijke aanmelding bij de heer Kramer, chef van voornoemde afdeling op maandag en donderdag tussen 9 en 12 uur. Sollicitaties onder vermelding van het vacaturenummer 79-11 kun nen ook schriftelijk worden gericht aan de waarnemend directeur van gemeentewerken. Lange Brinkweg 77 te Soest, binnen een week na verschijning van dit blad. maandag 19 februari -17.00 uur - kantine gebouw gemeentewerken. Lange Brinkweg 77 Commissie Openbare Werken. Op de agenda staat o.m. aanleg riolering gedeelte Bosstraat tussen Den Blieklaan en sport velden. maandag 19 februari - 19.30 uur - gebouw afdeling welzijn, Lange Brink weg 79: Onderwijscommissie. In deze vergadering komen o.m. de volgende punten ter tafel: verlenen van subsidie voor het houden van twee cursussen Vrouwen Oriënteren zich op de Samenleving V.O.S. concept-onderwijsnota n.a.v. binnengekomen reakties dinsdag 20 februari - 19.30 uur - gebouw afdeling welzijn. Lange Brink weg 79: Commissie Ruimtelijke Ordening. Op de agenda staat o.m. toetreding tot de stichting Regionaal Dienstverleningscentrum Utrecht. woensdag 21 februari -19.30 uur - gebouw afdeling welzijn, Lange Brink weg 79: Commissie Maatschappelijke Dienstverlening. donderdag22 februari - 16.30 uur - gebouw afdeling welzijn. Lange Brink weg 79: Commissie Algemene Bestuurszaken. Op de agenda van deze vergadering staat o.m. wijziging Algemene Brandbeveiligings Verordening wijziging Verordening A.R.O.B. donderdag 22 februari -19.30 uur - gebouw afdeling welzijn, Lange Brink weg 79: Financiële Commissie. In deze vergadering wordt o.m. behandeld: vaststelling tarief Onroerend Goed Belasting aanvullend krediet aanleg C.A.I. lening bibliotheek voor filiaal in wijk(diensten)centrum De Borg verlening subsidie voor het houden van twee V.O.S.-cursussen. De volledige agenda's en de concept-voorstellen liggen op de vergader datum en de werkdag daarvoor ter inzage bij bureau voorlichting, ge meentehuis. Bij een handelaar in Soest zijn een flink aantal zenders in de verkoop geweest, die afkomstig bleken te zijn van een partij in beslag genomen apparaten, die op last van de rechter moesten worden vernietigd. I De Soester handelaar kreeg de partij in handen toen hij in Huissen bij Arnhem een partij schroot kocht. De aangebo den kavels waren afkomstig van de dienst der domeinen. Daar waren de zenders gedeponeerd om te worden vernietigd. Die vernietiging heeft, naar nu geble ken is, bestaan uit hier en daar een klap met een hamer. Enkele apparaten liepen daardoor wat uiterlijke schade op, maar het gros was gewoon intact. Sommige zenders waren nog voorzien van de gegevens van de oorspronke lijke eigenaar en de naam van de politie-ambtenaar, die de apparatuur in beslag nam. De Soester handelaar gaat uiteraard vrij uit: hij kocht op een openbare verkoping „schroot". Toch ls het een merkwaardige zaak als men daarbij betrekt de aktie van de Soester politie van half januari, waarbij elf illegale zenders in beslag genomen werden. Waar de politie zorgt voor naleving van de wet, handelt justitie uiterst onzorg vuldig. Een foutje nog daar aan toe, maar zestig zenders weer op de markt brengen is voor de politie om moede loos van te worden. Logisch is dan ook dat de Soester politie de hoofdofficier van justitie in Utrecht, mr. G. H. C. van Dijken, in kennis gesteld heeft van deze typische gang van zaken. Het Soest van vandaag met ruim 40.000 inwoners kent geen re presentatief hotel. Het Soest van vroeger, toen er nog geen 5000 inwoners waren, kende Hotel-café-restaurant DE GOUDEN PLOEG, gelegen