Voedingsgewoonten van prille zelfverzorge De voortgang in de invoering van de postcode Ford Transit ,,Execubus "Kies" biedt hulp op kruispunten in het onderwijs „Komkommer" van anderhalve meter Scribofoon: tekenen en schrijven via telefoonverbindingen Belangrijke data 99 5Met blijdschap geven wij kennis. Drukkerij Smit Van Weedestraat 29 Telefoon 14152 Ontwikkeling van Philips Telecommunicatie Nederland Maatschappelijk werk 23 Soester Courant van woensdag 21 februari 1979 23 Dit voorjaar is het Voorlichtingsbu reau voor de Voeding begonnen met een onderzoek naar de voedingsge woonten van prille zelfverzorgers. een naamgeving voor jongeren die nog maar kort het ouderlijk huis hebben verlaten en voor het eerst in de si tuatie verkeren, dat ze voor zichzelf moeten zorgen, in deze groep vallen zowel studerende als werkende jonge ren. alleenwonend of op een studen tenflat. gehuwd/samenwonend of ongehuwd, niet ouder dan 23 jaar. Het onderzoek, dat in Amsterdam werd uitgevoerd in samenwerking met Bureau Veldkamp, omvatte 250 vraag gesprekken en is kortgeleden afge rond. Hieronder volgen enkele van de resultaten. V ooraf moet voor twee dingen gewaar schuwd worden. In de eerste plaats levert deze groep ondervraagden geen representatief beeld van... de ..prille zelfverzorger. Om dat te krijgen zou een landelijke en moeilijk te trek ken steekproef nodig zijn geweest. Ten tweede is het goed van te voren op te merken, dat waar hier van gedrag sprake is, altijd bcwëcrd gedrag wordt bedoeld. De onderzoeker moet hel al tijd doen met het beeld dat de geen- quèteerde van zichzelf schetst. Na gaan of het met de werkelijkheid over eenkomt zou een gecompliceerde ob servatiemethode - zeg maar pottekij- kerij - betekenen, die moeilijk te ver wezenlijken is. Over leef- en eetgewoonten van pril le zelfverzorgers is weinig bekend. De ideeën die er bestaan omtrent jonge kamerbewoners, studenten of werken de jongeren zijn vaak gebaseerd op stereotype voorstellingen en vage ver moedens. In dat beeld figureert meestal wel het eenpits butagasje en de kampeerpan. het gebakken ei en de zak frites. Bij het Voorlichtingsbureau voor de Voe ding groeit steeds meer het besef, dat wil de voorlichting effectief kunnen zijn, eerst basisvragen gesteld moeten worden over de groepen waar het Bureau zich op richt. Hoe is het ge steld met de behoefte aan voorlich ting? Hoe noodzakelijk is die voor lichting objectief gezien? In deze ge- dachtengang paste het onderzoek on der prille zelfverzorgers. die in vijf categorieën werden verdeeld: Alleen wonende studerenden; gehuwde/sa menwonende studerendenbewoners van studentenflats; alleenwonende, werkende jongeren; gehuwde/samen wonende werkende jongeren. Van elke categorie zijn 50 personen onder vraagd. De volgende punten kwamen onder meer aan de orde. Relatie voeding - gezondheid Gevraagd werd een aantal oorzaken te noemen die in het algemeen nade lig worden geacht voor de gezondheids toestand. Slechte voeding" wordt dan spontaan het meest genoemd naast ..te weinig lichaamsbeweging"-. I Bij deze openingsvraag wist men nog niet dat voeding het onderwerp van gesprek zou zijn). Bij rangschikking van een groot aantal voorgelegde ne gatieve invloeden komen bij alle groe pen als belangrijkste naar vorenalco hol. roken/drugs en te weinig li chaamsbeweging. Het minst belang rijk zijn dan: onregelmatig eten, wei nig nachtrust en geluidshinder. Con clusie: voeding wordt in verband met gezondheid belangrijk gevonden, maar samen met een aantal andere factoren. Een andere vraag had direkt betrek king op de eigen