Beslissing bestemming Margrietschool uitgesteld Drie uur praten over twaalf agenda-punten Huisvesting alleenstaanden en tweepersoonshuishoudens een moeilijke zaak Voorstel, direkteur grondbedrijf te benoemen, aangehouden Raadsvergadering ,De Soester Ondernemer" straks weer partij Nieuwe vergunning chinees-indisch restaurant Particulier initiatief regelt historische optocht Diskussie rond verkoop huizen Wilhelminalaan Door minder slordig parkeren meer ruimte Geen adhesie aan motie Hellevoetsluis BRUIDSREPORTAGE FOTO HERMAN VAN DAM 11 Soester Courant van woensdag 21 februari 1979 11 Door met 15 tegen 12 stemmen een door de heer H. Gerth [D'66] ingediende motie aan te nemen is de beslissing om de voormalige Margrietschool in de wijk Soest-Zuid te bestemmen voor filiaal van de openbare bibliotheek, uitgesteld. De CDA- en de D'66 fractie alsmede drie leden van de VVD stemde vóór de motie evenals wethouder Menne. Tegen stemden Progressief Soest, de PvdA-fractie, drie leden van de WD-fractie en de wethouders Hoekstra, Van Stiphout en Plomp. In de motie verzocht de heer Gerth de te nemen beslissing aangaande de bestemming van de voormalige Mar grietschool een maand op te schorten „teneinde het nieuwe feit dat de Van der Huchtschool wellicht eveneens in aanmerking wenst te komen als gega digde voor de school, te kunnen onder zoeken". Gerth stelde namens zijn fractie dat bij schoolvoorzieningen gestreefd moet worden naar een zo goed mogelijk geoutilleerde voorziening alsmede per wijk naar een gedifferentieerde keuze mogelijkheid van school. In Soest-Zuid was die keuze niet voldoende. Vermoe dens waren er dat de Van der Hucht school nu in de vrijgekomen Margriet school wilde, waardoor de keuzemoge lijkheid beter zou worden. Omdat bo vendien een deugdelijke prognose voor wat betreft het leerlingenaantal van de St. Willibrordusschool ontbrak en ook rekening gehouden moest worden met de integratie van basis- met kleu teronderwijs, stelde de heer Gerth voor de beslissing een maand op te schor ten. Gerth's motie werd op een ongebruike lijk tijdstip in gediend; nog vóór er ook maar over het oorspronkelijke voor- steld gediscussieerd was. De heer H. Goote (OvdA) betreurde dat. Hij vond dat men daar pas gebruik van kon maken als het college niet te overtui gen bleek. Desondanks hield Gerth zijn motie staande, zij het dat de overige fracties er ruim omheen praatten. Namens Progressief Soest zei mevrouw Tomas sen dat zij voorstandster was van het onderbrengen van de bibliotheek in de leegstaande school. De fractie was uitgegaan van de door het R.K. school bestuur opgestelde prognose en daar uit bleek dat er over enkele jaren in de wijk slechts plaats was voor één R.K. school. Veel van de nu opgevoerde kosten om de Willibrordusschool in goede staat te brengen, behoorden voor rekening te komen van het R.K. school bestuur. Er was enkele jaren geleden al een krediet voor beschikbaar ge steld, maar nog niet gebruikt. Boven dien ondersteunde de inspecteur van het lager onderwijs in grote lijnen het collegevoorstel en was een nieuw onderkomen voor de bibliotheek hard nodig. 45% van de bewoners van de wijk maakten gebruik van de biblio theek. De heer Verheus (CDA) wees het voorstel af. Hij zei de indruk te hebben dat er geen objectief voorstel op tafel lag, maar dat er sterker gepleit werd voor de bibliotheek. Met name de opgevoerde verbouwingsbedragen noemde hij tendentieus. De inspecteur van het bibliotheekwezen had reeds aangegeven dat de Margrietschool in grijpend verbouwd zou moeten wor den. Het R.K. schoolbestuur had daarentegen bewust het beschikbaar gestelde krediet niet gebruik omdat men er rekening mee hield dat de