aan de Middelwijkstraat. De geschiedenis van DE GOUDEN PLOEG begint ten tijde van de aanleg van de spoorlijn Baarn - Utrecht, ruim honderd jaar geleden. De overlevering vertelt dat in de kelder van het hotel een schoenmakerij gevestigd was. De begane grond was gereser veerd voor hotel - dorpsher berg en restaurant. In alle bescheidenheid begon nen kreeg DE GOUDEN PLOEG spoedig grote bekend heid, temeer omdat de koet siers van de toenmalige paar dentram bij DE GOUDEN PLOEG hun paarden verwis selden, en reizigers de tijd had den een kop koffie óf een bor rel te bestellen. De prijskaarten maken duide lijk dat een Harteveltse borrel (in DE GOUDEN PLOEG werd uitsluitend dit merk geschon ken) een bedrag van 5 cent vroeg, eenzelfde bedrag werd neergeteld voor een kop koffie, terwijl heerlijk helder Heine- ken per glas achttien cent liet noteren. DE GOUDEN PLOEG was er niet alleen voor. de reizigers. Vooral in de zomermaanden werd het een familie-hotel. Za kenmensen uit 't Gooi en Am sterdam die in redelijke wel stand leefden brachten er tij dens de vakanties hun echt genotes en kinderen. Voor de somma van 1,25 p.p. had men er logies met ontbijt. En wat voor ontbijt. Broodjes, be schuit, roggebrood, ontbijt koek, gekookt eitje, jam, kaas en vleeswaren. Waren de mannen weer naar het werk vertrokken, dan trok ken de moeders met de kinde ren de Soester bossen in, of leerden, bijgestaan door mede werkers van de firma Fugers, fietsen. Toen het inwonertal van Soest wat groter werd begon het ver enigingsleven zich te ontplooi en. De wieg van vele vereni gingen heeft dan ook in DE GOUDEN PLO^G.gestaan. De heer Westeneng, die vorige week vertelde over de Koud- hoornweg en de boerderij ,,De Koudhoorn" had het bijna bij het rechte eind, weet een an dere geboren en getogen Soes ter, de heer J. Rams. ,,Wij woonden", aldus de heer Rams, in .Huize Johanna", een huis dat stond tegenover de SEC-velden aan de Bos straat, ongeveer op de plaats' waar nu S.O. Soest voetbalt. Mijn vader had de klandestiene jeneverstokerij' Aan deze mededeling hoeft o.i. niet getwijfeld te worden; ze komt van de zoon van de ille gale jeneverstoker. De heer Rams weet nog dat er weieens invallen waren van de kant van de plaatselijke politie. Zulke za ken bleven uiteraard niet ver borgen en waren soms tevoren al uitgelekt. Zo kan het ge beurd zijn dat een mandfles met vijf liter jenever, waar de heer Westeneng over sprak, tijdelijk" terecht gekomen is in het kippenhok bij de boer derij ,,De Koudhoorn". Dat kan dan ook het geval ge weest zijn toen die boerderij in vlammen opging, waarbij het kippenhok gespaard bleef en de gebroeders Westeneng er enkele dagen later de mand fles aantroffen verborgen in het stro. Toch hoor je zo nog eens iets over het Soest van vroeger. Mogelijk komt er volgende week weer een aanvulling van iemand die spontaan reageert. De families die DE GOUDEN PLOEG hebben geëxploiteerd kwaen vooral in de eerste we reldoorlog '14 - '18 handen tekort. In die jaren diende DE GOUDEN PLOEG als onderko men voor Belgische vluchtelin gen. Duizenden maaltijden werden verstrekt totdat het einde van de oorlog kwam. Grote populariteit genoot DE GOUDEN PLOEG ook door de veilingen die er regelmatig werden gehouden. Welke vei ling er ook plaats vond: Jan Nop was er altijd present om zijn beroemde Soester Moppen (koekjes) aan de man en aan de vrouw te brengen. Een bekende figuur in en rond DE GOUDEN PLOEG was ook Jan Buij er. Hij was herken baar aan zijn trommels specu laas die aan een melkjuk wa ren bevestigd. Hij had