Koningin bezocht TNO-vestiging gemeentehuis, postkantoor en politiebureau 't Wintert door. Vijf potentiële bouwplaatsen voor SUIKER PINDA'S BELEGEN KAAS Sucadelappen Sinaasappels 9 Qü Honsbergen Honsbergen Honsbergen ■it.iiH.FMB Uitvoering muziekschool uitgesteld Slachtoffer gladheid Oud-referendaris J. Dobben overleden Woensdag 21 februari 1979 57e jaargang no 26 ALLEEN DONDERDAG 500 gram «JU Zie onze edvertentie ALLEEN DONDERDAG IKILO 8.75 Zie onze advertentie I KILO ALLEEN DONDERDAG Marokkaanse iSvoorbiWW Zie onze advertentie AUTOVERZEKERING VOOR DE BETERE RIJDER Cat.prijs W.A. All-Risks ƒ10.000,- f201,- M74,- ƒ12.000,- ƒ226,- ƒ541,- ƒ14.000,- ƒ238,- ƒ595,- ƒ16.000,- ƒ265,- ƒ671,- ƒ18.000,- ƒ273,- ƒ721,- ƒ20.000,- ƒ282,- ƒ781,- Omdat vader en moeder even belangrijk zijn ,,De Man-Vrouw polis". Wij leggen u hem graag uit. HYPOTHEKEN Voor een goed en onafhanke lijk advies naar de vakman. Wij bemiddelen voor 18 hypo theekinstellingen. Rente vanaf 8.4% fQnlJL.fi Demmers en V«5/ Wotff b.v. Torenstraat 17 - Soest Tel. 02155-15451 ALLEEN DONDERDAG (Max. 1 kilo per klant') Zie onze advertentie SOESTER COURANT Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H.E. J.SMiT Abonnement per half jaar f 10.— Buiten Soest per half jaar f 20.— Verschijnt iedere woensdag Foto Jac. Wolff Foto Herman van Dam Betaal niet meer premie dan nodig is. De moderne tijd kent vele vormen van assurantie. Die verscheidenheid beperkt het overzicht. Welke risico's zijn wèl. welke niet gedekt? Dubbele dekking is geen uit zondering. Wij brengen een reeks ver zekeringen (b.v. brand, auto, boot, caravan, etc.) samen in één polis, de „Pak ketpolis". Een modern systeem met grote voor delen. De premiebetaling kan des gewenst per maand of kwar taal geschieden. Dus geen onverwachte aanslagen meer op uw huishoudbud get. Alle polisvoorwaarden zijn afgestemd op elkaar; over lapping van dekkingen is met de „Pakketpolis" voor taan uitgesloten. G. VAN ROUWENDAAL /Bur?. (irnlhestr. 11a I Soest - Tel113155-1 <H Een werkgroepje, waarin zitting hadden de heren ir. A. R. Oostra van het bu reau Stad en Landschap, ir. C. H. Wentink van het bureau Goudappel en Cof- feng, mr. J. M. Kruitwagen, gemeentesecretaris en W. Hulsbergen de gemeen telijke projectcoördinator, bestudeerde een elftal plaatsen binnen de bebouw de kom van de gemeente Soest, die in aanmerking komen als bouwplaatsen, voor gemeentehuis, politiebureau en postkantoor. Zij stelden een nota samen, die gisteravond in de vergadering van de commis sie ruimtelijke ordening besproken werd. Het doel was van de leden van de commissie te horen aan welke combinatie zij de voorkeur gaven. Die voor keur werd te laat bekend om nog in deze editie van onze krant mee te nemen. De werkgroep ging uit van een aantal criteria waaraan de vestigingsplaat sen moeten voldoen. Dat waren onder meer de ruimte, de bereikbaarheid, zowel te voet als met vervoermidde len, de vindbaarheid, de inpasbaar heid, ondersteuning van andere voor zieningen, de afhankelijkheid van toe komstige ontwikkelingen en de rea- liseermogelijkheden. Elf terreinen boden mogelijkheden; uiteindelijk bleven er vijf van over. Die terreinen waren: Steenhof f straat 2, waar nu het gemeentehuis staat; Middelwijkstraat-Artishockgebouw; Torenstraat/Middelwijkstraat (Gou den Ploeg); Centrumplangebied (Bos straat); Nieuweweg ten noorden