Margrietschool betrokken zou kunnen worden. En wat de prognoses betrof: nu al was het leerlingenaantal 24 hoger dan men destijds verwacht had. Ver- heus wees er tenslotte nog op dat bij de Margrietschool een gymzaal was; dat de integratie van kleuter- en basison derwijs hier te realiseren was en dat 99% van de ouders voorstander was van verhuizing naar de Margriet school. De heer H. Goote (PvdA) benaderde de kwestie zakelijk. Hij gaf toe dat de Margrietschool beter geschikt was voor het onderwijs, maar ook in zijn fractie had de leerlingen-prognose de doorslag gegeven. Ook de inspecteur had twijfels over het handhaven van twee R.K. scholen in de wijk; op den duur zou er maar plaats zijn voor één 5- mansschool. Voor hem was het tenslot te duidelijk dat de bibliotheek beter on dergebracht kon worden in de Mar grietschool. Mevrouw Blommers (VVD) vroeg me de namens haar fractiegenoten me vrouw Korthuis en de heer Onderdelin- den, een maand uitstel, waarna ten slotte de heer J. van Poppelen (CDA) nog wat extra argementen aanvoerde om de Willibrordusschool onder te brengen in de Margrietschool. De begroting van de verbouwingskos- ten klopte niethet bibliotheekbestuur vond zelf de Willibrordusschool niet onaanvaardbaar en bovenal, men diende de kinderen onder te brengen in die school die het best voldeed aan de eisen des tijds. In zijn antwoord wees wethouder Plomp nogeens op de leerlingen-prog noses. Die hadden de doorslag gege ven. Wethouder Van Stiphout bena drukte dat de rijksinspectie van de bibliotheken een duidelijke keus ge maakt had voor de Margrietschool. Daarbij had zeker de kosten voor personeel zwaar gewogen: in de Willi brordusschool zou meer toezichthou dend personeel nodig zijn. De door de heer Gerth opgevoerde nieuwe kandi daat, de Van der Huchtschool, had twee jaar geleden niet gewild en men moest niet vergeten dat buiten de bibliotheek nog twee instanties van de Margrietschool gebruik zouden gaan maken (Amnesty International en het Rode Kruis). Gerth verdedigde de aanvraag van de Van der Huchtschool. Men had inder tijd gerekend op de realisatie van een nieuw centrum aan de Parklaan en dan geopteerd door een school aan de Bosstraat. Nu het centrumplan verval len was, waren de kaarten voor de Van der Huchtschool anders komen te lig gen. Verder ging voor hem „het kind boven het boek". Mevrouw Tomassen meenden dat juist de ouders van de kinderen die de Van der Huchtschool in Overhees bezoch ten, voorkeur uitgesproken hadden voor handhaving van de school in de wijk Overhees, een mening die door wethouder Plomp gedeeld werd. Hem was niets bekend van een „tijdelijke" huisvesting in Overhees. De Van der Huchtschool had nooit een duidelijke belangstelling getoond voor de Mar grietschool. Op voorstel van de heer Jonker (D'66) werd de vergadering nog even geschorst en daarna werd gestemd met de bekende uitslag: uit stel van de beslissing met een maand. Door minder slordig te parkeren in de omgeving van het Scalmeijerpad, zal er naar het oordeel van de gemeenteraad voldoende plaats zijn om de auto's van de omwonenden te stallen. Om netter parkeren in de hand te werken zal de dienst van gemeentewerken het parkeerplein, gelegen tussen de woningen Scalmeijer pad 1 tot 11 en 13 tot 19 van een vakverdeling voorzien. Een en ander besloot de raad vorige week tijdens de maandelijkse verga dering. De kwestie van het slordig parkeren kwam aan de orde naar aanleiding van een brief van de heer A. R. Kwant. Hij schreef de raad dat er aan het Scalmeijerpad maar ruimte was voor het parkeren van 36 auto's en dat was voor de bewoners van 42 percelen, waarvan 40 a 50% in het bezit is van een tweede auto, te weinig. In zijn brief