leefgewoonten. Om hierin enig inzicht te krijgen werd van een twaalftal „riskante gewoon ten" gevraagd oï men op deze punten nooit, wel eens of vaak zondigde. De ..zonden" die het meest begaan wor den zijn dan: veel roken, te weinig lichaamsbeweging en onregelmatig eten. ^eel eten, vet eten en snoepen zijn hier dus kennelijk niet bij. De gezondst levende groep is nog die van de samen wonende/gehuwde werkende/jonge ren. die bij acht van de twaalf „ris kante gewoonten" het minst zeggen te zondigen. Vitaminepillen en medicijnen wor den door vrijwel niemand geslikt. Visie op voeding In hun visie op voeding zijn er tus sen de groepen wèl aanzienlijke ver schillen. De belangrijkste conclusie lijkt hier. dat werkenden traditioneler zijn voor wat betreft hun keuze van de voeding dan studerenden. De eers ten zijn het namelijk veel vaker eens met de bewering „wat betreft warm eten vind ik de gewone Hollandse pot toch altijd het lekkerst", en ze geven ook veel vaker te kennen dat ze koken zoals hun moeder dat deed. om dat dat (ook) het lekkerst is". Deze laatste uitspraak vindt opvallend wei nig bijval onder de bewoners van studentenhuizen, die over het alge meen behoren tot de prilste zelfver zorgers, dat wil zeggen die relatief het jongst en het kortst uit huis zijn. Veertig a vijftig procent van alle on dervraagden is niet zo geïnteresseerd in nieuwe produkten. Een vijfde vindt het belangrijk dat levensmiddelen snel en gemakkelijk te bereiden zijn. Er is gevraagd of de respondenten wel eens eten klaarmaakten wat min der lekker was, maar wel gezond. Uit de antwoorden bleek dat 50r/r dat deed. Als we een vergelijking maken met een in 1976 verricht onderzoek onder 700 huisvrouwen in Noord- en Zuid- Holland. dan zien we hetzelfde percen- - tage. Huisvrouwen blijken echter een grotere waarde te hechten aan de ge zelligheidskant van het eten. Er is ook aan de prille zelfverzorgers gevraagd waarop speciaal gelet wordt bij het boodschappen doen. Daar sprin gen dan de „versheid" en de „datum op de verpakking" duidelijk uit. Maai er blijkt een enorme kloof te bestaan tussen de praktijk (waar let op?) en de norm (waar zou u op moeten letten?). Met name bij het punt „voe dingswaarde" zegt twee-derde van de ondervraagden dat je daar sterk op hoort te letten en maar éènvijïde zegt dat ook te doen. Hetzelfde verschil is er. hoewel in minder sterke mate, ten aanzien van „kleurstoffen", „plas tic verpakking" en „calorieën. De ca lorieën (joules) krijgen trouwens in het dagelijks leven nauwelijks aandacht. Kcukenuitrusting Welke mogelijkheden heeft de prille zelfverzorger om zijn maaltijden te be reiden? Nu de PTT geruime tijd ervaring heeft opgedaan met de conversie van adres bestanden en betere inzichten bestaan in het aantal nog te converteren be standen kan een tweetal data worden genoemd die betrekking hebben op de afbouw van de gratis technische hulp van PTT-zijde bij het converteren van bestanden en op de relatie tussen de postcode en het partijentarief. Bestandhouders die nog geen contac ten bij de PTT hebben gelegd voor gratis hulp bij de conversie van hun adresbestand (en), maar die wel ver zekerd willen zijn van deze hulp van de PTT, zullen hiervoor bindende afspra ken gemaakt moeten hebben vóór 1 januari 1979. Deze bindende afspraken kunnen worden gemaakt door het slui ten van een „conversie-overeen komst'^, U kunt zich wenden tot de PTT-Voorlichtingsdienst in uw regio. Verder laat het zich aanzien dat in gaande 1 juli 1979 het vermelden varïde postcode in de adressen één der voor waarden zal zijn voor het