50 jaar geleden in Soest Probeer het zelf avond van KMTP CONTANT-BON VAARöeRhooqt's tuintips VOOR öoe-het-zelveRS VVV nieuws Zaaien van éénjarige planten: Een onvervalste wervelende show JONGEREN VAN SOEST laatste Karnavals- schlagers! E. G. Kerkhof BRUIDSREPORTAGE FOTO HERMAN VAN DAM Autodiefjes op heterdaad betrapt E. G, Kerkhof 15 Februari 1929 Vaste planten - 's winters kale planten? Minimum 4 regels 76,00 E. G. Kerkhof 9 Soester Courant van woensdag 14 februari 1979 9 Grootse Carnavalsoptocht door cen trum van Amsterdam. Op zondag 18 februari, een week voor het eigenlijke carnaval, zal er een carnavalsoptocht door het centrum van de stad trekken van zo'n drie km. lengte, met 10 praalwagens, daarbij oud-scheidsrech ter Leo Hora als Stads Prins Carnaval, en nog zo'n 20 andere bonte wagens. Er lopen in totaal minstens 25 muziek korpsen mee. Een vrolijke happening dus. Vertrektijd 14.00 uur vanaf de Oostelijke Handelskade naar de Dam. De lente is bijna weer in zicht. In Bovenkarspel kunt U het gaan zien. Van 16 febr. t/m 25 februari is daar weer de eerste bloemententoonstelling, de ,,46e Westfriese Flora". Misschien een verademing na al die sneeuw. Stichting Dichterskring Amersfoort. De dichter H. C. ten Berge leest uit zijn werk op 16 febr. Vooral, vanaf 19.30 uur, wordt er aandacht besteed aan het werk van de dichter. Na de pauze wordt er nagepraat o.l.v. Jan Visser. In theater Appelmarkt 14 te Amers foort om 20.30 uur. Entree 4,25; cjp/pas 65 2,25. Op zaterdag 17 febr. geeft Poppenthea ter Toermalijn aan de Koppelpoort een poppenvoorstelling „Joeri en de Draak". Aanvang 11 en 15 uur. Prijs 4,-; incl. koffie of limonade. Op donderdag 22 februari speelt Vin cent Walter in De Speeldoos te Baarn het nieuwste toneelstuk van Lucien Duzee ,,De Beren. „Een drama dat ons allen aangaat". Aanvang 20.30 uur. In de Speeldoos te Baarn is op 17 febr. het jeugdtheater met Indra Kamadjo- jo. Aanvang 14.00 uur toegang 2,-, jarigen gratis. In de Blauwe Zaal van de Stads schouwburg te Utrecht wordt op wo. 14 februari „Stella" gespeeld. Het stuk voor verliefden. Aanvang 20.30 uur; kaarten 9,-; cjp/pas 65 5,-. De toneelgroep Centrum presenteert in de Stadsschouwburg te Utrecht het toneelstuk „De Pornograaf", geschre ven en geregisseerd door Lod. de Boer. Vanaf di. 20 februari (première) t/m za. 24 febr. Aanvang 20 uur. Kaarten ƒ5,-; 8,-; 12,- en 15,- vanaf 3 dagen tevoren aan de kassa; tel. 11-14 uur, onder nr. 030-310241. In de Blauwe Zaal te Utrecht speelt op wo. 21 febr. en do. 22 febr. de toneel groep De Appel het stuk „Net Vlies". Aanvang 20.30 uur. Kaarten 9,-; cjp/pas 65 5,-. De toneelgroep Centrum presenteert in de Blauwe Zaal te Utrecht op ma. 19 febr. en di. 20 febr. het toneelstuk „De zaak Biko". Aanvang 20.30 uur. Kaar ten 9,-; cjp 5,-. Het Amsterdams Volkstoneel komt naar de Stadsschouwburg te Utrecht op 28 februari en do. 1 maart met Rooie Sien, meer dan dertig medewerken den, o.a. Carry Tefsen, Hans Boskamp en Martin Brozius. Aanvang 20.00 uur. Kaarten ƒ5,-; 8,-; 12,- en 15,-. Het Utrechts Synfonie Orkest komt op di. 20 febr. naar de Flint, Stadshal te Amersfoort met een Italiaans opera- prctframma, mefivéïlfëh vaïtVHTïi env Puccini. Dirigent- is Franz Bauer Thèussii sopraan - Martha Golallillo, tenor' is Bruno Sebastian. Aanvang 20.15 uur. Prijzen 11,-; 8,-; cjp/pas 65 5,-. Op wo. 21 febr. komt de Vader Abra ham Show in de Flint te Amersfoort. Deze nieuwe show wordt opgenomen door de AVRO-televisie. Er werken een achttal van radio en t.v.