stelde hij daarom voor enige groenstroken op te offeren. De raad denkt daar niet aan. Gecon stateerd werd dat de heer Kwant slor dig telde. Er waren niet 36; maar 45 parkeer plaatsen. Bovendien zijn er ook nog 21 garages en daardoor zijn er 66 par- keermogelijkheden. De minimum parkeernorm van 1.3 wordt dan ook ruimschoots gehaald. Uitbreiding van het aantal parkeer plaatsen acht de raad dan ook niet noodzakelijk. Het voorstel van het college de gemeentesecretaris te benoemen tot direkteur van het grondbedrijf, is aangehouden. Er zal op voorstel van de cda-er Bolhuis opnieuw over gesproken worden in de vergadering van de financiële commissie. De meeste fracties steunden het voorstel van de heer Bolhuis, nadat mevrouw Tomassen al namens Progressief Soest het „onaanvaardbaar" had uitgespro ken. Progressief Soest vreesde een machtsconcentratie bij de gemeentesecreta ris en de fractie was van oordeel dat het direkteurschap bij de direkteur van gemeentewerken moest blijven, zoals voorheen. Onze gemeenteraadsleden hebben vo rige week toch weer kans gezien bijna drie uren vol te praten over een agenda van slechts twaalf punten. Toegegeven moet worden dat er een paar punten waren, die om een wat langere discus sie vroegen. Dat was ondermeer het geval bij het voorstel de directeur van gemeente werken niet langer automatisch direc teur van het grondbedrijf te laten zijn; de visie op het rapport betreffende huisvesting van één- en tweepersoons huishoudens en de bestemming van de Margrietschool. Volkomen overbodig waren de bijdra gen van Progressief Soest aan deze vergadering voor wat betreft de histo rische optocht die georganiseerd wordt in het kader van de viering van het 950-jarig bestaan van Soest en het verzet tegen het nemen van een voor- bëreidingsbesluit voor de Kerkebuurt. Wat die klub bezielt om de historische optocht gelijk te schakelen met een karnavalsoptocht, moet geweten wor den aan gebrek aan voorstellingsver mogen. Visser vond dat in een histori sche optocht ook satire toegestaan moest zijn op de huidige landelijke en plaatselijke politieke toestanden. Vis ser maakt met dergelijke vragen geen historie maar doet het verlangen ont staan dat hij snel tot de historie mag gerekend worden. De bezwaren van de klub (Progressief Soest) tegen het voorbereidingsbesluit Kerkebuurt bleken gegrond te zijn op de vrees dat andere gebieden niet aan de orde zouden komen. Men vond dat het gereedmaken van een plan voor woningbouw in Klein Engendaal hoge re prioriteit verdiende dan een planne tje voor de Kerkebuurt. Nou bedoelt een voorbereidingsbesluit vast te leg gen dat er in het gebied niets mag ge beuren in afwachtingen van een plan dat in de maak is. Maar in het plan Kerkebuurt zou best eens weer ruimte gevonden kunnen worden om wat hui zen weg te zetten en om bijvoorbeeld van de winkelbestemmning af te halen, zodat er woonhuizen van gemaakt kunnen worden. In het rapport voor de woningen ten behoeve van de één- en tweepersoons huishoudens was juist het terrein waar vroeger de Gouden Ploeg stond opge voerd als een mogelijke bouwplaats. Alle raadsleden wisten dat, maar voor de heer Nuijten van Progressief Soest was het „nieuw". Daar was in geen enkele commissie over gesproken, zei de heer Nuijten. Toch had zijn fractie genote mevrouw Tomassen eerder ver teld dat het rapport een uitstekend rapport was en dan vermoed je dat er iets hapert aan de coördinatie binnen de fractie. Visser alléén had het vroe ger veel makkelijker; de raad mis schien ook wel. Wat de één- en tweepersoonshuishou dens betreft slaagde wethouder me vrouw Van Stiphout er in langs de CDA-er Bolhuis te praten. Bolhuis merkte op dat er van de kant