van de Centrumweg; zuidzijde doorgetrok ken Dalweg; noordzijde doorgetrokken Dalweg; Beukenlaan Waldeck Pyr- montlaan; Lange Brinkweg naast ge bouw gemeentewerken; het terrein van het huidige politiebureau met aan grenzende gronden en het postkantoor met marktplein en VVV-kantoor. Van deze elf terreinen bieden volgens de werkgroep slechts vijf terreinen „mogelijkheden" en van deze vijf kan alléén aan de noordzijde van de door getrokken Dalweg ruimte geboden worden om alle drie voorzieningen naast elkaar te realiseren. Keuze Het terrein aan de Steenhoffstraat 2, waar nu het gemeentehuis staat, komt in aanmerking voor öf het gemeente huis, óf het politiebureau óf het post kantoor. Wil men er het gemeentehuis bouwen, dan zal het aangrenzende per ceel ook nodig zijn. Het gemeentehuis moet afgebroken worden voor politie bureau en postkantoor. Het terrein aan de Middelwijkstraat/ Torenstraat (Gouden Ploeg-Openbare Mavo) biedt onvoldoende mogelijkhe den voor het nieuwe gemeentehuis _maar wel voor politiebureau óf post- De winter weet van geen ophouden. V orige week zag het er even naar uit dat we er van af waren, maar in ongekende hevig heid sloeg de kou een dag later weer toe. En Soest kwam er, gezien de onvoorstelbare narigheid in de drie noordelijke pro vincies, heel genadig af. Overigens net als het overgrote deel van Nederland. Het betekent evenwel dat er bijvoorbeeld met niet afnemende inzet geijverd moet worden voor bijvoorbeeld de vogels en andere in het wild levende dieren. De schooljeugd levert daarin een belangrijke bijdrage net als de bospolitie en zeer vele Soesters, die trouw brood in hun tuinen strooien. Aan de andere kant is er ook nog veel winterpret, zoals deze foto van de Soester duinen laat zien. Er wordt aan langlauf ge daan maar meer nog aan sleeën. En dan niet alleen door de kleintjes, maar vooral ook de oudere jeugd en hier en daar zelfs „senioren". Toch mag er aan deze winter wel een eind komen, alhoewel de overlast door de dooi ook wel weer onvoorstelbaar kan zijn. Voor het TNO-gebouw te Soesterberg wordt H.M. de Koningin verwelkomd door burgemeester mevrouw mr. J. M. Corver- Van Haatten. - Vorige week heeft H.M. de Koningin een werkbezoek gebracht aan twee T.N.O.- vestigingen in de provincie Utrecht: in Zeist het Centraal Instituut voor Voe dingsonderzoek, in Soesterberg het Instituut voor Zintuigfysiologie. De Koningin was in gezelschap van haar particulier secretaresse, jonkvrouw C. E. B. Roëll en haar particulier secretaris, mr. J. van der Hoeven. In Soester berg werd zij verwelkomd door burgemeester mevrouw mr. J. M. Corver-Van Haaften en namens TNO door prof. dr. ir. H. J. Dirksen en dr. ir. P. L. Walraven. In Soesterberg werden korte inleidingen gehouden door de directeur van het instituut dr. ir. P. Walraven; door dr. A. Wagenaar; door prof. dr. ir. R. Plomp; door de heren A. Lazet en drs. J. Moraal en de heer J. Boogaard. Het bezoek werd afgesloten met een informele ontvangst. Over het werkgebied van het Instituut voor Zintuigfysiologie zei de heer Wal raven ondermeer: Het thema van het onderzoek bij het IZF is de cyclus waarnemen - ver werken - beslissen - handelen - waar nemen door de mens. Twee afdelingen houden zich in het bij zonder met het waarnemen via het gezichtsorgaan en het gehoororgaan bezig. De verwerking van het waarge- nomene en de wijze