-bekende ar tiesten mee. De kaartverkoop begint op 14 februari. Aanvang 20.00 uur; prijs 6,-. Op maandag 19 febr. wordt er door de Kon. Mij. Tuinbouw en Plantkunde, afd. Soest, een lezing gehouden over „Zaaien en Verspenen" door de heer M. van Elteren in het gebouw van het Medisch Centrum aan de Nieuweweg 14. Aanvang 20.00 uur. Artishock brengt op do. 15 febr. de film „Etc., etc., etc." onder regie van Engels regisseurs kollectief. De film wordt gedraaid in de Openbare Lagere School te Overhees. Aanvang 20.30 uur precies. Ook tijdens de winterkou is een kado- bon nuttig. Het bespaart U tijd en U hoeft bij het zoeken naar een geschenk niet lang te winkelen. Een Soester kadobon neemt U al dat ongemak uit handen. Verkrijgbaar bij het VW kantoor. De Achterhoek. Deze streek heeft alles wat U in Uw vakantie kunt wensen en is nog niet overvol. Een vakantieland, gevormd door boerenland, met veel stedeschoon, molens, en wat een kaste- len. U kunt er naar hartelust wandelen I en fietsen, de Achterhoek is een groot openluchtspel. Overtuigt U zich door het eens te bezoeken of door het doorlezen van de gids voor vakantie I en vrije tijd 1979. Liefhebbers van ijsspeedway doeft er goed aan de halve finales om' het wereldkampioenschap bij te wonen. I Deze worden gehouden op- 24 en 25 I februari op de kunstijsbaan te Assen. I In de Jaarbeurs te Utrecht wordt van I 15 t/m 18 februari een beurs gehouden, „techniek in vrije tijd". Een manifes- I tatie van modelbouw en andere tech- I nische hobby's. Dagelijks van 10 tot 18 I uur. Toegangsprijs 6,-. I In het sportpaleis Ahoy te Rotterdam I wordt van 2 t/m 8 april het ABN- Wereldtennistoernooi 1979 gehouden, Aanvang voorverkoop kaarten 12 I februari. Verdere inlichtingen over prijzen en tijden op ons kantoor ver- I krijgbaar. speciaal voor de op maandagavond 26 februari, aanvang 8 uur, in de Feesttent. Jongelui, een klinkende disco-show waarin de Vooral Uw DAK-ISOLATIE DAK-BEDEKKINGEN en SHINGLES DAKEN Wij helpen U direct! Loodgieters- en C.V.-bedrijf Hartweg 58 - Soest Tel. 14332-b.g.g. 10816 PRAAMGRACHT 5 - SOESTDIJK - TEL. 02155-17552 In Soesterberg slaagde de autorij schoolhouder W. erin een veertien jarige jongen aan te houden, die er met zijn auto vandoor was gegaan. De knaap, J. de B„ was in gezelschap van de 18-jarige J. P., die later ook aange houden kon worden. De echtgenote van de rijschoolhouder kwam 's avonds laat thuis en zette de auto naast de woning op het erf. Ze liet de wagen open achter, met de sleutel in het contactslot. Dat gebeurde omdat haar man de auto in de garage zou zetten. Toen W. enige minuten later naar buiten ging, zag hij de wagen net wegrijden met twee knapen erin. Een snelle achtervolging met een andere auto had tot resultaat dat hij de gestolen wagen kon klemrijden op de Buys Ballotlaan. De 14-jarige jongen kreeg hij direct te pakken. Vooral Uw LOODGIETERS WERKZAAMHEDEN EN SANITAIRE ARTIKELEN OOk voor doe-het-zelvers Wij helpen U direct! Loodgieters- en C.V.-bedrijf Hartweg 58 - Soest Tel. 14332-b.g.g. 10816 Het huisje van Reijer Hilhorst, de tuinbaas van Mariënburg. Het stond achter „de Lindenhof" waar nu de Beatrixlaan het Nassauplantsoen (even zijde) kruist UIT DE RAADSVERGADERING: Vaststelling van de notulen der vergadering d.d. 19 December 1928. De heer Gasille wenscht de notulen aan te vullen met de door den heer Endendijk gedane mededee- ling, dat van die zijde voorloopig geen voorstel tot wederinvoering van het gebed zal worden gedaan en dat laatstgenoemde de ingestelde 2 min. stilte een uiting van farizeïsme noemt. De voorzitter wijst er op, dat, wanneer verduidelijking gewenscht wordt, dan de slotclausule van het desbetreffende schrijven zou moeten worden opgenomen. De heer Endendijk is zich niet bewust deze zaak nog nader te hebben toegelicht. Bij de ingekomen stukken is het desbe treffende schrijven door den voorzitter voorgelezen zonder meer. De heeren Busch en Van Doorne meenen eveneens dat bedoelde woorden door den heer Endendijk zijn gezegd. De gedachten van den Voorzitter om de