van het ministerie aardige bedragen beschik baar waren om eengezinswoningen, mits mét een zolder, om te bouwen voor huisvesting van kleine „gezin nen". Dat is óók een mogelijkheid, vond de heer Bolhuis, maar mevrouw Van Stip hout zei: „Ik kijk wel uit!. Juist aan eengezinshuizen i,s een enorme behoef te; die ga ik niet opsplitsen". Zij wil zich beperken tot het herindelen van flats. Dat wil Bolhuis ook, maar als je met een bestaand huis meerdere men sen kunt helpen, dan moet je dat niet zonder meer aan de kant schuiven. Want waarom moeten één of twee mensen in een groot huis wonen, als er ook drie of vier in kunnen en ze daar geen bezwaar tegen hebben. Want het gaat toch uiteindelijk om het oplossen van een probleem en met samenwer king ook van de kant van de woningzoe kenden is best wat te bereiken. Daar zal mevrouw Van Stiphout het wel mee eens zijn, maar de heer Bolhuis „verpakte" zijn opmerking in een kleine politieke aanval op de vorige staatssecretaris van volkshuisvesting, een partijgenoot van mevrouw Van Stiphout. Bolhuis constateerde dat er nu iets meer mogelijkheden waren, maar dat had hij zó niet moeten zeggen natuurlijk. De discussie rond de bestemming van de leegstaande Margrietschool liep op een teleurstelling uit voor het college. Gerth van D'66 kwam zonder dat daar een discussie aan vooraf gegaan was, zomaar boms met een motie. Héél ongebruikelijk maar in dit geval wel effectief. De burgemeester met een veeljarige vergaderervaring, vond het gek, maar ging er vlot op in. De heer Goote van de PvdA kon dat niet; hij vond het absurd, maar hij kan het natuurlijk ook niet helpen dat hij alleen maar kan denken volgens „vaste" lijnen. „Vast in de leer en zó moet democratie bedreven worden". De an dere fracties hadden er ook wat moeite mee, maar wonden zich niet op en negeerden zo goed en zo kwaad als dat ging Gerth's motie, In die motie werd uitstel van de beslissing gevraagd, omdat er, inder daad te elfder ure, nog een gegadigde voor het schoolgebouw was komen opdagen: de Van der Huchtschool. Een typische zaak, want ooit gaf de Van der Huchtschool te kennen niets te voelen voor Soest-Zuid en alles voor de nieuwe wijk Overhees. Dat had dan weer te maken met het inmiddels verdwenen Centrumplan, maar toch blijft het wat wonderlijk dat men nu wél naar de Margrietschool wil. Gerth wilde dat via zijn motie nog even bekijken. Redelijk, vond de meerder heid van de raad en zo moet de bibliotheek nog wachten, want dat de bibliotheek uiteindelijk in de Margriet school komt is bijna zeker. Merkwaardig bij deze gang van zaken is toch wel dat drie VVD-leden de motie steunden en zich daardoor min of meer vastlegden op het CDA en D'66 -stand punt dat de Margrietschool het „beste" gebouw is en daarom eigenlijk voor het onderwijs behouden moet worden. De heer Goote van de PvdA maakte het wat dat betreft erg bont. Eerst ver klaarde hij dat de Margrietschool in derdaad het beste gebouw was, maar toen over de motie gestemd werd zei hij in zijn stemverklaring dat er door anderen wat al te „ongenuanceerd" gesproken werd over het behoud van de school voor het onderwijs. Goote is vanaf 1 maart de nieuwe fractievoorzitter van de PvdA. Hij volgt mevrouw Van Gelder op die het fractievoorzitterschap niet meer kan combineren met haar full-time baan en de opvoeding van haar kinderen. Zou er nou toch iets fout zitten met de emancipatie? Immers mevrouw Kort huis van de WD droeg haar fractie voorzitterschap ook al over aan een man. Zouden de echtgenoten van deze dames in het huishouden niet de hel pende hand uitsteken? Want waarom zou een man die zaken, (een full-time job, cje opvoeding van de kinderen, het huishouden) wél