Frejo BV: Maantje de voorste in de uitgebreide plaatwerk- branche Wonen en werken in Soest: 13 Soester Courant van woensdag 21 februari 1979 13 Fabriek Dorresteinweg In meer dan 2000 muziekwinkels in het gehele land worden de grammofoonplaten en muziekcassettes bewaard in de moderne bakken en rekken van de Soester firma Frejo BV. De heer F. de Zoete, oprichter van dit bedrijf, begon in 1963 in een schuurtje achter de villa aan de Beukenlaan 1 te Soest, met de produktie van stalen wenteltrappen, autotrekhaken en hekwerken. Nu, ruim 15 jaar later, houdt hij zich, samen met vijfentwintig per soneelsleden, bezig met het produceren van reklame-verlicli- ting, vele soorten grammofoonplaten- en miuziekcassette rekken en onderdelen voor tandartsapparatuur. Daarnaast is Frejo toe leveringsbedrijf voor talrijke andere grote en kleine industrieën. De oude werkplaats Beukenlaan Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat werkte de heer De Zoete om zijn bedrijf van de grond te krijgen. Overdag zorgde hij ervoor, dat hij op drachten kreeg, die hij dan bui ten de normale werkuren moest vervaardigen. In 1964 was de heer De Zoete zó ver, dat het eerste personeelslid in dienst kon treden. In datzelfde jaar werd het machinepark uitge breid met een draaibank, een slagschaar, een zetbank, een slijp- en een kantmachine. Met deze apparatuur was de jonge ondernemer in staat om uit plaatijzer talrijke produkten te vervaardigen. De kantbank, die hij zich aanschafte, was zó groot, dat een stuk van de schuur moest worden afgebro ken, voordat de bank naar bin nen kon. Verandering Vanaf die tijd veranderde het soort werk snel. De hekken, trappen en trekhaken verdwe nen en er werd ruimte gemaakt voor een plaatwerkerij. Door dat de vraag naar plaatwerk zó groot bleek te zijn. werd het schuurtje aan de Beuken laan al snel te klein voor de werkzaamheden van dit bedrijf. In eerste instantie werd dit pro bleem opgevangen door het werken in de open lucht. Hier door werd het bedrijf echter tè afhankelijk van het weer. Het spuitwerk kan namelijk alleen maar bij volkomen droogte gebeuren. Ook de bu ren herinneren zich deze tijd nog wel. De ene dag groeide er namelijk rood gras in hun tuin en de volgende dag was dit weer geel geworden van de verf die buiten werd verspoten. Zo kon het dus niet langer. De heer De Zoete besloot dan ook om een stukje grond te kopen op het Soester Industrieterrein. Nadat deze grond in 1969 zijn eigendom was geworden, werd er een 400 m2 grote fabriekshal opgetrokken. Na één jaar was deze ruimte al weer ontoerei kend geworden, waardoor er nog eens 400 mz bijgebouwd moest worden. In 1970 stond er op het terrein aan de Dorre steinweg 73 dan ook een 800 m2 grote fabriekshal met twee kantoren, een waslokaal en een kantine - wat de personeels leden nog niet hadden gekend. Mede door de meerdere ruimte kon de firma Frejo nu ook gro tere aantallen en grotere op drachten accepteren. Daar er in dit nieuwe pand ook een complete spuiterij van de grond kwam, kon de fabriek haar eigen produkten spuiten en moffelen. De vraag naar plaatijzer- produkten bleef echter toene men, zodat ook deze ruimte weer te klein werd. Met name opslagproblemen dwongen de heer De Zoete om in 1975 nog eens een bedrijfshal van 1700 m2 op te zetten. De totale op pervlakte van het bedrijf werd daarmee op 2500 m2 gebracht. Het nieuwe gedeelte kreeg haar voorpui aan de Konings weg en loopt door tot aan het andere pand aan de Dorre steinweg 73. In de loop der jaren is het ma chinepark dusdanig uitgebreid en gemoderniseerd, dat bijna alle werk op het gebied van plaatijzer kan worden uitge voerd. Ook het maken van stempels heeft dit bedrijf in eigen hand. Samen met zijn vijfentwintig personeelsleden is de heer De Zoete nu in staat om zijn cliënten een compleet pakket van eigen- en toeleve- ringsprodukten aan te bieden. Reklameverlichting Eén van de produkten, waar Frejo zich bijzonder op richt, is de (reklame) verlichting. Zo heeft zij in het verleden de verlichting van het nieuwe Schiphol geleverd, van het gro te gebouw van de Nationale Ne derlanden te Den Haag en van het RAI-gebouw te Amster dam. Omdat deze gebouwen bijzondere plafonds hebben, moest de verlichting hiervoor speciaal ontworpen worden. Frejo vervaardigt deze dan ook op maat, waardoor de arma turen geheel in het plafond ver zinken. Met name grote biosco pen en theaters behoren tot de vaste cliëntèle van dit bedrijf. Nadat de sierlijke constructies door een architect zijn ontwor pen, zorgt Frejo voor de tech nische afwerking van het pro- jekt. Zo worden er complete kunstwerken in de verlichting gemaakt. Voor de Heineken Brouwerijen bijvoorbeeld is de verlichting in originele, nostal gische vormen geleverd. Als toeleveringsbedrijf voor vele grote en kleine fabrieken levert de firma Frejo onderde len voor vouw- en inpakmachi- nes. De stempels en matrijzen, die nodig zijn voor het bewer ken van plaatijzer, worden in eigen werkplaats vervaardigd. Het machinepark van dit dyna mische bedrijf moet, om een hoogwaardig produkt te kun nen leveren, altijd moderner dan modern" zijn. Zo zijn nog onlangs de wijzerplaten van enkele bewerkingsmachines vervangen door een digitaal