een merkwaardige verkooptaktiek. Iedere klant mocht met dobbel stenen 3 x gooien voor een dub beltje. Onder de negen of boven de twaalf was goed voor een half pond speculaas. Won men niets dan riep de verkoper: ,,Dat is dus weer een dubbel tje voor Jan..." Verhalen uit en om DE GOU DEN PLOEG, je zou er een boek over kunnen schrijven. Neem nou eens het verhaal van die boer die graag een bor reltje lustte, de indruk wekte re delijk veel geld te bezitten, maar desondanks nooit eens een rondje weggaf. Drie schijn baar slimme Amsterdammers die in de veronderstelling leef den dat de boer veel geld bij zich had, nodigen hem uit een paar dagen op stap te gaan. De Soester boer, in tegenstel ling tot de verwachting geheel platzak, nam de uitnodiging aan. Enkele dagen later kwam hij in DE GOUDEN PLOEG weer boven water en deelde triomfantelijk mede bar veel schik te hebben gehad. Het had hèm geen cent gekost. De drie Amsterdammers hebben zich nadien in DE GOUDEN PLOEG niet meer laten zien. Legendarisch zijn ook de blau we wolkenvelden geweest die er in DE GOUDEN PLOEG regelmatig te zien waren. Ome Jan, een van de stam gasten, richtte op zo maar een donderdagavond een „pijpen- club" op. Hij zorgde zelf voor lange Gouwenaars en potten tabak. Na verloop van enkele weken werd zijn aanhang zo groot dat de herberg te klein geworden was. De mensen die in DE GOUDEN PLOEG hun boterham moes ten verdienen hebben er geen kapitalen aan overgehouden. Nog altijd getuigen de vroege re stamgasten: ,,Dat kon ook niet, ze waren te goed voor hun gasten, maar gezellig was 't wel. Wat hebben we een schik gehad". Naam en adres van inzender zijn bij Red. S. C. bekend. Deze maand: van 15^50 rn voor I l,3U 4 stuks van 5,- voorü,üU SOESTERBERGSESTR. 41 TELEFOON 12927 Ruime parkeergelegenheid. In 1905 werden bij herstelwerkzaamheden in een verborgen nis van de toren der N.H. kerk een aantal beelden gevonden, die daar tijdens de beeldenstorm in veiligheid waren gebracht. De kunstwerken bevinden zich nu in het Rijksmu seum te Amsterdam, in Flehite te Amersfoort en het Centraal Museum in Utrecht Vijftig jaar geleden verscheen in ons krant van de hand van de in Baarn wonende historicus T. Pluim een bijdrage over „de oude kerkbeelden in den toren van Soest". Het lijkt ons aardig dit verhaal nog eens mee te nemen, ook al omdat menigeen wel eens gehoord heeft over deze beelden, die bij de reformatie in de toren gemetseld werden en zo rond 1905 bij een restauratie van de toren tevoorschijn kwamen. De werkzaamheden werden des tijds uitgevoerd, onder supervisie van de Haagse architect Fro- wein, door het Soester bedrijf Swager. Hier volgt het verhaal van Pluim: door T. Pluim. In 't laatst der vorige eeuw be gon de toren van Soest zóó bouwvallig te worden, dat men de klokken niet meer durfde luiden. Een afdoende verbetering ging boven de geldelijke draag kracht der burgerlijke ge meente, (die sedert 1798 door een Regeeringsbesluit in 't be zit van den toren was geko men); immers de restauratie zou niet minder dan 10.000,- vereischen («en bedrag dat thans met het drievoudige ge lijk staat). De Raad besloot daarom zich tot het Rijk te wenden en nu kwam dr. P. J. Cuypers, onze beroemde bouw meester, den toren bezichti gen. Hij noemde hem ,,een stuk van niet geringe bouwkundige waarde, dat in zijn oorspron- kelijken vorm voor de toe komst diende bewaard te blij ven. Hij dagteekende kerk en toren uit 't laatst der Middel eeuwen (dus plm. 1400). Nu zulk een voornaam archi tect zoo gunstig over het oude bouwwerk had