kunnen combineren met de niet zo lichte taak van het leiden van een fractie? Of zou je als fractie voorzitter te „lijden" hebben? Zou me vrouw Greefhorst van het CDA het dan wel volhouden? Heeft ze een betere echtgenoot of bestaat de fractie uit een stel makke schapen? Vragen die in de loop van de tijd wel beantwoord zullen worden. De raadsvergadering werd afgesloten met een dia-voorstelling. Voor het eerst maakten de raadsleden kennis met het dia-klankbeeld dat de afdeling voorlichting over het bestuur van een gemeente samenstelde. Heel erg aar dig hoor, al ligt het allemaal op het niveau van een 15-jarige. Dat mag best, want voor die categorie is de serie bestemd. De raadsleden vermaakten zich evenwel best. Daar mag overigens niets achter gezocht worden. P. RESS De heer Bolhuis noemde de argumen tatie van het college om de gemeente secretaris te benoemen, niet sterk. Het college meende dat het beter was de functie op te dragen aan de functiona ris „die reeds uit andere hoofde is belast met het coördineren van door verschillende diensten te ontwikkelen activiteiten". Bolhuis herinnerde er aan dat tijdens de behandeling van het concept-voorstel in de financiële com missie er ook meningsverschillen wa ren, waarop in het definitieve voorstel totaal niet werd ingegaan. Het leek hem daarom beter er eerst nogeens in de commissie over te praten. Mevrouw Van Gelder (PvdA) zei dat zij ook wel moeite had met deze benoeming van de secretaris. Zij meende echter dat het voorstel in een groter verband gezien moest worden en daarom wilde zij toch wel akkoord gaan. De burgemeester vond dat het beheer van het grondbedrijf geen zuiver tech nische zaak was en dat een automati sche benoeming tot direkteur (van het bedrijf) van de directeur van gemeen tewerken, zoals dat voorheen gebeurde niet nodig was. Wat het college voor stond was een delegatie van het be noemingsrecht door de raad aan het college. Zij meencle overigens dat aanhouden van het voorstel niet kon, omdat de vorige jaar benoemde direkteur van gemeentewerken op 1 maart zijn functie zou aanvaarden. De verorde ning op het beheer van het grondbe drijf diende daarom nu veranderd te worden. Dit laatste argument noemde de heer Bolhuis niet juist. Het college had al veel langer geweten dat de nieuwe direkteur op 1 maart in functie zou treden en hij voelde er althans niets voor vanuit een dwangpositie nu toch een besluit te nemen. Bolhuis bleef erbij dat de zaak nogeens in de finan ciële commissie aan de orde moest komen en daar ging de raad in meer derheid mee akkoord. Als de gemeenteraad zich over circa een jaar uitgesproken heeft over zijn toekomstig beleid ten aanzien van winkelvestigingen, zal de vereniging „De Soester Ondernemer" weer partij zijn en via de inspraak haar mening kenbaar maken. Dit antwoord de raad op een brief van het bestuur van de Soester Onderne mer, waarin gepleit wordt voor een concentratiebeleid van winkelvoor zieningen. De Ondernemer zegt onder meer dat door het intrekken van het concept-centrumplan, zonder enig al ternatief, het winkelbeleid op een on verantwoord lange baan is geschoven. De onzekerheid van de Soester Onder nemers is toegenomen nu nieuwbouw van gemeentehuis en politiebureau met voorrang behandeld wordt, terwijl voor het winkelapparaat een geheel nieuw onderzoek wordt ingesteld met alle consequenties van dien. Milieu vriendelijke arbeidsplaatsen gaan ver loren en de gewenste kleinschaligheid komt erdoor in het geding. De koop kracht voor geheel Soest komt het niet ten goede. De Soester Ondernemer stelt zich in de brief op het standpunt dat het aantal vierkante meters verkoopvloeropper vlakte uitgebreid moet worden, omdat anders