instellingssysteem. Hiermee is de firma Frejo in staat om tot op een honderdste milime- ter nauwkeurig te werken. Cassette- en grammo- foonplatenrekken Doordat de heer De Zoete in contact kwam met enkele grote platenmaatschappijen, ontdek te hij de behoefte aan degelijke en modieuze platen- en casset- terekken. Hij besloot dan ook deze in produktie te nemen. In Nederland levert hij nu een groot assortiment rechtstreeks aan de winkeliers. In het bui tenland brengt hij zijn produk ten via de groothandel op de markt. In talrijke muziekwin kels in de Skandinavische lan den, Duitsland. Italië, Grieken land, Frankrijk en de Benelux zijn produkten van Frejo te vinden. Maar ook buiten Euro pa levert zij haar gestandaar diseerde platenbakken en -rek ken. Zelfs in Japan, Afrika, IJsland en Australië en in het midden oosten zijn deze artike len te vinden. Een ander specialisme van dit bedrijf is de fabrikage van onderdelen voor tandartsappa ratuur. Zo maakt Frejo arm- stukken, spoelbakken en ande- Een andere kracht van dit be drijf is, dat zij door het stan daardiseren van haar assorti ment de cliënten een stuk ze kerheid kan bieden. Deze be hoeven namelijk nooit bang te zijn, dat een bepaald type bak of rek uit de produktie zal zijn genomen. Zolang er vraag be staat naar een bepaald type, blijft de firma Frejo dit ver vaardigen. Een voordeel van de standaar disering is ook, dat de winke liers hun winkelinterieurs niet meer op maat behoeven te laten maken. Naast een groot financieel voordeel, be tekent dit ook, dat de inrichting van de platenzaak ,,van de ene op de andere dag" kan gebeu ren. Juist door deze voordelen is het dan ook niet zo verwon derlijk, dat er geen plaats in Nederland is, waar de bakken en rekken van Frejo niet te vin den zijn. Deze grote afname betekent voor de firma Frejo ook weer een kostenwinst. Door de stan daardisering kan er altijd aan de artikelen gewerkt worden, ongeacht of er nu 50 of 1000 bak ken in één week verkocht wor den. Doordat Frejo op deze manier zonder verloren uren" kan draaien, kan de kostprijs van de artikelen weer lager liggen. Frejo is echter een bedrijf, dat in nog veel meer opzichten voorop loopt. Zo vormt de vei ligheid binnen het bedrijf een belangrijk punt voor de direk- tie. In samenwerking met een deskundige op het gebied van bedrijfsveiligheid, worden dan ook de nieuwste maatregelen ten uitvoer gebracht. Het de vies van dit bedrijf is dan ook Als er gemoderniseerd kan worden, dan wordt dit ook ge daan. Uitbreiding Ondanks de moeilijke tijden die vele bedrijven momenteel doormaken, is er bij Frejo nog voldoende werk. Ook de voor uitzichten voor de komende ja ren zijn goed. Wel ziet dit be drijf de uitbreiding van het Soester Industrieterrein met spanning tegemoet, daar zij ook in haar 2500 m2 grote pand al uit haar jasje is gegroeid. Hoewel Frejo al een toezegging van de gemeente heeft gekre gen voor een plaats op het nieu we terrein, begint de roep om extra ruimte steeds duidelijker te worden. Frejo - een naam die overigens is ontstaan uit een combinatie van de voor namen van de heer De Zoete en zijn vrouw - heeft vooral behoefte aan extra opslagruim te. Doordat zij altijd een grote hoeveelheid grammofoonpla ten- en cassetterekken en open haarden in voorraad heeft, be gint de opslagruimte hiervoor duidelijk een probleem te vor men. Als het nieuwe industrie terrein gereed komt, zal de fir ma Frejo dan ook één van de eersten zijn, die daar gebruik van zal maken. Doordat de firma Frejo BV zich op de hoogte blijft stellen van de wensen van consument en producent, ziet de toekomst voor dit bedrijf er rooskleurig uit. Door het grote assortiment dat zij biedt, behoeft zij nim mer bang te zijn, dat haar markt" weg zal vallen. Van uit die wetenschap, zal Frejo zeker een bèdrijf blijven, dat de concurrentie - zelfs die van grote buitenlanders - een stap je vóór zal blijven. re onderdelen voor diverse in dustrieën. Bijna al het plaat werk voor de benodigdheden van een tandarts, kan door Frejo BV uit Soest geleverd worden. Ook de tandartsen van het Nederlandse leger nemen artikelen van dit bedrijf af. Sinds vorig jaar houdt Frejo zich ook bezig met het vervaar digen van verschillende soor ten open haarden. Zowel het maken van een ontwerp als de uitwerking hiervan ge schieden door dit bedrijf. De nieuwe modellen worden nu nog in opdracht van andere industrieën gemaakt, maar het ziet er naar uit dat, als de produkten aftrek blijken te vin den, Frejo zelf met open haar den op de markt zal komen. Ook barbecue's worden door het bedrijf gemaakt. Daarbij wordt ervan uitgegaan, dat de onderdëlen zoveel mogelijk ge standaardiseerd moeten wor den, waardoor vele soorten open haarden en barbecue's goedkoop geproduceerd kun nen worden. Voorop In vele opzichten is Frejo een bedrijf, dat in haar branche voorop loopt. Door het voortdu rende marktonderzoek bijvoor beeld, stelt het bedrijf zich steeds op de hoogte van de be stand op de Firato 1978 langstelling voor nieuwe pro dukten. Op dit moment is Fre jo bijvoorbeeld bezig met het ontwikkelen van platen- en cassetterekken met electro- nische diefstalbeveiliging. Een speciale gasontwikkelaar

Soester Courant | 1979 | | pagina 13