verzenden van post tegen partijentarief. Zoals bekend bestaat reeds voor de machtiginghouders van antwoord nummers de verplichting steeds wan neer zij het antwoordnummer afdruk ken de postcode daarbij te vermelden. Dit geldt ook voor publicaties via radio en TV. De oude voorraden antwoord kaarten, omslagen etc. kunnen worden opgebruikt. Aanvullingsblad op het postcodeboek uitgave 1978 Het eerste aanvullingsblad op het post codeboek (uitgave 1978) is vorige maand verschenen en verkrijgbaar bij de postkantoren. In dit aanvullingsblad - een voorlopige uitgave - zijn de mutaties van 15 oktober 1977 t/m 15 maart 1978 opgenomen. De definitieve - cumulatieve - uitgave zal in het 4e kwartaal verschijnen. In deze uitgave zullen naast de aanvul lende codereeksen ook de gewijzigde en vervallen straatnamen worden op genomen. Dit aanvullingsblad zal wor den bijgewerkt t/m 15 augustus 1978. Met ingang van 1979 zal elk kwartaal een cumulatief bijgewerkt aanvul lingsblad op het laatst uitgegeven post codeboek verschijnen. Wel eens komkommers van anderhal ve meter lang gezien? Ze zijn te vinden bij een tuinder in De Lier: Labu-kom- kommers met een lengte van 1,50 tot 1,70 meter. De Labu is een komkom merachtig gewas, dat in tropisch Afri ka veel wordt geteeld. Tuinder W. A. M. Kouwenhoven uit De Lier, een liefhebber van bijzondere teelten, had van een zwager van hem Labu-zaad uit Mali toegezonden gekregen. Nu han gen de kolossale vruchten, die 7 tot 9 kg per stuk wegen, te pronken in zijn kas. Het vruchtvlees van de Labu is binnen in wattig; tegen de schil aan ligt een laag kokosnootachtig vruchtvlees, dat een komkommersmaak heeft. De rijpe vruchten brengt tuinder Kouwenhoven met twee stuks op een pallet naar de veiling, waar de handel er graag 15,-- per stuk en ook wel meer voor over heeft. Een Ford Transit HM» Bus is door Star Vans uit Bedford omgebouwd tot een rijdend direktievergadereentruiu. Star Vans is een Engelse firma, die zich heeft gespecialiseerd in liet bouwen van speciaal uitgeruste busjes. Vier personen plus de bestuurder kun nen gebruik maken van deze luxe ver gaderzaal. die bedoeld is om gebruikt te worden voor vergaderingen en dis cussies. die ter plaatse dienen te wor den gehouden. Alle inzittenden kunnen plaats nemen in comfortabele stoelen, voorzien van een hoge rugleuning. De passagiers stoel kan worden omgedraaid. De toegang tot de vergaderruimte ge schiedt door de normale zijdeur van de bus. De bus is voorzien van ramen met getint glas aan de zijkanten. De Transit Execubus heelt vorder air conditioning. kleurentelevisie, inge bouwde stereo en een diclatoon. De gehele vloer is voorzien van hoogpolig tapijt en extra geluidwerend materiaal is Ingebouwd M het dak en de' zij wanden. In een speciale kast achterin kunnen jassen worden weggehangen en kun nen koffers worden opgeborgen. Het voertuig is uitgerust met een 2 liter benzinemotor met automatische versnelling. Hij is In „metallic-silver" gespoten met donkerblauwe vlak ken. heeft een voorspoiler, brede alloy velgen en met gas gevulde schokbre- kers. De prijs van deze luxe conferentie- wagen bedraagt in Engeland ongeveer ƒ38.000.