nog meer ondernemers zullen verdwijnen. Er is al voldoende onderzoek verricht en het bestuur van de Ondernemer vindt het daarom niet verantwoord nog meer gemeenschapsgeld uit te geven voor onderzoek naar het winkelappa raat. „Het is onverantwoord om in de gegeven situatie van verminderde rendementen en een zich steeds meer verslechterende concurrentiepositie ten opzichte van de in onze buur gemeenten gevestigde winkelconcen traties, de plaatselijke ondernemers op zeer korte termijn geen enkel perspec tief te bieden op een verbetering van het winkelbeleid", aldus de Onderne mer. In de antwoordbrief zegt de raad dat hij door de intrekking van het Cen trumplan zich uitdrukkelijk uitgespro ken heeft voor een ander, dan het concentratie beleid. Hoe dat beleid er uit zal zien is pas te zeggen nadat de raad zich daarover uitgesproken heeft. De CDA-er Stam voelde zich niet gelukkig met het antwoord. Hij merkte op dat de knelpunten voor de onderne mers niet gering waren. Zijn fractie genoot Van Poppelen vond dat er te weinig ingegaan werd op de vragen van het bestuur van de ondernemer; hij wilde data opgenomen zien wan neer het beleid aan de orde komt. In dien zin is het antwoord aangepast. Overigens komt men er in de commis sie ruimtelijke ordening nog op terug. Naar aanleiding van klachten van bewoners van het dienstencentrum Honsber- gen zullen er nieuwe voorwaarden verbonden worden aan de hinderwetvergun ning voor het chinees-indisch restaurant. Dit verklaarde wethouder Menne vorige week tijdens de raadsvergadering. In een brief aan de raad klaagden de bewoners over de last die men onder vond van de bezoekers aan de bar „Het Juk". Die last bestond enerzijds uit lawaai en anderzijds stank, komende uit een ontluchtingspijp vanuit dezelf de bar. In de antwoordbrief zegt de raad, dat, na controle door de politie, er eigenlijk geen sprake is van last door de bezoe kers aan de bar. Voor dé"öhtluchtings- pijp is geen hinderwetvergunning no dig, maar de gemeente heeft contact opgenomen met de eigenaresse van het gebouw, „De Nederlanden van 1870" en verzocht aan het probleem aan dacht te schenken. Wel zullen er nieuwe voorwaarden verbonden worden aan de hinderwet vergunning voor het in het gebouw gevestigde chinees-indisch restaurant. Volgens wethouder Menne moet er een technische reconstructie plaatsvinden van de luchtafvoer. Raadslid Olden- boom (CDA) constateerde daarbij dat de raad enkele jaren geleden verkeerd was voorgelicht. Toen immers had het college verklaard dat er geen klachten meer waren. Zo lag het evenwel niet volgens wet houder Menne. In de vijf jaren dat het restaurant daar nu gevestigd was, werkt en nu de derde eigenaar en het was een tijdrovende zaak om die nieu we eigenaar, die nauwelijks Neder lands spreekt, duidelijk te maken wat wél en wat niet mag. Zo kon het gebeuren dat deze eigenaar op onregel matige tijden een deur open zette, waardoor een wat penetrant ruikende walm langs de gevel omhoog ging. Middels nieuwe voorwaarden en stren gere controle hoopte men daar een eind aan te kunnen maken. „Visser draagt ons altijd op de burgers van Soest in te schakelen en hen het ini tiatief te geven. Nu doen we dat en nu is het weer niet goed. Visser zou zo spor tief moeten zijn te slikken als er dan iets uitkomt wat hem niet bevalt", aldus wethouder Van Stiphout naar aanleiding van vragen van de fractie-voorzitter van Progressief Soest. Gebruikmakend van het vragenhalf- uurtje in de raadsvergadering infor meerde Jan Visser of het college van burgemeester cn wethouders op de hoogte was van het voorlopige regle ment dat door de commissie histori sche optocht 950 jaar Soest was opge steld. Hij wilde weten