waarop de mens tot beslissingen komt is onderwerp van studie in de derde afdeling. De bij het onderzoek verkregen inzichten worden in de vierde afdeling toegepast op een zo goed mogelijke vormgeving van de technische omgeving van de mens. In de vijfde afdeling tenslotte wordt de cyclus in zijn geheel onderzocht met betrekking tot het verkeersgedrag. Over de problemen bij het geven van informatie sprak dr. Wagenaar. Hij constateerde onder andere In de troonrede van 1978 wordt gespro ken over het begrijpelijker presente ren van weerberichten. Deze opmer king was gebaseerd op onderzoek van ons instituut waaruit bleek, dat de ge middelde Nederlander erg weinig van het weerbericht begrijpt en onthoudt. Uit dit onderzoek komen ook allerlei suggesties voor verbetering van de presentatie. Een soortgelijk probleem bestaat ook met betrekking tot de ra dioverkeersinformatie. waarnaar we thans t.b.v. de Rijkswaterstaat onder zoek doen. Het algemene probleem: „hoe presenteer je informatie aan ge wone burgers" wordt van steeds groter belang i.v.m. het feit dat tal van be leidsbeslissingen door een groot forum worden bediscussieerd. Prof. dr. ir. R. Plomp hield een in leiding over audiologie. Daarin werd aandacht gevestigd op audiologisch on derzoek ter bescherming van het ge hoor en het voorkomen van geluids hinder, met name met betrekking tot de spraakoverdracht. Lopende projec ten op dit terrein zijn o.a.gehoor- verliezen t.g.v. schietlawaai, geluids hinder rondom schietbanen, effect van verkeerslawaai op conversatie in wo ningen, leeftijdsafhankelijkheid. Over „simulatie" spraken de heren La- zet en Moraal. Simuleren - „nabootsen" - heeft in de laatste decennia grote opgang ge maakt. Om piloten intensief, en vooral veilig, te trainen, wordt op grote schaal gebruik gemaakt van vluchtnaboot- sers. Ook voor het doen van onderzoek is men vaak aangewezen op simula- toren; de werkelijkheid laat vanwege complexiteit en uit veiligheidsover wegingen het doen van experimen ten niet altijd toe. Het IZF beschikt overeen simulator voor onderzoek van scheepsnavigatie en wegverkeer. Deze simulator werd getoond. De heer J. Boogaard sprak tenslotte over „visueel inspannende taken". Doordat de machine meer en meer de lichamelijke inspanning overneemt, bestaat veel werk tegenwoordig over wegend uit kijktaken. Men denke aan allerhande inspectiewerk, aan het wer ken aan beeldschermen, aan veel soor ten van priegelwerk. Een paar voorbeelden werden ge geven en met name werd aan dacht gevraagd voor de problemen van de oudere werknemer - en hierbij valt reeds te denken aan leeftijden vanaf 45 jaar - t.a.v. bril en lichtni- veau. In verband hiermee werd de aandacht gevestigd op de op het IZF ontwik kelde TNO-stereo en TNO-priegeltest. De voor hedenavond aangekondigde instru mentenparade van de regionale muziekschool in de Petrus- en Pauluskerk wordt i.v.m. een defekte verwarming uitgesteld tot woensdag 7 maart. Aanvang, 19.00 uur. kantoor. De werkgroep acht het even wel een minder geschikte bouwplaats voor het postkantoor omdat het te ver van het winkelgebied ligt. Een poli tiebureau kan er wel omdat het cen traal ligt ten opzichte van het hoofd wegenstelsel, goed bereikbaar en ook goed vindbaar (oude-torenis. Het derde terrein dat in aanmerking komt voor enige bebouwing is het ter rein waar nu het politiebureau