-. Primitief zijn de omstandigheden niet (meer) te noemen, nu blijkt, dat bij de alleenwonenden 50r/r de beschikking heeft over vier of meer gaspitten in de keuken en bij de andere groepen 80'/). Alleenwonende studerenden en alleen wonende werkende jongeren beschik ken minder vaak dan anderen over de luxe van vier of meer gaspitten. Naast het aantal pitten, is het keu kengerei van belang, zoals type pan nen, oven. grill, koelkast. In het algemeen blijken de alleensvo- nende studerenden het minst vaak der gelijke zaken te bezitten. Vooral wat betreft oven en grill lopen zij achter bij de andere groepenslechts 43r/r van deze groep heeft een oven, 9r/r e^n grill. Bij de alleenwonende werkende jongeren is dat respectieve lijk 60'/r en 25r/r, bij de overigen ze ker zo hoog. Vrijwel iedereen bezit een koelkast, bijna niemand een hogedrukpan. Behoefte aan informatie Hoe zit het nu met de behoefte aan informatie op het gebied van voeding, en waar haalt men die informatie zo al vandaan? De belangrijkste bronnen van infor matie blijken te zijn: kookboeken, vrienden en familieleden en de dië tist. terwijl daar voor de samenwo nende/gehuwde werkende jongeren de damesbladen nog bij komen. De alleen wonende studerenden treden meer ac tief op als informatiebron dan anderen. Misschien hangt dit samen met het feit, dat juist de groep alleenwonen de studenten relatief vaak macrobio tisch of vegetarisch eet. Om de subjectief ervaren behoefte aan informatie op voedingsgebied te achterhalen is een aantal beweringen voorgelegd, waaronder „als ik zo bij mezelf kijk, vind ik dat ik al best ge noeg weet over gezonde voeding". On geveer de helft van de ondervraag den is het met deze bewering eens, de andere helft oneens. Tweederde van de ondervraagden geeft op verschillende manieren te kennen meer informatie over guede en verantwoorde voeding wenselijk te vinden. Maar nog geen derde van deze pril le zelfverzorgers gaat zover zich „zeer geïnteresseerd in voedingsproblemen" te willen noemen, door alles wat ze er over gelezen hebben. Samenvatting en discussie Uit de onderzoekresultaten - die hier maar onvolledig de revue konden pas seren - zijn een paar dingen duide lijk geworden. Voorzichtig, en met het eerder gemaakte voorbehoud, mag worden gesteld, dat het beeld van het butagasje en het vliegenkastje niet - meer - met de werkelijkheid klopt. De materiële situatie van prille zelf verzorgers, in termen van keukenuit rusting, is verre van primitief, de koelkast praktisch overal aanwezig, de oven geen onbekende. Met de kennis van een aantal essentiële voedings zaken is het niet minder gesteld dan bij de eerder genoemde huisvrouwen in Noord- en Zuid-Holland. Ook in dat onderzoek bleek dezelfde discrepantie te bestaan tussen norm en werkelijk heid: men weet „het wel", maar han delt er niet naar. Het zijn vaak an dere factoren dan kennis alleen, die de doorslag geven bij de keuze van voedingsmiddelen. Bij dit type bevindingen komt men altijd voor het probleem te staan in hoeverre dit implicaties heeft voor de voorlichting: moet men zich in de voorlichting op de praktijk in plaats van op de norm richten? loopt de norm vooruit en past de praktijk zich vanzelf aan? Over de tweede vraag valt weinig te zeggen, omdat relatief weinig onder zoek wordt gedaan waarin dezelfde personen een aantal keren onder vraagd worden (panel-onderzoek). Wij zullen voorlopig concluderen dat wij ons moeten richten op de alledaagse praktijk met concrete voedingstips. Tweederde van de prille zelfverzorgers geeft ook te kennen het meest te heb ben aan een receptenboekje als ze meer willen weten over gezond koken. "Naar welke school gaat jullie .Vlarian \olgend jaar.' Heeft Paul ook ge schiedenis in zijn vakkenpakket gekozen?". "He, waarom was jij gisteren niet op de ouderavond? Was hartstikke interessant, joh. Ze vertelden over de kinderen, dat ze volgend jaar naar een andere school gaan. en wal daar allemaal bij komt kijken", "Ga jij naar de .Mavo? Ik ga lekker naar de L.T.S.". "Ik wil later in een winkel werken". Dit soort vragen en uitspraken zijn op hel ogenblik schering en inslag in heel wal gesprokken lussen buren, vrienden, familieleden en scholieren. Dat is mol •verwonderlijk.