of men het er mee eens was dat de politiek uit de optocht geweerd werd. evenals verwij zingen naar plaatselijke of landelijke politieke situaties. „Waarom mag een groepering of dienst geen reklame ma ken voor het werk dat ze doen?", vroeg Visser. Hij zag graag dat het college de com missie zou adviseren het reglement aan te passen aan „eigentijdse nor men", zodat de deelnemers vrij waren in hun doen en laten. Een en ander in verband met het budget dat de raad voor de feestviering ter beschikking stelde. Visser's vragen ontlokte wethouder Van Stiphout bovengeplaatste ontboe zeming. Eerder al had de burgemeester gezegd geen reden te zien in de gang van zaken in te grijpen. Men had vrede met de gang van zaken en het was bo vendien de konsekwentie van het be sluit de voorbereiding van de feest viering aan anderen over te laten. Visser vond het jammer en sprak van „feodale wilsoplegging". Het was allemaal niet van deze tijd. Met veel waardering is in de gemeenteraad gesproken over het door een stuur groep samengestelde rapport over de huisvesting van alleenstaanden en tweeper soonshuishoudens. Dat nam evenwel niet weg dat men verwachtte de problemen met enkele jaren opgelost te hebben. In dat verband werd ondermeer door mevrouw L. Tomassen-Holsheimer (Pr.S.gevraagd of men nu inderdaad in de toekomst er op kon rekenen dat 35% van de nieuwbouw bestemd zou zijn voor alleenstaanden, de kleine huishoudens en bejaarden. Zij infor meerde naar het gereedkomen van bestemmingsplannen en zei graag ieder jaar of iedere twee jaren een overzocht van de stand van zaken te krijgen. Verder wilde zij weten of het college grote panden op het oog had, die in kleinere wooneenheden opge deeld konden worden en zij wees daar bij op het Soesterbergse landgoed Tet terode. De heer H. Jonker (D'66) vroeg naar het effect van het door het college voorgenomen beleid en mevrouw J. van Gelder-Cornelissen (PvdA) waar schuwde voor „ghetto-vorming". De heer A. Bolhuis (CDA) wees op de mogelijkheden die er waren om het probleem op te lossen: het bouwbeleid en het toewijzingsbeleid. Bij het bouw beleid zouden de kosten een belang rijke rol spelen. Nieuwbouw wees hij niet af, al zou dat slechts een geringe bijdragen kunnen leveren aan de op lossing. Splitsing van woningen en verbouw leken meer mogelijkheden te geven en in dat verband wees hij op een aantrekkelijke regeling van het minis terie. Mevrouw A. Blommers-Biezeno (WD) vroeg tijdige informatie over het project van splitsing van 26 flats in 44 wooneenheden. In haar antwoord zei wethouder me vrouw Van Stiphout dat in de wijk Overhees 2/2 veertig woningen be stemd waren voor de drie nu besproken bevolkingsgroepen. Tijdens de infor mele raadsvergadering van 8 maart, In de gemeenteraad zal t.z.t. een diskussie gevoerd worden rond de verkoop van de in het bezit van de gemeente zijnde woningen aan de Wilhelminalaan. Dit bleek uit het antwoord van het college op vragen van het VVD-raadslid de heer G. Beijen. Beijen informeerde of het college van plan was op korte termijn beslissingen te nemen op verzoeken van belangheb benden om de aan deze laan gelegen gronden en woningen te mogen terug kopen. Dit omdat er vooralsnog niet veel uitzicht bestond op de realisering van het verkeerscirculatieplan. In de januari-vergadering van de ge meenteraad had de burgemeester op gemerkt dat er naar haar mening de eerste drie tot vijf jaren niet meer over een dergelijk plan gesproken moest worden. Daarop inhakend stelde Beijen namens de VVD-fractie dat het dan niet (meer) nodig was om, zoals de raad destijds besloot vijf jaar te wach ten (tot '81) alvorens te beslissen omtrent de bestemming van de gron den gelegen