slotclausule van genoemd schrij ven in de notulen op te nemen, wordt verworpen mee de stemmen van de heeren Gasille, Busch, v. Doorne, v.d. Bremer, Koenders en Grootewal voor. Vaststelling van een voorschot aan de Besturen der Bijzondere Scholen op de vergoeding als bedoeld in art. 101 der Lager Onderwijswet 1920. B. en W. stellen voor genoemd voorschot in 2 termijnen te betalen. Eerste termijn acht dagen na goedkeuring besluit Ged. Staten, tweede termijn acht dagen na goedkeuring der begrooting. Per kind mag worden uitbetaald voor Engendaalschool en School met den Bijbel (Kerkebuurt) 14,11; voor de andere bijz. scholen voor gewoon lager onderwijs 15,61voor de scholen met uitgebreid lager onderwijs 24,14. DE VORST: De vorst heeft ook in onze gemeente ongemak doen gevoelen. In de Molenstraat, omge ving Julianaplein, Bosstraat en omgeving Rem- brandtlaan, zijn de hoofdbuizen der waterleiding be vroren, hetgeen beteekent dat de aangeslotenen in deze gedeelten onzer gemeente van water verstoken zijn. Gistermiddag is de gemeente begonnen met een tankauto deze gemeentenaren van water te voorzien, hetgeen, zoolang dit noodig is, steeds eenmaal per dag zal geschieden. Evenals alle andere rivieren in ons land, is ook de Eem dichtgevroren. Als gevolg hiervan werd j.1. Zondag vanaf Amersfoort tot de Zuiderzee druk op de Eem gereden. ERNSTIGE AUTOBOTSING J.1. Maandagavond reed de expediteur De Rond van hier in de richting Soest op den straatweg tusschen Laren en Naarden, toen van den tegenover gestel den kant 'n vrachtauto van de Rijtuig Maatsch. „Amsterdam", bestuur door zekere P. V.. kwam aanrijden. Vermoedelijk door niet voldoende uitwij ken van laatstgenoemde, kwamen beide auto's met elkander in botsing, waardoor de auto van de fa. De Rond geheel werd omver geworpen en dwars over den weg kwam te liggen. Beide auto's bekwamen hierdoor belangrijke schade, terwijl, zooals wij vernamen, aan de expeditie-goederen van de fa. De Rond eenige honderden guldens schade zouden zijn toegebracht. Wonder boven wonder bekwamen de heer De Rond en zijn knecht geen letsel. De auto van de fa. De Rond werd door de fa. Koudijs te Naarden gebor gen; ook de andere auto moest geborgen worden. PLUIMVEE- en konijnenfokkersvereeniging Zooals uit een advertentie in dit nummer blijkt, houdt bovengenoemde vereeniging a.s. Maandag 18 dezer een leden-vergadering in „De Gouden Ploeg", waar de Dierenarts, de heer Winter uit Amersfoort zal spreken over Pluimveeziekten. Een belangrijk onderwerp, waarbij ieder pluimveehouder belang heeft. We verwachten dan ook, trots nog mogelijke koude, vele leden. Belangstellenden worden toegela ten, wanneer ze lid willen worden. Klaploopers, die wel willen leeren en profiteeren van een vereeni ging, maar er geen daalder contributie voor over hebben, kunnen we missen, 't Is dwaas van de menschen, want indien ze wisten hoe mooi en leerrijk het vereenigingsorgaan „Ons Maandblad" is, dat ze gratis ontvangen ('t kost voor niet-leden 2 gld.), dan zouden ze zeker niet buiten blijven staan. Een briefkaartje aan de secretaresse Mevr. Dral, Vinkenweg 32 en ge zijt lid, voor, nogmaals gezegd, een daalder in 't jaar of 3 ct. per week. En de voordeelen? We zullen ze hier niet alle opnoemen, 't Vordert te veel plaatsruimte. Maar bedenkt: Een dracht maakt macht. EEN BUIZERD: Als bijzonderheid kan worden gemeld dat door den heer Van Dijk aan den Noorderweg hedenmorgen een buizerd, een in ons land weinig voorkomende roofvogel, werd neerge slagen. Het beest had juist een waterkip als prooi weten te bemachtigen. Genoemde Van Dijk liep bij dit werkje eenige verwondingen aan de handen op. Een buizerd heeft een vlucht van 1.40 M. en zware klauwen. UIT DE ADVERTENTIËN: GEVESTIGD AAN DE SOESTERBERGSCHE- STRAAT 21: Rijwielhandel en Reparatie-inrichting voor alle voorkomende rijwielen. Reparatie-inrich ting van alle electrische apparaten. Prima rijwielen vanaf 55,00. Beleefd aanbevelend B. de Bruin. HA - HA: Onze 2 daagsche reclame dagen. Een ieder holt naar Nieuweweg 68 om daarvan te profiteren. 