- wa,nt duizenden meis jes en jongens staan met hun ouders voor beslissingen, die heel belangrijk zijn voor hun toekomst. Zo moeten de ouders van zesdekiasseis in de lagers schooi samen met hun kinderen en de meester en jui uitmaken welke school voor hun zoon ot dochter na de lagere school de beste is. De derde klassers in scholen voor middelblaar algemeen voortgezet onderwijs i Mavo i en scholen voor lager beroepsonder wijs (LBO) moeten kiezen welke vak ken ze ui. hun eindexamonpakkot wil len opnemen. En m veel gevallen moét ook nog bepaald worden welk soort eindexamen ze precies gaan doen. Want in hel LBO kun je vakken op drie manieren volgen. Do derdeklas sers in scholen voor hogoi algemeen voortgezet onderwijs (Huvoi en voor beieidend wetenschappelijk onderwijs (VWO, dat is dus gymnasium en athe neum i denken er ook al over na welke vakken ze straks in hun eindexamen- pakket zullen opnemen. erschilleiido kanten Meisjes en jongens moeten ui hel on derwijs dus nog al eens keuzen maken uit wegen die verschillende kanten in gaan. Het Ministerie van onderwijs en wetenschappen wil hen en hun ouders graag helpen om goede beslis singen te nemen. Met dal doei ver spreidt dal ministerie deze hertst drie verschillende uitgaven van het nieuwe voorlichtingsblad Kies Dut is een directe voortzetting van de Onder- vvtjskrant voor Nederland die in voorgaande jaren door dn ministerie werd uitgegeven. Kies verschijnt zoals gezegd ui drie verschillende uit gaven. De eerste is bestemd voor zes- deklasserijes m de lagere school en natuurlijk hun ouders. De tweede voor derdeklassers in scholen voor Mavo en lager beroepsonderwijs. En de derde voor derdeklassers m scholen voor Havo en voorbeieidcnd wetenschappe lijk onderwijs. "Kies" I De eerste aflevering van Kies ts deze maand verschenen. AJJe lagere scholen krijgen dertig exemplaren om uit te delen aan hun zcsdeklassers. Wat staat er in? In deze eerste Kies wordt uitgelegd wat ei allemaal komt kijken bij de overgang van Jagere school naar voortgezet onderwijs zo wordt van de kunt van O. en ver teld. Achtei elkaar worden alle vormen van voortgezet onderwijs be handeld. Dat zijn MAVO. HAVO. WO. lager technisch onderwijs, lager huis- houd-en nijverheidsonderwijs, lager economisch en achmnistruiiet onder wijs. Jager middensiandsonderwijs en lager agrarisch onderwijs. Benadrukt wordt dat ouders niet moeten denken dat het met die overstap van hun kind naai hel voortgezet onderwijs al lemaal wel van zeil zal gaan. Dut die kinderen vanzelf wei op hun pootjes terecht komen Zijn er dan ouders die hun kinderen op du gebied in de kou laten slaan.' 'Nou. in de kou laten staan, dut is misschien wat weJ gezegd. Maar wij vinden bij O. en Wtoch wel dal ouders er niet genoeg op gewezen kunnen worden dat ze actie! bij dit soort zaken betrokken moeten zijn. Ze moeten meedenken, meepraten en als het muur even kan ook proberen mee te beslissen. En. wal belangrijk is. hel kind moet natuurlijk voorop staan. Hel gaat er niet om wat ouders zeil graag willen dut hun kind bereikt. Nee.'hel gaal 'er om.dat een lund die' onderwijsvveg inslaat, die het beste past bij zijn ol haar-aard en aanleg. Daarom benadrukken we ook in Kies dal de keuze aan hel eind van de lagere schooi grote betekenis heeft voor de verdere toekomst van een kind. Die keuze drukt, zou je kunnen zeggen, oen stempel op hel