aan de Wilhelminalaan. Beijen wilde ook weten of de vroegere eigenaren, die juridisch (d.m.v. koop akte) en moreel (bedreiging met ont eigening) aanspraak meenden te kun nen maken op terugkoop, dan het voorkeursrecht zouden krijgen. In haar antwoord zei mevrouw Corver dat, nu bekend was welke zaken in de gemeente niet doorgingen, het college bezig was „alles op een rijtje te zetten". De raad had inmiddels mede werking verleend aan de verkoop van woningen aan de Verl. Talmalaan, indertijd door de gemeente aangekocht voor het tracé van de weg-over-de- Eng. Zij vroeg de raad nu even te wachten op een voorstel van het colle ge. Men kon er van verzekerd zijn dat zij graag gronden en panden kwijt wil de, waarin destijds veel geld gestoken was in verband met de uitvoering van toekomstige plannen. Zij herinnerde er daarbij aan dat de raad ook ooit overwogen had aan de Wilhelminalaan gelegen grond zo te gebruiken dat er meer woningen op gebouwd zouden kunnen worden. Beijen van zijn kant merkte op dat er inmiddels al een bouwvergunning ver leend was voor een nieuwbouw woning. Wilde men dat huis straks weer ont eigenen en afbreken? Hij vroeg om spoedige behandeling zodat er duide lijkheid kwam voor de belanghebben den. lEen van de verzoeken komt morgen, donderdag 22 februari aan de orde in de openbare vergadering van de finan ciële commissie. zouden daar nadere mededelingen over gedaan kunnen worden. Er zou den binnenkort voorstellen komen van het college hoe de raad betrokken kon worden bij het toewijzingsbeleid. Het landgoed Tetterode was nauwe lijks geschikt voor splitsing; de onder- houdsstaat was uitermate slecht. Bo vendien had Soest al meer geld voor het verbouwen van de 26 flats uitge geven, dan van het ministerie mocht. Per flat stelde Soest 56.000 gulden beschikbaar en dat was 6000 gulden te hoog. Voor 50.000 gulden was met het landgoed Tetterode niets te bereiken. Van de 2500 woningzoekenden die inge schreven stonden behoorde 60% tot de drie nu aan de orde zijnde categorieën. Gezien de woningbouwprogramma's zouden circa 280 huizen voor deze groepen in de nieuwbouwsector gerea liseerd kunnen worden. Weliswaar gaf de minister een hogere bijdrage bij nieuwbouw, maar dat betekende niet dat in Soest dan daar de oplossing lag. Zij was het niet eens met de heer Bolhuis dat ook bestaande woningen opgesplitst zouden moeten worden. „Dat is het laatste wat ik zal voorstel len; juist veel vraag is er naar die een gezinshuizen"aldus mevrouw Van Stiphout. Mevrouw Blommers kon re kenen op een evaluatie van het nu aan de gang zijnde splitsingsproject en mevrouw Van Gelder hoefde niet bang te zijn voor de ghetto-vorming. Daar om juist stelde het college voor 35% van de nieuwbouw te bestemmen voor de drie groepen. Met het door het college voorgestelde beleid ging de raad akkoord. Soest heeft de motie van de gemeente raad van Hellevoetsluis inzake de si tuatie van politieke gevangenen in een aantal dictatoriaal geregeerde Zuid- Amerikaanse landen, voor kennisge- ving aangenomen. De fracties van Pro gressief Soest en D'66 waren het daar niet mee eens. Zij wilden adhesie betuigen, maar daar ging de raad niet mee akkoord. Men refereerde aan een oude afspraak en een advies van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten om dergelijke zaken af te doen met „voor Kennis geving" aan te nemen. Jonker van D'66 stelde voor aan het gemeentebestuur van Hellevoetsluis te berichten, dat men achter de motie stond, maar dat Soest zich hield aan de gemaakte afspraken. Die vlieger ging echter niet op, hoe aardig de heer Jonker dat ook bedacht had. PRAAMGRACHT 5 - SOESTDIJK - TEL. 02155-17552

Soester Courant | 1979 | | pagina 11