geoordeeld, koesterde men hoop, dat het Rijk een subsidie zou willen toestaan. Inderdaad kwam in Augustus 1904 van het Rijk het bericht in, dat de plannen der restauratie waren goedge keurd en het Rijk de helft der geraamde kosten wilde dra gen, dus 5000,-. Aanstonds werd met het werk begonnen onder toezicht van den archi tect J. F. L. Frowein te 's-Gra- venhage. In 't voorjaar van 1906 was de restauratie vol tooid. Op 11 Maart konden de klokken na jaren zwijgens weer geluid worden en wel op den dag van 't zilveren ambts- feest van Burgemeester Mr. C. J. W. Loten van Doelen Grothe. Intusschen was de raming met ongeveer het dubbele over schreden, zoodat de geheele kosten bijna 20.000,- bedragen hebben. Daarom was de Ge meenteraad genoodzaakt aan het Rijk een nieuwe bijdrage te verzoeken. Hierop werd 2500,- toegestaan onder zekere voor waarden, die ik straks zal noe men, terwijl van iemand, die onbekend wenscht te blijven, nog 7000,- ontvangen werd. (Ja, ja: de klokken hadden niet voor niemendal op 's Bur gemeesters zilveren ambts- feest weer voor 't eerst geluid). Zoodoende bleek van de ge meentekas geen verhoogde bij drage noodig, die kon dus met de oorspronkelijke 5000,- vol staan. En nu de voorwaarde, door 't Rijk bij de tweede subsidie gesteld. In het bijtorentje aan de oost zijde bevond zich een ruimte, die de koster als bergplaats voor allerlei afgedankte dingen gebruikte. Het was den Predi kant Bos al meermalen opge vallen, dat de steenen vloer van dit vertrekje wel 1,5 M. boven den beganen grond lag, zoodat de predikant bij de res tauratie van den toren begon te vermoeden, dat er onder dien vloer een ruimte moest zijn, die misschien een of ander ver borg. Op zijn verzoek brak men dan ook op 1 Sept. 1905 van buiten af door den muur heen. En zie, men deed een hoogst merkwaardige vondst: de ruimte was gevuld met een 18-tal kerkbeelden en beeld groepen, uit eikenhout gesne den. Jammer genoeg hadden zij veel door den houtworm of den tijd geleden, zoodat er van de meesten weinig meer dan brokstukken over waren. De architect, de heer Frowein, haastte zich van deze belang rijke vondst aan deskundigen kennis te geven, zoodat de Di recteur van het Rijksmuseum te Amsterdam last gaf, alles voorloopig zoo goed mogelijk op te bergen. Weldra kwamen bevoegden de beelden bezichti gen om hun oordeel er over te vormen. Allen waren het er over eens, dat hier een zeer gewichtige vondst was gedaan. Te oordeelen naar de kleding van enkele Heiligen, naar den stijl der plooien, naar de uit drukking en den vorm der ge zichten, meende men ze te moeten dateeren tusschen 1470 en 1520, alzoo een zeer eerbied waardige ouderdom. En de vondst was van nog des te meer belang, daar men in deze beel den „echte overblijfselen van oud-Nederlandsche kunst mocht zien en wel in sommige stukken kunst van hooge waar de". Blijkbaar had men deze beel den opgeborgen, toen de Beel denstorm dreigde. Maar over den tijd van de opberging bleef men in 't duister verkeeren. Toevallig hield ik mij in 1907 bezig met de bronnen over de invoering der Hervorming in Eemland, en vond ik o.a. een voorname document „de Visi tatie der kerken ten platte lan de in het Sticht van Utrecht in den jare 1593". Toen Utrecht tot de Geuzenpartij was over gegaan (in 1580 had in die stad de Beeldenstorm plaats), ge boden de Staten der Provincie, dat ook ten plattelande de Her vorming zou worden inge voerd. Doch zij hoorden weldra bij geruchte, dat de Reforma tie in de dorpen maar weinig voortgang maakte, omdat in 't algemeen de groote meerder