verdere leven van het kind "Kies" 2 De tweede aflevering van Kies' ver schijnt begin november. Alle scholen voor middelbaar algemeen voortgezet onderwijs en lager beroepsonderwijs krijgen vijitig exemplaren om uil te delen aan de derdeklassers. Aan O. en W. de vraag wat er in deze Kies aan bod komt. In deze Kies wordt kort en duidelijk uitgelegd welke vormen van verder leren er zijn voor leerlingen van het Mavo en LBO' vertelt de zegsman van O. en W. En we leggen in deze Kies uit dat de leerlingen van Mavo en LBO nu keuzen moeten maken die van invloed zijn op die mogelijkheden lol verder leren. Vervolgens wordt dan in Kies 2 uit voerig aandacht geschonken aan alle soorten middelbaar beroepsonderwijs. Aan de orde komt de overstap van Mavo naar Havo. En verder worden ook hel leerlingwezen, hul beroepsbe geleidend onderwijs en liet vormings werk behandeld "Kies" 3 De derde ailevering van Kies ver schijnt begin december. AJJe scholen voor Havo en VWu (gymnasium en atheneum i krijgen vijftig exemplaren om uil le reiken aan de derdeklas sers. Kies 3 behandelt zo vertelt O. en VV„ 'onder meer de samen stelling van hel vakkenpakket, de di verse studierichtingen in het hoger be roepsonderwijs en hel wetenschappe lijk onderwijs i universiteiten en hoge scholen i en de samenhang lussen deze zaken bij liet uitstippelen van een weg door onderwijsland. Toegespitst 'Kies is volgens de zegsman van hel ministerie toegespitst op de proble men bij het maken van keuzen op kruispunten m de onderwijsloopbaan van meisjes en jongens. "Door de in deling in drie afleveringen krijgen leerlingen en ouders alleen die gege vens. die te maken hebben met de keuze waar. zij zelf voor slaan. Over bodige iniornidlie werd voorkomen", zo zegt hij. Druk leven Hebben vaders en moeders en onder wijsgevenden wel tijtl voor gesprek ken over dit soort zaken? Kijk. wij weten natuurlijk ook wei dat de meeste mensen een druk bezet leven leiden zegt do woordvoerder van O. en VV. „Maar de keuze uit verschillende on- derwijswegen voor kinderen is zo be langrijk dat daar gewoon tijd voor vrij gemaakt moet worden. Het gaat om het toekomstig levensgeluk van de kin deren. Nou. en wie wil er niet dal zijn ot haar kinderen straks goed terecht komen?' Andere geïnteresseerden kunnen een exemplaar aanvragen bij de Centrale directie Voorlichting van het Ministe rie van Onderwijs en Wetenschappen. Postbus 20551, 25U0 EN 's-Uravenhage. Dal kan uitsluitend schriftelijk en we) per briefkaart. Bij de aanvrage moet opgegeven worden welke aflevering van Kies men wil hebben. Ook scholen die exemplaren le kort hebben, kun nen er extra aanvragen. van de 'geboorte' van onze unieke en smaakvolle Kennemer Kaarten Kollektie. Receptie; op alle werkdagen bi) ons aan de zaak. Alle aanstaande ouders (óók zij die ons nog niet kennen via hun door ons geleverde verlovings-. huwelijks- en/of dankbetuigingskaarten nodigen wij bij deze hartelijk uit om uit die prachtige kollektie van 133 verschillende geboortekaartjes hun keuze te komen doen! Philips Telecommunicatie Nederland heeft een systeem ontwikkeld voor gra fische communicatie [tekenen, schrijven] via telefoonverbindingen, de scribo foon. Met een elektronische blocnote en een beeldscherm naast het telefoontoe stel kunnen telefoonabonnees via dit systeem gelijktijdig met elkaar spreken en corresponderen, d.w.z. het gesproken woord verduidelijken met tekeningen, situatieschetsen en dergelijke. Dit kan zowel in het gewone telefoonverkeer tussen twee abonnees, als bij telefonisch vergaderen en bij mobilofoonverkeer. Volgend