2 Pond gehakt - 1,-; 1 Pond vet en 1 p. rookworst ƒ1,-; 3 Pond leverworst - 1,-; 4 Pond krabbetjes - 1.-. Beleefd aanbevelend, A. Korver. Aan hetzelfde adres een leerjongen gevraagd. Voor veel mensen is het feit dat vaste planten 's win ters bovengronds kfsterven, een reden om ze weinig of niet in de tuin toe te passen. Het is inderdaad een feit, dat de meeste vaste plan ten met alleen hun ondergrondse delen zoals wortels en/of'stengelknollen de winter doorkomen. Er zijn echter een aantal van deze planten die ook in de winter hun groene bovengrondse delen behouden. Een deel hiervan wordt over het algemeen onder de vaste planten gerangschikt, terwijl ze eigenlijk - botanisch gezien - tot de heesters behoren. Een voorbeeld hiervan is de Iberis sempervirens, een plant van ongeveer 30 cm hoogte, met hout achtige stengels, waaraan 's winters de groene blaadjes blijven zitten. De plant is bekend onder de Nederlandse naam scheefbloem. In de maanden mei/juni bloeit hij zeer rijk met helder witte bloe men. Hij is zeer geschikt om (op een zonnige plaats) .over muren te groeien of de bodem te bedekken. Ook de Helianthemum of zonneroosje is een der gelijke plant met houtige stengels. De hoogte bedraagt 10-15 cm. Er zijn gele, roze, oranje en rode variëteiten in de handel en nog ver schillende soorten met tweekleurige bloemen. Ook deze voldoet zeer goed als rotsplant of bodembe dekker op een zonnige en niet té vochtige plek. De meesten kennen de maagdenpalm wel, (Vinca minor) met z'n lange kruipende stengels en don kergroene blaadjes, die ook bij deze plant er 's win ters aan blijven zitten. De bloemen zijn blauw en verschijnen van april tot september, echter niet in grote aantallen tegelijk. De plant groeit zeer goed op plaatsen waar wat schaduw is, zelfs on der bomen. De hoogte is 10 cm. Overigens bestaan hiervan ook een witte en een roodbloemige soort, welke echter vrij zeldzaam zijn. Vinca major wordt wat hoger en heeft grotere bloemen. De bontbla- dige variëteiten heten Vinca major „Variegatum". Bergenia cordifclia of schoenlappersplant is wel een echte vaste plant met grote leerachtige bla deren vandaar de naam De bloemen zijn roze en staan in een grote tros bij een op een stengel. De plant wordt 30-40 cm hoog en groeit ook in de halfschaduw nog goed. Hij is goed toe te passen bij een vijver, liefst in een groep. De bloeitijd is van april - mei, maar bij zacht weer soms al veel eerder. Verder zijn er uiteraard de vele sedum- soorten, waarvan er een paar 's winters redelijk groen blijvend zijn, zoals Sedum acre (plm. 10 cm hoog met gele bloemen in juni - juli), Sedum al bum (20 cm hoog met witte bloemen in dezelfde tijd) en Sedum lydium, wit bloeiend van juni tot september, hoogte 5-10 cm. Sedums houden van dro ge grond in de zon of halfschaduw. Sagina subulata is een op mos gelijkend plantje, wat grote zoden vormt. Hij wordt slechts 2-5 cm hoog en bloeit met hele kleine stervormige witte bloempjes in juli en augus tus. Wordt tussen opritten ë.d. wel eens als „gras" toegepast. Yucca flaccida, in het nederlands palmlelie, is een van oorsprong subtropische plant, welke in strenge winters zoals deze moet worden afgedekt met spar- retakken. Hij heeft zwaardvormige, stugge, groene bladeren en bloeit met grote, roomwitte bloemen langs een stengel die tot 150 cm hoog kan wor den. De bloeiwijze is zeer indrukwekkend en duurt van juli tot september. Zonnige beschutte stand plaats is gewenst. De Kon. Mij Tuinbouw en Plantkunde afd. Soest houdt op MAANDAG 19 