heid liever Katholiek bleef. Om nu te onderzoeken, hoe de zaken na 12 jaar stonden (in 1593), gaven de Staten aan een commissie opdracht alle ker ken en gemeenten op het plat teland te gaan bezoeken en over den stand der Hervorming verslag uit te brengen; vooral moest de commissie ook letten op den staat der kerkgebouwen en het onderhoud daarvan. Dit onderzoek en het uitge brachte rapport staat bekend als de bovengenoemde „Visa- tatie enz.". Hierin nu las ik van Soest o.a.: „De Kercke en is niet wel gerepareert noch behoorlyck van d'oude wesen gesuyvert (d.w.z. er zijn nog Katholieke beelden enz. in)". Maar in 1606 verklaart de Soés- ter predikant voor de Synode van Utrecht, dat „hij redelick gehoor heeft". Toen werd er niet meer van beelden in de kerk gesproken. Uit een combi natie van beide gegevens kon ik de gevolgtrekking maken, dat de kerkbeelden tusschen 1593 en 1606 verdwenen moeten zijn. Immers toen het bedoel de uitgebrachte rapport (na de visitatie) liet zien, dat de Her vorming nog weinig vorderin gen maakte, traden de Staten van Utrecht scherper op er. gelastten alle beelden, altaren, enz. uit de kerken te verwij deren. Zoo zijn in Soest de be doelde beelden vermoedelijk uit piëteit niet vernietigd, maar ingemetseld. Ik zal niet alle beelden en groe pen opnoemen, doch doe slechts een paar grepen. Een Madonna-beeld, hoog 1.4 M., waarvan beschadigd zijn een arm, het aangezicht en 't kleed aan de voeten, benevens het been en de armen van het kindeke Jezus. Een borstbeeld van een bis schop, hoog 0.65 M. De myter is vergaan, het aangezicht ge schonden; de handen ontbre ken. Een beeld (van den Goeden Herder?), hoog 0.85 M., waar van aangezicht en handen ont breken; overigens vrij gaaf. Aan den voet een schaap. Een krijgsmansfiguur, hoog 0,80 M., geharnast met over kleed, vrij gaaf; mist de han den. Een groep, hoog 0,90 M., be staande uit een groot vrouwen beeld (St. Anna?), waarvoor een zittende Madonna, wier kleed zeer beschadigd is; van 't Kindeke is alleen het midden lijf bewaard. Een brokstuk van een groep, voorstellende de „graflegging van Jezus". Op een der beel den is de polychromie (schil derwerk in kleuren) nog duide lijk zichtbaar. Brokstukken van twee groe pen, waarvan de eene waar schijnlijk voorstelt „de afne ming van het kruis". In 't geheel zijn er 18 beelden of groepen gevonden. Soms ben ik geneigd de vraag te stellen: „Is die verminking der meeste beelden uitsluitend het werk van den houtworm en het vocht? Of zou er een beel denstorm hebben plaatsgehad, na 't gebod der Staten? Mis schien heeft toen iemand (de koster?de rest uit piëteit ver borgen". Nadere berichten daarover ontbreken helaas. In elk geval was de vondst van groot belang, voor de ge schiedenis der kerkelijke kunst, wat ook hieruit blijkt, dat 't Rijk zich voor 2500,- 't bezit er van verzekerde. De beelden worden nu in 't Rijks museum te Amsterdam bewaard. Baarn, April 1929. N.B. De beelden zijn nu in drie mu sea ondergebracht: het Rijks museum te Amsterdam; in Flehite te Amersfoort en in het Bisschoppelijk museum te Utrecht. Er worden pogingen gedaan om zo mogelijk toch een aan tal van deze beelden in het kader van de viering van het 950-jarig bestaan van Soest, hier tentoongesteld te krijgen. Pogingen daartoe in het nabije verleden mislukten steeds. Redactie 1979. manifestatie van modelbouw en andere technische hobby's w jaarbeurs utrecht Toegang 16.- p.p. Voordelige Trein- Toegangsbiljetten aan vele stations dagelijks 10-18 uur v ijuoy v

Soester Courant | 1979 | | pagina 17