jaar zullen in Nederland een aantal proefprojecten worden opgezet om het systeem te evalueren. Wanneer scribofoon na een aantal jaren inge burgerd zou zijn, dan komen de kosten van de apparatuur bij een telefoon abonnee ongeveer op die van een kleurentelevisie. In het begin zullen die kosten uiteraard hoger zijn, door de kleinere series waarin dan nog gefabri ceerd zal worden. Bij de ontwikkeling van de scribofoon heeft Philips Telecommunicatie Ne derland voortgebouwd op research aan de TH Delft, waar het laboratorium voor transmissie van informatie van prof. dr. ir. J. L. Bordewijk, een methode ontwierp voor overdracht van beelden via radiozenders welke ook mogelijkheden in zich bleek te hebben voor overdracht via de telefoon. De verdere ontwikkeling hield in, het toe pasbaar maken van deze methode voor beeldoverdracht in twee richtingen via"" telefoonverbindingen - en tevens "de ontwikkeling van de apparatuur. Een en ander gebeurde in nauwe samen werking met het Dr. Neher laborato rium van de PTT. Voor die beeldoverdracht wordt een zeer klein deel van de telefoonfrequen- tieband (spraakband) gereserveerd - overigens zonder dat dit de kwaliteit van het telefoongesprek nadelig beïn vloedt. Beeld en spraak worden dan gecombineerd overgebracht, zodat men tegelijkertijd kan spreken en schrijven. Wanneer de één schrijft, wordt die mogelijkheid voor de ander automatisch géblokkeerd door elkaar praten kan net nog, door eikaars beel den heen tekenen is uit den bozen). Beeldscherm en schrijftableau Bij scribofoon wordt dus gebruik ge maakt van een beeldscherm en een elektronische blocnote ofwel schrijf tableau. Dit laatste bevat een print plaat met gedrukte bedrading: veertig verticale draden aan de bovenkant, en veertig horizontale draden aan de ach- Stichting Maatschappelijk Dienstver lening Soest. Burg. Grothestraat 51, Soest, tel. 02155- 19004. Spreekuur: Afdeling gezinsverzorging en bejaardenhulp in Soest: iedere werkdag van 9.00 uur tot 10.00 uur in Soesterberg: in het Dorpshuis, Dorpsplein 17, tel. 03463-2606; iedere donderdag van 9.00 uur tot 10.00 uur. Afdeling maatschappelijk werk in Soest: iedere werkdag van 9.00 uur tot 10.00 uur en van 16.00 uur tot 17.00 uur. in Soesterberg: eveneens in het Dorps huis; iedere donderdag van 10.30 uur tot 11.30 uur. Maatschappelijk werk Protestants Sociaal Centrum Maatschappelijk werk, gezinsverzor ging en bejaardenhulp voor Amers foort en omgeving. Telefoon 033-10441. Kantoor Braamweg 34, tel. 18140. Spreekuur mej. J. Poortman; iedere donderdagmiddag van 14.00 tot 14.30 uur. ADRESSEN TE SOEST Afdeling maatschappelijk werk: Kantoor Braamweg 34, tel. 02155-18140. Spreekuur van mevr. E. Kamper: dinsdag t/m vrijdag van 9-10 uur en volgens afspraak. Afdeling Gezinsverzorging en bejaardenhulp: Kantoor; Braamweg 34, tel. 02155- 18140. Spreekuur van mej. A. Braggaar: iedere dinsdagmiddag van 14.00-14.30 uur. Gemeentelijke Sociale Dienst afdeling maatschappelijk werk: Kantoor: Lange Brinkweg 79. tel. 16744. toestel 322. Spreekuur maat schappelijk werkenden, maandag t/m vrijdag 8.30 tot 10.00 uur. CPS-Centrum voor Psychosociale Hulp verlening Soest Van Goyenlaan 142 - tel. 21598. Spreekuur volgens afspraak. terkant van het plaatje. Door dat netwerk van draden verplaatst zich zeer snel een spanningsveldje. Wan neer men nu schrijft op het papier dat op het schrijftableau is gelegd, dan fungeert de pen als antenne: hij signa leert wanneer het passerende span ningsveldje maximaal is, d.w.z. wan neer dit vlakbij de pen is. Omgekeerd „weet" nu het systeem ook waar de pen zich