staat. Het komt volgens de werkgroep alleen in aanmerking voor nieuwbouw van het postkantoor. Voor gemeentehuis en politiebureau is er te weinig ruimte. De nieuwbouw van het postkantoor moet wel wachten op het gereedkomen van de nieuwbouw van het politiebu reau en dat is een nadeel. Het vierde terrein is het huidige ter rein van het postkantoor uitgebreid met het marktplein. Het ligt daar aan de rand van een winkegebied. Het ter rein biedt evenwel te weinig bebou wingsmogelijkheden voor gemeente huis en/of het politiebureau, maar wel voor het postkantoor. Het vvv-kan- toortje zou in het nieuwe gebouwen complex kunnen worden opgenomen en tijdens de bouwperiode moet elders een onderkomen voor de VVV gevon den worden. Tenslotte dan het vijfde terrein; aan de noordzijde van de Dalweg, de kant van de sporthal Beukendal. De werk groep merkt daarbij op dat het ter rein gedeeltelijk voldoet aan de ge stelde criteria voor de vestiging van het gemeentehuis. Met name zal geen gebruik gemaakt kunnen worden van de „ondersteunende werking van het gemeentehuis". Als bezwaar geldt vol gens de werkgroep verder dat door be bouwing langs de doorgetrokken Dal weg de groene as tussen de Lazarus- berg en de Eng voorgoed afgesloten wordt. De werkgroep is verder van mening dat de bereikbaarheid te voet hier niet van zoveel belang is, omdat de bereik baarheid met openbaar vervoer, auto en fiets goed is. Geografisch ligt het centraal in de bebouwde kom, tussen oud-Soest en nieuw-Soest in. De af stand tot gemeentewerken is één kilo meter. Ook is een spoedige realisering moge lijk. Niet opgemerkt wordt overigens dat óók gebruik gemaakt kan worden van het parkeerterrein bij de sporthal, vindt dat het daar alleen gebouwd moet worden als ook het gemeente huis er komt. Bij het pand Nieuweweg 19 kwam de heer Ch. H. H. (65) door de gladheid te vallen. Hij hield er een gebroken rechteron- derbeen aan over. Met de ambulance auto werd hij naar het ziekenhuis Zon negloren gebracht. Alhoewel er voldoende ruimte is om er ook het postkantoor te bouwen, is het juist voor een postkantoor niet ideaal. Het ligt dan te ver van een winkel gebied. Alle andere gebieden vallen af: te klein, andere bestemming, moeilijk heden met grondverwerving en te ach- terafgelegen. Na een kortstondige ziekte is j.i. zon dag geheel onverwacht de oud-refe rendaris van financiën en oud-loco secretaris van de gemeente Soest, de heer J. Dobben overleden. De heer Dobben zou volgende maand 74 jaar zijn geworden. De crematieplechtig heid vindt morgen, donderdag 22 fe bruari om 14.00 uur, plaats in aula 1 van het crematorium „Daelwijck" aan de Floridadreef te Utrecht [Ovér- vecht]. De heer Dobben werd op 2 maart 1905 in het Groningse dorp Ezinge geboren. Na de schoolopleiding trad hij in 1920 in zijn woonplaats in dienst van de over heid. Maart 1970, na een halve eeuw het land gediend te hebben, ging hij in Soest met pensioen. In juni 1928 aanvaardde de heer Dob ben een funktie bij de gemeente Appin- gedam; een jaar later ging hij naar Utrecht en weer tien jaar later, in novevember 1939 kwam hij naar Soest. Hier werd hij hoofd van de afdeling financiën. In Soest was hij werkzaam onder de burgemeesters Visser, Des Tombe, Van Goor den Oosterling, Dedel en Bentinck. Geruime tijd was hij ook secretaris van het Groene Kruis.

Soester Courant | 1979 | | pagina 1