fe bruari in het Medisch Centrum een praktijkavond over „Zaaien en verspenen". Aanvang 20 uur. De heer M. van Elteren, leraar aan de Lagere Tuinbouw school te Nijkerk zal aan de hand van materialen uitgebreide voorlichting geven over het kweken van prachtige planten uit zaad. De bezoekers zullen zich bovendien ter plaatse de kunst van het „verspenen" eigen kunnen maken. Er zijn enkele duizenden één maand oude plantjes voorradig als oefenmateriaal. ,-Het is j^npmer, wëïnig ménsen zelf Kun ttfïn- én ka'mèr- planten uit zaad opkweken. Velen den ken, dat het moeilijk is en dat je er een plantenkas vbor nodig hebt. Na tuurlijk helpt een kasje enorm, want er kunnen dan ook veeleisende plan ten gezaaid worden, maar voor de meeste planten is het zeker niet nodig. Sommige éénjarige tuinplanten kun nen zelfs buiten, ter plaatse gezaaid worden en behoeven niet verspeend te worden, bijv. Alyssum, Goudsbloem, Slaapmutsje, Zonnebloem, Lathyrus en Oost Indische Kers. De vuistregel daarbij is: evenveel grond op het zaad als de dikte van de zaadjes. De grond moet licht aange drukt worden met de platte hand of een klein doosje. De zaaiplek wordt daarna voorzichtig (dus langzaam) goed nat gemaakt. Een gieter met een fijne .broes die: van koper zijn de beste!) is'èen belangrijk hulpmiddel bij zelf zaaien. Bij kleine zaaibedden gaat het ook prima met een verstui ver. Andere bloeiende planten kan men binnenshuis vóórzaaien. Dat is nodig omdat de planten anders veel te laat in bloei komen. Hiervan zijn bekende soorten: Petunia's, Salvia's, Leeuwe bekken, Begonia's en Pantoffelplant jes. Deze moeten al in jan./febr. ge zaaid worden. Het zaaien van deze planten leidt vaak tot teleurstelling omdat men te laat begint. Wie nog nooit zelf gezaaid heeft moet beginnen met niet te fijn zaad. Aanvankelijk zaait men nl. altijd veel te dik en dan wordt het verspenen (dat is het uitplanten van de zaailin gen) veel te moeilijk. Men vindt het dan zonde om het teveel weg te gooi en Zodat de planten te dicht op elkaar komen te staan en te petieterig op groeien. Het voorzaaien in huis gaat gemakke lijk in speciale plastic bakken met doorzichtige kap, maar in een zaaibak met een plastic zak erover gaat het ook heel goed. De bijzonderheden van het zaaien en van de verschillende soorten, waar onder kamerplanten, de „fijne kneep jes" kunt u van de heer van Elteren horen. Er worden stencils verstrekt met aanwijzingen en naamlijsten voor beginners en gevorderden. Ook kan men intekenen op speciale zaden, die in Engeland besteld zullen worden. De zelf ter plaatse verspeende plant jes mag men meenemen. Toegang voor niet-leden 3,-. voor het opgeven van een KLEINE RUBRIEKADVERTENTIE in de SOESTER COURANT Naam; Straat: Woonplaats: verzoektmaal plaatsing Op woensdag ATTENTIE: één letter of leesteken per hokje, tussen twee woorden een hokje blanco laten Ondertekening 1 2 3 4 5 5 regels f 8,00 6 6 regels f 10,00 7 regels f 12,00 8 regels f 14,00 9 regels f 16,00 10 regels f 18,00 11 regels f 20,00 12 regels f 22,00 7 8 9 10 11 12 De bon moet uiterlijk maandag 16.30 uur in ons bezit zijn voor plaatsing in de Soester Courant van woensdag daarop volgend. Bewijsnummer 75 ct. extra. Brieven onder nummer: f 2,50 extra (De binnengekomen brieven worden u dan toegestuurd). Deze bon ONGEFRANKEERD zanden aan: advertentieafdeling SOESTER COURANT Antwoordnr. 136, 3760 AB SOEST. Het verschuldigde bedrag insluiten door middel van groene bank-betaalcheque, Eurocheque of blauwe girobetaalkaart Igeen giro-overschrijvingskaart) Voor een BEDRIJFSZEKERE CENTR. VERWARMINGS INSTALLATIE Ook voor doe-het-zelvers Service-abonnementen schoonmaken enz. Wij helpen U direct! Loodgieters- en C.V.-bedrijf Hartweg 58 - Soest Tel. 14332-b.g.g. 10816

Soester Courant | 1979 | | pagina 21