bevindt, immers de grootte van het tijdsverschil tussen het uitzen den van het puisje en het gesignaleerd worden door de pen, correspondeert steeds met een bepaalde positie op het schrijftableau. Deze posities worden dan overge bracht via de telefoonverbinding en zichtbaar gemaakt op het beeldscherm bij de andere telefoonabonnee. De snelheid van de beeldoverdracht komt overeen met de normale schrijfsnel heid. Telefonische vergaderen Toepassing van de scribofoon zal zich ongetwijfeld niet beperken tot derge lijke „een-op-een"-verbindingen. Ze ker bij telefonisch vergaderen of con fereren (een groep aan de ene kant van de lijn en een groep aan de andere kant) biedt scribofoon aanvullende fa ciliteiten. Datgene wat de ene conferentiedeel nemer tekent of schrijft, verschijnt op de beeldschermen bij alle deelnemers. Deze kunnen bij voorbeeld aanvullin gen of wijzigingen voorstellen („gum men" is ook mogelijk bij de PTN-scri- bofoon) - ofwel, men vraagt speciale aandacht vooreen bepaald detail in het beeld. Dit kan dan door de „schrijver" met de pen worden aangeduid, zonder dat die markering blijvend in het beeld wordt opgenomem. Men kan zo'n „te lefoontekening" samen met het gelijk tijdig gevoerde gesprek ook vastleggen op een gewone cassetterecorder, om later beide opnieuw weer te geven. Bij mobilofoon-toepassingen van scri bofoon kan men denken aan politie en brandweer die snel een situatieschets willen doorgeven aan de centrale. Internationale belangstelling Een toepassing waarvoor Philips Tele communicatie Nederland inmiddels al internationale belangstelling heeft ont moet (met name van Saoedi-Arabië en Koeweit) is „teleklas". Een voorbe- speelde cassette voor taalonderwijs kan door de leerlingen dan niet alleen worden nagesproken, maar ook nage schreven. Het nut daarvan is niet beperkt tot het leren van Chinees, Japans, Arabisch e.d.. Dichter bij huis is het onderwijs in het Fries - daarvoor wordt thans reeds gebruik gemaakt van scribofoonapparatuur van de TH- Delft, waarbij beeld en geluid worden overgedragen via de zender Smilde. PTN hoopt dat, in samenwerking met NOS, universiteiten en hogescholen, deze vorm van „teleklas" in de nabije toekomst kan worden uitgebreid. Leer zaam zal het zeker zijn - maar leuker is misschien de mogelijkheid om via de radiozender getekende stripverhalen uit te zenden (picture radio). Met scribofoon is dit ook mogelijk door het afspelen van een gewone geluidscas sette waarbij op het ene spoor de tekst, op het andere spoor de plaatjes staan. Compacter en goedkoper Na een grondige voorstudie heeft de groep Grafische Communicatie van PTN de afgelopen anderhalf jaar de eerste apparatuur ontwikkeld voor scribofoon. Werd voor beeldweergave aanvankelijk gebruik gemaakt van os- cilloscopen, thans worden tv-beeld schermen gebruikt. In de toekomstige apparatuur zullen ook speciale i.c.'s (geïntegreerde schakelingen) worden toegepast. De apparatuur kan zodoen de compacter worden en op den duur ook goedkoper dan in het begin. Prijs- bepalend zal echter ook in de toekomst zijn het centrale kastje naast het telefoontoestel, waarin voeding, scha kelingen en filter zijn ondergebracht. Technisch moeilijk en arbeidsintensief is nl. de fabricage van het filter dat het gesproken woord scheidt van de beeld informatie. Een principieel ander fil ter-systeem vereist fundamentele re- search. waarvan we resultaten mogen verwachten omstreeks 1985. Maar in tussen zullen we dan al aardig ver- trouwd zijn met de vele uiteenlopende mogelijkheden van scribofoon.

Soester Courant | 1979 | | pagina 23